kmaaftkf N.-HOLLANDSE PERS 1945 Westelijke geallieerden sloten geheime overeenkomst inzake Saargebied Oost-Duitse regering zou door de Deense koningin bedrogen zijn Grote schade door branden en overstromingen in V.S. Sowjets zouden 400.000 Duitse gevangenen vasthouden de Telex tikt.. Machteloos 5c JAARGANG NUMMER 1798 DONDERDAG 19 JANUARI 195« Uitgave stichting „De Vrije Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Aiiim.w Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 et p. mm., familieberichten 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200"-1971 Nu een ernsiige waarschuwing aan West-Duitse regering De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de Ter. Staten en Frankrijk hebben op luin vergadering' te Parijs in -November een niet-ge publiceerde overeenkomst gesloten over de betrekking tussen het Saarge bied en de raad van Europa, aldus heeft een woordvoerder van het Brit se ministerie van bniteniaiidse zaken bekend gemaakt. De woordvoerder onthulde teven», dat dr. Adenauer, de Westduit.se honds kanselier, zich onlangs tot de drie hoge commissarissen heeft gewend in verhand met de kwestie van Westdnltslands militaire veiligheid. In gewoonlijk betrouwbare kringen meent men, dat Adenauer, verwijzend naar de beweerde militarisering van Oost-Duitsland, de hoge commissa rissen had verzocht om een garantie, dat de drie westelijke geallieerden West-Duitsland zouden verdedigen.In een verklaring, die namens de En gelse hoge commissie aan de West-Duitse pers is verstrekt, wordt ge waarschuwd tegen „elke Duitse poging om een wig tussen de Westerse bezettingsmogendheden te drijven", daar dit de ontwikkeling naar inter nationaal begrip zou belemmeren en, het tegendeel der beoogde doel einden", Tengevolge zou hebben. Tevens wordt er in de verklaring ge waarschuwd tegen ieder mogelijk pact van de Westduitse regering of de politieke partijen om de ..toetreding van West-Duitsland tot de raad van Europa te verbinden aan voorwaarden en om door dergelijke middelen druk op de geallieerden uit te oefenen. land echter een antwoord klaar, want nog 2500 Finse krijgsgevange nen moeten zich nog ergens in de Russische steppen bevinden. Luke Succes: De Joegoslavische af gevaardigde in de Veiligheidsraad heeft gisteren verzocht om een voor rangsbehandeling van de Sowjet- Russische eis tot uitsluiting van de Chinese nationalistische gedele geerde. Dit verzoek werd echter verworpen. De Russische zetel was overigens leeg. Een Joegosla vische eis, waarin verzocht werd aan dr. Tsiang om zijn voorzitter schap neer te leggen, werd even eens verworpen. Paasikivi siaai er goed voor Finland: Op grond van de bijna vol ledige uitslag van de in de afgelo pen twee dagen gehouden stemming in Finland, waarbij 300 kiesmannen gekozen werden, die de volgende maand de nieuwe president zullen kiezen, kan geconcludeerd worden, dat de 79-jarige president Paasiki vi voor een nieuwe periode van zes jaar herbozen zal worden. Ruim 50 pCt der stemgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. De stemming had lot resultaat dat de regerings partijen tezamen 173 kiesmannen behaalden en de communisten en boerenpartij gezamenlijk 128 kies mannen. Er is nog een kleine theo retische kans, dat enkele kiesman nen van de sociaal-democraten hun steun aan Paasikivi intrekken. O- verduidelijk is echter gebleken, dat het Finse volk in grote meerder heid wars is van het communisme. Finland: De Finse regering heeft haar antwoord op liet Sowjet-Rus- sisclie memorandum opgesteld, waarin de uitlevering verzocht zal worden van 300 oorlogsmisdadi gers. Het antwoord is gebaseerd op het vredesverdrag en zal Zaterdag door de Finse gezant te Moskou aan de Russische regering overhan digd worden Een speciale koerier is met het document naar Moskou afgereisd. In welingelichte kringen Is men van oordeel, dat het Finse antwoord een beleefde afwijzing ran hef Sowjet-memorandum ba- tekent. Men verwacht voorts dat de Sowjet-Unie een nieuw memoran dum zal zenden. OnV dan heeft Fin 'JVngeioigr i„n ecu heiige sneeuw» Morin zijn in de Ver. Stalen ongeveer .">2 personen om hei leven gekomen. De materiele schade word! op mil- lioenen dollars geschat. De stad Portland (Öregon) werd go- heel geïsoleerd. Doordat de sneeuw in regen was overgegaan, waren de straten spiegelglad en liaast onbe gaan ha ar. ut" 2^ zonneschijn LICHTE TOT MATIGE VORST Enkele opklaringen, afgewisseld met overdrijvende wolkenvelden. waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt- Meest matige wind tussen Noord O. e« Oost. Lichte tot nMtige vorst. Oostenrijk: De Russische autoritei ten te Weenen hebben de Oosten- dijkse regering doen welen, dat zij de door Oostenrijk begin December ingediende tegenvoorstellen niet aanvaarden. Zoals men weet be staat er een verschil van mening inzake handelstransacties. De Rus sische manoeuvres zijn echter zeer doorzichtig, aangezien hiermede de besprekingen over een Oostenrijkse xredesverdrag geen voortgang kun nen vinden En dal was de bedoe ling van Rusland. Amerika: De-stafchefs der V.S. en Canada hebben bun eerste Atlan tische Pact conferentie gisteren be eindigd met de bespreking van een gecombineerd plan dediging van hel kaanse gebied. voor de ver-- Xooinl-Amerir Japan: Voor de derde maai in een maand hebben de Sowjet-Russische afgevaardigden de bijeenkomst van de geallieerde controieraad in To kio verlaten, daar zij de kwestie van de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen niet wilden be spreken Duitsland: Een detachement van ds West-Berlijhse politie heeft gis teravond het directiegebouw van de onder Sowjet-Rus6ische con trole staande spoorwegen te Berlijn bezet. Het gebouw ligt in de Ame rikaanse sector van Berlijn. Zèveo leden van de Russische spoövwegf politie werden ontwapend en naaf de sectorgrens gebracht. Prinses Margriet werd 7 iaar „N'cues Dentschland", het dagblad >an de onder communistische leiding slaande socialistische eenheidspartij meldt, dat de controle-commissie van de Oost-Duitse regering zon hebben betonden dat koningin Alexandrine van Denemarken zou hebben gepoogd diregen. Jachtslot werd niet onteigend Volgens het blad zou de Deense ko ningin hebben geprobeerd liet jacht slot Gelbensande. in de nabijheid van Rosttock, met bijbehorende gronden ter oppervlakte van 44 hectare, dat het eigendom was van groothertog Frederik Frans de Vierde van Mee- klenburg-Schwerin. voor in beslag name door de Staat te behoeden (zo als bekend zijn de bezittingen van de groot-bezitters in Oost-Duitsland in beslag genomen en herverdeeld). Neues Dentschland schrijft verder: ,,De groothertog overleed in Novejn- berg 1945. De kleinzoon van koningin Alexandrine van Denemarken, prins Ferdinand van Sieeswijk-Holstein. wist haar diets te maken dat, indien zij slechtB verklaarde, dat het jacht slot en de bijbehorende gronden haar eigendom waven, er geen in beslag name zou plaats hebben, daa" eigen dom van de Deense koninklijke fa milie niet onder de onteigeningsbe- sluiten zou vallen. Koningin Alexandrine besloot haar In verschillende delen van Ameri ka richten overstromingen en brand schade aan: in het grote riverbekken in het midden-westen zijn de Ohio, de Wabash en de klei Wabash op plaatsen buiten hun oevers getreden Deze rivieren bedreigen de vallei van de Missisippi met de grootste over stroming sinds 13 jaar. In Illinois. Indiana en Arkansas zijn honderden gezinnen door de vloed verdreven en in Zuid-Missouri hebben 12000 perso nen, verspreid over een gebied van 500 vierkante km. om veiligheidsre denen opdracht ontvangen om hun huizen te verlaten. Bij Vincennes in Indiana zal de Wabash-rivier naar verwacht wordt tegen Vrijdag haar hoogste peil van negen a tien meter bereiken, zelfs schooljongens zijn gerecruteerd om te helpen de dijken met zandzakken te verhogen. Bij Cojorado Springs bedreigt een kveupelbosbrand het legerkamp Car- son. Men trekt met bulldozers brand- greppels om de opslagplaatsen en ka zernes. Naar gemeld is een pakhuis reeds in vlammen opgegaan. De brand werd door een zware storm aangewakkerd en tastte on danks de brandgreppels houten barak ken en opslagplaatsen over een op pervlakte van meer dan 130 km2 en was tegen de middag nog toenemende Vele buitenhuizen eu andere ge bouwen ten zuiden van Colorado Springs, een weelderig vacantie-oord werden vernield. De bekende berg- dierentuin van Cbeyenne was geheel door vlammen omringd. Bij de bestrjj ding zijn meer dan 7000 man aan sol daten en marinereservisten betrokken Jeruzalem hoofdstad van Israël Het Israëlische kabinet heeft een ontwerp-bcsluit over de status van Jeruzalem goedgekeurd, dat, naar men aanneemt, tendeert naar een re gelrechte proclamatie van Jeruzalem tot hoofdstad van de slaat Israël. Officieel is medegedeeld, dat het ont werp-besluit aan de grondwetscom missie van het parlement zal worden voorgelegd. de Oost-Duitse autoriteiten te be- Dttilse bloedverwanten te helpen. Zij belastte een oude lakei, zekere Lob- sien. met het beheer van haar „ei gendommen'. Lobsiem wist de bu reaucraten van Mecklenburg een rad voor de ogen te draaien, door met een document uit 1922 voor de dag te ko men, waarin werd verklaard dat de broeder van de groothertog van zijn erfrechten op het pachtslot Gelben sande afzag en dat koningin Alexan- driene hem hiervoor schadeloosstel ling wenste te betalen. Zelfs de grootste idioot zou hebben kunnen zien dat niets in dit docu ment een bewijs opleverde voor de aanspraken van koningin Alexaudrl- itöie op Gelbensande. De Mecklenburg- -"se antoriteiicn numen alles echter f voor zoetekoek aan, verklaarden de [landhervorming niet van toepassing >op Gelbensande en de bijbehorende gronden en behandelde deze bezitting als eigendom var. de Deense Konink lijke familie. Slagschip Missouri aan de grond Het Amerikaanse slagschip Missou ri, genaamd naar de staat van her komst van president Truman, aan boord waarvan de capitulatie van Ja pan werd ondertekend, is in Chesa- peake-Bay (Virginia) aan de grond gelopen, Reeds ondernomen pogingen om het 45.000 ton metende schip vlot te brengen zijn mislukt. Men wacht thans op de aankomst van zwaarder materiaal. Volgens mededeling uit niet-offi- ciële doch welingelichte bron zou de Missouri aan de grond gelopen kunnen zijn bij het experimenteren met een geheim verklikapparaat dat op de bodem van de baai. aange bracht zou zijn. Dame liep een maand met deurknop in haar heup! Op St Nicolaas-avond werd te Gro ningen een juffrouw aangereden door een auto Tengevolge hiervan liep zij een bloedige wond aan bet hoofd en een gekneusde enkel op. Thuis liet zij haar huisarts komen en op diens ad vies ging zij naar het ziekenhuis ora de wonde te laten behandelen. Weer thuisgekomen ontdekte zij ook een wonde aan haar linkerheup. De vol gende dag liet zij in het ziekenhuis de heupwond bekijken., maar men ontdekte er niets bijzonders aan. En kele dagen voor Kerstmis begon de wond weer pijn te doen én ging boven iets dicht. Toen ze daarover de huis arts nog eens raadpleegde bekeek hij de wond eens nader en ontdekte iets glimmends. Hij pakte bet glimmende puntje beet en trok er een stuk glim mend metaal uit, dat het grootste afgebroken deel van een vernikkelde deurknop van een auto blijk te zijn. IJet ding had een lengte van onge veer 7 cm. De dokter deponeerde de deurknop bij de verkeerspolitie. Er werd een oproep gedaan en een dezer dagen heeft de autobestuurder zich gemeld. Vliegtuigen van de nationalistische lucht macht hebben Dinsdag de zwaar ste aanval op Kanton uitgevoerd sinds deze stad verleden jaar in han den der communisten viel, aldus zo wordt uit Chinese bron te Hongkong vernomen. Het luchtalarm duurde 5 uur. Op de Parel-rivier zouden ver schillende schepen getroffen zijn. Smokkelen Chinezen in Amsterdam opium? De centrale recherche stelt op het ogenblik een diepgaand onderzoek in naar een vrij grote handel in ruwe o- pium, die door enkele Chinezen, naar men vermoedt, wordt bedreven. In het. begin van deze maand is op een zandterrein aan de waterkant van de Prins Herdrikkade een Chinees aangehouden, die bezig was drie pnd. ruwe opium op te graven. Dit terrein werd kennelijk als schuilplaats ge bruikt. Enkele dagen geleden is hier wederom een Chinees aangehouden, dit maal door agenten van de radio- autodienst. Ook op hem werd opium, te weten 150 gram, gevonden. Het onderzoek is nog gaande, zodat de politie nog geen nadere mededelingen Vreemd geval Iemand liep te Versailles rus tig te wandelen, toen plotse ling van een huis uit revolver schoten op hem gelost werden en een vrouwenstem riep: ..Ver giftig mijn veestapel niet". De wandelaar ging op de vlucht en haalde de politie. Toen deze het huis binnenging, vond zij twee Russinnen, die honderden dikke spinnen in kleine hokjes opkweekten en voor honderd duizenden guldens aan goud stukken. De beide dames, moe der en dochter, zijn naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. Duitsers beweren Een Duitse noord loerder verklaarde Dinsdag, dat volgens een nauwkeurig onderzoek door de Berlijnse autoriteiten op het gebied van sociale zorg en vluchte lingen- aangelegenheden 400.(KM) Dnil- se krijgsgevangenen in het geheim in de Sowjet-l'iiie viorden vastege- houden als slavenarbeiders. De woordvoerder bracht in her- Zoals wij reeds geruime tijd gele den berichten hebben bewoners van een tweetal bovenhuizen, gelegen aan de Sladionweg en bet Olympiaplein in Amsterdr.m geklaagd over vreem de ..spookachtige" geluiden in de nacht. Uitgebreide nasporingen, waar aan aanvankelijk ook door de politie is deelgenomen, leverden geen op lossing voo'" het raadsel. De bewo ners van de percelen wisten tenslotte niet anders te doen, dan de „spook- karners" te verlaten. Enkele weken geleden rapporteerde een buurman, dat hij des avonds als hij zijn hond uitliet, regelmatig een grote vogel vermoedelijk een uil. zag vliegen. De ze kon de geluiden wel eens op zijn geweien hebben. De uil is gevangen. Hei grote dier had een rustplek ge vonden op een waranda. De politie van het posthuis Stadionwcg werd gewaarschuwd en weldra was de uil in veilige handen. Het dier is over gebracht naar de dierentuin van Ar- tis waar het spoeken kan zoveel het wil —oEen blanke gedetineerde in een gevangenis te Johannesburg in Zuid-Afrika was uit zijn gebroken, doch meldde zich terstond weer bij de politieautoriteiten met de medede ling, dat de verlaten cel hem niet beviel en met het verzoek hem een andere cel te geven. De verwende gevangene botte, want aan zijn ver langen werd voldaan oOp een diepte van 1 meter is bij gravingen in de omgeving van Tiet een skelet gevonden -oDe Mecbelse beiaar dier Flor Peters zal dit jaar voor de derde maal naar Amerika vertrekken. o— Op Bornoo zijn twee vliegtui gen met elkaar in botsing gekomen. De beide inzittenden werden gedood oBij werkzaamheden in een dal in Italië zijn zes arbeiders gedood, doordat een stuk rots naar beneden viel. Acht man wist de dood te ont komen. Tw'c uur later werden twee arbeiders gedood en twee ernstig gewond, tengevolge van een vertraag de ontploffing in ccn tunnel terzelf der plaatse oTruman heeft bin nenkort. de beschikking over een ne gental auto's die voorzien zullen zijn van kogelvrij glas. Nel als bij Hiller oGistermorgen is op het ge meentelijk slachthuis te Maastricht een koe dol geworden en haar bewa king ontsnapt. De politie werd gea larmeerd en zij slaagde er in het beest, dat zeer dreigeend tegenover bet publiek kwam te staan, met een stengun neer te leggen. Het beest had de héle omgeving van auto s en voetgangers schoon geveegd. De con sternatie. veroorzaakt door hel dol le heest was zeer groot oEen groep van 650 Duitse pelgrims is te Rome aangekomen voor de viering van het Heilig Jaar. innering, dat de Sowjets op de confe rentie van Moskou in 1947, 31 Decem ber vastgesteld hadden als datum waarop uiterlijk de repatriëring van alle Duitse krijgsgevangenen moest zijn voltooid. De Sowjetrussische mi nister van bcilenlandse zaken Molo- tof had eewi- verklaard, dat het aantal Duitse k. VTSgevangenen In Russische fc*nacu S92.000 bedroeg. Dit cijfer was aanzienlijk lager dan de door de Duitse iustnaties. belast met dc opsporing van vermiste per sonen. gemaakte schatting. De woord voerder wees er op, dat de Russen sedertdient 1,131.328 Duitsers uit ge vangenschap ontslagen hadden meer dan het door Molotof genoemde getal. JSen nauwkeurige analyse van ver horen en andere beschikbare gegevens waarover de Duitse bureaux voor so ciale zorg van vluchteliugenkwesties beschikten, duidde er op, dat 400.000 Duitse krijgsgevangenen nog steeds in de Sowjet-Unie werden vastge houden. naar men gelooft voor het merendeel personen, die schuldig be vonden werden aan „misdaden tegen de mensheid" ..Indien de Russen, zo besloot de woordvoerder, .thans hun program van repatriëring van Duitse krijgsgevangenen voltooien, is geen andere conclusie mogelijk dan dat de Russen van plan zijn de 400. 000 krijgsgevangenen, die zich nog in hun handen bevinden, vast te houden en hun bestaan te loochenen. De redevoering, welke de heer Fe- ringa, inspecteur van 't J,ager On derwijs ter gelegenheid van de her opening van de gerestaureerde school ;te Dirkshorn heeft gehouden was in meer dan een opzicht merkwaardig. In de eerste plaats om wat er in ge zegd werd en in de tweede plaats om wat er niet in gezegd werd. maar waarvan we mogen veronderstellen, dat de goede verstaander aan 'n half woord genoeg heeft. De heer Ferin- ga deed een hartstochtelijk beroep op de Oudercommissies en op het on derwijzend personeel, om zich rond de school te scharen. Een beroep dat warme weerklank verejient. Het is inderdaad zo als de heer Feringa 't zei: Indien een bijzondere school van gemeentewege gerestaureerd wordt, wordt ze overgedragen aan het school bestuur. Een openbare blijft eigen dom van de gemeente. En al moge t dan waar zijn, dat het gemeentebe stuur belast is met de zorg voor die school, bij de verdeeldheid in Neder land tussen openbaar en bijzonder onderwijs is het maar al te dikwijls zo, dat een gemeentebestuur, dat ge oriënteerd is op bijzonder onderwijs als het ware geen verband met de openbare school meer heeft. Slechts middels de onderwijzers kan het ge meentebestuur op de hoogte worden gebracht van wensen en klachten. In dat opzicht heeft een schoolbestuur van een bijzondere school wel tame lijk grote voordelen. Dat er dus vanwege de inspectie op wordt aangedrongen om de Ouder commissies zo veel mogelijk in te schakelen in het leven van de Open bare school is volkomen logisch. Het gebeurt dan ook reeds in verschil lende plaatsen. Maar naar aanleiding van wat we hier boven schreven zou den we dan toch wel de opmerking willen maken, dat de bevoegdheden van de Oudercommissie in feite zeer vaag en weinig omschreven zijn. Het is wel aardig om op de Oudercom missies een beroep te doen, de grootst mogelijke feelangstelling te tonen voor het onderwijs, men komt er daarmee niet. Komt het er eigenlijk in de praktijk niet op neer, dat de Oudercommissies zich tot hoofdtaak stellen het organiseren van school feestjes e.d. Wat kan de oudercommissie meer doen? Natuurlijk wel iets. Ze kan op advies van het hoofd der school een adres aan hel gemeentebestuur richten, indien de leermiddelen on voldoende zijn. Ze kan wijzen op on gewenste toestanden. Maar indien 't gemeentebestuur deze klachten of verzoeken naast zich neer wil leggen is de Oudercommissie in tegenstel ling met een schoolbestuur machte loos. Hetzelfde geldt ten opzichte van henoemingen. Een gemeentebestuur cal rechts georiënteerd is en dus bij dc openbare school geen enkel be lang heeft, heeft het benoemings recht van de onderwijzers aan die school. De oudercommisie heeft er niets, maar dan ook niets over te zeggen. Stelt u zich eens voor. dat er een wetswijziging van de Lager Onderwijswet werd voorgesteld, waarbij werd bepaald, dat in links georiënteerde gemeenten niet 't school bestuur besliste, welke onderwijzer er zou worden benoemd, maar het gemeentebestuur. Wat zou er een storm van verontwaardiging in rechts Nederland opgaan. En niet ten onrechte. Maar dan is het ook logisch dat aan de ouder commissies een gro tere bevoegdheid gegeven wordt. Tcn minste indien men van oordeel is. dat ze een belangrijke taak hebben. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1