Ikmaankf w N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Nederlandse zakenman Louwers „bekende" alle schuld Twee doden bij ongeval te Wieringen Ex-generaal Von Manteuffel wil een sterk Duits leger de Telex tikt... Onfris 4* AARGANG - NUMMER 1835 VRIJDAG 3 MAART CltfkTt Sttehttnc mD» TrQ« IIHmiN^ Exploitatie N.V. Bprekend rapier, flik—m Abonnementen f 0J0 per week f LS per maand f 3.65 per kwart bi} voor-uitbel. Advertenties 14 et p. mm, familieberichten 13 cent BIJ contract aanzienlijke korting Veraatw. ledacteuii J. t. Zoenen Bureau, KldderttraaL hoek Oudegracht I T«L K 22003971 Proces in Praaq Westerse pers geen toegang, geen tolk voor aanwezige Nederlanders - De 35-jarige Nederlandse zakenman Johannes Louwers, hoofdvertegenwoordiger in Tsjechoslowa- kije van de Algemene Kunstzijde Unie, heeft in een proces tegen hem en een aantal Tsjechoslowaken schuld bekend Hij werd beschuldigd van spion- nage op economisch terrein, hulpverlening aan Tsjechen, die het land willen ontvluchten, verval sing van documenten en fraude Begin December is hij te Praag gearresteerd, terwijl hij op weg was naar zijn kantoor. Met hem staaa negen Tsjechoslowaak sc burgers terecht, terwij! de zaken tegen nog drie andere Tsjechoslowaken or.der wie een vrouw bij verstek worden berecht. Het proces zal drie da gen duren. Hoewel officieel was bekend gemaakt dat het proces openbaar was, werd aan correspondenten van nieuwsbureaux uit Wes: Europa de toegang tot de rechts zaa! geweigerd. Aan drie verttgenwoor dtgers van de Nederlandse legatie te Piaag werd toegestaan de zittingen bij te wonen. Het zijn J. v. d- Gaag. zaak gelastigde, kolonel B. R. P. F Hassel- nian, militaire en luchtvaartattaché en de handelsattaché mr K Westerhof- Zij mochten echter niet de hu!p in roepen van een tolk. Dit proces is het tweede dat binnen enige maanden tegen een buitenlandse zakenman wordt gehouden- Op 28 De cember stond hier Holger Hjelm, een Zweedse importeur terecht, eveneens onder beschuldiging van spionnagc op Industrieel terrein. Hij werd tot drie jaar veroordeeld en het vonnis werd door het Opperste Gerechtshof bekrach tigd, rtoar op 20 Januari Is hij toch vrijgelaten en uit het' land ge2et. Louwers werd gearresteerd terwijl hij op straat liep. Tsjechische politie hield hem aan, stopte hem in. een auto en reed met hem weg. De Tsjechische radio zeide. dat Lou wers o-m. spioonage op economisch ter rein had bedreven en dat hij en de an dere beklaagden be'anqrijke feiten, die hl het belang van de Tsjechosloyaakse republiek geheim hadden moeten, blij* ven, hadden verraden. UIT TSJECHISCHE BRON. Alle inlichtingen moesten de Wester se journalisten ontlenen aan Tsjechische bronnen. Vo'gens deze berichten ver klaarde de heer Louwev*. nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen, dat hij a! voor de oorlog in Tsjecho Slowa kije had gewerkt voor Bata. Na de be zetting keerde hij naar Praag terug als Ontploffingen in mijn in Ver. Staten In steenkoolmijnen in Albaina en 0 hla. waart au de mijnwerkers niet te-t het stakende vakverbond van de rulled Mine Woikerg behoren, zijn djmamietontploffingen voorgevallen, waardoor zware schade Is aangericht Behalve de 372000 stakers zijn nu meer dan 200.000 arbeiders in de fi'eenkoolgebruikende industrieën werkloos. In Illionois besloten 10.000 leden van de progressieve Mine Workers U nion Donderdag bet werk te hervat ten op bet oude contract, dat ver' lengd wordt. Het proces tegen de United Mine Workers Union wegens „concept jf court" (ongehoorzaamheid aan het Hof) is gisteravond laat geëindigd. De gevolgen van de staking doen zich, meer en meer voelen. Er zijn thans opnieuw scholen gesloten en steenkool wordt gedistribueerd aan de gezinnen, die haar het meeste no dig hebben. weerbericht Aanvankelijk zwaar bewolkt met en kele buien en matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid West later draai end naar Westelijke richtingen en bre kende bewolking. Na een nacht met bijna overal temperatuur boven het vriespunt overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gister. vertegenwoordiger van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. „Brieven en paketten met inlichtingen en monsters, die verkregen waren door economische spionnage zijn door Lou wers per dip'omatieke post naar Neder land verzonden", aldus de Tsjechische radio. Ter verontschuldiging zou dhr- Louwers hebben aangevoerd, dat de !e den van de Amerikaanse, Britse en Ca □adese ambassades precies hetzelfde deden. Louwers zou verder gezegd hebben vele dingen te weten gekomen te zijn door zijn assistent Doorn, die „zich voor zaken niet in het minst interesseerde, maar zich van zijn spiotnagewerk voor ae Britsë inlichtingendienst uitmuntend kweet". De hele dag scheen de heer Louwers volgens een mededeling van de zaakge lastigde, de heer van der Gaag. fit, hoe we! het verhoor practisch zonder onder breking voortging. We] zag hij er tegen de avond bleek en wat vermoeid uit. Vrijdagmorgen tegen half zeven heeft een verkeersongeval op de Rijks weg tussen Hippolytushoef en Den Oever het leven gekost aan twee le den van het NACO-personeel. beiden afkomstig uit Wieringen. De slacht offers zijn de 32-jarige chauffeur R- Rezelman uit Westerland en de 22- jarige conductrice B. Massar uit Hip polytushoef. In de vroege ochtend reden zij op een motorfietsnaar hun werk in Den Oeyer Bij café Boerema aan de Rijksweg draaide op dat moment een zware tral Ier. Toen deze juist dwars over de weg stond reed, de heer Rezelman er tegen op. Hij was op slag dood, terwijl mej. Massar naar Den Helder werd vervoerd Daar is zij kort na aankomst in het zie kenhuls overleden AMOKMAKER DOODT 5 MENSEN Een 39-jarlge Duitse hoer te Wit- tichenau maakte plotseling amok en sloeg zijn vrouw, zijn zoon, zijn schoonzuster en haar twee kinderen de schedel in met een bijl. Na zijn 5 slachtoffers in stukken te hebben ge hakt, pleegde hij zelfmoord. Truman„Beslisf niet naar Moskou1' In nog nadrukkelijker bewoordingen dan bij enige vroegere gelegenheid heeft president Truman de mogelijkheid van de hand gewezen, dat hij naar Moskou zal gaan om met maarscna'k Stalhi mid delen te bespreken om een einde te tna ken aan de huidige geschillen tussen de VS en de Sowjetunie. Tevens gaf de president opnieuw te kennen, dat hij bereid is maarschalk Sta lin te Washington te ontmoeten. Hij ve.-k'aarde, dat hij iedereen wHde ent moeten die bereid is naar de V.S. te komen. Hij voegde er aan toe, dat hij zich tegen niets zou verzetten, dat een bijdrage zou leveren tot de vrede in de wereld. Dr. van der Vaart Smit krijat 12 iaar De Bijz. Strafkamer van de Haagse Arrondissementsrech'bank heeft dr. H. W. van der Vaart Smit tot twaalf Jaar gevangenissfraf met aftrek veroordeeld- De eis was 14 jaar. Dr van der Vaart Smit, die in het begin van de bezetting hoofdredacteur is geweest van het Haag se ANP-kantoor. werd destijds in Am sterdam tot 9 jaar gevangenisstraf ver oordee'd. Hij heeft tegen het vonnis cas safie aangetekend. ,,Minstens dertig divisies nodig'' „Als West Europa afdoende verde digd moet worden, dan zijn daarvoor minstens 30 Duitse divisies nodig". Dit beweert generaal von Manteuffel in een memorandum aan dr Adenauer, waarvan de inhoud bekend is geworden. De ge neraal meent, dat geen Duitse lucht macht of vloot nodig is voor de verde diging van West Europa. Voa Manteuffel, beweert in zijn mede deling, dat hij en andere Duitse gene- raalê het eens zijn met dr Adenauer, dat Duitse herbewapening Op het ogenblik niet ter sprake kan worden gebracht- ..Het Is echter onzinnig", zo voegde hij er aan toe .verdedigingslinies in Duitsland op te werpen als de Duitsers niets kur.nen doen om zich zelf te ver dedigen." De generaal zegt dat de kracht en het moreel van de West Europese troe pen niet overschat moet worden. Von Manteuffel is van mening dat de West Europese -strijdkrachten sterk genoeg moeten zijn om dé Russen zes maanden tegen te houden, zodat voor Amerika Over érie a vier jaar zal er transcontinentale Afrikaanse spoorweg zijn welke Dar es Sa lam in Tanganjlka aan de Indi sche Oceaan verbindt met Lobl to (ju de Portugese kolonie Angola) aan de Atlantische O- teaan. De spoorweg Kamina-Kabalo zal een lengte hebben van 444 km., dat is 2'A maal de af stand Den Haag-Brussel. Vijf duizend inlandse arbeiders zul len gedurende 3 a 4 jaar aan de ze verbinding werken. De kos ten worden geraamd op ruim één milliard frank. Kamina wordt een belangrijk spoorwegknooppunt ea als de wegenplannen worden uitge voerd zal deze plaats in het al gemeen een belangrijk «ver keersknooppunt worden. Ech- ■ter ook als legerbasis krijgt Ka rnina grote betekenis. Tijdens de jongste wereldoorlog wa6 Kamina een rustpunt voor Zuid Afrikaanse troepen. Thans bouwt België een legerbasis, welke een oppervlakte zal heb ben van 60.000 ha dat is onge veer zo groot als de provincie Limburg. Er komen vliegvel den met startbanen van 6 km., er komen herstelllngswerkplaat sen. een opleidingsschool voor piloten, opslagplaatsen voor bommen en munitie, pompsta tions, installaties voor water zuivering en drainering, dien sten voor telegraaf- en radar- verbindingen. maar ook sports velden, zwembaden, modelboer derijen, woningen en kerken. De werken, waarmede in Febru ari 1949 een begin is gemaakt, zullen in 1951 gereed komen. SPOORBOOTVERBINDING STAVE- REN-ENKHFIZEN WORDT INGE- KROMPEN In zijn memorie van antwoord op bet voorlopig verslag der Eerste Ka mer inzake de begroting 1950 van zijn departement, deelt de minister van verkeer en waterstaat mede, dat het in de bedoeling ligt, met de win ter dienstregeling 1950 de frequentie der spoorbootverbinding Staveren- Enkhuizen zodanig te verminderen, dat zij met een veerboot kan worden geëxploiteerd. De vervoersbelangen van Z.W. Friesland en de streak rond Enkhuizen eu Hoorn zullen hier bij niet over het hoofd worden gezien VERKLARING VAN ATTLEE OP VERGADERING VAN PARLE- MENTS-FRACTIE LABOFR-PARTIJ Premier Clement Attlee heeft gis teren op de besloten vergadering van de parlementsfractie der Labour-par- tij verklaard „Labour zal regering sn de tories bestrijden". Dit werd opgevat als een duidelijke aanwijzing, dat de nienwe Labourre- gering vastbesloten is geen partijbe ginsel los te maken om zich te hand haven. Tevens meent men, dat Attlee's ver klaring betekent, dat er binnenkort niéuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De Duitse rk. kerk verwerpt onber roepelijk de kunstmatige bevruchting zowel in als buiten het huwelijk, als zijnde een immorele daad. Een gewapende bende heeft bij Santabar (Oost-Bengalen) een aanval gedaan op een posttrein. 8 personen werden gedood, 17 gewond. De panter te Okloboma, die 3 da- ge i lang de bevolking in beroering beeft gebracht door zijn ontsnapping is na de terugkeer in zijn kooi ge storven, vermoedelijk tengevolge van een te sterke dosis van het slaapmid del, dat men om hem te kunnen van gen op het vlees had gesmeerd, waar mee hij gelokt werd. Frledrich Ebert, burgemeester van Oost Berlijn, heeft de plechtighe den ter herdenking van de sterfdag van zijn vader Friedrich Ebert, wij len de eerste president van de Duit se republiek verboden. Te Hannover beeft een vrouw met een vlammenwerper 50 politieagenten van zich afgehouden, toen deze haar en een groep zwarthandelaars wilden arresteren. De groep werd echter overmand,, nadat de politie verster king had gekregen. Bij een Mllauese, die last had van buikpijn werd tijdens een operatie een thermometer In de bnik gevon den. De vrouw is na de operatie over leden. De overheid stelt een onder zoek in. Een correspondent van bet Chine se communistische persbureau meldt dat in de provincie Sjantoeng meer dan tienduizend winterscholen zijn geopend, waar ruim 630.000 boeren en hun kinderen onderwijs krijgen. Do bekende Japanse sociale her vormer Toyohiko Kagawa hoopt de ze zomer een bezoek te brengen aan Noorwegen. Naar radio Moskou meldt, is de Sowjet-Russische minister van Fi nanciën, Zweref, onderscheiden met de orde van Lenin. Deze onderschei ding volgt op de devaluatie van de roebel en de plaatsing van de munt op goudbasis. Bij besluit van de Griekse minis ter van openbare orde zijn 1400 op be; eiland Makronissos gedetineerde politieke gevangenen in vrijheid ge steld. Een inheemse vrouw, woonachtig in het noordoostelijke gedeelte van de Belgische Congo, beeft bet leven geschonken aan een zesling, namelijk vier jongens en twee meisjes. Gemeld wcirdt, dat moeder en kinderen het goed maken. de gelegenheid bestaat„zij» enorme kracht in de weegschaal te werpen". De verdediging moet niet beginnen aan de Rijn. De veiligheid van Frank rijk ze'f eist, dat een verdedigingslinie meer Oostelijk komt te liggen, aldus Von Manteuffel. Von Manteuffel, die als comman dant van de vijfde tankdivisie bet Duitse offensief in de Ardennen leid de, is nu directeur van een fabriek in Neuss. Hij wordt nog beschouwd als een der beste Duitse deskundigen op het qebied van de oorlogvoering met tanks. g» »Tftle 4 WVIAfrffHI PANIEK IN SOFIA Onder de bevolking van Sofia brak fcn paniek nit, toen bekend werd dat de Y.S. de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije hadden verbroken. De radio, di-j verklaarde deze be richten te hebben vernomen, van Tur ken, die nit Bulgarije waren gekomen meldde, dat de bevolking te Sofia ge loofde, dat er oorlog was uitgebroken 20 .JAAR WIERINGERMEEDPOL- DER Voor de viering van het twintigja rig bestaan van de Wlerlngermeerpt l der zijn thans definitieve plannen uit gestippeld. Op 7, 8 en 9 September zullen grote fees'en worden gehouden met een landbouwtentoonstelling, con cours-hippique, fokveedagen. paarden keuringen enz. De koningin en de n»l nisters zullen worden uitgenodigd. STOOMBOOTDIESST LEK—ENK ZEN De Eerste ürker Stoombootmaat schappij zal ingaande 13 Maart des Maandag en Zaterdags een dubbele dienst UrkEnkbuizen varen PRESIDENT PAASIKIY! BKëDIGD De 79-jarige liberale president van Finland. Paasikivl. is gisteren in het parlement beëdigd. De president beeft een ambtstijd van zes jaar HONGARIJE VERWERPT HR1TSE NOTA Hongarije beeft het Britse ant woord op de Hongaarse nota, waarin om inkrimping van bet Britse legatie personeel wordt verzocht van Je hand gewezen. Radio India: „Westerling moet naar Nederland" Volgens het ANP heeft de radio van India meegedeeld, da: de Britse autori teiten in Singapare een bevel hebben uitgevaardigd, dat Westerling naar Ne derland zal worden uitgeleid op grond van zijn Nederlandse nationaliteit. Ter zelfdertijd hebben de Britse autoriteiten een verzoek van de Indonesische rege ring om uitlevering van Westerling ge weigerd. omdat er geen uitleverings overeenkomst bestaat tussen de Ver enigd; Staten van Indonesië en Enge' land. Noch in het buiten.'and. noch in Ne derland kan een bevestiging van dit be richt ontvangen worden. Trygve Lie zoekt naar een oplossing Volgens welingelichte kringen voert de secr.-gen. der Ver. Naties, Tryg- ve Lie, op het ogenblik particuliere besprekingen met de leden van de Veiligheidsraad om te pogen voor de voornaamste punten, waarop zijn or. ganisatle Is vastgelopen, nieuwe ba nen te openen. Om ten aanzien van het Chinese probleem, de controle der atoomen^r gie en de gescbillen tussen oost en west een oplossing te vinden, zou Lie de volgende voorstellen hebben ge daan. 1 Een bijzondere zitting van de al gemene vergadering ln de lente of te Mosko' of Parijs. 2 Een of meer zittingen van de Vel ligheidsraad in Europa in de hoop, datverschillende ministers van buitenlandse zaken deze zullen kun nen bijwonen. 3 Verschillende besprekingen onder auspiciën van de Ver. Naties tus sen ,,de Grote Drie". Men neemt aa». dat er geen bezwa ren tegen deze voorstellen zijn ge maakt. Het zou echter nog te vroeg zijn om te voorspellen of Lle's voor stellen zullen worden aanvaard. Wat 2oudt u er van zeggen waarde lezer, indien uw kinderen die de school bezoeken, thuis kwamen met bet volgen de briefje, geschreven to de school oj» bevel ven de onderwijzer en door de kinderen aan de verschillende huizen bezorgd: De afdeling van de Communisti sche partij Nederland houdt een ver gadering ln de zaal van het Bruine Paard, des avonds acht uur Of als u iets anders wenst zoudt u het ook zo kunnen lezen: De afdeling van de Partij van de Arbeid houdt een bijeenkomst to de bovenzaal van de Witte Leeuw, of om nog een variatie te gebruiken: De afdeling van de WD komt la openbare vergadering bijeen in De B'auwe Bison. Misschien, zeer misschien, zouden de aanhangers van de respectievelijke par tijen zich er niet zo zeer aan stoten. We achten de mogelijkheid echter even mm uitgesloten, dat ze zouden zeggen; „Nou Is het hek zeker van de dam. Meeste- moest de scliool nu toch maar niet gebruiken voor zijn particuliere liefhebberijen of overtuiginkjes. Degene die niet tot een der bovengenoemde par tijen behoren zouden zich ongetwijfeld mateloos ergeren en niet nalaten maat regelen te nemen tegen deze Ontering der openbare school. En wij zouden dat zeer toejuichen. Maar wat zouden de tegenstande.-a van bet openbaar onderwijs een grote mond opzetten. Wat zouden er to de kranten grote artikéfen verschijnen met zware koppen er boven, waarin zonne klaar werd aangetoond, dat de open bare school n broeinest vaa ongered» beid is. En ongelijk zouden de voor standers van bizonder onderwijs niet hebben. Want de school behoort vrij te worden gehouden van iedere politieke invloed. Wat natuurlijk niet wil zeg gen, dat de onderwijzers niet aan pok tiek mogen doen. Wat zou er een storm van veront waardiging opsteken. Maar wat moeten er ou van denken, als we het vol gecde berichtje lezen, aat we voor u t „Volksonderwijs" haalden: Vergadering van gemeentelijke Chris telijke Historische Kiesvereniging Op Woensdag 13 Februari om half acht in het lokaa! achter de Ned. Herv. Kerk te Hollandse veld. Of een nog sterker sprekend staaltje. Lijst 25- Het hokje voor de naam S'.uleraeijer rood maken. Briefjes, door kinderen van de scho len op bevel van de onderwijzers ge schreven en thuisbezorgd. Er wordt van deze gevallen weinig gewag ge maakt. En toch zouden- wij willen vra gen: Is het schandaal er minder om? Behoort de politiek niet evenzeer ge weerd te wo.-den van de bizcodere scho len? Of is het met ons zo ver gekomen dat we het als de doodgewoonste zaak van de wereld beschouwen, dat het bij zonder onderwijs verpolitiekt wordt? Dat kunnen en mogen we niet aanne men. Want stilzwijgend goedkeuren wal in de ene jchool gebeurt, betekent dat men het ook goed vindt, dat de onder wijzer aan de openbare school deze school misbruikt voor politieke doel einden. De school beho -r vrij te zijn van iedere politiek. Ook van z.g. Chris telijke politiek. v. Z Kolen nog niet vrij Naar aanleiding van berichten ia de: pers over opheffing van de holen distributie met ingang van 1 April heeft het ANP zich oewend tot het ministe van economische zaken. Daar deel de men mede, dat Over de datum waarop de kolendSstributie zal worden opgehe ven. geen mededelingen konden worden gedaan /r** F=f *£1 D o v fShé. J "ir Cl™

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1