Twee taken: woningen en werk Belangstelling voor ouden van dagen steeg de laatste dertig jaar zeer CLUBS kunnen remedie zijn Men schrijft ons: Nederlandse Ver. v. Huisvrouwen in de Muziektuin Ouderavond lagere school der er schoolvereniging Bergi Burgemeester Wytema sprak nieuwjaarsrede uit In de raadsvergadering van hedenmiddag heeft burgemeester Wytema een grofé nieuwjaarsrede gehouden, waarin het wel en wee van de gemeente Alk maar werd opgesomd. Dc burgemeester bleek over het algemeen niet pessimistisch: op vele gc biedr» kan Alkmaar op een vruchtbaar jaar 19^9 terugzien en de vooruifzich ten zijn niet slecht te noemen. Personalia Aan het begin van de reden herdacht de burgemeester mej. mr D. Haremaker inspectrice van genie ?ntePolitie, overle den 18 Augustus 19-19 en de heer P. W. L. Beekman, technisch ambtenaar van Openbare werken, overleden 23 Juni 19-19. Een dankwoord bracht mr Wytema aan het gemeentepersoneel, dat in het afgelopen jaar veel van zijn krachten heeft gegeven; de raadsleden; verder werd gememoreerd, dat de hoofdinspec teur van politie, de heer Rijpma, heen ging. Het culturele leven Ofschoon het culturele leven zich gro tendeels buiten gemeentelijke bemoeiin gen voltrekt, sprak burgemeester Wyte ma toch een oordeel uit: „De HÓV verdient meer waardering voor wat zij ln Alkmaar aan hoogstaande kunst brengt. De tentoonstellingen in het Ste delijk museum trokken 1342 bezoekers, het concertbezoek ging met 40 procent achteruit; Ook de bioscopen werden minder bezocht; toneelbezoek bleef on geveer gelijk. Onderwijs De reorganisatie van het onderwijs gaf het gemeentebestuur veel zorgen De gereedkominy en idgebruikneming van de Jan Ligthartschool als eerste na de oorlog was een verblijdend teken en de toezeggingen voor 1950 zullen enige armslag geven. Een woord van waardering werd ge uit tot de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer voor de grote waarde van dit corps niet alleen voor de brandbestrij ding. doch ook voor de beleving van de burgerzin in onze stad. Gezondheidstoestand De gezondheidstoestand van de bevol king was zeer gunstig. De tuberculose bleef stationnalr en de geslachtsziekten toonden een verdere daling. De Zweed Alkmaar heefl nu een HOBBYCLUB Enfge tijd geleden heeft te Alkmaar de oprichting plaats gehad van een „hobbyclub", afdeling Alkmaar. De voorzitter en secretaris van cteze club zijn reap. J. Twisk en M. Rol. Voor diegenen, die nog niet weten, wat een hobbyclub is, het volgende: Een hobbyclub is een gemeenschap pelijke werkplaats voor jonge mensen, waar liefhebberijen gezamenlijk worden beoefend. Hierdoor kunnen grotere en betere resultaten bereikt worden. De hobbyclub is onderverdeeld in verschil lende afdelingen, bijv. fotografie, radio, electriciteit enz. Deze afdelingen helpen elkaar, zodat de kundigheden van elke afdeling die vaa de andere aanvullen. Dit is dus een realisering van het spreekwoord „Eendracht maakt macht' Vele jongens brengen hun tijd op straat door. omdat ze daar anders geen raad mee weten. De meesten van hen hebben wel een liefhebberij, maar door gebrek aan geld gereedschap, materiaal, werkruimte of voldoende kennis, kunnen zij hun dro men niet verwezenlijken. De hobby's die in de Alkmaarse club beoefend worden zijn zeer talrijk. Schei kunde, natuurkunde, filmfotografie, electriciteit, boetseren, biologie, bouw van modelspoorwegen, schepen en vlieg tuigen, schilderenen muziek, komen op 'de lijst voor. Wij wensen de Alkmaarse leden van de hobbyclub veel succes en hopen, dat „Eendracht inaakt macht" in de ware zins des woords van toepasing moge zijn op de hobbyclub. Bijeenkomst slechthorenden Het was Dinsdagavond voor de leden van bovengenoemde vereniging een ge Zellige avond. De voorzitter, de heer de Jong. opende de avond en heette hl het bijzonder mej. Jansen en de heer v. d. Pol van harte welkom. Deze had den zidi opnieuw bereid verklaard om met pianospel en zang de avond op te luisteren. Edkde geestigeg 'gedichttn, Voorgedragen door de heer v. d. Pol. vielen zeer in de smaak van de aanwe tlgen, die via de groepstelefoon in staat waren alles te horen. De S.H.J.O., de Jeugdgroep van slechthorenden, brach ten enkele aardige nummers naar vo ren. Vooral het uitbeelden van spreek woorden en gezegden, waarnaar ieder kon raden, deed het goed. De leden, mevr. Woelders en de heer v. d. Pol zongen met mooie zuivere stemmen, te samen enkele liederen. In zijn slotwoord dankte de voorzit ier uit naam van alle aanwezigen de medewerkenden aan deze avond harte Uk. <e paviljoens konden in gebruik worden genomen en 't Centraal Ziekenhuis krijgt veertig bedden meer. dank zij dc huur van „Huize Voorhout". Dit is, zo zeide de burgemeester, voor Alkmaar, dat 't medisch centrum van Noordholland bo ven het IJ is en wil blijven. In dit ver band memoreerde de burgemeester m?f instemming de betrekkingen tussen on ze stad en de in 1948 opgerichte stich ting voor geestelijke volksgezondheid, die in Alkmaar zijn zetel heeft. Cijfers Een nieuwjaarsrede zonder cijfers, is geen goede nieuwjaarsrede. Daarom volgen zij hier: Alkmaar heeft thans 39410 inwoners, dat is 493 meer dan een jaa'r geleden. Het aantal Paartjes, dat in het huwelijk trad bedroeg 299; 24 echtscheidingen werden ingeschreven Het aantal door maatschapelijk hulp betoon gesteunaen steeg van 435 tot 474; 352 echpare.n en 1291 ongehuwden ontvingen uitkeringen krachtens de noodwet Drees. De gemiddelde werke loosheid steeg aanzienlijk; 177 tegen 128 in 1948. In dit verband moet opgemerkt worden, dat de bedrijven langzamerhand hun verzadigingspunt betreffende arbeids krachten hebben bereikt. Op de kaasmarkt werd het millioen kg aangevoerde kaas overschreden. De veemarkt profiteerde van het vrijkomen van het vlees. Het vreemdelingenbezoek aan de kaas markt bereikte een recordcijfer. Lage cijfers voor de brandweer (geen enkele brand in Alkmaar) teruggang van het aantal misdrijven (336 trgen 452). Het woningvraagstuk Dit blijft het gemeentebestuur vele zorgen geven. Het aantal woningzoeken den bedroeg 1050, tegen 1029 op het eind van het vorige jaar. Vier en negen tig nieuwe woningen kwamen klaar. Met de bouw van 69 montagewoningen moet nog begonnen worden. „Indien 't gemeentebestuur één taak voor 1950 wacht, dan is het Allereerst de bevorde ring van de woningbouw. Alle zeilen moeten bijgezet worden om het schrik barend tekort aan woningen op te hef fen. De tweede belangrijke taak is het ver schaffen van werkgelegenheid. De bur gemeester richtte zich in het bijzonder tot de ondernemers, die bang zijn voor de fiscus. „Laat niemand van ons ooit behoeven te zeggen; zij hebben de kan sen laten glippen", zo zeide burgeme^s ter Wytema nadrukkelijk. „In dit na oorlogse tijdperk is de els tot aanpak ken, hard werken en de bakens verzet en voor het getij verloopt, dringender dan ooit". Mr. EVERTS sprak voor SOCIALE RAAD De voortschrijdende uitbreiding; van medische en hygiënische voorzie ningen heeft tot gevolg, dat de gemiddelde leeftijdsgrens van de mens in snel tempo gestegen is. In Nederland is het aantal ouden van dagen mo menteel 770.000. In 1970 zal dit, schat men, tot 1.200.000 gestegen zijn. Het probleem van de ouden van dagen heeft vele facetten. Over die facet ten sprak mr. J. Everts. gistermiddag op een vergadering van de Sociale Raad van Alkmaar en omstreken, die in het Wapen van Heemskerk ge houden werd. Sleeds aanwezig De heer Everts, die reeds vele ja ren zijn beste krachten heeft gege ven aan het probleem der ouden van dagen, zeide, dat de zorg voor be jaarden door de eeuwen heen in Ne derland steeds aanwezig was. Er w as een warme belangstelling voor de ouderdom al was die dan ook al leen voor individuele gevallen. De hofjes waren getuigen van die zorg. De zorg voor odue lieden beperkte zich vroeger alleen tot dc armen. Hierin is tirns een belangrijke ver andering gekomen. De koers, die men op dit gebied gedurende de laatste dertig jaar gevoerd heeft, wijst er op., dat het probleem meer in algemene zin beschouwd wordt. Het is thans niet alleen het probleem van de financiële ondersleuning, dal de aandacht vraagt, er zijn vele an dere vraagstukken, die nauw verbon den zijn: de medische zijde, de on derhoudsplicht. en dan vooral: het huisvestingsprobleem. Een grole last Van economische zijde besden. al dus de heer Evorls, is het feit. dat 8a 1 pet van de bevolking niet meer productief werkzaam is en teert op de middelen van de gemeenschap 'n grote last. Spreker meende, dat niet in alle gevallen de 65-jarige leeftijd de grens behoeft te zijn: ;,vele men sen boven die leeftijd zijn nog actief werkzaam". Het probleem van de huisvesting achtte mr. Everts wel het belang rijkste vraagstuk. Hij herinnerde aan het rapport, dat destijds door de So ciale Raad te Alkmaar over deze materie was uitgebracht en memo reerde, dat vele landen ons hierin voor zijn: in Denemarken bijv. is elke gemeente verplicht tot het bou wen van een huis voor bejaarden. Zover zijn wij nog niet. En trouwens mr. Evers bleek, volgens zijn ant woord op een hem gestelde vraag, geen voorstander van dergelijke maatregelen in ons land. Medisch facet belangrijk Ook het medische facet achtte mr. Everts belangrijk. Vroeger besteedde men weinig aandacht hieraan, doch dit is nu voorbij. Spr. zeide te hopen dat er een specialisme in ouderdoms ziekten zou ontstaan, waardoor veel leed zou kunnen worden verzacht. De psychologie der ouderdom is een hoofdstuk op zichzelf. Wij moeten goed begrijpen, aldus spreker, dat de ouden van dagen een geheel andere geestesgesteldheid hebben. De hulp aan bejaarden moet aangepast wor den. De vraag, die de heer Everts ver volgens stelde, was: „Hoe komt het, dat de belangstelling voor bejaarden de laatste dertig jaar zo belangrijk gestegen is?" Snel gegroeid Spreker zeide: „De groei van het collectief bcwustzijnsgevoel is hier van de oorzaak. Wij zijn snel ge groeid. Qemeenschappelijk lijden ver diept het gemeenschapsgevoel en hierdoor zijn de eerste maatregelen op dit gebied die overigens log een druppel op de gloeiende pl lat zijn ontstaan. In het kort besprak mr. Ev< rts hierop de verschillende phasen an deze groei. Het begin was in 1£ 24, toen „Pro Senectute" opgericht wc d. Mr Everts zelf had in de opricht ng hiervan een belangrijk aandeel. Hier na werden vele dergelijke pogingen gedaan ook op kerkelijk gebied. Na de oorlog werden de verhou dingen nog ongunstiger, waardoor de belangstelling in sterke mate toe nam. Na de pauze beantwoordde de heer Everts enige vragen van het publiek dat in grote getale aanwezig was. Voorts zeide spreker het een en an der over onze individuele verhouding tot de bejaarde. Als belangrijkste re medie tegen de kwalen des ouder- doms. zag de heer Everts, die oud st cretaris van de Sociale Raad te Am- ste dam is, de vorming van clubs en ve. enigingen, waarin de ouden van dagen zoveel mogelijk het roer zelf in handen dienen te hebben, zodat zij zirh bewust zijn een verantwoorde lijkheid te hebben. Het NIWIN Rode Kruis L^ctuurdepot brengt het volgende onder de aandacht van het Alkmaarse publiek. Het plan bestaat 3 nieuwe lectuutlufis jes te plaatsen ten einde de burgers v. Alkmaar en Omstreken in de gelegen beid te stellen hun wekelijkse tijdschrif ten en boeken in deze lectuurhuisjes te deponeren voor de jongens overzee en de militairen in de hospitalen hier te larce om hun enige ontspanning te be zorgen. Het lectuu.-depot doet een dringend beroep op de ouders en onderwijzend personeel van de schoolgaande jeugd, om onder de aandacht te brengen dat deze lectuurhuisjes geen vuilnisbakken en klimobjecten zijn. maar dat ze zijn geplaatst voor boeken en tijdschriften (geen dagelijkse couranten) om de jon gens, die nog in Indonesië zijn en de gene die hier te lande ia de hospitalen liggen van die boeken en tijdschriften te laten genieten, want het is wel ge bleken, dat deze lectuur in die gevallen goed van pas is gekomen. Ten overvloede brengt het bestuur nogmaals onder de aandacht van het publiek, dat deze huisjes geen postbus scu zijn. De afdeling Alkmaar van het Ned. Rode Kruis stelt zich beschikbaar voor het leeg halen vaa de huisjes en ver zenden van de lectuur. Burgers vaa Alkmaar, helpt allen mee om deze huisjes te sparen voor de ver nielzucht vaa de Alkmaarse jeugd, en werkt mede op dat de huisjes wekelijks vol lectuur zitten. agenda HARMONIE: De Verstrooide profes sor. CINEMA: The Paradine Case A.BT. De stad des Doods VICTORIA; Gunga Din- Stadgenoten slaagden Onze plaatsgenoten, mej. M. A. Jong mans en de heer J. A. v. d. Doel slaag deti dezer dagen voor het basis examen in de Engelse Taal van de Nejl. Ver. voor leraren in de Engelse taal „Brit tannia". Voor het middenstandsexamen A van dezelfde vereniging slaagde de heer P. Torenbeek. Cursusverga ering Deze winter zal wederom door de verenigingen van oudleerlingen van de landbouwscholen te Scbagen en Alk maar een serie cursusvergaderingen worden gehouden, afwisselend in Alk maar en Schagen. Maandag 23 Januari wordt de rij geopend met een lezing hi hotel Igesz te Schagen door de heer H. S. van Houten, voorzitter van de Bond van Landpachters. te Groningen, die zal spreken over ..Rechten en plich ten der pachters volgens het huidige pachtrecht. in verband met de komende niuwe pachtwet". In „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar is er Vrijdag 3 Februari een lezing van mr J. Linthorst Homan, voorzitter van de FNZ te Groningen, over de positie van onze Nederlandse zuivel hl wereldverband". De zesde Februari spreekt ir. M. Oos tenbrink, ambtenaar bij de Plantenziek tekundige dienst te Wageningen in ho tel Igesz, Schagen, over „Het aardap pelaaltje en haar bestrijding (aardap pelmoeheid) Dan volgt op de 13e Februari in het „Gulden Vlies" te Alkmaar een lezing van dr D. M. de Vries, lector aan de ndbco'whogeschool te Wageningen over „De invloed van vochtigheidstoe stand, gebruik en bemesting op de sa menstelling van de grasmat". Ir. L. de Vries, rijksveeteeltcor.sulent te Alkmaar, spreekt de 20e Februari in hotel Igesz over „de fokkerij in N. Holland", op welke middag tevens de pas opgenomen Maro film „Nederland hier met koe en stier" zal worden ver toond. De rij wordt tenslotte gesloten met een lezing in het „Gulden Vlies" op de 27e Februari door dr D. Burger, hoofd van het bureau Agrarische Za ken van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan te 's Gravenhage. Deze zal spreken over „Iets over -de toekomst van onze boerengrond en onze boeren bevolking". Alle lezingen beginnen om 2 uur des middags. Uitgezonderd die van mr Lint horst Homan, welke op Vrijdag is. zijn alle lezingen op Maandag. De Nederlandse verenigingen van huisvrouwen afd. Alkmaar organi seerde gistermiddag een druk be zochte bijeenkomst in de Muziektuin Een stampvolle zaal, waarbij nog als belangstellenden een grote groep jon gere meisjes, luisterde met instem ming naar het openingswoord van mevr. v. Riet uit Bergen, die bij ont stentenis van de presidente en de vice-presidente het „hartelijk wel kom" uitsprak. Zij maakte tevens van de gelegenheid gebruik alsnog namens de vereniging een gelukkig 1950 te wensen, terwijl zij met ge noegen mededeelde dat de middag gevuld zou worden door een lezing van de heer G. Kohne, die tot on derworp gekozen had „reisavonturen met de speelwagen". Voor zij het vt ord aan de spreker verleende maakte mevr. v. Riet nog melding van bestuursplannen t.a.v. de leden- wet ving; ondanks de toevloed van nieuwe leden is het aantal bedanken zo groot, dat ernstige maatregelen tot doeltreffender propaganda die nen te worden genomen Hierop vetk.c^g de heer Kohne het woord. Spreker herinnerde met een toe passelijk gedichtje aan het feit dat de 20 - eeuw voor de helft is afge legd. Bi: wees er op dat in de lut tele weken die het Nieuwe jaar thans oud is dooi de pers en uitgevers reeds meer c') ukwerk op de markt is ge bracht dan b.v. sedert het beleg van Aiki. aar tot een honderd jaar gele den. Het aantal lezingen en concer ten dat sedert de jaarswisseling al leen v>a de radio werd uitgezonden is gjoter dan b.v. onze voorouders gedurende hun gehele leven konden genieten De snelheid van het mo derne lf en is zo ontzagwekkend groot, l-etgeen spr. met enkele voor- bceldcn uit het moderne verkeersle ven 'j.iirtreerde, dat we werkelijk geen tijd meer overhouden tot be zinning op bestaande waarden, of J vaststelling van het feit dat de tra- J ditie van eeuwen nog haar invloed j uitoefent. De laatste oorlogsjaren, zonder gas. zonder electrisch, zonder; tiein, zonder radio enz., deze laatste; jaren hebben ons doen beseffen wat de mens in vroegere tijden miste, en wal wij sedert nauwelijks een halve eeuw aan snelheid en comfort heb* ben gewonnen. In het bijzonder wesj de 1 eer Kohne in dit verband op dp zeer moeilijke positie, waarin dfe boerin in de oude tijden verkeerde. Zij was volkomen overbelast Het le ven speelde zich af in een betrekke lijk kleine kring van mensen, cfe verkeersmiddelen waren gering, oc|k de ontspanningsmogelijkheden. Daiir om waren gebeurtenissen, die wij thans nauwelijks opmerken, in dij: tijd van grote betekenis. Het is nut tig, aldus spr., de oude waarden, en gebruiken te léren kennen en ons te bezinnen op hun betekenis. Eeuwen lang hebben onze voorouders dezelfde methoden, dezelfde denkwijzen, de- zillde ontspanningen en dezelfde doelstellingen gehad. De moderne tijd heelt deze snel veranderd, maar on- z? volksaard, in het bijzonder de V'OJ-ifriese, is nu eenmaal nauw met het voorbijgegane verbonden. Spr. memet eerde b.v. de z.g. speelwagen, de wagen op hoge wielen waarmede Dinsdagavond kwamen de ouders van dc leerlingen de.- Lagere School der Ber ger Schoolvereniging bijeen, om nader kennis te maken met het nieuwe hoofd der school, de heer J- A. J. Nonnekes. In deze vrij druk bezochte bijeen komst heette de voorzitter der school vereniging, de heer A. M. de Lange, het nieuwe Hoofd hartelijk welkom en schetste in korte woorden, hoe het be stuur er toe gekomen is, juist de heer Nonnekens te benoemen. Hij liet duide lijk uitkomen, dat de heer N. in de loop der jaren aan scholen werkzaam was geweest, waar vooral op jfractische wijze de onderwijsvernieuwing werd toe gepast. Het vertrouwen was dus wel gerechtvaardigd, dat de heer N. ook op de Bosschool in die richting verder zou werken. Na nogmaals zijn overtuiging uitgesproken te hebben, dat de Bos school in de toekomst zou groeien en bloeien, gaf hij het woord aan het nieu we schoolhoofd- Deze ving zijn causerie aan met er op te wijzen, dat de Bosschool als Op leicïngsschool haar taak wel zou ver staan. In dit verband deed hij een be roep op de ouders, de school in elk opzicht te willen steunen. Daarna gaf hij in enkele punten weer, hoe hij meen de, dat in de toekomst opvoeding en on derwijs aan de Bosschool vernieuwd en verfrist zou moeten worden. Bepaalde vormen van behoorlijke omgangsvormen als netheid, ordelijkheid, correctheid, be leefdheid zouden ook op school doelbe wust bevorderd worden. Over het eigenlijke onderwijs sprekend ontvouwde hij zijn gedachten over de onderwijsvernieuwing, zoals die in de toekomst aan de Bosschool doorgevoerd zou worden. Bij aardrijkskunde, geschie denis en Kennis der Natuur zou een groter beroep Op de zelfwerkzaamheid der kinderen gedaan worden dan voor heen. De taken, die voor deze vakken gegeven zouden worden, gaven tevens aanleiding tot het tekenen van kaart jes. het maken van grafiekjes en sche ma's en het zoeken naar bijpassende plaatjes. Dc heer Nonnekens kon tot zijn grote vreugde vaststellen, dat de Bosschool toegankelijk voor iedereen is, ongeacht de maatschappelijke welstand. Na nog enige andere gedachten ont wikkeld en verdere plannen genoemd te hebben, die de sfeer en de prettige geest op de school zouden bevorderen, sloot spreker zijn zeer aandachtig ge volgde lezing met de hoop uit te spre ken. dat hij er, met het personeel, in mocht slagen de Bosschool tot grote bloei te brengen. Na de pauze volgde er nog een zeer geanimeerde discussie, waaruit bleek met welk een aandacht een en ander beluisterd was. De voorzitter sloot, na de aanwezi gen dank te hebben gezegd voor hun opkomst en de betoonde belangstelling, deze eerste Ouderavond van de Bos school in 1950. XOORNSni \RWOVDE Berm zakte weg Woensdag j.1. omstreeks 11 uur kwam een vrachtwagen van de fa. Eecen uit Oudkarspel met 13 ton hout beladen het pad oprijden naar de opslagplaats van de firma Klaver en Molenaar. Dit pad is echter nog maar pas aangelegd en de gevolgen hiervan ondervond de oplegger van Eecen. Halverwege het pad begon de ene berm te verzakken met het gevolg dat auto plus lading overzij ging en met de wielen omhoog in een bijzijnde sloot kwam te liggen. De chauffeur M., die het onheil zag naderen, wist zich bijtijds in veilig heid te brengen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, doch de auto werd ernstig beschadigd. de Loer en zijn gezin, kerken, ker missen en familieleden bezocht. Vaa de .e speelwagens, die zo hoog waren om dc vrijwel onbegaanbare zand wegen te kunnen bevaren, zijn er nog enkele bewaard gebleven. Het vorige jaar vormden zij nog eens de aanti t-kkelijkheid van de kaasmarkt. De s] celwagen is dan ook voor hem die de folklore beoefenen het sym bool van het verleden geworden en het ti.dschrift, waarvan de heer Koh ne, mede-koetsier is, draagt met ge noegen deze naam. De titel van de rede van spr. „reisavonturen met de speelwagen" is daarom aan dit beeld ontleent. De reisavonturen die de aandachtig gevolgde spr. opdiste be stonden uit oude vertellingen, gebeur tenissen, beschrijvingen enz. Grote hilariteit verwekte enkele malen het onopgesmukte verhaal van „een gast dag omstreeks 1880", geschreven door onze stadgenoot, de heer KI. de Heer In dit verhaal komt zowel het gast vrije, het zindelijke, als de kleine on derlinge naijver uit die dagen duide lijk naar voren. Terecht werd in het slotwoord dank gebracht aan de terzake des kundige spreker, die op volkomen verantwoorde wijze de talrijke be- zo< kslers van deze middag een kijkjt io bet verleden heeft eegund. BERGEN Een bruid kwam op bezoek Voor een goed bezette zaal van de Rustende Jage.* bracht Woensdagavond de toneelvereniging St. Jaa het geestige spel „Een bruid kwam op bezoek", be werkt door René Bosch voor het voet licht. St. Jan heeft zich met deze Ame rikaanse blijspelen, die een buitenge wone vlotheid vereisen, moeten wat rol kennis en gevatheid, er wel zo vast bij de spelers in zitten, dat er op elke clausse een ad rem antwoord volgt Dit hebben wij gisteravond gemist, waardoor veel van de geestigheid is verloren gegaan. Twee broers Morti mer en Wilson Travers, twee verstok te, zeer rijke vrijgezellen, krijgen op 'n avond plotseling bezoek van een jonge dame in bruidskleding, die door het dakraam is binnen gekomen. Mortimer is een zoeker in de dierkunde, terwijl Wilson een verwoed juwelenverzame laar is. Beiden zitten erg in hun maag met dit bezoek, temeer daar zij een tan te hebben. Henriêtte, die hen doorlopend in het ootje neemt met deze verstokte vrijgezellenheid. Het is de dieven die in dit stuk voorkomen, natuurlijk om de juwelen te doen. Maar dit moet U zelf maar gaan zien. hoe of zich dit afspeelt Het stuk zit aardig in elkaar, tot het laatst blijft men in spanning; Aat Groot als Mortimer Travers en Trien Wybenga Tiebie hebben het stuk voor een groot deel gedragen. Miep de Vos als Marie Duquesse (de Bruid) was niet zelfverzekerd genoeg. Wij zagen haar wel eens beter. Jan van Stralen was als de butler James wel aardig, doch niet voldoende ingeleefd. Piet Mulder deed als Inspecteur van politie Gillson veel te overdreven, waar ten zeerste voor gewaak moet worden. De rol van Wilson Travers lag Jan Glorie in het geheel niet, doch hij heeft er van gemaakt, wat in zijn vermogen lag. Zo is het met de verdere bijrollen even zo. de spelers hebben hun btst ge daan. doch. de vrijheid van beweging en vlotheid ontbrak- Het decor was goed verzorgd en zrg cr aant-*kkelijk uit, de grime was in goede handen geweest. Het is n!et de beste voorstelling van St. Jan geweest. Wij zagen hen wel eens veel beter De sirene loeide Woensdagmorgen, om 9 uur werd Be-gens brandweer gealarmeerd en 3 minuten na het loeien der sirene, waren de jongens op de plek des onheils. Het bleek een schoorsteenbrandje te zijn bij de familie Henstra in de Bu.-gemeester Lovinklaan. Bergen's brandweermannen werden ook nu weer, voor de zoveelste maal gebruikt als schoorstcenveptrs. Laat ieder toch zorgen dat zijn schoor steen voor het stookseizoen gcecgd wordt, want als de brandweer het moet doen. is men nog niet erg gelukkig Bedrijfspensioenfonds v. d. landbouw De afdeling Bergen van het Bcdrijfs pensioenfonds voor de landbouw heeft op Dinsdag 17 Januari he eerste pen sioenbewijs afgegeven. Dat dit met blijdschap werd ontvan gen behoeft geen nadere verklaring, daar het van terugwerkende kracht is vanaf 7 Mei 1947. veiling ark ten ALKMAARSE EXPORTVEILING Woensdag 18 Januari. Witlof I 35— 43; II 2632; rode kool 6—11.30; sa- voye kool 6.60— 11.60: groene koo 14.5030.50; spruitkool I 4057; II 2° -38: boerekoo! 14.50-32-50; andijvie 62—1.03 rode bieten 6—9; winterpeen 611.10; waspeen 740; Uien I 21.50 —33; II 14-20; prei I 35-57; II 20- 34; Knolsoep 13—21: soep 14—16; seli* 12,50. Appels: Goudreinette 3540; Peren: Giesér Wildeman 18—22; Win terjan 13—16.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2