Ikmaader Weense arbeider denki meer aan Carnaval dan aan vredesverdrag N.-HOLLANDSE •PERS \9k5 Voor slachtoffers van brand f 100.000.- bijeengebracht Cylinder met acetyleenqas in Amsterdam ontploft Onbekende vliegtuigen brengen wapens voor Westerling Stap voor stap 9e JAARGANG - NUMMF» 1*11 vrijdag s februari j»* DitiaTi Stichting J)t VrtJc AUuuurto" Exploitatie N.T. Sprekend rapier, Alkmaar Abonnementen 1 0.30 per week t IJS per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 et p. mm., familieberichte» 18 cent Bij contract aanzienlijke kortini Veiantw. ledacteun J. Zoonen I Bureau, Ridderstraat, hoek Oudegracht Tei. K 22001971 „Uit de brand-fijn jongens" Getroffenen hebben nieuwe panden Op 4 April 1949 brak In het Bra bantse dorp Eethen in het land van Hensden en Altena een felle brand uit, die binnen enkele ogenblikken me de door de woedende storm twee boerderijen en twee andere panden Tolkomen verwoestte, vee en hnis- raad, niet alleen >an de bewoners, maar ook van geëvacueerde gezin nen, gingen eveneens in vlammen ver loren. Waar dit dorp reeds zwaar door dorkt-gshandclingeii was getroffen, werd deze brand plaatselijk tot een ramp, waa 'n onmogelijk door de be woners alleen kon worden voorzien. De NCRV. stemde erin toe, dat in de uitzending van de familiecompeti tie een oproep voor de getroffenen zou worden gedaan. De resultaten wji- ren verrassend. Binnen enkele minu ten waren reeds vele toezeggingen voor hulp gedaan en binnen enkele dagen was voor meer dan flOO.OOO aan giften aan geld en in natura bij eengebracht. De radio-actie was ge voerd onder het motto: ,,Uit de brand fijn jongens" en ook het comité tot hulpverlening nam die naam aan Voor hen die hun vee verloren had den werden onmiddellijk koeien, paar den, varkens enz. gekocht evenals het nodige huisraad. De wederopbouw der verwoeste pan den werd voorbereid, waarbij ook van overheidswege veel medewer king werd gegeven. Reeds op 2 Mei werd bouwvolume beschikbaar ge steld en 1 Juli kon metde wederop bouw worden begonnen. Deze had een zo vlot verloop, dal reeds gisteren, dus binnen 10 maan den na de brand, drie der vier ver- woeste panden geheel ingericht en gemeubileerd door de bewoners in be zit konden worden genomen. t«rw' het vierde zeer binnenkort zal vol- Geen verpleegster: wel agent. Onlangs werd de 18-jarige fabrieks arbeider J. H. uit Rotterdam, wegens een inbraak in een schoenwinkel 'n het politiebureau Charlois opgesloten Toen hij dezer dagen verhoord zou worden, gaf hij de begeleidende re chercheur op de dremnei van de cel een duw. Terwijl de politieman tuimel de zag H. kans om er vandoor te gaan. Een achtervolging werd inge zet en weldra zat H. weer achter de tralies. Maar nu besloot hij bet ra- di"aler aan te pakken. Na de maal tijd van gistermiddag brak bij zijn vorl doormidden, nam het deel mei do tanden en sleep op de vloer de rn we kantjes er een beetje af. Toen het hoofd achterover.... en daar ging de vork naar binneu. De man ver huisde nu natuurlijk naar het zieken huis. waar een röntgenfoto vaststel de, dat de vorkhelft in zijn maag rit en vermoedelijk langs de normale weg het lichaam zal verlaten. Zo niet dan zal er operatief worden ingegre pen, doch voorlopig blijft H. maar 24 uur in observatie, terwijl iuplaats van een verpleegster naast zijn bed een agent op wacht zit. Ned. SS-er in Ostende gegrepen De haven van Oostende werd de laatste tijd enige keren aangedaan door het Nederlandse jacht, Patricia toebehorend aan de Nederlander Tho mas van Neut. Toen de politie de pa pieren kwam controleren, bleek zich aan boord een verstekeling te bevin den. die als naam van der Meulen op gaf. De politie had geen vertrouwen In zijn verklaringen en toen de man nader aan de iand werd gevoeld, be kende hij Thomas Siersma te heten. Hf is 26 jaar en van Nederlandse af koust, het bleek dat hij lid is ge weest van de Duitse SS. Enige Ne der anders, die, naar de politie ver moedt voornemens waren naar Ar gentinië uit te wijken, zijn aangehou den en ter beschikking gesteld van de procureui van de koning te Brug ge. Het jacht is aan de kettting ge legd. Fisgssn oF zonneschijn Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en later enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wel Bcht stormachtige wind, aanvankelijk Zuidelijk en later ruimend naar Zuid West. Weinig verandering in tempera tuur. gen. Het comité heeft op deze dag de huizen aan de getroffenen overgedra geu. Aan giften in natura, waaronder ook koeien, kalveren, haarden, huisraad bedden, dekens en zelfs kinderspeel goed, dat door kinderen was gezon den, is eveneens voor een aanzien lijke waarde binnengekomen Verschil lende bedrijven zonden bouwstoffen voor de nieuwe hulzen, zoals verf, behang, deuren, gootstenen, anderen gaven hun arbeidskracht. In een der geschonken wiegen zal de eersteling komen te rusten van een jong gezin, dat kort na zijn ven tiging door de brand werd verjaagd en nu een der nieuwe huizen heeft betrokken. Acht kinderen gewond Woensdag is in de Eerste Ooster parkstraat in Amsterdam een acety- leengasfles Ut elkaar gebarsten. Een echttal kinderen is daarbij licht ge wond, terwijl naar schatting 60 tot 80 ruiten van huizon in de omgeving van de plaats van explosie zijn ver nield. Dt politie heeft haar onderzoek naar het gebeuren nog niet geëindigd zodat zij ons nog slechts beperkte ge gevens kon verstrekken. De cylinder werd gebruikt iu een winkel. Door tot nog toe onopgehel derde oorzaak is het apparaat *n brand geraakt. Personeel van de win ke' droeg het daarop naar buiten, leg de het in de goot en begon het met koud water te bespuiten om het if te koelen. De brandweer werd ge waarschuwd. Deze meende dat vol doende maatregelen waren getroffen door het als deskundige te beschou wen personeel, en is weer weg ge- ga m. Plotseling is do cylinder ech ter tocht geëxplodeerd. Een achttal kinderen, dat uit nieuwsgierigheid in de nrart was gekomeu, werd licht gewond. Zij werden in het nabij ge legen gasthuis behandeld. De chef van het politiebureau Liri- naeusstraat die persoonlijk bet on derzoek naar de oorzaak van de ont ploffing van de acetyleengasfles heeft geleid, vertelde ons nog: „de cylin der was omstreeks half twee afgele verd Zij was volkomen koud. Onge veer een kwartier later ontdekte de winkelier, dat de cylinder warm aan voelde. De man, die deze apparaten Bevins bewakers in de kou Drie Italiaanse detectieves, die voor de bewaking van de slaapwa gen van Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, waren aange wezen, konden, huiverend van de kou de, eerst gistermorgen hun uitkijk post op het dak van het station te sneeuw gelegd en met koud water be j Rome verlaten, omdat zij de gehele goed kent, wist, dat dit gevaar be tekent. De winkelier waarschuwde on middellijk de brandweer en deze ad viseerde hem de cyliuder buiten zijn winkel te brengen Onder toezicht van de brandweer is de cylinder in de spoten. Weet men namelijk de cylin der af te koelen, dan is het gevaar geweken. Toen men meende, dat het gevaar jnderdaad geweken was, is de brandweer weggegaan. De poli'Ie die eveneens was gewaarschuwd, had inmiddels maatregelen getroffen en gezorgd, da» het publiek op ruime af stand bleef. Door een onbegrijpelijke oorzaak kwam de cylinder met een daverende slag tot ontploffing. Links en rechts vlogen de ramen nit de sponningen en de neervallende glasscherven hebben, zoals wij al reeds berichten, een achttal kinde ren gekwetst. Zij konden na verboa- den te zijn op eigen gelegenheid naar huis gaan. Ware, zo zei commissaris Bijlsma, de cylinder niet naar buiten gerold, maar in de winkel zelf ttft ontploffing gekomen, dan zou dit on geluk zonder twijfel slachtoffers heb ben gekost. Negara Zuid Sumatra wordt opaeheven De volksvertegenwoordiging van de Negara (Zuid-Snmatra) heeft in een voltallige vergadering met algeme ne stemmen een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een overdracht van de bevoegdheden der Negara aan de regering der RIS nacht opgesloten hadden gezeten. Hun opdracht was zo geheim ge houden. dat niemand van het stations personeel er van wist. In de vroege morgenuren werd de deur naar het De bemanning van de Dakota Bovenste rij v.l.n.r. J. v. d. Heide,, B. Slosser, F. ,J de Raadt, en Alexauder Legg. Onderste rij v.l.n.r. A. van Seu meren, C. J. de Mink en de stewar dess Cath. Lamers. Candidatenlijst VVD De candldatenlij.at voor de Volks partij voor Vrijheid en Democratie voor de verkiezingen voor de provin ciale Staten op 26 April a s. in de provincie Noordholland is als volgt samengesteld voor de Statenkieskrin gen Den Helder, Hoorn en Zaandam. 1 P. Blaauhoer Barsingerhorn, 2 W. Voorthuizen Alkmaar, 3 J. H. Avis Afidwoud, 4 A. Bakker Ec. drs. Zaan dam. 5 mevr. M. VisserBakker Schagen. 6 mr. J. Lleuwen Purmer- end, 7 S. Prins Den Helder, 8 mr. dr. C. Berkhouwer Alkmaar, 9 mr. P. S. Winkel Hoorn, 10 K. H. Kroeze Wieringermeer, 11 mevr. G. A. A Holzmuller-Teengs Alkmaar, 12 J. Klok Warder, 13 N. Kaan Wieringen 14 Chr. Kleft Llmmen, 15 K. Zijp Beemster, 16 P. de Boer Schagei, 17 P. J. Biesbergen Den Helder. 18 H. W. Holzmuller Alkmaar, 19 W. D. Niestadt Schagen. dak zoals altijd door de portier van het station gesloten. Toen de detec tive: afgelost zouden worden, kon den hun col'ega's noch de sluetel. noch de portier v'nden, terwijl de de tectives op bet dak volgens hun op dracht geen opzien mochten baren en zich dus stil hielden. Droppings op Java en Sumatra l'lt kringen van de inlichtingendienst te Djakurta verneemt Reutert dal grote hoeveelheden wapens van Brits cn Amerikaans fabrikaat van ver afgelegen bases in de Stille Zuidzee door vliegtuigen zonder kentekenen boven door opstandelingen bezet gebied in Java en Sumatra worden uit geworpen, De vliegtuigen, die naar men gelooft Dakota's zijn, zouden worden gevlogen door Amerikaanse en Australische vliegeniers, die voor hoge beloning werken. Guinea, van Manilla en Bangkok uit werkt. Men gelooft, dat deze wapenen met Catalina vllegboten naar Timor cn afgelegen streken aan de kust van Zuid-Java worden gebracht en van daar met inheemse vissersboten wor den gedistribueerd. In de gebieden van de troepen van Westerling de Darul-Isiaro en de com munisten was het gisteren rustig, doch de politie vreest, dat rebellen van Westerling in bet gebied om Djog Jakarta geïnfiltreerd zijn. In de afgelopen week heeft men driemaal waargenomen, dat deze amokkelvliegtulgen cannisters uit wierpen boven gebieden in West- en Midden-Java, die door Westerling en zijn opstandelingentroepen beiet go- houden worden. Nederlandse en Indonesische auto riteiten hebben vele maanden lang het vermoeden gekoesterd, dat een smokkelbende, die wordt voorzien van wapenen uit vergeten legerop- slagplaatsen in Australisch Nieuw- OOSTENRIJK: vrees en verlangen Het mislukken van de diplomatieke stappen, die door de Amerikaanse, Britse, Franse en Oostenrijkse vertegenwoordigers te Moskou werden cn dernomeu iu verband met bet stokken van de onderhandelingen over het Staatsverdrag, heeft hier de toch reeds zozeer teleurgestelde politie ke gemoederen nog verder gedeprimeerd. Het feit, dat de minister van buitenlandse zaken, dr. Gruber, heeft aangekondigd, dat zijn regering zich wellicht binnen niet te lange tijd genoodzaakt zal zien de zaken „open hartig" te bespreken, kan In verband worden gebracht met de meer dan koele ontvangst, die gezant Biscbof te Moskou bereid is. Géén verdrag tot elke prijs Naar hier verluidt zou daarbij de Sowjet Unio haar voorwaarde vau langdurige concessies voor olieboriu gen nog verscherpt hebben, zoals be kend, was bij de conferentie der 1 ministers te Parijs vorig jaar in be ginsel overeenstemming bereikt ove- het feit, dat de Sowjet Unie con cessies zou verkrijgen voor zestig procent van de iu haar zone gelegen olieterreinen. Onder de vele vooraanstaande po litieke leiders, die wij In de afgelo pen weken bonden spreken, was _er geen enkele, die niet het onverwijld slr'ten van het verdrag een levens kwestie voor de jonge Staat achtte. Daarbij verwees men niet alleen naar de economische lasten, die het land thans extra te torsen heeft, doch c- venzeer naar de morele en politieke invloeden, die uit het voortduren van de bezetting khnnen ontstaan. „Niets is gevaarlijker dan dat wij ons zou den wennen aan de gedachte, dat wij nog jaren onder de bezetting kunnen leven", zo zeide ons een socialistisch politicus. „Een voorbestaan van de huidige toestand zou uiteindelijk de commu nistische bedoelingen in de hand kun nen werken", zo meende hij. „het zou namelijk kunnen leiden tot een poli tieke onverschilligheid, die de actie ve communistische kernen slechts welkom zou zijn" En iemand uit de leiding der volkspartij, die thans te zamen met de socialisten regeert, zei de, dat plaatselijke stakingen gemak kelijk door communistische doelein den kunnen worden benut. De sedert het uajaar en vooral se dert de aanpassing van de schil ling ingetreden vermindering van 't reële loon der arbeiders en de waar schijnlijkheid van verdere verminde ring in de naaste toekomst, wekt ook in Oostenrijk sociale broelingen waaruit gemakkelijk zulke stakingen zullen kunnen ontstaan. De theater staking te Wenen wordt hier dan ook geenszins als een op zichzelf staand geval beschouwd, doch zij houdt kan sen in zich voor gisting over de gehs- )e linie. Straffere Russische bezetting? Sommige beoordelaars zeggen zelfs te vrezen, dat zulke stakingen even tueel door de Russische bezettings macht zouden kunnen worden ge bruikt als voorwendsel voor een straf fere schelding der bezettingszones. Van een werkelijke scheiding tussen de zones is tot dusverre in Oostenrijk geen sprake, ondanks bepaalde mar kante verschillen, doch men hoort nn ïneer en meer de vrees uiten, dat het gevaar voor een verdeling van het land blijft bestaan zolang de bezet- tii)g voortduurt. Met de mogelijkheid dat de huidige impasse leiden kan tot het ontstaan van Duitse verhoudiu- gen in Oostenrijk en van Berlijnse ver houdingen In Wenen, wordt dan ook in vele kringen rekening gehouden. In de geallieerde raad zijn de vormen weliswaar nog altijd correct, doch de woorden die er gewisseld worden zijn er niet minder hard om. Deze ernstige bezorgdheid leidt er evenwel niet toe, dat Oostenrijk een verdrag tot elke prijs wenst. Inte gendeel is de Oostenrijkse regering van mening, dat zij met de tot dus verre gedane concessies tot het ui terste is gegaan. Zij zal zich met al le beslistheid verzetten tegen zoda nige voorwaarden, die de Russen ook na hun aftocht indirect politieke in vloeden zouden kunnen geven. Zulks zou het geval zijn bij een verdere uit breiding der olieconcessies. Tot dus verre is de politieke uitwerking van de voortzetting der bezetting minder groot geweest dan de economische uitwerking. Het communisme is ze'fs in de Russisch.* zone numeriek zwak gebleven, en wat het aan macht be zit dankt het uitsluitend aan de rugge steun der bezetting Daarentegen heö ben de Russische exploitatie van 's lands olierijkdommen en de exterri toriale handelspractijken voor een be langrijk deel bijgedragen aan de moei lijkheden. die het land ondervindt bij zijn pogingen om zijn handelsbalans in evenwicht te brengen. Nu bestaat de vrees, dat deze rangorde zich zou kunnen omkeren, wanneer het staats verdrag met al te zware prijs ge kocht zou moeten worden, met ande re woorden, dat dan de politieke ge volgen zouden kunnen gaan domine ren. De aan de Sowjet Unie te ver lenen concessies zouden namelijk met zich brengen, dat Russische des kundigen tot het land toegang zouden hebben. Hun invloed zou, zo denkt raen, sterker worden wanneer het te venwicht der westelijke bezetting niet langer zou bestaan. Zeker is, dat de Oostenrijkse regering deze mening in zoverre deelt, dat van haar geen ver dere concessies inzake de olie-invloe den kunnen worden verwacht. Onqenode, dure gasten Er is zelfs een kleine categorie van mensen, die ook bij de hnidige tek-l van het ontwerp-staatsverdrag niet veel heil van de terugtrekking der bezetting verwachten. Men kan het aantal en de betekenis van deze groep echter gemakkelijk overschat ten. Overheersend is de drang naar voltooiing der zelfstandigheid en naar het verdwijnen vat de ongenode en met uitzondering der Amerikanen dnre gasten. Want een bepaalde sym patiiie heeft zich geen der vier be zettingsapparaten verworven. Men hoort de minste bezwaren tegen de Engelsen en de Fransen e^ wel op grond van het feit, dat men hen hel minst hoort en ziet. Merkwaardig ge noeg heeft de luidruchtige en rnlge levensstijl van de Amerikaanse sol daat het Oostenrijkse gemoed meer beroerd dan de dollars, die hij brengt Weense maskerade De Weense arbeider, die dank zij deze dollars en ondanks zijn gezou- ken graad van productiviteit, beter leeft dan ..tussen de oorlogen", heeft voor de G.I. een ongeveer gelijke ach ting als voor de Russische so'.daat. In de pers is de critiek op plaatse lijke functionarissen van de Ameri kaanse bezetting vaak even scherp als die op de Russische autoriteiten Ook op het hoogste niveau hebben Amerikaanse en Russische bezetting in het uiterlijk en het uiterlijk be tekent veei in de stad der operette - iets gemeen. Zij hebben hun hoofd kwartieren in het centrum van We nen voorzien van massale liehtrecla mes: Stars and Sripes naast hamer en sikkel. Het Weense leveu gaat daaraan soms geprikkeld, doch mees tal achterloos voorbij. Het vertoont, ondanks het feit, dat het land noch politiek noch economisch zijn basis gevonden hoeft, weer een verrassen de mate van b'ijmoedigheid. Het ziet er hier iu deze dagen naar uit, dat de Weense bevolking de alom tieren de maskerade van carnaval als een meer reële zaak beschouwt dan de maskerade, die d~ internationale po litlek rond het Staatsverdrag speelt CR IS in de ontwikkeling van het «-• maatschappelijk leven nimmer stilstand. Het ene ogenblik lijkt het er op, dat er geen vooruitgang te be speuren valt, het andere ogenblik is het zelfs of er van teruggang moet worden gesproken, maar wie zich de moeite getroost op een rustig ogen blik terug te zien op een periode van een halve eeuw, zal niet kunnen ont kennen, dat er wel degelijk sprake is van een grote verandering in de maat schappij. De vakbeweging stond toen in haar kinderschoenen. De arbeiders waren nog vrijwel overgeleverd aan de onder nemers. Het ongebreidelde kapitalisme vierde hoogtij. Arbeidswetgeving ont brak zo goed als geheel. De arbeids tijd was ongelimiteerd. Bij ziekte en invaliditeit was men op de weldadig heid aangewezen. De ouderdomszorg was een hersenschim. Zo zouden we kunnen doorgaan. En als we nu weten, dat het wets ontwerp op de Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie reeds een feit is ge raden binnenkort een feit zal zijn, als worden en de wet op de ondernemings we zien naar de werkloosheidsverzeke r i.dezienenkvlgengetoaderaj-éèKlanh ring, de ziekte en ongevallenwetten, de regeling van de arbeidstijd en noemt u nog maar een dozijn sociale maat regelen op, dan valt het op. dat de weg naar de vooruitgang dan mis schien stap voor stap wordt afgelegd, maar dat er toch een ontzaglijke af stand is tussen de volslagen rechteloos heid van een halve eeuw terug en de rechtszekerheid die nu bereikt is. Ht moge dan zo zijn, dat de reactie somtijds pogingen doet om het verlo ren terrein te herwinnen, ze Jg er slechts voor een heel klein gedeelte in geslaagd. De vooruitgang is onmis kenbaar en niet te stuiten. We willen 'tan ook niet verhelen, dat we de laat ste wetsontwerpen met vrenede be groeten. Niet omdat we ze volmaakt achten. Er ziin heel wat henalimmn in. die we graag anders zouden willen TH»n Maar opnieuw is een stan afge legd op de weg van de volkomen «*e- lukberechfieing der arbeidend.» klasse. Tot een van de gebreken die de nieu we regeling van het bedrijfsleven nog vertoont willen we ongetwijfeld reke nen de nog zo goed als volkomen ont brekende medezeggenschap van de consument en de te geringe medezeg genschap van de middenstand. Dat is trouwens een bezwaar, dat de ganse ontwikkeling van de maatschappij aankleeft: Een groot gedeelte van de samenleving wordt door een complex van sociale maatregelen geholpen, maar een even groot deel blijft er van verstoken. De midderistandsoreani saties hebben een reusachtige achter stand in te halen. Misschien zullen ze er in slagen, hoewel ons de ver zuchting van het hart moet, dat de or ganisatie van de middenstand nog steeds veel te weinig kracht toont Het schijnt in die kringen vel zeer moeilijk een krachtige lyn te trekken Even rechteloos staan echter de ver bruikers er voor. Van hen kan gezegd worden, dat ze nog vrijwel geen stap hebben gedaan. Voor hen geldt nog steeds, dat ze nergens enige zeggen schap in hebben. Het is een fabeltje, dat de klant koning zou zijn. De klant is slechts koning ten opzichte van de kleine verkoper. Inzake prijs en pro tic heeft hij nog niets te vertellen Is hij precies even afhankelijk als een eeuw geleden. Het wordt wel tijd. dat ook de consumenten eens een stap in ,,r rf«„n v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1