5)e C Engeland hervat wapenleveranties aan de Arabische Staten Cyprus verlanqt aansluiting bij Griekenland Geen Nazi's in Indonesië! Zuivering in Sowjet Rusland zou voor de deur staan de Telex tikt... Sc JAARGANG NUMMER 1796 DINSDAG I! JANUARI IM» Uitgave Stichting' „De Vrfle Alkmaarder- Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij Tooruitbet. Advertenties 14 cl p. mm., familieberichten 28 cent. Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. ledacteur: J, v. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200-1971 De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, heeft verklaard, dut Engeland de wapenlevering aan [rak, Transjordanlë en Egypte op grond van de verdragen met die Arabische landen heeft lier- vat. Acheson verklaart dat deze hervatting geen geheim Is. „Het Is wen selijk dat landen In dit deel van de wereld nlt betrouwbare vriend- schappelijke bron die wapenen ontvangen, die zij nodig kunnen hebben voor hun gerechtvaardige veiligheidsbehoeften', aldus Acheson. De Minister zegt verder, dat oen door het Ministerie van Buitenlandse Za ken gemankte analyse niet wees op ernstige voorbereidingen voor een hervatting van de strijd in Palestina. Schuman in Berlijn Duitsland: De Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu man, is gistermorgen tegen 8 uur per trein te Berlijn gearriveerd. Hij werd welkom geheten door ge neraal Jean Ganeval, de Franse commandant te Berlijn, en de plaatsvervangende West-Berlijnse burgemeester, dr. Ferdinand- Frie- densburg. Deze laatste zeide in 'n korte toeepraak: ..Ik hoop, dat wij alle tussen ons bestaande proble men uit de weg zullen kunnen rui men". Schuman antwoordde: „Dat Is het doel van mijn bezoek. Amerika: Ongeveer 25000 arbeiders van de vetkoolmijnen in West Penn8ylvaula. die in staking zijn. hebben de aanbeveling van John Lewls om ket werk te hervatten, genegeerd. In Noordwest Virginla hebben ongeveer tienduizend mijn werkers besloten weer aan bet werk te gaan. Egypte: Konink Faroek van Egypte heeft in zijn troonrede ter gele genheid van de opening van het Parlement meegedeeld, dat de re gering had besloten de staat van beleg, welke sedert het begin van de vijandelijkheden tussen Joden en Arabieren in Palestina voor E- gypte gold, op te heffen. „De regering zal wetsontwerpen van die strekking onmiddellijk in dienen. Intussen wordt de censuur op dagbladen en andere publicaties afgeschaft en een aantal gedetineer den vrijgelaten. De regering zal trachten de kosten van levensonderhoud fe verlagen. „Een van de eerste taken der re gering is versterking van het leger de bouw van nieuwe wapenfabrie ken en het zenden van militaire missies naar het buitenland". De regering zal het belastingstelsel hervormen en stelt een wetsont werp betreffende sociale verzeke ring op. Frankrijk: Een woordvoerder van de Duitse handelsdelegatie, die te Pa De 88-jarige Tthnarch van Cyprus, aartsbisschop Makarios. tekende Zon dag als eerste in bet niet-officiële plebisciet, dat de vereniging van Cy prus met Griekenland eist. Het ple bisciet werd door de Griekse kerk op Cyprus afgekondigd. De kerkklok ken luidden d gehele dag toen de Griekse meerderjarige bevolking door de met vlaggen versierde stra len naar de kerken toog waar de stem biljetten, in viervoud, onder het oog van priesters en kerkcommissies werden rondgedeeld. De Britse troepen waren geconsig neerd voor de hele dag. De politie kreeg speciale orders. Tot nu toe zijn ge incidenten gemeld. Volgens de eerste aanwijzingen zal de opkomst groot zijn. Ongeveer 250. 000 (trieken op Cyprus, ouder dan 18 jaar, zijn gerechtigd. De helft van het Electoraat bestaat uit vrouwen, die voor het eerst stemmen daar zij bij gemeenteraads- en andere offi ciële verkiezingen geen stemrecht hebben. Vierduizend regeringsambtenaren zijn van het plebisciet uitgesloten. Het plebisciet zal tot 22 Januari du ren en heeft de steun van alle partijen linkse zowel als rechtse. 22 Januari zal de telling beginnen. De officiële crv^a --«rtf-n nu 20 Januari door de geestelijkheid worden bekend ge maakt Afschriften van de stemfor- mulieren zullen aan de Griekse en En gelse regeringen en het secretariaat van de V. N. gezonden worden weerbericht OM T VRIESPUNT. Aanvankelijk nu en dan matige, ove rigens zwakke NO wind- Na een nacht met plaatselijk lichte vorst overdag temperatuur bijna overal iets boven 't vriespunt. rijs vertoeft, heeft meegedeeld, dat het Frans-Duitse handelsverdrag Dinsdag of Woensdag zal worden getekend. Ook van Franse zijde werd in het vooruitzicht gesteld dat een dezer dagen tot onderteke ning van het verdrag zal worden overgegaan. Oostenrijk: Volgens mededeling uit kringen, die in nauw contact staan met het Oostenrijkse departement van buitenlandse zaken, zijn de rechtstreekse onderhandelingen tus sen de Sowjet-Unie en Oostenrijk over de kwestie van de betaling voor door Sowjet Rusland verleen de diensten vastgelopen. Van Oos tenrijkse zijde zou een nota in voor bereiding zijn voor de plaatsver vangers van de minister van bulten landse zaken te Londen, waarin ver dere poging- t tot onderhandelingen tussen Wenen en Moskou nutteloos genoemd zouden worden. Men ver wacht, dat van deze nota in het Oostenrijkse Parlement voorlezing zal worden gedaan. „Divina" redde eerst drenkelingen Radio op kustvaarder deugde niet Volgens een bekendmaking van de admiraliteit zal de „Truculent" door de kracht van andere schepen van de zeebodem gelicht en dan langza merhand in ondieper water gebracht worden. De methode, waarbij lucht in de gezonken duikboot wordt ge pompt, is in dit geval niet bruikbaar Wanneer de boot aan de oppervlak te is gekomen, hoopt men de averij te kunnen herstellen en de boot naar het dok te slepen. Hoe lang dit zal duren, kon nog niet worden vastge steld. daar dit grotendeels afhanke lijk is van de weersgesteldheid. In een onderhoud met het Londen- se blad „Evenlng Standard" heeft kapitein Hommerburg van de Zweed se tankboot Divina verklaard, dat de radiozendinstailatie van zijn s chip zeer oud was en dat bij de enige was, die haar kon be<l!encn. aldus genoemd blad. Het duurde soms 20 minuten voordat bij contact met een kuststa- tion tot stand kon brengen. Daarom heeft hij niet getracht een S.O.S. nit te zenden. Eerst moest hulp aan de drenkelingen worden geboden. Kapitein Hommerburg wist twee uur na de aanvaring pas, dat hij een onderzeeboot had aangevaren. Engelse smokkelaars actiever dan ooit tevoren Smokkel op grote schaal heeft in Engeland een dergelijk hoge vlucht genomen, dat de door de Engelse douane in beslag genomen smok keiwaar cn de opgelegde boetes ongeveer 5 maal zoveel opbrengen als voor de oorlog. Vredige vissersdorpen en kreken aan de Zuid- en Oost kust zijn welig tierende smokkelcsu tra geworden. Maar de oogst der ■douane ia dlenoverenkomstig toogenomen en men verwacht, dat de ver koop der gesmokkelde goederen de Engelse schatkist, meer zal opleveren. die over het Kanaal vervoerd worden Een Belg, die tot 25.000 pd. st. en een jaar gevangenisstraf veroordeeld is. vervoerde ruim 5000 horloges in 2 b'ikken onder de spatborden van een •»uto. In de voering van een vest vond men honderden halssnoeren ban onechte parels. Een smokkelaar had eer diamand van 5000 pd st. waai de in een galzen oog verborgen. Douane werkt met radar In de afgelopen 12 maanden heb ben de rechtbanken voor 223,650 pd. st. boete aan smokkelaars opgelegd, 2905 smokkelaars veroordeeld cn 59 '♦smokkelaars gevangen gezet. De lei ders der smokkelbenden worden zel den gevat. Hun handlangers zijn meest mensm, die na de oorlog geen rust hebben kunnen vinden en nu nit zucht tot avontuur smokkelen. De tijdens de oorlog verworven kennis van de zeevaart heeft het aantal smokkelaars op zee in sloepen en tr-rpedoboten, die eens van de ma rine waren, vergroot. Velen hebben Zuid-Frankrijk tot operatiebasis. „De tijd van 1850 is ongeveer te ruggekomen", zei een der douanebe ambten. He: valt voor de smokkelaars niet mee, de Engelse kust te naderen. De kruisers van de douane, de „Vigilaut' is uitgerust met de nieuwste radar vindingen waardoor zelfs de kleinste schepen op kilometers afstand wor den opgemerkt. Een van de smokke lt arstrucs Is het gebruik van chic geklede dames en heren, die de smokkelwaar in koffers met valse bodem meebrengen, of het bouwen van geheime bergplaatsen in Auto's BYRNES TERFG IN DE POLITIEK James Byrnes, de voormalige A- merikaanse Minister van Buitenland se Zaken en vice-president, heeft be kend gemaakt, dat hij zich dit Jaar voor de democratische partij candi- daat zal stellen voor het gouverneur schap van Zuid-Carolina. Mishandeling van Zondervan wordt onderzocht De Bijzondere Raad van. Cassatie deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de 39-jarige A. J. Zonder van, die van 1940 tot 1945 comman dant was van de W.A., de „Weeraf deling" van de NSB in Nederland. Door het Amsterdamse Bijzondere Hof werd hij onlangs tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld nadat de proc. fisc. de doodstraf te gen bem geëist had. Toen de zaak voor de raad behandeld was, waarbij requirant uitvoerig had betoogd, dat hij door zijn houding in de bezetting het Nederlandse volk had willen die nen. en de W.A. nimmer geprovo ceerd was opgetreden, concludeerde de proc. fisc. tot 16 jaar gevangenis straf met aftrek. De raad uitspraak doende, wenste deze zaak verwezen te zien naar de rechter-commlssaris bij de Bijz. Kamer van de Arrondis sementsrechtbank te Utrecht,, om daar opnieuw onderzocht te worden speciaal wat betreft de klachten, door re quirant geuit, inzake de mis handelingen door hem ondergaan in dè eerste t'jd zijner detentie in de cellenbarakken te Scheveningen. Koeien contra jazz Een l>oer te Glageon in Frank rijk heeft, ora de melkproductie te vergroten, in zijn' stal TL- yr.-ifr.Ming laten aanbrenge Ook draait hij op gezette tij den gramofoonplaten voor de koeien. Deze geven inderdaad meer melk. Men onderzoekt nu, van welke muziek de beesten het meest houden. Het schijnt, dat de tango op die gebied te verkiezen is boven de wals. Van jazz houden de herkauwers niet.... Staking op Sumatra breidt zich uit Zaterdag is te Belawan. waar nu reeds sedert ruim twee weken de ha venstaking aan de gang is, ook een staking uitgebroken onder de arbei ders van de oMebedrijven, zonder voorkennis van de desbetreffende vak bond. Deze staking omvat 250 man die geen duidelijk omschreven eisen hebben gesteld. Sommige willen een verdubbeling der lonen en uitbreiding van de vrije geneeskundige behan deling. De vertegenwoordiger van "de Stan Vacuum Oli Cy. te Djakarta heeft medegedeeld, dat de arbeiders van de terreinen der maatschappij te Sungei Gerong gistermorgen de ar beid hebben hervat, waardoor zowel op het boorterrein als in de raffina derij de werkzaamheden weder voort gang kunnen hebben. Communistische ruzie in Kiel Voormalige leden van de commu nistische partij die geroyeerd waren wegens „afwijking van de Lenistisch- Stalinistische beginselen' zijn Zater dag J.I. het gebouw van de partij te Klej binnengdrongen onder het zingeD van de „internationale". Zij eisten van de aanwezige functionarissen, dat hun royement zou worden inge trokken. Toen dit geweigerd werd ontstond een vechtpartij, waaraan tenslotte door de politie fcen einde ge maakt werd. ilet bestuur van de partij voor Sleeswijk-Holstein heeft thans alle ledën verzocht hun limaatschapskaar ten »voor onderzoek in te leveren. Nederland erkent Israël Van officiële zijde wordt medege deeld dat Nederland Israël de jure erkent. Door de Nederlandse verte genwoordiger te Jeruzalem werd he- den terzake een nota overhandigd aan de minister van boitenlandse za vnn IsraeL Geruchten officieel tegengesproken Sedert verscheidene dagen circu leren In de Nederlandse dagbladen he richten, als zonden twee financiële deskundigen van de voormalige Rijks commissaris voor het bezette Neder lands gebied, Seys Inquart, door de regerin van de Republiek Indonesië aangezocht zijn om orde te seheppen In de financiële aangelegenheden van de R.I.S. Met grote verontwaardi ging werden deze berichten vernomen te met-r, daar beide betrokken per sonen ten nauwste betrokken waren bij de plunderingen van ons land in oorlogstijd. De minister van finantlen der R.I.S. beeft deze berichten echter tegenge- gesprokèu. De reorganisatie van de .Tavase Bank geschiedt echter wel door een Nederlander, die sedert het einde van de oorlog belast was met bet beheer over de vermogens van beide Duitsers. De republikeinse minister voegde er aan toe, dat zijn ministerie het momenteel niet nodig achjt een be roep te doen op de diensten van an dere vreemdelingen dan de Nederlan ders, die thans in dienst staan van de Circniatieband te Batavia. In hoe verre de republikeinen in de toe komst van di. standpunt znllen af stappen kan men raden uit de verkla ring, dat voorlopig geen Duitsers aan gesteld znllen worden. Aan deze berichten wordt nog toe gevoegd, dat voorhands nog kan wor den volstaan met Nederlandse des kundigen. Indien deze laatste echter niet meer ter beschikking zullen staan, zou men moeten overgaan tot het aantrekken van buitenlandse ad viseurs van andere nationaliteit. Dan zal de regering van Soekarno ech ter eerst een diepgaand onderzoek instellen naar antecedenten en be kwaamheid der betrokkenen. Wandelende Groningers in Antwerpen De twee jonge Nederlandse globe trotters, Stempher en Zijlstra, die op 5 Januari uit Groningen te voet naar Rome zijn vertrokken, en ook de terugreis te voet zullen afleggen zijn Zaterdag te Antwerpen aangekomen waar zij burgefeester Craeybeckx hebben verzocht hun boek te tekenen, waarin de handtekeningen zullen prij ken van de burgemeesters van alle steden en dorpen, die tij zullen aan doen. Moeilijkheden met productie Volgens een artikel In de Daily He rald zon een Ingrijpende zuhering in de Sowjet-Unie te Terwachteu zijn. Met het oog hierop zon de doodstraf die in 1947 werd afgeschaft, weder om ingevoerd zijn. Zoals gemeld meent men uit be richten ln de Sowjet-Russische pers te moeten opmaken, dat o.a. in de Oekraïne, en speciaal in het voorma lige Poolse gedeelte, last wordt ondervonden van „Bourgeois Natio nalisme". Verder zonden er ook aanwijzingen zijn van ernstige wrijvingen in de ln dustrie. Er wordt geklaagd over te geringe productie en minderwaardi ge kwaliteit van de producten. Be- drijfsfuuctiouarissen worden beschul digd van vervalsing van Staten en rappqrten om een gunstige indruk o- ver de gang van zaken in hun bedrijf te kunnen vestigen. Heel Turkije bevindt zich in de greep van een ongekende koude. In Oost-A- natolie werden 15 lijken van koude omgekomen boeren aangetroffen, ter wijl hongerige wolven en jakhalzen mensen aanvallen oTussen Zoe loe-negers en Naturellen te Johannes burg ontstond een gevecht toen de ne gers critiek oefenden op een krijgs dans der naturellen van wie twaalf ernstig gewond werden oIn Salz burg wordt Dinsdag een driedaagse internationale conferentie van de We reldraad der kerken gehouden om het vraagstuk van de 300.000 Duitse vluchtelingen te bespreken oDa Franse hn<hivaart maatschappij en hebbea in het vorige jaar ongeveer 750.000 passagiers vervoerd met een gemiddelde van 1400 km. per passa gier oIn Polen is Zondag een goederentrein ontspoord, hetgeen de dood Tan 2es personen en ernstige verwondingen van twee anderen ten gevolge had. De locomotief en 13 wa gons liepen uit de rails o— Ook Israël wordt thans voor de eerste maal geplaagd door een staking oHet administratieve en bulten- dienstpersoueel in dienst bij de Zie- kenfondsbedrijven krijgt ook 5 pCt opslag o— Op grond van studies in een Russische laboratorium zou den Sdwjetrussische sterrekundigen tot de conclusie gekomen zijn, dat de wereldbol in feite een komeet is. met een gasvormige staart oIn de ge meenle Zaandam wordt de bevolking thans massaal doorgelicht voor TBC oDe Amerikaanse regering die meer dan 3.5 milliard dollar gelnves teerd heeft in overtollige landbouw producten, is voornemens de aan be derf onderhevige producten, die an ders verloren zouden gaan, weg te schenken o— De Wereldbank te Washington heeft in de tweede helft van 1949 leningen verstrekt tot een bedrag van 94 millioen dollar. Het totaalbedrag der lening sinds de op richting is gestegen tot 743 milliomi dollar oDe Australische rege ring heeft verklaard, dat nogmeer gedemobiliseerde militairen van on ze landmacht in Indonesië als immi granten in Australië toegelaten zul len kunnen worden. Zij is bereid meer dan het vastgestelde aantal van 1500 toe te laten c— Tijdens een bezoek aan de marinebasis te Soerabaja bracht Soekarno een heildronk uit op het Koninkrijk der Nederlanden o Verleden jaar verging in het Mars diep een Staverse jol. Het lijk van de tweede opvarende is thans ook ge vonden o— Tijdens een voetbalwed strijd te Frankfort maakte de doel- verdediger van de plaatselijke voet balclub zo'n ongelukkige sprong naar de bal. dat hij zijn nek brak en on middellijk overleed oDe burge meester van Stutgart wil gaarne meer weten van de wederopbouw van Rr'terdam. Over de verwoesting van Mei 1940 doet hij echter liever het zwijgen toe o— Prinses Wilhelmina heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Herrijzend Rotterdam". Ook de Londens correspondent van de Zwitserse National Zeitung heeft verklaard kennis genomen te hebben van berichten, die er op wijzen, dat in de Sowjet-Unie een zuivering op grote schaal wordt ondernomen. In de loop van de laatste maanden zou zich, volgens de correspondent van het Zwitserse blad, in de Sowjet Unie een krachtige binnenlandse op positie geopenbaard hebben. Verklaard wordt, dat Molotof de gene is. die de teugel sterker wil aan trekken, doch dat Malenkof pleit voor het tonen van begrip en aandacht voor welwillende critiek. Steeds dui delijker zou het worden dat econó misohe moeilijkheden ln de Sowjet- Unie geleid hebben tot een niet-poll- tieke oppositie van vaklieden in de Sowjet-Russische administratie. Wonderdier? Een doodgewone lama! Stromen belangstellende marktgan gers bezichtigden te Bolsward een wonderlijk dier. dat als „het zeven de wonder, half hert en half paard" te kijk werd gesteld. Volgens de eigenaar werd deze „kruising" tot stand gebracht door kunstmatige inseminatie. Met wat fantasie kon men inderdaad ver onderstellen, dat het dier een paar denhoofd had terwijl poten en staart wel eens van een hert zouden kunnen zijn. De welige vacht verhulde veel van de lichaamsbouw. Het zevende wereldwonder, half paard en half hert was echter slechts een flagmatieke lama, die zijn baas een aardig stuivertje opbracht. De goegemeente is er nog vol van. Lily Pons is ziek De in Franl rijk geboren operazan geres Lily Pons heeft wegens ziek te twee rollen in de Metropolitan O pcra moeten afzeggen, benevens een optreden voor de radio. Zij is opge nomen in een ziekenhuis voor een nieranndoening. Lily Pons is sinds haar laatste optreden op 27 Dee. in „Lucia, di Lammermoor" ziek. Welvaartspolitiek In vele plaatsen in Nederland heeft het Nederlands Verbond van Vakver enigingen kaderbijeenkamsten geor ganiseerd, waarop de economische toestand van ons land is besproken en waar voor de naaste toekomst wordt geëist een welvaartspolitiek, in tegenstelling met de politiek van aanpassing, welke wij in de Colijnse periode hebben gekend. We geloven dat ook de andere vakcentrales het wat dit betreft met de richtlijnen van het NVV eens zijn. Dat komt dus hierop neer, dat de arbeidende klasse van Nederland niet bereid is een politiek van aanpassing te aan vaarden. We hadden niet anders ver wacht. Indien het anders zou zijn ge weest, zou de vakbeweging scht o- melijk in haar taak te kort zijn ge schoten. Intussen is bet wel interes sant de verslagen van deze vergade ringen na te gaan. En niet alleen van deze vergaderingen. Van het ver loop van de strijd om de te volgen politiek ten aanzien van de lonen in het algemeen. Daaruit blijkt duidelijk dat het voor een groot deel te dan ken is aan bet feit, daat er in Ne derland een krachtige vakbeweging is, dat niet meer aandacht is ge schonken aan de roepstem des heren Holtrop, die het levenspeil omlaag wilde drukken. Dus - welvaartspolitiek. Een ieder die bet wel meent met ons volk zal zich er over verheugen. De herinne ring aan de tijd van aanpassing met honderdduizenden werklozen is in 't geheel niet prettig. Niemand zal te rugverlangen naar die tijd, waarin de neringdoenden volgepropt zaten met artikelen, waar ze niet af kon den komen, omdat de koopkracht van het volk te gering was. En toch zijn wij niet tevreden met de eis, die de vakbeweging stelt. Want zij stelt die met het vooropgezette doel, dat haar leden, de werknemers ten nauw ste bij die welvaartspolitiek betrok ken zijn. Dat ze er in de eerste plaats van profiteren. En dat is ons een beetje te eng gesteld. Het Nederland se volk bestaat niet alleen uit werk nemers. Er is ook nog een zeer grote categorie van mensen die niet beho ren tot de loontrekkenden. Hoe moet het met die mensen? Het heeft er alle schijn van, dat de vakbeweging paraat is. maar dat er voor deze grote groep, ongeveer zo groot als die der werknemers, niema 1 op komt. Men komt er niet met te beweren: Als de lonen voor de arbeiders maar hoog zijn, komt de rest van zelf wel. Dan heerst er welvaart in het gehele land. Want dat is positief onjuist. Het is zelfs niet denkbeeldig, dat de hoge lonen der werknemers een na deel voor de kleine zelfstandigen be tekenen. We denken hierbij aan de kosten van onderhoud van huizen, zaken, gebouwen enz. Het is daarom in de vakbeweging te prijzen, dat ze voor haar leden opkomt, het is voor ons als volk niet voldoende. Een welvaartspolitiek uitsluitend voor de klasse der werknemers brengt ops niet waar we zijn moeten. Een welvaartspolitiek kan slechts nuttig effect afwerpen, als het een welvaartspolitiek is, die er op is ge richt de welvaart van het gehele volk te verhogen. De vakbeweging heeft de regering er toe weten te brengen, de welvaartspolitiek voorde arbeiders vast te leggen. Welke kracht zal de regering er toe bren gen de nodige maatregelen te ne men, die in het belang van een al gehele volkswelvaart nodig zijn? We geloven, dat ze een steuntje in de rug hard nodig heeft. Of kan in een kapitalistische samenleving geen volkswelvaart tot stand worden ge bracht? v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1