Ikmaaider Nederlands-Indonesische samenwerking Unie-besprekingen zijn begonnen in sfeer van rust en vriendschap Drie vliegtuigen namen de benen Spaanse terreur Nu zullen Liberalen een poging wagen In Katholieke kringen levendige ontstemming over liberale houding Italiaanse regering kampt met grote moeilijkheden en doet weinig Medelevende sportbeoefenaren Moeilijkheden 9JAARGANG No. 1852 MAANDAG V MAART Uitgave Stichting J)e Vrfle Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week i 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veior.tw. ledacteur. J. Zoonen I Bureau. Rlddei straat hoek Oudegracht f Tel. K 22003971 Nederlandse en Indonesische Ministers liehbeu zich Zaterdag rond de conferentietafel geschaard voor de eerste bijeenkomst in het kader vnu de Nederlands-Indonesische Unie. J)e conferentie begon in een rustige, vriendschappelijke «teer. De Indonesische premier, drs. Hatta werd tot voorzitter van de con ferentie gekozen en Minister van Maarseveen tot vice-voorzltter. Drs. Hatta verklaarde in zijn openingsrede, dat het doel van de Unie was tot werkelijke samenwerking tossen Indonesië en Nederland te ko men. „Samenwerking tussen twee gelijkwaardig*) onafhankelijke en sott- verelne landen kan slechts resultaat hebben en blijvend zijn, indien zij aan beide partijen voordeel brengt" ai das liatta. Minister Tan Maarseveen verklaaide, dat de groei van de samenwer king tassen Nederland en Indonesië niet slechts van primair belang voor belde landen zelf was, doch dat zij een grotere betekenis had. Aneta bericht inzake de opening van de eerste Unie-conferentie te Dja- karta, dat de leden van het corps diplomatlque, vele ministers en an dere autoriteiten der RIS., hoge amb tenaren, luitenant-generaal Buurman van Vreeden, vice-admiraal Kist er. autoriteiten van het Hoge Commis sariaat bij de opening in het gebouw van het Indonesische Ministerie van Buitenlandse Zaken aanwezig waren „De Minister-conferentie is er op gericht, de Unie op gang te bren gen" zo sprak drs. Hatta. De oprich ting van het Unie-Secretariaat kan thans definitief worden geregeld, ter wijl ook de samenstelling van het Unie-Hot' wel tot oplossing zal wor den gebracht. „Ik ben er van over- tuigd" zo ging hij voort, „dat de sfeer van vertrouwen, die tijdens de Boadetafel-Couferentie heerste, hier zal worden teruggevonden." De samenwerking van twee souve- reine stateu kan alleen duurzaam zijn, indien deze beide landen tot voordeel strekt. Naar mijn mening le het gewenst deze conferentie een week of hoogstens tien dagen te doen duren. De Commissies kunnen echter hun werkzaamheden voortzetten na de conferentie. Vervolgens sprak minister Van Maar •eveen. Hij zeide: ,.ik kan mij voor stellen, dat sommige vraagstukken niet aanstonds zullen worden opge lost. Wanneer wij er in slagen om voor problemen ir beginsel een ze ker© oplossing te vindon, die voor beide aanvaardbaar is, dan kan dit €ju met voldoening vervullen." Hierna werd op voorstel van mi nister Van Maarseveen, de Indone sische premier, drs. Hatta tot voor zitter benoemd. Minister Van Maarseveen werd, 20 als reeds gezegd, tot vice-voorzltter benoemd. Voorts werd in besloten vergadering de agenda vastgesteld. Wat ter tafel komt De agenda der conferentie vermeldt onder meer: Vaststelling van het reglement van orde en een instructie voor het Unie secretariaat. Maatregelen voor het functionneren van het Uniehof. Re geling voor de rechtgsang van liet Uniehof. Het vaststellen van rege len voor wederzijdse gerechtelijke hij Naar thans gemeld wordt, bevon den zich iu liet geheel S5 personen «n dc drie Dakota's, welke zonder per- missie en buiten het dienstrooster 0111 op de Amerikaanse i— is te Erdlng, Noordwestelijk van Muonehen gele gen, daalden. De voorzitter d »r Tsjecho Slowaaa se luchtlijnen bevindt z'ch onder dc passagiers, aldus een verklaring van bet hoofdkwartier der Amerikaanse luchtmacht. Zij naam werd niet he kend gemaakt. Uit oen voorlopig onderzoek was gebleken, dat 63 personen te kennen hadden gegeven naar hun land terug te willen keren. De bemanning van twee der vliegtuigen daalde vrijwil lig doch de piloot van het derde toe stel daalde onder bedreiging met 'n revolver. De toestellen kwamen met tussen pozen aan en waren afkomstig uit Bratislava, Ostrava en Brno. Alle drie waren zogenaamd op weg naar Draag. Velen der passagiers hadden kaartjes gekocht voor Praag en wisten niet, dat zij inde Amerikaan se zone van Duitsland zouden landen. m ijizn af %v- xnnnnschija lil de ochtend hier en daar lichte mist of nevel en later opklarend. Wind uit Westelijke richtingen. Over dag dezelfde temperatuur als gister, gen en werd op slag gedood. stand. De kwestie Nienw Gairioa. Uitwerking van van de samenwerking op finantieel-economisch gebied. Be sprekingen over een handelsaccoord tussen Nederland en Indonésie. Boodschap van H M de Koningin Hare Majesteit de Kouingin heeft als hoofd tan de Nederlands-Indo nesische Unie do volgende boodschap gezonden ter gelegenheid van dc ope ning van dc Minister-Conferentie te D Jakarta t „Aan de vooravond van de eerste Minister-Conferentie der Neder- lands-Indonesisehe Unie zend 1h beide delegaties mij» beste wensen voor sterkte en voor een vastbe raden wil de goede oplossingen te vinden In het belang van beide vol keren en in het bijzonder ten aan- zien van de moeilijkheden van de groeiende Indonesische staat. De moeilijkheden van het ogenblik zijn ongetwijfeld groot en er is veel dat tijd zal vragen, alvorens het zich langs goede banen ontwikkeld zal hebben. Toch zie ik onverminderd mogelijk heden voor een bevredigende gang van zaken, Moge liet de gezamen lijke delegaties gegeven zijn door wijsheid de goede wegen aan te geven." Antwoord van Hatta Op de boodschap die koningin Julia- ua als hoofd der Nederlands-Indonesl sche Unie aan de Minister-Conferen tie te Djakarta zond, heeft drs. Moh. Hatta als voorzitter der conferentie geantwoord met een woord van dank voorde wensen van Hare Majesteit. Hij vervolgde: „Uwe Majesteit boude Hoogstdezelve ervan overtuigd, dat m het besef van het uitermate grote belang van het welslagen dezer, be sprekingen, ook voor het heil eh het welvaren van de gehele wereld, wij allen tezamen zowel als ieder afzon derlijk naar btste weten en mét de meest oprechte bedoelingen zullen bijdragen tot het bereiken van liet gestelde en zo noodzakelijk te berei ken doel." Vijftien doden bij Turkse vliegramp Ken vliegtuig van de Turlrse lucht vaartmaatschappij is bij het vlieg veld van Ankara neergestort en ver brand. 15 personen kwamen om het leven, onder wio een Engelsman, twee Amerikanen twee functionarissen het Bulgaarse consulaat en een di- pomatieke koerier van de Griekse re gering. Te Ocana in de Spaanse provincie Toledo zijn achttien Spanjaarden op beschuldiging van samenzwering met monarchaisten om de regering van Franco omver te werpen tot straf fen variërend van twee tot 25 jaar veroordeeld. De twee voornaamste beklaagden hebben toegegeven dat zij een bespreking met een vooraan staand monarchistisch leider hebben gehad overde oprichting van een an ti-Francobeweging. Duitsers in de Raad van Europa? Dan eerst hun eisen inwilligen Ondervraagd over een pcrstelcgram over voorwaarden, die Duitsland graag aanvaard zou zien door de westelijke geallieerden, In roil voor Duitsland# toetreding tot de Raad van Europa, heeft een woordvoerder vai hef Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard: „Op het ministerie Is men er verwonderd over en betreort men liet, dat een ver tronwelijke nota die inderdaad door kanselier Adenaner aan de Hoge OealHeerde Commissie In Duitsland Js overhandigd, bekend is gemaakt/' Volgens dit telegram zou Adenauer de Duitse wensen als volgt geformu leerd hebben: 1 de Geallieerde regeringen of hun vertegenwoordigers in Duitsland (de Hoge Commissarissen) dienden in «en schriftoiijke verklaring de wens te uiten, dat de Bondsrepubliek zich bij de Raad van Europa aansluit. 2 de Gealieerde autoriteiten dienden een schriftelijke garantie te geven, dat <hs toelating van het Saargebied slechts voorlopig is, hangende de tot staudkomiug van een vredesverdrag met Duitsland. Toenemende spanning in België 3 de toetreding van Duitsland tot de Europese adviserende vergadering is voorlopig, de Bondsrepubliek moet de verzekering krijgen, dat zij spoedig Is volwaardig lid zal worden toe gelaten. Zij moet een waarnemer kun uen zenden naar het Comité van Mi nisters van de Raad van Europa. De woordvoerder van het Mirtisteri" van Buitenlandse Zaken die geen com mentaar wilde geven, zei slechts: als die drie punten juist zijn, dan is punt 1 wenselijk, punt 2 duidelijk en punt in strijd met het statuut. Meer dan 300.000 Japanse mijnwer kers zijn een staking begonnen in verband met het feit, dat de loon onderhandelingen zijn afgebroken. - Als duur van de staking is zeven weken vastgesteld. Reuter verneemt van gezaghebben de zijde, dat Deveze zal trachten een Katholiek-LJberaal-Socialtatasehe re gering 'te vormen,, die koning Leo- pold zal terugroepen op voorwaarde dat" hij eukele maanden latei ten gunste van zijn zoon troonsafstand zal doen. De benoeming van de liberale mi nister Albert Deveze is in kringen van de CVP. niet geheel als een ver rassing gekomen. Reeds Zaterdagmid dag vreesde men in kringen van in gewijden der CVP. een dergelijke ont wikkeling. Het is niet aan le nemen dat de Katholieken zuilen medewerken aan een drie partijen regering aan welks hoofd een eerste minister staat die bekend is om zijn anti-koningsge zindheid. Dc nieuwe kabinetsforma teur zou dus slechts een liberaal- socialistische regering kunnen vor men, die in de Senaat, waar de CVP de absolute meerderheid heeft, geen vertrouwensvotum zou krijgen. Het parlement zou dan ontbonden moeten worden en België zou naar nieuwe verkiezingen gaan. Gedurende de wettelijke termijn van veertig degen, die aan het hou- de i van nieuwo verkiezingen vooraf gaat, zou de liberaal-socialistische re gering het bewind in handen hebben met het gehele morele en materiele overwicht dat hieraan is verbonden aan haar zijce, zo meent men in Katholieke kringen. Indien de liberalen en de socialisten er tezamen in zouden slagen in de nieuwe verkiezingen een meerderheid in de Verenigde Kamers te verkrij gen, dan zou dit betekenen, dat d9 wet op het regentschap niet zou wor den opgeheven en de koning niet bij beslissing van het parlement kan te- rugkeren. Ondervraagd door een redacteur van Le Soir, nadat hij van Prins Re gent Karei een formateursopdracht had ontvangen, verklaarde Deveze: „Ik ben voornemens een nationale oplossing voor het koningsvraagstuk te zoeken. De vraag, die zich thans voordoet, is geheel verschillend van die, welke voor de volksraadpleging bestond, daar het er nu op aan komt de uitslagen van de raadpleging nit te leggen in het belang van het land de monarchie en van dynastie." MILITAIR VLIEGTUIG NEERGE STORT 10 PERSONEN VERONGELUKT Een van Amerika's nieuwe lange af stand bommenwerpers, een B60, is met 14 personen nan boord in Arlzo- na neergestort. Volgens de eerste be richten zijn minstens negen mensen om het leven gekomen. Vermoedelijk is een motor in brand geraakt. Bij New York is een militair trans portvliegtuig van het type Dakota in een sneeuwstorm verongelukt. Eeu inzittende verloor hierbij het leven. Toen gistermiddag de expediteur H. van der S. op zijn erf aan de Hat- temseweg te Apeldoorn met een zware trailer manoeuvreerde, geraak te zijn 3-jarlg zoontje, dat ongemerkt het erf was opgelopen, onder de wa- Alle Belgen moeten loyaal eeB ns tinaal accoord nastreven en ook Ik zal daarvoor mijn best doen. Zo dit onmogelijk mocht blijken blijft er geen andere oplossing over dan Ka merontbinding, opdat het volk uit spraak zal kunnen doeD. Gisteren zou hij alleen een bezoek brengen aan Eyekens en aan de voor zitters van Kamer en Senaat. Tevens deelde hij mede heden met zijn raad plegingen te zullen beginnen. Ik heb Motz verzocht, de permanente com missie van de liberale partij Maan dag dus heden bijeen te roepen. De contactcommissie van de (ka tholieke) christelijke volkspartij zal ook heden opnieuw hijeen komen. In een Zondagmiddag afgelegde verklaring zeide Deveze dat hij de opdracht had aanvaard omdat hij t zijn plicht als Belg achtte een oplos sing te vinden voor de crisis, die Belgie verscheurt. Hij verklaarde tevens dat hij zal trachten de koningskwestie in natio nale zin op te lossen. Ik zal trachten een drieledige regering te vormen, hoewelmijn voorkeur uitgaat naar een katholiek-liberale coalitie. Bij slagen maar het onthouden van het vertrouwen aan de regering zou den nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. Dolkstoot? Toen een der journalisten opmerkte dat de CVP. spreekt van een dolk stoot die de prins-regent zijn broer k<jning Leopoid heeft toegebracht, dour een liberaal tot kabinetsforma teut' te benoemen, antwoordde de li berale minister: de prins-regent is beven Iedere cvitiek verheven. Hij ie Net wettige hoofd van de staat en het is zijn plicht diegenen te belasten mm de vorming van een regering, die hij daartoe gesehikt acht.. HU heeft hierbij geen enkele partij, zelfs niot indien deze de meerderheid heeft tei raadplegen. Vreselijk avontuur! Devefce verklaarde verder: indien gekozen moet worden tussen het vre selijke avontuur waarin de CVP. Bel gie wil stoten en ontbinding der ka mers, zal Ik mij uitspreken voor het laatste. Deveze verwachtte in leder geval voor 1 April a.s. gereed te zijn met zijn consultaties, daar hij moet deel nemen aan de onderhandelingen wel ke doorde ministers van defensie der bij het Atlantiscl pact aangesloten landen te den Haag zuleu worden ge houden. In politieke kringen in Brussel is men van oordeel, dat Deveze, die bekend staat om zijn anti-koningsge zindheid, slechts een liberaal-socla- listischecoalitleregering zal kunnen vormen daarde CVP. nimmer zal me dewerken aan een formule, die niet in de-eerste plaats een terugkeer van Koning Leopoid naar Belgie voor staat. In CVP. kringen spreekt men zelfs van een staatsgreep en men is va.i oordeel, dat het land thans re gelrecht naar een ontbinding der ka mers én nieuwe verkiezingen -gaat. Te Rome is men van mening, dat de algemene staking, die Woensdag Jl. in Italië is gehouden, en de ver spreide wanordelijkheden, die zich daarop gedurende do rest van de week hebben voorgedaan als de ou verture moeten worden beschouwd tot een voorjaarsoffensief der com munisten en linkse socialisten tegen do Italiaanse regering. Een woordvoerder van do regering verklaarde, dat het mislukken van de actie, waarvan de communisten hadden gehoopt dat zij tot een mas sale demonstratie te hunnen gunste zou worden, een grote nederlaag voor hen betekent. Als gevolg van d-3 wanordelijkheden waarmede de door de communisten en linkse socialisten uitgeroepen algemene staking ge paard ging, werden twee arbeiders gedood, terwijl omstreeks hotaderd werkers en een dozijn politiemannen ernstig zijn gewond. Verklaard wordt dat plaatselijke stakingen in Italië wel eens meer slachtoffers hebben geëist. De woordvoerder verklaarde ver der nog, dat de communisten ln Ita lië het er opzettelijk op toeleggen dat HANS KAART MAAKT HET WEL! Hans Kaart en de zijnen arrivoer- den 31 Maart in Durban. De trip door Znid-Amerika ls thans in voorberei ding. De tochtgenoten maken het wel. arbeiders in wanordelijkheden door dv politie worden neergeschoten, ten einde zodoende de emoties van de licht ontvlambare Italianen ten hun non gunste in beweging te brengen. Hij voegde hieraau toe, dat de Ita liaanse politie de gangen heeft ge volgd van uit Frankrijk afkomstige communistische agitatoren, die in Frankrijk arbeidsmoeilijkheden te hebben verwekt hun arbeidsveld naar Italië hebben verlegd. Koninklijk paar met vacantie Het ligt ih het voornemen van HM de Koningin haar vacantie onderbro ken om ZKH de prins der Nederlan den bij zijn terugkeer uit Amerika te ontvangen, voort te zetten met tie prins, die daarvoor gelegenheid krijgt geheel uit te rusten van de ver moeienissen van zijn lange reis, eu de twee oudste prinsesjes, wier Paasvacantie ln die tijd valt. plaats v. bestemming zal waarschijn lijk Vald'Isere in Frankrijk zijn. De dag van vertrek is vermoedelijk "Woensdag 29 Maart. Tijdens de afwezigheid van de ko ningin moeten requesten en andere verzoeken op de gewone wijze gea dresseerd worden aan paleis Soest- dijk. WIELRENNEN. Wagtmans wint ronde van N. Holland Dê 226 kilometer lange ronde van •Noordhollipid die voor de vijfde maal doorde Zaanlandse wielerclub DTS. voor amateurs is gehouden, ls op overtuigende wijze gewonnen door de nationale kampioen Wagtmans uil Breda, die iu de eindsprint zijn stad genoot Suykerbuyk versloeg. Er gingen 160 deelnemers van de start en bij Medemblik trokken Wa?t mans. Suykerbuyk Visser en van El deren er tussen nlt. Visser kon het tempo niet bijhouden en bleef bij den Helder achter. Tussen 't Zaad en Jti- lianadorp kwam van Elderen ten val.. "Wagtmans en Suykerbuyk na men daarop eén voorsprong van 3.5 minuut, die echter langzamerhand minder werd, toen na Castricam 8 renners begonnen in te lopen. Ook deze groep splitste zich nog en 3 renners zetten een overigens vruo.h teloze achtervolging in. Dichter dan 200 meter wisten zij het leiden de tweeta] niet te benaderen. In Zaan dam teruggekomen wist Wagtriians zijn concurrent overtuigend in 'Ie eindsprint te slaan. De uitsla/- luidt: 1 Wagtmans Breda 5 uur 47 min. 11 sec. 2 Suykerbuyk Breda op 15 m!r. Kamff Amsterdam op 200 meter. •1 Van Oers Langeweg op 215 metsr. 5 6 7 8 9 en 10 ex aequo Verhoeven Overschie, Hennink Alkmaar, Koe man Krommenie, Hofland Bevevw Vau Roou den Haag, Alblas Over schie. Vier jaar geleden besehadigde Toon Houtekamer uit Wemeldlngen tijdens een voetbalwedstrijd voor de Zater dagmiddagcompetitie bij het koppeD van een bal een zijner halswervels. Dit had noodlottige gevolgen. De on gelukkige voetballer werd voor het grootste gedeelte van zijn lichaam verlamd. De jonge voetballer kwam onder behandeling van specialisten cn werd opgenomen in een kliniek, waar alle pogingen echter jammerlijk faalden De jongeman zal nu voor de rest van zijn leven aan het bed gekluis terd zijn. Door het spelen van vriend schappelijke wedstrijden tussen ver schillende Zeeuwse clubs werd Houte kamer finantieel gesteund. De voet balvereniging Wemeldinge bleef het meest begaan met het getrofffen club lid Enige tUd geleden verkreeg de secretaris v* 1» de club voor Houle- kamer een vergunning voor b«t ver kopen van tabaksartikelen. Men deed alle voetbalclubs in Zeeland. «m»»i schrijven toekomen, waarin ve.-tocht werd met de getrofffen speler uit Wemeldinge mee te leven en van tijd tot tUd een bestelling van tabaasat- tikelen aan hem op te geven. De ac tie werd een vol.edig succes, want van alle delen uit d« ptovln stroomden de bestellingen binnen WIE ZIJN OOR tc luisteren legt in de wereld van de zaken mensen, hoort over het algemeen sombere klanken. Hoewel men aan de sombere toon niet te veel waarde mag hechten en er zjjn pleizlerige Zondagmiddag niet door behoeft te laten vergallen, zit er toch een erns tige ondergrond in. We kunnen ze niet alle zonder meer op zij schuiven Een van de klachten is, dat de om zetten dalen en dien ten gevolge de bedrijvigheid afneemt. Voorheen was het de gewoonte om te zeggen, in dien men sprak over afnemende be drijvigheid in het binnenland, dat de export zo veel opslokte. Sedert ech ter het Centraal bureau voor de sta tistiek ons heelt aangetoond, dat de export in de laatste maanden een sterke neiging tot dalen heeft ver toond en de cijfers van vorig jaar niet kan halen, ligt de situatie enigs zins anders. Dan zouden we dus weer terecht komen in de periode van de zoge naamde overproductie. Hoewel we dit voorlopig nog als kwats beschouwen. Kijken we echter naar de omzetcij fers van enkele-producten, dan moe ten we constateren, dat er een sterke teruggang in het verbruik valt waar te nemen. De sigarenhandelaars zou-- den u er van kunnen vertellen. Er is geen sprake meer van een tekort aan sigaren. Eerder van een te veel. De boekhandel zingt het zelfde lied is plotseling weer een overvloed aan boeken. En het gevolg is stijgende werkloosheid, minder verdienste voor de middenstand, kortom alle misère, die op de nadering van een crisis zou kunnen duiden. Toch moeten we ten sterkste ont kennen, dat we in de tijd van de over productie zijn aangekomen. Het ver bruik van sigaren is nog lang niet vooroorlogs. Nog lang niet ieder Ne derlander heeft een welgevulde boe kenkast. En nu hebben we deze twee dingen maar willekeurig genomen. Het is met meerdere producten zo. Er is nog steeds sprake van een oa- dercon&umptie. Het volk kan werke lijk nog wel een en ander -hebben. Het behoefte-element is nog lang met verzadigd. Maar de betalingsmogelijk heden van het overgrote deel van het volk zijn te gering. Slechts een klein deel kan werkelijk kopen wat het wil hebben. Meer dan driekwart van ons volk zou wel graag iets willen kopen, maar de mogelijkheid is er nu eenmaal niet. Dat betekent, dat er geen evenwicht is tussen de mogelijkheid tot voort brenging en de mogelijkheid tot con sumptie. Dat betekent dat we te duur produceren of te weinig verdienen. Wij zouden het op het eerste willen aanhouden. Naar onze overtuiging zit er in de oude wijze van voortbrengen een grote fout. De verhouding tussen hetgeen een product aan arbeidskos ten en materiaal in werkelijkh d kost en de prijs, die hel in de handel moet opbrengen is te groot. Indien om een voorbeeld te noemen een ra diotoestel aan arbeidsloon en mate riaal ten gevolge van de sterk door gevoerde rationalisatie in het groot bedrijf slechts honderd gulden zou behoeven te kosten, is het een bewijs werkelijke handelsprijs tot over ae van een verkeerd systeem, als de tweehonderd gulden oploopt. Indien een sigaar gemaakt kan worden voor vijftien cent, is het funest, dat mede door maatregelen van de fiscus de verkoopprijs in de buurt van dertig cent komt te liggen. Daar zal veran dering in moeten komen. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1