KAPPIE Ontzettende vernielingen overheersen alle eerste indrukken Ook nu moet ons volk de bewoners in Indonesië helpen Droom van Jules Verne vervuld? De blikken wereld HAAR KONINKRljK Reis naar Duiisland I s\p VERZOEK VAN de „Liga der Freunden" vertrokken in Vr October zeven Nederlanders naar Duitsland om een reünie bij te wonen van jeugdleiders van dexe vereniging in de Jeugdherberg Hohefahrt aan de Edersee in de staat Hessen Het gezelschap bestond uit twee studenten, een zakenman, een uitgever levens jeugdleider, een jeugdleidster, een journalist en 'n ambtenaar. Deze zeer heterogene groep was met opzet gekozen om de te verwachten discussies op zo breed mogelyk terrein te kunnen voerenWij kregen van deze reis een uitge breid verslag, dat we in enkele gedeelten onder de aandacht van onze lezers willen brengen. Juist omdat de groep ging met het doel een contacl te leggen tussen de Nederlandse en Duitse jeugd. HET PRACHTIGE najaarsweer bracht in de D-trein een stemming onder de deelnemers, welke goede beloften in hield voor de afloop van deze wellicht moeilijke contactreis. Te Venlo kwa men we reeds in de sfeer van bereisde mensen, want de trein stond een uur stü en we werden allen aan 'n nauw keurig onderzoek onderworpen. De douane liep met een dik boek in de handen door de coupé om de reizigers op een duchtige wijze aan de tand te ▼oelen of zij niets in ons kleine landje misdreven hadden en onderzochten verder koffers, tassen enz. op eventue le contrabande. Toen ik aan de beurt was om documenten als paspoort, vi- wm enz te laten onderzoeken, betrok het gezicht van de ambtenaar. Eén van mijn medereizigers voelde de opkomen de spanning zeer juist aan en probeer de ook nog de „geestige man" van het gezelschap uit te hangen. Hij zei: „Zie je na wel. ik heb het je wel gezegd. Als oud-SS er mag je de grens niet over". Ik weet niet of deze uitlating 1 beoogde doel bereikte. Een feit was echter, dat de douane mijn paspoort in zijn bezit hield en vertelde, dat mijnheer maar even moest wachten. Allerlei gedachten speelden door mijn hoofd en de nodige opmerkingen van mijn medereizigers bevorderden mijn zelfbewustheid niet. Men kent dat ge voel wel. Enfin, enige minuten later kwam mijn denkbeeldige rampjprenger terug met een van z'n chefs, 't Boek werd weer geraadpleegd en met de gegevens op het paspoort vergeleken. Tot mijn grote opluchting kwam deze. zeer waarschijnlijk met meer intelect be gaafde man, tot de ontdekking dat. do namen op de pas. en in t boek pre cies dezelfde waren, maar dat de ge boortodata verschilden. Ik was dus niet de gezochte boosdoener, die in het boek genoteerd stond als a.v.w.p h wat betekende aanhouden en voorge leiding wegens politieke handelingen, VOOR BLIJVEND CONTACT Te Kaldenkirchen waren wij allen binnen een kwartier door de controle en vervolgden onze reis per autobus Het bestuur van de organiserende Nederlandse vereniging, het Verbond van Goede Vrienden, had ons voor het vertrek medegedeeld, dat het te leg gen contact rriet de Duitsers zeer moe' lijk zou zijn. temeer, daar zich onder onze deelnemers vier ondergrondse werkers uit de oorlogsiaren bevonden. Wil hadden de opdracht om open en eerlek met elkander te spreken en te tra^ m met respect voor eikaars over tuiging een basis te leggen voor een blijvend contact tussen de Nederland se en Duitse leden van beide vereni gingen. Deze taak was dus ruim gesteld en misschien wél enigszins tè eenvoudig geformuleerd. Om gedurende acht da gen d» beleefdheid in acht te nemen en een oppervlakkige, nietszeggende vriendschap te sluiten is niet moeilijk, maar om een basis te vinden voor een blüvend contact vraagt meer Hier voor is in de eerste plaats nodig een begrip voor eikaars moeilijkheden en Dok moet je weten hoe de stemming on<*er de individuele deelnemers is. Met het oog op dé algemene indruk Van het leven in Duitsland was onze autotocht door *t Roergebied en cen traal Duitsland naar Edersee zeer leer zaam. Wij passeerden een industrie streek, die vele tientallen keren het doelwit is geweest van de geallieerde bombardementen. De toestanden, die men in dit gebied vindt, grenzen aan "t ongelooflijk. Je ziet er puin en nog eens puin. In Dusseldorf b.v. re den we over de herstelde Rijnbrug en kwamen in een wijk waar vroeger in prachtige stijl opgetrokken gebouwen stonden. Thans staan alleen nog de totaal uitgebrande geraamten en men kan met behulp van de nodige fanta sie vermoeden wat hier aan culturele waarde verloren is gegaan. Alles ligt nog verwrongen en hier en daar steekt een stukje pijp uit het puin omhoog en de rook duidt aan. dat er nog men sen wonen. Weer verder ziet m°n eer- complex woningen staan, waarvan d" voorzijde geheel is weggeslap-m. Met planken en carton ziin de ere **e gaten gedicht en men heeft weer een ning'.. Van het trappenhuis ziet men alleen nog een gat. Met behulp van een ladder komen de bewoners van de eerste etage in hun „apartementen" De mensen van de 2e etage hebben op dezelfde wijze hun entree, iwz, via een ladder van de eerste naar de twee de etage. De stemming in de bus was niet meer zo luidruchtig als in het begin van onze tocht. Het was alsof deze el lende een sfeer uitademde die ook op ons vat begon te krijgen. Persoonlijk vroeg ik mij af. hoe het mogelijk was, dat mensen nog kunnen leven in deze voor onze begrippen onhoudbare toe stand. De bekende Hollandse zindelijk heid bracht ons op de idee om over opruiming te spreken. Maar waar moet men beginnen? En hoe lang zal dit duren? NUCHTER BLIJVEN! Een van ons maakte de opmerking, dat we nuchter moesten blijven en wel bedenken, dat de Duitser dit zelf veroorzaakt had. Als men geen oorlog was begonnen, zou het er nu anders uitgezien hebben. Wij gaven hem ge lijk en ieder dacht het zijne. De tocht ging verder. Wii passeer den de grote autowegen. Wij reden langs de rivier de Roer. Het landschan werd heuvelachtiger. Op de hellingen werkten de boeren en hun vrouwen terwijl de middagzon haar prachtige herfststralen over de akkers liet glij den. Het oogsten van suiker- en voe derbieten was in volle gang. In deze stréck (voorbij Wimpertal) is de land bouw sterk gemechaniseerd. Overal zag men tractoren en luchtbandenwa gens. De schilderachtige dorpjes met hun hoge witte huizen en kleine ven sters waren weinig of niet geteisterd (Wordt vervol gfll Simavi's jubileumiaar Vijf en twintig jaar geleden werd door enige oud-Indisch artsen de Vereniging SIM AVI opgericht Deze mannen kenden de vreselijke medi sche nood waarin de Inheemsen ver keerden, van zeer nabij. En zij wa ren gegrepen door de wil en wens om de handen tot helpen uit te strek ken. Ons volk moest voor deze zaak geïnteresseerd worden. Geheel ons volk, met voorbijzien van kerkelijke en politieke gezindheid. Vanaf haar oprichting plaatste SI MAVT zich op het standpunt, dat zii haar hulp diende uit te strekken tot alien die bij haar aanklopten. En zo handelde zij! Waar nood was. daar werd geholpen, zonder enige bijbe doeling en zonder te vragen naar ra» huidskleur, politieke overtuiging of godsdienstige gezindheid. Dit standpunt werd door ons volk gewaardeerd en zo groeide in deze viif en twintig jaar SIMAVI Uit tot een nationale organisatie, die namens Nederland aan de inwoners van In donesië en Suriname kon laten zien. dat ons volk tot betoning van naai tenbefde en barmhartigheid in staat waA Het budget van onze Vereniging ging jaar in jaar uit in stijgende lijn. Op de overheid deden wij nimmer een beroep. Wij vroegen niet om subsidie maar stelden er een eer in dat par ticulier Nederland de schouders on der dit werk zette. SIMAVT wilde de pretentie kunnen voeren te handelen namens de Nederlandse burgerij! In 1949 het topjaar konden wij voor meer dan een hglf millioen gulden voor hulp beschikbaar stellen Dit jaar. 1950, is ons jubileumjaar' Helaas ziin wij weinig feestelijk gestemd. Want de onzegbare medi sche nood in de tropenlanden. waar mede wij dagelijks geconfronteerd wo» den beneemt wel alle lust om de vlag uit te steken. Daar komt bij, dat de veranderde politieke situatie ve len van ons volk doet zeggen: „Z*- metten bet alleen te kunnen, wel la ten ze hun gang gaan. Maar ik steek geen vinger meer voor hen uit". De ze geesteshouding is lataal! SlMAVI moet haar jubileum oj waardige wijze vieren. Op waardig' wijze door in 1950 niet een half mil lioen gulden aan medische hulp te besteden, maar een veelvoud van dit bedrag Juist nu dient Nederland aan het volk der tropenlanden te laten zien, dat het hart heeft voor zijn lol en lijden. En daarom wekken wij U op ona U als lid van SIMAVI aan te melden. Om ons een milde jubileumgave te o'oer; toekomen. Om krachtig mede te werken aan de SIMAVI-collectö, cbe ook dit jaar weer in uw gemeeni- te zal worden gehouden. Het klein e Nederland kan op dei- ze wijze groot werk doen! Adres: SIMAVI-kantoor Haarlem, girono. 128487, Bankiers Ned. Hand. Mij. Haarlem en Batavia. Moderne cowboys Enige KLMers hebben dezer dagen de romantiek van het vliegerbestaan gecombineerd met het even romanti sche beroep van cowboy. Terwijl zij de viermaal 1400 paarden van hun vracht-Skymaster menden, voerden zij in de romp van diezelfde Sky- master een kudde van 11 drachtige koeien en een stier mee. die ze van Kopenhagen naar Athene moesten „drijven". Deze veestapel, die door KLM- vleugels over half Europa werd ge dragen, was ln zijn geheel bestemd voor de Koninklijke stallen in Athe ne. Het was de eerste maal in de geschiedenis, dat een dergelijk aan tal koeien tegelijkertijd in een vlieg tuig werd vervoerd. EN DE WONDERLIJKE SCHELP 22 Nadat de visman zijn dreigemen ten tegenover Kappie had geuit, sp.-ong hij. voordat Kappie nog iets had kun nen zeggen, over boord. De maat was strompelend van ellende c1 zijn hut vrr dwenen, maar door zijn gegil was Sig nor Rivaldi, die juist In slaap was ge vaCen. wakker geworden. D1-1- mom pelde J ij, toen hy zijn kooi uit sprong ..Waar is die knotstuk van mij! „Hierdaa.-! Ik zal ze pletterslaan!" Hij holde zijn hut uit, en liep met zijn knots va de rondte zwaaiend het dek op. „Waar zijn de schurkmannen!" schreeuwde hij. „Ik zal hun oplawaaien Ik zijn niet bangacgstig?" Signor Rivaldi zag nog net Iets over de verschansing springen, en hfj rende er grommend op af. „Kalm maar!" zei Kappl. tegen hem „Die viskerel is allang onder water verdwenen!" ..Viskerelman!' schreeuwde Signor Rl valdi- „Waar Is hij! Ik zal hem plette ren! De reis naar de Maan H.t Canadese instituut voor Raket projectielen heeft aangekondigd, dat het ia staat is binnen tien jaar een bemand raket te construeren, die een retour- vluch aardemaan zou kunnen onder men. Deze optimistische verwachting is arschijulijk wat voorbarig en wie zich op de autoriteit van dit instituut wil beroepen, herinnert zich de voor spelling van di A. J. Hutchinson, van het Westinghoi.se Laboratorium in Ame rika, die meende dat binnen vijftien maand-m een projectiel naar de maan zou worden afgevuurd. Ook dit insti tuut heeft een wetenschappelijke naam hoog te houden, maar de voorspelling van dr Hutcheson dateert van Novem ber 1946- De belangrijkste proefnemingen met V-2's worden genomen door de Am:ri kaanse legerautoritelten op hun proef vlden in White Sands, en hun laatst gepubliceerde record was een snelheid van 8XXX) km per uur, dat ia Februari 1948 doormiddel van een dubbele V-2 werd bereikt. Bij interplanetair verkeer is juist die snelheid van het hoogste belang en men mag eerst verwachten, dat een projec tiel cie aarde zal verlaten, wanneer zijn snelheid tot ten minste 40.000 km per uur zal rijn opgevoerd. Dat het opvoe ren va» de snelheid met succes kan ge sdiieden door een aantal V-2's te com blneren en elke volgende 3f te vuren, waaneer zijn voorganger de maximum snelheid heeft bereikt is door de proe vet» in Februari wel afdoende bewezen Reeds heeft men dat met de combjna tle van vijf V-2's wlke tezamen een aaavangsgewicht van 370 ton zouden bezitten, het laatse projectiel voldoende snelheid zou kunnen geven om de aarde te ontvluchten. Het zou zeker mogelijk zijn dit pro jeetiel van de aarde af met radioimpul sen naar zijn bestemming te leiden, maar er zou geen sprake zijn van een piloot. Wellicht vraagt men zich af, wat het voor wetenschappelijk nut heeft een pro jeetiel op de maan af te schieten, dat bij zijn aankomst totaal vernield wordt en waarvan geen enkel bericht meer kat worden verwacht, juist omdat wij sinds eeuwen zoveel belang in onze maan stellen, overweegt men h jeetiel een baan té laten beschrijven om de maan heen. waarbij de snelheid van het projectiel het in evenwicht zou moe ten houden met de aantrekkingskracht van de maan. Deze methode zou het mogelijk maken dat telefoto's uit het projectiel verzonden, ons eindelijk eer. b!?k gunden op de achterzijde van de maan, de zijde, die wij nog nooit heb ben aanschouwd. Wanneer het projec tiel deze opdracht heeft vervuld, kan liet gaan waar de interplanetaire krach ten het behaagt, hetzij neervallen op de maan, hezij verdwijnen in de inter planetaire ruimte, terwijl de mogelijk heid nog blijft bestaan, dat het tot in de lengte van dagen als een sateliet om de maan blijft draaien. De geweldige ontwikkeling van de raket projectielen van de laatste tien jaar In aanmerking genomen, lijkt het niet onwaaschijnlijk, dat een dergelijk projectiel inderdaad voor 1960 zal zijn ontworpen :a misschien zelfs afgevuurd Maar dit is nog heeJ iets anders dan 'n bemand projectiel, want de piloot -al zeker als eis stellen, dat hij de aarde weer bereikt Ook al zóu zulk een pro jeetiel slechts een baan beschrijven langs de maan, dan zou de brandstof die het mee moet voeren om de terug tocht mogelijk te maken zo zwaar zijn. dat een dergelijke onderneming voor lopig nog ondenkbaar is. Alleen wanneer de kernenergie dienst baar zou kunnen worden gemaakt aan de voortstuwing van de V-2's, mag men venvachten dat voldoende energievoor raden zullen kunnen worden meege voerd. En hoewel ooangs een door Duitse ingenieurs ontworpen voorts.uwlngs- methode aan de Amerikaanse autorite» ten werd voorgelegd, lijkt het voorlopig nog voorbarig de te mijn, die het Cana dese fasituut heeft oppgegeven. te aan vaarden. In 1949 zijn in de Verenigde Staten ongeveer 30.000.000.000 blikjes ge bruikt om duizenden producten in te verpakken. Het laatste snufje op dit gebied zijn blikken waarvan de in houd onder druk staat en waaruit men iedere gewenste hoeveelheid door een speciale afsluiter aan de bo venkant kan laten ontsnappen. De rest van de inhoud van het blik kan dan onbepaalde tijd bewaard worden zonder dat men bevreesd behoeft te zijn voor bederven. In 1949 zijn meer dan 150.000.000 van dergelijke blik ken in de Verenigde Staten geprodu ceerd en verwacht wordt dat in 1950 hot dubbele aantal ln de handel ge bracht zal worden. Deze blikken waarin de inhoud on der druk bewaard wordt zijn een verbetering van blikken die door de troepen in de oorlog gebruikt zijn en gevuld waren met vloeistoffen voor het doden van ongedierte en dergelijke doeleinden. Na de oorlog zijn blikken met een inhoud van iets meer dan eenderde liter in de handel gebracht voor artikelen als slagroom en freon, het gas dat in electrische ijskasten wel als koelmiddel gebruikt wordt in plaats van zwaveldioxyde. De conserven-industrie heeft nieu we methoden bedacht om smaak en kwaliteit van voedingsmiddelen in blik te verbeteren en voedingsmid delen in blik mogen zich in een nog steeds toenemende populariteit ver heugen bij de Amerikaanse huisvrou wen voor wie zij 'n waardevol hulp middel zijn om zonder veel moeite de maaltijden te bereiden. Reeds vele ja ren worden soepen, groenten, vruch tensappen e.d. in blik in de handel gebracht en tegenwoordig worden blikken tevens gebruikt om b.v. kaas brood en nieuwe aardappelen in te verpakken. Er worden thans proeven genomen met het inblikken van verse melk. De 52-jarige Londenaar Fred Bor ders heeft een tweemotorig model vliegtuig, type Dakota. geconstrueerd dat radiografisch voortbewogen kan worden. b{j goed weer bijna 20 km. hoog kan komen en op ongeveer 150 meter hoogte een snelheid van ruim 100 km. per uur kan bereiken. VRIJDAG 10 FEBRUARI. Hilversum I. 301 m 7 00 en 8.00 Nws.; 9-15 Voor de zieken: 9.30 Sym phoni.. concert; tl.00 Zangrecital: 11 uur 30 Muziek bij bet werk; 12.00 Koor 12.33 Metropoie orkest: 13.00 Nieuws: 13.15 Mandolinata; 13.45 Middagcon cert; J4 10 Fluitrccital; 1500 S^abat Matar: 16.00 Kamerkwartct; 16.30 uur Gramofoonplaten; 17.00 Blaasmuziek: 17.30 Friese uitzending: 18.00 Geeste lijke liederen; 18.30 Strijdkrachten: 19 en 20 uur Nieuws; 20.15 Radio Philhar monisch orkest: 21-40 Ensemble Selecta 22.10 Kamerkoor: 2300 Nieuws. Hilversum II. 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 9.00 Symphonisch 'UUCRt 10 uur Morgenwijding; 10.45 Pianorecital: 15 -35 Acc. orkest 12.00 Parade der ion geren: 13.00 Nieuws: 13.15 The Avro lians. 14-00 Kook praatje: 14.20 Bel Can to 1500 Oas volk en zijn dichters: 15.20 Kamerorkest; 16.00 Gramofooa- muzlek. 16.30 Jeugduitzending 17.20 Wij en de muziek; 18 00 Nieuws: 18.15 Accordeola: 18.40 Kamermuziek: 19.30 Lezing: 2000 Nieuws; 20.10 Pianovoor dracht; 20.30 Mensen aan het werk; 21.00 Verzoekprogramma; 21.25 Aetber forum: 22.10 Pennis from Hc3ven: 23.00 Roman naar hei Engels door tda Qoyd »o Maarwacht eens. Een ge dachte werd plotseling in haar wak ker. Een flikkering van herinnering -deed haar uit haar stoel bij de haard »pstaan en naar de plek gaan, waar zij de elastieken banden verstopt had "Ze bekeek de namen een voor een en ze dacht aan iets, dat de voor name procureur ln Lincolns Inn te gen haar gezegd had. We zulen 1 Bullingham als verdediger nemen. Vanmorgen had zij hem gevraagd ,wat hij daarmee bedoeld had da' |had hfj hnar uitgelegd en hij had ihaar tevens verklaard, waarom noch jhij noch rar. Bullingham de zaak van haar man wilde behandelen. I Mr. Bullingham! Bullingham was een van de na- itnen op de elastieken banden. Mr3. Bullingham, de vrouw van de man. '•die Danilo zou hebben verdedigd. Die zou zeker niets liever willen dan [flat de papieren vernietigd werden (Ja, Ja die man, die inbreker was .jlcor haar gestuurd. V Pit wa» de aanwijzing, waarnaar Draga Alexandrowaa gezocht had. Nu wist ze. Nu was ze zeker. En zo zon niet tegen Danilo zeggen dat zs iets wist. Als hij haar niet in zijn vertrouwen nam. zoe zij het hem ook niet doen. Maar ze zou zelf bau delen. Ze vleide zich op haar gemak fn haar stoel en viel in slaap. Lontje maakte grappen tegen Ar- thur over de beschrijving die Draga van de inbreker gegeven had. Blauw! En gladgeschoren en dik en „hm! hm!" een goed portret. Om je dood te lachen. Die politielui moesten wel zot op 'r neus kijken. Je kunt er op aan dat de ouwe Mac Gralgh er vanavond wat over te zeggen zal hebbea bij „De Rooie Terreur" zei Loutje. Het zou de moeite waard zijn dat te horen. Artie moest meekomen om het te horen. En Artie ongelofelijk opgelucht, beloofde dat hij zou mee komen. De berichten die over de telefoon heen en weer gingen, de avond voor de Inbraak, zouden ook de moeite waard geweest zifu om te horsu. La dy Betfy Mouid en EIHe Swayne, Ao, na Stret en Sara Deltou bleven bijna, voortdurend met elkaar In contact elkaar opbellend in wanhopig ver langen naar informatie, die ze elkaar konden geren. Lady Mountbelton was naar de Rlvlera met haar mau. Voor haar zou het een sensationele thuiskomst zjjn. De zwakhoofdige Gloria die niets meer overhad om wie ook Iets te kunnen betalen, had zich teruggetrokken in een van de duurste sanatoria van Londen en wachtte daar de debacle af, ten prooi aan aanvallen ran razernij, die haar ongelukkige erpleegster» tot wan hoop brachten. En al die slachtof fers van eigen dwaasheid en karakter loosheid waren dol om te weten of Wauda Buningham in staat was ge weest om iets te doeu of Iets te la ten doen ten einde de catastrophe af te wenden die haar bedreigde. En ze belden op en belden op tot Wanda er bijna gek van werd. Zij was natuurlijk evenmin in staat als de anderen om iets te zeggen. Zij wist niet of haar beroep op Arthur enige uitwerking had gehad en zelfs niet of hij, als het uitwerking had gehad, ln staat was geweest om iets te bereiken. Ze wist maar al te goed dat domheden of vergissingen vau Arthnrs kant baar nog dieper in het moeras 'zouden drijven dan ze er al ln zaten. Als hij zijn doel niet be reikte, of als hij gesnapt werd zou haar toestand uog veel hopelozer worden. Maar zij wist niets en kon dus niets zeggen en het voortduren de bellen vaude telefoon maakte haar dol. De mogelijkheid dat Arthur zich van haar sou afkeren en niets doen was ia Wauda's gedachten gebleven op baar terugweg van Cretton Streets en was al een bitter kruid geweest bij de exuise maaltijd, die haar thuis werd opgediend. Fred kuste haar bü de huiskamerdeur toen de gong luidde. Eu in haar angst en piju en wanhopig verlangen naar steun gaf ze hem haar liefste glim lach en kuste hem terug met een te derheid, die hij niet van haar ge woon was. Hij legde zijn arm om haar heen en zo liepen ze naar de eetkamer. In haar zenuwachtige opwinding met verhoogde kleur zag ze er liever uit dan ooit. Onder haar ogen lagen donkere kringen en Fred keek er uaar en dacht, dat die misschien een belofte waren van hetgeen waarop bij zo hoopte. Hjj kon nauwelijks af wachten tot de maaltijd afgelopen was om haar in zijn armen te nemen Ik voel me moe en suf Fred," weerde zij hem af. Kun je mij niet iets vertellen om mij op te beuren Wat doe je op het ogenblik? Er moet toch iets interessants zijn in je werk nu Je bet zo druk hebt. Je toont anderst niet veel belang stelling gewoonlijk iu wat ik dos. Dat is onzin. Hoe kun je zoiets zeggen? Vertel me van Je werk. Die zaak. waarover West Lewis en Ridge way je opbelden zal die nog eeo groot honorarium opbrengen? Eu Je zei, dat het iets heel anders U dan je gewoonlijk doet. Betekent dat, dat het interessanter is? Sommige za ken, die Je behandelt zijn zo IsigewOt keld en zwaar dat ik er niets van begrijpen kan. Ik zou het veel aar diger vinden, als je ook leuke proces sen behandelde. Kwesties uit de be tere kringen en zo. Zo roerde zij het onderwerp aau met luchtige woorden en eeu sid derend hart. Fred sprak iu privé nooit over de zaken die hij behandelde, maar dit was eeu bijzonder geval. Om Wanda zou hij alles doen wat hij bij mogelijk heid doeu kon. Doch van dexe zaak wist hij zelf nog vrijwel uieU. Die zaak van Lewis en Ridge- way. zei hij. Daar kan Ik jo pas van vertellen als ik tot verdedi ger benoemd ben. En lk word niet benoemd zolang hij niet formeel in staat van beschuldiging gesteld ls en naar een rechtbank verwezen. Eu er is veel kans dat hij vrijgelaten wordt. Maar het was wel prettig ge weest te vernemen, dat er Iemand was die er speciaal op 9tond, hem tot verdediger te hebben, merkte Utj op. Wanda ging er op iu. Hij heeft natuurlijk van je gehoord z9i zs. Hij schijnt een buitenlan der te zijn. Heb Je er over gelezen ln de krant? O, de krant zegt er maar wel nig van. Er is nog veel meer zei Fred lachend. Uit wat de krant zegt, zou je op maken dat hij maar een gewone avon turler is maar lk voor mij geloof, dat het een lelijk geval van chauta- ge Is. Wanda's hart stond een ogenblik stü. van schrik. Chantage? vrceg ze zwak. Ja er is een vrouw eex vau zijn pollenten hij zeg* dat ze verliefd op hem geworden is en omdat hij daar niet opging, heeft u zich volgens hem op hein gewroken door de politie tegen hem te waar schuwen. ZIJ zegt, dat bij haar allerlei con fidenties ontlokt heeft, zwart op wil en dat hij later daarmee geprobeerd heeft haar geld af tc persen. Zij heeft alles aan haar mau verteld en dis is buitea zichzelf van woede. Maar West Lewis heeft Informaties over haar gekregen. Ze schijnt niet erg goed bekend te staan en het ls best mogelijk, dat zij even schuldig is als hij, zo niet meer. Maar lk dacht datde man alleen naar beschuldigd werd vangeea dokter te zijn? zei Wanda Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3