KAPPIE EN DE WONDERLIJKE SCHELP Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in deWieringermeer HAAR KONlNKR[]K Kuikenopfok met thermostralers een succes Sluitstuk van de praatmiddagen ALS SLUITSTUK van de praatmiddagen organiseerde de Ver. voor Be drijfsvoorlichting een Proefboerderumiddag, waar als sprekers optra den: de heer J. Schipper, bedrijfsleider van de „Prof. Dr. J. M. van Bem- melenhoeve" en de heer P. Blauw Hfd. Ass. b. d. Rijksluinbouwvoorlich- tlngsdienst, Afd. Fruitteelt. Na de gebruikelijke opening door voorzitter Kistemaker, waarbij de sprekers, alsmede de gasten uit de omringende polders van harte wel kom werden geheten, verkreeg met een de heer Schipper het woord. De heer Schippr begon zijn ras- senoverzicht met de opmerking, dat men zich niet direct moet blindsta ren op een ras dat de hoogste op brengst geeft, maar ook de andere factoren moet laten meespreken, wat nog wel enige malen in zijn overzicht tot uiting zou komen. De wintertarwes ondergaan weinig veranderingen naast de bekende ras sen als Alba enz. is thans de Minister tarwe beproefd welke een hogere op brengst heeft gegeven als de tot nu toe gebruikte rassen. De overgangs- tarwes zijn dit jaar niet beproefd, maar spr. wilde in een eventueel voor komend geval adviseren om dan Ber- see te zaaien, daar deze voor onze omstandigheden het meest geschikt ge acht moet worden. Bij de zomertaVwe rassen maakt de standaard Blanka nog steeds een goede indruk. Enkele nieuwe rassen als Koga en Peko maakten een uitstekende indruk waarbij Koga de aantekening krijgt, voor Combine-werk zeer geschikt te rijn. Het ras Vada en een nieuwe van Mansholt gaven eveneens een hoge opbrengst, maar werden terug getrokken vanwege de grote vatbaar heid voor roest. Wintergerst wordt momenteel ver tegenwoordigt door het ras Urania. welke we als de beste brouwgerst moeten betitelen. Agio is het ras bii de zomergersten en wordt door de pellerijen veel gevraagd. Het gaf 19 pet. meeroDbrengst boven Kenia en Is behoorlijk roest-resistent, wat de combinatie wintergerstzomergerst weer aantrekkelijker maakt. Bii de Ha verrassen spelen de om standigheden altijd nog weer een voorname rol. dat naar voren komt bii het ras Pax. wat op zwaardere gronden vrij sterk kan gaan legeren Marne is een goed oDbrengend ras evenals Zanne II en Mansholt Binder Wodan bezette hier de tweede plaats, terwill Adelaar nog steeds als stand aard-ras fungeert. De andere rassen worden meer naar de achtergrond ge drongen. Aan de belangstelling voor Erwten kan het in 1950 wel eens niet ontbre ken. aldus spreker, vooral daar de teelt van Schokkers goede resultaten oolevert. Hier geeft het nieuwe ras Emigrant 38% meer oobrenest dan de welbekende Zelka. Emigrant Is Iets minder gedeukt dan Zelka er daarbij Iets kleiner van stuk en voet- ziekte-resistent. In de groep Kleine Groene Ronde Is het ras Rondo var Centr. Bur. nog steeds de beste. Bii de Capuciiners soant Helios de kroon boven Hala. alhoewel de handel lie ver de Hala koopt, daar deze iets mooier van stuk is. De Spinazieteelt noemde spr. ong steeds een eigenaardig geval. Het is een tuinbouwgewas, maar wordt voor 100 pet in de landbouw onderge bracht voor de zaadwinning. Bij dit gewas is het moeilijk om een uit spraak te geven wie nou precies de beste is, daar de cultuurmethode van de verschillende groepen van rassen veel kan variëren. Bij de vroege groep maakt Viroflay een heel goede beurt, als men niet de allerhoogste N-gift toedient. Bij de midenvroege soorten is Viking cn ook Nobel aanbevelens waardig. In de latere groepen hebben we meer de Longstandings Blooms- dale, als ook Bloomsdale Re-selected. Dit laatste overzicht is meer op de financiële opbrengst gericht dan wel op de opbrengst per h.a. Met dit gewas besloot de heer Schip per het eerste deel van zijn rassen- overzicht en werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld enige vra gen aan de spreker te stellen. Over de Spinazie-verschillen viel heel wat te zeggen en er werd besloten dat de contractuerende landbouwers een monster van hun partij zaaizaad zou den opsturen, zodat de Voorlichtings dienst hiermede een vergelijkend proefveld kan aanleggen. Als intermezzo kwam nu de heer P. Blauw aan het woord met 'n korte inleiding over de aanleg en onder houd van de fruittuin. Voor de on- dcrwaterzetting mankeerde er nog wel eens wat aan de aanplant aldus de heer Blauw, nu na de ramp is er op dit gebied heel wat verbeterd. De fruitteelt vraagt veel kennis en dit is niet altijd samen te voegen met 't landbouwbedrijf. De aanplant is het voornaamste be gin. Deze moet gericht zijn op het systeem blijvers en wijkers. waarbij de blijvers bij het snoeien goed aan gepakt moeten worden: en de wij- kers wat moeten worden ontzien. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de blij vers op groei en laat-vruchtbaar ge zet zijn. terwijl de wijkers alleen de groeiperiode van de blijvers vruch ten behoeven te geven, waardoor deze dus snoedig moeten dragen en niet te zwaar gesnoeid mogen worden Verder moet de aanplant worden in gesteld op reserve, dus meer bewxar- fruit dan zomerfruit. De ziektebestrij dingen, door middel van b.v. spuiten is moeilijk, omdat we zowel voorbe hoedend moeten spuiten als wel di reet bestrijdend Dit kan niet aan 'r ••-"-Ver worden overgelaten reden dat deze hiervoor tiid te kort 'fomt. Het oogsten noemde de heer Blauw een van de voornaamste pun ten. Het fruit moet voorzichtig wor den geolukt. ruw afscheuren is ver keerd. terwij! het verder aanbeveling verdient om direct bij het plukker. '-leine sortering te maken t"« goed en minder goed. als ook met !t meer of minder rijp zijn van de vruchten. Het bewaren is eveneens een moeilijkheid, waarbij de tempe ratuur en luchtvochtigheid een grote rol spelen, waarbij verder een voort durende controle noodzakelijk hliif» Bii dc discussie gaf de heer Blauw op diverse vragen een antwoord. Zo bleek onder meer. dat het bewaren van fruit naast pootgoed ten sterkste moet worden afgeraden. Het fruit moet zo mogelijk steeds droog wor den geoogst. Om hazenschade te voor komen kan men rond de bomen een ring van kippengaas aanbrengen of de geheole aanplant afrasteren. Wat de bessen betrof vertelde spr. dat de Rode bes minder sterk is dan de Zwarte: en deze zeer waarschijn lijk pas dan tot volle ontwikkeling kan komen als er in de Wieringer- meer meer gelegenheid is om ze on- - de schaduw van andere bomen te planten. De bemesting van de fruit tuinen kan behoorlijk hoog worden gesteld zowel met kunstmest als met organische mest. maar in het laatste geval moet men zeer voorzichtig zijn met gier. Roman naar het Engels door Ida Boyd Als onder vrucht kan niet elk ge was worden toegepast Er werd ge waarschuwd voor aardbeien, bieten en aardappelen. Wel geschikt zijn bruine bonen en boomgaardklaver. Hierbij is het echter nog van belang om tijdens de bloei van de vrucht bomen geen ondergewas te hebben. Tegen schadelijke vogels als b.v. vin ken kan men het beste zwarte dra den spannen. Ne de pauze vervolgde de heer Schipper zijn rassenoverzicht met de Lucerne rassen. Hiervan rijn de ras sen Du Puits, Luxemburger en de bestaard Ei fel in volgorde genoemd aanbevelenswaardig. Bi4 de blauwmaan-rassen treedt de taaiste jaren weinig verandering op. waardoor het ras Noordster sinds die tijd onbetwist de hoogste opbrengst geeft. Het zaad is iets fijner dan van anoere rassen, wat wellicht de reden is dat de handel minder graag dit zaad afneemt. De stambonenteelt Is wel niet een van de belangrijkste gewassen in de Wieringermeer. maar er zijn toch al tijd nog enkele bedrijven waar dit gewas elk jaar een deel van het bouw plan uitmaakt. Hier zijn verschillende goede rassen aanwezig, oa. Caniida Bataaf en Ceka. Candida is wat laat rijp wat in een minder goed jaar on gunstig kan zijn. Bij de witte bonen 7ijn de Atlas en de Ampts witte boon rie voorkeurrassen. In het vlas is vrijwel elk jaar een of meer nieuw ras in beproeving, maar tot grote veranderingen leidt dit toch niet direct. Concttrrent Ls nog steeds goed al krijgt deze aan Percello meer en meer een goede concurrent. Formosa was op dit proefveld minder goed geslaaed. Een nieuw Amerikaans ras. Cascade, had een veel te dunne stand waar door die in vergelijking uitviel. Wiersma kwam met twee nieuwe rassen uit. een witte en een blauwe Deze maakten alle twee een heel goe de indruk. Vooral het blauwe ras van Wiersma viel op door zijn mooie kleur en resistentie tegen ziekten. Over het olievlas kon spreker kort zijn. dit wilde hij liever zijn op de gronden waar het lint-vlas met min der succes verbouwd kan worden. Ook het aardapoelrassen-vraagstuk kwam aan de beurt. Hier voltrekken zich ook niet zulke grote veranderin gen. Er kwamen dan ook weinig nieuwe gezichtsnunten naar voren, welke niet reeds op de pmatmHda- gen hieraan voorafgegaan zijn behan deld. Als laatste punt behandelde de heer Schipper een fosfaat-bemesting? proefveld. Dit proefveld ligt reeds sinds meerdere jaren op de proef- boerderij. Er wordt steeds een grond bemesting- gegeven tot een bepaalde hoeveelheid, waarboven dan nog een normale bemesting wordt toegediend Dit werd dan ook het voorraadbe- mestingsproefveid genoemd. Spreker was van oordeel, dat het toedienen 33 Kappie had de maat opdracht ge geven zich fatsoen ijk aan te kleden in dc tussentijd, dat hij zelf de „Kraak weïr op flang zou brengen. Toen de maat daa.-mee klaar was, holde hij gauw naar het achterschip, waar Sig nor Rivaldi met een verheerlijkt ge zicht de schelpen uit zat te zoeken. „Mag ik de zaagscheïpjes hebben?' bedelde de maat Rivaldi had zo'n goed humeur, dat hij de ma3t een paar handenvol zaag schelpjes gaf. .Meer niet" zei hij. „Jij nu genoegvoldoer.de hebben. Over- schietsel voor mij!" 's Avonds zat Signor Rivaldi in Kap pie's hut. „Nu hebben ik wel al deze zeeschelpen, millioenduizenden. maar nu Ik moeten een kijkmuseum hebben!" „Ik weet goed gemaakt!" zei Kappie. „We varen nu terug naar Lutjewier, en ik weet daar een bult schuren die leeg staan. In één daarvan, kan U tijdelijk een museum inrichten, en wan neer iedereen ln Lutjewier de voorraad schelpen gezien hebt, reist U naar een andere plaats, en doet daar hetzelfde. Dat is simpel ja, nietwaar? Signor Rivaldi vond het een prachtig p an, en niemand had meer enige last van hein tijdens de reis naar Lutjewier De maat stond meestal vals te zingen achter het stuurrad, omdat hij voelde, dat alle ellende en narigheid grweken was. Ze voeren ekidelijk de haven van Lurjewier binnen. van grote hoeveelheden fosfaat als voorraadsbemesting met daarboven een normale gift. minder gewenst ge acht moet worden, hij wilde dan ook liever de jaarlijkse giften iets hoger zien genomen ende voorraad aanleg g'ng achterwege laten, daar hierme de zeer weinig effect wordt bereikt In de hieropvolgende discussie werd van verschillende zijden naar oren gebracht, dat het vrij moeilijk is om het z.g.n. tuintjesgras uit de Lucerne te weren. De heer ïwema merkte in dit verband op. dat hier veel kan worden voorkomen als de laatste snede niet te laat wordt ge maaid. Maait men Iets vroeger, «dat ne Lucerne zich nog weer behoor!iik kan ontwikkelen, dan komt er niet zoveel gras in het volgende jaar Over het minder graag afnemen van bepaalde fabrieken voor vlas verwerking van het ras Percello, werd naar voren gebracht, dat dit hoofdzakelijk op het gevaar voor zaadvermenging moet worden ge- schoveri Wanneer het vlas gereppld aan de fabriek wordt geleverd heeft de fabriek geen bezwaren tegen een een blauwbloeiend ras. Op een vraag hoe of spreker dacht over de aanwending van compost ln de Wieringermeer werd geantwoord, dat dit voor ons een enigszins te dvre liefhebberij vormt met in ver- gft'üking een te geringe effect. rtDan was hiermede weer een eind gekomen aan de -laatste van een se rie praatmiddagen van de VoVorl'Ch -'•migsdlenst, waarvan de laatste zeker niet de onbelangrijkste is geweest. •De voorzitter bracht dan ook dank aan de sprekers en hoopte hun nog menigmaal voor ons te zien optreden. H. DE HAAN De republikeinse min. van Biunl. zaken Tirtoprodjo heeft ten aanzien van de gebeurtenissen aldaar de aan sluiting bij ('e republik Indonesia van gebieden, die daartoe de wens te kan nea geven, zullen bespoedigen. ..Het is duidelijk voor degenen, die belast zijn mei de leiding van de besturen, dat de wensen van het volk. door W91 ke macht dan oo uiet tegeu ziju te houden", aldus Tirtoprodjo. T.a.v. de benoeming van de commissaris van de RIS voor Madura merkte hij op. dat van de zijde van de RIS niet te voren overleg was gepleegd met (le republiek Indonesia. zoals dit gedaan was bij de RlS-commissarissen voor West. Midden- en Oost-Java. Tenslot te verklaarde hij, dat de republiek 'n commissie van onderzoek naar Madu ra zal zenden. Bijproducten van de atoombom voor de geneeskunde De merkwaardigste chemische werk plaats ter wereld is Zaterdag in het Nationaal Laboratorium van de Amc rikaanse Commissie voor de Atoom energie te Oak Ridge geopend. Hier wordt gewerkt met bijproducten, van de atoombom ongelooflijk kleine hoeveelheden radio-actieve isotopen voor medische en andere proefnemin gen. De werkplaats is èen wonderland van spiegels, periscopen. bescher mingsapparaten en controlewerk zaamheden op een afstand. Zo wor den bijvoorbeeld flessen gevuld en van een capsule voorzien van aethor een beschermende laag van 60 cen timeter dtk. Sommige dezer „hete atomen" worden op dezelfde wijze als radium en X-stralen voor de dl recte behandeling van bepaalde ziïk ten gebruikt. De productie van deze bijproduct-*n van de atoombom zal waarschijnlijk uitgedrukt worden in ouces, waar duizenden arbeiders een jaar voor moeten werken. Maar wanneer dit materiaal aan oplossingen wordt tos gevoegd of zich met vaste mengsels verbindt, ontstaat een geweldige ra dio-actieve kracht. Voor eu tijdens het kuikenfoksei- zoen 1949 werden enige artikelen ge wijd aan de nieuwe opfokmethode met behulp van warmtestralers (in- fraroodstralers van 250 W. ook ther mostralers genaamd). Het succes in de practijk dat mee; dere fokstations met deze nieuwe werkwijze wisten te bereiken, was voor velen aanleiding om over te schakelen op deze nieuwe opfokme thode en het oude systeem der broed stoven vaarwel te zeggen. De ervaring die men opdeed met de Philips tliermostraler Tan 250 W leidde er toe. dat men in Eindhoven naast deze lamp ook een straler van 1(M) W ontwikkelde. De warmtespreiding van de themo straler van 250 W ls kleiner dan die van 100 W, d.w.z. dat de warmtestra len van ©en 250 W type op een kleiner vloeroppervlak worden geconcen treerd. Door een speciale vormgeving aan de nieuwe thermostraler van 100 W ls de spreiding der warmtestralen groter geworden. De keuze van het type straler dat men wil gebruiken, is daarom afhankelijk van de vraag of men gerichte infra roodst ra leu op een oppervlak wil „uitsmeren". Voor de 100 tot 125 kuikeus kau met drie themostralers vau 100 watt wordeu volstaan. Meu plaatst deze stralers lu een driehoeksvorm met 'n onderlinge afstand van circa 25 cm. Op deze manier wordt een gelijkma tig warmtevlak verkregen zodat alle kuikens het even behagelijk hebben. Schadeberokkende „kibbelpartijtjes" worden dan vermeden wanneer hel do kuikens er om te doen is elkaar bet warmste plekje af te snoepen. De afstand tussen de onderkant van de straler van 100 W en het strooisel mag circa 15 cm. bedragen., bij de ze opstelling bestaat er voo- de kul kens geen gevaar. De afstand tussen de onder/i i van thermostraler van 250 W en het bodem strooisel moet tussen de 35 a 40 cm. bedragen. Bij deze warmte bron heeft men voor circa 100 kui kens genoeg aan één straler. KR .NKKErZl .MULW- GülKEA Binnenkort zullen aan de philatells- t en-loketten van de postkantoren de volgende frankeerzegels van Nieuw- Guinea verkrijgbaar zijn: a. cijfer-type (ontwerp van Krimpen) in de waarden van 1, 2, 2 5, 5, 7,5 en 10 cent. b. Koningin Jttllana-zegels (ontwerp TTnrtz) in de waarden van 15, 20, 25 en 40 cent. De zegels van 2.5 en 7.5 cent wor den verkocht voor 8 en 8 cent. de o- ver'ge tegen nominaal. DONDERDAG 23 FEBRUARI Hilversum I, 301 r.i (KRO-NCRV) 7.00 en 8.00 Nieuws; 9.00 Voo.- de vtouw; 9 40 Schoolradio: 10.15 Morgen dienst; 11.00 Ziekenprogramma; 11.45 Schoolradio: 10.15 Morgendienst; 12.00 Vaudeville-Strijko.-kesb 12.33 Sympho nette-orkest: 13.00 Nieuws; 13-20 Piano recital; 14.00 Promenade concert; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Zangrecital: 16 uur Bijbellezing; 17.00 Jeugduitzending; 17.30 Westfriese uitzending: 18-00 Le ger des Heils: 18.30 Strijdkrachten; 19 er. 20.00 Nieuws; 19.15 Muzikale eau seriï voor de jeugd; 20.05 Fantasie in melodie, studiosteravond met Rijm water va' en familiecompetitie 22-15 Buiten lands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Koorzang. Hilversum II 415 «n (AVRO) 7.00 en 8.00 Nieuws; 900 Strijkorkest; 9 35 Soft and Swet!; 10.15 Arbeidsvitami nen: 11.00 Kerk en Torenklanken: 12 u- Zangsterren: 12.38 Gramofoonplatcn 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade orkest 14.00 Met naald en schaar: 14.30 Ka mermuziek; 15.00 Voor zieken en ge zonden; 16.15 Bei Canto uur 17.00 Jeugdprogramma: 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje: 18.40 Causerie: 19.05 H. dc Groot en zijn orkest: 19-30 Vo'-kstnu ziekschool; 20.00 Nieuws: 20.15 Radio Philharmonisch orkest: 21-15 Avond school: 21.40 Muziek in discussie. 22.30 Zuid Amerikaanse muziek; 23.00 Nws 23.15 Sportnieuws. Zo vertelde se aan E. A. Jeukins ln *t geheim wie de inbreket eigen lijk geweest was en waarom, d.w.z. om wie hij het gedaan had. En de elastieken banden werden aan hem toevertrouwd met nog an dere geheimen. Zijn bleke ogen licht ten op bij het vernemen van al die dingen. Het waren even zovele ele menten voor een cause célèbre en E A. Jenklns sou er een cause célèbre van maken of hij was geen knip voor de neng waard. E. A. Jenkins ging van de een naar de ander dat was stjn werk hij ging van zijn cliënt naar diens vrouw en van de vrouw naar de politie en een der eerste gevolgen van die be zoeken was. dat Arthur Manuers op het politiebureau werd ontboden en hem gevraagd werd. verslag te ge ven van zijn doen en laten in de nacht ▼an de inbnuJk op Gaunt Square. Waarom? vroeg Arthur. En hU weigerde antwoord te geveu. zolaug er geen beschuldiging tegen hem ge formuleerd was. Als u een beschuldiging tegen mij heeft, maak daarvan dan een proce3 verbaal op, zei hij. E. A. Jenkins wreef ln ziju han den. Geen kwaad begin, dacht hij. Daar kijken ze van op. Hij wist, dat de zaak van zijn cliënt er niet te best voor stond en dat ver heelde hij niet aan diens vrouw. Eu Draga Alexandrowna maakte zich dus niets wijs. Ze begreep, dat de toestand niet rooskleurig was. Iu haar hoofd leefde ais een kna gende pijn höt woedende bericht, dat Danüo haar vla E. A. Jenkins ge zonden had, nadat hij gehoord had hoe hulpvaardig se geweest was voor de handlanger van zijn slachtoffers. Soms was ze bijna blij, dat hij niet aan een veroordeling zou ontkomen. Dan zou hij ln de gevangenis tijd heb ben om zijn lelijk humeur te kunnen laten bekoelen. En zij zou tijd heb ben haar plannen uit te voereu. Ze zag zich al bezig, Danilo te wreken en haar eigen portemonnaie te vul len tegelijkertijd. Zij zou die porte monnaie hebben lateu rusten als er maar een flauwe kaus geweest was om Danilo uit de gevangenis te krij gen door opoffering vau haar eigep belangen ondanks haar angst voor zijn wraakzuchtige woede-uitbarstin gen. Maar zo'n kans was er niet en haar instructies aau E.A. Jenkins hielden in. dat hij zoveel mogelijk geld moest zien los te krijgen van Ieder, die daarvoor in aanmerking kwam en ieder ten val moest bren gen, die hij maar kon en liefst met zoveel mogelijk schandaal. Tenslotte was het geldnood, die Draga tot overhaast handelen dreef. E. A. Jenkins vernam van Roder, dat de vrouw van de grote advocaat, één van zijn ..patiënten" geweest wa en dat zij niet alleen geregeld hem bezocht had. maar ook de twee jonge muzikanten In Cretton Street. Dat schiep een redelijk verband tus sen haar en do Inbraak. Draga had Arthur herkend en zij zou de trui met het gaatje ln de linkerelleboog herkennen. Dan waren er de stukken elastiek met namen en adressen. Dra ga stond sterk als ze van die vrouw geld los wilde krijgen en ze had vreselijke behoefte aan geld. E. A. Jenkins had ook behoefte aan geld. En Draga had geen geld voor zich zelf, laat staan voor hem. En zo geschiedde het. dat Draga op een dag aanbelde aan het huls op St. James's Square. Dat deed ze zonder medeweten van E. A. Jenkins. die het niet zou heb ben goedgekeurd. Een dergelijk open lijk optreden -ou hem de schrik op het lijf hebbqp gejaagd, al had hij er alleen maar over horen spreken. E. A. Jeukins kende de wet goed. maar hij kende ook de „cliënten" goed. met wie hij doorgaans te doen had; lieden uit de bunrt waar hij woonde. Daarom nam hij als zeker aan, dat Arthur Manners hulp sou zoeken bu ziju „opdrachtgevers" om hem te redden vau de gevolgen van wat hij in hun opdracht gedaan had. En daarin beging E. A. Jenkins zijn eerste grote fout. want aan zo iets dacht Arthur natuurlijk niet Arthur hield zich eenvoudig stil en wachtte af. En aan die mogelijkheid dacht E A. Jenkins helemaal niet. En zijn tweede fout was. dat hij Draga niet doorzag. Hij had er geen Idee van hoe haar verontwaardiging ge wekt was. toen hij haar meegeno men had naar mr^France en tij de ware toedracht van de inbraak ver teld had. Haar verhaal was zeer koel ontvangen. Het week zo sterk af van :;.ar eer6te mededelingen. „Wat heb je hiei'mee voor?" hadden zij haar onvriendelijk gevraagd en „Wat heb je tegen die straatmuzikant?" Haar verklariug was met de grootste re serve opgenomen en dat had haar woedend gemaakt. Die woede was een van de hoofdoorzaken, waarom zij naar Wanda was gegaan. Als ze haar niet geloofden en haar beledig den. zou ze wel op eigen initiatief gaan handelen! Wat kan ze tegen die man heb ben? Wil ze zich op hem wreken? Dat was de vraag, die onmiddellijk bij de politie opkwam. Waarom had se. zodra ze een nieuwe raadsmaa had. het verhaal van een hem. hem! politieman in het 1/auw opgedist en kwam ze nu Ineens met een be schuldiging tegen de straatmuzikant die iedereen in de buurt kende als een ongevaarlijk man? De bewering van de politieagent Cobden, dat hij de man 's nachts in een van de zij straten van Cretton Street gezien had maakte geen erg grote indruk. Dat feit was op zichzelf niet zo bezwa rend. Toch gaf het aanleiding tot hot vermoeden, dat de vrouw misschien nu de wat rheid gesproken had en de eerste keer had gelogen. Zij heeft gezegd in de avond, voor tien uur, zeide inspecteur. En wij weten waar hij was. 's avonds voor tien uur. - Dat heeft ze gelogen, zei Cobden Waar is hij geweest om twee uur in de nacht? Waar kwam hij vandaan, toen hij tegen mij opliep? Daar wil hij niet over spreken. Maar ik zal het te weten komen. De vrouw, die bij de politie over Roder geklaagd had. had het niet veel prettiger dan de anderen, die bU de geschiedenis betrokken waren. De inspecteur van het politiebureau Cretton Street verdacht haar man van inbraak hoewel hij erkende, dat er misschien „technisch geen sprake was van een Inbraak. Maar dat was van niet zo groot belang. Ds zegels waren verbroken en d§ bewijs stukken verduisterd en hij verdacht dc echtgenoot. Ze is een onbetrouwbaar type. zei hij Geeu haar beter, dan die Ro der zelf en het is best mogelijk, da', ze samen kobben geknoeid. En haar man? WIJ hebben alleen haar getuige ni.. dat hij die nacht thuis geweest is. Niemand anders heeft hem gezien Wordt vervolg*

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3