Ikmaartki' N.-HOLLANDSE •PERS 19^5 Radio-activiteit van H-bommen kan volkeren uitmoorden F.anse regering is op 't ergste voorbereid Belgische vissers voeren urenlang rond met gevaarlijke mijn Westerling nu in Singapore Stradivarius-violen zijn duizenden malen nagemaakt 7-Decemberdivisie thans geheel in Nederland terug fbij tsn bF aranntsschijn de Telex tikt.. Ouderdomszorg •e JAARGANG - NUMMER 1824 DINSDAG 21 FEBRUARI l»58 Stichting TrQ« Exploitatie N.T. Sprekend Papier, a«*m»fir Abonnementen f 0.30 per week f L25 per maand t 8.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertentie* 14 ct p. na, familieberichten, 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veraatw. redacteur» J. r. Zoonen Bureaus Rldderitraat. hoek Oudegracht Iel. K 2200*3971 Steeds anqsliger Familiedrama op straat Man doodde vrouw en pleegde zelfmoord Ken nog niet geïdentificeerde vrouw js door een tot nr toe eveneens onbe kende man door messteken gedood op de hoek van de Kraneweg en de Frle se straatweg te Groningen. Re man velt' Is zwaar gewond naar liet zieken Jinis vervoerd. Om half een gistermiddag heeft zich op de hoek van de Kraneweg-- Fiiese Straatweg te Groningen het drama afgespeeld. Een man, een ze kere O. uit Groningen, heeft, of- Bchoon op dit kruispunt een grote drukte heerste, zijn Vrouw met een padvindersmes van het leven beroofd Hij bracht haar een wond aan de halsslagader toe, waarna het slacht- c«*r dood neerviel. De man tracht te zich toen eveneens door het door snijden van zijn halsslagader van het leven te beroven. De politie, die spoe dig ter plaatse was, bracht hem in levensgevaarlijke toestand naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De po litie staat nog voor een raadsel en sfeit pen uitvoerig onderzoek in. ]!ct Franse ministerie van binnen- kindse zaken heeft de prefeeten in structies doen toekomen, om tegen de Franse landsverdediging gerichte sabotage te voorkomen en om de voor nemens der commnnlsten, die de ver scheping van wapens en voorraden voor de Franse troepen in liido-t liiiia Willen beletten, te verijdelen. De voornaamste instructies zijn: 1 De prefecten kunnen op alle Franse burgerlijke en militaire veilig heidsdiensten een beroep doen om hea te helpen In hun strijd tegen da den van sabotage. Tevoren kon dit beroep slechts door de chefs der pre fecten worden gedaan. 2. Om het verspreiden van valse V ichten en het opwekken van ge weid door middel van opruiende pam Het ten te voorkomen, zullen de wet ten op het verspreiden van dagbla den en pamfletten, welke voorzien in m'>epiijke in beslagname van dergelij ke schrifturen en eventuele strafrech tei lijke vervolging van hen, die voor de inhoud ervan verantwoordelijk zijn strikt worden toegepast. Inbrekers namen de brandkast mee Ruim een week geleden is ingebro ken bij de poppenfabriek Nolles te Steenwijk. De daders' hebben zich in de nacht van 9 op 10 Februari toe gang verschaft in bet kantoor van deze fabriek door het uitsnijden van eer; ruit. Zij vertrokken door de deur met medeneming van de brandkast die een gewicht heeft van ongeveer 400 kilogram. De politie neemt aan dat de inbrekers de beschikking heb ben gehad over een auto. Ook de uitgesneden spiegelruit was verdwe ncn. Overigens was de buit niet zeer groot, ongeveer f1200. De boekhou ding van het bedrijf, die anders ook in deze brandkast lag, bevond zich juist hij een accountant. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. De 500.000 Duitse en internationale communistische auspiciën te Berlijn bijeenkomen, zullen door de westelij ke sectoren marcheren, onverschil lig of de westelijke commandanten en burgemeester Reuter hier bezwaar tegen hebben, of niet, aldus heeft G. Szredzki, de organiserende secreta ris van deze demonstratie, in een in terview met het Oost-Berlijnse blad Vorwaerts verklaard. Re waterstofbom kan door de ra- dio-acfivitelt binnen een straal van 2500 a 5000 km. alle leven vernieti gen, zo liccft Harrison Brown, profes sor in de natuurkunde aan de uni versiteit van Chicago, in een radio toespraak verklaard. HU zei, dat een reeks waterstof bommen. die tot ontploffing zouden worden gebracht op een ongeveer - 2500 kin. lange lijn van het noorden naar het zuiden, over Praag lopende nagenoeg de gehele bevolking van de Sowjet-unie zou uitmoorden. De ra dio-actieve elementen die door de ontploffingen zouden worden voortge bracht, zouden door de wind naar 't oosten worden gedreven. Zij zonden over een strook van 2500 km breedte van Leningrad tot Odessa trekken en zouden gevaarlijk zijn op een diepte van 250 km, dit is tot liet Oeralge- bergte. Een reeks ontploffingen op een lijn ter hoogte van de westelUke kunst van de Ver. Staten in do Stille Oceaan zou op dezelfde manier alle leven op het grondgebied van de Ver Staten vernietigen. Dood, maar hij leeft nog Twee jonge Weense artsen heb ben de longen van een 13-jarige Jongen die aan tuberculeuze ruggemergontsteking lijdt, en vier minuten formeel dood was, met behulp van kunst matige opwekking der adem haling door electriciteit gedu rende 10 dagen en van sterp- tomycine en penicilline tot hun normale werking lerugge bracht. De jongen is nu ge heel buiten gevaar. Laie erfenis Een Hagenaar, die Zondagmiddag onder de vloer van zyn woning een reparatie verrichtte, deed hij de po litie aangifte van een vreemde onl- dekkin. Hij vond namelUk een hoe veelheid W.A. kleding, bestaande uit drie overjassen, vier zwarte hemdsn 6 tunieken, 5 rijbroeken, 5 WA-pet- teu en drie paar WA-laarzen. Een on derzoek wees uit, dat een thans over- Ieren NSB-er vroeger in deze woning had gewoond. De 30.0i)rt industrie-arbeiders le Triest, die 19 dagen lang gestaakt hebbeu, zijn weer aan het werk ge gaan. Advies van Marine genegeerd Gisteren publiceerden wij een be richt dat. een Belgisch vissersvaar tuig een mijn had opgevist. Over deze gevaarlijke vangst wordt nog het vol geilde medegedeeld. Om welke reden het geschiedde is niet geheel duidelijk, maar Zaterdag middag haalde de bemanning van het Belgische vissersvaartuig „Zeebrug- ge 413", dat ten noord-westen van Den Helder op visvangst was met grote omzichtigheid een dryvende mijn aan boord, die zich onder de vangst uit een der netten in het zg. Molengat bevond. Radiografisch stelde de kapitein zich in verbinding met de Marine Op ruimingsdienst in Den Helder, die aan de hand van de beschrUving vast stelde dat de vangst bestond uit een zeer gevaarlijke z.g. stootmijn en de kapitein dei halve de raad gaf de mijn met gezwinde spoed weer over boord te zetten. De kapitein achtte dit voor zover Zondagavond, toen 't Belgisch vaartuig reeds langs Den Helder weer had verlaten, nog was Volgens welingelichte kringen te Djakarta gelooft men dat Westerling die de jongste opstand tegen de In donesische republiek leidde, uit In donesië naar Singapore is vertrok ken. Westerling heeft niet verzocht om een visum voor Singapore, maar men weet, dat hij contact heeft ge had met smokkelaars die tussen Su matra en de kust van Malakka hun werkterrein hebben liggen. Volgens onbevestigde berichten zijn vrouw en kinderen van Westerling verleden week op weg van Istanboel naar Singapore gevlogen. Uit berichten van de geheime dienst blijkt, dat Westerling's troepen rond Bandoeng verstrooid raken en naar men aanneemt zich aansluiten bij de guerillabenden op west Java. na te gaan „niet verantwoord" en wendde de steven naar de haven van Den Helder. Aangezien hij niet vol doende op de hoogte was met de zich buiten Den Helder bevindende banken werd de hulp van een loods ingeroe pen, omdat hot risico van een stran ding tevens zou kunnen betekenen, dat het scheepje de lucht in ging. Intussen voelde men er in Den Hel der weinig voor het bootje met zijn gevaarlijke lading in de haven toe te laten, gezien de schadelijke gevolgen, die een mogelijke ontploffing in de haven voor de omringende huizen en gebouwen zou opleveren. De kapitein kreeg dus geen verlof de haven bin nen te varen, hetgeen zonder ongeluk keu geschiedde. Een motorsloep van de M.O.D. haalde tot grote opluch ting van de bemanning dezelfde a- vond de mijn van boord, waarna de Zeebrugge 413 fier de haven van Den Helder uitvoer en onmiddellijk weer ter vis vangst toog. E n kunstige vervalsingen wekien vele illusies in Noord Nederland Sinds de publicatie van het bericht waarin werd vermeld, dat in het zui den van Frankrijk een koopman in het bezit van een Stradivarius viool zou zijn, zonder dat deze het zelf wist, hebben heel wat vioolbezittevs hun snareninstrument nog eens goed bekeken. En bij deze „intensieve con trole" van de violen ontdekte men in talrijke vioolrompen de „zettel" van Stradivarius. Deze zettel is een soort naamplaatje, waarop de naam van jle vioolbouwer en het jaar waarin het instrument werd gebouwd zijn termeid. Dit plaatje nu heeft de ge moederen van velen in beroering ge bracht. Want er zijn talrijke violen In omloop, waarin een vals plaatje van Stradivarius werd geplakt, dut slechts moet dienen om aan te tonen, dat de viool een copie van een Strn divarius was. Daarnaast zijn er nog instrumenten vervaurdigd naar mo dellen van grootmeesters als Jacob Cuypei s, Amati, Maggini en Guarn ?- riuö. Deze instrumenten werden zeer zorg vuldig behandeld. Men schrapte de lak er hier en daar af, brandde en kele zwarte vlekken op de romp, gaf he tbinnenste gedeelte een schuur papierbehandeling, beschadigde het hier en daar en dan werd een gewo ne fabrieksriool verkocht voor een instrument, dat eens werd gebouwd door een meester van naam. Het is voor een leek moeilyk vast te stellen welke nu de echte en welke de na- maakviool is, zodat fantastische be dragen betaald werden voor een in strument. dat practisch geen waarde bezat. In het noorden van ons land en voor al in de provincie Groningen waan den velen zich in het gelukkige bezit van een Stradivariusviool. De instru menten werden met de grootste schroom naar de deskundigen gezon den, waar men evenwel de vele „ge lukkige bezitters" moest teleurstel len. ïirzer dagen was het kleine Drentse dorpje Tinaarlo gemeente Vries in nep en roer. Een metselaar had bij het schoonmaken van zijn viool de zettel van Stradivarius ontdekt. Hij had het instrument onlangs gekregen en hechtte er zelf weinig waarde aan. De vioolbouwer J. Bouman uit De commandant van de 7-Decemb. divisie, gen.-maj. E. Engles, is Zon dagmiddag met de KLM-constellation „Holland" in Nederland terugge keerd. Generaal Mr. Kruis en gen.- maj. mr. Schepers waren ter begroe ting aanwezig. Uiteraard vormde de actie Wester ling het onderwerp van gesprek met de journalisten, die hem kwamen ver wolkomen. Generaal Engles heeft namelijk tij dens de actie in Bandung contact met de commandant van de APRA opgenomen en deze, door te zeggen: „Ga uit mij stad weg of je krUgL mul mU te doen", er toe bewogen de ac tie te staken en weg te gaan. Con tact met Westerling zelf heeft gen. Engles naar hij zeide na de souvereiniteit80verdracht niet meer gehad. De generaal beschouwde de actie als een zaak, waarmede Neder land niets te maken heeft. Overigens gelooft hij niet, dat Wes terling nog tot nieuwe acties zal °- vergaan. „Het zijn, zo zeide de gene raal, de weeën, die <H voorspoedige geboorte van een gezond Indonesië voorafgaan. Met grote waardering sprak gene raal Engles over de prestaties van de 7 December divisie. Het laatste onderdeel van deze divisie, namelijk het detachement huzaren van Boreel komt heden met de „Johman van 01 denbarnevelt" in ons land aan. Nederland krijgt er goede zonen bij nu mU jongens terugkomen en ik hoop van harte, dat zU hun plaats in het Nederlandse maatschappelijke leven zullen vinden, zo besloot de ge neraal. Brand op Deens schip Maandagmorgen vroeg is in het Kaïtegal aan boord van het Deense sclijp Kroonprins Olva. brand uit ge broken. De 115 passagiers zijn door het Zweedse schip Stockholm dat on Amerika vaart, overgenomen. De be manning van 60 koppen bleef aan boord van het brandende schip. Naar verluidt zijn enkele passagiers en be- maningsleden licht gewond. Het 12-jarige Italiaanse meisje Franscesca Pavanello, dat reeds een jongeren die met Pinksteren onder tUd lang ziek te bed lag, vertelde aan Na een koude nacht in de loop van «ie dag geleidelijk toenemende bewolking voornamelijk in het Zuiden van het land, maar nog bijna ove.'al droog veer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer de zelfde temperatuur als gister. haar ouders dat een madonna haar in een visioen had meegedeeld, dat zij de volgende nacht zou steryeu. De volgende nacht precies te midder nacht overleed zU o— Een dei- Britse conservatieve candida.ten die met bronchitis te bed ligt, houdt nog steeds redevoeringen tot. 't publiek Hij laat elke dag een rede op de ge luidsband opnemen, welke op bijeen komsten wordt afgedraaid. oBij onderlinge twist in Joliannesburg tus sen groepen inheemsen wevd een po litieagent gedood oIn Egypte heeft mes radicaal een einde ga- maakt aan de berechting van politie ke misdadigers o In Amerika neemt men proeven met de Duitse V2 raketten, die een hoogte van 151» m. bereiken. Naar men zegt voor het verkrijgen van inlichtingen over de hoge luchtlagen. oDe Zwitserse zwarte markt wordt overstelpd met geneesmiddelen tegen fabelachtige hoge prijzen. De smokkelaarsbenda handelt vooral in het voor zieken zo belangrijke penicilline oDe En gelse luchtmacht heeft Donderdag bij wijze van proef het eiland Hélgoland gebombardeerd oVier personen werden gedood bij een ontploffing in een huis te Bologna, waar de politie vermoedt dat illegaal buskruit werd vervaardigd. Het huis werd vernield een aantal personen werd bovendien ernstig gewond oDe directeur van de Beierse jeugdbeweging heeft dezer dagen op een persconferentie verklaard dat indien de baby van In- grid Bergman een vaderland zoekt, Duitsland hem graag zal oni vangen oDe Amerikaanse textielhande laar, die tot de electrische stoel ver oordeeld was, omdat hij zijn 26-jari- ge echtgenote dood had geslagen na haar bekentenis van overspel, zal we gens mogelijke ontoerekeningsvat baarheid opnieuw worden gehoord, omdat hij in de rechtzaal uitriep: .Ik ben de Messias". Maar de rechter weet zeker, dat hij het niet is o Een Oost-Duits gerechtshof heeft een 25-jarige architect wegens economi sche sabotage veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid, u weet wel: een langzame dood achter het ijzeren gor dijn o— En ook Rusland telt ver raders, want de voormalige kolonel Feldmaim is tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld oIn Birma zyn de verkiezingen uitgesteld, omdat de al gemene toestand nog niet rustig ge noeg wordt, geacht o— De Russi sche luchtmacht telt gevechtsvlieg tuigen. die in snelheid niet onderdoen voor de Engelse en Amerikaanse De Tsjechische regering heeft eeu einde gemaakt aan de gemeente der Mormonen. De kerk telt in totaal mdar 250 leden en 17 missionarissen oAlle orkesten in Saksen hebben besloten alleen dansmuziek te spelen die strookt met de „Duitse geest' O'» willige musici zullen in de ze strijd tegeiï de Amerikaanse dans' zullen geboycot worden. oTwin tig studenten uit 14 landen mogen Donderdag het tellen der stemming vain de algemene verkiezingen te Lon den bijwonen. De studenten hebben 'n eed van geheimhouding afgelegd. Zij krijgen een volledig inzicht in de werkwijze van een algemene verkie zing. Groningen werd ontijoden en onder zocht dit Instrument nauwkeurig. En ook deze metselaar was weer een illusie armer, mant het instrument was er een dat voor de oorlog onge veer f10 kostte. In een onderhoud dat een ANP var slaggever met de heer Gouman had deelde deze mede, dat het aantal ver valsingen van Stradivarius-violen in de duizenden loopt. De Engelse viool deskundige Georg Hill heeft destijds eens berekend dat Stradivarius in zijn leven ruim 1000 violen gebouwd heeft, waarvan slechts een 180 meer in omloop zUn. Het is dan ook een gro te zeldzaamheid, wanneer in ons land een viool van deze grootmees ter ontdekt wordt. Vooral zigeuners zijn erop uit om valse grootmeesters violen in de han del te brengen. Men weet een viool met allerlei chemische middelen zo te „verouderen" dat zij inderdaad op een kostbaar bezit gaat lijken. Voor al in het noorden van ons land schij nen de laatste tijd handelaars in „val se violen te opereren. Jeugdige autodieven maakten brokken Twee jongens van 16 jaar hebbeu Za terdagmiddig in Schevsningen een auto gestolen. Zij gingen er mee rij den. Om tien voor half drie reden zij op de Laan van Meerdervoort een 60 jarige wielrijder aan. Hij kreeg een gebroken linkerarm en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht De autodieven vervolgden echter hun weg Tien minuten later reden zij op de Houtrutsweg een 35-jarige wiefrij der omver. Deze brak zijn linker voetbeentje. Ook hij werd naar het ziekenhuis gebracht. Ook ditmaal stopten de jeugdige autodieven niet. Zij hadden even wel de schrik te pak kc t en lieten de gestolen auto onbe heerd achter. De politie heeft nader hand de auto gevonden en de jongens aangehouden, degene, die de auto be fctnurd had bevindt zich nog in arrest De dader van een andere autodief stal, de 17-jarige metaalbewerkers B. W. V. en de i7-jarige expeditie knecht J. H. H. werden door mari niers aangehouden ën aan de politie overgeleverd. Zij hadden Vrijdagraid dag in Den Haag eex auto van de Ko ninklyke Marine gestolen. Zodra de diefstal van deze auto was oudekt. hebben de mariniers de stad door kruis met bovenvermeld gevolg. Worden communisten in V.S. geregistreerd De Amerikaanse senatoren Karl Mundt en Homer Ferguson, republi keinen, en Olin Johnson, democraat. zUn van plan binnen Indagen esn wetsvoorste1 in te dienen tot ver plichte registratie van alle commu nisten in de VS. wier aantal wordt ge schat op 54.000. Staatssecretaris bij O.K.W. benoemd Naar het. ANP. verneemt is het L d der Tweede Kamer mr. J. M. L. Th. Cals uit Nijmegen benoemd tot staa:s secretaris hij het ministerie van On derwijs Kusten en Wetenschappen. De heer Cals werd op 18 Juli 1914 Nijmegen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Roermond en stu deerde aan de rechtsgeleerde facul teit van de RK. Universiteit te Nij megen. Sedert 1941 is mr. Cals als advo caat in zijn geboorteplaats gevestigd. Voordien was hy leraar in Staathuis hoedkunde, staatsinrichting en han delsrecht te Roermond. Mr. Cals is voorzitter van de mijn industrieraad en voorzitter van de Katholieke jeugdraad voor Neder land. Sedert 19 Augustus 1948 is mr. Cals lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij. Beneluxronde voor motoren Op 1 en 2 September organiseert de motoreluh Scheldegauwen uit Mid delburg voor de eerste maal de Bene luxronde. Deze betronwbaarheidsrit belooft een van de grootste evenemen ten voor motorrijders te worden. Het parcours is ongeveer 1500 kilometer lang en voert ovor Borgen op Zoom waar gestart wordt, via Antwerpen naar Brussel, "Waverch, Namen. Ar- Ions, Luxemburg, Bastogne, Luik, Vise, Maastricht, Roermond, Eindho ven, Utrecht, Amsterdam, den Haag Rotterdam en Breda naar Middel burg, waar de finish is. De deelnemers krijgen in totaal 2 uur rust. Van de organisatoren ver namen wU. dat uit Belgie zich reeds ongeveer 500 liefhebbers voor deze rit hebben aangemeld. Het gemeentebestuur van Alk maar heeft een lofwaardig ini tiatief genomen. Het heeft een on derzoek doen instellen naar de ver zorging van de ouden, van dagen. In de raadsvergadering van vorige week werden daarover enkele mededelin gen gedaan. Wellicht is het nog te vroeg om er uitvoerig op in te gaan. Naar alle waarschijnlijkheid komen er nog wel andere dingen aan het licht en is het trekken van conclu sies gewaagd. Maar toch achten we de zaak zo belangrijk, dat we reeds nu enkele kanttekeningen willen ma ken. Er is in Alkmaar een enquête ge houden. Een soort Gallup-onderzoek, waarbij men aan de betrokkenen een aantal vragen heeft gesteld. Vragen of de mensen verzorgd wilden wor den. of ze opgenomen wilden worden in bepaalde gestichten, of die gestich ten, van religieuse aard moesten zijn en nog verschillende anderen. Het zou ons te ver voeren de antwoorden te ontleden. Hoewel er zeer veel en zeer interessante copie in zit. Maar wel willen we als ons oordeel mede delen, dat men in Alkmaar, hoe goed de bedoelingen ook zijn, op een ge vaarlijke weg is. Het gaat er niet in de eerste plaats om te weten, hoe de mensen gehuisvest zullen worden, hoe ze ondergebracht willen worden en zo al meer. Dan komt men er niet uit. De antwoorden leren dit met gro te duidelijkheid. Men krijgt zo veel variaties, dat men. wil men allen te vreden stellen, wel een twintigtal ver schillende tehuizen mag stichten of 'n even groot aantal manieren mag be denken om het de ouden van dagen naar de zin te maken. Primair kan helaas niet zijn. wat de betrokkenen precies willen. Daar voor is er de mogelijkheid niet. Maar al was deze er wel. Zelfs al zouden we in Nederland in de mate rialen en bet geld en de arbeids krachten zwemmen, dan nog zouden we ons geroepen gevoelen om een pleidooi te houden tegen de vergaan de versnippering, die schijnbaar ook' in Alkmaar „leitmotiv" is geweest. Het is al erg genoeg dat de Neder landse. jeugd volkomen gescheiden wordt gehouden. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Tenminste niet in de eerstkomende periode. Maar deze scheiding behoeft toch zeker geen scheiding voor het leven te zijn. En zo wordt het. indien we bij het stich ten van rustoorden voor ouden van dagen uitgaan van het beginsel, dat de Katholieken bij de Katholieken, de Hervormden bij de Hervormden en de Paganisten bij de Paganisten ♦huis behoren. Een beginsel, dat uit drukking vindt in de vragen, waar men zijn verzorging wenst te ont vangen. Het vraagstuk van de ver zorging van de ouden van dagen zal in de komende jaren veel aandacht van ons volk vragen. In tal van plaat sen zullen nieuwe gebouwen verrij zen. We hopen, dat het grootse ge bouwen zullen worden, waarin dé ouden van dogen zullen kunnen ge nieten van een onbezorgde levens avond. Maar we hopen tevens, dat de onverdraagzaamheid in Nederland nog niet die vormen heeft aangeno men. dat de verfoeilijke hokjes en schotjes zullen blijven bestaan van de wieg tot het graf. We hebben aan één schoolstrijd en aan één gelijk stelling meer dan voldoende. Het wordt tijd. dat we in Nederland eens gaan zoeken naar wat vereent. En dan zal het heus niet onmogelijk W\- '-«n te zijn, als Katholieken en oir Katholieken gezamenlijk genieten van een gezamenlijk laatste be-'

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1