Jkmaardei' N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Churchill en de Gaulle pleiten voor de herbewapening van Duitsland Vrachtauto reed op trailer Krijgt Acheson gelijk Dochter van „de zoons des hemels'' breekt met eeuwenoude traditie de Telex tikt... negen of zonneschijn 5c JAARGANG NUMMER 1846 A ZATERDAG IS MAART 1M0 tJitfSTC Stichting JBe VrQ» Aüunjlarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen f 0.30 per week t Us per maand f 3.65 per kwart bij vooruit bet. Advertentie# 14 ct p mim. familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledacteuxi J. r. Zoonen I Bureaui Ridderstraat hoek Oudegracht I Tel. I 220&3971 Bestuurder gedood Vrijdagavond Is op dc rijksweg langs het Noordhollands Kanaal nabij de Stolpen een vrachtauto van de fa. Kaan en Asjes uit Wleringen met grote snelheid op een stilstaande trailer gereden. De botsing was zo hevig, dat de chauffeur van de vracht auto, de heer Ab. Asjes uit Hippoly- tushoef, in de cabine werd bekneld en op slag moet zijn gedood. Op het moment van de botsing stonden langs het Noordhollands Ka naal twee zware, uit Groningen af komstige, met papier beladen trailers. De voorste wagen had een defect achterlicht en omdat men dit wilde repareren belichtte de achterste wa gen met de koplampen de achterzijde. Men had het achterlicht hersteld en de chauffeurs waren juist weer in de cabine's, toen de Bedford uit Wie- ringen op de achterste trailer botste De zware wagen werd tegen de voor ste trailer gedrukt en kreeg flinke schade, doch de bestuurders kwamen er met de schrik af. Men moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn, wanneer de mannen nog bezig waren geweest tussen de trailers. De heer Asjes moet op het laatste moment gemerkt hebben, dat de weg niet vrij was. Het feit. dat de Bed ford-vrachtwagen rechts bestuurd wordt gaf de heer Asjes echter geen enkele kans. Hij was 46 jaar. gehuwd en vader van twee kinderen. Men is ongeveer een uur bezig ge weest het stoffelijk overschot uit de verwrongen cabine te bevrijden. Het werd door de fa. Deutekom uit Scha pen naar Alkmaar overgebracht. De fa. Boontjes, eveneens uit Schagen. Md daarna nog geruime tijd werk om de trailers naar een veilige plaats te verslepen en de weg vrij te maken. Oorloqs*oestand niet beëindiqd Dc westelijke ee«Meerden hebben besloten hef voorstel om <le.staat van «Htrlosr met Dnitsland te beëindigen, voorlopig niet fn overweging te np' jnen. zo verklaarden diplomatieke functionarissen te Washington. Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten hebben vastgesteld, dat beëindi ging van de staat van oorlog vele wettelijke complicaties zon meebren gen in het bijzonder voor Amerika die de drie westelijke hezettfngsmo- gendheden thans niet willen aanvaar den. „Trucu'ent" boven water De bergingsploegon van de Britse marine, die gisteren begonnen de sta len wand van de gelichte duikboot „Truculenf" te openen, zagen ver schillende lijken in een van de com partimenten liggen. Het schip is op een zandbak aap de grond gezet Een woordvoerder der Franse re gering heeft gisteren verklaard, dat Frankrijk voot-rtander is van een bijeenkomst binnen enkele maanden van de Franse-Britse en Amerikaan se ministers van buitenlandse zaken. Bijna gelijktijdig hebben C'hurchiU en de Ganlle verklaard, dat het voor de verdediging van West-Europa van vitaal belang Is, Indien ook West- Dnitsland daadwerkelijk zal bijdragen aan een gemeenschappelijke ver dediging. De Ganlle was al het leed nog niet vergeten, maar met Schiller kon hij zeggen: „Niets is verloren behalve de doden". Indien een hechte Westerse Unie zou ontslaan, zouden de pogingen van Karei dc Gróote ver werkelljkt worden. In het Britse Lagerhuis waarschuw de Churchill met klem regering en parlement om een hechte verdediging te organiseren Mocht, aldus de oor logsleider, weer éen nieuwe oorlog uitbreken, laat dan de hoop op vrij heid lies taan en laat Engeland dan ontkomen aan een oordeel onverge- telljkor veel erger dan in de 'afgelo pen oorlog Churchill riep op tot arbeid voor het behoud van de vrede. Hij drong aan op versterking der defensie, maar wilde niettemin de deur openlaten voor een mogelijke overeenkomst in dit tragische tijdperk, waarin twee werelden ln steed-- toenemende span ning en ongerustheid, tegenover el kander staun. Stil-zwijgend luisterde het gehele La gerhuis naar de strateeg Churchill, die tenslotte een beroep deed op de regering om zo spoedig mogelijk het democratische West-Puitsland in te schakelen hij de verdedigingsplannen van de landen van het Atlantische Pact. want indien de Russen dit land zouden binnenvallen, zonden alle Duitsers, die zich in de strijd tegen het communisme onderscheiden heb ben. uiteindelijk liet gelag moeten be. talen. Politiemannen bij de Pinksterdemonstratie Volgens het wesb-Duitse nieuws bureau is in alle kazernes van de Oost-Duitse volkspolitie de. opdracht gegeveu, dat deza organisatie devl zal nemen aan de voorgenomen Pink sterdemonstratie te Berlijn. De deelnemende politiemannen, - 10.500 in getal zouden lid moeten worden van de „vrije jeugdbeweging' en op de demonstratie de blauw-zwar ie uniform van de beweging moeten dragen. Hij wilde niet terug Einile Ilanack die wegens diefstal in een Franse gevangenis was opge sloten, heeft getracht zelfmoord te plegen door een lepel en stukken ij- zerdraad in te slikken. In het zieken huis verklaarde hij dit te hebben ge daan, omdat hij bang was naar Tsje- cho Slowakije te worden uitgewezen. In scmi-offieiëie communistische kringen tc Hongkong is verklnurd dat de ergste hongersnood in «1e jongste geschiedenis van Gliina zich begint af te tekenen. Dulzeuden zijn reeds omgekomen en men verwacht, dat millioencn voor de volgende oogst van honger zullen omkomen. FANNY BI.ANKERSKOEN NAAK ITALIë Fanny BlankersKoen heeft een uitnodiging ontvangen om deel te ne men aan Internationale wedstrijden, welke op 18 Mei te Brescla worden ge houden.. Fanny zal deze invitatie in beginsel gaarne aannemen Bij do K NAU is evenwel nog geen brief met uitnodiging ontvangen van Italiaan se zijde, hetgeen reglementair vereist is. Militair vliegtuig verongelukt Een „Mustang" van de militaire luchtmacht is door onbekende oor zaak in de haven van Belawan neer gestort. De bestuurder werd gedood Het ongeluk geschiedde, toen. bijwij ze van afscheidsgroet, twee Mustangs rondom het SS Plancius van de KPM vlogen toen dit schip de haven ver liet. Het toestel stortte in de haven en verdween in het water. Bergingspoglgnen, ondernomen door de Kon. Marine, hadden tot m toe geen resultaat, liet stoffelijk c- verschot van de vlieger is n.og niet gevonden. Eerste kievitsei in Casiricum Gistermiddag om 3 nur heeft de 22 Jarige Jan Schermer op het land van zijn vader te Castricum het eerste kievitsei gevonden. Volgens de traditie zal dit aan H M. de koningin worden gezonden. Goudmijn in het achtertuintje Een geheim goudmijntje in een ach tertuln in het Australische provincie stadje Wedderburn bij Melbourue heeft in 18 maanden ruim 100.000 gulden opgebracht. De mijn behoort aan een gepensioneerde boer, die haar met zijn drie schoonzoons ontgon. Hij had het bestaan van de mijn 3 jaar geheim gehouden, doch giste ren had de plaatselijke kruidenier op een paar meter afstand van de tuin een klompje goud gevonden. DE STRIJD 15 MALAKRA In Februari zijn 91 burgers en po litiemannen door df Partisanen in Ma lakka gedood. Hierbij zijn de verlie zen van het leger niet inbegrepen. In dezelfde tijd werden 35 partisanen g9 dood en 12 gevangen genomen. „Buitenman" flink bedrogen Een „buitenman", die ln de hoofd stad goede zaken had gedaan en des wege met een flink bedrag aan bank- ziljetten van f25 in zijn zak rond liep, kwam Donderdagavond terecht in een cafe aan de Amsterdalstraat, waar hij al spoedig zulke goede vriendjes met dt caféhouder werd, dat men na duitingstijd besloot de feestelijke bijeenkomst in de woning boven het cafe voort te zetten. De caféhouder, diens vrouw en dochter en een buffetjuffrouw waren daar dp gast van de gast. Er werden goede verteringen gemaakt Omstreek 8 u. in de morgen raakte de feeststem ming er uit en even later stond de boemelaar weer in de Amsterdalstr Het werd een koude douche. 20 bil jetten van 25 waren verdwenen. Na naarstig speuren vond de politie er 14 terug onder het vloerzeil in de keu ken van de cafewoning. De andere zes zijn spoorloos. De caféhouder en zij vrouw zijn aangehouden en het ca fe is gesloten. Japan wordt democratisch Prinses Taka, de 20-Jarigc dochter van de „Zoon des Hemels" keizer lli- rohito, het Japanse keizershuis wordt geacht senilgoddeli.fk te zijn ei» zal in naam een einde maken aan een 2600 jaar oude Japanse traditie, wanneer zij, in Mei in het huwelijk zal treilen met de 26-jarige Japanse burger Tosjimitsji Takatsoekasa. %Jn naam", want de aanstaande brui degom Is een telg van een der vijf meest vooraanstaande Japanse fa milies, waarvan dc mannelijke leden voor MacArthurs in 194# doorgevoer de „democratisering", als de evenknie van prinsen van den bloede wer den beschouwd en uit wier midden reeds sinds de middeleeuwen eehtgeno ten voor keizerskinderen zijn voortgekomen. Takataoeka, een slank figuur- met een bril, wekt in liet regcrlngs-sppor wegrauseum te Tokio. Zijn salaris is bescheiden, doch hij hoopt ra eer te zullen verdienen, wanneer hij een gezin heeft gesticht. Ook hoopt hij in staat te zijn na zijn huwelijk iu ds Ver. Staten, waar hij in 1948 al6 in genieur is afgestudeerd, zijn studies van het inwendiuge van verbrandings motor te kunnen voortzetten. Hare keizerlijke hoogheid prinses Taka wordt in de wandeling „het schuwste meisje van Japan' genoemd Het is voor een journalist moeilijker om haar, dan om haar vader, de kei zer, te spreken te krijgen. Doch Warren "White, was zo geluk kig door prinses Teroe. de oudere en meer wereldwijze zuster van priu ses Taka ingelicht te worden over de beste wijze, waarop hij laatstgenoem de toch te spreken zou kunnen krij gen. Als gevolg van deze „tip" be sloot White zich naar de school voor hoger onderwijs voor meisjes in een van de voorsteden van Tokio te be geven, waar prinses Taka een uni versitaire opleiding ontvangt. En hij had succes. Ondanks hevige protes ten van de voor de gevolgen van de ze stoutmoedige journalistieke on derneming beduchte lerares en haar secondanten, kon White gedurende 5 minuten niet de dochter van keizer Hirohito spreken. Prinses Taka heeft in de Japanse pers tot nu toe weinig publiciteit out vangen. Zij is beschreven als „eruit ziend als een pop", „elegant" en van een „merkwaardig voornaamheid". Doch op een Westerling zou zij meer Indruk van ongekunsteld en onbewo gen maken. „Het is het soort meis je, waarvoor men honderd jaar gele den waardering zou hebben gehad", verklaarde een Japanner. Trillend van emotie Vijf minuten lang luisterde prinses Taka, trillend val emotie, aandach tig naar de door White gestelde vra gen, die zij met een hoofdknikken be antwoordde. Slechts eenmaal ver brak zjj haar gekunstelde glimlach, •door in antwoord op White's vraag, vrat ze dacht van baar aanstaande bruidegom, om haar mee te nemen naar Londen voor een bezoek aan ko ning George, zachtjes antwoordde: „Ikitai to omolmus" (ik denk, dat ik dat wel prettig zou vinden") Daarop leidde de lerares van prio ses Taka, die niet had opgehouden le protesteren tegen de aanwezigheid van de journalistieke indringer in het schoolgebouw prinses Taka weer naar haar leslokaal terug. Razend verliefd Het was heel wat gemakkelijker Takatsoekasa, de aanstaande bruide gom van de prinses te spreken te krijgen. Deze deelde White mede, dat bet hem buitengewoon veel genoegen deed met een buiienlandse journalist te kunnen spreken. Hij vertelde geheel uit zichzelf dat hij prinses Taka in October 1949 voor hot eerst had ontmoet, toen hij, in gezelschap van zijn vader, een be zoek had gebracht aan het keizerlij ke paleis, dat ten doel had de nodi ge regelingen voor het huwelijk te treffen. „En nu ben ik razend ver liefd". deelde hij White mede, tegen over wie hij verder onder meer nog sprak over het voorgenomen bezoek aan koning George van Groot Brilt. Prinses Taka zal de eerste Japan se keizerlijke breid zijn, die in een Westei h troowgewaad in het huwe lijk zal treden Tevoren was het de gewoonte dat Japanse prinsessen voor de huwelijksplechtigheid in 12 kimono's werden gehuld. Het huwelijk van prinses Taka met Tosjimitsji Takatsoekasa zal het eerste zijn, waarin een Onder de slagzin „De genoegens van een goede maaltijd" bood een groothandel in wijn aan de Utrechtse studenten een maaltijd aan. Nadat een spreker enige tijd de aanwezigen verveeld had met een langdradig ver haal over het voordeel van smakelijk drinken en eten, en gedichten geci teerd waren, waarin de lof der wij nen bezongen was, ging men over van de theorie naar de practijk. Na dat werkelijk zeer veel genuttigd was en de wijn in overstelpende hoe veelheden gevloeid had, was de voor zitter van de Utrechtse studentenver. nog wel in staat om de organisatoren enigszins dank te zeggen voor deze onverwachte maar niettemin zeer welkome afleiding, maar de historie vermeld niet of dit drinkge lag nog nadelige gevolgen gehad heeft voor het opkomend geslacht van intellectueel Nederland o— Tij dens een herbegrafenis van een in Duitsland omgekomen Nederlander, voerde ook het raadslid van een der Drentse dorpen het woord. Öij was kennelijk in de war en verklaarde:: „In de tijd van bezetting werden wij geregeerd door schurken, en nu is het niet anders". Dat mag zelfs een raadslid niet zeggen, ook al zou het zo zijn. En dieiwege moet hij 14 da gen op water en brood oTijdens de debatten in he. parlement van Z. Afrika klonk na afloop van een speech van een Labourlld luid ap plaus. De auteur van dit in het Zuid Afrikaanse parlement hoogst onge bruikelijke geluid was.... de be roemde violist Yehudl Menuhin, die op een vraag antwoordde, dat de speech zeker een toegift waardwas oEn in Nijmegen is het sprook je waarheid geworden. Zonder stem ming nog wel heeft de gemeenteraad toegestaan, dat personen van beider lei sexe gezamenlijk mogen zwem men. Maar gemengd zonnebaden is en blijft verboden. Dat zal lastig worden. oAlle verandering is geen verbetering en daarom zal ra dio Luxemburg de nieuwe golflengte niet aanvaarden. oOok in Rus land komt sabotage voor. In een ver klaring van radio-Moskou vernamen •wij dat communisten en boeren ten plr.ttelande de oogst niet volledig af geleverd hebben oDe Amerikaan se marine gaat weer luchtschepen bouwen. Honderd meter lang, kosten acht millioen gulden per stuk. Snel held 125 km. per uur, oOp Java heerst een pokken-epidemie. In Soe- rabaja deden zich 30 gevallen voor, terwijl op Madoera reeds 900 men sen aangetast zijn. Door gebrek aan Isolering vreest men besmetting van van geheel Jav. Talrijke personen zijn reeds overleden oDe repu bliek Indonesië onderhandelt nog steeds met de Engelsen over de uit levering van Westerling. telg van Japanse keizerlijke huis zal worder betrokken, waaraan door de Japanse bladen grote aandacht zal worden besteed. On der de „oude rol" hield de ge ringste hetzij redactionele, hetzij zetfout in een bericht In de pers over de Japanse keizerlijke fami lie het ogenblikkelijke ontslag en in sommige gevallen zelfs de zelf moord van de betrokken redac teur of hoofdredacteur in. Het was zelfs gewoonte dat de ver antwoordde journalist, alvorens publicatie van een dergelijk be richt plaats vond; zijn ontslag brief reeds had opgesteld. Het resultaat hiervan was. dat de Ja panse pers slechts weinig mede deelde over huwelijken van le den van de Japanse keizerlijke familie Symboliek en bijgeloof Doch nu is de situatie geheel an ders. De in levendige stijl gestelde dag bladen en tijdschriften, die ver schijnen in het huidige door de geal lieerde opperbevelhebber, de Ameri kaanse generaal Douglas Mac Arthur gedominerde tijdperk, publiceren al le bijzonderheden over het welvaren van de keizerlijke familie, waarop zij slechts de hand kunnen leggen en die afwi-.selen tussen beschrijvin gen van de behendigheid des keizers die in staat is. terwijl hij zich van zijn waaier blijft bedienen, salto's te maken en mededelingen over de grillen van Hirohito's krankzinnige vader Taisho. di sinds dertig jaar bekend waren, doch eerst thans o- penbaar mogen worden gemaakt. Het aanstaande huwelijk van Prin ses Taka zal symbolisch zijn, doch het is nog niet duidelijk welke sym boliek hieraan ten grondslag ligt. Zaï het een demonstratie zijn van eij zinnebeeldig en onherroepelijk ver breken door het huidige Japan van zijn banden met de vervlogen eeuwen waarin feodolisme en bijgeloof hoog tij vierden, of is het slechts een stap, die' noodzakelijk wordt geacht, om dat er nu eenmaal Amerikaanse troe pen in het laud zijn gelegerd? Er bestaat geer. twijfel aan dat vele Japanners mogelijk de mees ten diep in hun harten van me ning zijn, dat er niets veranderd is aan de „roeping" van het aloude Ja pan en dat zij deze, onder een nieuw en westers aandoend vernis opnieuw willen uitdragen. Doch vele andere zonen van het „land van de rijzende zon" zijn van mening, dat Japan er inderdaad in is geslaagd met het ver leden te breken. Sommige Westerlingen in Japan hopen dat het huwelijk der Japanse keizersdochter „ii. moderne stijl" zin nebeeldig zal zijn voor het nieuwe Japan, doch de meeste zich in dit land bevindende Europeanen en Ame rikanen maken zich ten deze niet veel illusies. Menselijke geraamten, groter dan die van normale mensen, zijn door landarbeiders in oude graven te San Barbata, nabij Benevento, ontdekt Bij de geraamten bevonden zich ur nen, welke gouden en zilveren munt stukken bevatten. Het onderzoek wordt verder voortgezet. Voor c/e Zondag Het Het het WORD EEN KIND MATTHEUS 18 3. Als kinderen moet ge worden, vol gens Jezus. Niet alleen die eenvoudi ge zielen moet het worden, die niets vermogen en naar wie niemand om ziet; maar allen moeten 't worden, hoe groot, machtig en aanzienlijk, hoe wijs en geleerd, hoe invloedrijk zij door zich zei ven of door anderen, worden geacht. Hoort gij *t, mannen met hoge borst, die zo gaarne u ver kwikt aan de 'bewondering van an deren; hoort gij t vrouwen, die zo voornaam op uw medezusters neer ziet. gij moet „als de kinderen" wor den. - Verwonder u daar niet over. Gij moet bij voorbeeld onschuldig zijn. En zie, als wij u aanzien, dan is er op uw gelaat niet veel onschuld te lezen en in uw hart niet veel on schuld te vinden. Slim, geslepen, vol plannen, die. hoe dan ook, moeten en zullen doorgezet worden: berekend, zowel op deugd als op ondeugd, zo wel op verstand als op domheid spe culerend. zo zien wij u dikwijls. Een kind te zijn, dat is: geen hui chelaar te wezen. Liegen, ja, dat kun nen de kinderen. De leugen is het wapen der zwakken en der vreesach tigen. Maar kinderen huichelen niet. Een kind. zo het liegt verraadt zich spoedig en spreekt straks zich zeiven tegen. Hun liegen is niet overdacht en dient alleen voor de nood van het ogenblik. Zich met berekend overleg anders voordoen, dan het is, dat kan het niet. En gij gij hebt meer dan eens met lage bedoelingen een rol gespeeld, gij hebt vreugde en droef heid geveinsd, belangstelling voorge wend, liefde en gehechtheid ver toond. als een toneelspeler op het grote toneel der wereld. Een kind is geen rekenaar, handelt volgens ingevingen, geeft gehoor aan de stem van hart. Het maakt geen onderscheid tussen mensen en mensen. Het heeft geen vrienden en vijanden, voor hem bestaan geen groten en geringen. Al le mensen zijn hem één. En wat maken wij een verschil tussen de een en de ander; hoe zien wij toe. met wien wij te doen hebben, wat letten wij op kleding en op stand. Wat zijn wij onbillijk jegens mensen van andere bewegingen en vormen, als wij. Zou een kind kwaad doen? Zeker is het, dat wij het wel doen en *t heel anders doen. De mens pleegt maar al te zeer bekend te zijn op de paden der zonde. Hij kent alle gangen en wegen. Het kind, zo het kwaad doet, is een vreemdeling op dit gebied, de mens wordt er maar al te eigen mee. Sommigen krijgen de hebbelijkheid van deze en gene zonden en maken er hun een tweede natuur van. Waar is onze kinderlijke geest? Achterdocht en kwaaddenken, wran ge vruchten van een boos gemoed, kent het kind niet. Het houdt alle mensen voor even goed en even wel willend. Zij vertrouwen zich toe aan de eerste de beste. Voorzichtig te we zen is goed. maar wij zijn *t, in te genstelling tot de kinderen, soms te veeL Wij hebben het goed vertrou wen in de mensen niet dat wij heb ben moeten. Wij hebben ons zo dik wijls achterdochtig gewapend tegen te schaduwen enschimmen van ons eigen boos hart dat was geen kin derlijkheld. Wordt als de kinderen, gij grote mensen. De onschuld is niet terug te krijgen; maar eenvoud, waarheid, ne derigheid. goed vertrouwen, gevoelig heid. buigzaamheid en natuurlijk heid, dat alles kunnen wij weerkrij gen, zo wij maar een hart hebben, om die deugden lief te hebben. JMlRDRFCPIS OUDSTE INWOON STER 101 JAAR Vandaag viert de oudste Inwoon ster van Dordrecht, mevr. W. H. v. BilerbeekLamaison van Heenvliet, wonende Wijnstraat in het huis Croo- nenbnrch. haar 101e verjaardag. Mevr. van Bilerbeek geniet nog een vrij goede gezondheid. Zij zal even wel niet ontvangen. Wisselend bewolkt met aanvankelijk enke'.e buien, voornamelijk ln het N.- Westelijk deel van ons land. Aan van keJijk krachtige en in de kustgebieden af en toe harde, later geleidelijk afne mende Zuid-Westelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1