De productie in de V.S. neemt nog toe! ELI.ENDF VAM DE OORLOG Formosa moet zich zelf redden VOOR LENS Hoe ouder, hoe beier Vorstvrij rubber Wijsheid in dichfvorm De Amerikaanse landbouw Door gunstige bedrijfsresultaten kunnen de boeren de modernste metheden toe passen en de bedrijven ophoog peil houden DE AMERIKAANSE farm is zoals iedere boerderij een commercieel bedrijf. Een boer. die niet genoeg winst maakt om zijn landbouwmachines op tijd te laten nazien en zonodig te herstellen, kan liet niet lang uitzingen en gaat al gauw failliet. Maar al te lang zijn boerderijen bedrijven geweest, die geen winst opleverden endie niet in staat naren de grond in goede conditie te houden, zodat deze vel opbracht Maar gedurende de laatste jaren zijn de winsten, die er in het boerenberijf gemaakt zijn, groot genoeg geweest om de boe ren in de gelegenheid te stellen meer geld te besteden aan verbetering van de grond, nieuwe machines, kunstmest, beter zaaigoed en een betere variëteiten, alsmede aan chemische stoffen. Dit heeft tot resultaat gehad dat de gemiddelde op- brengs per H.A. sterk is toegenomen. HOE staat het feitelijk met de pro ductie? Mais bijvoorbeeld om een graansoort te noemen, waarvan men dikwijls beweerd heeft dat zij de bo dem zou uitputten, verbouwt men in verschillende streken al meer dan 100 jaar. In de jaren even voor 1900 bedroeg de gemiddelde opbrengst per ha in Verenigde Staten 65 bus hels. En toch slaagde men er in doordat men in de landbouw steeds betere methoden ging toepassen dit gemiddelde in het tijdvak tussen 1937 en 1946 op te voeren tot 79 bus hels, een vooruitgang van 22 pCt. in nog geen tien jaar Omstreeks 1835 legde men zich in het zuidelijk deel van de Verenigde Staten vooral toe op de verbouw van katoen. Voor 1900 bedroeg de gemiddelde opbrengst per acre 182 Engelse ponden. In de tien jaar tus sen 1937 en 1946 bedroeg de gemid delde opbrengst per acre 254 pond. staat Alabama. waar men reeds ge durende ettelijke generaties katoen een vooruitgang van 39 pCt. In «de verbouwt, werd de opbrengst in de laatste 20 jaar bijna verdubbeld. De gemiddelde opbrengst van soja bonen bedroeg van 1929 tot 1933 13.9 bushels per acre: thans ligt deze al in de buurt, van de 19 bushels een toename van 37 pCt. Beter zaaigoed en het gebruik van chemische middelen voor onkruidbe- strijding hebben de tarweopbrengst doen toenemen, zonder dat de vrucht baarheid van de bodem hiervan scha de ondervond. Tegelijkertijd zal het toepassen van betere landbouwme thoden er mede toe bijdragen erosie tegen te gaan en zandstormen te ver hinderen, waardoor de grond kan verwaaien in de droge tijd. Ook de opbrengst van groente en fruit is aanzienlijk toegenomen. Dit komt nog duidelijker tot uiting, wan neer men bedenkt, dat deze vooruit gang voornamelijk in de laatste twaalf jaar tot stand gebracht is. Eon eeuw lang heeft men in de Ameri kaanse landbouw alles in het werk gesteld om de arbeidsproductiviteit van de landarbeiders op te voeren, terwijl bodemopbrengsten vrijwel niet toenam. Maar in 1937 is er een ommekeer ingetreden, daar toen een tijd aanbrak, waarin het boerenbe drijf goede winsten opleverde. Van zelfsprekend doet de vraag zich voor of de resultaten, die in de afgelopen jaren in de Amerikaanse landbouw behaald zijn zich op dit peil zullen kunnen handhaven of zelfs nog be ter zullen worden. Het antwoord hierop kan men vinden door na te gaan in hoeverre elk der vijf ken merken van het winstgevende boe renbedrijf er toe heeft bijgedragen om de opbrengst op een dergelijke wijze te verhogen en deze ommekeer teweeg te brengen. Men kan dan meteen beoordelen of dat mogelijk is door het toepassen van deze ver- Tegenwoordig bevinden zich nog ruim 426000 vluchtelingen in Oosten rijk, waarvan 300000 „Volksduitsers", 35000 Rijksduitsers en 91000 personen van verschillende nationaliteiten Uit de naburige landen. Het grootste gedeelte van de groep „Volksduitsers'', ongeveer 220.000, kon in Oostenrijk te werk gesteld wor den. De «rest wordt door Oostenrijk onderhouden. Ruim 50.000 personen van deze cr.'cgorie zijn nog in kam pen on.» Tgobracht. De grootste moeilijkheid doet zich voor «*t bel onderbrengen van 91000 vluchtelingen van verschillende na tionaliteiten, die om politieke rede nen in Oostenrijk asyl gevonden heb ben. Oostenrijk heeft tot nu toe 310 millioen schilling voor het onderhoud dezer personen uitgegeven,-terwijl de „I.lt.O." slechts 55 millioen vergoed heeft. Aangezien Oostenrijk niet in staat is deze vluchtelingen op de duur te huisvesten en te ondersteu nen. worden pogingen in het werk gesteld om emigratie naar andere lan den mogelijk te maken. Oosten rik heeft sinds de bevrij ding ondanks geweldige moeilijk heden zijn grenzen nooit gesloten v.'or diegenen die asyl en onderdak xi,hten. Een sprekend bewijs hier voor is, dat sinds het einde van de «orlog ruim 1 000.000 vluchtelingen raar Oostenrijk gekomen en vandaar w eer geëmïgreeid zijn. beterde methoden de opbrengst in de toekomst nog meer te doen toene men. Bodembescherming Er waren in de jaren na 1930 heel wat measen, die meenden dat bodem bescherming, een vermindering van de opbrengst zou veroorzaken en daarom voor iedere boer afzonderlijk geen gunstige resultaten zou opleve ren. Maar al spoedig bleek, dat als men speciale aandacht aan de bodem besteedt, wat een goede bedrijfslei ding vereist, de totale opbrengst in tegendeel toeneemt. In de loop van het onderzoek dat op de particuliere boerderijen is ingesteld en dat thans voltooid is. is geen enkele maal ge bleken, dat het geld dat men voor bodembescherming en in de verbete ring van de bodemstructuur besteed had, geen ruime winst opleverde. Uit statische gegevens over allerlei parti culiere boerenbedrijven in de staat Missouri blijkt, dat het programma, voor bodembescherming in de tien jaar, welke verstreken zijn sedert het tijdstip, waarop men met de uit voering er van een aanvang maakte, gemiddeld 40 tot 50 pCt. van de oor spronkelijke uitgaven weer in de kas terug deed vloeien. De verklaring hiervoor school in de toegenomen productie op iedere farm, de grond was vruchtbaarder geworden en le verde meer op aan het eind van dat tijdvak dan aan -het begin. Mechanisatie Tot dusver is mechanisatie een van de belangrijkste hulpmiddelen ge weest bij het verhogen van de op brengst in de Amerikaanse land bouw. In 1300 moesten drie arbeiders in de landbouw werkzaam zijn om behalve voor zichzelf voldoende voed sel te produceren voor een arbeider in de stad. In 1948 produceerde iede re landarbeider voldoende voedsel voior dertien andere Amerikanen, alsmede enorme hoeveelheden voor de export. Op deze toename van de arbeidsproductiviteit zinspelen de meeste mensen wanneer zij het heb ben over de „revolutie" op landbouw gebied. De mechanisatie speelt ook een rol bij de toename welke thans te con stateren valt in de opbrengst per acre Het „diep woelen", waardoor de de plantenresten, die de aarde en het vocht vasthouden intact blijven, draagt ook in aanzienlijke mate bij tot het behoud van een goede grond structuur. Andere ploegen van bij zondere makelij ploegen 18 inches diep ten einde de harde ondergrond, waar de gewone ploegen niet bij kun ncn komen, te breken. Men heeft zaaimachines geconstrueerd, die op het zogenaamde „dril"-systcem berus teil en door hun speciale constructie het bodemoppervlak intact laten. Spe ciale ploegen (listers) zorgen ervoor, dat er geen grond en vocht verloren i.oft door aan beide kanten eon aai den walletje op te werpen, wamloor' greppeltje ontstaat, dat 18 inches b eed en 7 inches diep is en dat dient om de sneeuw, de regen, cn aarde, die dreigt weg te spoelen op te vangen en vast te houden. Wil men kunstmest gebruiken, dan dient men over een passende uitrus ting te beschikken opdat de kunst mest een zo groot mogelijk effect sorteert. Beter zaaigoed maakt dik wijls het gebruik van nieuwe machi nes of het verbeteren van reeds be staande noodzakelijk. Men heeft bij voorbeeld steeds weer nieuwe ma chines ontworpen om de maishjbri- den te oogsten, terwijl men er aan de andere kant bij het kweken van de hybriden rekening mee. gehouden heeft, dat deze machinaal geoogst moeten worden. Om chemicaliën te kunnen gebruiken, waarmede men onkruid en insecten verdelgt waren verstuivers nodig, waarvan in de laatste twee jaren een groot aantal nieuwe modellen in de handel ge bracht zijn. Aangezien de Amerikaanse land bouw nog niet geheel gemechaniseerd is, blijven zowel de arbeidsproducti viteit als de vruchtbaarheid van het land nog in aanzienlijke mate voor verbetering vatbaar. De Amerikaan se landbouwworktuigcnindustrie kan alles leveren wat de boeren nodig hebben. nagaat, wolke kunstmest men gebrui ken moet en op welke wijze. Dé Amerikaanse Dienst voor Bodembe scherming bracht onlangs verslag uit over de resultaten van een proef }n de slaat Oklahoina. Het weiden 's zo mers van. vee "op uitgemergelde én niet met kunstmest bemeste grond leverde 41 pond vlees per acre op. Wanneer men door middel van kunst mest phosphor en stikstof in de op nieuw met gras bezaaide grond bracht, werd de vleesproductie ver dubbeld. Dit land, dat vroeger mis bruikt werd, omdat men meende dat het niet vruchtbaar was, levert thans geregeld een behoorlijke grasoogst. Door een combinatie van kunst mest. zaaizaad voor de verbouwing van hybriden, dicht zaaien, het ver mijden van diep-kevend ploegen, nam de maisoogst bij een proef in Noord-Carolina toe van 19 bushels per acre tot 107 bushels. De opbrengst in die staat ligt 75 pet boven welk gemiddelde vr.n t! »n jaar ook, voor 1944. Een gelc^.d? v. n de universi teit van Iïlmaïs voorspelt, dat men over 20 jaar een opbrengst van '200 busiiols per acre als normaal zal be schouwen, voornamelijk door het toe nemende gebruik van kunstmest. Vandaag aan de dag achten de boe ren in Illinois 100 bushels een goede opbrengst. Nieuwe rassen Het gebruik van zaaizaad voor ver bouw van maishybriden leverde in de Verenigde Staten op dezelfde op pervlakte ongeveer 750.000.000 bushels meer op, dan het tot nu toe gebruik te zaaizaad. Doch dit is slechts een voorbeeld van de vele voordelen, vér bonden aan het kweken van nieuwe planlenrassen. Door de betere tavwe- rassen is het aantal door de sténgel- roest aangetaste planten sterk ver minderd. Een ander soort tarwezaad is immuun tegen een tweetal ziekten: bladroest. brand en levens onder vindt het gewas geen schade van de Hessische galmug. Met het zaaizaad voor de verbouw van uienhybriden heeft men schitterende successen ge boekt en er bestaat ook zaaizaad voor de verbouw van lucerne- en suiker bieten-hybriden. Deze kunstgreep, 't telen van hybriden, heeft men ook toegepast om nieuwe hoender- en varkensrassen te fokken. Andere ex perimenten waren erop gericht een methode te ontdekken, waardoor ova-,transplantatie in de praktijk kan worden toegepast en waardoor koei en van inferieur ras raszuivere kal veren ter wereld kunnen brengen. Chemicaliën Dit is het nieuwste van de vijf mid delen, welke de landbouwers kunnen toepassen enwaarin ze hun geld kun ncn beleggen en welke ertoe bijdra gen het peil van de landbouw te ver hogen. Een deskundige op dit gebied heeft vastgesteld, dat de Amerikaan- Se boeren jaarlijks waarschijnlijk een verlies lijden van 5.000.000.000 ten gevolge van alerlei soorten onkruid en insecten en zwammen. Hij is van oordeel, dat de boeren dit verlies kunnen reduceren door jaarlijks een bedrag van 1.000.000.000 aan che mische middelen te besteden, waar mee deze plagen bestreden kunnen worden. Hierdoor zou de productie eventueel aanzienlijk kunnen toene men. Kunnen deze methoden, die met zoveel succes in de Verenigde Sta ten worden toegepast ook gebruikt worden om de voedselproductie in andere landen te doen toenemen? 't Is bekend, dat Amerikaans zaaizaad voor maishybriden, dat naar Italië geëxporteerd werd. en daar geduren de twee seizoenen op zijn qualiteiten getest werd, de opbrengst met 20 tot 50 pet. heeft doen toenemen. Ame rikaanse deskundigen hebben ontdekt dat de productie in gebieden, waar een ernstig voedseltekort bestaat, in vele gevallen kan worden verhoogd. Bij het voeden van een steeds toene mende wereldbevolking is niet zo zeer de vraag van belang of de grond zeer veel opbrengt als wel: bestaat de mogelijkheid om een rijke en een geregelde opbrengst te verzekeren? Het uitoefenen van het landbouwbe drijf met het doel een zo groot mo gelijke winst te maken, zoals dat tot nu toe in de Verenigde Staten in praktijk gebracht is, heeft de gun stigste omstandigheden geschapen voor het verhogen van de voedsel productie. Wanneer de boeren een zodanige winst maken, dat zij geld overhouden om te beleggen en wan neer zij dit geld naar eigen keuze kunnen beleggen, dan kan men er zeker van zijn, dat de vooruitgang niet gestuit zal worden en dat de voedselproductie overal zal toenemen,. Herrijzend Frankrijk Bedrijvigheid op alle gebied rie herverkavelingswerkzaamheden die kenmerkend zijn voor de me chanische exploitatie en aterk bezui nigen op de transporten, namen in '49 aanzienlijk toe. Terwijl in 1948 de herverkaveling over 160.000 h.a. werd voltooid cn over 393.000 h.a. werd on dernomen. wijst het tempo van het eerste halfjaar voor het gehele jaar 194!» op een totaal van 565.000 h.a. Wat de waterwerken betreft, wor den de irrigatie-, sanerings- en drai- ncritigswerken met grote ijver voort gezet. o kon door de exploitatie van de bouwgrond van de ber.eden-Rhone in 3P48 een extra-oppervlakte van De Amerikaanse regering blijft bij haar vaste besluit zich niet tot mili taire avonturen op Formosa te laten verleiden en is nog steeds van me ning dat de Chinese Nationalisten in staat zouden zijn het eiland met goed gevolg te verdedigen indien zij van de middelen welke te hunner beschikking staan een doelmatig ge bruik maken. Dit standpunt werd opnieuw door het Amerikaanse ministerie van bui ter.landse zaken herhaald in een verklaring, welke werd gepubli ceerd naar aanleiding van een aan tal vragen welke waren ingediend door afgevaardigde John Davis Lod- ge, lid van de Republikeinse Partij. In het antwoord van genoemd mi nisterie werd op de volgende pun ten de aandacht gevestigd: 3 Dat president Trum»r.s bekend making dat de Verenigde Staten geen militaire steun of advies zullen verstrekken aan de Nationalisten op FFormosa geldt voor alle strijdkrach ten onder het bevel var, de Nationa listischc regering. 2. Dat de Verenigde Staten voor stellen bestudeerd doch verworpen hebben voor de instelling van een niet Chinese regering op Formosa, onder leiding van de opperbevelheb ber van de Geallieerde strijdkrach ten in Japan, of de UNO dan wel in algemene verkiezing gekozen. de Kunstmest Er bestaat weinig grond, hoe uit gemergeld ook, die niet verbeterd knn worden, indien men zorgvuldig WAAR is de tijd gebleven, dat jongelingen in de verliefdheid huns harten dag en nacht dachten j aan hun aangebedenen. De tijd van de heerlijke romantiek is helaai voorbij en er voor in de plaats is dé nuchtere zakelijkheid gekomen. Deze gedachten bekropen lenskijker, toen hij een dezer dagen vernam, dat een jongeling zich min of meer misdra gen had tegenover zijn Dulcinea. Het was zo stevig afgesproken: Des avonds zou hij het meisje opha len, als hij van zijn bezigheden kwam. Maar waarschijnlijk hebben de bezigheden hem danig in beslag genomen. In ieder geval, toen de avond er was en de minnaar het huis passeerde waar zij was, scheen hij geheel te vergeten, dat ze bestond. Ter toelichting moge gezegd worden, dat hij een vriend bij zich had en het gesprek geanimeerd was. Als een verontschuldiging mogen wé dit echter niet opvatten. Eerst toen hij een Goede Kilome ter had gewandeld met de bewuste) vriend, kwam hij tot de ontdekkingi dat hij iets had vergeten. Natuurlijk haastte hij zich het verzuim goed te; maken. Bepaald ontactisch vonden we het echter, dat hij aan de betrok^ ken dame vertelde, dat hij haar was vergeten. We kunnen zich haar ver-' ontwaardiging dan ook levendig voor' stellen. Een vrouw is ten slotte geen parapluie. HET zijn trouwens niet alleen de mannen, die zakelijk zijn gewor-1 den en maling hebben aan het ro mantische. Ook de vrouwen kunnen er wat mee. Lenskijker kwam een geval ter ore, waarover hij zieh lich telijk heeft geamuseerd. Een dame in onze omgeving woonachtig ver keerde in zeer aanzienlijke onge rustheid over een zoontje, dat in een verafgelegen plaats vertoefde. Deze ongerustheid sproot voort uit het feit dat zij een bericht had gelezen, dat in de plaats waar haar zoontje ver toefde, een jongetje van de zelfde leeftijd slachtoffer was geworden van het ijs. We kunnen ons deze ongerustheid dus levendig voorstel len en het is begrijpelijk, dat lieden die evenzeer medeleefden als lens kijker haar aanraden, zich ten spoe digste in telefonische verbinding tc stellen met de politie in de plaats waar zoonlief vertoefde. Nu echter toonde de moeder zich uit het bout van degelijke zaken vrouw gesneden. Een telefoonge sprek met bedoelde stad zou te veel in de papieren lopen. Misschien was de betrokkene er ook tamelijk zeker van, dat het haar spruit niet was. In ieder geval werd het geld voor een telefoongesprek in de zak gehouden. En tot geruststel ling van onze lezers kunnen we me dedelen, dat het met zoonlief goed is afgekomen. BEPAALD medelijden had lenskij ker een dezer dagen met een van de nog overgebleven conductri ces. Het arme meisje leed bepaalde lijk aan lichte kiespijn. Ze hield ton minste meer dan nodig was de hand tegen het gelaat gedrukt en aange zien we stellig geloofden, dat ze geen reden had om het gezichtje te ver bergen, concludeerden we, dat ze kiespijn had. Uit het medelijden dat een andere, ook vrouwelijke passa gier, dit ter voorkoming van misver stand eerst even uit de doeken daan, aan de dag legde, bleek, dat we goed hadden verondersteld. Wes halve wij ons gezicht in een medelij dende plooi zetten. Want kiespijn is een ellendige pijn. De vrouwelijke passagier was van de zelfde gevoelens. En ze stak deze gevoelens niet onder stoelen of ban ken. Ze deed middeltjes aan de ha*- Verteide van haar kiespijnavonturen informeerde naar de hevigheid en dat alles onder 'n geproest en gegie chel alsof ze in een vrolijk cabaret zat en zich uitstekend-amuseerde. We prezen ons gelukkig, dat wij niet de kiespijnslachtoffers waren Want wij geloven, dat wij niet zulk een ijzeren zelfbeheersing aan de dag hadden gelegd als de conductri ce.' die er ondanks haar misere toch nog in slaagde een glimlachje te voorschijn te toveren. Hoewel we re den hebben om aan te nemen, dat het niet gemeend was en dat haar gedachtenEnfin, gedachten zijn tolvrij. DE bus, waarin lenskijker uit hoof de van zijn functie nog al eens vertoeft, is trouwens een vervoermid del, waarin men zich uitstekend kan vermaken. Op de dag, waarop be kend werd gemaakt, dat ,.Us Abe' niet in het Nederlands elftal was ge kozen is een bepaalde autobus het toneel1 geweest van. hartstochtelijk bewogen taferelen. Er zaten in ge noemde bus enkele verwoede sport liefhebbers en deze sportliefhebbers waren niet bepaald een eenheid wat betreft het niet opstellen van „Us Abe'. En dat nog niet alleen. Als slechts de helft van de verwensingen, die de teleurgestelde aanhangers van Abe naar het hoofd van de keuze- commissie richtten, verwezenlijkt werd, dan zou het er voor Herberts c.s. slecht uitzien. Laten wc er ech ter eerlijkheidshalve aan toevoegen, dat ook Abe zijn portie kreeg. Lens kijker heeft zich angstvallig buiten deze woordenstrijd gehouden. We hebben ons zelf echter afgevraagd of men met de sport niet op de verkeer de weg is, door zich zo op te winden. DAT is slecht nieuws voor de mis dadigers. Uit'de zak van een per soneelslid van de Avro Is iets gesto len. Men heeft ditmaal geen politie in de arm genomen. Men heeft zich ook niet de moeite getroost om een detective te raadplegen. Onze eigen speurder Lajos Zietzoveel had zich reeds illusies gemaakt, maar het is hem helaas door dt neus geboord. Neen, een telepaath heeft de zaak in handen genomen. Hij beweert t,e we ten wie de dader is en hij geeft hem nog een paar dager, gelegen heid om het gestolene terug te bezor gen. Anders zal hij de naam van de dader onthullen. Dat is nu alles goed en wel, maar voor de mensen die hetzelfde bezitten als wat de dief ge stolen heeft is het een weinig riskant Stel je voor, dat de telepaath zich vergist en een verkeerde aanwijst, die de wettige eigenaar i> van het onderhavige voorwerp. Wij vermel den tenminste niet eens wat voor voorwerp het was. want andere zou den verschillende onzer lezers zich nog ongerust maken. LENSKIJKER inaakt ziel: de laat ste tijd zorgen over de steeds toenemende welsprekendheid van de bewoners van dit ondermaanse. Voor al nu. men overal cursussen gaat organiseren, waarop men zteb ten doel stelt de welsprekendheid te be vorderen. Als dit euvel ernstige vor men aanneemt, zal het voor de ver slaggevers van raadsvergaderingen een prachtige tijd worden. Dan halen ze van elke raadsvergadering vellen copie. Lenskijker houdt echter nog steeds vast aan de spreuk die énkele jaren geleden door een grote partij werd aangeheven: Niet praten, maar doen. Deskundigen van het Ministerie v Landbouw hebben vastgesteld dat het carotine-gehalte van wortelen tijdens de bewaarperiode toeneemt. Carotine is eerv zeer waardevolle stof, daar 't lichaam hieruit vitamine A maakt. Bij dit onderzoek, met een negeiv- tal wortelvariëteitcn gedaan werd, werden de wortelen 39 weken in een vochtige kelder in zand bewaard om de vijf weken werd het carotine ge halte bepaald. Het bleek dat bij alle variëteiten t carotine-gehalte de eerste 10 weker, toenam, de volgende vijf weken daal de en daarna weer steeg. In alle ge vallen bleek dat de wortelen r eind van de bewaarperiode meer ca rotine bevatten dan aan het begin. Tevens bleek dat niet alle soorten wortelen een even hoog carotine-ge halte hebben. Twee soorten, Dutch Hom en French Fercing, bleken aan zienlijk beter dan de overigen. 2oti0 h.a. aan rijstbouw worden ge wijd. en dank zij de stuwdam van- Pirnont, kon de bevloeling van de lakte van de Basse-Provence ver wezenlijkt worden. Op het terrein van de openbare werken op het platteland werden sinds September 1948 meer dan 430 k.m. gekanaliseerd voor de aanvoey van drinkwater en 1300 km. aan elec- trische draden gemonteerd. Boven dien werden 560 km. buitenwegen aan gelegd. Ook de biologische uitrusting van de landbouw maakte grote vorderin gen en niet alleen wat de selecti* van zaad en zaailingen betreft, maag ook vooral in die centra waar kunst matige bevruchting werd toegepast, wier aantal reeds tot 51 kwam te genover 40 aan het eind van 1948 en •naar 2 in 1946 De omvang van de melk-industrie en -coöperaties werd uitgebreid met nieuwe installaties, waardoor de to tale capaciteit van de reeds bestaan de verwerking met 3 millioon liter melk verhoogd kon worden. Tenslotte is er bijzonder veel ge daan op het terrein van de koelhui zen. Er worden zeventien installatie» gebouwd om fruit te bewaren, waar door er jaarlijks meer dan 30.000 ton nen fruit verwerkt kan worden. Bo vendien zullen de lopende werkzaam heden een uitbreiding van 6000 ku- biokf* TTIPtrr tr/v>l TC ncypn. Spaarbankboekjes nu algemeen geldig De Nedwandse Spaarbj >nd is «r ingeslaagd een sterke vereenvoudiging te brengen in de reg ling voor de uitbetaling op spaarbankboekjes buiten de plaats van uitgifte. Hierdoor hebben de 2 276.073 spaarbankboekjes met eeei gezamenlijk te goea van ruim 1100 rail ioer guld-n algemene geldigheid ver kregen bij de ca. 400 kantoren der bij zor.dere spaarbanken in Nederlaad Ie Iedere spaarder kan thans zonder enig formaliteit tot een maximum van f 200 week geld opnemen van zijn spaarbank boekje op elk dezer kantoren, ongeacht door welke dezer spaarbanken het spaarbankboekje is uitgegeven. jyicii is er in geslaagd een nieuw «I soort synthetische rubber te ver vaardigen die bij meer dan 20° vorst veerkrachtig bliift. De rubber die momenteel voor de vervaardiging van autobanden, slangen, pakkingen en drijfriemen gebruikt worden ver liest bij een temperatuur van 15.5° C onder nul haar veerkracht en wordt derhalve onbruikbaar. De Firestone Tire and Rubber Company, die het nieuwe product uitgevonden heeft, verklaart dat de ze nieuwe rubber de ingenieurs in staat zal stellen heel wat moeilijkhe den op te lossen welke zich tot nu toe hebben voorgedaan bij het ge bruik van machines, motorvoertuigen en vliegtuigen bij strenge vorst. Uit proeven is gebleken dat deze rubber bij normale temperatuur ook goed voldoet, verklaart genoemde maat schappij D»; mens is zo vaak on te vree, Verbitterd vervloekt hij zijn lot; Een beetje en vrede daarmee, Ja. dat is een gave van God la. 'fis eei* bf..'.a!v vlerk, Dal heb lK'a! lang gevoeld; Laai de duivel in dc kerk; Hij bekl-.n.- he? p/eekyestoek Da: iemand van ze a stanc Zo schandelijk aan dc zwier is... Wat geeft een gek ei om Dat vader Grootvizier is? Och, maak je niet druk, want dat word', wel gesust. Wie tandc;en najaagt, heeft zelve geen ru%i. Wat gij wil', zeggen, zeg dat morgen En leef vanctvag nog zonder Zorgen. Een wijze Arab.er heeft eenmaal dit geze'd; Een fabel is een brug die aaav de waarheid leidt. Hij kent de harde waarheid niet, Die immer zi. te dromen; Want wie de kuht in 't water ziet, Ziet vissen a3n de bomen. De zeef heeft aan d« naald verklaard; Je hebt een gaatje in je staart. ..Zij hebben wat je noemt hun ie ven vergooid..." Ach, dieper dan de bodem, zakt de mens nooit Zeg, vrouwtje, het eten heeft heerlijk gesmaakt. Heb jij al die blikjes zélf opengem i .kt?

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4