i3e C Itttnaader •N.-HOLLANDSE v-PERS 1945 Dakofa-vrachtvliegtuig van KLM boven Noordzee brandend neergestort Truman doet beroep op 100.000 stakende mijnwerkers Truman gaf instructie „op grote schaal" waterstofbommen te vervaardigen „Ik had de „zaak-Schallenberg" bijna rond, zegt kleermaker de Telex tikt.. „Niet in Azië: in Europa valt beslissing" t* JAARGANG NUMMER 1810 "DONDERDAG 2 FEBRUARI 1990 Uitgave Stichting JO* Vrfle Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij Yooruitbet Advertenties 14 et p mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veraatvr. ledacteuri J. v. Zoonen I Bureau: Kidderitraat. hoek Oudegracht TeL K 2200-1971 Van bemanning zeven leden) geen spoor gevonden EEN DAXOTA VRACHTVLIEGTUIG van de KLM, de Ph-TEU. dat in de nacht van Woensdag op Donderdag van Schiphol is vertrokk n op vracht dienst tussen Amsterdam en Londen is ongeveer 25 mijl ten Westen van H van Holland i.» zee gestort. In een officiële verklaring van de zijde van de KLM werd gemeld, dat het vliegtuig zich om 4.40 uur bij het verlaten van het Nederlandse verkeersgebied aan Schiphol had afgemeld. Na die tijd werd niets meer vcnonrn, zodat ernstig met een ongeluk rekening gehouden moest worden. Deze mening werd versterkt door een bericht,, afkomstig van een Deense boot, welks bemanning een vliegtuig brandend in zee had zien storten Onmiddellijk st gen van verschillende vliegvelden verkenningsviegtulgcn op en des morgens om 9 uur kwam het be.-icht dat het wrak van h?t veronge lukte vlieg'uig gevonden was. De Deense boot „Rimor" bevond zich toen al op de plaats van het ongeluk. Aan boord van het vli?gtuig bevonden zich geen passagiers. Wel waren er e^tra bemanningsleden voor nsiructiedorieiri- den in het vliegtuig. De gehele bemann ing bestond uit zeven personen. Onmiddelijk nadat het Deense schip de treurige mare gemeld had kwam op d? Nederlandse vliegvelden alles in rep en roer. Van het vliegveld Valkenburg startte onmiddellijk een Mitcbell van de opsporings en reddingsdienst van de Koninklijke Marine, terwijl twee vlieg tuiqen in gereedheid gehoud'n werden. Ook Engelse vliegtuigen namen aan het opspo-iQgswcrk deel. Een viermo torige Lancaster, twee Mosquito's en twee Oxfords startten onmiddellijk in Engeland om de Noordzee af te zoe ken. De reddingboot van Hoek van Holland de President Jan Leis'' voer om half zeven it en bereikte omstreeks half tien de plaats waar het vliegtuig verongelukte. De KLM-persdien.st op Schiphol deelde later mede, dat zich aan boord van de machine uitsluitend zgn. les send pe-soneel bevond. Met uitzon dering van e gezagvoerder waren alle overige zes leden van de beman ning jeugdige leden van het KLM- personeel. Even na acht uur daade op Schiphol de „Curacao". pen KLM-machine onder gezagvoerder Viruly, die radiografisch oppdracht had gekreqen de pek. waar het vrachttoestel was verongelukt, te cnderzo~ken. Hij deede mede, dat hij met zijn toestel tot 150 meter boven de zeespieqel was gedaald, maar dat hij met d» kleinste snelheid van zijn ma chine weinig of niets kon zien. Hel enige dat hij wist te vertellen was, dat de zee ruw was. Van «-n verongelukt vliegtuig had hij geen soor kunnen ont dekken, hoewel hii vijf maal over de plaats was gecirkeld. Latere berichter meldden, dat de ver ongelukte Dakota 188 kg Nederlandse post en eet» hoeveelheid Zwitserse post aan boord had. De op de plek des onheil s aanwezge schepen zaaen de post ov"rnl ronddrijven. Dc ..Riomor" pikte enkele zakken en sen aantal wrak stukken op. Het werk werd zeer be lemmerd d-v- slecht zicht, ruwe zee p-* sneeuwbuien. APRA infilieert in Dioic ia De militaire gouverneur van mid den Java heet't iu een interview met het dagblad Nasional toegegeven dat er enige infiltratie heeft plaats ge vonden van Wesleriiugs APRA in Djokja. Hij zetde, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, daa* ds autoriteiten de situatie volkomen be heersen. Zestien politieke partijen in Solo hebben, op initiatief van de Partai Murba. een telegram gezonden aan de min.-pres. en de minister van de l'ensie der RIS, waarin wordt aan gedrongen op het nemen van krachli ge maatregelen tegen Westerling. Dinsdagavond is uit Oost Java te Djakarta een bataljon troepen der RI S aangekomen. De minister van binnenland se zaken der RIS, Anak Agung, is naar Bandung vertrokken voor infor mele besprekingen met het hoofd der Negara Pasundan, do heer Wirana- ta Kusuma. retfuta znnnGsnhijn Krachtige tot harde, in de kustpro vincies tijdelijk wellicht tot storm toe nemende wind. in de loop V3a de dag ruimend naar Wrst en weer afnemend. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen- Iets zachter. DE NAMEN DER BEMANNING. De bemanning van het vliegtuig be stond uit de volgende personen: J. vaa der Heide, gezagvoerder C. J. Mink. boordwerktuigkundige A. van Seumeren, telegrafist A. A. j. Legg. vhegruigbestuurder B. Slosser. vliegtuigbestuiirder T. J. de Raedt. vlicgtuigbestuurder Mej. C. H. M. Lamers. stewardes Dat is een echte burgervader! Hij blijft in noodwoning In de raadsvergadering der 'gemeen te Noordeloos steldeeen der wethou ders voor om in samenwerking met de gemeenten Hoornaar en Hoog- Bloklaud ten behr <ve van de burge meester dezer drie gemeenten een ambtswoni»,; tt. bouwen. .De betrok ken burge vader, de heer Schakel antwoordde daarop, dat hij, gelet op de woningnood niet de moed heeft daartoe over te gaan. Als kapitein van het woningnoodschip, zo zeide hij moet hij als laatste dit vaartuig ver laten. Hij wees verder op het more le effect, dat het zou hebben als aan een ambtswoning het volume voor drie arbeiderswoningen gegeven zei worden. Bovendien is de bouw n zware last voor de gemeenten, want voor zulk een woning wordt geen sub sidie gegeten. 1 Aangezien deze burgemeested ifl" een houten noodwoning gehuisvest is, be vreemde het niet, dat een der raads leden hem dank bracht voor deze houding. Strenge kou in V.S. In het aan de kust van de Stille O- ceaau gelegen noordwestelijke ge deelte van dé Ver. Staten is het kou der dan het in ruim 50 jaar ooit Is geweest. Gedeelten van de bijna 1300 km. oostelijker gelegen Dakota-ber- gen zijn onder een sneeuwlaag ter dikte van bijna 1 meter bedekt. In dit gebied zijn duizenden personcD volkomen van de buitenwereld afge sneden. Sommige boerenfamilies zijn sinds midden December van het af gelopen jaar niet meer met de be woonde wereld, in verbinding geweest en een aantal hiervan is dringend om brand stof verlegen. De Italiaanse politie heeft 5 jon gelieden gearresteerd, die rotte eie ren wierpen naar de Britse minister van buitenlandse zaken. Bevin, toen hij, op terugreis uit Colombo, door Napels naar Rome reed. Vliegtuig u.et redders neergestort Een C47 transportvliegtuig: van de Amerikaanse lucht macht dat op zoek was naar een sinds Donderdag vermiste Skymnster der Amerikaan se luchtstrijdkrachten, Is gisteren, 30 km. ten zuiden van Whltehorsc, in het gebied van de Yokon, in Ca nada, neergestort. De luit. bestuurder van het toestel waadde zes uur lang tot zijn middel door de sneeuw, en wist vervolgens S km. af te leggen, waarna hij ein delijk zijn doel: hulp voor zijn be manning, had bereikt.. Een onmid dellijk uitgezonden reddingsploeg slaagde erin. drie gewonde leden der vliegtuigbemaiming te redden. Twee anderen, die slechts licht waren ge wond, hielpen de redders bij het in veiligheid brengen van de gewonden Gisteren hebben opnieuw 10.000 Amerikaanse mijnwerkers het werk neergelegd en zich bij de andere mijnwerkers gevoegd, die onder d elenze „geen contract geen werk" reeds reeds sinds 8 Januari staken. Aan de ze wilde staking, die door Lewis Is afgekeurd, namen thans meer dan 100.000 mijnwerkers deeL Naar gemeld is president Truman gereed tot het benoemen van een regeringscommissie om een onder zoek in te stellen naar de stakingen die de stillegging van verschillende Hoogovens en een vermindering OP DE LAATSTE DAG van de maand Januari heeft President Truman de commissie voor atoomenergie opdracht gegeven het werk tot vervaardiging van atoomwapens „met inbegrip van de zogenaamde waterstofbom of superbom voort te zetten of aan te vangen. Truman zei daarbij, dat hij deze instructie gaf wegens zijn veranwoordelijkheid er zo.-g voor te dragen, dat Amerika hl staai is zich tegen iedere aanvaller te verdedigen. Een historische beslissing, de toekomst zal leren of het de meest noodlottige of meest zegenrijke in de geschiedenis der mensheid is geweest.... Bamba rd Barnek, de ontwerper van-bet Amerikaanse ontwerp voor Internationale controle op de atoom energie noemde het ,,een verstandi ge beslissiug, die nodig is voor de we reldvrede". Ook de Britse atoomgeleeerde prof Lowe achtte Trumans besluit „bui tengewoon verstandig". Harry Pollltt, de leider van de Brit se communistische partij beschreef Trumans beslissing als „de logischs Mensheid op een kruispunt De ontwikkeling van atoomwapens moest worden voortgezet, aldus be paalde de president, „totdat er een 'bevredigend plan voor internationale controle op de atoomenergie is op- besteld". „Wij zullen ook al die factoren blij ven bestuderen, welke betrekking hebben op ons programma voor vre de en de veiligheid van dit land", aldus de president. De kwestie, of de VS aan de pro ductie van de bom moeten begin nen wordt reeds sedert 5 maanden achter de schermen besproken misschien langer. Thans is officieel instructie gegeven het werk aan de bom, die misschien duizend maal zo krachtig is als dc atoombom, te be ginnen. Dr. Urey. de uitvinder van hei zwa re water en een der mannen die de eerstuitgeworpen atoombom vervaar digde, citeerde vier dagen geleden eenrapport van enkele natuurkundi gen. die bet mogelijk achten dat de door een ontploffing van de water stofbom veroorzaakte radio-activiteit in een gebied zo groot als de Ver. Sta ten alle soort leven zou vernietigen. Dr. Urey achtte bet niet uitgesloten dat Rusland bij de productie van de waterstofbom een voorsprong had op de Ver. Stoten. E^en andere natuurkundige veron derstelde onlangs, dat geen vliegtuig de waterstofbom zou kunuen afwer pen zonder zelf door de ontploffing te worden vernield. Eerste reac'ies Al spoedig nadat Truman had be keud gemaakt, dat de commissie voor ode waterstofbom zou beginnen kwamen de eerste commentaren los. In kringen van congresleden werd Trumans besluit over het algemeen toegejuicht. voortzetting van Amerika's oorlogs politiek". Senator Scott Lucas, een van de meest vooraanstaande leden van de Amerikaanse senaat: ,Ik bid God dat wij nimmer van de waterstof bom gebruik zullen behoeven te ma ken. De vrije volken der wereld we ten dat de Verenigde Staten nimmer .■csn, dergelijke bom of welke an- dére bom ook zullen gebruiken indien rij niet worden aangevallen. Ik ver- tnouw erop dat de ontzettende ver- woastingsmoigelijkhedeu, welke het gebruik van de waterstofbom inhoudt uiteindelijk het mensdom weer bij zinnen zullen brengen." De verklaring van senator Lucas kau als een samenvatting worden beschouwd van demening der con gresleden over Trumans besluit. Mysterie in Den Haaq Werd de man daarna vergiftigd? Dinsdagavond om kwart voor acht twam bij de Haagse politie bericht binnen, dat zich in een koffiehuis aan de Naaldwijksestraat een man be vond, die beweerde vergiftigd te zijn. De politie trof in het koffiehuis de 46-jarige kleermaker Wolf aan. Hij werd door de gemeente genees kundige en gezondheidsdienst naar bet ziekenhuis aan de Zuidwal ge bracht en daar ter observatie opgenomen. Nader vernemen wij dat W Dinsdag avond, na een bezoek aan drie ande re cafe's. om ongeveer half acht, In het koffiehuis aankwam. Hij had een en;gszins waggelende gang, zodat de caféhouder en diens vrouw aanvan kelijk de indruk hadden, dat W be schonken was. Een der aanwezigen opperde de mogelijkheid dat W niet geheel wel zou zijn. Men gaf hem koffie, waai- op hij begon te vomeren. Vrienden van W. die op dat ogenblik in het zelfde cafe aanwezig waren, dach ten toen aan de mogelijkheid dat bij vergiftigd zou zijn. De* man vertelde aan de aanwezi gen dat hij op eigen gelegenheid een onderzoek in de zaak Schallenberg had ingesteld. Hij zou de zaak bij na „rond" hebben. Door deze om standigheid rees bij de eafebezoekers het vermoeden dat W het slachtof fer zou zijn geworden van zijn on derzoek Daarop werden de genees kundige dienst en de recherche ge- waarsrhnwd. Bij het onderzoek is komen vast te staan, zo vernemen wij, van de po litie, dat W Dinsdagavond in verschep dene cafe's borrels heeft gedronken en vele warme worstjes heeft genut tigd. W. wiens toestand gistermorgen uitstekend was, heeft tegenover de politie verklaard, dat bij zeer zeker niet van mening was, dat er vergif in zijn glas zou zijn gedaan. Hij zegt ook, dat hij een dergelijk vermoeden Dinsdagavond niet heeft geuit. Het braaksel van W is door de politie in beslag genomen en wordt thans in het laboratorium van het ministerie van justitie onderzocht. Dit gecom pliceerde onderzoek zal geruime tijd duren. In politiekringen staat men overi gens nogal sceptisch tegenover het „speurderswerk" van W. Een tweemotorlg vliegtuig van de Noorse luchtmacht is op een vlieg veld bij Trondheim neergestort. Drie inzittenden kwamen om het leven In bet. vorig jaar werden ruim 15 duizend buitenlanders tot Engelsman genaturaliseerd oEen vrouw tc Montclair heeft echtscheiding verkre gen omdat haar man met een hamer en bijl onder zijn hoofdkussen ging slapen en haar daarmee bedreigde De Belgische volksraadpleging over de koningskwestie zal 19 millioen Ir kosten oDe Westduitse regering maakt plannen om Hitiers „West- wal" af te breken oOp de onbe waakte overweg bij Geldermalsem is een met melkbussen geladen vracht auto door een goederentrein gegre pen. Auto vernield chauffeur ernstig gewond oDe treinloop die gis teren op vele plaatsen gestremd was, kon weer normaal hervat worden Een moeder in Den Haag liet baar ze venjarig kind in de steek. Eis zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd oDe laatste tijd werden in Goes verschillende diefstallen ge pleegd. meestal in kantoren en scho len, waarvan men de daders maar niet kon achterhalen. Naderhand is gebleken, dat een politie-agent zelf de inbraken pleegde tijdens zijn diensttijd. Hij zit in de cel oIn Praag zijn wederom drie ambtenar ren opgehangen wegens spionnage -- Water cn zeepploegen zijn gisteren in de haven van Napels aangekomen om anti-Britse leuzen weg te was sen van de kademuren, waar Bevin aan land zou komen oBij een inbraak in een kerk in Italië strui kelden de dieven over een vuilnisvat door welk lawaai, een kloosterzuster wakker schrikte, en onraad vermoed- dend, snelde zij onder aanvoering van de moeder-overste en de ander? nonen toe in allerijl medegenomen keukengereedschappen als .wapens' met zich voerend. De dieven zagen de schare, aangevoerd door een met deegroller zwaaiende moeder-over ste, naderen. Zij aarzelden, lieten hun buit vallen en haasten zich het vege lijf te redden. in de eletericiteitstoeroer voor ver schillende grote industrieën in het gebied van Uittsburg tengevolge heb ben gehad. President Truman heeft de stakers verzocht hem 70 dagen dagen tijd te geven om de oorzaak van hun onte vredenheid te onderzoeken en intus sen het werk te hervatten. Dulles beschuldigt Stalin „Koude oorlog begon in 45 Allen Dniles, hoofd van het Ame rikaanse hnreau voor strategische diensten in Zwitserland gedurende de oorlog, verklaarde, dnt Rusland „de koude o^-'-ig" In April 1945 begon, „toen Stalin Truman het brutaalste directe telegram" zond „dnt wij ooit nit Mrskon hadden ontvangen" Het telegram was een energiek pro test" tegen de onderhandelingen o- ver de capitulatie van alle Dult3e troepen in Italië, „Rusland" wilde geen vrede, zolang het niet alle ge bieden had bezet, die het wilde", al dus Dulles. De Russen zouden vol gens Dulles gevreesd hebben, dat de geallieerden Triëst zouden bezettan als de in Zwitserland gevoerde geal lieerd-Duitse onderhandelingen suc ces zouden hebben. Veldmaarschalk Alexander, de ge allieerde commandant in he. Middel landse-zeegebied zou niettegenstaan de een andersluidend verzoek van de stafchefs te Washington de onder handelingen hebben hervet. die tot de onvoorwaardelijke overgave der Duitse legers in Italië leidde. Militair vliegtuig verongelukt Dinsdagmorgen is nabij het vlieg veld Semplak te Buitenzorg een Har vardjager van de militaire luchtvaart neergestort 'De lf'Jn inzittenden, de eerste luit. der artillerie vlieger Jel- lema en een soldaat van het KNIL. wiens naam niet wordt opgegeven, daar de familie nog niet kon wor den ingelicht, werden gedood. De oor zaak is tot dusver niet bekend. „Europa, niet, Azië, is het terrein, wan, de beslissende strijd tegen het communisme zal worden geleverd" schrijft de Amerikaanse schrijver Ja mes llnmham, die professor In de filosofie aan de nnnversltelt van JJw ïork is, in het jongste nummer van „The American Mercury Magazine". „Het is mogelijk, dat de Ver. Sta ten in de eerstvolgende 10 jaar van de aardbol worden weggevaagd, in dien Europa er niet voor wordt be hoed, dat het in de macht van het communisme geraakt. Azië is teveel achter op wetenschappelijk, indu strieel en technologisch gebièd, om een moderne bevolking met een ho ge graad van ontwikkeling, die de beschikking heeft over schatten op wetenschappelijk en technisch gebied De Europeanen hebben een hoog cul tuurpeil be-eikt en zij beschikken over een ruime historische ervaring Iudien de communisten erin zouden slagen de Europeanen mede te krij gen in een conflict met de Ver. Staten zou de balans zeer ten nadele van Noord-Amerika doorslaan. Het 45.000 ton metende Amerikaan se slagschip Missouri, dat 18 Janua ri in Chesapeakebaai, Virginia op zandbank liep, is vlot gesleept. Appeltje voor de dorst dat we een bedaentzaam volk zijn. Het spreekwoord, dat we een appel tje voor de dorst bewaren, getuigt er van, dat reeds vele geslachten lang mensen er van overtuigd zyn geweest, dat ze individueel er voor moesten zorgen, dat ze wat achter de hand hadden, om te kunnen gebrui ken in tijden van zorg en ellende. Daar is de laatste jaren een veran dering in gekomen. Men kon een le vensverzekering afsluiten, zich een lijfrente verzekeren, men kreeg pen sioen of rekende er op, dat het staatspensioen binnenkort wel zou worden ingevoerd, terwijl zorgeloze zieltjes ook wel redeneerden: Als 't zo ver met me is, zorgt de gemeen schap wel voor me. Een standpunt, dat oj. slechts weinig bewondering verdient. Nog steeds is er een deeL dat er voor zorgt, dat er een appeltje oor de dorst is. Maar het wordt ieder jaar kleiner. Terwijl de nood zakelijkheid om voor een reserve te zorgen, met de dag stijgt. Het is ech ter slechts de vraag, of deze reserve ook individueel moet worden ge- eekt. of dat het gemeenschappe lijk moet gebeuren. Eigenlijk is het voor ons geen vraag. Het is naar onze overtuiging de plicht der ge meenschap er voor te zorgen, dat de komende zeven magere jaren zullen worden opgevangen door de zeven vette. Het deed ons dan ook aangenaam aan, toen we een dezer dagen verna men, dat minister "■•nsholt een plan in overweging wilde nemen, om een pot te vormen, waarin gestort kan worden in tijden van hoogconjunc tuur en waaruit geput kan worden, als de klad er in komt. Het is vol strekt noodzakelijk, dat we daar heen gaan. Niet alleen voor de boeren, maar voor alle mogelijke agrarische takken. Landbouw, veeteelt en tuin derij zijn nu eenmaal aan sterke schommelingen onderhevig. Het ver schil in prijs en in opbrengst is soms fabelachtig. Nu kan men twee erlei standpunt innemen: Het eerste laat de boeren profiteren van een gunstige wind. Laat ze dikke jaren maken. Jaren waarin ze veel belas ting aan de staat betalen. Komt er weer malaise, dan kan de staat het ze weer terug geven in de vorm vin subsidies. Het tweede standpunt is: ^aat de boeren en hierbij inbegre pen de hele agrarische bevolking vrijwillig afstand doen van het over- vette en een fonds vormen, waaruit slagen kunnen worden opgevangen. Dus geen hoge belastingen, maar ook geen steun. Een boerenstand, die zich zelf redt, niet alleen in goede maar ook in slechte tijden. Een bedrijf, waarin een grote mate van stabili teit kan worden verkregen. En j voorkeur niet verzorgd door de staat. De landbouwende bevolking moet' zelf genoeg organisatorisch ta lent opbrengen om dit te verzorgen. Het staat voorons vast, dat deze plannen op zware tegenstand zullen stuiten. Nog steeds is de boer indivi dualist. En men behoeft dit niet te beschouwen als een scheldwoord. Het is altijd een eer geweest, als men zich zelf kon redden. Als het getij echter verandert, moet men de ba kens verzetten. De boerenstand is niet langer een gemeenschap van individuen, maar een verzameling mensen, die slechts gezamelijk hun grote problemen kunnen oplossen. En een van die grote problemen is het tijdig op zij leggen van het be kende appeltje voor de dorst. Dat later gemeenschappelijk kan worden '"""fnri. V

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1