Jfemaardei' N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Westelijken overwegen tegenblokkade en wederinvoering luchtbrug ttF zonneschijn Sowjei Unie ook in bezit van waterstofbom Min. Johnson: „V.S. zijn paraat' Ontploffing doodde drie mannen in smederij te Nijmegen buis de de Telex tikt. Vanwaar 5c JAAtfC. ZATERDAG 4 FEBRUARI Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week 1 1J5 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm., familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Vetantw. ledacteur, J. Zoonen I Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 220OJ97I Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekend ge- maakt, dat het een tegcnhlokkade van de Sowjetzone ald repressaile voor de Russische verkeershelemmerlngcn op de wegen naar Berlijn „in actie, vc overweging" heeft. De perschef van het departement verklaarde: „WIJ geloven niet, dat wij werkeloos kunnen toezien, wanneer de Sowjets op deze wijze Interna tionale overeenkomsten schenden. Wij geloven, dat WU In actieve over weging moeten nemen, of er geen tegenmaatregelen dienen te worden ge troffen". De internationale overeenkomst, waarnaar McderMott verwijst, is de overeenkomst tot beëindiging van de Berlijuse blokkade in Juni vorig jaar Desgevraagd verklaarde hij, dat te genmaatregelen reeds werden overwo gen. Er bestaat nog geen gevaar voor de voorziening van Berlijn, daar de reservevoorraden daar groot genoeg zijn, zo zeide McderMott. Een weder instelling van de luchtbrug op dit o- genblik is waarschijnlijk nog niet no dig, doch „wij bleven bereid hiertoe over te gaan, als dit nodig mocht blij ken." McderMott weigerde te speculeren over de aard van de eventueel te ne men maatregelen, doch zeide dat de mogelijkheid om hiertoe over te gaan overwogen werd. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten besprekingen voe ren over het nemen van tegen-maat regelen tegen de Russische „sluipen de blokkade". Generaal Mays, de plaatsven an- Rende Amerikaanse hoge commissa ris in Duitsland, heeft een bezoek aan kanselier Adenauer gebracht en men neemt aan, dat lüj Adenauer ervan in kennis gesteld heeft, dat de Ver. Staten de toestand ernstig opnemen en een wederinvoering van een al gehele Russische blokkade van Ber lijn niet uitgesloten achten. Uit Berlijn wordt gemeldt, dat Wes telijke geallieerde functionarissen al enige dagen besprekingen over tegen maatregelen voeren. Men neemt ecb ter aan, dat deze geen algehele blok kade van de Sowjetzone zouden beo gen, doch een beperking van het 0.- Duitse verkeer, dat door_ West-Ber- lijn gaat en een uitvoerverbod van zekere West-Duitse goederen naai de Sowjet-zone. Algemeen is men te Londen van mening dat de tegenblokkade vorig Dooi verooizaakte zware overstroming in de Ver. Staten Vele sleden in het midden van de Verenigde Staten worden heden be dreigd door rivieroverstromingen, die zijn ontstaan door zware regenval en natte sneeuw. In Oost Arkansas zijn ongeveer 20.000 mensen door het vloedwater uit hun huizen verdreven terwijl ln Kentucky, West Virginia Ohio, Tenessee en andere staten het overstroming8gevaar ernstig toe neemt. In Noord Texas waar de dooi aar zeiend zijn intrede heeft gedaan hoont men dat vele door ijs geïsoleerde ste den bevrijd zullen worden. Toch oplossing voor Koningskwest-e? De besprekingen tussen eevste-mi- nister Eyskens, de minister zonder portefeuille graaf Carton de Wlart, de minister van landsverdediging De veze, de minister van justitie Lilar. en de socialistische ministers van staat, Paul Henri Spaak, Max Buset en Kamiel Huysmaus. die gistermid dag om 15 uur begonnen, hebben 2,5 uur geduurt. Zoals bericht, is op deze bijeen komst van gedachten gewisseld over de mogelijkheid de koningskwestie or andere wijze dan door een volksraad pleging op te lossen. Na afloop van de vergadering werd geen enkele verklaring afgelegd. Mi nister Dexece beperkte zich tot de opmerking „Het is nog niet afgelo pen". Clement Aulee, de Britse premier beeft in een interview met. het or gaan van de Labour partij, de Daily Herald, als zijn overtuiging uitge sproken, dat zijn partij weer zegevie rend uit deze maand te houden alge mene verkiezingen zal komen. HARDE WIND Matige tot krachtige in het Westen van het land harde wind tussen Zuid West- Meest zwaar bewolkt met nu en «Jan regen. Zelfde temperatuur. jaar een ernstige druk vormde op de economie van Oost-Duitsland en dat zij in de eerste plaats verantwoorde lijk was voor de opheffing van de Russische blokkade. Waarnemers te Berlijn vrezen ecb ter, dat Westerse maatregelen in de blootgestelde positie-Berlijn met nieuwe Russische maatregelen zou den worden beantwoord. Men wijst in dit verband op de Amerikaanse actie van vorige maand toen de W Duitse politie het gebouw van de on der Russische controle staande spoor wegens bezette De OostDuitse autori teiten reageerden onmiddellijk en de West-Berlijnse politie moest het ge bouw ohtmimen. Gisteravond stonden 114 Duitse vrachtwagens aan de Britse kant van het Sowjet-statior Marienborn en 20 aan de Russische Breekt Frankrijk met Sowjet Unie? In diplomatieke kringen te Londen wordt thans vrijelijk gesproken over de mogelijkheid van een algeheel af breken der diplomatieke betrekkin gen tussen Frankrijk en de Sowjet- Unie als gevolg van het feit, dat Rns land een Franse rota van protest te gen de Russische erkenning van Ho Tsjl Mluh ln Indo-Chlna heeft ver- worpen. Canada wenst vrede met Japan Canada wenst zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Japan, „met of zonder alle geallieerde betrokken landen" zo heeft Lester Pearsou, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken te Tokio verklaard. Pearson beviudt zich voor een bezoek van 2 dagen in Japan, op de thuisreis van de conferentie van Ministers van het Gemenebest te Colombo. Bij de intrede in het tijdperk van de atoom, en waterstofbom begint de oorlogspsychose In hart en nieren <e knagen. Zo ook in Amerika, waar* een lid van het Amerikaanse congres heeft voorgesteld de grondwet dei* Verenigde Staten zodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt plaa's vervangende congresleden te benoemen, die in staat zouden zijn onmid dellijk de plaatsen van Amerikaanse volksvertegenwoordigers in te ne men, die eventueel, indien Washington door een waterstofbom zou worden getroffen, om het leven zouden komen. Die waterstofbom zou dan na tuurlijk van Sowjet-Russische zijde moeten komen. Inderdaad is gisteren van officiële zijde in Moskou bericht, dat ook Rusland in het bezit van deze waterstofbom is, waarmede de balans tussen belde grootmachten weer in evenwicht is, zodat wij hoe onlogisch het ook moge klinken, al weer een stapje dichter bij de vrede beland zijn. de Universiteit van Virginia verklaard Door de eenmaking der gewapende diensten is de defensie der VS in be ter vorm en sterker dan ooit sinds de demobilisatie, aldus Johnson. „In alles wat wij doen, zoeken wij de vrede. Er ls slecht één land ter we reld dat een oorlog zou beginnen. Wij trachten een militaire uitrusting ie verkrijgen* waarmee wij die aanval ler krynen afschrikken en er danig van langs kunnen geven, indien hij zich niet laat afschrikken. Joe S'a- ling zal weten, dat, indien hij iets om 4 uur begint, de strijdkrachten der VS. om 5 uur aan de slag zullen zijn Verder verk'aarde Johnson, dat er thans aan de top een volledige sa menwerking is tussen leger, vloot en luchtmacht. President Truman heeft verklaard het niet nodig te achten, de organi satie der V.N. kennis te geven van het besluit der V.S. om voort te gaan met de productie van de waterstof bom. Wel kon hij verzekeren, dat A- merika ogenbiikkellijk de productie zal stopzetten, indien de V.N. een be vredigende controle weet te bewerk stelligen. De Amerikaanse hoge commissa ris in Duitsland verklaarde bij zijn vertrek, uit New York onder meer dat hij ten zeerste verheugd was o- ver Trumans besluit tot productie van de waterstofbom. Indien een zuurstofbom zou kunnen worden ver vaardigd, waarvan de uitwerking gro ter zou kunnen zijn, dan die van le waterstofbom, zou Ik er voor zijn ook een degelijke bom te doen ma ken, aldus Mc. Cloy. De Amerikaanse defensie Het verdedigingsstelsel van de V. S. nadert thans een dergelijk peil. dat binnen 1 nnr tot actie kan wor den overgegaan", aldus heet't de A- merikoanse minister van defensie, Louis Johnson, tijdens een lezing voor Nederlands zwemieam naar Denemarken Donderdagmiddag is de Nederlandse zwemploeg naar Denemarken ver trokken. Een der zwemsters. Geertje Wielema, zal in Kopenhagen trach ten het wereldrecord op de 200 mtr rugslag, dat op naam van Cor Kint staat, te verbeteren. Het gezelschap in afwachting van de komst van het vliegtuig. Van I. n. r.: Irma Schumacher, Jan Sten- dor, Geertje Wielema, mevr. Stee- der, Joop Daatselaar en Jannie de Groot. Accoord met Australië inzake emigratie De Times bericht uit Sydney, dat de Australische minister voor immi gratie- Holt, bekendgemaakt heeft, dat de onderhandelingen met de Ne derlandse regering inzake de immi gratie van Nederlandse militairen uit Indonesië beëindigd zijn. De Austra lische regering zal een selectiegroep naar Indonesië zenden voor het toe zicht op do definitieve selectie van hen. die zich in Australië wensen te vestigen. In aanmerking komen on gehuwde» tussen 18 en 45 jaar of ge huwden tot 50 jac.r met hun gezinnen De Australische regering zal de ver antwoordelljkheid dragen voor voor lopige accomodatie en werkzaamhe den. De Nederlandse regering heeft de verantwoordelijkheid aanvaard voor het vervoer naar Australië, waarvan de kosten niet voor reke ning van Australië komen. Amerikanen bouwen reuzenvliegtuiq Voor de Amerikaanse luchtmacht wordt momenteel een nieuw reusach tig transportvliegtuig gebouwd dat het grootste transportvliegtuig zal zijn, waarover de Amerikaanse strijd krachten beschikken. Het is de C-12 Globe Master, een vliegtuig, dat onge laden ongeveer 78,750 kilo weegt en bijna 2.5 maal zo zwaar is als het type C-54 Skymaster. dat in de oor log en voor de luchtbrug naar Berlijn gebruikt wordt. Ingrid Bergman heeft een zoon De filmster Ingrid Bergman heeft in een kliniek te Rome het leven ge schonken aan een zoontje. Moeder en kind maken het wel. Ingrid Bergman onderhandelt met haar echtgenoot Peter Lindstrom, 'n Hollywoodse hersenspecialist, over echtscheiding Zij wenst met de Ita liaanse regisseur Rossellini in het huwelijk te treden. Het was onmogelijk contact te krij gen met Rossellini. Op genoemde kli nie'c weigerde men het bericht van de geboorte te bevestigen. „Men was niet bevoegd een verklaring af te leggen." Russen verlaten ook Commissie V O. De Sowjet-Unie heeft in Januari medegedeeld, geen bijeenkomsten van de geallieerde commissie voor zaken betreffende het Verre Oosten meer te kunnen bijwonen, zolang de vertegenwoordiger van de Chinese nationalistische regering de verga deringen had. In de commissie zijn elf staten vertegenwoordigd. Gisteren hebber de Russen hun aan gekondigde negatie van de bijeen komsten der commissie waar ge maakt. Op de gehouden wekelijkse vergadering was de Sowjet-Unie nist vertegenwoordigd. Bidault kampt weer met moeilijkheden Na twee dagen vergaderen in het Franse kabinet er niet in geslaagd het eens te worden over het verlenen van een duurtetoeslag voor de ge- ring-betaalden. De besprekingen van gisteren handelden over de sociaiis tische eis om toeslagen te betalen aan-alle werknemers, die 18.000 fr. of minder per maand verdienen. Eerst stelden de socialisten de loon grens hiervoor op 20.000 fr. De voor stellen van heden zouden het land bij aanvaarding naar schatting 19 mil- llard frs. kosten. Premier Bidault heeft als maximum bedrag voor het verlenen van toeslagen 12 milliard vastgesteld. In socialistische parle mentaire kringen verklaart men dat de socialisten bij hun dreiging blij ven het kabinet te verlaten, indien de verzoeken om een bonus niet wor den ingewilligd. Scholier tot 25 jaar veroordeeld Zoals gemeld, heeft een twintig- Jarige scholier in Italië zijn 34-jarige lerares bulten de ingang der school met twee revolverschoten gedood, om dat hij niet geslaagd was voor esn examen. De scholier is thans tot 25 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Voorts moet hij aan de familie van het slachtoffer 1.500.000 lire betalen. Trotyl in oorzaak Tot ver in de omgeving van Nijmegen werd gistermorgen een knrl gehoord, als van een bominslag. De huizen wan kelden even, Het bleek, dat, toen de smeden In de smederij bezig waren m 1 smeden op een aambeeld, de sme derij ineens de lacht invloog. De smid Haerkens en zijn 23-jarige knecht Pier lot nlt Wijehen bij Nijmegen, die dicht de Ingang stonden, werden ogen blikkelijk gedood. De 22-jarige knecht van Bremcn nlt Malden bij Nijmegen Op dit aardse tranendal lopen zonder linge heerschappen rond. In on/.e residentiestad is dit weer eens geble ken. Een 24-jarige jongeman, die ge woonlijk met stenen sjouwt, gaf zich enkele dagen uit voor „ambtenaar van de kinderpolitie" en inspecteerde de kleding van de schoolkinderen. De hoofden van scholen en behoeftige ou dfers vonden het bijzonder aardig van deze ambtenaar dat hij op royale wij ze niéuwe kleren beloofde, die hij gra tis en onbeperkt verkrijgen kon van grote magazijnen. De filantroop was natuurlijk niet goed snik en de politic zit er eigenlijk mee. Geldelijk voordeel heeft hij niet gehad van zijn schone beloften, maar kinderrechter mag je niet zo maar spelen. oDe voorzit ter van de Nederlandse stucadoorscen trale was ook een zonderling, die ech ter zo dom niet was of hij bestal zijn collega's voor de lieve som van 23000 gulden oIn de cel kan hij nu over zijn zonden nadenken, net als zijn col lega verduisteraar, devoormalige hooggeachte secr.-pennm. van de al gemene Rijuschippersbond, die sinds 20 jaar 40 mille aan de kas onttrok. De flessentrekkerij bloeit hoop op - Een der toch al onsympathieke CCD- airVen»**eu in P eda b~""t z'eh on».- popt als een handlanger van de smok keiaars en hij is thans voor een vier tal maanden uit de circulatie genomen oMeer dan veertigduizend arbei ders marcheerden door de straten van de Duitse stad Bielefeld om te protes teren tegen de lichte straf welke was opgelegd aan een voormalig agent van de Gestapo, die in koelen bloede lani. genoten aan de galg gehangen had. Wel een massa's konden bij ons wel door de straten marcheren oJoe- go-SIavië betert zijn leven en stelt 'n millioen gulden beschikbaar voor de internationale hulpverlening aan de noodlijdende kinderen oIn Am sterdam had iemand gewetenswroe ging De burgemeester weet er meer van cn ontving voor de gemeentekas van een onbekende een bedrag van 45 gulden oIn Oost-Duitsland is de nood aan do man. Oud roest en andere afvalmetalen mogen vooral niet naar het westen gesmokkeld worden. De lompen- en voddenrapers staan onder Invloed van de Amerikaanse oorlogs ophitsers. aldus de Oostduitle radio Wat naief van die Russen om te ver onderstellen, dat Amerikaanse ka nonnen van Duits oud roest gemaakt worden. die vermoedelijk bij het aambeeld ge staan heeft, werd onder het neerval lende puin bedolven. Hij werd een uur later levenloos door brandweerlieden onder de stenen vandaan gehaald. Een neef van de smid, de 20 jarige Haer kens die aan de poort stond, werd zwaar gewond. Hij brak een arm en liep enige zware vleeswonden op. Hij werd overgebracht naar het Conisius ziekenhuis te Nijmegen. Een gedeelte van het woonhuis ging mee de lacht in, terwijl de voor kant van de tamelijk kapitale woning tamelijk onbeschadigd bleef. Alleen waren overal de ruiten uitgeslagen. Merkwaardig was, dat van de om liggende woningen zo goed als geen ruit gebroken is. De brandweer, ge neeskuudige dienst en geestelijke hulp waren onmiddellijk ter plaatse maar konden weinig hulp meer bie den. Brand is bij deze ontploffing niet f* tstaan. Omtrent de oorzaak kon men nog geen uitsluitsel geven. Het kan zijn, dal. men hier te ma ken heeft met naweën van de oor log. De smederij ligt aan de Agnee- tenstraat te Neerbosch bij Nijmegen waar jarenlang Duitsers en later ook Engelsen gelegen hebben. In de ruï ne van de smidse zijn lege granaten gevonden. Voorts meent men te weten dat de smid dezer dagen van een boer uit de omgeving een paar buizen gekre gen heeft. De oorzaak van de ontplof fing is gelegen in de aanwezigheid van trotyl in deze buizen. Sabotage aan spoorwegen te Berlijn? Naar de met Sowjetrussische ver gunning verschijnende „Berliner Zei- tung ara Abend" meldt, is in Berlijn een spoorwegongeluk gebeurd, waar bij zes personen werden gewond. Men vermoedt, dat sabotage aan de sig nalen is gepleegd. „Als de westberlijnse politie zich onbekwaam blijft tonen de schuldi gen op te sporen, zal de bevolking zich met andere middelen tegen die misdadigers moeten beschermen," a] dus het blad. Op 17 December werd bij een in braak in een woning aan de Taling- laan te Den Haag een hoeveelheid ju welen ter waarde van £25000 gesto len. De dader, de 52-jarige boomkwe her de B. uit Den Haag is thans in Roozendaal aangehouden. Hij heeft reeds bekend en tevens medegedeeld dat hij nog een viertal andere inbra ken in Den Haag heeft gepleegd, waarbij tapijten, kleding en radio's ter waarde van ongeveer f5000 wer den ontvreemd. Vanwaar zyn wij genumen en waar gaan wij heen? Altijd door hebben de ze vragen de nua# bezig gehouden. Van waai en waarheen, hn whI is di^ korte verschijning tuasen het i o* men en bi-i gaan, die de ïaan. \an .on it draagt? I' -n nacht doe men wy op, m een nacht verdwijnen wij. Wij nerinneren ons mets van daar vóór, en weten niets van ae toekomst wjj zyn ei dat weten wij, maar van waar wij zyn en waarheen wij ga&n Van waar? Niet van ons zelf. Dat weten we allen, hoe gering onze ken nis van de oorsprong der mensen ook is Wy hebben ons zelf niet geschapen. De machtige hand der natuur heeft een wonder gedaan, en zie, wij beston den. Wij ontwaakten uit de slaap van de eerste kindsheid en zie: wij leefden wij vonden ons zelf op de wereld. Wij zijn niet van ons zelf gekomen ook hebben wij ons zelf niet gevormd, 't was niet onze verdienste, 't was zelfs ons werk niet, dat de verschil lende omstandigheden zóó en niet an ders samenliepen en ons lot beslisten, ons karakter vormden, ons maakten tot wat we zijn. Wat deden wij zelf weinig aan onze vorming! Wij' laten ons meer vormen dan we zelf de hand aan het werk slaan. Inderdaad, w* zijn er niet door ons zelf gekomen. Integendeel! Kan men bij die gedachte zelf zuchtig blijven? Is het mogelijk by die gedachte fier omhoog te zien en uw fierheid uw eigen ik tot het mid delpunt der wereld te maken? Zegt ge nog: „wij zyn meester van ons doen en laten, wij hebben de vrije beschikking over ons zelf, onze lust is ons leven?" Gij zijt.uw eigen mees ter niet, gij die geen haar wit of zwart kunt maken. Gij zijt uw eigen meester niet, gij, mens, dien de blijd schap een lach, wien de smart een traan afdwingt Gij zijt uw eigen meester niet, Gij mens met uw onwil lekeurige neigingen, met uw ingevin gen en uw heiligen machtig geweten. Gij zijt- geen meester van uw doen en laten, gy hebt de vrije beschik king niet over uw leven.. Gij moogi er niet meè doen wat gy wilt. Gy zijt niet van u zeiven gekomen, maar n Eèn Die machtiger en groter dan gij. Vanwaar? Terwijl de onvermoeide geleerde zoekt naar de oorsprong van het menselijk geslacht, heeft reeds de Schrift en heeft reeds ons gemoed een antwoord gegeven, dat volkomen aan de eisen van ons geestelijk, ons zedelijk wezen kan voldoen. Wat ook de wetenschap uitmaakt en wat wij ook van hare uitspraken als onbetwistbaar aannemen, wy zijn °n wij blijven van God. Uit stof mo gen wij geschapen zyn, toch zijn wij naar Zijn beeld geschapen. Vanwaar? Uit Gods hand! Vanwaar? Van Zijn geest! Dat heeft Jezus gevoeld. Heeft hij het al niet met zovele worden ge zegd, toch doet zijn hele leven het ons verstaan: ,Jk ben van mij zei ven niet gekomen, maar Hü heeft mi| ge zonden." "-liet van zicl-zelven. Daarom was hij geen egoist, geen veeleisend mens. daarom zoekt hij eer nog ge win. Daarom was bij hem dat ik zo kléin, dat bij zo menigeen o zo om slachtig en zo groot is en de armen zo wijd naar alle zijden uitbreidt.' Slecht dan waneer de wereld ziin kracht zocht te breken, slechts dan, wan neer in hem de waarheid of hef recht de liefde of de geest Gods werd be ledigd, slechts dan stond dat ik van Jezus op. met verpletterend" 1rror»M '*.>n zichzelven oekc-nen -naar van "'id

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1