N,-HOLLANDSE - "PERS 19^5 Labour wint in steden Mobilisatie Franse regering heeft het door staking weer zwaar te verduren „Cummunisme is een instrument van gewapend imperialisme Italiaanse boer terroriseerde een dorp Plannen om de Z.O. Polder zo snel mogelijk droog te leggen u JAARGANG NUMMER 1828 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 t'ttori Stichting JH Vrtje Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend rapier. Alk maar Abonnementen f 0 30 per week t 1225 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. ledacteurJ. v. ZoonenBureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht I TeL K 2200=3971 Maatregelen op komst tegen de „vredescampagne" en agitators In de Engelse steden en industrie centra heeft Labour de eerste ronde van de verkiezingsstrijd gewonnen. De aanhangers van Attlee kregen 163 zetels tegen die van Churchill 102. Er werd slechts liberale ^an didaat gekozen, terwijl de commu nisten bun enige zetel (in Oost Lon den) verspeelden. Hebben de conser vatievjn hun hoop op de plattelands districten gevestigd: Labour meent, dat de voorsprong groot genoeg is om met een kleine zege in het parlement terug te keren. Nog nimmer brachten zoveel kiesge reohtlgden hun stem uit als Donderdag Van de 34,5 millioen kiezers stemden 84 procent, in 1945 bedroeg het per centage 73. Uit latere berichten blijkt, dat de conservatieven inderdaad op het platteland iets betere resultaten behalen dan Labour. Liberalen werden slechts sporadisch gekozen: deze partij verspeelde al voor een kwart millioen gulden aan waar borgsommen. Westerling spoorloos Knar aanleiding van het bericht, dat Westerling naar Singapore is ge vineht, heeft de regering der KIS aan Groot Brlttannlë om Hulp verzocht, aidns vernam „Autara" uit officiële kringen. Functionarissen van de Britse am bassade te Djakarta deelden naar van welingelichte zijde van de RIS is medegedeeld, dat in Singapo re geen spoor van Westerling of diens gezin Is ontdekt. In welinge lichte kringen werd gezegd, dat hei nog steeds niet zeker is. of Wester ling Indonesië heeft verlaten. Les in liefde de rad o via Andre Maurios heeft gisteravond voor radio Parijs in de tweede van zijn acht lessen over de liefde de Jonggetrouwde mannen gewaar schuwd om nie* op lichtzinnige wijze tot htm vrouwen over het huwelijk te spreken .Hij wees „zijn leerlingen" in dit verband op de fouten die sommige mannen na het verlaten van de kerk maken, waarbij hij de cynische op merkingen van Shaw citeerde: „Is Vrijdag een ongeluksdag om ;e trouwen?" „Na uurlük. waarom zou Vrijdag ee uitzondering zijn"? Voorts k.-urde hij de kleinerende opmerkingen over de fowlïie van de bruid af, evenals het becritiseren van do bruid zelf, van haar kleren, van do huwelijksplechtigheid en van de geschenken. Tenslotte kantte hij zich tegen het houden van zaken gesprekken en het me ken van vulgaire grapjes op het ogenblik dat de bruidegom poëtische gevoelens diende te koesteren. De deskundige bij de commissie voor de perszuivering, A. L. Govers. conculdeerde tegen A Meyer Schwenc ke. journalist, uitgever en drukker te Den Haag. tot 20 jaar uitsluiting uit enige journalistieke of leidende niet- journalistieke functie in de Neder landse pers. - In New York, Boston, Chicago. Londen en andere Amerikaanse en En gclse steden hebben Zondag j.1. tal rijke Li-ause emigranten bijeenkom sten gehouden ter herdenking van de nationale feestdag die tien jaar ge leden voor het laatst In het land zelf werd gevierd. Dr. Nieus Bohr, ecu Deens a- toomgeleerde is met zijn echtgenote te Hoboken in New Yersey, aange komen om gedurende twee maanden wetenschappelijke besprekingen te voeren op het Instituut t Princetown ten einde zich op de hoogte te stellen van ,,de jongste ontdekkingen op a- neigen oF xanttEschijn Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit Noord of Oost. Temperatuur dalend tot dicht bij het vriespunt. De Franse minister van Justitie, Rene Mayer, heeft een wetsvoorstel in gediend, volgens hetwelk agitators, d? pogen de herbewapening van Frankrijk te belemmeren, gestraft zullen kunnen worden met eenzame opsluiting en dwangarbeid. De ministerraad heeft dit wetsontwerp reeds geaccepteerd. De genoemde straffen zullen volgens het ontwerp ook kunnen worden opgelegd aan personen, die daden plegen waardoor schade kan worden toegebracht aan het moreel van hft leger of van de natie en waarvan de bedoeling was de nationale verdediging aan te tasten. Wanneer deze wet wordt aangenomen zal zij aangewend kunnen worden tegen de communistische „vredescampagne" waaronder begrepen is het aanzetten van de havenarbeiders tot weigering Amerikaanse wapenen Ie lossen of wapenen te laten voor de Franse strijdkrachten in Indo-China. Ongeveer 400.000 metaalbewerkers is gegeven, is door een groot gedeel te van de winkeliers in de grote pro vinciesteden in acht genomen, zo o. m. te Marsellle, waar de winkels tn ook sommige bioscopen gesloten hie ven. Te Lyon bleven de grote warm huizen geopend, evenals de apotheken en bioscopen, ofschoon zij zich soli dair met de beweging hadden ver klaard. De advocaten uit deze stad hebben gedurende één uur niet ge pleit, terwijl de artsen enkele gehoor gaven aan dringende oproepen. Overal stakingen uit Parijs en naaste omgeving, wer kend in 4860 ondernemingen, waarvan slechts 17 meer dan 2000 arbeiders in dienst hebben, zullen geraadpleegd worden over d', wenselijkheid van 'n staking tot ondersteuning» van hun looneisen. Tot dusver is in de grote bedrijven een meerderheid voor staking geble ken. Er wordt vrijwel niet gewerat bij Renault, waar verscheidene werk plaatsen door arbeiders bezet zijn De zelfde toestand doet zich voor bij Ford (7.000 arbeiders) en Rosen- gart (1.200 arbeiders) en zojuist wordt vernomen, dat ook bij Peugeot (Parijs) het personeel met 995 te gen 358 stemmen besloten heeft over te gaan tot een algehele staking voor onbepaalde tijd met bezetting van fis werkplaatsen. Over het algemeen is de toestand verward en ras over enkele dagen zal meu kunnen zien hoe de toestand zich zal ontwikkelen. In de provincie heerst hier eii daar enige beroering maar evenals te Pa rijs gaat het slecb's om bepaalde be drijven. Ook wordt een betoging ge meld van het economisch front, dat eer aantal bonden van winkeliers, kleine industriëlen, landbouwers en uitoefenaren van vrije beroepen groe peert. De meeste aangeslotenen heb ben te Parijs hun winkels gesloten. Overal zijn affiches aangeplakt, waar door de aandacht van het publiek ge vestigd wordt op de „verpletterende belastingdruk", die de oorzaak is van deze protestbeweging bij de midden stand. Het bevel tot sluiting van 13 tot 17 uur, dat door het économisch frons Koningin en Prins officieel naar Frankrijk De Koningin en de Prins der Neder hinden hebben bet roornemen een of ficieel bezoek te brengen aan de pre sident. der Franse republiek. Het vorstelijk paar zal op 23 Mei in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad weder verlaten Volgens een communiqué van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, „zal de Franse regering zich gelukkig achten H.M. de Koningin der Nederlanden, die de wens te ken nen heeft gegeven een bezoek te bren gen aan de president van de repu- blik, te ontvangen". Nieuw Zeeland open voor 470 gedemobiliseerden Op Nieuw-Zeel.-nd zullen zich 470 ongehuwde Nederlanders (370 man nen en 100 vrouwen), die bij de Ne derlandse strijd krachten in Indonesië dienst hebben gedaan, kunnen vestigen, aldus heeft de minister van immigratie, bekendgemaakt. De kos ten van het vervoer zouden door de Nederlandse regering geregeld wor den. Dood door schuld 7 Tegen de 25-jarige fabrikant Berg- mann uit Wassenaar, die op 19 No- vembor 1949 in de IJsselmondse laan onder Capelle de 67-jarige Kats, die een handwagen voortduwde, met zijn auto aanreed en zo ernstig verwond de, dat de man later overleed, eiste de officier van justitie bU de Rotter damse rechtbank één maand gevan genisstraf. Ook vogelpest in Vlaanderen De vogelpest heerst thans hevig in West Vlaanderen. Bij een pluimvee houder t,e Houthulst stierven in een nacht 300 kippen. Niet minder dan 550 andere kippen, die eveneens door ziekte waren aangetast, moesten door deze pluimveehouders worden afgemaakt. Ook in de omgeving van Brugge, Tiel en Poperinge maakt de vogelpest vele slachtoffers. Twee Tsjechische handen Vlasta Burian een van de meest bekende komieken van Tsjecho Slowakije, had in de afgelopen oorlog zijn talenten misbruikt door In Duitse propaganda-uit- zendingen, via radio-Praag, wij len president Eduard Benesj en minister Jan Masaryk belache lijk te maken. Burian werd na afloop van de oorlog tot dwang arbeid en verbeurd verklaring van zijn bezit veroordeeld. Zijn Tsjechoslowaaks burgerschap kwam te vervallen, terwijl hij Ook niet meer mocht optreden. Burian deed, in verband met zijn „proletarische afkomst", een beroep op zijn vakvereni ging om kwijtschelding van dc bem opgelegde straffen. Hij zou. indien dit geschiedde „het volk de vreugde schenken, waar op het recht heeft". De vakvereniging besloot verzoek in te willigen, „daar de Tsjechoslowaakse staat met de ene hand verraders en klas- sevijanden straft, doch met do andere hen, die hebben gefaald, in staat telt blijk te geven van hun goede wil en de in het ver leden begane fouten goed *e maken. Truman zegf: President Truinan heeft In een rede verklaard, dat elk systeem van con trole op atoomwapens zonder Internationale inspectie - die Rusland ver worpen heeft - een „sehijnovereenkomst" zon zijn. De YS zouden elke mogelijkheid om tot een doeltreffende controle te komen blijveu bestude ren. Over het communisme zei Truman: „Het communisme schijnt de mensen er toe te brengen liun vrijheid te geven door valse beloften van een beter leven, nianr het grote gevaar van het communisme ligt niet In zijn vim beloften. Het ligt in het feit, dat hef een instrnmeut is van een gewa pend imperialisme, dat zijn Invloed me* geweld schijnt te vergroten 3' Vermindering van de handelsbar rières door middel van het program van wederkerige handelsovereen komsten. 4 Oprichting van een internationale handelsorganisatie ter vergroting van de wereldhandel (Te Havanna hebben in 1948 54 landen een han delshandvest getekend, waarin een internat'nnaie handelsorganisatie wordt voorgesteld). KOE BRACHT DRIELING TER WERELD Bö de veehouder Noom te Beesd In de Betuwe bracht een koe drie kal veren ter wereld. Het zijn alle 3 kalveren van het vrouwelijk geslacht. Pas goet en wel was de geboorte bekend, of verschil lende veehouders gingen op kraam visite „Practische weg naar de vrede" De president herhaalde, dat de YS alles zouden doen om de verschrik king van een nieuwe oorlog «e voor komen. Wij geloven, aldus Truman, dat de Ver. Naties het juiste appa raat zijn om tot een doeltreffende con trole op de wapens voor massaver- nJetiging te komen. De VS. moesten het Europees her- stelprogram voltooien. West -Europa had wat de productie betreft reeds grote vorderingen gemaakt, maar er moes! meer worden gedaan alvorens de hechte basis van economische zelf hnip, essentieel voor de handhaving der democratie, was bereikt. Het in de VN uitgewerkte plan voor controle op de atoomenergie goedgekeurd door de overgrote meer derheid der VN-leden.zou volgens Truman doeltreffend zijn. De president noemde vier punten als „een practische weg naar de vre de". 1 Het Noordatlautisch verdrag en het hulpprogram voor de wederzijdse verdediging. 2 Voltooiing van het plan-Marshall en aanvaarding van zijn program voor onvoldoende ontwikkelde ge bieden. Zesfig jaar getrouwd Gisïereu vierde het echtjaar Evart Jan Boshuis en Evertje Veldhuizen t9 Voorthnizen het 60-jarige huwelijks feest temidden van kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. De echtgenoot, die op 28 Januari 1869 en de echtgenote, die op 2 Februari 1871 geboren werd. maken het heiden nog goed. Zij hebben acht kindereu. 16 kleinkinderen en twaalf achter kleinkinderen. Gisteren herdacht het echtpaar Willen» Schoone Azn en Engeltje Zwart te Assendelft de dag waarop zij voor 55 jan: in het huwelijk tra den. De bruid is 78 en de bruidegom 8ft Jaar. Belden genieten nog een uit stekende gezondheid. Ook Londense panda dood Pien Ho, de reuzen Panda van de Londense dierentuin, een van de wèi nlge die men tot nog toe in gevan genschap in leven had kunnen hou den is gistermorgen gestorven. Tij dens de ziekte van het dier werd door vele belangstellenden van overal uit Engeland speciaal voedsel voor de patiënt gezonden. Pien Ho werd in 1946 door de Chinese regering aan de Zoo ten geschenke gegeven, ter vervanging van „Ming" die de eerste reuzen Panda in Engeland was. Het dorp Filottrano bij Ancona leek Dinsdagavond wel een slagveld als in de tweede wereldoorlog, toen daar hevig gevochten werd. Ambulances van het Rode Kruis vervoerden do den en gewonden naar de ziekenhui zen en troepen carabinieri trokken door de straten, waar dc ramen ge blindeerd waren. 16 uur lang werden de bewoners namelijk geterroriseerd door de 23-jarige boer Cetulilo Lilliui Eerst had hij in het huis van zijn verloofde Maria Mainmoli op korte afstand zes schoten op haar gelost. Naar builen rennend schoot hij twee buren dood, die hem tegen wilden hou den. Maria's moeder en haar 7-jarig broertje die in paniek het huis uit vluchtten, werden onder vuur geno men en vielen ernstig gewond neer De gehele nacht raas-Ie Lil'ini als 'u wildeman door de straten en schoot hij op ieder, die zich buitenshuis waagde of door de luiken naar buiten durfde kijken. Drie carabiuiere tracht ten hem te arresteren. Stuk voor stuk rekende hij met hen af en zwaar ge wond bleven zij in een sloot liggen Totaal werden 23 personen gewond, van wie verscheidene waarschijulijk dodelijk. Ia de vroege ochtend hing hij in de Dorpsstraat het volgende biljet op: ,.Ik ben gedwongen dit io doen. Het spijt mij,- indien onschuld;- gen lijden. Sinsdieu heeft men niets meer van de woesteling gemerkt Gewapende politic trekt thans beboudzaam in ge vechtsformatie op van de dennenbos sen uit. Franse gevangene werd gemest met gist De 31-jarigo Fransman Caml'.ïe Bac quet is na een verblijf van 5 jaar in het Oos'-Duitse concentratiekamp Bu chenwalti te Berlijn aangekomen. Hij is vrijgelaten toen het kamp door de Russische autoriteiten werd opgeh:- ven. Hij was in 1945, na gedwoug-a tewerkstelling in Duitsland, op weg naar huis. toen hij door H K op beschuldiging van „Spi'-mnago" werd gearresteerd. Bacquest heeft aan een ccvrezpou- dent van Reuter meegedeeld dat gelijk met hem o.m. twee Nederlan ders uit Buchenwald we :i vrijge laten. „Yoor onze vrijlating", aldus -Ie Fransman, worden wij gemest met verscheidene dngen Inns 2*V1 gram per dae. Op de dag -lat v ij ver trokken kregen wij nieuw* kleren en schoenen en een grote hoeveelheid voedsel om iuee te nemen, ook boter' De beenderen van ongeveer 190 lij ken van gevangenen van nazi-concen tratfekampcM zijn totnogtoe in het Duitse „dod «schip" Thielbeck, dat gedurende l.ijr.a 5 jaar op de bodem van de Neastadtev-Baal rustte, ge vonden, aldus delen de Duitse mari ne autoriteiten mede. Door de werkgevers- en arbeiders organisaties lu het baggerbedrijf is besloten om, in verband me* de zo dringend nodig opvoering van de pro ductiviteit in ons land en Ir het be lang van de uitvoering der zuiderzee werken medewerking te verlenen. Dat de draaitijd van het baggerma teriaul, dat zal worden gebruikt bij de binnen e-kele weken te verwach ter v^n de 7uid-Oosf.po'd»*r verhoogd zal worden tot maxi in aal 72 unr per week In de daarvoor ln aanmerking komende seizoenen. Dtt kan geschieden door in ploegeu te gaan werken. Omtrent de arbeids tijden eu overige arbeidsvoorwaarden zal uiteraard nader overleg met de daarvoor In aanmerking komende in stamies worden gepleegd. Dit besluit Is van zeer grote bete- Voetbalier veroordeeld Op 8 Januari werd in Schoondijke een voetbalwedstrijd gespeeld tussen 's-Heerenhoek en een elftal van de voetbalvereniging Schoondijke. Een van de spelers begiug daarbij over tredingen en werd door de scheids rechter, de heer S. uit Vlissingen, het veld uitgestuurd. Hij weigerde aan dit bevel te voldoen, waardoor enig tnmult onts'oud. Een broed van de speler, A. F. uit Schoondijke, die eveneens deel uitmaakte van het elftal, sloeg de scheidsrechter tegen de grond. G. moest In verband daarmede te recht staan voor de politierechter te Middelburg. Hij zeide spijt te hebben van zijn opireden en verklaarde in drift te hebber gehandeld. De politierechter veroordeelde hom tot 10 dagen hechtenis. kenis, omdat hierdoor verwacht mag worden, dat de inpoldering van de Zuid-Oostpolder sneller zal kunnen geschieden en daardoor op een vroe ge tijdstip een aantal arbeiders bij de verdere ontginning van de Zuid- Oostpolder kan worden te werk ge steld. terwijl daarnaast binnen kor tere tijd een aantal landbouwers en andere zich definitief in de polder kunnen vestigen. Twee meisjes verdronken te Heerenveen In dc nabijheid van Heerenveen zijn twee meisjes, dochters van de veen arbeider Bloem, verdronken. Een nichtje van deze meisjes, de 12-jarige Jeltje Piek uit het naburige Nieuweburg, had met de eveneens 12-jarige Jeltje Bloem per fiets een boodschap gedaan in het dorp Luiu- jeberd. Na hun terugkomst zouden zij door de 17-jarige Aaltje Bloem met een boot over de vaart worden overgehaald. De drie meisjes gingen met de beide fietsen in het ranke bootje. Doordat onder het va ren een der meisjes viel sloeg het boo je om en geraakte alle drie te water. Jeltje Piek wist de wal te be reiken en waarschuwde haar oudeis en buren, die te hulp snelden, maar wegens de vrij grote afstand kwam de hulp te laat zodat de beide zusters Bloem verdronken. Een groep ontmantelingsarbei ders heeft ».e Watenstedt—Salzgitter de walsinstallatie van de voormalige Hermaun Goering gieterijen opge blazen, nadat de directie verzocht had deze te sparen, omdat deze in stallatie voor zover haar bekend niet op t ontmdntelingsprogramma voor komt. Er is in Nederland een mobilisatie aan de gang, waar alle mensen belaag bij hebben en waarvan nog veel te weinig mensen nota nemen. We hebben het oog op de actie die de vereniging Koningin Wilbelmtaafonds bezig is te vo ren. De strijd, die dc medici tegen de Kan ke.* voeren, is, hoewel reeds jaren oud. nog pas in een beginstadium. Er zal nog een ontzaglijke hoeveelheid arbeid moeten worden verricht, alvorens de cigen'ijke verwekker van de kanker zal kunnen worden aangewezen en er zal minstens evenveel arbeid moeten wor den gedaan, um deugdelijke geneesme thoden uit te vinden. Maar reeds is het zo vet, dat de wetenschap op resul tóten kan. bogen. Indien men er vroeg genoeg bij is, worden vele mensen be hoed voor een afschuwelijk lijden en een vroegtijdige dood. Om de kankerbestrijding te stimule ren en in goede banen te brengen is geld nodig. Veel geld. Niet voor een eukele keer, maar rege'matig. Telkens terugkerend. Men kan zich op het stand punt stolen, dat de overheid daarvoor behoort te zorgen, men kan evenzeer -c-der.eren. dat het particulier initiatief niet achter mag blijven. Hoewel we pe>- aoonüjk op het standpunt staan, dat dt steun van de overheid in de eerste plaats nodig is, willen we vanaf deze plaats toch van ganser harte opwekken om het doel, dat het Koninqin Wilhel mnafonds zich stelt uit a'le macht té helpen steunen. Het is niet voldoend;, dat we ter gelegenheid van de troons afstard en troonsbestijging als één man en één vrouw met het bekende insigne liepen. Die gebeurtenis komt maar een maal fci de zoveel jaar terug. Maar dc strijd tegen de kanker vordert elk jaar grote sommen. We b?bben in de laatste tijd verschi'lende vergaderingen van gemeenteraden bijgewoond, waar 'n verzoek van deze vereniging fel was ge komen. En het h ons opgevallen, dat verschillende gemeentebesturen zich bij hsi verlenen van -en bijdrage tot het strikt noodzake'ijke bepaalden. Dat stemt wonderwel o- ereen met de hcu ding van i groot doel van ons Ne rerlauctee volk. Ais er aan ons volk een bijdrage ge v-aagd woedt voor een zo nuttig doek a's het er om gaat een vijand te be strijden. d'e b nnen afzienbare tijd »;lfs u v persoonlijke vtjai.d zal kunnen zijn, da.1 zir. er maar al te veel mensen, die geen offer we.en te brengen- Hoogstens bïpa'en ze zich tot het verstrekken van een kleine gift. Wilt u er het bewijs van zien geleverd? In de folder, die huis aan huis be zorgd is deze week, kunt u enkele dj fers vinden over de opbrengst van de coi'ecte in verscblllrndc gemeenten En die opbrengst bedraagt dan iets meer dan vijf cent per inwoner per jaar. Ve* staat u ons goed. vijf cent per inwon?' per jaar. terwffi dit dan nog de beste grmeenten zijr. en ~*en er zeer tevr* den ove' is. Toch zal bet zo moeten worden, dat Hel Nederlandse volk voor de kanker bestrijding meer over heeft, dan ruim een sigaret per jaar per persoon. In onz? omgeving zijn dokte van Hesteren en de heer Besanger 'reeds enkele malen np pad geweest om de belangstelling groter te doen worden. Mogen wij er via dit artikel ln slagen, uw offervaar digheid hoger te doen opvoeren. v. 7

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1