«De C kmaardei' N.-HOLLANDSE l "PERS 1945 Dean AchesonHongersnood staaf in China voor de deur" Tegenstelling Waarschuwende woorden tot het Chinese volk Helpen V.S. ook na 1952? regen of aannBsahijn Derde zege voor Attlee Canadees, die een vliegtuig deed verongelukken, schuldig Belgische arbeiders verkeren in .alarmtoestand" de Telex tikt.. a/i ^A.i/i.7 <AARG7VNC. NO 1444 DONDERDAG té MAART Exploitatie If.T. Spreken* Pepten Alk mm Abonnementen f 020 per week t UB per maand t 3.83 per kwart bij vooruttbet Advertentie* 14 et p. huil, familieberichten 18 tent Bij contract aanzienlijke korting Verontw. xedacteur» J, Zoonon Bureau» Ridderstraat, hoek Oudegracht Tol K 2200*3971 In een uiteenzetting mui ile Amerikaanse politiek in Azië heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, het Chinese volk er voor gewaarschuwd dat het „zichzelf en zijn vrienden in ernsti ge moeilijkheden zon knnnen brengen* indien het communistische re giem het volk tot ..agressieve »f subsersleve avonturen buiten de grenzen zon leiden. Amerika heeft niet het plan deel te nemen aan enig agressief avo:ntuur tegen het Chinese volk en het begrijpt volledig, dat de tegenwoordige ,.on gelukkige status" van het Chinese volk binnen de Invloedsfeer van ie Sowjet-Unie niet de keuze is van het Chinese volk, doch dat het daartoe gedwongen is, aldus de minister. Het Amerikaanse volk zal in de toekomst de vriend van het Chinese volk blijven, zoals het dat ook in het verleden is geweest. De wereld, zo vervolgde Acheson, ziet zich thans geplaatst voor het vooruitzicht dat de communisten Chi na mogelij-k zullen gebruiken als ba sis voor een verder zoeken naar zwakke punten, waar zij eventueel binnen kunnen vallen en waarvan zij gebruik kunnen maken. Het in de vorige maand getekende Chinees-Sowjetrussisehe verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand had een nieuw en helder licht gewor pen op de Sowjetrussische bedoelin gen in China ,,Het Chinese volk mag dan deze beloften en verzekeringen toejuichen he* zal echter te zijner tijd inzien waar deze le kort komen met be trekking tot China's werkelijke be hoeften en wensen. Het Chinese volk zal zich dan verwonderen over de punten, welke niet in de verdragen genoemd worden China ziel zich thans gesteld tegen «ver hongersnood voor 5(1 millioen mensen in de tijd tan nu tot de vol gende oogst. Mogelijk znllen er intl- lioenen sterven en toch wordt er voed sel uit China naar de New jet 1'nie ge zonden, aldus Acheson. In verband met de rest van Azië zeide Acheson, dat de volken van A- Tiaar alhier wordt vernomen, over wogen de Ver. Staten een nienw soort hnlpierfcningsprogrnmnia voor Eu ropa wauneer het plan-Marshal! In 1952 afloopt. Naar men aanneemt voert de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden bespre kingen over de mogelijkheid van de ze nieuwe hulpverlening. Deze commissie zou tot taak heb ben. 1. er bij Europa de nadruk op te leggen, dat de Marshall-hulp in 1952 zeker ten einde loopt en 2. te be slissen welk soort hulp het beste zou zijn om de vorderingen, die werden gemaakt tengevolge van het Europe se herstelprogramma, te doen voort duren. Hij verklaarde, dat vele leden van de commissie een Europese federa tie beschouwen als de oplossing van bet Europese probleem. Stalcingsrelletjes in Wenen Te Wenen heeft de politie het vuur geopend op stakende arbeiders, die oen protestdemonstratie hielden te gen het ontslag van arbeiders van een machinefabriek. Vijl) arbeiders werden gewond, van wie twee ernstig Haagse stucadoor was overspannen Omtrent het drama, dat zich in een perceel aan de Laakkade te Den Haag heeft afgespeeld, vernemen wij van de politie nog het volgende: uit verboren is gebleken, dat de man de 42-jarige stucadoor J. A. D. de laatste dagen in overspannen toe sand heeft verkeerd. Hij kon zijn werk niet meer aan en had ongeveer «en week geleden zijn ontslag geno men. Hij heeft echter geweigerd Hielt onder behandeling van een dokter te stellen. Uit deze omstandigheden wordt door de politie geconcludeerd, dat de man In een vlaag van ver standsverbijstering zijn 34-jarige vrouw heeft gewurgd en daarna zich self van het leven heeft beroofd. VRIJ ZACIIT Half tot zwaar bewolkt. Late.* op de üfdfl opklarend. Op sommige p'aatsen *nig« regen. Langs de kust krachtige Wind tussen Zuid en Zuid West zlë ,,het feit onder ogen moeten zien dat de voornaamste bedreiging van hun vrijheid en de sociale en economl sche vooruitgang worde gevormd door de pogingen van het Sowjet-com munistlsche imperialisme en het hier in opgesloten kolonialisme om in A- zië door te dringen. Wij zijn tegen standers van het. Sowjet-communls- me omdat hel het werktuig, Tiet mid del is, waarmede Sowjet-Rusland poogt de absolute overheersing van een zo groot mogelijk gebied te ver krijgen. ln het Britse Lagerhuis is gestemd over een door de conservatieve op positie op de troonrede ingediendt der de rapport. In dit amendement werd „betreurd", dat de socialistische mi uister van financiën. sir Stafford Cripp8, er nte- was in geslaagd de regeringsuitgaven te beperken. Aan leiding tot het amendement was het feit dat de regering een bedrag van 14J millioen pond sterling, buiten de reeds vermelde begrotingsposten, had aangevraagd, waaronder 98 milioen pond voor de nationale gezondheids dienst. Het amendement is met 308 tegen 289 stemmen verworpen. De libera len onthielden zich van stemming. De regering had voor «le stemming de vertrouwenskwestie gesteld. SERETSE KilAMA Mevr. Sere'se Khama, die te Sero- we in Beetsjoeanaland verblijft, heeft een telegram van haar echtgenoot ont vangen, waarin hij verklaard spoedig toeslemming van de Britse regering te verwachten om terug te komen. Om 10.000 dollar en een kellnerin De 32-jarlge juwelier Alber Qouy le Qoebcc is sehnldlg bevonden aan moord op zijn vrouw, die zich in 'n vliegtuig bevond. Quay had een tijd bom aan boord val» liet vliegtuig doen plaatsen. Deze ontplofte tijdens de vlucht, waardoor het toestel omlaag stortte en 23 personen de dood von den. Aau Quay werd slechts het vermoor den van zijn vrouw en niet de dood van de 22 andere inzittenden van het verongelukt? toestel ten laste gelegd. Volgens de openbare aanklager be oogde Quay met het vermoorden van zijn 28-Jarige vrouw een bedrag van tien-duizend dollar in handen te krij gen, zijnde het bedrag der levensver zekering, welke bij te haren name, voor zij aan boord van het vliegtuig ging, had afgesloten Tevens zou het hem hierdoor mogelijk zijn geweest een negentienjarige kellnerin, die hij lief had. te trouwen. Quay boorde het uitspreken van het vonnis met gebogen hoofd, doch onaandoenlijk aan. Britse bommenwerpers neergestort ln Noord-Wales is een bommeuwer per van de R.A.F. tegen een berg helling te pletter gevlogen. De zeven inzittenden zijn om het leven geko men. De bommenwerper was van het type Lincoln. Nader wordt gemeld, dat 4 lijken uit het wrak zijn gehaald. Van de overige twee of drie Inzittenden (het staat nog niet vast of de beman ning uit zes dan wel zeven leden bestond) was geen spoor te beken nen. Een andere Lincoln bommenwerper, die van een oefenvlucht terugkeerde miste op het militaire vliegveld te Hem8well in Lhicoinshire de lan dingsbaan en stortte neer. Vijf leden van de bemanning werden gedood en een zesde gewond. De naar bun werk gaande Gronin gers werden gistermorgen even ua acht uur opgeschrikt door grote rook wolken, die zich boven de stad uit spreidden. Er bleek een felle uilslaan de brand te *ijn in een lak- en verf- zaak aan bet Boterdiep. te Groningen Echtpaar gedood door kolendamp Diusdagmiddag werd m Meeden 't echtpaar s. dood in bed aangetroffen Toen een familielid dit echtpaar wil de bezoeken vond zij de deur gesloten Een onderzoek werd ingesteld en men vond man en vrouw dood in bed Geconstateerd werd, dat de slacht offers aan kolendampvergiftiging o verleden waren. Volgens een bericht van de New York Times uit Duitsland worden eenheden van de Oost-Duitse volkspo litie uitgerust met uniformen, die ge lijke kleur hebben als van het Russi sche leger. Geen hoenderpest in Landsmeer ilet onderzoek van het Rijksserum instituut op enige zieke en gestor ven kippen in Landsmeer beeft geeH vogelpest aangetoond. Geconstateerd Werd loodverglftl- ging, veroorzaakt door het voer, dat de diereu in Brabant hebben gekregen Niettemin wordt uit voorzorg de gehele plutmveestapel ong. 3000 kippen van het bedrijf, d&t besmet is verklaard, In beslag genomen en verbrand in de destructor te Purme- rend. De eigenaar krijgt de waarde van zijn kippen vergoed. Werk aan Oosterpolder begint in Mei Naar wij vernemen zal Woensdag 26 April te Den Haag worden aanbe steed het maken van delen van de Meerdijk van de Oosterpolder met bij komende werken. Het is de bedoeling om in de loop van Mei met de werkzaamheden te beginnen. Men zal van het Keteldiep uit on van de ln de Oosterpolder ge projecteerde Flevostad uit aanvan gen met de Meerdijk. De Oosterpol der is het oostelijke gedeelte van de Zuld-0<vtpolder. Onregelmatigheden op veldpostkantoor Door de Koninklijke Marechaussee te Amsterdam zijn enige militairen gearresteerd, die te werk waren ge ste'd op het veldpostkantoor te Am sterdam. Zij waren aldaar belast met het doorlichten van binnengekomen brie ven, bestemd om te worden gezonden naar militairen in Indonesië. Enkele van dc militairen hebben de verleiding niet kunnen weerstaan om zich geld en brieven toe te eige nen. De brieven werdeu later vernietigd hetgeen de kans op ontdekking aan zienlijk verminderde. Ook gebeurde her wel, dat de brieven, nadat het geld er was uitgehaald, gewoon wer dan verzonden. JONGETJE DOOR TREIN GEDOOD «gistermiddag is het 3-jarig zoontje van de familie H. uit Eefde op een spooroverweg door een trein van Win terswijk naar Zutphen aangereden en op slag gedood. ##v Het nationale comité voor gemeen schappelijke acti< heeft Dinsdaga vond op een vergadering de moties van de socialistische partij e» van 't algemeen Belgisch vakverbond over. genomen. Het stelt vast, dat bet in het licht der nltsl :gen van de volks raadpleging onmogelijk Is, dat Leo- pold nog kan heersen zonder het land te verscheuren. „Gezien de houding van de reac- tionnaire Loopoldl-ilsche i.fingen zijl de arbeiders van nn af ar» In ularintofstund", aldns de mededeling Het. nationale comité voor gemeen- -■chappelljkc actie beveelt hun, alsook de gewestelijke en plaatselijke comi- te's de grootste waakzaamheid aan. Het nodigt ben uit zich gereed le houden om ile instruo'.ies van hun verantwoordelijke organisaties uit te voeren. De alg. secretaris van het Belgi sche socialistische vakverbond, Re- nard, beeft verklaard, dat het ver bond slechts een algemene staking zon uitroepen, Indien de koning zou proberen naar België te keren voor dat bet parlement een beslissing heeft genomen of indien hij 'n regering zou handhaven, die en in de Kamer en in de Senaat geen meerderheid zou hebben, De liberale minister van landver- dediging, Deveze, heeft gisterochtend de liberale ministers bij jengeroepen Tevoren had hij een onderhoud met de secretaris van eerste minister Eyskens, die he- op de hoogte had gebracht van de stand der hesprekin gen te Pregny. De voorzitters van Kamer en Se naat zijn gisteren per Dakota naar Pregny vertrokken, waar zij aan de onderhandelingen zullen deelnemen. Na afloop van de vergadering der liberale ministers werd geen ver klaring tegenover de pers afgelegd. Minister Bulsseret beperkte ev zich toe mede te delen, dat met betrek king tot de gevoerde besprekingen volstrekte geheimhouding was opge legd. Te Brugsel verwacht men dat koning Leopold ook besprekingen zal voeren met de leiders van de politieke par tijen en met die der Kam,er- en Se naatsfracties, alsmede met vooraan staande rechtsgeleerden. Men acht het niet uitgesloten, dat ook de prins regent aan de besprekingen zal deel nemen. De New York Times meldt uit Ro me, dat kardinaal Mindszenty ernstig ziek ligt in het hospitaal van de Mag lod-gevangenis te Boedapest. In het anders zo rustige plaatsje Colmar, ergens ln Frankrijk heerste dezer dagen grote ontsteltenis. Een eerzaam huisvader joeg na een he vige twist zijn vrouw uit het huis. Toen de man, die electricien is, ver volgens de gaskraan opendraaide, volgde er een geweldige ontploffing door een vonk van zijn electrische wekker. Na het vernemen van de ont ploffing ontdekten buren dat de vier kinderen door gasverstikking om het leven waren gekomen. De vader was bewusteloos geraakt. o— En in 'n ander plaatsje in Frankrijk is een wagen met 58 mannen en vrouwen, die naar hun werk gingen, in een ra vijn gestort. Dertig personen wer den gewond, van wie drie ernstig. oIn een Italiaanse stad ontstond een botsing tussen neofascisten en communisten. Thans liggen er 28 broederlijk op een zaaltje van het zie keuhuls. Sommigen zijn er ernstig aan toe. oDe plaatsvervangend voorzitter van de CDU. In Oost-Duits land is van zijn functie ontheven we gens reactionaire houding oDins dagen hebben hoven het Engelse Par lementsgebouw korte tijd twee vlag gen gewaald, waarop te lezen stond: „Vrede" en „Verbiedt de atoombom" Een groot raadsel totdat even later een Internationaal gezelschap van communisten zich aanmeldde. Pro ces verbaal volgde. oOp veler verzoek, speciaal van de zijde dor boeren, zal in West-Duitsland geen zomertijd ingevoerd worden. o De dokter te Schipluiden heeft giste ren een moeder bijgestaan bij de ge boorte van haar eerste kind. Dezelf de dokter had 23 jaar geleden in de zelfde nacht zowel de moeder ais de vader ter wereld geholpen. De een in Schipluiden en de ander in den Hoorn. Hij moest in die nacht, nu 23 jaar geleden ettelijke malen heen en weer rijden. Ditmaal was het wel een merkwaardig maar eenvoudiger geval. oEr zijn weer twee troe- penachepen op de 'thuisreis en wel de „Fa'rsea" en „Goya" tezamen 2800 passagiers. Aankomst in Ne derland einde van deze maand. o Bemanningen van sleepboten op de Theems in Engeland hebben dezer da gen het werk neergelegd. Zij klagen over te lange werkdagen. De sta king omvat 600 man. o— De ge zonken Britse onderzeeboot Trucu- lent is door tien bergingsvaartuigen gelicht. Deskundigen van de Britse Marine verwachten in de onderzeeër de stoffelijke resten vau tenminste twintig opvarenden te zullen aantref fen. De boot wordt waarschijnlijk weer In dienst gesteld. Ontploffing op een scheepswerf In een werkplaats van de scheeps werf van de heer Bodewes In Mar» lenshoek bij Hoogezand is gisternior gen een gasejlinder ontploft. De werk plaats werd Trljwel geheel vernield. Er zijn geen persoonlijke ongelnkken gebeerd. Arbeiders waren bezig met het las sen, toen plotseling eylinder uit elkaar sprong. Er ontstond brand De brand breidde zich echter niet uit. In de schuur waar de ontploffing geschiedde, bevonden zich 20 arbei ders, die zich bijtijds in veiligheid kon den stellen, Het aangrenzende kan toorgebouw werd eveneens verwoest. Op het ogenblik is de werf een chaos vol glas en hout. Deens sportvliegtuig 'maakte noodlanding Een Deens sportvliegtuig heeft 'n noodlanding moeten maken op een weiland nabij Blijham in Groningen. Het toestel, dat was opgestegen van het vliegveld Odensee had de bedoe ling op het vliegveld Èelde benzine te tanken. De vlieger geraakte boven Blijham echter in een hevige storm en kreeg beuzinegebrek. De noodlan ding verliep zonder persoonlijke on gelukken of materiële schade. Nadat er weer voldoende benzine aan boord was gebracht vloog het toestel door naar Brussel. Hedler goed toegetakeld Het voormalige neo-nat.-soc. lid van de Duitse Borndsdag Wolfgang Hedler kon niet voor het zuiveriugs- gerecht verschijnen, wegens de ver wondingen, die hij had opgelopen, toen hij de vorige week door een aan tal sociaal-democraten uit het parle mentsgebouw werd gesmeten. Britse reders zijn ontevreden De reders van Lïverpoo! hebben de regering gewaarschuwd, dat het huidige peil der belastinge'n en der Staatsuitgaven het de Britse scheep vaart oudernemingen onmogelijk zal maken haar vloten in een zodani ge toestand te handhaven, dat zij te gen de concurrentie opgewassen zijn. In haar gepubliceerd jaarverslag - merkt de Liverpool Steamsbip Ow- ners Association op, dat spoedig het ernstige probleem onder ogen zal moeten worden gezien van het ver vangen van oude schepen, terwijl de kosten voor het bouwen van nieuwe schepen 2.5 maal zo hoog zijn als voor de oorlog. De huidige inkom sten- en winstbelastingen maken het de reders uiterst moeilijk een vloot in stand te houden, die tenvolle vol doet aan de eisen van internationale scheepvaart, aldus deze organisatie. Zij geeft voorts uiting aan haar vrees voor activiteiten, die zonden kunnen leiden tot nationalisatie van de ha vens. waardoor de concurrentiemoge lijkheden zonden worden ondermijnd. Landbouwbedrijven worden groter Een door hel Centraal Bureau voor de statistiek ingestelde analyse der uitkomsten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1948, in het bijzon der de veranderingen van de grootte der bedrijven betreffende, heeft ge leerd, dat, vergeleken met de toe stand in 1930. en concentratie in de middelgrote bedrijven, vooral in de grootte klasse van 1020 ha dui delijk kan worden waargenomen. Het aantal zelfstandige landbou wers en tuinders nam in de periode 19301948 toe ten koste van het aan tal landarbeiders met cultuurgrond. Voorts blijkt ten aanzien vau de el gendomsverboudiugen de verhouding pacht-eigendom sterk te zijn gewij zigd. De totale oppervlakte der cultuur grond. welke in eigendom geëxploi teerd wordt, nam af van 51 pCt ln 1930 tot 43 pCt iu 1948. Binnenkort kan een publtcatie o- ver de resultaten van bovengenoemd onderzoek worden verwacht. Insectenpoeder spaart nuttige insecten Een jnsectenpoeder waaronder al leen schadelijke insecten als slacht offer vallen, terwijl de niet-echadel-j- ke zoals bijen en lieveheersbeestjes vrlj-uit gaan, is door een Britse phar- maceutische firma in de handel ge bracht. Het poeder Pestox 3, is bo vendien krachtiger dan andere poe ders, zodat twee maal besproeien van planten per jaar ln plaats van zes maal voldoende is. Een besproeide plant neemt het vergif van het. poe der ln zich op, waardoor ook zuigen de Insecten gedood worden. Bij zandgravingen in de buurt van Hoogeveen zijn in de grond verschil lende hoeveelheden munitie aange troffen, wellicht afkomstig van de Duitsers, die daar hun kampen had den opgeslagen. PR ZIJN de laatste tijd in ver- schillende landen verkiezingen gehouden. En in Nederland zijn we over enkele weken weer aan de beurt In Ons land zullen dan de verkiezin gen voor de Provinciale Staten wor den gehouden. Het ligt niet in onze bedoeling daarover in dit artikel te schrijven. Er heerst wat het politieke leven in Nederland aangaat een be trekkelijke rust en wij hebben geen behoefte deze rust te verstoren. Dat laten we liever aan de partijen zelf over. Wat echter wel onze aandacht en belangstelling moet hebben is de verschillende wijze, waarop in de on derscheidene landen verkiezingen wor den gehouden, de resultaten die ze opleveren en de wijze waarop het volk in die landen er op reageert. In Engeland hebben de verkiezin gen een schier ondragelijke spanning veroorzaakt. De nacht volgende op de verkiezingen zullen de meeste Engelsen, die een weinig politiek aan gelegd zijn, niet spoedig vergeten. De nek-aan-nek race tussen de La- bourpartij en de overige partijen was een unicum. Er was een intens mede leven van het volk. En een zeer hoog percentage der Engelsen trok naar de stembus. In België was de belangstelling van de kiezers zeker niet geringer en ook daar werd de uitslag van de verkie zingen met grote belangstelling te gemoet gezien. Ook daar de gehele nacht duizenden belangstellenden voor de kranten- cn partijbureau*. En als derde land willen we *an wyzen op Rusland, waar ook in de achter ons liggende week verkiezin gen voor het Parlement hebben plaats gehad. We geloven niet, dat er iemand, zowel in als buiten Rusland nieuwsgierig naar de uitslag is ge weest. Een uitslag, die immers reeds van te voren vast stond. Omdat het Russische volk zo tevreden en ge lukkig is met het regiem dat aan het bewind is? Het is mogelijk. We kun ncn er niet over oordelen. Het staat alleen als een paal boven water, dat het volk zich er niet over kan uit spreken. Want de uitspraak, dat 100 op Stalin heeft gestemd en va® 99.6% dat is opgekomen, zegt ons pre cies evenveel als de 95% die in Duit se concentratiekampen voor Hitier stemde. Het is best mogelijk, dat het Rus sische volk met dit soort democratie volkomen tevreden is. Het is zelfs mogelijk, dat het systeem voor Rus land het beste is. Indien dat zo is, is het voor ons een zeker bewijs, dat een politiek systeem, zoals Duitsland dat heeft gekend en zoals Rusland het op dit ogenblik heeft, één lijst, één mogelijkheid, voor de landen di* het goed menen met de democratie naar Westerse begrippen een volko men aanvaardbare absurditeit is. Eer. zeker bewijs, dat er een niet te overbruggen tegenstelling bestaat tussen de Westerse en de Oosterse mentaliteit. Het is onverklaarbaar, dat er nog mensen zijn, die menen, dat in ons land en in meerdere lan den in West-Europa een gelukkige samenleving kan worden opgebouwd ondf r een systeem, waarbij de gees ten zo gedresseerd zijn, dat ze bij *n verkiezing, waarbij in het geheel niets op het spel staat, in zulk een overweldigende meerderheid opko men. daarbij de indruk wekkend* alsof er in het gehele Russische rijk geen zieken zijn. Wij hebben onz* buik al vol, als een enkele partij hier half cn heel zieken naar de stembus sleept En dan weet ze toch nog nooit dit percentage te halen. v. Z. ©779

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1