HET HUISHOUDEN IN CANADA IS ANDERS DAN IN HOLLAND BRIEF UIT CANADA Gestoorde rust Broekman vielen was meteen geheel uitgeschakeld Wordt de uitwerking van DDT geringer? Mevr. de Vries - den Engelse verhaalt hierover ONDERSTAANDE BRIEF ontvingen we uit Canada van mevrouw A. de Vries—den Engelse. Deze oud-Wieringer- meerders zijn 't in de betrekkelijk korte t«d dat zij in Canada vertoeven niet slecht gegaan. Zij hebben reeds een eigen be drijf, en, hoewel het verlangen naar Holland bij bijzondere gelegenheden soms nog wel eens naar boven komt, kunnen zij toch goed aarden in dat grote land. Het huishouden in Canada verschilt veel met dat in Holland. Mevr. de Vries schrijft hier een en ander over, hetgeen bij velen wel interesse zal hebben. Wij laten mevrouw de Vries nu zelf aan bet Het is al weer bijna een jaar gele den. dat ik de laatste brief in Her rijzend Wieringermeerland achreet En in dat jaar is er veel gebeurd. 17 Mei 1949 werd onze doebter gebo ren en 1 Juni d.o.v. vertrokken wij naar onze eigen farm. Door de hulp van de eigenaar van deze plaats, waren we in staat zo vlug al voor ons zelf te beginnen. We wonen nu op een farm van 50 acres, een paar miles ten zuiden van de plaats waar wij de eerste tien maan den van ons verblijf in Canada door gebracht hebben. Nu wil ik me in deze brief hoofdzakelijk bezig hou den met vrouwelijke aangelegenhe den, want als ik roe op t mannelijk gebied waag. zullen de heren der schepping wel zeggen: „Schoenma ker. blijf bij je leest". Wc hebber, een mooi, houten huisje niet drie vertrekken beneden en drie boven. Een pomp met regenwater heb ik in de keuken, maar voor drinkwater moet ik naar buiten, wat vooral in de wintei- niet bepaald aanlokkelijk is. De buitenkant van het huis is be kleed met z g. „siding", dat maakt het huis heerlijk warm en 1 lijkt dan net een stenen huis. We stoken hier hout en hebben heus geen last van de koude. Toen we hier nog maar een week of vier zaten, kon ik mij meteen al goed oefenen op het Canadees eten koken, want toen kwam de hooitijd. Dig tijd helpen de boeren elkaar; en dan moet je ze natuurlijk goede kost geven. En dat was wat: twee keer per dag. *s mid dags en *S avonds: veel vlees, aard appelen, groenten en pickles brood, koffie, ingemaakt fruit, pie, (zoiets •ls Limb. vlaai) verschillende soor ten cake en verschillende soorten koekies. kunt dus wel nagaan, dal een Canadese maaltijd heel wat meer geld kost dan een Hollandse Maar of het nu net zo lekker is?? Ook heeft het me vele zweetdrup pels gekost, want ik was toen nog niet gewend om zulke maaltijden al leen klaar, te maken en je stond een hele dag te koken en te bakken bij een gloeiend hete kachel en een niet veel minder warme zon. Toen kwam de. inmaak. En dat wil me hier ook wat zeggen. Want door dat de winters hier lang zijn en de liefde van een man nog steeds door zim ma--»» gaat. ook al is hij al een pr- getrouwd, heb je heel wat nodig. Vooral fruit en pickles. De z.g coldstnrage is daarom een uit komst Je kunt daar niet alleen je vleesvaren heen brengen, maar ook fruit z.a. frambozen en aardbeien. Het wordt daar bevroren, verpakt en in ijskelders bewaard. Je hebt zelf een sleutel en kunt wat halen, wanneer je wiit. De groententuin is in Cana da ook voor de vrouw. En dat is een werkje wat je eerst ook moet leren De groenten zijn meest hetzelfde als in Holland, al wordt het dan ook anders bereid. Alleen eten ze hier graag rauwe uitjes en ze maken een soort slaatje van paardenbloemenbla deren, t Schijnt erg gezond te zijn. En heeft u al eens een glas paarden bloemenwijn geproefd? Dat is toch echt niet te versmaden, hoor. Hel wordt gemaakt van de bloempjes, suiker en gist Volgend jaar hoop ik het bjj leven en welzijn ook te doen. Mocht een van de lezers soms een kijkje kunnen nemen hier. dan kan hl.» of zij me zien dwalen door Cana da's velden, op zoek naar paarden- bloemen. Ook een sport! Het leven op een farm in Canada ls voor een vrouw veel drukker dan in Holland. En nu doen wij nog niet hall wat de vrouwen hier doen. die gaan mee naar *t land en helpen in de stal. Daar staat dan natuurlijk wel weer tegenover, dat de Hollan ders meer tijd besteden aan hun huis naai- en verstelwerk. Als je zo eens langs de winkels loopt lijkt alles zo goedkoop en zo verleidelijk om te kopen, maar o wee, als je de lut'ele dollars gaat tel len die je verdiend! Van 't najaar werden hier overal tentoonstellingen gehouden. Wij, als Hollanders denken wel eens dat ze in Canada niet kunnen handwerken, maar dan moet men maar eens een Fa 11-fair gaan bezoeken. De prach tigste dingen ziet men er. Een echt. Canadees handwerk is het z.g. qufl ten. Een quilt is een doorstikte deken. Eerst wordt de bovenkant gemaakt, b.v. van in mooie patronen gelegde lapjes. De onderkant is meestal effen daartussen komen dan de watten en alles wordt op elkaar geregen. Daar na wordt het op een frame geplaatst en dan kan de quilting beginnen. Er werken zo'n tien of twaalf dames aan en dan wordt de hele quilt met de hand en met hele kleine steekjes doorgestikt. Een werkje hoor. Maar toch wel gezellig, want de monden staan natuurlijk geen vijf minuten 'itiL Over het algemeen genomen is een Canadees geweldig hulpvaardig. Er zijn emigrantengezinnen, die telkens kleren, meubels, ja wat niet al krij gen. Vorig jaar November stierf er een emigrant. Hij liet een vrouw met vijf kleine kinderen achter. En wat de Canadezen niet voor dat ge zin doen; ongelooflijk. Ze stoppen haar van alles toe, kleren, geld, voed Jel, dan brengt iemand weer zo'n honderd dollar naai- de winkel, waar ze steeds levensmiddelen van kan be talen, 't Is geweldig. Kerstmis wordt in Holland veel mooier gevierd dan hier. Hier is het niet het feest van de geboorte van onze Zaligmaker, maar het feest van een vreselijk lawaaien |e Santa Claus, van grote Kerstdiners en ca- deaux geven. Kerstmis is wel dè tijd van het jaar om met verlangen te rug te denken aan alles wat je ach terliet in t oude vaderland. Nee. makkelijk hebben we 't zeker niet, dit eerste jaar op onze farm. We moeten in dit vreemde land nog veel heel veel leren. Oud en nieuw wordt hier ook niet Enkele jaren geleden deed men na bij Peking bij opgravingen een waar devotie vondst. Men stiet namelijk op een graf, dat bij nader onderzoek afkomstig bleek te zijn uit de Sui- periode (581618 A_D De kostbare graffiguren, bestaande uit twee ka melen en vier paarden met bijbeho rende ruiters en zadels, die vele eeu wen de „rust van het kerkhof" had den gekend, kwamen na lange om zwervingen in Noorwegen terecht Thans heeft de eigenaar, een Ne derlander. die lange tijd in Peking hreft gewoond, deze antieke kunst schatten voor enige jaren in bruik leen afgestaan aan het Museum voor Aziatische Kunst te Amsterdam. Een KLM-viiegtuig bracht ze de zer dagen van Oslo naar Schiphol. Dat de versierselen van zijn graf na ruim 13 eeuwen nog een luchtreis be schoren zijn, zal de Chinees echter wel onberoerd laten. fijn gevierd. Er zijn dan overal ly's Iedereen krijgt een paar voorwerpen, die veel lawaai maken. Even voor twaalven wordt er een :je gegeven en dan begint het takel. Terwijl horen cn zien je vergaat, heeft het Nieuwe Jaar zijn intrede gedaan. Wat party s betreft, daar houden hier wel van. Bijna iedere veer tien dagen is er een. Alles wat er dan gedaan wordt is dansen en kaart spelen. Iedere Maandagavond is er farm-forum. De boeren komen dan bij elkaar met hun ega's natuurlijk en dan wordt er een bepaald farm- onderwerp besproken. Daarna even kaarten. De lagere scholen hier op t platte land zijn lang niet zo goed als in Holland. Daar heb je b.v. de Grim- ston-school hier. Er gaan negen leer lingen op. waarvan er vier zusjes zijn van *n Hollandse familie. De le rares is een getrouwde farmers vrouw. die vroeger onderwijzeres is geweest. Alle kinderen zitten in 1 zelfde lokaal. V kunt dus wel na gaan hoe er „geleerd" wordt. Wel wordt er veel aan handenarbeid ge daan. Naar ze mij vertelden, zijn de stadsscholen wel wat beter en ook de Highschool is behoorlijk. Het kerkelijk leven in Canada staat ook op een zeer laag peil. Voor al voor het opkomend geslacht geldt het: Laat ons eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen Als je al die verhalen hoort, slaat de schrik je wel eens om 't hart. Ge lukkig. hebben wij onze Chr. Ref. Church hier, zodat we het geloof der vaderen hoog kunnen houden. Maar toch denk je vaak. waar moet dat heen met Canada .want een volk dat afvalt van de Hoge God moet vallen Voor deze keer eindig is weer met de hartelijke emigrantengroet van A. de Vries-den Engelse. Desboro, 15 Januari 1950. 2& Kappie en Signor Rivaldi ston den nog aan de verschansing te kij ken, toen er ineens een paar vinnen boven het water uitstaken. „Dat is vast en zeker de vismanf* zei Kappie. „Hij zal de doos met de coutstaaf wel gevonden hebben! Nu zal alles wel dik in orde zijn, en nu kunnen we tenminste weer rustig verder varen!" „Dat vismankerel?" vroeg Signor Rivaldi met een ongeruste klank in zijn stem. „Laat hij wegverdwijnen!" Toen ze zich weer omkeerden, za- Franse correspondentie Het officiële orgaan (Correspon- daoc? Scolaire Intematioaale), belast om vreemdelingen en Franse jonge lui met elkaar door middel van cor respondentie in contact te brengen, zal gaarne adressen verstrekken. De aanvragen moeten worden ge zonden aan het Bureau Francais de la Correspondance Internationale, 29 rue d'Ulm. Paris 5". Wees echter niet verbaasd, wan neer er direct een antwoord komt, want op het ogenblik zijn er bij het Bui eau meer aanvragen van buiten landers dan van de Fransen zelf bin nengekomen. gen ze de maat met een vuurrood gezicht achter het stuurrad staan, dat hij met veel moeite probeerde om te halen. „Het stuur werkt niet meer!" jam merde hij. „Er zit geen beweging meer in! Daar beb je de ellende al ik wist het wel!" Kappie liep meteen naar tele graaf toe, want hij merkte, dat de Kraak ineens bijna niet meer voor uit kwam. „Vreemd!" zei hij. „De telegraaf staat op Volle krach1 vooruit", en we liggen büna stil. Er Dokter R. W. Fay van het Centrum voor Bestrijding van Besmettelijke Ziekten van de Amerikaanse Ge zondheidsdienst, gevestigd te Savan- na in de staat Georgia, trekt een pa- ratel tussen dit „gewennen aan" en het gewennen aan morphine van een mens. Dr. Fay verklaarde dat aan vankelijk een mens slechts zeer wei nig morphine verdragen kan, doch dat zijn lichaam snel aan dit verdo vingsmiddel went, zodat steeds gro tere doses nodig rijn om dezelfde ver dovende uitwerking te bereiken. Ten slotte kan men een dergelijk persoon dan 100 maal de hoeveelheid, die aanvankelijk een duidelijk resultaat opleverde, toedienen zonder dat hij er Iets van merkt. Het insectenli chaam verweert zich tegen vergiften als DDT door zeer kleine hoeveelhe den hiervan ln het vetweefsel van het lichaam „op te bergen". Dr. Fay verklaart dat het weerstandsvermo gen tegen DDT op volgende genera ties over kan gaan ten gevolge van het vetgehalte van de eieren, die in bet lichaam van de vrouwelijke insec ten tot ontwikkeling komen. Als vol wassen vliegen in het laboratorium gehouden worden en er voor gezorgd wordt dat zij niet met DDT in aan raking kunnen komen, dan verliezen deze in 4 a 10 generaties volkomen hun weerstandsvermogen tegan DDT De proeven waar T>r. Fay hierop zinspeelt vormen een '-verdeel var. van Avontuurlijke tocht Pen groep sportieve Fransen, die la behalve knappe alpinisten ook uit peerders zón kortom le klas spe- stekende skilopers en bovendien kam- cialisten op het gebied van bergsport en koude hadden het plan gemaakt om een grote tocht te ondernemen ln de omgeving van de Noordkaap, waar de 300 meter hoge rotskust de grens van Europa vormt Zonder geldmiddelen of een enkele subsidie zijn zij begin April 1948 ge start in Narvik en bereikten aan 't eind van dezelfde maand de Noo kaap: 800 km hadden zij al skiënde en kamperende afgelegd. Ondanks de verschrikkelyke tc-mperatuur die steeds meer daalde, zijn zij erin ge slaagd om hun dagelijks gemiddelde van 25 km op te voeren tot 45 km. Op"3 en 11 Februari hebben de lei der en twee van zijn kameraden in de Salie Pleyel te Parijs van deze reis verteld en kleurenfilms laten zien, tot groot genoegen van de lief hebbers van sneeuw, avontuur en mooie natuurtaferelen, die in grote getale waren gekomen. moet iets met in orde zijn in de machinekamer!" „Ellende en narigheid!" zei de maat huilerig. „Ik zei het al! Wat zal er nu gaan gebeuren!" Signor Rivaldi voelde zich hele maal niet meer op zijn gemak. Hij dacht aan de zoustaaf, die nog in zijn hut lag en de gewone schelp, die hij in de doos had gedaan en in zee had gegooid. „Zal deza schurkviskerel deze vaartuig nu la ten zmkverdwijnen onder die zeewa ter! Carambasina!" een speciaal* onderzoek, dat momen teel door bovengenoemde instelling te Savanna gedaan wordt om een op lossing te vinden voor het vraagstuk dat sommige soorten insecten langza- iand volkomen ongevoelig voor DDT schijnen te worden. Bij dit on derzoek wordt speciale aandacht be steed aan de synthese van nieuwe insecten-dodende stoffen, die in de plaats van de DDT gebruikt kunnen worden in die gebieden, waar het weerstandsvermogen van de insecten tegen deze stof te groot is geworden. Tot dusverre zijn 30 verschillende stoffen en mengsels beproefd. Het meest verwacht men van een meng sel dat aangeduid wordt als mengsel 497. Dit mengsel is in de huidige sa menstelling niet geheel onschadelijk voor andere levende wezens. Voor 't voor algemeen gebruik vrijgegeven kan worden, moeten er proeven ge nomen worden om dit gevaar minder groot te maken en zo mogelijk geheel te elimineren. Deze pogingen om een vervangmiddcl voor DDT te vinden vormen een onderdeel van het stre ven van de Amerikaanse wetenschap pelijke wereld het hare bij te dra gen om het doel te bereiken dat de Wereld Gezondheids-organisatie zich gesteld heeft, n.1. malaria en andere eiekten. die door insecten overge bracht worden, in de gehele wereld uit te roeien. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 Hilversum i 7-00 en 8.00 Nieuws; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Ochteadccn eert; 10.30 Morgendienst; 11 (X) G:amo foonpl. 11.30 Pianorecital; 12.00 Gcv. progr., 12.33 Metropok orkest; 13.03 Nieuws; 13.20 Kamermuziek: 14-00 Hoor spel; 15.15 Kamerorkest; 16-00 Jeugd uitzending... 1S.00 Koorzang: IS.30 Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nws-; 20.15 Oratorium; 21.20 Volksliede.-en; 22.05 Strijkkwartet; 2300 Nieuws. Hilversum II, 415 m- 7.00 en 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendconcert; KX00 Morgenwijding: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.: 12.00 Vrncentino; 12.38 Banjomuziek; 13X0 Nieuws, 13.15 The Ramblcrs; 14.15 Jeugduitzending; 16.30 Zieken programma: 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianodua; 18.00 Nieuws; 18.30 Promenade orkest; 19.30 Voor de jeugd; 20 00 Nieuws; 20.20 „Faus*" van Gouraod: 21.40 Hoorspel; 22.25 Orgal spel; 23 00 Nieuws. LANDSCHAP SONTS1ERING jjlan het landschap wordt dikwijls veel te weinig aandacht geschonken, 'Onze foto demonstreert dat duidelijk door de paal van de elecLiclteitsvoorziening, die de fra3le oude gevel ontsiert. Brief uit Helsinki 5000 m. kon hem 'nitt meer redden De wedstrijden van Zaterdag zijn u. juist niet zo gunstig verlopen, als dat gewenst hadd:n. Verschillende o n zaken hebben daar. zoais u weet, afin medegewerkt. Wanneer we nu b.y. Broekman en Huiskes nemen: bij Kees zat alles tegen, terwijl bij Anton alles gelukte. B.-oekman's start op de 500 m was een marteling, iedere keer als hij en Liakiev volkomen geconcentreerd stonden, wachtte de starter juist zolang dat ze weer te vroeg weggingen en dat zenuwslopende starten is voor mij de hoofdoorzaak geweest van zijn val. Erg jammer omdat hij daarbij tevens zo'n morele tik kreeg dat hij zich voor zijn 5000 meter maar gedeeltelijk kon her- st-llen. Wel was z'n oude vechtlust weer terug, doch de spanning, waarin hij verkeerde, maakte dat hij iets oare gelmatiger reed als gewoonlijk, erg snel begon toen bovendien nog veel wind kreeg en zodoende twee ronden voor h einde afzakte- Hij heeft ge gokt. Tien ronden lag hij nog voor op Andersea's tijd, toen kwam de reactie iets te vroeg en werd hij d'rde achter Andersen en Liakiev. die ook in een uitstekende conditie was. Huiskes. die onder deze omstandighc den n verrassend goede 500 reed. had daarvan steun op zijn 5003 m en kreeg slechts een kleine inzinking, zodat hij na de eerste dag zevende fct het klasse ment staat. Van hem e«m uitstekende presatie. Ook van der Voort, die tiende werd heeft goed gereden, hoewel hij zelf teleurgesteld was. doch ook hij startte te snel zoals bijr.a iedereen h» deze wind en krevg een gzduchte mzin kmg. Juist die felle wiAièwf en toe. maakte een goede krachtenve.-dcling zo uiterst moeilijk. Maar ja, al die om stam dighedea maken iedere wedstrijd juist zo aantrekkelijk en alleen die rijder, die tegen dat alles op kan. wordt de winnaar. Een Andersen in deze vorm zal moeilijk te Hoppen zijn. doch wan neer Broekman niet valt is he! verse hl beslist kir in- Ook Liakiev. die vorig jaar niet zo goed was. is in uitsteken dc vorm. Cor Heus. die de twijfelach tige eer had om steeds !e moeten be ginnen mag met zijn vijftiende plaats niet ontevreden zijn. De Italiaan Mus solino wist op de dc.-de plaats op de 500 meter beslag te leggen, iets wat iedereen deze prettigej oogen van harte gunde. v. d. Scheer is juist voor de wedstrijden hier aangekomen en gister morgen hebben we tezamen cea vraag gesprek gehad met een radioreporter voor de Finse radio. Het gesprek ging in 't Eagels en werd dan vertaald in het Fins. Later konden we ons eigen gesprek weer beluisteren, toen de band voor ons werd afgedraaid. Dc gesprek ken worden hier n.I. niet op gramofoon platen opgenomen, maar op een band van een bepaalde stof. Helsinki ziet er uit als iedere grote i wereldstad. Zeer hoog gebouwd, maar veel steen kolommen, wel ruim gebouwd Enkele prachtige kerken en een gewei dlg mooi parlementsgebouw. Van bin nea i» alles bijzonder gerieflijk inge richt. De mensen zijn meer Mongools van type in vergelijking met de West Europeanen en volgens de jongens moet je hier zoeken naar knappe vrouwen. Wat ons verder is opgevallen, is dat vrouwen hier veel mannenwerk doen. je ziet ze zowel op straat als sneeuw ruimer als bij eea bouwwerk aan het metselen- Metselen zal men zeggen gaat dat ook ln de winter, ja er wordt even goed doorgebouwd, hoewel dat natuur lijk inet grote moeilijkheden gepaard gaai. Op steigerwerk ziet men dan ook altijd grote kachels branden en wordt een gedeelte, dat ouder handen Ls, ge heel afgedekt. Van de oorlog ziet mea niet veel meer. Verwoest is hier weinig, alleen enkele grote oude kazernes zijn gebom bardeerd en de ruines ervan zijn daar van nog het bewijs. De haven van H'lsriki ligt vol met schotsen, doch wordt door ijsbrekers nog open gehouden zodat er toch nog een behoorlijk scheepvaartverkeer ls. De tweede dag heeft ons meer be vrcdlging geschonken. Natuurlijk nu Broekman voor het klassement was uit geschakeld was hij hem de lust er wel wat af. Toch heeft hij zijn best gedaan, maar "t bleef hem tegenzitten. Het weer ls ook deze kampioenschappen weer oo gunstig gezind geweest. De tweede dag zacht Ijs en bijna motregen met af en toe vrij wat wind. Alleen tegen *t eind der 10 km werd het Ijs beter, maar toen hadden onze jongens al gereden. Na de wedstrijd beef* men voor ons in de fraaie koepel van de marathon toren nog eens de uitzending voor Holland afge draak) en kregen we van de heien Peerrboora en de Waard dus nog eens een ooggetuige verslag van onze eigen prestaties. Daarna kregen we de prijsuit relking bi een van de vele grote hotels die Helsinki rijk is. Eerst werden allen uitgenodigd deri te nemen aan bet diner dat door de organiserende bond werd aargeboden en dat keurig verzorgd was Het is ons wel gebleken, dat men hier tn Finland bijzonder goed weet wat lekker eten en drinken beteken: V \- weten wl niet steeds wat we e;en maar bijna altijd smaakt het best. Ook in bet hotel is dat iedere keer een ver nissfogi w.rnneer we Finse gerechten besteld hebben, om dan te zien wat er op tafel komt. De prijsuitreiking ver liep vlot en ook Broekman en van d. Voort kregen daarvan rog him deel. Bijzonder aardig was het dat Broekman nog een fraai kunstvoorwerp kreeg als troost voor zijn val en Mussolino e a bijzonder fraaie schaal voor zijn presta tie op zijn 500 ra- En zo behoren deze Europese kam pioenschappen weer tot het verleden. Ze hebben ons de kampioen gebracht. Hjalraar Andersen. de man. die ook be slist de beste was. Een vrolijk tafreekje, zoals we dit konden zien ki de achter ons liggende jaren, toen oogens en meisjes uit de stad kwamen helpen ooi de oogst binnen te halen. Het was meer pret dan oogsten, maar de gezondheid werd er beter Morphinisfen onder de insecten If«e komt het dat sommige vliegen DDT uitstekend schijnen te verdra- **gen? Een Amerikaans enthomoloog is van mening dat dit kan komen, doordat insecten die herhaaldelijk in aanraking komen met hoeveelheden DDT, die niet groot genoeg zijn om een dodelijke uitwerking te hebben, misschien aan het vergift wennen en dan tegen zeer grote doses knnnen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3