Ikinaaitlei' Anderson ook de strekste op zacht ijs Treinramp in Ver. Staten aantal doden waarschijnlijk dertig Arbeiders van Centrale Bond zullen de wapens lossen Redding van Britse geleerden rakelt oude ruzie op Vewildering 3i JAARGANG NUMMER 1824 MAANDAG ^EBR, I95fl Uitgave Stichting „De Vrfle ADtmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen f 0.30 per week f L25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting* Veiontw. iedacteuri J. v. Zoonen I Bureaui Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 220O397I Onizett-nde taferelen bij reddingswerk Aan de Zuidkust van Long Islaud ongeveer 32 km. ten oosten van Man hattan, is een trein door het sein ge reden van onveilig en op een andere trein ingereden. Minstens 6 personen ■werden gedood, meer dan 100 gewond Volgens officieuze schatting kwamen 19 personen om het leven. Een begin van brand werd snel bedwongen. De voorste wagens van beide treinen ont spoorden, maar kantelden niet. Een van de wagons werd aan de zijkant geheel opengereten door de hevige botsing, die wijd in de omtrek ge hoord werd. Een aantal wagons sclip vea in elkaar. Joseph Keifer, de bestuurder van de trein die de aanrijding veroor zaakte i» gearresteerd. De lijken werden tijdelijk geborgen in een kerk, die 30 meter van het ter rein van de ramp staat. Een lid van een der reddingsploegen zoi: ,,"Wij ha len geen lijken te voorschijn, maar lichaamsdelen". De politie schat, dat zich ongeveer 400 passagiers in de 2 elecirische treinen bevondena Ace tyleenbranders werden gebruikt om de weg vrij te makeu door de wrak stukken heen naar de beknelde passa giers. Duizenden stroomden uit de voorstad Rocbville samen om de red dingswerkzaamheden gade te slaan. Velen werden armen en benen af gerukt. De verschrikkelijks'e taf re len speelden zich af. „Dood. mij, dood mij toch" schreeuwde een man. Esn arts amputeerde de verminkte arm van een man om hem te bevrijden, een ander moest ter'plaatse de he men. OVERAL LENTE! Zaterdag heerste in bijna geheel Frankrijk een temperatuur van 20 graden Celsius. Duizenden gingen de natuur in om te picknicken. Te Parijs werden de terrasen van de cafe's o- verhaast in orde gemaakt, en op vele plaatsen van de stad kon me» nau welijks een plaatsje meer vinden. In Engeland kpn men zonde? jas de sportwedstrijden bijwonen. In enkele gedeelten zakte het water een eind doorde zonnewarmte. In Schotland zijn echter nog verschillende wegen onbegaanbaar. Lijkje ven vermist kind gevonden Ongeveer vijf en een halve week geleden werd bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan van de ver- m'ssing van Hendrik Evert van Weeg hel. een jongetje van vijf en een half Jaar, woonachtig in de Leidsestraat. De Kinderpolitie stelde terstomd een uitgebreid onderzoek in. Het ver moeden rees dat het knaapje te wa ter was geraakt en verdronken. Er is verscheidene n alen tevergeefs ge dregd. Thans werd het lijkje in de Keizersgracht hij de Leidsestraat dr:j vende aangetroffen. Het is naar het Wilhelmiuagasthuis overgebracht. Opstandelingen bezetten Franse post Franse troepen trokken terng. Meer dan 2000 opstandelirgcn van Vietminh hebben na dagen strijd de Frans post Pholie veroverd. 30 kilo meter ten zuidoosten van Yao Kay gelegen bij de grens van China en Indo China. Een gedeelte van het uit 80 man bestaande garnizoen trok zich terug naar Lao Kay, waar ge- juraa1. Alessandri de bevelhebber der Franse troepen f- Tongklng. is aan gekomen om een tegenaanval voor te bereiden. Meisje in Amsterdam verongelukt In de Linnaensstraat bij de Wijt- te.ibachstraat te .Amsterdam is een 12-jarig meisje dodelijk verongelukt Het meisje had op haar fiets naast een melkauto voor het stopbord ter plaatse vgewacht. Toen bet bord om sloeg en zij wilde wegrijden is zij met het rechterpedaai tegen de trot toirband gekomen. Hierdoor viel naar links, juist tussen het voor- en achterwiel van de oprijdende melk auto. Het meisje werd overreden en wat op slag dood. Fraude te Oudewater heeft gevolgen Enkele dagen geleden werd be richt, dat door de Amsterdamse po litie een drietal mannen was aange houden, verdacht van handel in on geregistreerde effecten. Een en an der zou aan het licht zijn gekomen hij het onderzoek naar de manipula ties bij de Oudwaterse bank. Een van de arrestanten is, thans in a rijheid gesteld, daar uit niets is ge bleken, dat hij zich aan een overtre ding of misdrijf heeft schuldig ge maakt. De beide anderen, een Amsterdamse bankbediend'5 en een effectenhande laar, zijn voor de Officier van Jus titie geleid. nen worden afgezet De treinen brand de t niet, maar rook steeg op uit de bekleding, die de leden van de red dingsploegen schroeiden, toen zij zich met branders, bijlen en breekijzers een weg baanden: Bijna alle slachtoffers zijn geval len onder da inzittenden van de twee eerste wagons, die bijna geheel wer den vernietigd, doch niet zijn gekan teld. De meeste passagiers in de an dere wagons konden hulp bieden aan de gewonden uit de twee eerste wa gons. AFP. meldt nog. dat volgens de laatste berichten, dertig passagiers om het leven zijn gekomen, terwijl 103 anderen werden gewond. De ma chinlst van de trein, die door het signaal „onveilig" is gereden. is schuldig verklaard aan „manslag in de tweede graad", hij is in arrest gesteld. De machinist (die licht ge wond werd) kan tot een gevangenis straf van tussen de vijf en tien jaar worden veroordeeld. Het tweede ongeval had plaats met een passagierstrein van de Pan American Railways in de nabijheid van Gulfpor'. in de staat MississipH. die daar ontspoorde. 12 wagons fcwa men buiten de rails terecht. Vijf tien passagiers werden gewond. Er vielen geen doden te betreuren. Anti-Sowjet complot in Leningrad? Volgens een niet van andere zijde bevestigd bericht van „Der Abend (Amerikaanse licentie) heeft de Sowjet Russische geheime politie te Leningrad 'n complot op grote schaal tegen Stalin en de Sowjpt Unie ont dekt. Het blad vermeldt als bron „kringen in de omgeving van de Sow jet Russische Bestuurscommissie in Duiisland. Leider van het complot zou maarr schalk Govorof zijn. Bijna 200 voor aanstaande officieren, regerings- en partijfunctionarissen zouden er b'j betrokken zijn, onder me^r leden van het politiek directoraat van het Ro de Leger, functionarissen van het gemeentebestuur te Leningrad en zelfs van het Ministerie voor Staats veiligheid. De on'dekking van dit complot zou geleid hebben tot hst wederinvoeren van de doodstraf voor spionnage en sabotage. De tot nog toe gearresteerde samenzweerders worden voornamelijk beschouwd als aanhangers van Sergie Kirof, de nu afgezette functionaris van het Po- litburo. Het doel van 'het complot zou ge weest zijn, een grotere niet-federab? Sowjet Russische republiek te vor men met Leningrad als hoofdstad. „Deze ondergrondse beschouwde de beloften van de Sowjet leiders als leugens en vreesde dat de expasiepo- litiek van Stalin de Sowjet Unie op de rand van oorlog zou brengen'! al dus het blad. Oorlogsverklaring aan vredescomité Het hoofdbestuur van de Centrale boud van Transportarbeiders heeft in een communiqué bekend gemaakt dat het gistermorgen in Amsterdam en Rotterdam ledenvergaderingen heeft belegd voor de havenarbeiders „ter bespreking van het lossen der wapen!ransporten." In Amaterdiyn, lichtte 'debondsvoorzitter R. Laan Sr, en te Rotterdam de tweede honds voorzitter T. Smeding het standpunt va.i het hoofdbestuur toe. In beide vergaderingen werd vol gens dit communiqué grote instem ming betuigd, zowel met het stand punt van de internationale Transport arbeidersfederatie als met de uit spraak gedaan door de op 11 Febr. te den Haag gehouden vergadering met vertrouwensmannen en vakgroep bestuurders. In helde vergaderingen werd voorts met algemene stemmen besloten door de havenarbeiders om de wapens te lossen en „vierkant In te gaan tegen het streven van de doorde communis ten gevormde zgn. Vredescomlté's om dit doel tc verhinderen" aldus wordt hot communiqué besloten. Ook iu een ledenvergadering van de Bedrijfsorganisatie Verkeer te Rotterdam, aangesloten bij het Onaf- hankelijl Verbond van Bedrijfsorga niasties. dat zich indertijd van de EVC. heeft afgescheiden, is gister morgen na uitvoerige besprekingen beslo'en om de wapens, die binnen kort in de haven te Rotterdam wor den aangevoerd, te lossen. Dit be sluit werd met op 5 na algemene stemmen genomen. Tevens is, omdat volgens de bedrijfs organisatie Verkeer nog op geen en kele bijeenkomst alle havenarbeiders zelf gezamenlijk een besluit hebben kunnen nemen,, besloten, te trachten alle Rotterdamse havenarbeiders Zon dag 26 Februari in vergadering' bij een te roepen. Het besluit om wa pens te lossen zal dan worden voor gelegd en verdedigd. Belgische milHairen opgeroepen Volgenn het Belgische communisti sche blad „Le Drapeau Rouge", heeft de Belgische regering de mili taire commandant van Antwerpen verzocht 200 militairen die thans nog met groot verlof zijn, op te roe pen teneinde behulpzaam te zijn bij het lossen der schepen, die Ameri kaanse wapenen en munitie voor W.- Europa zullen aanvoeren. Volgens „Drapeau Rouge" zullen de havenarbeiders te Antwerpen Brus sel, Brugge en Ge.it weigeren het oor logsmateriaal, dat ln Maart moet aankomen, t lossen. Door de communistische havenar heiders te Hamburg is mededeling gedaan van de oprichting van 'n Vre descomite. dat contact zal zoeken met de arbeiders van de West Euro pese havens om het lossen van Ame rikaans wapenmateriaal te voorko- De „John Biscoe" met aan boord de elf Britse geleerden, die, na een jarenlang verblijf op het in het Zuid poolgebied gelegen Toniugton-eiland weer in de bewoonde wereld zijn te ruggekeerd, zijn, aan boord van het reddingsvaartuig „John Biscoe" op het Deception-eiland een van de Zui delijke eilanden vande ten zuiden va» Zuid Amerika gelegen Archipel der Shetland-eilanden. aungekorae». Zij zullen hun reis met een klein Brits oorlogsschip voortzetten. Een Argentijns vlootofficier van de Argentijnse basi3 op de Melchior-el- landen heeft persoonlijk op de John Biscoe een nota overhandigd waarin geprotesteerd wordt tegen de aanwe zigheid van dit Engelse schip,, bin nen Argentijnse wateren". Dr. Fuch» leider van de reddingsexpeditie, heeft namens de gouverneur van de Falk- land-eilanden het protest niet alleen D.efstallen in fabriek te Wormerveer De Wormerveerse polïiie deelt me de een complot te hebbenontmas kerd, dat van 1945 tot heden bij de zeepfabriek fa. J. Dekker te Wormer ve^r vele duizenden kilo's zachte zeep zou hebben gestolen. Een twaalftal personen is in ver band met deze zaak gearresteerJ. Voorn- 'k leden van het perso neel van de zeepfabriek, die door hun jarenlange dienstverband het ver trouwen genoten. Grotere partijen xeep werden afgeleverd dan werd opgegeven. De totale waarde van de gestolen zeep is nog niet hekend. Duitsland in 1951 niet meer bezet? Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandst Zaken is van mening, Vat de bezetting van Duitsland waar schijnlijk in 1951 zal eindigen, aldus sou volgens de Londense correspon dent van het Liverpoolse blad „Dal ly Post" persoonlijk en vertrouwelijk aan de Duitse kanselier Konrad A- denauer zijn meegedeeld. Dit zou de achtergrond zijn van de pogingen van Adenauer. west- Duit sland even sterk te maken als de Oost—Duitse republiek met haar volkspolitie ten einde zich tot de oos- Duitse autoriteiten te kunnen wen de» met een voorstel tot hereniging van Dutisland, wanneer de bezet tingstroepen zijn vertrokken. Daarom wendde Adenauer zich tot de „broe derschap" een kring van 18 officie ren van de voormalige generale staf om een deskundige mening over de technische mogelijkheden van (ie vor ming van een infanterie- en een paut serdivisie, aldus het blad. Met het bestuderen van het rapport van deze „broederschap" loopt Adenauer de kans door de geallieerde autoritei ten en zijn eigen landgenoten gelaakt te worden, omdat deze meest geon leger wensen, zo besluit het artikel. verworpen, verklarende, dat de John Biscoe het anker had uitgeworpen in Blitse territoriale wateren, maar of ficieel bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van de Argentijnse groep op de Melchior-eilanden zon der voorafgaande toestemming van de Engelse regering. Stroper aangeschoten In de vroege ochtenduren van Za terdag zagen koddebeiers, die hun ronde maakten in het verboden duin terrein bij Scheveningen, twee jonge lieden met konijnenstrikken. Op be vel werd geen halt gehouden. Een de. jongelieden bedreigde de ambte naren met een steen, waarna beiden het opeen lopen zetten. Nadat ter waarschuwing in de hieht was gcscho ten, vuurde een der koddebeiers op de vluchtenden. De 22-Jarige M. K werd in het been getroffen De andere gaf zich de erna over. De twee gevangeuen werden aa» de politie overgeleverd. Men heeft K. in het ziekenhuis doen op», we». Zijn maat de 23-jarige W. V. is ge vangen gezet. Ontploffing in Frans krantenbedrijf Te Chateauroux in Midden Frank rijk heeft zich in het plaatselijke ge houw van het linkse blad La Mar- seillaise een ontploffing voorgedaan welke gevolgd werd door brand. De hoofdredacteur van La Marseillaise verklaarde, dat men op de cylinders van een rotatiepers ontplofbare stof had gelegd. Na de explosie die de voordeur van het gebouw nit de heng seis had gelicht, was brand outstaan. De ontploffing had Zaterdag plaats De directeur van het blad zeide, dat he. hie- een aanslag betrof. Vele rui ten in de omgeving zijn verbrijzeld. Monteur wilde zijn vrouw wurgen De Haarlemse politie- hccfi de 24- jarige monteur G. van R. uit Haar lem gearresteerd, die zo deelde de politie mede bekend heeft zijn echtgenote te hebben willen wurgen. Het echtpa woont hij de ouders van de vrouw .n door sze i'ua- tie ontstonden echtelijke oncj.ane-- den. Donderdagavond heeft van R„ vol gens zijn verklaring, zijn 25-jarige vrouw bij de keel gegrepen met de bedoeliug haar te wurgen. Toen dit mislukte is hij weggelopen. De vol gende dag heeft hij zijn vrouw iu de uurt van hun woning opgewacht an bedreigd De vrouw heeft toen haar ouders van het gebeurde in kennis gesteld. Deze hebben aangifte ge daan hij de politie. In een dynamietfabriek in Stier marken in Oostenrijk zijn twee ke tels met zuur ontploft, waardoor de fabriek gehavend en haar machinerie vernield werd. Een persoon kwam om het leven. De schade wordt op meer dan vijf millioen schilling ge raamd. Broekman en van der Voort op een redelijke plaats De weersomstandigheden voor de wereldkampioenschappen van dit jaar waren wel buitengewoon ongun stig. Een warme zuidwesten wind blies over de baan en de temperatuur stond op 41 graden Fahrenheit, 5 graden Celsius boven het vriespunt. Het ijs op de standaardbaan was zacht, hier en daar stond er water op, maar na langdurige discussie was besloten om het ex-op te wagen en te trachten de wereldkampioen schappen toch doorgang te laten vin den. Dat wilde niet zeggen, dat m«-n wist of de wedstrijden volledig kon den worden afgewerkt. 29 deelnemers van tien verschillen de landen kwamen Zaterdag voor de 500 meter aan de start. Nederland. Noorwegen, Zweden, Finland, en de Verenigde Staten verschenen met 'n volledige ploeg, vier man, Gi-oot Brit tannie, Hongarije en Tsjecho Slova- kije hadden twee rijders, Canada en Frankrijk elk een en tenslotte nam de titelhouder van 1949 deel, Koi-nel Pajor, die voor de ISU. startte. De baan was zeer zwaar maar des ondanks hebben de Nederlanders een goed figuur geslagen. Kees Broekman bleek zenuwachtig te zijn. want hij maakte eevst een valse start, maar daarna schoot hij vlug weg. Later bleek dat hij zijn zelfvertrouwen volkomen had terug gevonden. Begonnen werd met de 500 meter, waarvau de uitslagen luiden: 1 Werket 47.3 sec. 2 Lainb 47.4 sec. 3 Henry 47.5 sec. 4 Luad berg 48.7 sec. 5 Andersen 49.1 8. 6 Martinsen 49.6 s. 7 Mackay 49.7 sec. 8 Hedlund 50 8. 9 Hut chinson 50.1 s. 10 Seyffarth 50.4 s 11 laitinen 50.5 s. 12 BROEK MAN en Parkkinen 50.6 s. 14 Pa jor en Salomaa 50.8 s. 16 Ojala on Hallkvist 51.1 s. 18 Kolar 51.2 s. 19 Llaklev 51.4 s. 20. Ross 51.5 s. 21 VAN DER VOORT 61.6 8. 22 Loerincz 51.7 s. 23 Jen- nings en Merenyi 51.9 s. 25 Hauz lik 52.4 s. 26 HUISKES 52,8 s. 27 HEUS 53.2 s. 2S Pontonniu 53.4 s. 29 Asplund 56.2 s. Op de 5000 meter reed Broekman een goede race, en bleek dat hij bij het passeren van de finish lang niet zo uitgeput was als op de 5000 meter tijdens de Europese kampioenschap pen te Helsinki. Dc uitslagen van de 5000 meter luiden: I Andersen 9 min. 15.4 sec. 2 Lnndberg 9.24.8 3 Hedlund 9.27.0 4 Llaklev 9 27.3 5 Werket 9 34.1 6 BROEKMAN 9.37.2 7 Henry 9.39.0 8 Pajor 9.40.2 9 Mar tinsen 9.40.8 10 Asplund 9.46.4 II Laitinen 9.48.4 12 VAN DER VOORT 9.48.7 13 Seyffarth 9.51.8 14 Hallkvist 9.52.6 15 Salomaa 9.53.2 16 Ojala 9 55.8 17 Merenyi 9.56.7 18 HUISKES 9.57.2 19 Parkkinen 9.59.8 20 Kolar 10.2.1 21 Mackay 10.6.0 22 Ross 10.9.2 23 HEUS 10.10.4 24 Jennin.'S 10.14.7 25 Hutchinson 10.15.1 26 Pontonuie 10.17.6 27 Hanzlik 10.25.0 28 Loerincz 10.34.4. Het algemene klassement zag -r na deze twee afstanden als volgt uit 1 Andersen 104.640 punten 2 Wer ket 104.710 punten 3 Lnndberg '105.180 punten. 4 Henry 105.400 punten 5 Hedlund 106.700 punten 6 Martinsen 107.680 punten 7 Liahlev 108.130 punten 8 BROEK MAN 108.320 punten - 9 Pajor 108.820 punten 10 Laitinen 109.340 punten -f 15 VAN DER VOORT 110.470 pun- tèn 22 HUISKES 112.520 punten 24 HEUS 114.240 punten. De voortgezi tte wedstrijden om bot wereldkampioenschap werden bijge woond door prins Bertil van Zweden Begonuen werd met de 1500 meter waarvan de uitslag is: 1 Werket 2.32.1 2 Ludnberg 2.35.0 3 Henry en Martinsen belden 2.36.4 5 Pajor 2.37.4 6 Andersen 2.38.7 7 Parkkine» 2.38.1 8 Hedlund 2.39.7 9 BROEKMAN en Mackay beiden 2.39.8 11 Seyffarth 2.41.3 12 Liaklev 2.41.8 13 Laitinen 2.42.0 14 Yjala 2.42.7 15 HUIS KES 2.44.1 16 Kolar 2.44.3 17 Hutchinson 2.44.6 18 Merenyi 2.45.3 19 VAN DER VOORT 2.46.2 20 Salomon en HEUS beiden 2.46.1 22 Lamb 2.47.1 23 Asplund 2.47.3 24 Jennings 2.48.1 25 Pontonnie 2.49.3 26 Hanzlik 2.49.4 27 Halikvist 2 49 9 28 Ross 2.51.0 Loerincz 2.54.6. Dc stand na drie nummers de 500 5000 en 1500 meter luidt in de kop groep als volgt: 1 Werket VS. 155.410 punten 2 Lnndberg Noorwegen 156.847 punten 3 Ken Henry VS. 157.533 punten 4 Andersen Noorwegen 157.540 punten 5 Marrinsen Noorwegen 159.813 punten - 6 Hedlund Zweden 159.933 punten - 7 Pajor ISU. 161.287 punten 8 BROEIKMAN Nederland 161.587 punten 9 Liaklev Noor wegen 162.063 punten 10 Seyf farth Zweden 363.327 punten. Na de 1500 meter werd besloten dat een uur met de 10.000 meter zou worden gewacht, in verband met de toestand van bet ijs. Daarna zou de scheidsrechter beslissen of de wed strijd als wereldkampioenschap zou worden voortgezet of als gewone in ternationale ontmoeting. De zon scheen aan een wolkenloze hemel en deed het ijs smelten. Het was geen rijden meer op ijs, maar door een zachte massa. De Noren verklaarden dan ook niet ver der te willen rijden. Dat Werket zulk een schitterende tijd maakte komt wel door ziju veel lichtere houw dan Andersen en dan Broekman, die een flink aantal kilo's meer op de baan brengen. Later besliste de scheidsvechter dat de tienduizend meter opnieuw eui ge tijd zou worden uitgesteld en wel Lot zes uur in de avond. Indien de conditie van het ijs dan niet behoorlijk was wilde men de we teldkanipioenschappen staken. In dat geval zouden de wedstrijden worden besloten met een gewone internatio nale wedstrijd over 3000 nieter. Tenslotte werd door de scheidsrech ter toch de beslissing genomen dat de 10.000 meter zou worden gereden. De eindstand van de eerste drie rijders over de vier afstanden luidt: 1 en wereldkampioen Andersen Noor wegen 210.580 punten 2 Lnndberg Noorwegen 211.567 punten 3 Wer ket VS. 212.200 punten Door dc Nederlanders weiden de volgende plaatsen bezet 7 KEES BROEKMAN met 215.937 punten en 11 VAN DER VOORT met 222.200 punten. 117e zijn er inderdaad niet op voor- uitgegaan in de laatste jaren. Twee wereldoorlogen met daartussen in nog een wereldcrisis van onge kende omvang zijn ons niet in onze koude kleren gaan zitten. We hebben nog wel eens de neiging om het te vilieu ontkennen. We hebben nog wel ei '-s de neiging om met een enigrzins medelijdende blik neer te i'.rn op onze voorouders, die zo veel minder beschu.fd waren dan wij. Maar wc kunnen het beter laten. Want als we om ons heen zien, zien is alleen een voorschrijdende bescha- we geen toegenomen beschaving. Er ving in zo verre het de technische wetenschappen betreft. Op het ge bied van de geest schijnen we niet in staat een peil te bereiken, dat ook maar iets hoger is dan dat van onze voorouders. Heel dikwijls staan we zelfs nog aanzienlijk lager. Wat er vorige wefek in Duitsland gebeurd is, waarbij een zekere Hed- ler een anti-semiètische rode hield, zoals we die alleen maar mogelijk achtten in de tijd dat de bruine hoi* den de baas waren in Duitsland, is ontstellend. Ontstellend voor de men taliteit, die in Duitsland nog altijd heerst, ondanks de ellende die het Duitse volk in de laatste halve eeuw aan de lijve heeft ondervonden. Men zou menen, d^t ir.en er wel iets heeft geleerd. De praktijk wijst bet anders uit. Een volk bereikt geen hoger peÜ van beschaving door het te geselen. Men kan geen waandenkbeelden uit roeien met de wapenen der barbaren. Evenmin ais men het beschavingspeil er door kan opvoeren We :jn dus een weinig ontsteld geweest door de redevoering van 'de heer Hedler. We zijn nog nijdiger geworden toen een Duitse rechtbank hem vrij durfde spreken. Gelukkig dat we weer een beetje tot ons zelf gekomen zijn, toen bleek, dat er ook in Duitsland menscv zijn. die durven protesteren tegen deze schanddaad van een gerechtelijk college. Dat is ten slotte het enigste in deze onver kwikkelijke historie, dat ons nog wat moed geeft. Dat er - in Duitsland, waar men Jaren lang de vloek der dictatuur heeft ondervonden en waar men al weer een gevecht op leven en dood levert om aan een volgende dictatuur te ontkomen, opnieuw wor.- den gevonden, die de risico van in de komende jaren te worden gemar- 'd in concentratiekamrvm durven nemen en die ideze Hedler eisen Als deze verw«id**n»Mg tv-perkt was tot Duitsland was het geval reeds ernstig genoeg. Maar dan was er in ieder geval een kans, dat de rest van de wereld aan dat zelfde Duitsland een voorbeeld kon geven. Is het ech ter In Amerika beter? Zit dat land niet met een rassenprobleem, waar door de afschuwelijkste excessen voorkomen? Worden in Spanje niet dagelijks mensen gedood, omdat ze niet willen denken als Franco? Wacht Frankrijk niet in spanning op een uitbarsting waardoor burgers van t eigen land elkaar op leven en dood zullen gaan bekampen? Is het in de staten van Oost-Europa niet zo. dat het levensgevaarlijk is. er een ande re mening op na te houden, dan die welke gepredikt wordt door de heer sende klasse? Het is een weinig opwekkend beeld dat wij u hier voorhouden. Een beeld dat slechts kan worden veranderd, in dien men overal tot het besef komt. dat de menselijke persoon! iikheid moet worden geëerbiedigd. Ook als het tegenstanders betreft. v 7.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1