Qe Jkmaaitlef Adenauer wensi een volkstemming in het Saargebied ^HOLLANDSE t' V-PERS 1945 Ook wapens naar Z. O. Azië Toenemende smokkelhandel in Indonesië kost millioenen Triest rapport over toestand van scholen in de Achterhoek De Gaulle overtuigd van zege bij volgende verkiezing Koude douche DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 I< JAARGANG NIMMER J||| Uitgave Stichting J>e Vrfle Alhnuutrder* Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 et p. mmfamilieberichten 16 cent Bij contract aanzienlijke korting Voiantvr. ledacteur, J. Zoonen I Bureaui Ridderstraat, hoek Oudegracht TeL K 2200=3771 Volgens een bericht van de New York Herald Tribune uit Washing ton zouden het Witte Huis en het Sta te Departement werken aan voor stellen om Indo-China, Birma. Tehi- land en Indonesië te versterken met Amerikaanse wapens en munitie. De Washingtonse correspondent van het blad voegt er aan toe, dat projec ten. die iu de VS en het buitenland in studie zijn de helft zouden vergen van president Trumans 75 millioen dollar van het verdedigingsfonds voor het verre oosten voor de uitrusting van de strijdkrachten der regeringen in de vier vitale gebieden van Zuid Oost-Azië, die door het communisme worden bedreigd - Truman zou de projecten vermoedelijk besproken hebben met zijn staf-chefs, die zich Zaterdag bij hem aandienden na hun terugkeer van een bezoek van 10 da gen aan het verre Oosten. De verzen ding van wapens aan de vier Zuid- Oost-Aziatische landen zou geen ver dere actie van het congres vereisen. Onrust in India De politie heeft haar wapens moe ten gebruiken om een opstand in de gevangenis te Salem, in Zuid-India, te onderdrukken. 19 Gedetineerden werden gedood en 40 andere gewond. De politie heeft Zondag 32 perso nen gearresteerd na een treffen, waarbij schoten zijn gelost. De arres tanten, die co ïmunisten worden ge noemd, maakten deel uit van een op tocht van 200 personen, die onderin riepen „Breek de gevangenisdeuren open" en „weg met de regering van Nehroe". Zij hebben, naar gemeld, ee„ bureau van de congrespartij aan gevallen en ook politiemannen, die ren escorteerden. De politie gebruik te aanvankelijk traangas en gummi stokken om de demonstranten te ver spreiden. Toen daarna op de politie werd geschoten, beaiitwoortule deze het vuur. Drie agenten liepen verwon dingen op Grote manoeuvres Alaska in De belangrijkste Canedees-Ameri kaanse manoeuvres „sweetbrinr" ge nnaind, zijn gisteren hij Whitehorse, in Yukon begonnen. Aan deze manoeuvres die tien da gen zullen duren, zullen 5000 man schappen. onder wie 2000 Canadezen, deelnemen. De oefeningen beogen 'n bestudering van de strategische en tactische samenwerking van twee militaire machten die eenzelfde op dracht hebben. De rol van tegenstan der is toegewezen aan Amerikaanse troepen die zullen trachten van het vliegveld van Rairbanks uit over de grote weg van Alaska op te rukken. Zij zullen, op geallieerde strijdkrach ten stuiten, die gesteund zullen wor den door lichte artillerie, straaljagers en bommenwerpers. Bij deze manoeu vres zal gebruik worden gemaakt van alle middelen van de moderne oorlog zelfs van vlugschriften, waarbij de strijders opgeroepen zullen worden naar huis terug te keren" om zich rekenschap te geven van de trouw ean hun echtgenoten". De voorberei ding van de oefening heeft aan 700 soldaten van de genie, zes maanden werk gekost. De temperatuur in die streken is thans lager dan 40 graden celsius. TORNADO*» IN DE V-S. Het afgelopen weekeinde hebben in de staten Louisiana, Arkansas en Texas tornado'} gewoed, waarbij ten minsten 40 mensea zijn omgekomen. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geschat. Meer dan 200 personen werden gewond. De bevelhebber der zeestrijdkrach ten heeft een t legram van waarde ring gezonden aan de commandaat van het 320"te squadron waartoe de Mitchei behoort, die bij de ramp van de Karhula aan het reddingswerk deelnam. Dr. Hartvig Frisch, de Deense minister van onderwijs, is op 57-ja- rige leeftijd te Kopenhagen overleden ftsgmn af ïïnnnKsuhijn Wisselend bewolkt en het grootste deel van de dag droog weer. Matige tot krachtige en later nog iets toene mende wind uit Zuidelijke richting. Na «en nacht met temperaturen om het vriespunt overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gisVi «n. Bondskanselier Adcnaner heeft als voorzitter van de chrlstelljk-democra- tische partij Zondag te Bochnm het woord gevoerd bij de opening van de verkiezingscampagne in Rijnland-Westfalen. Hij sprak o.m. de hoop uit, dat de Franse regering, evenals de regeringen van Washington en Londen, het Earopese vraagstuk heel wat belangrijker zal achten dan dat van het Saargebied. Hij voegde er aan toe, dat, naar zijn mening, „op het geschikte ogenblik. Frankrijk Gr Brittannië noch de Ver. Staten zich tegen een vrije beslissing van de be- volkiug van het Saargebied zullen verzetten". Dr. Adenauer zeide verder dat de politie, die de demonètratie van d? vrachtrijders vooor het bondsparle- ment moe6t verhinderen in de uitoe fening van haar taak erbarmelijk ge faald heeft. Hij verklaarde de aandacht van de geallieerde hoge commissarissen te zullen vestigen, op de ontoereiken de organisatie van de politiemacht, waardoor deze onmogelijk de orde kan handhaven. De vergadering van het parlement, zo voegde de bonds kanselier er aan toe, moest door de manifestatie geschorst worden. „Van daag zijn het vrachtrijders, morgen werklozen, vluchtelingen communis ten of stakers, aldus Adenauer, de regering noch het parlement zullen rustig kunnen werken. Het lot van de republiek en van West-Europa staat op het spel. Directeuren ADM krijgen voorwaardelijke straf De bijzondere raad van cassatie •-1 uitsnraak in de zaak tegen de 61-Jarige Versluys en de 70-jarige Fe •ena, wie ten laste was gelegd, dat zij als directeuren van de NV Am- tterdamse droogdokmaatschappij er 3. zaamheden hebben laten verrichten voor de Duitse bezetter. V werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 8 m F tot 1 jaar voorwaardelijk, beiden me- een proeftijd van drie jaar. Rustige demonstratie in Parijs, gevecht in Toulon Ongeveer 25000 communisten heb- ben te Parijs gedemonstreerd „voor de verdediging van de vrijheid en de strijd tegen de oorlogsstokers". Zij trokken met vlaggen en spandoeken naar de Place de la Republiek, waar zij bloemen neerlegden bij het mo nument van de republiek. Drie muziekkorpsen liepen in de optocht mede. Er werden veel Franse nationale vlaggen meegedragen en zeer weinig Russische. Ongeveer - 10.000 toeschouwers sloegen met wei nlg tekenen van en housiasme de de monstratie gade, aldus Reuter. (Het was Zondag de jaardag van de onlusten van Februari 1934 te Pa rijs, toen de regering viel als gevolg van het Staviskyschandaal en de po litie op communistische en royalis tische demonstran'en schoot). Van een tribune sloegen Thorez, alg. secr. :van de Franse comm. par tij en andere vooraanstaande Franss communisten de optocht gade/ In Toulon ging het mider rustig Hier raakte communisten en polilis slaags toen een deel van een optocht georganiseerd door de CGT, door 'n nauwe hoofdstraat wilde. Een poli- tie-man moest naar een ziekenhuis ge bracht worden. Tien politie-agenten en ongeveer 30 demonstranten wer den licht gewond. De smokkelhandel in Oost Indone sië tiert thans zo welig, dat het ver lies in economisch opzicht maande lijks op enige millioenen guldens kan worden becijferd. In de Zuid-Molukken werden voor bereidingen geconstateerd voor het smokkelen van copra naar Nieuw Gul nea, welke smokkel aanlokkelijk ge maakt wordt door het feit, dat de gulden in Nieuw Guinea een hogere koers heeft dan in het gebied van de RIS. De smokkelaars van de co pra staan in „Gongsi" met opkopers in Brit8-Borneo en de Philippijnen. In Oost Java nemen de koffie-dief stallen op onrustbare wijze toe, Te Panarukan is het enige weken gele den voorgekomen, dat een schip een partij koffie niet kon inladen, door dat de lichters, die de koffie naar 't schip moesten brengen, werden omge ven door talrijke prauwtjes met ro vers, die de koffie in hun prauwen o- Spaak tevreden over Benelux In de Beneluxuitzending voor de B BC heeft de Belgische minister van buitenlandse z-'ken Paul van Zeeland het woord gevoerd. Hij verklaarde dat de oprichting en ontwikkeling van de eBnelux ongetwijfeld ln het be lang van de betrokken landen zijn ge weest,. De drie landen onderhouden zeer nauwe betrekkingen. De Benelux verkeert thans in het stadium van de vooruuie. De douanerechten zullen on derling worden afgeschaft. Er wordt eenheid gebracht in de methoden, die de afzonderlijke landen toepas sen om de economische moeilijkhe den op te lossen. Op het ogenblik wordt hard gewerkt om de accijnzen meer met elkaar in overeenstem ming te brengen. De periode van de voor-unie heeft voldoening geschon ken. Het handelsverkeer tussen Ne derland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie heeft een bemoedi gend verloop gehad in de laatste maanden en wij gaan de weg van een steeds grotere vrijheid op. Het zal niet lang duren, of viervijfde van de handel tussen de Beneluxlanden zal vrij zijn. Er zal nog hard moeten worden ge werkt om alle vruchten van de Be nelux te oogsten. De verwezenlijking van de Benelux zal slechts een der vele etappes zijn, een etappe, tijdens welke wij onze positie hebben ver sterkt. Wij zijn bereid actief met lan den buiten de Benelux samen te wer ken on het onze bij te dragen tot de stichting van een internationale or ganisatie, waardoor tenslotte vrede en welvaart voor allen, die van goe de wille zijn, zullen zijn gewaarborgd, aldus minister van Zeeland. verlaadden en wat zij niet konden meenemen, in zee wierpen. Maandag ztjn 1800 arbeiders, van de schoenenfabriek van Bata te Djakar. ta in staking gegaan nadat er eerder was onderhandeld over een eis van de zijde van het personeel over een eis tot een loonsverhoging van 30 pCt Uit Medan wordt bericht, dat de staking onder de potroleum-arbei- ders aldaar is geëindigd, nadat de stakers hun looneisen hadden Inge trokken. Zij hebben het verbeterde loonpeil aanvaard, zoals dit reeds voor de staking door de „petroleum board" was voorgesteld. Over de sta kingsperiode zal geen loon worden uitbetaald. Het Nieuwsblad voor Indonesië meldt, dat de torpedojager Evertsen in de Zuid-Chinese zee voor een waar de van fl millioen aan koffie in be slag heeft genomen. De oorlogsbo dem patrouilleerde in dit gebied op verzoek van de regering der RIS. daar er berichten waren binnengeko men, dat er tussen Java en Malakka op grote schaal koffie wordt gesmok keld. o— Bij een vliegtuigongeluk bij Albu- quer Que (New Mexico) zijn drie per sonen om het leven gekomen, die naar men meent veiligheidsfunctiona rissen waren, verbonden aan de A- merikaanse commissie voor atoome- nergiee. De veiligheidsdienst van de commissie liet de staatspolitie niet tot de plaats van het ongeluk toe. Waterstofbom Getroffen steden onbewoonbaar De wetenschappelijke medewerker .'.e New York Times, heeft In 'n lezing verklaard, dat bepaalde ra- e I vtmhle'r» van de wa terstofbom honderd duizenden jaren iiu uitwerking behouden, waar dor rieden, die door een ontploffing van een dergelijke bom zonden zijn ge troffen, onbewoonbaar zonden blij ven. Hij verklaarde verder dat de ui'- werking van de waterstofbom, „een monsterachtig product is van de na- .JUrkunde, „verscheidene millioenm malen krachtiger is dan die van de e'.oomhom. „De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zouden elkander in 'n •rl'»g ir.et waters ofbommen kunnen vevr Uren", zeide hij. „De zon, is in feite een waterstof bom van reusachtige afmetingen in het heelal. Een ontploffing van Ie waterstofbom zou betekenen, dat wij op aarde in het klein de werking van de zon tcnpd»n nabootsen". Nieuwe Russische druk op Finland Het officiële Russische nieuwsbu reau, citeert beweringen van een Fins communistisch blad, als zouden de Finse au orlteiten oorlogsmisda digers verbergen, wier uitlevering door de Russische regering wordt ge ëist. Tass voegde hieraan toe, dat volgens krantenberichten uit Zweden d^ officiële Zweedse vluchtelingen commissie niet kan ontkennen, dat te Haparanda in Zweden twee kam pen zijn ingericht voor uit. Finland af ï.oinstlge vluchtelingen, die van Fin se paspoorten waren voorzien." Katholieke demonstraties in Liverpool In een hevige regenbui hebben 27000 katholieken te Liverpool gedemon streerd voor herziening van de Britse onderwijswetten. Uit verscheidene wij ken van de stad ging men in optocht naar twee meetings, een in een ge bombardeerde woonwijk, de andere in het stadion. De volledige stedelij ke politie was gemobiliseerd ter handhaving van de orde. Arts kwam tot verbijsterende conclusie Het verslag van het eerste jaar van de schoolartsendienst van de kring Laren, Neede, Borculo, Ruurlo, Vor den, Hengelo (G) en Zelhem oordeelt over de toestand (en de gevolgen daarvan) van 51 lagere, 7 kleuter- 3 voorbereidende gewoon lager on derwijs, 3 ULO- en 7 Noverheidsscho len ln deze gemeenten. Er zijn aldus het verslag, sommige scholen die al 50 jaar oud zijn en de toets der crl- tiek niet meer kunnen doorstaan. Ze zijn niet aangepast aan de nieuwer' inzichten, in het onderhoud vaak schromelijk verwaarloosd. Het huis houdelijk schoonhouden laat dikwijis te wensen over. Stof is de voornaam ste plaag, die wordt verergerd door ^-practiecbo-houw en inrichting van lokalen en meubilair. Er ligt stof op de hoge kasten en bordstellages, in de brede vloernaden, in de stof ri- ohels. onder de veel te zware banken, die bijna niet of niet te verplaatsen zijn. Stof ook wordt woestijnen en bij nat weer modderpoelen zijn. De lokalen zijn veelal onvoldoen de verlicht. Ramen moeten worden verplaatst of vermeerderd en bomen moeten worden gekapt. De kunst ver lichting Js vrijwel overal onvoldoen de, de meeste lokalen hebben twee of drie lichtpunten, veelal onoordeelkun dlgr aangebracht Dikwijls moeten de kinderen door de lichtbron naar het bord kijken. De lucht in vele scholen vraagt om snelle voorziening op het gehied van waterspoeling. Goed drink water Is zeer noodzakelijk. Waar geen watereldilng is, zal de pomp op het schoolplein door een elec- trische moeten woorden vervangen. Op enkele uitzonderingen na zijn de kleuterscholen primitief en veel te klein, waardoor de hygiëne in het ge drang komt en zij meer doen denken aau kinderbewaarplaatseu dan aan scholen. E- is, aldus het rapport, een school waar de kinderen om beurten bij de kachel woorden gezet om op tempe ratuur te komen. Wat het onderzoek van de leerlingen betreft: de alge mene zindelijkheid laat volgens de schoolarts te wensen over. Oorzaak: conservatisme en geen badgelegen heid op de boerderijen. Van de kleu ters had 21 pCt vergrote amandelen. 18 pCt een slecht gebit, 20 pCt min stens een melktand aangetast of al getrokken. 12 pCt platvoeten en bij 10 pCt was het bedwateren nog aan- Generaal Charles de Gaulle, leider van de RPF (Ressembleraent du Pan ple Francais) heeft bij de sluiting van de partij conferentie verklaard, dat de partij bij de volgende verkie- zii gen slechts candidaten zal stellen, die lid zijn. „Wij willen een unie, maar geen unie van politici. Het land moet door ons te'. eenheid komen. Dan zullen wij het de instellingen geven, die het verdieuen. Ik ben er van overtuigd, dat wij zullen winnen aldus de Gaulle. Op de partijconferentie is een aan tal resoluties aangenomen over de te voeren politiek, Zo wil men een goede samenwerking tussen kapitaal en arbeid, waarbij de arbeiders een aandeel in de winst krijgen, vrije va luta, een billijker verdeling van de kapitpaalsinvesteringen en een groter deel van de Amerikaanse fi nanciële hulp voor het herstel van oorlogsschade. Een van de belangrijkste program ma punten bestaat uit „strenge maat regelen ter beëindiging van commu nistische agitatie". De partij staat te vens een sterke defensie voor en sa menwerking met de VS „op basis van gelijkheid" in het kader van het At lantische pact. Men zou streven naar het leiderschap van Frankrijk bij de vereniging van West-Europa. In alle negentig departementen zullen candidaten gesteld worden. De par lementaire candidaten zouden bij de nieuwe verkiezingen uitsluitend leden van de RPF zijn en niet, zoals de vo rige keer, ook lid van een andere par tij, aldus verklaarde een functionaris van de RPF. Roofoverval in Berlicum Te Berlicum, bij Den Bosch, zija gisternacht om 2 uur drie of vier ge maskerde mannen een woning bin nengedrongen. De bewoner, die ge rucht hoorde, stond op maar hij werd nauwelijks aan de deur gekomen, neergeslagen, terwijl zijn echtgenote met een revolver bedreigd werd. De telefoon werd onklaar gemaakt en 2 of drie personen doorzochten het huls Met een buit van meer dan flOüü verdwenen de overvallers in het nach lelijk duist erf wezig. Op de lagere scholen had 4.5 pC'. huid- en haaraandoenlngen, 1 pCt neten, 10 pCt afwijking van ge zichtsvermogen 25 pCt vergrote aman delen, 23.5 pCt een tot vier hiaten in het gebid, of carriesgevallen, 1 pCt breuken, 3 pCt restverschijnselen van Engelse ziekte, 3 pCt is geestelijk achter. Struma komt in de Achter hoek veel voor, bij de eerste fclas- sers 3 pCt, in de andere klassen 12,5 pCt, bij het vervolgonderwijs 16 pCt Zeer veel kinderen hebben een slech te houding, die vaak is toe te schrij ven aan het meewerken in het huis houden of op het land. waar agms veel geëist woordt van hetqpog/n ~ont wikkeling verkerende kip<Idie getuigt v: tal platvoeten Is groöfj'T:!PTK?fr"s,*«i* ^SHWit, "Wffaf vaak toe te schrijven aan het dragen van klompen. Opvallend is dat veel kinderen bleek zien. ondanks de buitenlucht waar- In zij dagelijks verkeren. Vermoede lijk oorzaken zijn: slapen in onvol doend geventileerde ruimten, het al gemeen veel te laat naar bed gaan en eenzijdige voeding waarbij groen ten scha.mej vertegenwooordigd "zijn De schoolarts komt tot de conclu sie, dat het onderwijs meer moet gaan leven in het hart van het Ne derlandse volk opdat de overheid on der de aandrang van het volk, haar belangstelling voor onderwijs en de school in grotere financiële moge lijkheden tot uitdrukking zal gaan brengen. Primeur voor Meppel Met ingang van Woensdag zal in Meppel een nieuw systeem ingevoerd den om de laatselfjke artsen me V.üpsr doen van een ongeval waarbij dringend medische hulp is vereist. Op verschillende adressen in de stad zijn Rode Kruisvlaggen onder gebracht. Wanneer bij een ongeval geen der plaatselijke artsen aan huis bereikbaar is, worden deze adressen door de politie telefonisch gewaar schuwd de Rode Kruisvlag uit te ste ken. Zij ontvangen tevens mededeling van de plaats van het ongeval. Wanneer neer een dokter een dergelijke vlag ontdekt hoeft hij slechts te Informe ren waar hij heen moet. Heeft een arts zich op een der adressen ge meld dan wordt onmiddellijk telefo nisch opdracht gegeven de vlaggen in te halen. Duitse professor verdwenen Het Westduitse persbureau DPA geeft te verstaan, dat prof. Fascher, die de vorige week werd ontheven van zijn functie als vrz. der christen democratische partij van Saksen-An- halt, verdwenen is. Fascher zou de vorige week per trein uit Berlijn naar Halle zijn vertrokken na een stormachtige zitting van de centra le politieke commissie van de partij, welke tot zijn ontslag leidde. Vrien den van de 73-jarige theoloog zijn on gerust en vrezen zijn arrestatie. H(j is namelijk nog niet thuis aangeko men. Tengevolge van 6 dagen bijna on afgebroken regen heeft het noorden, Oosten en Zuid-Westen van Engeland van overstromingen te lijden. Te Dui verton (Somerset) staat het water binnen, en buitenshuis 50 cm. hoog. Speciale Italiaanse politietroepen hebben Vrijdagavond laat een com plete beude van 19 Siciliaanse bandie ten na een hevig vuurgevecht gevan gen genomen. Aan geen v:.n beide zij den vielen gewonden of doden Oet is er de tijd van bet jaar niet voor om een koude douche te ne men. Men kan daar beter nog een poosje mee wachten. Op politiek ge bied wordt daar echter niet naar ge vraagd. Daar dient men af en toe een koude douche toe aan de lands- burgers, zonder dat ze er om ge vraagd hebben en ze er behoefte aan hebben. Als zulk een koude douche moeten we de mededeling beschou wen van de minister van financiën, dat de toezegging, dat de Rijksbegro ting voor dit jaar sluitend zou zijn, he.'aas geen waarheid blijkt te zijn. De minister somt verschillende oor zaken cp We kunnen ze stilzwijgend voorbijgaan. Het zijn oorzaken waar aan we soms iets soms niets kun nen doen. We hebben het bijyoor beeld in onze hand om de uitgaven te verminderen. We hebben het niet in onze hand, om de inkomsten van het Rijk te doen stijgen. Want de in komsten van het Rijk vormen een bepaalde afspiegeling van de inkom sten der bevolking. En nu is het won derlijkste. dat de inkomsten der be volking zijn gestegen, terwijl toch de financiële positie van he+ Rijk on gunstiger is geworden. Leeft het Rijk soms boven zijn star.d? Leven de andere delen van het Rijk, de provincies en de gemeen ten soms te royaal? Worden er uit gaven gedaan, die dikwijls niet strikt noodzakelijk zijn? We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat dit inderdaad het geval is. We her inneren ons een circulaire van Gede puteerde Staten van een paar jaar terug, waarbij er op werd gewee n, dat de uiterste soberheid noodza'-- liik was en men niet te veel kant ari mocht investeren in ver nieuw lo of verbouwingen. Wat is er van te toepassing van deze circulaire terecht gekomen? Ze is in het archief opge borgen en de gemeenten gaan lustig bun gang. We komen zelfs de redenatie te gen: Laten we het er nu maar van nemen. Als we straks noodlijdend ziin&is het afgelopen Ben redenatie, van een verkeerde men- <Jte volKöiïren verklaar baar is, sedert de gemeentelijke auto nomie op gebied van belastingheffing vrijwel is lamgelegd. Het is nu in derdaad zo, dat het maar beter is, te maken, dat men binnen is, voor de tijd van de geldschaarste weer aan breekt Dat is de diepere betekenis van de boodschap van de minister voor de gemeenten. Het staat voor ons vast dat ze er in de zeer nabije toekomst op kunnen rekenen, dat het de groot ste moeite zal kosten, om de begro ting sluitend te krijgen. Hadden we tot voor enkele dagen hoop. dat on- ze ministriële goochelaar er wel in zou slagen aan de gemeenten uit 's Rijks kas de nodige inkomsten te genomen heffing der ondernemings- verschaffen in verband met de voor belasting, nu zal daar bijna niet op kunnen worden gerekend. De ge meenten hebben in de achter ons lig gende jaren enorme lasten op z'ch genomen. Er zijn er vele. die nog zware lasten op zich moeten nemen. Misschien dat de koude douche, die we hebben gehad, voor deze gemeen tebesturen aanleiding is. om zich over het doen van niet absoluut nood zakelijke uitgaven eens ernstig te be ramen. De rente en aflossing komen elk jaar terug en het zou wel eens kunnen zijn. dat de gemeenten straks weer een zware tol van hun ingeze tenen zullen moeten vragen. Een tol, die nu nog kan worden opgebracht. Maar over een paar jaar' Mde gris nn« ko'"'

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1