Ikmaader N.-HOLLANDSE t 'PERS 1945 David Lilienihal zou in Moskou willen praten met Stalin regen oF zonneschijn John Lewis kan zijn mijnwerkers niet aan het werk krijgen KNMI zegt: „Vorst zal nog wel enkele dagen aanhouden' Familiedrama in Den Helder na veertien dagen ontdekt Overpeinzing de Telex tikt.. f»e JAARGANG NUMMER 1799 VRIJDAG M JANUARI MM Uilpti Stichting Hl>« Vrfl« ADurnrder" ExploiUUe N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 030 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 et p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. jedacteuri J. v. Zoonen I Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 22001971 Uit New-York wordt gemeldt, dut Davld Lilienthal, de aftredende voorz. van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, zon hebben aangebo den te Moskon met Stalin besprekingen te Toeren om de verschillen Tan mening tussen Rusland en Amerika over controle on de atoomenergie te regelen. Lilienthal zon er bij Tmmuu op aangedrongen hebben In een onderhond met Stalin een overeenkomst Int te werken. HIJ zou hierbij hebben aangevoerd, dat de waterstof atoombom de beschaving zon kannen vernietigen. Indien Truman geen onderhond wenste, dan zon hij zelf ze ker tot otereenRfemmlng met SU ra kunnen komen. HIJ zon zich op bet standpunt stellen, dat Amerika alle werk aan de atoombom behoorde te staken en de voorraden atoombommen diende te vernietigen. Washington: De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de V.S. \f. de on derhandelingen over een vredes verdrag met Duitsland het Franse gezichtpunt, dat het Saargebled een zekere mate van antonomle moet hebben, zullen steunen. Hij zeidc dat het Saargebled van Duitsland dient te worden losgemaakt en fi nancieel en economisch met Frank rijk moet Integieren. Frankrijk moet evenwei ook niet ot» het vre desverdrag vooruit lopen en geen stappen ondernemen ln verband met het huren van de mijnen in het Saargebled. Amerika: De Amerikaanse regering zal de communistische regering ln China niet kunnen erkennen, zo lang de Amerikaanse consulaire vertegenwoordlgers in China slecht behandel i worden. Het gedrag van de regering in Peking wettigt de veronderstelling, dat de commu nisten niet de wens koesteren er kent te worden door Washington. Enrrelaiirt: Gisteravond hebben Ame rika Engeland en Frankrijk een ge zamenlHke nota rver het Oosten rijkse vredesverdrag aan d Sowjet Unie overhandigd. De nota werd op het KremMn overhandigd. De 3 mogendheden hebben aan Moskon „Koelkasten-affaire" in- Ver. Staten Generaal-majoor Yanghen. presi dent Trnmani adjudant, heeft Wocns dag van een Senaatscommissie een berisping gekregen wegens het aan vaarden van koelkasten als geschenk. Yanghen schonk een koelkast aan me vroiïw Trnman en andere aan voor aanstaande personen in Washington. De commissie stelde vorige zomer een onderzoek In naar een geval, waarbij 6 personen giften in ont vangst zouden hebben genomen, om dat zij anderen aan regeringscontrac ten geholpen hadden. De commissie kwam tot de slotsom dat er niets on wettigs in dergelijke giften stak. Ge neraal Vaughen zeide, dat er in het 'geheel niets verkeerds schuilde in het feit, dat hij koelkasten had of deze aan zijn vrienden cadeau deed. Tijdens het onderzoek werd verklaard dat de firma, die generaal Vaughen de koelkasten ten geschenke gaf. dit gedaan had toen zij probeerde van het State Departement gedaau te krijgen dat vertegenwoordiger van de firma naar Europa mochten worden uitge zonden. Dit was tegen het einde van de oorlog, toen paspoorten moeilijk te krijgen waren. Generaal Vaughen, zo werd gezegd, had voor de firma ,.de weg geëffend". Presiden-. Truman verdedigde ge neraal Vaughen en pleitte voor een „billijke' 'behandeling" van hem. Marokkaan zwendelde hardnekkig mei de liefde De Amsterdamse vreemdelingenpo litie heeft gitseren wederom de Franse Marokkaan Bergtache gear resteerd onder verdenking zich met huwelijkszwendel op te houden. Dit is de derde maal, dat de vreemdelin gendienst zich met deze man bezig houdt. Hij is reeds twee keer ons land uitgewezen. De man tracht cor tact te krijgen met allerlei meisjes, die hij dan het hoofd op hol brengt en huwelijksbeloften doet. Het eind van het liedje is, dat meisjes geld kwij- haken en de charmante Marok kaan met de Noorderzon vertrekt. Bij zijn laat/te arrestatie werden op hem enkele roerende liefdesbrieven en 'n lijstje met adressen gevonden. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noo.-d en Oost. Na matige vorst m de nacht en ochtend overdag overwegend lichte vorst. verzocht of zij binnen redelijke lijd een onafhankelijkheidsverdrag voor Oostenrijk kunnen voltooien. Griekenland: De Griekse verkiezin gen zijn uitgesteld tot 5 Maart. Oor spronkelijk zouden de verkiezingen plaats vinden op 19 Februari. Washington- President Truman heeft er bij Paul Spaak op aangedrongen dat hij he» voorzitterschap van het bureau van Europese economische samenwerking zou aanvaarden. In de V.S. acht men bet Immers nood zakelijk, dat voor de beëindiging van het Marshallplan de economi sche eenheid van West-Europa ver zekerd zal zijn Pavoni overleden, de man die nooit sliep Dr. Ferdinando: Pavoni, die zestig jaar lang nooit sliep, is in de leef tijd van 80 jaar te Bergamo overle den. Het ,,geval-Pavoni" wordt als uniek ln de medische geschiedenis geschouwd, beroemde dokters en psy chiaters konden niets voor hem doen ,,Ik ben een lopend uurwerk", placht dr. Pavoni te zeggen. Ik volg het pas seren van elke minuut van de tijd" Dr. Pavoni bracht zijr -<agen op zettelijk in zeer grote werkzaamheid door, zodat hij des nachts, ofschoon hij niet kon'slapen, zo vermoeid was dat hij wel moest uitrusten. John. Guthrle naar het verbeterhuis De 14-jarige John Guthrie, die er vorige weck van een Schotse haven uit met een SO^tons vissersvaartuig vandoor ging en na drie dagen in uit geputte toestand werd opgepikt, is door de kinderrechter veroordeeld tot ern verhlHf hi een verbeterhuis. Siaking verlamt de industrie Naar aanleiding van de staking van meer dan 90.000 mijnwerkers in de vetkoohnljuen hebben de steen- kolenhantlehtars uit de Streek van Pittsbnrg bekendgemaakt, dat de steenkolen gerantsoeneerd zuilen worden en dan bij voorrang in de dringendste behoeften (ziekenhuizen enz.) zal worden voorzien. De rul>. berproducenten hebben president Tru man in een telegram er op gewezen dat de rubbelindustrie door gebrek aan steenkolen met verlamming wordt bedreigd. De nationale raad voor arbeidsza ken heeft een federaal districtshof verzocht John. Lewis te bevelen een einde te maken aan de werkweek van 3 weken en aan „oneerlijke metho den" bij de pogingen om een nieuw contract voor zijn mijnwerkers te ver krijgen. Verschillende mijnen wer den gesloten door gemotoriseerde pos ters, ondanks het feit, dat verschil- Montgomery wil ook militair herstel van Europa Veldmaarschalk Moaavnery per manent voorz. van de Commissie v. Opperbevelhebbers der West-Europc se Unie, heeft op ecu banqnet te zij ner ere gegeven door de „English Speaking Talon", onder meer ge zegd, dat het plan voor samenwer king tnssen de landen van de West- Fnropese Unie ook plannen diende'te bevatten tot militair herstel van W.- Enropa. Deze landen dienden er zeker van te zijn, dat de West-Europese Unie de integriteit van West-Europa als beslist vitaal achtte voor de veilig- hejd van de Westerse beschaving en dat de West-Europese groep bereid zou zijn te strijden voor het in stand houden van dit gebied. De twee groo; ste steunpilaren van de Engels spre kende volken, namelijk het Britse im periam en 't gemenebest samen met Amerika, behoorden West-Europa als deelgenoten te aanvaarden. Deze gehele groep behoorde zich dan hecht aaneen te sluiten tot een machtige vrijheidslievende eenheid. Slechts op deze wijze kon een van een centraal punt uit gedirigeerde communisti sche bedreiging een halt toegeroepen worden. Brand in Engels stoomschip Woensdagavond is brand uitge broken op het 7592 brt. metende En gelse stoomschip ,Chry Antliemum" liggende-bij de terreinen van de Rot terdamse droogdok Maatschappij. Door tot nu toe onbekende oorzaak was de bovenbouw van het schip in brand geraakt. De opbouw van het schip kon voor het grootste deel ge red worden. Inmiddels was echter gebleken, dat ook in een der olietanks brand woedde. Rookmassa's stegen uit het binnenste van het schip op en verhinderden de brandweer aanvan kelijk tot de vuurhaard door te drin gen. Toch 13 deze er twee uur later met een zevental stralen in gëslaagd het vuur meester te worden. De scha de is nog niet te overzien. lende districtsfunctionarissen van de „United Mine Worker" mannen uit stuurden met de boodschap: „John Lewis wenst, dat jullie Maandag aan het werk gaan". De staking bedreigt duizenden met werkloosheid. Sinds 1 Juli hebben 40.000 mijn- Verschillende staalmaatschappijen hebben medegedeeld, dat zij hun pro ductie zullen Inkrimpen, indien het electriciteltsbedrijf te Pittèburgh het plan uitvoert om de stroomlevering drastisch te beperken. Hel KNMI. te De Bilt deelt mede: In de afgelopen dagen zijn voor al in Noord-Europa de baro meters voortdurend gestegen, zodat er tenslotte boven Zuid- Zweden en de Baltische Staten een gebied van hoge luchtdruk van meer dan 1040 millibaar ontstond. Dit gebied vindt zijn voortzetting in een rug van ho ge itchtdruk, die zich tot over de Noordzee en Engeland uit strekt. Langs de Zuidflank van deze rug voeren Oostelijke tot Noord-Oostelijke winden koude contenentale lucht naar onze omgeving. Deze aanvoer van koude lucht wordt begunstigd, doordat er in het Middellandse zeegebied een vrijwel stationnal re depressie aanwezig is. Boven onze omgeving en West- Duitsland komen veel wolken velden voor, waaruit gister nacht hier en daar enige sneeuw is gevallen. De uitstra ling werd hierdoor tegengegaan en zodoende kwam nog nergens in het land meer dan lichte vorst voor. Zodra evenwel de bewolking afneemt en de kans hierop is vrij groot, zal de vorst toenamen en is het ni^t onmo gelijk dat plaatselijk het kwik tot 7 a 10 graden onder het vriespunt daalt. Overdag zal dan de temperatuur ook niet meer boven nul uitkomen. Aangezien de rug van hoge luchtdruk over de Noordzee zich maar heel weinig ver plaatst. zal de vorst naar alle wparschijnlijkheid nog wel en kele dagen aanhouden, ofschoon de aanwezigheid van enkele ac tieve Oceaandepressies een on- kere factor blijft vormen. Vechtende studenten in Mexico Woensdag is het te Guadealajara, de tweede stad van Mexico, tot een waar gevecht gekomen tussen stu denten van tegenovergestelde politie ke opinie, waarbij 45 personen zijn gewond, van wie verscheidene tame lijk ernstig. Anti-communistische studenten hielden een vergadering als protest tegen het verspreiden van communis tische vlugschriften waarin o.m. de godsdienst werd aangevallen, uiterst linkse studenten begonnen de deel nemers met stenen te bestoken. De relletjes sloegen over naar het cen trum van de stad, waar 5000 studen ten gedurende meer dan 1 uur elkan der met stenen bekogelden, zonder dat de politie er in slaagde de rust te: herstellen. Drie doden Woensdagmiddag werd de politie te Den Helder gewaarschuwd, dat uit de woning van de familie L. in De OUvier van Noortstrpat 6, een sterke gnslncht naar buiten stroomde Toen men na langdurig bellen en klop pen geen gehoor kreeg, heeft men zich door openbreking toegang tot de woning verschaft, waar men in de kamer-kenken het lijk aantrof van de 30-jarige bewoner, gehuld ln een slaapzak. De gaskraan van het comfoor, waarvan de slang verwij derd was, stond open. Voorts vond men op be<* ln de slaapkamer op de eerste verdieping het stoffelijk over schot van de 28-jarige echtgenote van I. Haar anderhalf Jarig doch tertje had zij ln haar armen. Op het lijk van de vronw en ook op het kind je werden sporen van geweld aange troffen. De officier van justitie te Alkmaar, heeft zich inmiddels met het verdere onderzoek belast. De familie L., waarvan de man de gedurende de gehele oorlog in dienst van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland buitengaats was, is afkom stig uit Amsterdam en woonde sinds December 1949 in Oud-Den Helder. Naar men heeft kunnen reconstrue ren aldus werd door de politie meegedeeld hebben zij nog sa men het Oudejaar gevierd. Uit de ge vonden couranten eii poststukken heeft men kunnen nagaan, dat dit drama zich op 1 of 2 Januari waar genomen motot hebben afgespeeld. Burenhadden reeds eerder gaslucht waargenomen en de gasfabriek ge waarschuwd, die in de betreffende huizen niets heeft kunnen ontdekken. In perceel nr. 6 Is geen controle ge weest, omdat men vermoedde, dat de familie op reis was. Omtrent de oorzaak van dit dra ma staat men voor een raadsel, om dat men uit verkregen inlichtingen heeft kunnen vaststellen, dat het ge zin zeer gelukkig was. dr. Hulst uit Lelden zai sectie verrichten. Inbraak bij juwelier in Tiel In de nacht van Dinsdag op Woens dag hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan de ju wel ierszaak van Soe len te Tiel. Zij hebben zich aan de achterzijde toegang tot het pand ver schaft. In de gang zagen zij de toe gang tot de winkel door een deur ver sperd. Zij hebben eerst geprobeerd de deur te forceren, toen dit niet luk te haalden zij de deur uit de schar nieren en sloegen hun slag in de goed gesorteerde winkel. De inwoners had Dief en diefjesmaat in Rotterdam Inbrekers Ledrogen Zoals men zich herinneren zal werd op 26 Aug. 1947 door twee Rotterdam se inbrekers een goede slag geslagen ln het distributiekantoor te Barneveid waar hun stapels bonkaarten, rant soenbonnen en toewijzingen in handen vielen. Ze werden later gearresteerd en veroordeeld, maar baddei er te voren zorg voor gedragen, dat bun buit naar ze dachten „in veilige ha ven" kwam. Een 45-jaTige los-werk- man kreeg fl 1.500 toegestopt met de mededeling dat hij voor de moeite en risico f1500 mocht behouden. Toen dezer dagen de inbrekers hun straf hadden uitgezeten en hun 10.000 gul den kwamen halen om er enige tijd goede sier van te maken, bleek er geen cent meer over te zijn. Maar dit was nog niet de ergste strop. Er was n.1. nog een ander, een 44-jarige grondwerker, wie ze f62000 in contan ten in bewaring hadden gegeven, ais- mede een grote partij bonnen, alles bij elkaar voor een waarde van ruim één ton. De tweede gang der inbre kers was naar hem, maar ook deze beweerde alles opgemaakt te hebben De Inbrekers hebben zich daarop ais „benadeelden" tot de recherche ge wend. die béide potverteerders ach ter slot en grendel heeft gezet. Spaans vliegtuig verongelukt ALLE INZITTENDEN GEDOOD Alle 16 inzittenden van een militair vliegtuig kwamen om het leven toen het Woensdag te Tobarra, nabij Alba eate, neerstortrte. Onder de doden bevinden zich 2 it.-kol. va» het Spaan se leger. «AFP meldt nader, dat het veronge lukte vliegtuig een Junker is van de Spaanse luchtmacht. De inzittenden waren merendeels officieren van ds luchtmacht. Het toeatel stortte bran dend neer en werd volkomen ver nield. Honden smokkelen verdovende middelen van Frankrijk naar Italië De Italiaanse politie Is op zoek naar twee mannen, die voor de leiders gehonden worden van een bende smokkelaars, die cocaïne en heroïne In de halsbanden van honden over de Franse Riviëra binnensmokkelen. Woensdagavond stond op de hoek van een straat te Rnpallo een vrouw met een hond, toen een grijze Sedan aan kwam rijden en een man, nit het raam een aantal schoten loste op de hond. De hond bleef dood op het trot tolr liggen. Daar de halsband van de hond ongewoon dik was, stelde de politie een nader onderzoek in. In de halsband vond zij cocaïne en een klein pakje heroïne. De Zondag pleegt soms een dag te zijn. waarop we ons aan overpeinzin gen menen te kunnen overgeven. Is het dan zo te verwonderen, dat wij onze overpeinzingen eens niet heb ben uitgesteld tot de Zondag, maar dat we er reeds bij het naderen van deze dag der dagen mee zijn begon nen en dat we uiteindelijk het resul taat van deze overpeinzingen aan u waarde lezer voorzetten. Misschien, ver misschien voelt ge u er door sticht. Waarschijnlijker lijkt het ons, dat ge u er mee amuseert Onver standig zou het zijn indien ge u er aan ergerde. Er is in Nederland een gedachten- wisseling aan de gang over de manier waarop men des Zondags de radio moet beluisteren. Het ligt niet in on ze bedoeling daarover uit te wijden. Wie er belang in stelt schaffe zich dat weekblad aan. Maar wel leek t ons nuttig na te denken over de die pere oorzaak van deze gedachtenwis- seling. Het is voor velen, die er over schreven in het geheel niet belangrijk hoe ge uw Zondag doorbrengt. Veel belangrijker voor hen is, wie er in de gelegenheid zijn. de radio 'e ge bruiken voor uitzendingen. Dat kwam zo tvoisch tot uitdrukking in een in gezonden stukje van een lezer, die het onsmakelijk vond. Het de uitzen- ngen. waarin een spreker ven hu.- manistische huize sprak, vlak voor 'n kerkdienst plaats vond. Ziet, daar komt een klein aapje uit een klem mouwtje. Is dat geen prach tig aanloopje om een boet- «dikatie te houden over wat er in de radio gebeurt? En promptelijk komt men ons dan verklaren, dat het in het we zen van onze volksaard ligt, de Zon dag op gepaste wijze door tr bren gen, eventueel met een kerkdienst en gewijde muziek. En dan voegt men daar nog aan toe. dat men zijn kin deren toch eigenlijk niet naar de uitzendingen van het humanistisch verbond kan laten luisteren, omdat dit de zaken een weinig te eenzijdig voorstelt. Zo wordt een offensief voorbereid. Het is nog wel geen gevecht in op- tima forma. Maar het is de voorberci ding. Het gelovige deel van ons volk denkt over de Zondag en de manier waarop die moet worden doorge bracht anders dan het ongelovige. Misschien is het beter te zeggen, dat het rechtzinnige er anders over d^nkt ■?*"i het vrijzinnige. Dat is hi— recht, dat we hen niet graag zouden willen ontnemen. Maar daar staat te genover, dat het gedeelte, dat de Zondag op "n andere manier wil door brengen, daar ook het volste recht toe moet hebben. Natuurlfik ln alle eer en deugd. Maar we zijn er van overtuigd, dat de eer er de deugd hier niet ter sprake behoeven te wor den gebracht, omdat deze volkomen los staan van de Zondagsviering Ons zijn gevallen bekend .waarbij een deel der Zondag in gepaste zedigheid wordt doorgebracht, terwijl het an dere deel slechts weinig zedigheid te zien geeft. Kunnen we elkaar ech ter niet vrij laten? We vragen ons dit niet zonder bezorgdheid if, om dat aanstonds een hernieuwde Zon dagswet in behandeling zal komen. Wat zal ze ons brengen? Zal ze de Zondag maken tot een rustdag, waar op de arbeid stil ligt en de arbeiders kunnen uitrusten van hun werktaak? Of zal ze ons met een Zondag willen opschepen, waarbij een kleine meer derheid aan een grote minderheid wil voorschrijven, wat het op Zondag moet '"''"n- De Romeinse politie moest uitruk ken om een opstand van 30 TBC-pa- tiënten te onderdrukken, die door de directeur Tan het sanatorium eruit gegooid waren. oMeer dan zeven van de tion Duitsers wil geen soldaat meer zijn. De vorige zomer was verhouding 6 van de 10 oEen honderdjarige Fransman geeft de volgende raad voor een lang en ge lukkig leven: eet goed, rook veel, probeer alles, maar overdrijf niets, —o— Een zware storm heeft te Syd- ney grote schade veroorzaakt aan hui zen en schepen in de haven. 3 man verdronken bij het te paard overste ken van een gezwollen rivier. Een 6- jarig meisje woei in zee en verdronk oIn Noord-Rhodesië woont een volksstam, waar men op het eerste gezicht alle mannen en vrouwen daar aan kan herkennen, dat bij hen zes voortanden zijn uitgeslagen met een speciale hamer oTrein personeel van de Parijse ondergrondse heeft besloten door te gaan met „snrpri- ce-stakingen" van één kwartier. Al- leB van wege de centen o— Een A- merikaans advocaat zal pogingen in het werk stellen om Bertha Krupp u weet wel, „Dikke Bertha" als eigenaresse van bet Krupp-concern te erkennen oDe internationale politie heeft een 25-jarige vrouw die beweert de verloofde te zijn van de Spaanse troonpretedent, ontmaskerd als een Oostenrijkse vluchtelinge. De bedriegster komt uit Wenen en bracht het gehele jaar 1949 onder haar schuilnaam door in een aantal luxe hotels in Italië oIn Bolog- ne stierven zoals u al weet vier kin deren als gevolg van een injectie te gen T.B.C. De ouders zeggen nog steeds vertrouwen te hebben in het nieuwe middel. De dokters zeggen wijselijk niets oEen millioen ar beiders in de Engelse bouwvakken krijgen een loonsverhoging, die per jaar in totaal een slordige 40 millioen gulden zal kosten oDe Slowaak-* se consul te New-York heeft om asyl verzocht. Hij is het communisme zat oDe redactie van een Italiaans weekblad moet terecht staan, omdat zij een foto van en een Interview met de Italiaanse bandietenleider gepu bliceerd hebben. En dat kan de po litie niet hebben oHet Belgische leger telt bijna 75000 man, dat is bij na tienduizend meer dan vorig jaar. oDe Casino-eigenaren ln de Ri viëra hebben tegen de burgemeester van Nice een eis tot schadevergoe ding ten bedrage van tien millioen fr. Ingediend, omdat ze klanten verliezen aan het nieuwe gemeentelijke open luchttheater. Overigens zad de burge meester het proces wel verliezen, want de rechter is een verwoed gok ker oRomulo, voorz. van de alge mene vergadering der V.N. heeft een zware keelontsteking opgelopen. Hij is dus nu net als de V.N. uitgewerkt oIn Argentinië, waar de geest van Goebbels pleegt rond te waren, zijn wederom een 7-tal kranten ver boden.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1