Gk c llönaai'def N HOLLANDSE 'PERS 1945 „Affiche-oorlog" in België: voorbereiding van volksraadpleging Carnavalvierder reed door na aanrijding Afschuwelijk familiedrama in Loosduinen Op 5 Mei halve daq vrij «mm w '-*"1 Nederlandse journalist omgekomen in een Russisch kamp Arrestaties en demonstraties in Bologna en Napels de Telex tikt.. Bon 544 blijft nog geldig Nieuwe staking in Frankrijk 5e JAARGANG NUMMER 1826 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 I' Uitgave Stichting «De VrQe Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent BU contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau» Ridderstraat, hoek Oudegracht I TeL K 2200^3971 Gisternacht heeft een automobilist nadat hij op de weg: Zwolle-Hasselt de 19-jarige electrlclen de ltljk had overreden, zijn rit vervolgd zonder zich om het dodelijk gewonde slacht- offer te bekom meren. Ongeveer 5 uur In de morgen merk ten buschauffeurs dat langs de weg Zwolle-Hasselt, ongeveer 3 km. ten zuiden van laatstgenoemde plaats, 'n man langs de weg. De chauffeurs waarschuwden de Hasseltse politie, Op de aangegeven plaats vond deze bet lichaam van de Rijk uit Zwolle Met een diepe wonde In het achter hoofd werd hij naar het Sophiazieken huis te Zwolle overgebracht, waar hij in de loop van de dag is overleden De Rijkspolitie, Verkeershoek te Zwolle, vond 20 meter van de plek, waar 't ongeluk gebeurd moet zijn een afgerukt nummerbord, Hierdoor kon de dader worden opgespoord. De ze bleek een Zwolse automobilist te zijn, die een carnavalsfeest in de - Zwolse schouwburg „Odeon" had meegevierd. Na afloop van het feest heeft hij nog om half vier 's nachts een vriend uit Hasselt met de auto thuisgebracht. De electricien was waarschijnlijk op weg naar een vriend te Ha83elt met wie hij teza men naar een fabriek te Den Hulst, waar beiden werkzaam zijn, zou gaan Vogeler en Sanders veroordeeld Robert Vogeler en Adgar Edgar Sanders, de Amerikaanse en Engel se zakenlieden, die te Boedapest be kend hebben zich aan spionnage en sabotage te hebben schuldig gemaakt zijn resp. tot ÏV en 13 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zoltan Rado en Imre Geiger, twee Hongaarse beschuldigden In het pro ces. zijn ter dood veroordeeld. De Hongaar Domonkos en de ka tholieke priester Istvan Just. kregen leder tien jaaar gevangenisstraf en de Hongaarse gravin Edina Dory 5 j Alle beschuldigden hadden het hun ten laste gelegde bekend. Vetooien in de V.S. zijn bijna op De meesten der 370.000 Amerikaan se vetkoolmijnwerkers bleven wei geren gehoor te geven aan de op dracht van de voorz. van hun vakver bond. John L. Lewis, om het werk 'r herva'ten. indien zij een contract zou den krijgen. Door de president van een federaal gerechtshof te Washington k heden opnieuw aan Lewr en het door hem geleide vakverbond der verenigde mijnwerkers gelast de staking te be ëindigen. Een dergelijk gevel is al verscheidene dagen geleden gerech telijk uitgevaardigd, doch dc mijn werkers hebben er geen gevolg aan gegeven. Lewr heeft aan het gerech telijk bevel gehoor gegeven, door de mijnwerkers tweemaal op te dragen weer aan het werk te gaan, hetgeen zij evenwel weigerden. De voorraad vetkool in de Ver. S'a ten is voor geen tien dagen meer te hereiken. In vele steden wordt re kening gehouden met de mogelijkheid van een rantsoenering van brandstof fen. Een van de grootste Amerikaanse staal verwerkende maatschappijen heeft voorbereidingen getroffen om Woensdag a.s. 28.000 arbeiders te ont slaan. Ook andere grote Amerikaanse staalmaatscliappijen treffen voorbe reidingen om hun productie iii te krimpen. Iu vele delen vau Engeland en Ier land werd Maandagavond het noor derlicht waargenomen. De eerste vrouwelijke koopvaardij officier In Joego Slavië, Sava Kaluga is gisteren in functie getreden. Fsssfssa aF zannKschSjn Over het algemeen weinig bewolking cn droog weer. Na een nacht met op verschillende plaatsen temperatuseo da lend tot even beneden het vriespunt en h.er en daar mist overdag, iets zach ter dan gister. Zwakke tot matige wind. draaiend naar Zuidelijke richtin Ben. In Bolgic is een hevige „afflehe- oorlog" uitgebroken als voorbereiding op de volksraadpleging over de te- rngkeer van koning Leopold. Op 12 Maart zullen 5.5 millioen Belgen „ja" of „neen" moeten ant woorden op de vraag: „zijt gij van mening, dut koning Leopold zijn grondwettelijke rechteu weer moet opnemen! De front troepen in deze affiche oorlog is de jeugd. Zij kreeg vorige week in de socialistische propaganda centra een reep chocolade voor het opplakken van 50 aanplakbiljetten te ren de terugkeer van de koning. De christelijke volkspartij bood daarop de jeugd een reep chocolade voor 't aanplakken van 20 affiches, waarop de socialisten hun bod verhoogden tot 2 repen voor 50 aanplakbiljetten. De fronttroepen strijden onver vaard. In het centrum van Brussel ban men geen au o langer dan 10 mi nuten parkeren, zonder dat men haar met verschillende biljetten beplakt te rugvindt. De socialistische zijn hel rood met alleen het woord „non"' (neen) erop. Die van de christelijke volkspartij, die geel zijn dragen het woord „oul" (ja). Mosterdgas lunest voor Hirosjima De brandwonden, die bij vele be woners van Hirosjima Sn Augustus 1945 een blijvende ziekte hebben ver oorzaakt, kwamen niet door de a-r atoombom maar door de ont ploffing van voorraden mosterdgas die het Japanse opperbevel In die stad had opgeslagen voor de strijd tegen de Amerikanen, zo heeft de voormalige oorlogscorrespondent Ja mes R. Young op een diner van het Amerikaanse Rode Kruis verklaard. Young voegde er aan toe, dat die voorraden zo omvangrijk waren, dat 14000 ton van dit gas door de Ame rikanen moest worden vernietigd. In verband met de beschuldigingen, die door Moskou tegen de Japanners in zake het gebruik van gas en bacte riologische wapens zijn geuit beves tigde de Amerikaanse journalist, dat hij zelf in da ziekenhuizen te Tsjoeng king slachtoffers van mosterdgas en ziektekiemen heeft gezien. o In een wolopslagplaats in het een trum van de Noordfranse stad Rou- braix is brand uitgebroken, waarbij 6 gebouv, _n van le wolfabrieken en een drnkkerij zijn verbrand. Man vermoordde zijn vrouw en vluchtte Gistermorgen ong. 5 uur heeft zich In de gemeente Loosduinen een ver schrikkelijk huwelijksdrama voltrokken. Do 28-jarige van der Ark ver moordde na een korte rnzie zijn 26-jarige vrouw met een bijl. Onmiddel lijk na deze beestachtige daad is lilj op dc vlucht geslagen en op het o- genhlik zoekt de politie Ijverig naar zijn verblijfplaats. In de woning al waar het drama zich afspeelde wonen behalve de familie van der Ark, bestaande uit man, vrouw en een dochtertje van vier Jaar, ook de bejaar do ouders van het slachtoffer, alsmede de broer. Het vierjarig hevig out stelde dochtertje lag dicht tegen haar moeder aan. Op liet bed lag de bijl. De grootmoeder mankte onmiddellijk alarm en op haar hnlpeeroep kwamen familie en huren toesnellen. Haar dochter wj»., niet meer te hel pen en zij overleed spoedig daarop. Volgens de politie leefde het echt jaar reeds geruime tijd In onmin eu de man had omgang met 'n andere vronw Sinds Donderdag was de man niet meer thuis geweest bij zijn vrouw. Sedert eulge tijd had hij een kamer tje gehuurd in een andere wijk van Loosduinen. De bewuste nacht had hij daar niet doorgebracht. Bij de po- lit': bestaat het vermoeden, dat hij sinds '8 morgens vroeg toegang tot de woning heeft verschaft waar zijn vrouw woonde. Door verbreking van een keukenruit aan de achterzijde hetgeen zeer zacht in zijn werk schijnt te zijn gaan, kon hij onge merkt de woning binnendringen N'e mand heeft hem daarbij gehoord. De man staat bij de politie alles behalve gunstig bekend. Reeds ver schillende malen heeft hij inbraakjes gepleegd en is ook reeds wegens he ling veroordeeld. De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal wor den gevierd op 5 Mei, op welke dag do Rijksdiensten van 1 uur des n.m. af geslo'en zullen zijn voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrechterlijke lichamen zal ver zocht worden ertoe mede te werken, dat door hen een overeenkomstige ge drr.gslijn zal worden gevolgd, hetgeen insluit, dat niet op andere dagen aan het personeel vrijaf zal worden ge geven terzake van de bevrijding. Het is voorts te verwachten, dat van de zijde van hel college van Rijksbemiddelaars een algemene ver gunning zal worden gegeven om de werknemers in het particuliere be drijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de verjaardag van H M de Koningin dit jaar zal worden gevierd op de eerste Mei. Nieuwe machine voor blindenschrift Marius den Outer, uitvinder o.in. van de typografische stenografie, - stelsel typo - en van de taèhografie- machine, waarmee het mogelijk >8 een redevoering direct woordelijk V88t te leggen, is er thans in ge slaagd een nieuwe Brailleschriftma chine te ontwerpen. De dobigraaf. waarmee hij meent de blinde in staat te kunnen stellen met grote snelheid te schrijven. Het schrift zou ook aan zienlijk sneller door de blinden ge lezen kunnen worden dan bij het z.g. Braillesysteem. Wapengekletter rond Palestina W «BEERSHEÖAS f>Tp-4932| Ongetwijfeld gaat het Palestijnse pro bleem weer een actuele plaats inne men in de politiek. Nadat destijds door betrokken partijen tot overeen stemming was geraakt en sindsdien de grenzen en stellingen geconsoli deerd werden, bereiken ons alarme rende berichten inzake een bewape ningswedloop tussen de volkeren in en rond Palestina. Hieruit kan gecon cludeerd worden, dat een gewapend conflict voor de deur zou staan, te meer daar de wapenstilstandsover eenkomst tussen Israël eu Transjor- danië reeds enkele dagen geen geldig heid meer bezit. Vooral Egypte, dat in het zuidwesten van Israël nog e- •»g gebied om Gaza bezet houdt, bhart opschudding door zijn krach tige versterking van het leger. AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN VOOR SPANJE? Dit Madrid wordt gemeld, da' Spanje met een Amerikaanse vlieg tuigfabriek een contract van 25 mil lioen gulden heeft gesloten voor aan koop van militaire oefenvliegtnigen. Directeur van thuisfront knoeide Uitspraak doende veroordeelde de Amsterdamse rechtbank de 32-jarige Amsterdammer Jekel tot eeL gevan genisstraf van 1 jaar. waarvan vipr maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. BIJ de Nederlandse militaire missie te Bonn Is dezer dagen het bericht ontvangen, dat de Nederlandse jonr- nalist Jan van der Hoek, die sedert begin 1945 vermist was, In een con centratiekamp in de Sowjet-zone is overleden. Dit overlijden is bevestigd door eon arts uit Postdam die van der Hoek in het concentratiekamp Kischendorf. hij Berlijn, heeft behandeld. Hij is tengevolge van de slechte Inrichting vau en de voeding in het kamp, in September 1945 aan longontsteking o verleden. Van den Hoek is in Juli 1945, kort voor de binnenkomst der Amerikaan se troepen te Berlijn, door de Rus sische geheime politie gearresteerd, vermoedelijk naar aanleiding van 'n valse beschuldiging van Duitse zijde. Sindsdien is, ondanks alle pogingen om inlichtingen te verkrijgen niets meer over zijn lot vernomen. Van der Hoek was, na aanvankelijk te Rome correspondent van ,.De Tijd' te zijn geweest, te Berlijn Werkzaam als correspondent van het „Algemeen Handelsblad" en van het .Rotter dams Nieuwsblad". Hij heeft ook me dewerking aan illegae organisaties verleend en o.a. Nederlandse krijgs gevangenen, die nit het kamp Neu- brandenburg waren gevlucht, hulp verleend. Clandestiene zender in beslag genomen De opsporingsdienst van de PTT heeft in samenwerking met de poli tie Zondagmiddag in Ootmarsum 'n clandestine zender in beslag geno men. De zander noemde zich „De eenoog" en werkte op een golflengte vau 190 meter. Tegen de automon teur H. wonende te Almelo is ter aa ke proces verbaal opgemaakt. Onrustiq Italië De Italiaanse pol>tie heeft Maandagavond te Bologna 6 personen gear resteerd wegens bet verspreiden van anti-Amerikaanse pamfletten, een paar nur, nada de Amerikaanse ambassadeur James Dnnn, een bnrean van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in de stad (het vierde in Italië) had geopend. Bij de openingsplechtigheid had de communistische burgemeester van Bologna, op de toespraak van de am bassadeur geantwoord zonder te rep pen over de voorlichtingsdienst. In plaats daarvan las hij een motie van de gemeenteraad voor, waarin deze zijn verlangen naar vrede uitspreekt. Tientallen Italiaanse oorlogsinva liden zijn Maandagavond midden In de hoofdstraten van Napels gaan lig gen ultprotest tegen de weigering van de prefect om een delegatie der In validen te ontvangen. De delegatie wilde aandringen op snellere uitvoe ring van de plannen voor werkver schaffing aan de invaliden. Het verkeer in het centrum van Napels werd meer dan één uur ont wricht, tot dat da politie de invali den verwijderde. De politie te Napels heeft gebruik gemaakt va» traangasbommen bij 'n poging van studenten om de Univer sielt te bezetten. De studenten dron gen een zijingang binnen en trachtten Tijdens de kerkdienst in de Neder lands Hervormde kerk in het Gelder se plaatsje Hengelo viel Zondagmor gen een glazen bol van de electrischo verlichting naar beneden en precies op het hoofd van een kerkganger, die zodoende wonden aan hoofd en han den opliep 0Op de griffie in Zee land komt een telefoniste, die sin-Is haar tiende jaar blind is 0De bei de Kamer der StatenGeneraal zijn gisteren in verenigde vergadering bijeen geweest 0Voor de derde maal in de twee jaar zal Corsica wor den gebombardeerd met DDT om de malariamug en haar larven te do den. De vliegtuigen zullen 16 ton uit werpen o"Wegens moord op zijn vrouw ie de fabrieksarbeider van den Broek uit Valburg tot acht jaar ver oordeeld. Na een echtelijke ruzie had hij haar gewurgd oDe Wereld raad van kerken zal dezer dagen haar standpunt bepalen t.a.v. de a- toom- en waterstofbom 0De Dor setchire" komt morgen met 500 pas sagiers uit Indonesië in ons land o De laatste geredden van de gezon ken „Karhula" de beide Duitse sto- kers zijn door de vreemdelingenpoli tie naar Kiel gebracht. De heide ver stekelingen gaan overmorgen naar Finland terug oSchacht, destijds Hitiers financiële deskundige moet binnenkort weer voor een zuiverings rechtbank verschijnen 0Een pre mier van de Chinese nationalistische regering op Formosa heeft zijn ont slag ingediend 0Het Britse mo torschip Stordale is bij Terneuzen aan de grond gelopen oHet echt paar GerritsenJansen in Doe'.i- chem zal morgen zestig jaar ge trouwd zijn. Bruid en bruidegom zijn resp. 85 en 80 jaar oud 0Dit voorlopige cijfers blijkt dat het aan tal faillissementen na de oorlog tot een ongekende hoogte is gestegen. Het. totaal cijfer kwam' vau 168 tn 1945 op 1694 in het vorige jaar, da- is ruim tienmaal zo hoog. In onze pro vincie is het aantal het grootst. Elf Britse atoomgeleerden, wier her seua en vernuft er toe bijdroegen, dat de atoombom destijds vervaar digd werden, hebben gisteren de mens heid opgeroepen alles in het werk te stellen om een rampzalige atoom oorlog te voorkomen. Het ministerie va*1 economische ?a'en deelt ons mede, dat de termijn voor het In ontvangst nemen van fl op bon 544 van de tlians geldige le vensmiddelenkaart 909 als compensa tie voor de verhoogde kosten voor hnisbrandkolen, Is verlengd tot en >11. Febmnrl 1950. Zoals hekend Is geschiedt deze te- rngbetulfng bij de postkantoren gedn rende dezelfde uren nis voor de post wisseWienst. Olie in Urks bodem! Maar het was al geraffineerd Reeds enige tijd trok het de aan dacht dat in de omgeving van een in aanbouw zijnd huizencomplex van Urk gassen uit de grond opstegen. De Bataafse pe'rolern Mij, die hiervan in kennis was gesteld, had reeds toe gezegt een export te sturen Nog voor dat bezoek constateerde een bewoner van een der kort voor de oorlog gebouwde huizen een olieach tige substantie In het water uit het pompje achter zijn huis. Met deze subs:antie - zo bleek hem, kon hij een petroleumstel laten branden. Het pompje stak slechts eLkele me tere in de grond, zodat de man mean- de een rijke ader te hebben aange boord. die bovendien terstond bruik bare olie legerde. Deze vondst bespoedigde de komst van de deskundig? Hij nam een fles met de vloeistof mee en kwam tot de bevinding dat het inderdaad zeer goe de.... eu zelfs reeds geraffineerde oli j was. Het meest waarschijnlijk wordt se acht, dat tijdens de bezetting eon vaatje olie in de grond iv verstopt, dat dit is lek geworden en dat de olie in de veenachtige bodem is gezakt. TBC kan worden bedwongen In Delft is het massa-onderzoek op TBC door het fonds tot opsporing van tuberculoselijders begonnen. Hierbij heeft de districts TBC-arts o.a. ge zegd: „De bevolking kent de TBC niet zoals ik die ken. maar noem van mij aan, dat het een vreselijke ziekte '8 die vele huwelijken verstoort en gro te ellende met zich medebrengt. ZV kan echter worden uitgeroeid In slechts enkele genera'ies, wanneer wij kunnen rekenen op de medewer king van de gehele bevolking. Het nieuwe economische front, dat zegt 10 millioen Franse burgers te vertegenwoordigen, heeft voor van daag een staking uitgeroepen om be laitingverlaging en reorganisatie van de genationaliseerde industrieën te verkrijgen. "Winkeliers zullen vier uur moe ten staken en dokters en advocaten 1 uur. Ongeveer 10.000 arbeiders In dc ge nationaliseerde autofahrlekcn van 11e nanlt te Parijs hebben gistermorgen het werk reeds neergelegd voordat 'n referendum over een staking in de Pa rijse metaalindustrie Is begonnen. 5 a 6 duizend arbeiders in de Ford fabrieken te Parijs, waar ongeveer 7000 man werken, staken reeds sinds Vrijdag. In grotere en kleinere staal fabrieken staken thans In het geheel de politie te verdrijven. Verscheide ne politiemf nnen en studenten wer den gewond. Een aantal arrestaties werd uitgevoerd. Reeds de vorige 'week bezetten de studenten de uni versiteit nadat de autoriteiten had den geweigerd de inschrijfgelden te verlagen. Zij werden tijdens het week einde echter verdreven Rijswijkse meubelfabriek uitgebrand Maandagavond is brand uitgebro ken in een comple fabrieksgebouwen In Rijswijk waarbij een meubelfa briek in de as werd gelegd. Een felle Noordooster wind wakkerde de brand aan en in minder dan geen tijd stond alles in lichter laaien. De brandweer die spoedig ter platta» was stond voor een hopeloze taak, doch wist toch nog enkele gedeel'en van de la brlek te redden. Na twee uur was men de braDd meester Van de aai gerichte schade kon nog niets gpzegd werden, maar deze loont rsebijr1-^1* 1 w' de bondorjj duizenden guldens. Enkele kostbare machines wist men te redden. Bewo ners van in de fabriekspanden ge vestigde huizen moesten overijld vluchten en konden slechts de meest waardevolle bezittingen meenemen. Talrijke meubelen, voor verzending gereed, wist men echter niet meer te redden en door deze brand zijn 25 van de zestig man personeel zonder werk gekomen. T.N I bij Tegal s'aags met grote bende TNL en politie hebben hi het ge bied van Tegal 700 onruststokers <*- verrompeld, aldns verneemt Aneta van militaire zijde Na verwoede ge vechten. die tot de volgende morgen duurden, werden vele hendeloden st arresteerd. De ©Terigen vlnrhtten in de hossen en naar de bergen, doch ver zamelden ziek weer tot een sterke eenheid. In drie p'aatsep raakten de bende wederom s'aags met de achtervol gende TNI en politietroepen. Te DJa tibarang ten zuiden van Tegal wer den zuiveringsacties ondernomeu, waarbij een broeines* in Desa Klim- p: ng werd schoongeveegd. Te Klam pok ten westen v n Tegal troffen T NI en politie 70 .mishandelde bewo ners aan. Hier werd de be; 1 van Je Darul Islam neergeschoten. Te Te gal werden zef leden van de Darul Islam gearres'eerd. Aan de zijde van de TNI en de politie werden twee personen gedood. Eerst thans wordt vernomen, dat Donderdagavond 16 Februari om 22 uur de onderneming Tjidjanibe van de P en T-landen door een bende aangevallen werd. De ondernemlngs- wacht vocht tot 5 nur ln de ochtend tegen een bende zonder verliezen te lijden. De bendeleden kwamen met een truck, waarvan de lampen ge doofd waren. Eerst reden zij de on derneming voorbij, doch de truck keerde terug met alle lleh'en aan. Nadat tegen de morgen po'IHever- sterking kwam, trokken de aanval lers zich terug.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1