KAPPIE Nederlanders zijn bepaald geen „heren in het verkeer" Sprinkhanen De plaag der mensheid Samenwerking tussen fa. Eecen en v. Zijl bracht EZO-keukens HAAR KONINKRIJK Verkeersinspecteur zegf: Althans niet, wanneer men naar Scandinavische landen kijkt De problemen, die liet verkeer In ons land schept, zijn in de loop van nauwelijks minder geworden en daarom kan de verkeerspolitie niet op haar lauweren gaan rusten. Zij doet het dan ook niet, getuige het feit dat inspecteur Middelink - de geestelijke vader van de slagzin „Wees een heer in het verkeer" - de laatste dagen van het vervlogen jaar be steed heeft aan een studiereis naar Stockholm en Kopenhagen. Voetganger telt mee Actie voor het kind Over zijn ervaringen daar heeft hij ons iets verteld. „In Zweden zo zei hij - zowel als In Denemarken is er één ding, dat direci opvalt. Men is er veel beleef der en veel meer gedisciplineerd. Wees een heer In het verkeer is een slagzin waarmee de politie daar niet hoeft te komen. Men is er namelijk een heer in het verkeer. Resultaat? Minder ongelukken. Zowel Stockholm als Kopenhagen zijn steden, die veel overeenkomst met Amsterdam vertonen en dat is de reden, waarom ik juist daarheen ben gegaan. Wei is het verkeer in Am sterdam intensiever en zijn de straten hier nauwer, maar ook in beide Scan dinavische steden vindt men het ty pische gemengde verkeer - auto's trams, rijwielen en voetgangers - dat voor onze hoofdstad zo karakteristiek is. Zonder twijfel, zo vervolgde hij. kan men zeggen dat Stockholm en Kopen hagen behoren tot de mooiste sleden van Europa Men heeft er de ruimte men is er beleefd, er wordt niet hard gereden en daarom is het verkeer noch in Stockholm, nocli in Kopen hagen een kweling. Iti Scandinavië- zo vervolgde spr* telt de voetganger mee. En wat mis schien nog belangrijker is hij of zij gedraagt zich er naar. Geen: kris kras oversteken Oeen: in gedachteD he* trottoir afstanncn. geen: tussen geparkeerde auto's doorglippen doch: on der voetweg blijven of over steken hij een van de vele duidelijk aan gegeven oversteekplaatsen. De voetgangers in Stockholm of Kop mi hagen zien er niet tegen op enkele tientallen meters om te lopen naar de oversteekplaats En de beloning' Het rHverkeer geeft er de voetganger het volle pond. Rij oversteekplaatsen wordt of langzaam gereden of ge stopt, zodat de voetganger rustig en zeker zijn weg kan vervolgen. Maar nogmaals: bulten do oversteekplaat sen ziet een automobilist of wielrij der nimmer een voetganger op zijn weg. In Zweden zo vertelde de Inspec teur verder. Is op het ogenblik een actie gaande voor de veiligheid van bet kind. waar omtrent de verwach tingen zeer hoog gespannen zijn en w rirvan naar mijn mening goede re SUItaten niet zullen uitblijven. Het is treffend hoezeer de gehele natie zich achter deze aotie stelt. In het alge meen trouwens is de helangstelline voor de verkee-soroblemca in Scandi navië veel groter dan bij ons, zo verzekerde onze zegsman. Aan de wegenbouw worlt - en kan ook met name in Zweden, waar geen oorlog de financiële reserves van bei land opzoog - alle t andacht geschon ken. In slussen. een stadsdeel van Stockholm, is een klaverbladferuis- pi nt met drie verdiepingen in ge- b-uik. Er komt nog een underground bij. om het tramverkeer van het centrum naar de buitenwijken en om gekeerd. tp ontlasten. En dat. on danks het feit, dat in Stockholm op de spitsuren plfhorderd tramwagens zijn ingeschakeld (bij ons ongeveer zeshonderd) en he' inwoneraantal van de stad vrijwel gelijk is aan dat van Amsterdam. In Denemarken is de verkeerswet- ge ving op een geheel andere leest geschoeid, dan bij ons. De weggebrui kers in Denemarken hebben geen rechten, maar alleen plichten. Ter il lustratie diene: men kent daar niet het recht van vo< .Tang, zoals bij ons maar het verkeer van links heft de plicht uit te wijken of te stoppen. Dit geeft' een andere sfeer, veroorzaakt een andere houding, zou men mis schien kunnen zeggen, en dat werkt gUUBtig. Op één punt zijn de moeilijkheden m Zweden. Denemarken en Neder land gelijk. Dat punt is het parkeer P'-nhioom. Ook Stockholm en Kopen- '•"p-eu kampeu, evenals de meeste grote Nederlandse steden, met een gebrek aan parkeerruimte, al valt liet misschien, doordat in het verre Noorden de straten veelal breder zijn, minder op. zo besloot inspec- tAiif rPvi reisverhaal. In Afrika heeft men zwermen sprink hanen gade geslagen over een op pervlakte van 10 bij 40 km. De natuur heeft deze dieren van voedsel - reservetanks voorzien, waar door het hun mogelijk is, lange tra jecten af te leggen, als er geen voed sel wordt aangetroffen. Strijken ze neer in een streek, waar ze voedsel vinden, dan kunnen ze bij een maal tijd het meervoud van hun eigen lichaamsgewicht verorberen. Ondanks alle pogingen van tech niek en wetenschap, deze, voor de landbouw buitengewoon gevaarlijke en nadelige insecten onschadelijk te maken, is men daarin nog niet ge slaagd. Zelfs de moderne vlammen werpers, waarmee men de zwermen te lijf ging. hadden niet veel succes. De beste verdlgr Is nog d ooieevaar, voor welke vogel de sprinkhaan 'n bijzondere lekkernij is. Vermoedelijk hebben de negers het voorbeeld van de ooievaar voor ogen behad, toen ze begonnen de sprinkhanen geroos terd te eten. Zelfs op de zendings stations vergaart men sprinkhanen in grote vaten, geroosterd of ge droogd. Zij worden dan als bijvoe ding bij de dagelijkse mais gegeten Misschien had Johannes de Dooper met zijn sprinkhanen en wilde ho ning als vasten-snijs nog zo'n slech te keuze niet gedaan. industrie in Lan~ediik Onlangs schreven we over de toekomstmogelijkheden], wat de industrie aangaat voor de I.nngedijk, dit in verband met het uitbreidingsplan. De ze keer wilen we hebben over een nieuwe Industrie ter plaatse, die voor enige weken terug in werking is getreden, n.1. de fabricage van FZO.- keukens in de nieuwe fabriek op het terrein van de fa. J. Feoen G.Z. te Ondknrspei. Het betreft bier een samenwerking tussen genoemde fir ma en de fa. van Zijl. de bekende ni enbe'f'hrlek. GezaraenlMk prodnee- ren genoemde firma's onder de naam EZO. de meest moderne kenken- uitrusting, die men z'eh maar in kan denken. Deze nieuwe tak van indn- strle voor de J-angedljk werkt reeds gedurende enkele weken. Daartoe iu de gelegenheid gesteld hebben we eetjs een kijkje genomen In de nieuwe fabriek te Oudkarspel De arbeiders daar werkzaam waren druk bezig met het in eikaar zetten van EZO.-keukeus. die niet alleen met één of twee stuks te gelijk ver zonden worden, maar zelfs In massa want zoals de heer v. Zijl ons mede deelde worden de keukens o.a. gele verd aan woningbouwverenigingen, niet alleen in deze contrijon, maar ook naar andere provincies. In de meubelfabriek aan het Noord einde worden le onderdelen voor de keukens vooraf klaar gemaakt om in de nieuwe fabriek in elkaar te worden gezet. Hier geschiedt dage lijks de montage, het spuiten en lak ken. waarbij de meest moderne ma chines gebruikt worden speciaal spuitcabiue's zijn ln dienst gesteld Electrische stoom verwarming zorgt er voor. dat de temperatuur zo ge steld wordt, dat de fabricage vlot kan erlopen. Zo wordt er in de winter hete lucht ingevoerd en zomers kou de lucht. We waren er juist getuige van, dat er een paar Amerikaanse schuurmachines iu bedrijf werden ge steld. het nieuwste snufje op dit ge bied. Het schuren geschiedde eerst met de hand. doch gaat nu machi naal.. Dit alle.? gebeurt om maar zo vlug en effencient mogelijk te wer ken om een vlugge aflevering moge lijk te maken, want het is zo. dat er nog een grote achterstand valt in te halen. „Maar we lopen Iedere dag achterstand in", zeide de heer van Zijl tot ons. Toon kamers In speciale toon kamers zijn diver se modellen keukens te bezichtigen zodat toekomstige kopers zich een voorstelling kunnen maken van deze practisclie en waardevolle keukenuit rusting. die ouder de naam EZO o- veral haar weg wel zal weten te vin den. Deze toonkamers of showrooms zijn in Oudkarspel en in Alkmaar en men overweegt om ook een show room ln te richten in het Noorden van ons land. De keukens worden gemaakt ln ver schillende grootten en diverse kleu ren en afmetingen. De expeditie vindt plaats in kisten. Nog meer Behalve de EZO.-keukens fabri ceert de firma een euorme collectie meubelen, van groot tot klelnmeube- lon, die ook vooraf pas worden ge maakt in de fabriek aan het Noord einde. Zo ontwikkelt, zich aa.i de Lan gedijk een industrie, die er wezen mag en zeker nog veel van zich zal laten horon. J. Z. WOENSDAG 18 JANUARI 1950 Hilve.-siun I. 301 ra. 7.00 en 8.00 Nieuws; 9,00 voor de zieken. 9.30 Coa eert: 10.30 Morgendieast; 11.15 Hoor spel; 12.00 Populair corurrt; 12.33 Trio 13.00 Nieuws; 13.25 Fuga concert: 14 uur Kamerorkest: 15-00 Kamermuzle! 16.00 Jeugduitzending: 17.30 Zigeuner muziek; 18.30 Strl|dkracht n; 19.00 en 20.00 Nieuws; 2015 ..Elias". oratorium 23.00 Nieuws. Hilversum II. 415 m 7.00 en S.30 Nieuws; 9.00 Concert; 10.20 Voor de vrouw. 11.00 RVU; 12.00 Acc-muziek 13.15 Omroeporkest; 14.15 Jeugduitzen ding: 16.30 Zi dcenprogr.; 17.30 Kwar tet; 18.00 Nieuws; 18.30 RVU: 19.30 Jeugdprogr.; 20.00 Nieuws: 20.20 Ope raconcert: 21.20 Hoorspel; 22.20 Lichte muziek; 23.00 Nieuws. EN DE WONDERLIJKE SCHELP Roman naar het Engels door Ida Bo'yd 10. „We kunnen zulk soort moei lijkheden hier niet hebben", vervolg de zij en niemand weersprak haar. Niemand zei meer iets. Ze was zo hard en vastbesloten en nuchter. Wie kon enig verlangen voelen haar te argumenteren? Zelfs Wanda niet, toen zij later met haar alleen was. „Je bent de domste dwaas, die ik ooit gezien heb", zei ze. „Niet alleen dwaas, maar dom, dom! Wat had je over hem te spreken? Wat hebben vader en moeder er aan het te we ten? Zeker weer een misselijke gril om Linda te treiteren. Het is het toppunt van idiotisme!" Er was nog maar een korte spanne tijcis waarin Lenda de verantwoorde lijkheid had te dragen voor Wanda en waarin Wanda, pour le besoin de la cause, zich aan Lenda had te on derwerpen. Dus lieten ze het beiden er bij. Mr en mrs Rellace trokken hun ge dachten van de pijnlijke geschieden af, met de bedoeling, er later, na huwelijk van Wanda, weer met Linda ©ver te beginnen. Doch intussen on derdrukte de vrees voor opgetrok ken Bullingham-neuzen zelfs de pijn lijkste nieuwsgierigheid. De overwel digende gevoelens, die het bezit van rijke schoonzoons verwekte, wer den alle tot een soort mystieke voor zichtigheid. Een oude en welbeminde vriend des huizes, die met een draai orgeltje zijn kost verdiende, was wel een te harde brok om een schoon-in spé te laten verzwelgen een schoonzoon-iu-epé, wiens huisknechts misschien wel eens pennies in zijn pet geworpen hadden en.de or gelman zouden kunnen herkennen! Neen Arthur kreeg geen invi tatie voor de bruiloft. Over het on derwerp werd geen woord meer ge sproken. Linda poederde haar neus en bette haar rode ogen met fris water en legde haar angstige ziel het zwijgen op; ze hielp Wanda's talloze dingen inpakken en deed al het mogelijke voor haar moeder en vader en het dienstmeisje op haar stille, zorgzame manier. Er werd op allerlei wijze ge zwegen een samenzwering van zwijgzaamheid over Arthur. En zo kwam en ging de dag van Wanda's huwelijk. HOOFDSTUK IV. Een diepe zucht van verlichting ontsnapte Lenda, toen ze eindelijk "t hele gezelschap op zijn plaatsen had in de kerk en de verantwoordelijk heid uit haar handen werd genomen door de deken van Bruster, een fa milielid van de Bullinghams. Ze luisterde met saamgeknepen lippen en verachting in haar ogen naar de trouwbelofte, die haar zuster uitsprak Niettemin was haar geest nu gerust en waren haar vrezen ten einde. Nu Wanda dit schitterend huwelijk gedaan had, waren de familie-pro blemen tot nul gereduceerd. Linda was geen dure post in de huishou ding. Het kwam er niet veel op aan of die trouwde of niet. Zolang ze het niet deed, zou ze voor haar ouders moeten zorgen, in ieder geval. Stier ven haar ouders in die tijd, dan zou Linda zonder zorgen kunnen leven van wat ze nalieten. En als mr Rellace nog eens "zijn bedreiging waar maakte, om op het Continent te gaan wonen, dan zou dat nu zo'n kwaad ding niet zijn, want daardoor zou Linda uit Enge land weggaan cn dus geen akelighe den meer kunnen scheppen met Ar thur Manncrs. Wanda kuste Lenda bij het af scheid met veel hartelijkheid en overvloeiende van dankbaarheid. Lenda aanvaardde die overstelpende uiting vry koeltjes en fluisterde haar zuster in: 2. „Ik met U moet praatsprdken" zei signor Rivaldi -tegen Kappie. „On der twee ogenparen!". Kappie stond met een verbaasd gezicht op en Sig nor Rivaldi legde meteen een arm om zijn schouder heen en duwde hem in de richting van zijn hut De maat keek achterdochtig achterom. Daar begint de onrust weer!" zei hij. „Ik weet dat hier ellende uit voort gaat komengrote ellende! Ik ken die Signor hoe-heet-'ie-nog-maar, en we hebben nooit iets anders dan narig heid met hem beleefd!" „Een vlieg kan die zonnetje niet verduister!" merkte Ah Sing op. „Dat heeft er niets mee te maken!" zei de maat on geduldig. ..Ik had het over die Sig nor!" „Signor is vliegio!" legde Ah Sing uit. Intussen hadden Kappie en Signor Rivaldi ieder op een stoel in Kappie's hut plaats genomen. „Hoorluister goed!" zei Signor Rival di met een geheimzinnig gezicht. „Ik deze vaartuig „Kraak" huurkopenen ik zeeschelpen gaan vangen! Duizend honderden! Ik dank kijk-museum la ten maakbouwen en zeeschelpen ten toon laten kijkstellen. Mensen geld- centen betalen en ik rijkschat man! Ik een plaatsplek weet bij eiland van rifkoraal met trillioen buiten-zijzon- dere zeeschelpen! Signor Capitanocn Signor Rivaldi daa. naar toe heen- gaaan, en schepvangen trillioen zee schelpen! Verstaanbegrepen?". Botsing tussen TNI en bende „De Nieuwst !er" van heden meldt dat nabij P.lau Puter, 30 km. ten Oosten van Djabarta een afdeling der T.N.I. '8 slaags geraakt met een ongeveer 300 man sterke bende, waar ran de leden waren gekleed in het uni form van het KNIL en bewapend met 6 brenngeweren en een Lewisgeweer en werden begeleid door cavalerie Van de bende werden 4 man gedood 6 gewond en 40 eenrresteerd, aan de zijde der TNI viel 1 dode ea was er 1 gewonde. Griekse regering heil noodmaatregelen od De Griekse regering heeft de in '46 uitgevaardigde noodmaatregelen in getrokken. Krachtens die maatrege len kon de overheid o m. zonder ar restatiebevel verdachten doen arres teren en ze door militaire rechtban ken doen berechten. Bovendien wordt aangekondigd.- dat de Staat van Be leg. welke tn Noord-Griekenland nog steeds vau kracht is, binnenkort zal worden opgeheven. Moderne „tovenaar van Apeldoorn" doet zonderlinge d'ngen. Wonderlijke, nog onbegrepen handelingen met electrische apparaten Op het podium van de zaal vau La Bordelaise in Apeldoorn - geheel 'met belangstellenden gevuld - staat een man, in grij colbert gekleed. Rond om hem staan twee tafeltjes, op het ene een vaas met levende bloemen op het andere een pot bloemen en 2 glazen water. Voorts een stofzuiger een fiets met hnlpmotor en .boven dien een eenvoudig houten kastje, een - althans naar het uiterlijk te oordelen - Philips bestraHngslamp In de rechterhand houdt de man 'n rond houten stokje - een gordijnroet je uit de oorlogsjaren. Even zwaait hij ermede en plotseling gaat de-lamp branden. Een enkele handbeweging en zie, de lamp is uit. Dan buigt hij zich voorover en kust de potplant. Eu kijk, de vaas met bloemen op het andere tafeltje be gint snel in bet rond te draaien. Een klap op de plant is echter voldoen- NAAR KANTOOR Nu er tegenwoordig zoveel werkende en studerende vrouwen zijn, is de behoefte aan eenvoudige, practische en toch goed zittende kleding veel groter geworden dan voorheen het geval was. Dat dit van in vloed is op de lijnen van de nieuwe mode, spreekt vanzelf, zodat er zeer veel daagse Jurkjes worden gemaakt, en ln de confectie worden verkocht. Natuurlijk heeft ook de vrouw, die zo gelukkig is om haar eigen garderobe te kunnen vervaardigen, behoefte aan deze modellen, zodat het ons verstan dig leek om een tweetal simpele en toch elegante daagse Jurkjes te geven. Beide modellen hebben een driekwart lange mouw, doch ze kunnen ook heel goed wor den gemaakt met lange mouwen. De japon wordt hoog gesloten, omdat dit het han digste is bij het werk, doch desgewenst zijn beide modellen geschikt voer een revers- kraag. K 3690/2. Deze Japon heeft een geplooide voorbaan, terwijl middenachter in de rok een naad is aangebracht. De driekwart- lange mouw heeft een brede manchet. Het model is sterk getailleerd met vrij lange figuurnaden. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3 m stof van 140 cm. breedte. K 3691/2. Dit model is zeer jeugdig door de geruite stof. De aardige klokkende baantjes in de voorbaan van de rok geven een pretflge wijdte aah het model Voor het schouderstuk, dat alleen op het voorpand ts aangebracht, Is de stof schuin genomen. Benodigd voor 88 cm. bovenwijdte ca. 4 m. stof van 90 cm breedte. De knippatronen van deze modellen zijn bij vooruitbetaling per postwissel f 0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Oracht 66. Utrecht, te bestellen K 3690/2 ls verkrijgbaar voor 90. 96 en 102 cm. K 3691/2 voor 88, 94 en 100 cm. bovenwijdte. Deze modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. de, om de vaas weer tot stilstand te brengen. Daarna beweegt bij de schakelair van de stofzuiger. Er gebeurt niets, geen wonder, want hij is niet met 'n electrische snoer verhonden, doch nauwelijks giet de man wat water uit het ene glas In het andere, of d** stofzuiger begint t° snorren en vervolgens on normale wij ze ln- en uilschakelen. Totdat de man e*»»> plok een der glazen neemt en de stofzuigermotor ophoudt met draaien. Op het achtergordijn hangt een groen houten bord. waarop enige tien trl'en riiwlellam'ivies een vraagteken vormen. De moderne tovenaar steeks een sten re* on en b°* vraagteken gaat branden. Doch even een beweging met het staa'Je nn boven een der gla zen. en het 1'cht dooft. Dan komt de beurt aan de dames fiets. De standaard wordt omlaag ge klapt, even een trap op het pedaal en de motor loopt. Doch alweer zijn enkele bewegingen, met stoïcje cn linkerhand, voldoende, -n de motor stop te zetten niet alleen, maar ook om de ban te breken en de motor weer op normale wijze te laten rea geren. De man. die al dat geheimzinnigs bewerkt, was de heer A. B. J. D. Sin neghe Damste, wonende aan de Soe renseweg te Apeldoorn, waar hij oen rijwielreparatie-inrichting heeft. Tot nu toe had hij zijn wonderlijke prestaties slechts in huis gedemon streerd en daarmede velen ln verba zing gebracht. Gisteravond was het de eerste maal. dat hij hiermede in de openbaarheid trad. Hoe dit alles mogelijk is? De heer Damste geeft als verklaring, dat hij na jarenlang zoeken een apparaatje heeft vervaardigd - geen z.g. elec- trisch oog en evenmin een foto-elec- trlschc cel - waarmede hij op enige afstand electrische stroom in- en uit kan schakelen en benzinemotoren stopzetten. Dat laatste kan htj - zo zeide tiff - ook reeds op enkele tlenta'len meters- afstond doen. hetgeen hij - met nog enkele andere demonstraties, volgen de week Donderdag zal lateu zien. Hij is ervan overtuigd, door verster king van zijn apparaat, die afstand zelfs wel tot 10 a 35 km. of wellicht nog meer, te kunnen uitbreiden. Op welke principes zijn apparaat - dat in het houten kastje zat gebor gen - berust en hoe het precies func tionneert, is echter een geheim, dat de uitvinder niet wil prijsgeven. „Pas nu verder in 's hemelsnaam op, Wanda. Houd je tong in bedwang Het is nodig!" Maar Wanda wist, dat het ogen blik gekomen was, waarop zij dat niet meer behoefde te doen. Het ge voel van bevrijding, nu te kunnen ontsnappen aan de goedkeurende of eritlserunde blikken van mrs Bulling ham. maakte haar duizelig, evenals de hele trouwpartij gedaan had en de complimentjes, die ze aan F' had horen maken over haar, door zijn vrouwelijke familieleden. Fred zelf was een en al aanbidden de liefde, toen hij haar eindelijk al leen voor zichzelf had. Hij omringde haar niet tederheid en zorgen, op reis. en ze voelde onmiddellijk wat een man als reisgezel waard ls. die de wereld kent en die weet zonder veel woorden de dingen gedaan te krijgen, die voor gemak en genoegen noodzakelijk zijn. Neen, ze had geen zorgen meer. Ze was blij en tevre den. De toekomst lachte, straalde. Parijs was louter vreugde voor iemand als Wondn Het was of ze baar geestelijk tehuis vond in de lichtstad cn ze zou niets liever ge wild hebben dan zich er ook een stoffelijk tehuis te scheppen. „Als ik ooit weduwe wordt, ga ik in Parijs wonen", zei ze tegen Fred. Eu ze lachte, toen hij allesbehalve vrolijk keek. en zei, dat hij een ake- ligerd was, als hij haar niet eens 'n kleine troogt gunde in het verdriet, (üu ze hebben zou als ze hem ver loor: waarop zijn gezicht weer een en al glimlach werd en hy haar zo overvloedig begon te kussen, dat ze zichzelf verwenste omdat ze het ge zegd had. Ze had een goede opvoeding gehad en kon belangstelling tonen in din gen, die belangstelling waard waren, mits die belangstelling niet in strijd kwam met haar gemakzucht. In een eerste klas hotel, waar ze gelegenheid had, zo vaak ze wilde, een nieuwe japon aan te trekken, praatte Wanda charmant en onder houdend over de schoonheden van Parijs en later van Genève en ze maakte zulk een goede Indruk, op Freds vrienden, dat hij trots op haar begon te worden in elk opzicht. Met de overgang van bekrompen leven naar weelde en stand en van Lon- dense mist naar de zuivere atmos feer van Zwitserland ontbloeide Wanda tot onbeschrijfelijke schoon heid. Haar huid werd nog zachter en blanker, haar ogen groter en stra lender; haar figuur kreeg een zekere waardigheid, die de bekoorlijkheid er van nog verhoogde. Fred werd elke dag verliefder en ze steeg enorm in zijn achting omdat hij zulk een vrouw gekozen had. Bij zijn terugkeer in Londen be ging hij zijn eerste fout door aan zijn moeder te vertellen hoe Wanda geweest was en welke gevoelens en gedachten daardoor bij hem waren geboren. De oude dame trok onmid dellijk de conclusie, dat de minder aangename dingen, die zij al bij Wanda meende opgemerkt te heb ben. het gevolg waren geweest van haar omgang met „die zusters van haar" en ze ried Fred met na druk aan, Wanda zoveel mogelijk van haar zusters verwijderd te hou den. „Zij doen haar helemaal geen goed" zei mrs Bullingham in totale onwe tendheid van de mentaliteit der bei de jonge vrouwen. „Houd ze uit je huls. Het zal je vrouw alleen maar ten goede komen". En zo geschiedde het, dat Wanda al gauw een zekere koelheid jegens haar begon op te merken, die wel geen vijandigheid was, maar duide lijk genoeg om haar humeur te be derven. Ze begon dadelijk een hou ding van lichte animositeit aan te nemen tegenover mrs Bullingham se nior, zette zich schrap tegen elk voorstel, elke mening van de oude dame. En Fred, tot over zijn oren verliefd en innig gehecht aan zijn moeder, bemerkte, eerst tot zijn ver bazing, toen tot zijn verdriet, dat hij eén soort doel was in een kruisvuur van min of meer bedekte hatelijk heden, dat met de dag heviger werd. Zo was het met een gevoel van op luchting, dat hij vernam, dat zijn moeder Londen ging verlaten. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3