r In enkele uren kan men de meest verafgelegen plaatsen bereiken Honderd Yrouwenporirelten Een bijzondere bruiloft te Slootdorp Toenemend begrip voor de grote moeilijkheden v. ons werelddeel HAAR KONINKRIJK Filmsterren in de lucht HET gemoedelijke Weense café, dat de bioscoopbezoeker ii een Amerikaanse film ziet, staat in feite in een der studio's van Hollywood, natuurgetrouw nagebootst en het woeste rots landschap, dat als achtergrond dient voor een „happy-ending", bestaat in werkelijkheid uit bordpapier, dat in een van de opslagplaatsen van de filmonderneming is opgeborgen. Maar vooral tegenwoordig speelt een film zich vaak voor een groot deel af in de werkelijke omgeving, omdat de beste imitatie het hiertegen toch gewoonlijk moet afleggen. De maatschappij trekt dan met de gphe le staf: productieleiding, regisseur, cameramensen, spelers, technici, op- name-apparatuur, etc. naar de vaak vele honderden en zelfs duizenden kilometers verwijderde plaats, waar de oonamen zullen geschieden. Het uitzenden van zulk een groep kost een formidabele som, waarvan de transportkosten slechts een klein onderdeel vormen. Want, de reke ning loopt vooral op door de hoge salarissen en lonen gedurende lange reizen en door de dure uitrusting, die tijdens de reis niet productief gemaakt kan worden. Omdat ook in filmland het „tijd is geld" geen onbekend gezegde is, is het geen wonder, dat in zulke ge vallen vliegtuigen worden gechar terd om hiermee het gezelschap en de uitrusting over te brengen. Dit scheelt dagen en soms weken reizen Vooral sinds de ontwikkeling van de Britse filmindustrie heeft de KLM di« "'et alleen vaste lijndiensten onderhoudt, maar ook bijzondere vluchten uitvoert, hierin een belang ril1- aandeel gekregen Niet alleen hebben vele filmster ren als Arletty, Orson Welles. Sarab Chnrchill. Robert Tavlor, Michel Si- moo. Victor de Kowa e.v.a. van de „Vliegende Hollanders" gebruik ge maakt om ergens de première van een van hun films bii te wonen of om lW»ar huis of studio te reizen, maar ook vloog enige tijd geleden een groot gezelschaD. oa. bestaande rn^wnr Ronald Neame en de />'o„r Trevor Woward en de 17- ■iav.rr.. "Franse ontdekking Anouk p«r KLM naar Tunis. In de steden, 0»s«n en aan de Tunesische stran- d"n werden de opnamen gemaakt trvm besloot. de film ook ter Vrtor ..The Golden Salamander". Toen plaatse te ontwikkelen, moest eerst een analvse van het water plaats hebben. In plaats van lang te wach ten op het raoDort van een analist, werd een monster water per KLM in 6 uur naar Londen gevlogen Bin nen 24 uur had de filmgroep het ge telegrafeerde rapport uit de Engelse hoofdstad -in het bezit. Enkele weken later deed 20tfc Century Fox. die in Marokko in sa menwerking met de Britse filmindu strie de film „The Black Rosé" had vervaardigd, aan de KLM het ver zoek de filmgroep naar Londen te vervoeren. Een Skvmaster en een DG 4 brachten de 90 personen, waar onder de acteur Tyrone Power, diens echtgenote Linda Christian en een andere 17-jarige Franse ontdekking, de blonde Cecile Aubry, naar Lon den. Aan boord van deze toestellen bevond zich ook de filmuitrusting, die een waarde van 200.000 pond ver tegenwoordigde Een derde filmgroep werd door de KLM naar Hamburg gevlogen voor de opnamen van de film „The Woo den Horse", waarin Leo Genn, be- KEN0EM1NG WATERSCHAPPEN In de provincie Noord-Holland: tot hoogheemraad van het Hoogheem raadschap van de uitwaterende slui zen in Kennemerland en West-Fries land J. Kooy t* Nieuwe Niedorp, tot heemraad van de polder Oostzaan C. Taams te Oostzaan. kend uit „The Snake Pit", de hoofd rol speelt. Vorig jaar vloog de Engelse film koning Sir Alcxander Korda per Vliegende Hollander van oJhannes- burg naar Amsterdam. Sir Alexan- der had een slaapruimte geboekt, maar toen de steward hem het bo venste bed aanwees, vroeg hij hem of hij niet kon ruilen voor een be- ncdenbed. Jazeker, Sir Alexander. zei de steward toen glimlachend, maar denkt u dat on een hoogte van 9000 meter één meter veel verschil zal uitmaken? Ook de films zelf worden geregeld door de lucht vervoerd. Hiervoor heeft de KLM speciaal brandvrije alluminiumtrommels, waarin de jour naals en speelfilms binnen de kort ste tijd van het ene deel van de aar de naar het andere worden overge bracht. De luchtvaartmaatschappijen kun nen zich echter ook zelf bezig hou den met het vervaardigen van films. De KLM. heeft er reeds verscha lende opgenomen, o.a. Achter de schermen van de Nederlandse lucht vaart en een grote kleurenfilm Bo ven Caraibische Stranden. Deze films worden niet alleen in Neder land, maar ook in e lann vertoond. Na de oorlog zljn er tot op heden ongeveer 1009 KLM voor stellingen geweest. Ook het vliegtuig zelf kan een rol in de film spelen. Niet alleen in het filmjournaal bij de aankomst of het vertrek van een belangrijk passa gier. maar ook in speelfilms, zoals in de Amerikaanse Laurens Films productie ((C-Men", waarin een KL M Constellation zelfs een van de hoofdrollen vervult. Over het algemeen echter heeft t vliegtuig bij de totstandkoming van films een dienende functie, iets waar van de vele millioenen bioscoopbe zoekers, als zij van een film genie ten, weinig of helemaal niets merken Op de tentoonstelling van „honderd vrouwenportretten" die in Parijs in de Galerie Charpentier werd ge werden tentoongesteld of nagenoeg opend, zijn doeken die of nog nooit onbekend zijn gebleven: o.a. van „La Grande Mademoiselle" van Mignard. dat op het familiekasteel was geble ven, „La femme k la rosé" van Goya, het portret van Katherine Fuleger van Durer, tot de mooie familiepor tretten van Millet, die in het Museum van Cherbourg werden bewaard, of „La fille au brasero" van Dumesnil de la Tour. Ook ziet men er de „Catherine de Médicis" van Clouet, de moeder van Cezanne, portretten van Courbet, Co- rot, Manet, van meesters van de XVIIIe eeuw, van Fragonard tot Watteau, van grote schilders van de XVII eeuw en onbekende werken uit de Renaissance en de Middeleuewen. Het tijdperk rondom 1900 wordt weergegeven door elegante schilders als Bordini, Helleu, Carolus. Besnard, Fornin, Toulouse-Lautrec, enz. Wat de moderne tijd betreft, deze wordt schitterend vertegenwoordigd door het portret van LaLntelme door van Dongen, naast tfat van Yvonne Printemps door Vuillard geschilderd. Verder noemen wij nog werken van Dernin. Chagal, Dufy. Èonnard. Mn- diglinnj, Dufrcsne, Friesz, Picassa. enz. enz. Krolopru'mina Engeland io ber.t.g l-.'«wring van -"en plan om haar industrieën uit te breiden en daarbij tegelijk er tijd de reeds te dichtbevolkte wijken van de industriesteden meer ruimte te geven. Het plan berust op het bouwen van nieuwe steden in de in dustriegebieden, waar gehele stads wijken met fabrieken, arbeiders en al naar toe zullen verhuizen. Bii Lon den zijn acht zulke steden reeds be zig te verrijzen, waarvan er één eer gisteren voor het eerst bewoond werd en vijf andere bijna klaa zijn. Ook in het mijnendistrict bij Durham, in Zuid-Wales en in Midden-Engoland worden nieuwe stadjes gebouwd, en het plan zal naar Schotland worden uitgebreid. 17 Na korte tijd lag de ..Kraak" Rivaldi staan, en keek bem briesend helemaal sJii, cn de maat was de eer- van woed? aón. ,.U hebt ons voor de ste. die tot d? ontdekking kwnta, dat gek gehouden! U hebt die zoutstaaf het voorschip begon te zinken- „Help! We vergaan!" schreeuwde hij, terwij! hij met een trillende vinger wees. „We zinken!!" Wel. alle haaien nog-an-toe!" schreeuw de Kappie. Hij ging vlak voor Signor niet in het water gegooid! Nu Is het te laat! Ga naar beneden, en gooi dat ding in Zee! Dit Is een beve!!" „Ooooh, sole mioeen brio mijn allerprachtvolste ze?staafschelp... mijn juweelstukje.f" „Gauw!" rr.p Kappie drelgrnd. Signor Rivaldi wankelde bït trappfe af, en keek nog smekend aditr-ora, naar Kappie, die streng naar hem we?» De maat jammerde luid op de achter grond, want die zag, dat het voorschip van d? „Kraak" steeds maar dieper l» zee zakte. Blijkbaar in antwoord op de cri- tiek, welke er van Amerikaanse zijde is uitgeoefend, heeft de Raad van Europa een nieuw rapport uitgege- euv waarin met een gevoel van dankbaarheid de resultaten, welke dank zij de Marshallhulp bereikt konder. worden, vermeld worden, mrar waarin tevens een beroep op de Vei enigde Staten gedaan wordt om met Europa te blijven samen werk' n en zulks niet alleen door in de naaste toekdmst de steunverle ning voort te zetten, maar tevens deur bet opstellen van een nieuw handelsstelsel, waardoor Europa bij de gewijzigde internationale om standigheden op eigen benen zal kunnen staan. In het rapport wordt er op gewezen, dat Europa zowel Slootdorp heeft gister Woensdag 15 Februari 1950 een bijzondere bruiloft plas'; Drie l inder n uit het gezin van de Heer en Mevr. D ScHo'ten aan de Westerterpweg ireden dan tegelijk in het hu el k, n I. hun zoon Slmon en de dochters Greta en Cony Siroon trouwt met Martha Bos en Greta met Cor Bos, wat ook weer broer en zus'er is Corry heeft het alleen In een andere familie gezocht en trouwt met Jacob Zu>dema ven de Zeuaweq te Wiermqerwerf Links boven Jacob Zuidema en Corry Schol'en; links beneden Slmon Schotten en Martha Bos; Rechts Cor Bos en Greta Scholten Amerikaanse hulp aan Europa THE NEW YORK TIMES gaat in een hoofdartikel nader in op het jongste rapport van dc Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en dit blad Is van oordeel dat de Amerikaanse dollarhulp niet eerder mag worden stopgezet totdat de internationale handel op een andere leest gschoeld en het afzetgebied beter verdeeld Is. wat betreft d? productie als de haa del met het buitenland het vooroor logse peil weer bereikt en in vele ge vallen zelfs overschreden heïf'. Maar te vena wordt geconstateerd dat on danks dit uitstekende resultaat, waar door Europa's vroegere dollartekort met de helft verminderd is, dit te kort nog altijd ongeveer 4000 mil- lioen O'Har bedraagt en dat het na het stopzetten van de MarshaUhulp nog om de 2000 mUlioen dollar zal sch -mn «den. „Dit tekort is niet een gevolg van het feit dat Europa niet genoeg pres teert of dat het op een te grote voet leeft. Het welvaartspeil is nog steeds 10 pet lager dan het vooroorlogse. Het zijn voornamelijk andere facto ren, welke hiervoor verantwoordelijk gesteld moeten worden, zoals bijvoor beeld het verlies van de inkomsten uit de overzese gebiedsdelen, waar in veel geld belegd was, het feit dat de handel met Oost-Europa met 40 pet. is gedaald en het wegvallen van de dollarverdiensten welke de lan den van West-Europa vroeger uit hun koloniën putten. Maar de voornaam ste factor wordt volgens het rapport gevormd door het feit dat de Ameri kaanse handelsbalans niet in even- v. 'cht is, doordat de Amerikaanse ex poil verdubbeld is vergeleken met voor de oorlog, waarmede samen hangt dat de Europese import, welke riet dollars betaald moet worden, toegenomen is. Hierdoor is volgens't lappnrt het oude handelsstelsel vol- een nieuw stelsel te ontwerpen oï 'l ecci omisch voortbestaan van Da. opa komen omvergeworpen en men dient niet in gevaar te brengen. Om ue nodige voorwaarden hier voor ie scheppen zijn de land ;n van West-Europa plechtig overeen*' ko nen om krachtig te blijven sU v/en naar t« onomische integratie van W.- Europa. Zij zullen energiek ernaar streven het afzetgebied in Europa te verruimen, iets waarop de Ameri kaanse autoriteiten met klem hebben aangedrongen. Maar alleen hierdoor kan het probleem, waartegenover Europa zich gesteld ziet niet tot een oplossing gebracht worden, aldus t rapport. In het rapport wordt ver klaard, dat „de meest dringende af zonderlijke taak" welke West-Euro pa onder ogen moet zien eerder hier in bestaat, dat het moet trachten zijn import uit het dollargebied te ver mindei en door liever aankopen te doen in niet-dollargebieden en zijn export zowel naar de Verenigde Sta ten als naar aUe overige gebieden uit tc breiden, waarbij het dus zal moe ter. concurreren met de Amerikaanse producenten. Daarom dringt men er in het rapport op aan dat alle Euro- peso regeringen en Europese fabri kanten zodanige maatregelen zullen treffen, welke nodig zijn wil men dit doel bereiken. Maar men doet een stilzwijgend beroep op het Ameri kaanse volk om begrip en verdraag zaamheid ten aanzien van dit streven aan de dag te leggen en dringt er openlijk op aan dat Amerika hierbij zijn medewerking zal verlenen door de Amerikaanse 'olmuren te verla gen, waardoor de Europese export thans belemmerd wordt. „Het verzoek dat de Europese lati den tot Amerika richten komt in 't kort hierop neer dat zij de dollar hulp vervangen willen zien door 'a nieuwe verdeling van het afzetge bied, waardoor Europa het afzetge bied, dat het voor zijn producten no dig heeft kan herwinnen en uitbrei den. Het kan zijn dat hierdoor Ame rikaanse belangen in het gedrang ko men, maar dit hoeft geen ernstige vormen aan te nemen indien de in ternationale handel voldoende kan worden uitgebreid om zowel Europa als Amerika goede vooruitzichten te bieden, n het rapport wordt weUicht niet geheel en al opening van zaken gedaan, maar het is moeilijk andere alternatieven te ontdekken. DONDERDAG 16 FEBRUARI Hilversum I, 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 9.00 Voor vrouw; 9.40 Schoolradio; 10-15 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken: 11.45 Schoolradio; 12 uur Lunchconcert; 13.00 Nieuws: 13.20 Vioolrecital: 14.00 Promenade orkest; 14.45 Voor d? vrouw; 15.30 Kamermu ziek; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Jeugdjour naai; 17.30 NCRV-koor; 18.00 Leger d. Heils; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 en 20 uur Nieuws: 20.05 Steravond, met fa- miiiecompetitic; 22.15 Causerie: 22.35 Gramofoon platen: 23 00 Nieuws. Hilversum II, 415 in 7.00 en S.00 Nieuws; 9.00 Kamermuziek; 10.15 Ar beidsvitaminen; 11.00 Platenalierlel: 11 u- 40 Voor de vrouw; 12.00 Ensemble Roth: 13.00 Nieuws; 13.20 The Ronr i cers: 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Ka mermuziek; 15.00 Voor zieken en ge wonden: 17.00 Kahudoscoop: 18.00 Nws 18-30 AVRO-orkest; 19.30 Muziekcur- sus: 20.00 Nws.: 20.15 Symphonisch concert: 22.15 Causerie: 22.30 Dansmu ziek: 23.00 Nieuws. c Roman naar het Engels door !da Bovd 34. Enige tijd later werd mev. Roder bij Wanda aangediend en bin nengelaten. Wanda vroeg uit de hoog te wat ze voor haar kon doen, waar op Draga Alexandrowa antwoordde dat ze geld wilde hebben om de ver dediger van haar man te kunnen be talen. Maar Wanda zei dat ze zich niet verplicht gevoelde geld te ge ven, daar ze met deze zaak niets had uit te staan, doch Draga haalde met een sluwe blik een elastieke band te voorschijn, waarop Wanda tot haar schrik haar eigen naam en adres geschreven zag. Wil mevrouw nu nog beweren, dat ze niets met deze zaak heaft uit te staan? Wanda schrok hevig en zei: Zijn dan met de inbraak behalve de pa pieren ook de elastieke banden niet vrnletigd? Dan heeft Arthur zijn werk toch niet helemaal goed ge daan. De woorden bleven Wanda in de heel steken. Ze votlde zich schaak mat. Met bange, woedende ogen keek re de vrouw aan. Draga lachte. Zo, zei ze langzaam en duide lijk, haar zwarte ogen groot en uit drukkingloos in haar bleke gezicht. Uw vriend Dadadada. Niet haar vriend en niet Danilo's vriend. Da-da-da-da. Hoeveel geven u aan mij om niet te vertelUen aan politie wie dief was? Hoveel? Da. Er was blijdschap in Linda's hart op deze heldere lentedagen. Waar ze ging, droeg ze haar gelukkig ge heim mede, dat haar dagelijks werk verguldde en zelfs de onbelangrijkste handelingen vermooide. Niets was haar nu nog te veel, noch het hu meur van haar ouders, noch de slof held van het dienstmeisje, noch het beslag, dat ieder telkens weer op haar legde. Waren Arthur en zijn ka mer, die zij nu zo gezellig gemaakt had, niet altijd als een zegening op de achtergrond. Ze werd in deze dagen veel zelf standiger dan ze ooit geweest was. En ze kwam tot de overtuiging, dat ze lessen moest gaan nemen aan een huishoudschool. Die zou ze nodig heb ben om later Arthur's huishouden goed te kunnen doen en als er baby's kwamen moest ze toch weten hoe ze die verzurgen moest. Zij ont ving de kreten van misnoegde ver bazing die dit besluit wekte, niet meer met de angstige gedruktheid van vroeger, maar met glimlachende kalmte. Huishoudschool, riep mrs. Rel- lace, al die moderne kouwe drukte over efficiency in de huishouding; er is geen schijn van natuurlijkheid meer in. als je het mij vraagt Er kwam geen einde aan de tegen werpingen en natuurlijk, werd de kwestie ook besproken met Wanda en Lenda en haar echtgenoten. Waarom kan Linda zo iets niet doen, zonder dat jullie er allemaal als oude wijven over redekavelen? vroeg Jack. Ze is geen baby of idioot, wel? Laat haar toch ook haar pleziertjes hebben. Fred Bullingham was het daar mee eens. al zei hij het wat minder onvriendelijk, maar de Rellaces ble- van zeuren en klagen, dat Linda al tijd wat anders wilde en geen ge bruik maakte van de voordelen en goede kansen, die het leven haar bood. En Wanda herhaalde telkens dezelfde vraag: Waarom wil ze dit nu weer in 's hemelsnaam? Dat zal ik je zeggen, zei Lenda toen ze een keer aUeen was met haar oudere zuster en houd jij je er buiten, Wanda. dat is mijn raad. Als jij je er mee bemoeit, wordt het maar weer eUende. Ze is besloten met Arthur te trouwen, dat is het. Hoe weet je dat? vroeg Wanda ontsteld. Ze had nooit een woord ge zegd over wat ze in Cretton Strutts gezien had. Dat weet ik. omdat ik haar ken evengoed als ik jou ken antwoordde Lenda. Ze gaat met Ar thur trouwen en daar ze nu haar zin nen gezet heeft op zo iets krankzin nigs, vindt ze het verstandigst goed te leren, hoe ze later haar werk moet doen. Als ze naar de kraam - verpleging wordt meegenomen om daar ook te leren, wat ze nodig heeft en al die akelige dingen ziet en hoort, dan zal ze misschien nog wel van gedachten veranderen. Misschien zeg ik. Zeker is het niet, maar het zal meer invloed hebben dan iets wat jij of ik kan zeggen, om nog niet te spreken van vader en moeder, die iemand tot de ergste dwaasheden kunnen drijven, ij zal met eigen ogen zien wat liefde en huishouden en baby's betekenen met een paar pond per week inkomen. Lenda sprak hierover niet met Jack. Jack wist nog niets van Ar thur Manners. En zo kwam het er toch van. dat Linda haar zin kreeg en het grond plan voor haar eigen, leven kon ont werpen. Het koken en huishouden in teresseerden haar bijzonder de baby's vond ze lief en aardig en ze kon uitstekend overweg met de ouders. Ze maakte nu en dan heerlijke avondwandelingen met Arthur in het park en kwam vaak theedrinken op de zolderkamer in Cretton Strutts, waar het gezellig knapperende vuur en de piepende gek een vaste bege leiding der gesprekken vormden en waar Loutje nooit het gevoel kreeg dat hij facheuz troisième was. De liefde, die Arthur zo moeilijk in woorden kon zeggen, leefde altijd in zijn blik en er was nu en dan een teder cn heimelijk afscheid als Loutje toevallig weg was waarbij hij onvergetelijke dingen zei en haar bevende lippen kuste. Linda wist niets van het sinistere huis op het spookachtig pleintje of van de inbraak, die daar had plaats gehad. Ze wist niets van de slonzige vrouw met de zwarte ogen, die daar huisde alleen met haar sombere gedachten van haat en wraak. En dus ook niets van het feit dat die donkere ogen de slanke gestalte en het manke been van Arthur zagen enherkenden, toen hij op een middag naar het park ging om Linda te ontmoeten en de vrouw van een tearoom in Holborin naar huis terug keerde. Neen, van al die dingen wist Linda niets. Zulk een tocht naar het park moest Arthur op zeker dag onder breken om Wanda ergens te troffen. Die had hem een briefje geschreven zo vol angst en verwarde toespelin gen cn met zulk een dringende bede. haar te ontmoeten, dat hij. hoewel met een bedrukt hart naar de plaats ging, die zij genoemd had, een plaats dichtbij de parkingang. Wat is er nu weer. vroeg hij niet erg vriendelijk, toen hij haar gevonden had. Zij gaf hem een uitvoerige be schrijving van het onderhoud dat zij met Draga gehad had. Grote genade, mompelde hij. Ik was al bang, dat het te mooi was om waar te zijn. En wat nu? Ze was afschuwelijk, Arthur. Ze wil natuurlijk geld hebben en toen ze begreep, dat iemand het voor ons gedaan had Wat? riep Arthur. Wil je me zeggen, dat je haar dat gezegd hebt? Ontzet keek hij naar het angstige, zwakke gezicht, en onderdrukte een opwelling om het te slaan. Hoe erg dit onheil was, kon hfj nog niet over zien, maar hij begreep, dat opnieuw ernstig gevaar dreigde. Maar Wanda, dat is toch te bar. Ben je niet goed wijs? Als ik zo iets gevaarlijks doe. om jou te hel pen kon je niet voorzichtiger zijn? Beter je verstand gebruiken? Owat dat betreft, zei Wan da geprikkeld, kon jij je verstand niet gebruiken? Het is toch immers jouw schuld? Waarom heb jij haar papieren laten houden? Ze had toch niets kunnen doen als jij er voor ge zorgd had, dat alles vernietigd werd. - Wat zeg je? riep Arthur. Daar heb ik voor gezorgd. Alles is ver nietigd. Ik heb dc papieren zelf in het vuur gegooid. Zo? Ze heeft me anders zeil een elastieken band laten zien, waar op mijn naam en adres stonden. Arthur keek verbluft. Zou de vrouw.... achter zijn rug?.... O, hemel, hij kon er niets aan doen. Hij had gedaan wat hij kon. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 5