'haar koninkrijk^ GROTE VERSCHEIDENHEID: Nieuw kleedlokaal voor „Grashoppers" Bloembollententoonsielling in Breezand geopend herenkappers- bediende een Dressoir flinke knecht Sorfeermaclvne Vilracjes Afgepaste Gordijnen Overgordijnstoffen Handweefstoffen BANDEN NODIG? FORD VEDETTE RAAD HOOGWOUD 3ij de aanvang van de voltallige ve; t,ad»ring hield burgemeester Breebaart ten uitvoerige rede, waarin hij de ve: .«.chilleade belangrijke raadsbesluiten fn 1*49 genomen, memoreerde. Hij sprak er zijr voldoening over uit da. de samenwerking in de Raad. on danks de veranderde samenstelling goed was gebleven. De bevolking van Hoogwoud is met 18 zielen toegenomen en bedraagt nu 2561. Burgemeester noemde het woningpro bleem een van de meest ernstige en dee.4 de toezegging dat aan de oplossing er van met alle kracht zal worden ge werkt. De financiële toestand der gemeente baart op het moment geen zorgen. De voorzitter deelde mede dat binnen kor' zal worden begonnen met de bouw van de verkee.-sbrug aan de Langereis. Dc wekelijkse steunnormen zijn ver hoogd tot f 21 voor gehuwden, f 15 voor ongehuwden. allebei met f 2 ver hoging van huishuur, f 14 voor kost gangers en f 2.75 voor elk minderjarig g -rirslld. Pogingen worden in het werk gesteld om brievenbussen te krijgen aan de Langereis. aar de Dijkhuurt. aan de Weere en tegenover de RK kerk. MET MILDE HAND De RK afdeling F.HRO zal een sub sid'e ontvangen van f 50. De RK kleuterschool zal evenals de neutrale een subsidie worden tocge- kerd van f 10 per leerling. De voetbal 'ereniging „Grashoppers" *a' 10 jaar lang f 150 per Jaar ontvan gen, tenminste als de financiële toe stand niet beter wordt. Eer. en arder was nodig omdat de club een kleedlokaal moet bouwen. De heer Decker wi'de vijf jaar lang f 300 geven, doch voorzitter zeide dat daarop waarschijnlijk de goedkeuring van Gedeputeerden niet zou worden ver kregen. De heer Glas wees er op dat binnen kort waarschijnlijk Aa.-tswoud en de Weere voor hetzelfde geval zouden ho men te staan. De begroting van de ge meente zou dan te zwaar belast worden Bijdrage in de vervoerskosten van kinderen werd verleend aan de heren J. Roodt en J. Nipshagen. Naar aanleiding van een verzoek v. de R K. Bond voor het gezin deelde voorzitter mede. dat het fel de bedoe ling ligt voor 1951 het vermenigvuldi gingscijfer jp 1 te stellen. VERHUUR Aan S- Groot werd een woning ver hüurd, wijk B n'r. 16 voor f 130 per Jaar. Aan P. Davidson 1.75 ha land voor f 227.50 Aan W. Hartog 0.15 ha land voor f 19.10 Aai. 1. KeDpel 4.14 ha land voor f 593.52. Verlengd werd het bes'uit tot onbe woon ba ar verklaring van een achttal woringen en wel tot 1 October a-s. Is alsdan nog geen oplossing verkregen da.i zal de termijn opnieuw worden ver kngd. De heer Bakker merkte op. dat het gevolg hiervan zou kunnen zijn. da' zelfs kleine reparaties achterwege blij ver.. Het gemeentepersoneel zal een verho ging krijgen gelijk aan dl» van het Rijkspersoneel. A«n enkele plaatselijke verenigingen sa. een bijdrag» worden verleend over 1950 en 1951, van f 50, waardoor een filmprojectieapparaat zal kunnen wor den aangeschaft, waarvan, dan de open bare lagere scholen gebruik zullen kun neii maken. TROTTOIR! De loopstraat in de burgemeester Hcogenboom laan zal veranderd worden in een trottoir. Indien de kabilertag van het PEN ondergronds wordt, Is het d? bedoeling steeds verder te gaan. De voorlopige koster zul en bedragen drie duizend gu'den Naar aanleiding hiervan ontspon zich een verwarde discussie, waaruit we de conclusie trokken, dat de vier Noorder Koggen de hoge kosten van wegen ondprhoud niet langer ge heel voor hun rekening zullen kunnen nemen. De handwerkorderwijzeres in Aarts woud zal twee kwartjes per uur mee: krijgen. De raad besloot de kosten var aan sluiting van twee onrendabele percelen op de water'eidfcig in de Weere. to' een bedrag van f 48 voor zijn reke ning te nemen Bil de rondvraag bepleitte de heer Deckers h.-andkranen aan de Zuiderkade B. en W. zullen dit bekijken. De heer Glas zei dat het waterpeil niet zo laag moet worden gehouden- Hierna s'uitfng. Akkers worden klaar gemaakt In het zuidelijk deel van deze tuin bouwstreek is men al weer druk be zig de akkers in gereedheid te bren gen voor de nieuwe oogst. Men ziet de tuinbouwers weer druk in de weer met ploegen en spitten en het strooi en van kunstmest. Vele akkers ont vangen een deel van hun bemesting in de vorm van onverkoopbare kool. Er is n.1. een tijd geweest, dat een belangrijk gedeelte gele kool niet was te plaatsen, terwijl ook rode kool op de akkers als bemesting terecht kwam. De slechte kwaliteit van de kool heeft daartoe veel bijgedragen. D1RKSHORN Schaakc'ub Dirkshom In de eerste klcsse waren de partijen Donderdagavond w»l heel snel beslist. De grootste sensatie vormde de wijze waarop Levendig In een klein ha'f uur van Gutker klop kreeg. Ook R. M»ine ma verloor zeer vlug van Vlam. Ver straten—Ploegei was een kalme partij, welke door zwart regelmatig werd ge wonnen. In de tweede klasse verpletterde Ril* van Drumpt, maar verolor daarra van Stri his. Joop levend.g s'oeg I, Burger en Kaag deec. he: als Rils: één gewon nen en één verloren; een 1 tegen Schou ter* en een 0 tegen van Dijk. Donderdagmiddag is in Breezand d? grote bloembo'lenten toonstelling 1950 officieel geopend. Een tweehonderd be langstellenden waren aanwezig, ond?' wien, talrijke hooggep'aatste personen, zoals de commandant Zeemacht in Ne derland, schout bij nacht Reynierse en de burgemeesters van A-ma Paulowna en vele omliggende p'aatsen. De tweede voorzitter van de vereni gmy voor bloembollenc iltuur, de heer A. Mo'enaar, heette allen hartelijk wel kom en bracht dank aan alle medewer kenden, die een expositie hebben ge maakt, die niet alleen voor de vakman maai ook voor de liefh?bber een feit van grote betekenis is. Een woord van dank richtte hij ook tot het onderwijzend personeel Er waren nl. ongeveer 300 inzendingen van de schooljeugd geko men voor de afd. huisnroei, en die wa ren zeer veelbelovend. Burgemeester Mijnlieff van Anna Paulowna stelde "t op hoge prijs, dat burgemeester Rit meester van Den Helder de officiële opening wou verrichten. Hij merkte op dat beide gemeenten op dit gebied nauw met elkaar zijn verbonden, wat door de heer L. Koriekaas nog eens werd onderstreept. Jan Buisman voor de radio Jan Buisman heeft wederom een op dracht gekregen een radioprogramma samen te stellen onder de titel „Een uurtje bij ]an Buisman's Boerencabaret" Maartje en Jan vervullen hierin de hoofdrollen, de anderen medewerkenden zijr. streekkrachten uit onze omgeving. De muziek is gecomponeerd door Oeb Bootsma en D- Zoetelief, zangteksten van Jan van Alfen en Jac Broersen. regie Jan Buisman De filmster Gene Autry en de oud bokskampioen zwaargewicht Jack Dempsey hebben ten Zuid-oosten van Predtrick in Oklahoma olie ontdekt. Het Oostduitse ministerie van de PTT deelt mede, dat het luchtpostver keer tussen de Oostduitse republiek en alle landen behalve Spanje en Ja pan 1 Maar a.8. zal worden openge steld. Daarna n3m burgemeester Ritmeester van Den Helder het woord. Hij zeide. een versteviging van de band tussen Den He'der en de Polder op hoge prijs j re stellen en wees op bet grote belanr van de bollenteelt in Neder'and- Hii wekte de aanwezigca daarna nog op. de houw van een tuinbouwschool in Den Helder te helpen bevorderen. Daarna verk'aarde hij de tentoonstelling voor geopend. De hee- Molenaar had hier weinig aan toe te voegen, deelde alleen nog mee. dat de prijsuitreiking zal plaats vinden op Dinsdagavond om 9 uur in zaa! Bossen. Wii komen Maan dag nader op het voor Breezand zo be langrijke gebeuren terug. Handelsverkeer met W. Luils'and In tuinderskringen aan Langedijk was men enkele maanden geleden vrij pessimistisch gestemd omtrent de gang van zaken in verband met het In September '49 gesloten handelsver drag tussen Nederland en West-Duits land. Het gevolg van dat verdrag was n.1. dat de export van Nederland gro ter werd dan die van Duitsland, waar door de handelsbalans en daarmee de betalingsbalans zeer ten nadele van Duitsland oversloeg. Van beide zij den zag men het onbevredigende van deze toestand in, omdat een voortdu ren daarvan het handelsverkeer in 't bijzonder het agrarische ten zeerste in gevaar zou kunnen brengen. Voor de Langedijker tuinders, die voor hun stapelproducten, naar de erva ring leert, op Duitsland als afzetge bied in hoge mate zijn aangewezen, was het van het grootste belang, dat de moeilijkheden werden opgelost. Als resultaat van gehouden bespre kingen tussen regeringsvertegenwoor cfigers uit beide landen is nu een overeenkomst gesloten, waarbij is be paald, dat de invoer van Duitse agra rische producten in Nederland niet meer is gebonden aan kwantitatieve beperkingen, die voor Nederland in de eerste overeenkomst waren opge heven. De bepaling in het oorspron kelijke handelsverdrag, waarbij de invoer van een serie productiegroe pen uit Duitsland naar Nederland werd beperkt tot 8 millioen dollar per kwartaal, is nu komen te verval len. Gevraagd een Aanmelden Friescheweg 2 tel. 2770. Aangeboden VRIJ HUIS te Heiloo (kamer ensuite, grote keuken, bijkeuken, 3 slaapkamers, voor- en ach tertuin), huurprijs f 6.50 per week, tegen woning te Alkmaar, huurpr. f4.50 a f 6.50. Kerklaan 32, te Heiloo. Te koop: Kinderwieg f 5.- 2 klnderledik. f 15.- en f 17.50, 1 zinken badkuip f 10.-. Geestersingel 125 te Alkmaar. Te koop t 100.—. H. SCHUKINGA Groetweg, Middenmeer, Tel. 87. Voor direct gevraagd of volontair. Intern. Bekend met alle voorko mende werkzaamheden op gem. bedrijf. N. HOORNSMAN, Noor- derkwelweg J 58, Wierin- gerwerf. Te koop, z.g.a.n. ..Hermes", groot model. Br. onder letter V, Bur. van dit blad. Te koop plm. 5000 kg groen erwtenstroo bii A. VETHMAN, Groet polder, Winkel, Telefoon K 2244—304. Gevraagd een nette vrouw v. d. Huishouding Tevens te huur: een perceel Fruittuin bij M. BRUIN, Aartswoud. Voor direct gevraagd een jongen 16 17 jaar, bij GEBR. KOÓMEN, Bloem bollenkwekers, Middenweg 65, Breezand. Gevraagd zo spoedig mo gelijk een vast arbeider Best kunnende melken, bij A. BORST, Noord Zij per- weg 72, Wieringerwaard'. Te koop een zwaar ijzeren inrijpoort met zijvleugels,, doorrij- wijdte 3 meter. Zijvleugels ieder 1.50 m. breed. A. KATER, Oosterstraat B 98, Schagen. Halfwas - timmerman of gevorderd leerling gevraagd TH. DUIN. aannemer Tuitjenhorn. Te koop Bedrijfsvergunning A beroepsvervoer met 8 ton capaciteit. C. SMIT, Mo lenweg 24 Wieringerwaard Gevraagd een nette HUISHOUDSTER A. STRIJBIS, Winkel A 195 Gevraagd timmermansknecht of halfwas P. VOORTHUYSEN, Wad, Schagen. Te koop hooi en koeien L. RAVEN, Balgweg 37, tel. 288, Breezand. Gevraagd flinke aankomende leerling en bekwame schildersgezel bij C. SLOOVES, 349, Oud karspel. Gevraagd een dagmeisje door H. SWAN, Boschweg 't Zand. Te koop aangeboden, een pas afgekalfde koe Goede productie. JAC. SLOTEMAKER, Schagerwaard C 40. Te koop aangeboden 2 jongen zeugen Half April werpen. P. BROMMER, Barsinger- weg, Wieringerwaard. - Voordelig te koop 3 VULKACHELS met pijpen EN EEN DOGKAR Adres; N. KOS, Molenvaart 39, Anna Paulowna. SCHAGEN DONDERDAG 2 MAART 8 UUR PRECIES THEATER PLEZIER van FLORIS MESL'ER presenteert „Het Staat in de Sterren" met TOON HERMANS, WIESJE BOUWMEESTER JAN VAN EES en vele anderen In Amsterdam 4 maanden avond aan avond uitverkocht. Een ongeëvenaard reeord. Entreepr. f 3.50 - f 2.50 - f 1.50, alles inbegrepen Plaatsbespr. dagelijks a.d. zaal of per telef. 590 GrootiU ktux* Laagst* prijs Deskundig advlas OSSEN IttMAAR Bandangreothandal, Lssi 43-48, Tal. 408! V' en tenslotte geeft de „FORD SERVICE de volledige doorslag bij de keuze van een nieuwe automobiel. H.V HEOERLAHDSCME ESI» AUI0M0IIEI fAIHIE* ANSTEIDAH Roman naar het Engels door Ida Boyd V 43 Hij gaf mij zijn kaartje, Ik moet bet nog ergens hebben o ne»u ik heb het aan iemand gegeven, geloof ik. Ik Ik weet niet meer aan wie. Ze fronste baar voorhoofd, als trachtte ze het zich te herinneren. Iemand, die zich voor psycho-ana lyse interesseerde. Het zal me zo wel te binnen schieten. Hij keek liaar opmerkzaam aan. Ze sprak zo volkomen natuurlijk en onbevangen, dat hij geen ogenblik twijfelde aan wat ze zei, maar hij vroeg zich af, of er niet meer was, dat hij haar nog kon laten zeggen. Er konden dingen zijn, die zij vergat, om dat zij ze onbelangrijk vond maar die niet onbelangrijk waren.... Hij bleef haar strak aankijken. Het spijt me, dat lk je hiermee kwel, lieveling, begon %:j. Och kwellen zei ze, zich met een zucht tegen hem aanvlijend, lk ben al zo lang gekweld. Ik kan je niet zeggen, wat een kwelling die kwestie met Linda voor ons is. Waarom heb je mij daar nooit iets van verteld, kindje? Ik had mis schien iets kunnen doen. Dat kon ik niet! Je moeder heeft altijd een antipathie tegen ons gehad. Dat heeft ze ons duidelijk la ten voelen!.... En zij zou zulke vre selijke dingen gezegd hebben! Dat kon Fred niet ontkennen. Hij kuste zijn vrouw, zei een paar opbeurende dingen tegen haar, dronk thee met haar en ging toen terug naar zijn kantoor, met een gevoei van werkelijke opluchting. Hij was het huis nog niet uit of Wanda was al aan de telefoon om Lenda op te bellen en haar te vragen onmiddellijk te komen. Met angst en woede in haar hart ging ze terug naar Wanda, zonder nog met Jack gesproken te hebben. En ze onder wierp Wanda aan een pijnigend krnis 1 verhoor over alles wat Fred ge vraagd had en wat mevrouw Bulling- bam gezegd had en wat Wanda ge antwoord had. En zo geschiedde het, dat Lenda bij Wanda was, toen de butler binnen kwam met een stukje papier, waar op geschreven stond: Madame Dra- ga Rodowskl. Ik zal je bellen, zei Wanda, het stukje papier aan Lenda gevend. De butler ging. Ze komt om geld, mompelde Wan da. Laat haar binnenkomen, zei Len da. Er was een stekende blik in haar harde ogen en een fel kleurtje op elk van haar wangen. Draga Alexandrow na zag dat, zodra ze binnenkwam en kreeg er een triomfantelijk gevoel door. Dit is mijn zuster, zei Wanda. Die weet er alles van. Draga keek van de een naar de an der en zei allen maar „ja"? Wij wachten op wat u te zeggen heeft, zei Lenda, Waarom bent u hier gekomen? Dat weet zij, antwoordde Draga, met een blik naar Wanda. Zij heeft beloofd, maar ik heb nog niets. Geld? vroeg Lenda, Hoeveel? Hoeveel hebt u? vroeg Draga. Niets, antwoordde Lenda, Wij ge. ven geen geld aan afpersers. U zegt dat ook? vroeg Draga aan Wanda. Wanda gaf geen antwoord. Waarom zouden we, vervolgde Len da, Wat hebt u aan te bieden, dat wij zouden willen kopen? Zij - met een hoofdbeweging naar Wanda was een van de vrouwen, die mijn man bezoek brachten. Haar man weet er niet van. Ik heb namen en adressen en nog meer van haar en van andere vrouwen. Zij kan be talen. Van de anderen kunnen een paar niet betalen, maar zij wel. En u wilde ons die dingen verko pen? Zij schudde baar hoofd. Ik houd ze. Waarom zouden we dan betalen? Hoeveel geeft u er voor?? Hoeveel moet Je er voor hebben. Ik zal mijn advocaat vragen. Waar zijn de dingen? Advocaat heeft ze. En als we niets betalen? Dan hoort mr. Bullingham alles. Dus moeten we betalen, opdat hij het niet te weten komt! Een ondoorgrondelijke glimlach van het donkere gezicht was het eni ge antwoord. Hm, zei Lenda, Als het zo is vrees ik, dat we zullen moeten be talen. Wanda bewoog onrustig en Lenda keerde zich tot baar met de 'woorden: Ja wij zullen moeten. Jij hebt hierin gewerkt en je zult dus de gevolgen moeten aanvaarden. Ze snauwde het bijna. Het donkere gezicht bleek glim lachen. Maar voor mijn zuster het geld geeft, zult u een bewijs van ont vangst moeien tekenen, zei Lenda. Dit leek Draga blijkbaar iets grap pigs. Ze liet haar tanden zien. Lenda bleef ernstig en nam een schrijfblok van de tafel. Zij schreef op: De ondergetekende verklaart ont vangen te hebben van mrs. Fred Bul lingham de som van pond ster ling. waarover zij zich verbindt ze kere feiten, niet aan de echtgenoot van mrs. Fred Bullingham mede te delen. Zij las het aan Draga voor en liet het haar zien. Wat de mededelingen zijn, hoeft er niet bij te staan, zei ze. Dat we ten we; maar dit bewijs van ont vangst moeten we hebben, want we moeien zeker zijn, dat we er hiermee af zijn. Draga A'lexandrowua dacht na. Dit papier konden ze voor haar part krlj gen. Als zij maar genoeg geld kreeg. Dan behoefde ze ook niet weer te komen om nog meer geld. Weer glim lachte ze. Lenda schaamde zich bij na over zulk een stupiditeit bij haar tegenpartij. Zal ik duizend pond schrijven, zei ze. Tweeduizend pond, zei Draga. Leuda schreef 2000 pond en gaf haar het papier en de pen. Heb je zoveel geld hier in huls? vroeg ze aan Wanda. Ik denk het wel, boven in de brand kast, zei Wanda. Ze had geen flauw idee wat Lenda wilde, maar genoeg begrip om in te gaan op wat zij zei de. Lenda knikte en even ontmoetten haar blikken elkaar. Draga's grootste behoefte was geld Omdat er geen geld was kon er nieis gedaan worden. E. A. Jenkins kon en wilde niets doen zolang er geen geld was. En Draga bad hem van haar honderd pond geen penny gege ven. Ze zat nu te wachten en sloeg de 2 jonge vrouwen met half dichtgekne pen ogen gade. Haal het dan, zei Lenda. Wanda ging de kamer uit en Lenda zei tegen de vrouw: U begrijpt mij goed. Hiermee is alles afgedaan Als u hierna weer komt om geld of znet bedreiging, bent u strafbaar voor de EngelBe wet. Draga knikte. Ze bleef de ander met half dichtgeknepen ogen gade slaan. Wanda kwam even later terug met 'n dikka stapel bankbiljetten in haar hand, die ze aan haar zuster gaf. Lenda keek naar Draga en zei: Te kent u nu maar' en ze begon de bank biljetten te tellen. Een trek van heb zucht kwam op het donkere gezicht. Draga nam de pen en tekende het be wijs van ontvangst. Wordt vaxvaigd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 6