lunaaitler N.-HOLLANDSE T V -PERS 1945 Vijftien jaar dwangarbeid voor Louwers Opnieuw spanning tussen Egypte en Israël Radiotoespraak van Koos Vorrink over de communisten en de wapenleveranties 1 J 'O 1 Nederlandse regering zal in Praag scherp protest indienen Polen willen alle Duitsers uit hun land verdrijven Aanpakken j< JAARGANG NUMMER 1836 MAANDAG 6 MAART 195# ttttgav* fitte*tin* JH Trf« Exploitatie N.T. Sprekend kap Ier, rr Abonnementen f 0.30 per week f 135 pee maand f 3.65 per kwart bij rocrultbet Advertentie* 14 et p. mn, familieberichten 18 cent BU contract aanzienlijke korting Veiantw. ladacteur, J. Zoonea I Buraaui Eidd«ritiaat, hoek Oudegracht I TaL K 2200*3971 Felle aanval op de Nederlandse diplomalen in Praag Pc Nederlandse zakenman J. A. louwers tan de AKU. Is door een staat «gerechtshof te Praag veroor. deeld tot 15 jaar dwangarbeid. Ne. ecu Tsjecho Slovaakse aangeklaagden kregen straffen die varieren \nu S tot 25 jaar dwangarbeid. Alolsle Slovencikova, de 45.jarige vrouwelijke banibte van een «taats firma, kreeg de zwaarste straf, 25 jaar dwangarbeid. l)e aanklacht in dit proces, dat drie dagen geduurd heeft, luidde: spion* nage, economische spionnage en hulp terlening hij het vluchten van Tsje- tho Slovaken nlt het land. Na het uitzitten van zijn straf zal louwers uit het land gezet worden. Al zijn bezittingen worden verbeurd verkb» A. vaii «vr Gaag, de zaakgelastigde van het Nederlandse gezantschap te Praag, die het proces heeft bijge woond, deelde Reuter mede dat de advocaat van Louwers hem zal aan raden in hoger beroep te-gaan. Van der Gaag verklaarde verder nog dat hij, na afloop van de te rechtzitting geen veflof ^reeg om zich met Louwers in verbinding tb stellen. Men neemt aan. dat de door de aanklager tegen Louwers geëiste doodstraf in 15 jaar dwangarbeid is veranderd, omdat bij bekend heeft, en geen Tsjecho Slovaaks burger is. Van der Gaag zal bij het Tsjecho Slovaakse ministerie van buitenland se zaken een protest indienen tegen bet feit, dat Louwers 11 weken voor het proces in eenzame opsluiting is gehouden. Ook wil de zaakgelastigde heden bij het Ministerie een protest indienen tegen de tijdens het proces tegen de Nederlandse legatie te Praag geuitte beschuldigingen. die Van dor Gaag ..volkomen oujuist" noemt. Volgens de aanklager dr. Josef Ur- valek. aldus Ceteka, leeft op de ach tergrond van dit proces tegen Tsje cho Slovakfje gerichte activiteit van de Nederlandse legatie. Uit Louwers' verklaringen was gebleken, dat niet hU alleen maar bijna alle leden van de legatie zich schuldig hadden ge maakt aan tegen de staat gerichte activiteiten. ..Grof misbruik hadden gemaakt van hun extraterritoriale rechten." Hij beschuldigde verschil lende leden der legatie, ook voorma lige leden, van .hulpverlening bij ont vluchting op vale paspoorten" en deelneming aan „economische sabo tage". De aanklager noemde bij na me kanselier Th. Lochman de voor maligo Nederlandse gezant A. Ma- rens, de voormalige handelssecreta ris D. Kruseman, en de voormalige tweede gezantschapssecretaris M. J- Rosenberg-Polak. Het verslag van het proces werd voornamelijk samengesteld uit de of ficiële tekst van de rede van de aan. klager en uit de mededelingen van Van der Gaag. daar westelijke jour nalisten niet werden toegelaten. Dë verdediger van Louwers heeft hot Hof gezegd, dat Louwers als W. Europeaan zijn optreden niet sis meer dan „verzamelen van economi sche inlichtingen" beschouwde. Wat In Tsjecho Slovakije als economische spionnage werd beschouwd, gold 'n fcet westen als gewone verzameling van gegevens, aldus Louwers' ver dediger. Uit de activiteit van de beklaag den, die de steun ondervonden van diplomaten van die landen, die hun onafhankelijkheid hadden opgegeven, bleek duidelijk de invloed van het At lantisch pact, aldus de aanklager. „Wij kunnen zien dat het niet louter een strijd tegen ons land was, maar voornamelijk tegen de Sovjet Unie." Volgens dr. Urvalek hadden de ge noemde leden van de Nederlandse Door bet Britse ministerie van Bui tcnlandse zaken is bekend gemaakt, dar de bibliothecaresse van het Br. kantoor van Voorlichting te Boeka rest. mevrouw Constantin en haar echtgenoot in de nacht van Vrijdag op Zaterdag verdwenen zijn. Het verluidt, dat Constantin niet in con tact stond met het Britse gezant schap te Boekarest. De echtelieden zijn Roemeense burgers. Men verwacht dat de Britse rege ring krachtige stappen zal doen bij de autoriteiten te Boekarest in ver band met bet verdwijnen van me* vrouw ConstanMn. Pttf/nn of xantiBBchijn In de ochtend plaatselijk mist. Overi fKns droog weer en overdag op de metste plaatsen overwegend zonnig .weer. Mn* zwakke wtod, overwegend ♦"«o Zuid West ra Zu»d Oost en •acht voor ittjd van bet Jaar. legatie valse paspoorten en devie zen verstrekt aan „de Tsjechische reactionairen". Hun bagage per di plomatieke post nlt het land gehol pen en .misbruik gemaakt van hun status door direct deel te nemen aan economische sabotage." Hij bracht in herinnering dat Louwers verklaard had, dat Nederlandse gezantschaps functionarissen hun auto's met enor- mo winst verkocht hadden en dat „koeierijen metde valuta bijna gere geld voorkwamen." Louwers zou uit de gevangenis een geheime bood schap aan zijn vrienden op do lagatie gezonden hebben van de volgende in houd: „stop alle leveringen doe stappen bij de Koningin." Terwijl het vonnis werd geveld, stonden alle aanwezigen in de rechts zaal. Louwers en zijn medebeklaag- den hoorden het uitspreken der von nissen in volkomen Stilte aan. De Nederlandse regering heeft na het bekend worden van het Tsjechi sche vonnis tegende heer Louwers, wederom scherp protest aangete kend bij de Tsjechische regering. Hiertoe werd de Tsjechische gezant gisteren Zondag, ten departemente van buitenlandse zaken ontboden. In het 'Nederlandse protest wordt erop gewezen, dat de Nederlandse re gering de rechtsgang in het proces tegen de beer Louwers met pijnlijke verbazing en verontwaardiging had gevolgd. Deze gang va» zaken, welke in Ne derland niet zou worden begrepen, kon niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tus sen beide Janden. De Nederlandse regering tekende krachtig protest aan tegen het feit, dat de openbare aanklager zich niet had ontzten volkomen ongegronde be schuldigingen tegen leden van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diging te Praag te uiten. Tenslotte werd van Nederlandse zijde nogmaals gewezen op de duide lijke rechtsonzekerheid, welke was gebleken uit verschillende feiten, zo al« de onmogelijkheid voor de Neder landse autoriteiten om voor het pro ces met de heer Louwers in contact te treden en hem van rechtskundige Amerikaanse geestelijken moeten Tsjechisch gebied verlaten De Tsjecho S1ovaak6e regering heeft de Amerikaanse ambassade te verstaan gegeven, dat alle Ameri kaanse geestelijken biunenkort het land zullen moeten verlaten, aldus heeft een woordvoerder van de am bassade verklaard. Als grond voor deze maatregel wordt de nieuwe kerkwet aangevoerd, volgens welke alle geestelijken in het land Tsjecbo- slovaakse burgers zijn. De woordvoerder zeide verder, dat dezer dagen 4 Amerikaanse Rooms- Katholieke geestelijken, van een Be nedictijnerklooster te Broumov fn Noord-Oost Bohemen, waren uitgezet Nog twee andere Amerikaanse ka tholieke geestelijken in het klooster te Broumov troffen voorbereidingen om binnenkort het land te verlaten. bijstand te verzekeren en de weige ring om ten tijde van het verhoor van de heer Louwers de Nedevlandse zaakgelastigde van zijn tolk te doen vergezellen. De Nederlandse zaakgelastigde te Praag werd geïnstrueerd aldaar een overeenkomstige stap te doen. V.S. scherp tegenover Hongarije De VS. hebben het verzoek van Hon garlje om hun legatie te Boedapest in te krimpen van de hand gewezen. Engeland heeft vorige week ook afwijzend geantwoord op een derge lijk verzoek. Hongarije bad het verzoek gedaan op 23 Februari, na het proces tegen de Amerikaan Yogeler en de Engels man Sanders. De scherp gestelde nota van het State* Department zegt, dat de Ame rikaanse regering de staf der legatie samengesteld zal houden overeenkom stig haar eigen inzicht in de behoef te en daarbij „natuurlijk rekening zal houden met het willekeurig op treden van de Hongaarse regering" De legatie telt twee en twintig fnnc tionarissen waaronder zeven officie ren. In de Amerikaanse nota wordt ook het Hongaarse verzoek afgewezen om terug te komen van het verbod aan Amerikaanse particulieren om naar Hongarije te reizen en van de sluiting van Hongaarse consulaten in de VS. Ernstige Egyptische beschuldiging Het blad van de Wafdistische partij in Egypte Al Misry, shrijft dat de Egyptische autoriteiten geheime op drachten van de Israëlische regering aan haar vijfde colonne in Egypta hebben onderschept. Aan de kolonne zou opdracht zijn gegeven munitie- opslagpiaatseo, vliegvelden, havenin stallaties en fabrieken te vernielen. Volgens de Egyptische geheime dienst wil Israël verwarring en on rust in Egypte scheppen. Intussen zouden de Joden voorbereidingen tref fe» voor plotselinge aanvallen op de Egyptische strijdkrachten in Pales tina, aldus het blad. Het voegt daar aan toe: enkele pogingen zijn al ge daan om de opdrachten uit Te] Aviv uit te voeren en de Egyptische auto riteiten nemen alle noodzakelijke voorzorgsmaatregelen. Azzani Pasja, de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, verklaar de te Cairo, dat Israël beseffend dat het zich moet uitbreiden of in eenstorten zich voorbereidt voor nieuwe garessie, die elk ogenblik kan worden verwacht. De ervaring heeft geleerd dat niets de joden ervan kan weerhouden het internationale gezag aan hun laars te lappen en de Verenigde Naties voor een voldongen feit te plaatsen, aldus Azzam. Ingeval van nieuwe Joodse agressie zullen de Arabieren zich natuurlijk met de wapens teweer stellen, zeide hij. Brand in Pools schip Dopr broeiing in de lading, die o.m bestaat uit stukgoed,, katoen en olie noten is Zaterdag omstreeks 5 uur in de, Merwehaven brand iutgebrohen in een der ruimen van het Poolse mo torschip General Walter, groot 4742 brt. en toebehorende aan de Gdynia- Ameryka Lynjo Zeglugowe S. A. te Gdynta. De Rotterdamse brandweer maakte met behulp van het prepa raat C02 het ruim zuurstofloos, waar door de vlammen werden gedoofd Nog diezelfde avond werd het ruim gelost om erger te voorkomen. Joegoslaaf sprong uit vliegtuig Hij mocht niet naar Engeland Een Joegoslavische vluchteling, wien op bet vliegveld van Noriholt, in Gr. Brittannië, de toegang tot Engeland was otnzegd, heeft zich boven Noord- Frankrijk uit het vliegtuig gestort, waarmede hö naar Zurich werd te ruggebracht. De Joegoslaaf, Nico- iaas Martinozick, bad tevoren ver klaard dat bij zelfmoord zou plegen, indien hem de toegang tot Engeland zou worden ontzegd. Tijdens do lunch maakte Martlno ziek zijn woorden waar. Toen de stewardess hem kwam be dienen gaf hij haar het presenteer blad terng, opende de deur van hei vliegtuig en sprong naar buiten. Twintig leden der Franse politie zochten Zaterdagavond het moeras sig en beboste gebied ten Noord oosten van Saint Queniin in Noord Frankrijk af. Een van hen verklaarde dat, indien de Joegoslaaf in een der vele moerassen terecht was gekomen er mogelijk nimmer iets van hem zou worden teruggevonden, daar de ze moerassen zeer diep zijn. Door een functionaris vande Swiss Air, is medegedeeld, dat de maat schappij er in het geheel geen denk beeld van heeft hoe lang Martinozick in Zwitserland is geweest, terwijl evenmin met zekerheid kan worden gezegd vanwaar hij afkomstig is. Er is te Znrleb niets over hem bekend Een vliegtuig van de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabena" wordt te Leipzig Inde Sowjet Russi sche zoue van Duitsland, vastge houden. aldus is door de maatschap pij medegedeeld. Het toestel vloog op de gewone route tussen Brussel en Praag en had toestemming gekre gen om, in verband met de Leipziger Messe, te Leipzig te landen. Het had reeds naar Praag moeten vertrekken De Sabena meent datde bemanning ook wordt vastgehouden. Evacuatie van 250.000 mensen zou reeds begonnen zijn De Geallieerde Hoge Commissie te Bonn heeft verklaard, dat Polen de gehele Duitse bevolking ten oosten van de Oder-Neisae-grens wil uit zetter^ Het zielenaantal van deze be volking is niet bekend doch volgens eerdere mededeling nit gezaghebben de geallieerde bron waren Polen <w de autoriteiten vande Sovjetzone on geveer 250.000 Duitsers aan het eva cueren. De Odcr-Neisse-grens is de huidige oostelijke grens van Duitsland. Het voormalige Duitse gebied daarachter staat thans onder Pools en Tsjecho- slovaaks bestuur. Volgens de mededeliug van de Hoge Commissie heeft Polen de Britse an) hassade te Warschap van zijn bedoe ,DE MASKERS AF" De heer J. J. Vorrink. voorzitter van de Partij vande Arbeid, heeft onder de titel „De Maskers af" voor de radio een toespraak gehouden overde communisten en de wapenle veranties. Nadat spreker in herinnering had gebracht de Tweede Kamerzitting v. Woensdag jl. die hij „niet een be paald verheffend achouwpsel" noem de voor hen, „die het communisti sche theater hijwoonden" betoogde hij, dat „de kinderachtige vertoning, zowel binnen als buiten het gebouw van de Tweede Kamer, een onder deel was van een agitatie, die de com munisten trachten te ontketenen te gen de Amerikaanse wapenleveran ties aan Europa. Het lijkt mij begrijpelijk aldus de heer Vorrink dat er vele goed willende mensen züu, die de drang in zich voelen om zich achter elke actie te scharen, die verklaart de vrede te willen bevorderen. „Het is zelfs heel begrijpelijk, dat in velen van ons de gedachte opkomt: wanneer overal in de wereld alle mensen wei gerden wapens te fabriceren of te vervoeren of met die wapens te oe fenen, dan was het oorlogsgevaar vol komen overwonnen." Maar dan moeten we toch wel <le nadruk leggen op de woorden: over al in de wereld door alle mensen. En ziet daar nu de afschuwelijke volksmisleiding, waaraan de commu nisten zich schuldig maken aldus de spreker. Deze lieden sef.en op bevel van hun almachtige mees ters in Moskou een wereldactie op met comité's „onderwijs een vre de", met vredesraden, met haven- v edes comité's en eisen weerloosheid van alle landen in West-Europa. Zij bestrijden op de heftigste wijze de aaneensluiting vande Westerse lan den samen met Amerika en Canada, in het Atlantisch pact. En tegelijkertijd raken zij In laai ende geestdrift over de bewapening van het Russische Rode Leger en Juichten het toe, wanneer de landen achter het Ijzeren gordijn de landen in Oost-Europa, hoe langer hoe meer onder de directe militaire druk van de Sovjet Unie komen. De Russische maarschalk Rokosovski, Is opperbe velhebber gemaakt van het Uoolse leger en tevens minister van oorlog in Polen. Het is duidelijk: de com munisten staan op het standpunt al leen Rusland mag een geweldig mill tair apparaat in stand houden, maar de rest van Europa mag zich tegen die Rnsslcho dreiging niet te weer stellen, de vest van Europa mag zich niet in staat van verdediging bren gen. Natuurlijk beweren de communis ten, dat speciaal Amerika een gewa pende aanval voorbereid op Rus land en dat Europa daarin wordt mee gesleept. Maar ledereen weet, dat het na-oorlogge communisme op de moest hardhandige wijze, alle Oost- Europese landen aan zKh beeft on- derwo-per »n tenslotte geheel China ln een verwoestende burgeroorlog heeft veroverd. Als Rusland zich bewapent dan is dat onv de vrede te dieenn als Amerika en Europa zo'n bewapening niet onbeantwoord kunnen laten, dan is betom Rusland aan te val len. Daar zijn we m. niet bereid in te trappen. Hitier stond in zijn wilde machtshonger tegenover een hopeloos verdeelde wereld. Daaruit kwam het beschamende verdrag van Muenehen voort in 1938 en de ontzettende ramp van de tweede wereldoorlog. Het huidige Europa beseft, dat er alleen een mogelijkheid is om met de vreedzame opbouw van het ge schonden Europa voortgang te ma ken, indien die opbouw kan plaats hebben op de grondslag vande zgn. collectieve veiligheid. Dat wil zeg gen van het beginsel: één voor allen en allen één. Thans beweren de communisten met de hun eigen brutaliteit al dus de heer Vorrink dat de Am sterdamse en de Rotterdamse ha venarbeiders zullen weigeren om A- merikaause wapenen te lossen. In werkelijkheid hebben de arbeiders de grove minachting van de communis ten voorde eenvoudige waarheid reeds lang begrepen. Het Atlantisch pact en de daaruit voortvloeiende wapenleveranties die nen voor alles om een herhaling van een oorlog te voorkomen. Het is zui ver defensief, «en verdedigend ver drag; ring op de hoogte gesteld, verkla rend datde huidige transporten pas een eerste groep vormen. I>* Hoge Commissie verklaart van mening te zijn, dat het toelaten van deze vluehtellngcr „slechts tot voort zetting van deze onmenselijke en wil lekenrige maatregelen zal lelden." Zij waarschuwt de W>9t.l>nh«e Fede. raJe en Staatsregering™ „de nodige maatregelen te nemen om de binnen lromst te «erhinderrn van vluchte lingen, wier namen niet voorkomen op de lijsten die volgens de overeen- komst van November jl- tussen de Westelijke Geallieerden en Polen zijn opgesteld." Dezo waarschuwing gaat in tegen een Zaterdagmorgen door Heinrich Albertz de minister voor vluchtelin genzaken in Neder-Saltsen Britse zone dat hij bereid was alle Duitse vluchtelingen uit Polen in West-Duits land te laten binnenkomen. Albertz zou dit gezegd hebben na. ondanks protesten van de Britse dou ane, een groep van zevenhonderd men sen te hebben toegelaten. Enkele kin deren, die zich bij deze groep be vonden. kregen voor het eerst van hun leven sinaasappelen en riepen uit „wat een leuke aardappelen." De Hoge Commissie verklaarde, dat men nog niet had kunnen vast stellen, dat er onder deze tevenhon derd mensen personen waren, beho rend bij de 25.000 wier toelating in No embcr is geregeld omdat zij in de Westelijke zones verwanten heb ben. die voor hen kunnen zorgen. Voor meer vluchtelingen dan deza 25.000 was in West-Duit eland geen accoinodatie aanwezig. In Duits land zijn reeds acht millloen vluchte lingen, waarvan de meesten in het Westen, levend in zeer benarde om standigheden. Krasse oudjes terug uit Amerika Hedenmorgen zal de „Nieuw Am sterdam" in Rotterdam binnenlopen va» haar reis naar Amerika. Aan boord van het schip bevindt zich o.m. het echtpaar J. Cup-Hendrikx uit Maashees, temeente Vierlingsbeea, in Noordbvabant. De man en vrouw, r. 82 en 78 jaar oud, zijn in Mei 1949 de Oceaan overgestoken om te Milwankee lndf staat Wisconsin in de Ver. Slaten, bij hun "kinderen de gouden bruiloft te vieren. Ofschoon deze feestelijkheden na- tu trlfjk in „huiselijke kring" lijn ge vierd, zal thans de gemeente het nog eens overdoen en het gouden paar na terugkeer in bur. gemeente, een fee* lelijke ontvangst bereiden. In de gemeente Avenhorn Is een paar jaar geleden een coöperatieve zuurkool fabriek gesticht. We hebben er des tijds een tweetal uitvoerige reportages aan gewijd en enkele maanden geledes hebben we naar aan'eiding van de resul taten te Avenhorn in een hoofdartikel er nogmaals op gewezen, dat bet pio naerswerk, dat te Avenhorn verricht navolging verdient. Het bleef io de kringen der betrokke nen echter tamelijk stil. Er werd wei nig commentaar gehoord op ooze op een uitzonderlijke positie heersen, het is dachte leeft in de harten en hoofden van heel veel tuinders. We zijn tot die overtuiging gekomen, toen we vorige week een vergadering meemaakten van een tuinbouwvereniging. waar een voor stel ter tafel kwam. om ook in onze omgeving te trachten een coöperatieve zuuurkoolfabriek te stichten. Zeker de besprekingen waren oog aarzelend en men ontveinsde zich niet dat er nog grote moeilijkhden zullen moeten overwonnen. Maar" de algemene toon was toch ongetwijfeld. dot de tuin ders het ontzaglijk vervelend vinden, dat ze volkomen afhanke'ijk zijn van de prijzen d»e het zuu-koolconcem uit betaalt. En nu moge er dit jaar wat de prijzen van de witte kool betreft, een uizonderüjke positie heersen, bet is inderdaad zo. dat indien er ook maar even te veel witte kool is. de tuinders aan de willekeur zijn overgeleverd. Van ganser ha-te sluiten we ons aan bij de scoorden van de voorzitter van die vergadering, toen deze opmerkte, dat men niet moet wachten met het nemen van maarecelen tot men io de put zit. Dan is het reeds te laat. want dan verkeren de tuinders in de om standigheid. dat 'n cventue e coöperatie zou geboren w\/rden uit nood. Het is veel beter indien men thans de handen ineen slaat. >Tu op dit ogenblik, nu ver schil'ende tuinders nog over behoorlijke bronnen van inkomen beschikken. Want men moet niet rekenen, dat het oprich ten van een coöperatie direct grote win Min io de zakken van de tuinders zal brengen. Het is bovendien volkomen verkeerd als men van die motivering ron wi'len uitgaan bij het stichten vaa een coöperatie. Het doel van een dergelijke coopera Ie moet voorop staan- En dit doel Is. dat men niet meer afcankehjk Is waï betreft afzet en prijsvorming van een groep mensen, die aan de voortbrenging dier producten part noch deel hebben. Naar onze stellige ove-tuigiog geldt voor de tuinders op dit ogenblik: de leus: Aanpakken. Ze hebbea op verschillend gebted 'n achterstand in te halen. Wie de stand va nde coöperatieve beweging bekijkt, constateert een ln het oog lopend ver schil tussen de tuinders en de boeren. We weten even goed als wie ook. dat de producten der tuisers anders zijn dan die de? boeren Maar we kunnen ooi niet onttrekken aan it Indruk, dat rv.eu te lang Gods water over Gods akker heeft laten lopen. Men heeft een tekort aan initiatief getoond- Het doet ons vreugde te kunnen constateren, dat ook in de kringen der tuinders het be sef levendig wordt, dat oieuwe wegen moeten worden ingeslagen. De v-u.nders zullen bij de prijsbepaling van hun pro ducten niet alleen de belangstellende toeschouwers mogen zijn. Ze zi»n !n de eerste paats belanghebbenden. En daar Ot» geldt voor hen het devies- Aanrak- ken. V Z. G ©MT

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1