KEURIG ,DER TOD JESU' meesterwerk in lofwaardige uitvoering Mevr. Krul werd turnkampioene van Nederland 29.75 fa. G. Ranke Schoonmaaktijd .J Toonkunst zong en speelde in de Kapelkerk De lijdenscantate „Der Tod Jesu" van de achttiende-eeuwse componist Graun is een bijzonder werk. Het is eep sombere cantate, een sobere en meesterlijke poging, die zeker niet achtergesteld mag worden bij de an dere werken uit die tijd. In strakke lijnen schildert de componist ons het drama van Gethsemané, in prachtige recitatieven vechten droefde en op stand naar de voorkeur. Het is een sober meesterwerk, dat de uitvoering die „Toonkunst" er gisteravond in de Kapelkerk van gaf, volkomen waard is. Behalve koor en orkest van de afdeling Alkmaar werkten aan deze uitvoering drie solisten mede: de so praan Maartje Kliffen, de tenor Han le Fèvrè en de bas Theo Bayle. Voorts werd medewerking verleend doormw G. Maclain Pont, clavecimbel. Het geheel stond onder leiding van de di xecteur van „Toonkunst" Herman Zaal. "Uit deze opvoering bleek duidelijk: dat de leden van Toorl-unst door ernstige en aandachtige studie veel vooruitgegaan zijn. Vooral het koor kwam hier en daar tot prachtige re sultaten. Jammer was, dat er in de högere regionen een enkele maal iets scheef ging, maar dit is niet mcl-r dan begrijpelijk. De uitvoering van dit werk stelt tamelijk zware eisen aan de uitvoerenden. Herman Zaal had zijn orkestleden goed oider de knie; behoudens een enkel foutje bij de blazers was het aandeel van de or kestleden in dit concert uitstekend geslaagd. Mevrouw Maclaine Pont be geleidde op gevoelvolle wijze aan het clavecimbel. Van de solisten moeten wij in de eerste plaats noemen de sopraan Maartje Kliffen. Wij hoorden baar reeds eerder te 'Alkmaar, doch zij maakte destijds niet zulk een die pe indruk op ons. Hetgeen zij thans presteerde was ideaal. Haar stem was prachtig van volume en zij zong de verschillende aria's op gevoelvolle wijze. Ook voor Han le Fèvre niets dan lof. Zijn stem heeft echter wei nig volume. Theo Baylé tenslotte zong op voortreffelijke wijze de bas partij. Wij feliciteren „Toonkunst" met deze geslaagde uitvoering, die 't karakter van een posthume herden king van het 75-jarig bestaan droeg. agenda HARMONIE: De strijd in de Birma jungle, 18 jaar. VICTORIA: Schep vreugde In het leven, 14 jaar onder geleide. CINEMA: Ridders van het zwaard, 14 jaar. ABT: Ingerukt.... mars, 14 jaar. Aile bioscopen zijn des Dinsdags gesloten! HE1LOO INZAMELING Ten behoeve van de feestelijke gc beurtenïssen op 1 en 5 Mei wordt door het comité, welke nationale herdenkingsdagen organiseert, een inzameling gehouden van 29 Maart tot en .met 5 April. Polilerechter Alkmaar In de zitting van de Alkmaarse po litierechter van Maandagmiddag ver scheen ten tweede male Arnoldus R. uit de Wieringermeer. Aan het eind van het vorige jaar was deze zaak reeds voor geweest. R. was ervan be schuldigd geen gevolg te hebben gé- geven aan een bevel om te stoppen, toen dit hem werd gegeven door één jachtopziener. Het was zeer don-.<er op de weg en de jachtopziener, die meende met een stroper te doen te hebben, die het met zijn auto op ko nijnen gemunt had. zwaaide met een rond licht. Verdachte zeide echter, geen lood licht gezien te hebben.' Hii verkeerde in de mening, dat twee ongm-e individuen hem wilden doen stopoen en gaf vol gas. Destijds was de zaak aangehouden, aangezien de politierechter zich op de hoogte wilde stellen van de toe stand. in de Wieringermeer. Dit was nu geschied, zodat R. opnieuw terecht stond. Mr. Leesberg, die de verdediging van verdachte voerde, merkte op, dat het cn gewoon is, wanneer men een automobilist wil doen stoppen door middel van een rood licht. Dc officier Mr. Holsteyn was het eens met de verdediger en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De politierechter Mr. Alblas, achtte het van belang, dat de jachtopzieners tamelijk onop vallend gekleed waren, zodat verd. in het donker niet kon zien met amb tenaren te doen te hebben. R. werd vrijgesproken. Voorts stond terecht Annie B. uit Oudesluis. Zij was enkele dagen huis houdster geweest bij een man in de Wieringermeer. Toen zij er genoeg van had, schreef zij een briefje, dat zij niet wenste te blijven en nam bo vgndien van het haar toevertrouwde huishoudgeld een bedrag van f 10. naar zij zeide, om de reiskosten naar ■huis te betalen. Later, toen zij als huishoudster te Oudesluis werkte, had zii hetzelfde bedrag in een brief; naar haar vroegere „baas" gezonden.. Dezé beweerde' echter, dat hii het niet; ontvangen had. Verdachte had een getuige meegebra'cht, die bevestigde. dat z" een br<èf met f 10 had vérzorr den. Mr. Hnlstevn geloofde er niet veel van en vroe<* een boete van f 25 -■die door de ooiwierechter werd ver-; - ïiunderd tot f 15. De wedstrijd HSV—Assendelft ken merkte zich bij de aanvang door een goed opgaand spel. Linksbinnen P. haanraaas wist na 15 minuten spe len 1—0 te maken. Daarna kwamen beider doelen enige malen in gevaar tot doelpunten kwam het echter niet. Het bieef lot de rust 10. Direct in het tweede gedeelte ont wikkelde HSV een snel partfjtje voet bal. De aanvallen waren niet van de lucht. Uit een corner wist de half- speler P. Apeldoorn te scoren, 20. Midvoor P. Oudhof wist bij een mooie snelle aanval op 't Assendelft- doel de stand op 3—0 te brengen. Er kwam toen een periode, zij het dan kort, dat de keeper HSV druk werk had. Het wilde niet bij de gas ten. HSV kwam andermaal opzetten met meer geluk, het was nu links buiten M. Kosters die 10 minuten voor het einde 4—0 maakte. Terwijl leder dacht dat het daarmee afgelo pen was, scoorde de Assendelft-rechts binnen het welverdiende tegenpuntje. Opnieuw goed werk van DOVES-athleten Een drietal DOVES-lopers heeft Zondag meegedaan aan de Majile Leaf Loop te Hilversum. 'De resulta ten waren prima. Jan Hoogschage'n werd uitde ruim 50 deelnemers 3e, Siem Hopman 4e en Meindert Hoog- schagen 17e. Hopman heeft deze race een goede kans op de le plaats ge had. Regelmatig liep hij met flinke voorsprong óp kop. Door het niet duï delijk aangeven van dé te lopen af stand zette Hopman 500 meter te vroeg de eindsprint in en was toén „uitgelopen". Zondag a s. gaat DOVES met een ploeg lopers naar de Nederlandse kampioenschappen te Amersfoort. Waar dit parcours heuvelachtig is. is dit net een kolfje voor de EgmoncJ se athleten. Tafeltennis in Bergen In hotel het Wapen van Bergen werd Zondagmiddag een tafeltennlè- wedstrijd gespeeld tussen leden van de personeelsvereniging „Vrij onVer- veerd" van Het Parool en de Bergen se club „de Merletten" (dit zijn de pootloze vogels uit het Wapen van Bergen; dit volgens de heraldiek). Dat deze wedstrijd in het voordeel yan Amsterdam is verlopen, was di rect al te zien. Vooral de heer 'Arts Van het Parool, viel op door zijn' goede houding en slag. Er werd aan 3 tafels getennisd. De uitslagen zijn Tafel A, Het Parool. 10—6. Tafel B 7—2, aan Tafel C wist Bergen met 63 te winen. De heer E. de Hond, voorzitter van Bergen, dankte voor de sportieve wedstrijd en hoopte op een spoédige en **--->«» revanche. De heer Hodde, voorzitter van Het '1 rooi, zegde dit tóe -én dankte voor de hartelijke ontvangst. DE HAAGSE COMEDIE BRACHT De jongen Winslow (the Winslow boy) i De dameskampioenschappen van 't - KNGV werden dit jaar in Zwolle in bet theater Odeon gehouden. De or ganisatie was.- in zeer goede handen yan de gymnastiekvereniging Hercu- lés. Door de vele turnliefhebbers is Zondag genoten van het gebódéije. Vooral de jéugdturnsters hebben er prachtige staaltjes van hun kunnen laten zien. Juist deze jéugdturnsters, de toekomst van het KNGV, beloven 2jeer veel. Het peil der verwerkte ciefenstof staat veel hoger dan voor de oorlog en komt bijng gelijk met liet werk, dat voor de oorlog door (Je dames-keurploeg wérd geboden. Des morgens waren de jeugdturn- ster aan 't woord geweest, waarvoor 38 deelneemsters warén.' I Een chronologisch overzicht van deze wedstrijd was er niet omdat ér ih drie verschillende afdelingen. Concertzaal, koffiekamer en het to neel der schouwburg, moest worden gewerkt. Waardoor er van 'de turn sters ook 3 groepen waren gemaakt; dit werkte wel enigszins storend. De voorzitter van het KNGV, de heer Van Wieringen, deelde aan het slot van deze mooie turndag met een toe passelijk woord de medailles uit. D"e uitslagen waren. 1 D. Kml-van der Nolk van Gogh (Donar den Haag) 97.3 pt. een max Van 114 punten. 2 N. Wojmar-Madderom (Turnlust Alkmaar) 94.8 pt. 3 R, TCoopmans-Hoeltstva (Qnick te Huizen) 93.8 pt. 4 T. Cornelisse-de Wit (Rato Haar lem) 88.5 pt. 5 J. Kampen-Tónhomnn (Esca Arn hem) 88 pt. 6 S. Muskes (Qnick Ehkhuiaen) 86,8 pt. J7 A. M. van Gecne (Turnlust Alk maar) 86.1 pt. 8 J. Jacobs (Qnick Huizen) 84.9 pt. M. Prinz (Keizer Otto Naardcn) 84.4 pt. 10 A. Krol-Koopmans (Quick Huizen 84 pt. 11 H. Consten (V. en Kr. Groningen 83.7 pt. 12 K. Eer hardt (Wik den Haag) 83.2 pt. Deze 12 dames vormen het keur korps. De beste prestatie op elk nr. Ie*" verden: REK: D. Krui-van der Nolk van Gogli den Haag 17.5 pt. BltUG: N. Weimar-Madderom Alk maar en D. Krul van der Nolk van Gogh ieder 18.4 pt. RINGEN: N. Weimar-Madderom Alk maar 18.5 pt. PAARD: R. Ivoopmans-Hoekstra te. Huizen 17.8 pt. SPRONG: J. Kampen-Tonn'eman Arn hem 9.3 pt. VRIJE OEFENINGEN: B. Koopmaas Hoekstra Huizen 18 pt. In de morgenuren werden de kampi oenschappen voor jcugdturnen ge houden. De voornaamste uitslag luid de hier: 1 H. Gerritse (Kr. en VI. Utrecht) 76 pt. bij een max. v%n 90 pt. 2 W. Meyer (Kr. en V). Groningen) 719 p.. 3 N. van d Wardt (Turnlnst Alk maar) 72.» pt FESTIVAL De Culturele Raad van de Hoorn se gemeenschap hééft besloten van 26 Juni1 Juli r ,s. eenHoorn-festi val te houden, dat. een manifestatie beoogt te worden van alles wat de stad Hoorn op cultureel gebied pres teert. Zang en orkestverenigingen zullen uitvoeringen geven. Er wordt een speciaal toneelstuk opgevoerd en het tekengenootschap Debutade arran geert een expositie op het gebied van de beeldende kunsten. Het féstival wor4t besloten met een kerkconcert waaraan alle plaatselijke muziekver énigingen zullen medewerken. Een B 25 van de Noord Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Los Angeles, is op weg van Texas naar Los Angeles bij Phoenix in Arizona, in dc lucht uit elkaar gesprongen. De zeven Inzittenden allen personeels leden der maatschappij, kwamen ora bet leven. De 62-jarige schrijver Arnold ?weig is benoemd tot voorzitter van de nieuwe ..Duitse Academie van Kunsten" in de Sowjet zone van Duitsland. Twc-e vrouwen, moeder en doch ter, zijn slachtoffer geworden van de ..dodenmuur" aan de Oostenrijks- Hongaarse grens. Toen zij Hoftgarije binnen wilden komen om een bezoek te brengen aan verwanten, werden zij door Hongaarse wachtposten on der vuur genomen en ernstig gewond De dochter is aan de verwondingen overleden De Australische radio heeft nu eerst bekend gemaakt, dat in 1943 bij een vliegtuigongeval 127 Austra liërs on Amerikanen om het leven kwamen. Een met bommen geladen Amerikaanse -Llberator stortte toen bij Port Moresby op Nieuw Gui- hea neer op vijf vrachtauto's met soldaten en ammunitie. Scotland Yard wil in samen werking met de internationale poli tie. maatregelen treffen om te voor komen, dat tijdens het komende toe- Hatenseizoen e;i Y\et festival of Brit tain 1951 organisatoren van ontucht en immoraliteit Engeland binnen ko men. Al gr. Paul Emile Leger, rector van het Canadese College te Rome. zal Aartsbisschop van Montren! wor den, zo heeft het Vaticaan officieel medegedeeld. Hij neemt de plaats in van mgr. Joseph Charbonneau, die ,,ora gezondheidsredenen" zijn ont slag, heeft ingediend. Cruys Voorbergh, de knappe regis seur van de Haagse Comedie, schrijft in het programma, dat de gebruike lijke namen en „het verklarende stukje" bevatte,, dat Terence Rattigan met „The Winslow Boy" het moderne repertoire verrijkte. Al zodanig, is deze opmerking maar proporties teruggebracht was de ge schiedenis,, de gisterenavond een vol ten dele,, waar, want tot zijn simpelste Gulden Vlies trok, niet origineel. Een veertienjarige jongen wordt, als student van de Koninklijke Ma rineschool, verdjacht van diefstal vau een postwissel van 5 shilling en van school gezonden. Zijn vader is over tuigd dat de jongen onschuldig is cn besluit 't gevecht met alle officiële instanties op te nemen. Tenslotte ze geviert het recht en wordt de valse beschuldiging herroepen. Het eerher stel is bereikt. "Simpeler en bekender kan een gegeven met zijn, maar zel den werd het vanzelfsprekender en onderhoudender gebracht dan in dit knappe toneelstuk. Een spel, vol vaart actie, verrassing en sterke momenten zit; met sterke, zwakke en luchtige types; afgerond in hun persoonlijk heid, maar zonder uitzondering be- hebt met het menselijk vermogen er boven uit te stijgen of boneden de middelmaat te blijven. Er boven uit steeg de broer van de 14-jarige Ron- nie, die in zijn luchtige levensopvat ting meer karakter en incasserings vermogen bleek te bezitten dan zijn genoeguike studentenleven zou doe i veroneerstellen. Als de geldelijke of tors van de reeks processen het vei- der stuneren onmogelijk maken, haalt nij drie maal diep adem en gaat door. Maar er zijn in dit stuk niet slechts personen afgebeeld, op de achter grond komt het probleem, dat in de jaren 19131914 zo schrijnend actu eel was. He't recht van de vrouw om maatschappelijk leven en haar per soonlijkheid ten volle te ontplooien. Dit „vanzelfsprekende" ^recht, op nieuw aangetast door de fascistische teudenzen der laatste tien jaren: thans voor het voetlicht der wereld-■ opinie gekomen in de ondenkbare af faire rohd Sèretse Khama. Ondank baar, omdat het beperk'/: keuze eri' rassenhaat niet als museumstukken j doet zien, maar levend en bescha mend. De jongen Winslow toont dné een jonge vrouw, wier aanstaande huwelijk vernietigd wordt door on begrip voor een conséquent rechts- verlangen, een rechtsvt-rlangen dat merkwaardig genoeg ook tot uitdruk king komt in de koel-logische advo caat, de enige maal dat de jonge vrouw er in slaagt zijn pantser van logica te doorbreken. The Winslow boy is knap, gevoelig en vol onderhoudende vaart, want aan dit stuk is alle pathos cn over drijving vreemd; het menselijke van alledag, in rijke mate van humor en gezinsliefde overgoten, overheerst, doch met als dynamische beweeg kracht de aanvaarding van de grond beginselen onzer samenleving, recht voor ieder, ook in het „onbelangrij ke". De artistën die het stuk brachten onze dank; zij hebben een knappe Vertolking gegeven; Fie Carelsèn als een liefdevolle iet'wat onlogische, doch moedige huismoeder; Anton Roemer, als de stugge heersende va der met meer menselijkheid dan hem werd toegedacht, in het bijzónder „menselijkheid" als het om sterke be wogen zaken gaat; Paul Steenbergen als de onbewogenadvocaat, die een snelle carrière achteloos opoffert om de 14-jarige jongen in eer te herstel len, éen jongen (Luc van Gent) oVë- rigens, die zijn jeugdige leed in bios coop, sport en „andere" school reeds na enkele dagen is vergeten. Voor Caro van Eyck, als de dochter Ca- therine en de vertolkster van de voor erkenning strijdende vrouw, een apar te hulde; behalve misschien in het laatste tafereel, toen de zwakke scè ne met de advooaat Jesmond Curry moest worden gespeeld,, heeft zij haar moeilijke rol van sterke vrouw en gevoelige vrouw foutloos en met emotie vertolkt. In het derde tafereel was zij wel zeer sterk.' Voor de regie van Cruys Voorbergh aller bewondering want hij heeft de ze mengeling van Engelse humor, koppigheid en „kleine tragedie" goed doorvoeld toen hij de strijd om sim pel menselijk recht een allesoverheer sende stemmingsfactor in deze ver tolking deed worden. HEILOO Dr. Melchior hield interessante lezing Een wel zeer interessante lezing hield dr. Melchior uit Haarlem (be kend als scheepsarts van de Willem Barendsz 1946—'47) Zaterdagavond in De Rustendp Jager. Hij had als on-| derwerp „Oost-Afrika", waar hij aan, het einde van het vorig jaar 4 maan, den vertoefde. Dr. Melchior begon er op te wijzen dat in Tanganjika waar: hij die tijd was, nog een erbarmelijke; toestand heerst. Het is nog een na-I tuurstaat waar o.a. sleche hygiënische» medische en onderwijs-toestanden heersen. De gevolgen zijn dan ook 'n! laag ontwikkelingspeil, bijgeloof met alle daaraan verbonden ellende, prac tisch iedere neger is ziek (melaats heid, malaria, t.b.c. of slaapziekte). De toverdokter en de geesten der af gestorvenen beheersen het leven v'ari -dit vólk. 65 pet. van de kindéren stéil vén -een natuurlijke of gewelddadige dood.: Spreker schetste de opvoeding van het neger jongen en mèis"rf, het huwelijksleven én hét laten werkéii van de vrouw of de vrouw van d<j man, zowel in huishouding als op 't land. De man loeft zeer gemakkelijk', doet practisch niets. Dr. Melbhiór ver telde van de manier waar dé negers aan bouwland komen, n.1. door v'er- brairting van bossen waarbij zij biet op tientallen h.a. bos-vernietigingkijr ken. De causeur weer op die parasi£ ten op handelsgebied die misbruik- maken van de domheid der negers, door allerlei, voor deze streken waar deloze producten als gasfornuis, fietp met 3 lampen of net zoveel bellen. Dr. Melchior had veel waardering voor het werk der missionarissen eü de medici en verplegend personeel die in deze onherbergzame gebiede arbeiden. Thans is er op plm. 12500b inwoners slechts 1 dokter en zijij ei- maar enkele ziekenhuizert. Het' ijs nodig door samenwerking tussen blank en bruin hulp te verlenen aaji deze volken. Naar Aanleiding van vé le gestelde vragen kon de spreker ih gaan óp verschillendè probleir» waardoor deze lezing, waarin de 'hij- mor ook niet ontbrak, nog aantrek kelijker werd. Een paar films gavep een prachtig beeld van het leven e werken van de bewoners van Tanga jika. Vooral de huwelUks-ceremonië en de behandeling door de medicijr man maakten indruk. Wrfngmachines met prima rollen SCHAGEN Te koop: 4 KONIJNENHOKKEN, waarvan 2 tweedelige, 1 driedelige. 1 vierdelige met roöstéruitvéériüg/ allés in éritna Hiaat, bij j C GEERLIGS ..De Vol haiaing". Anna Paulowna, Telef. 372. RUIMT OP wat U bij de schoonmaak tegenkwam en U zélf niet meer gebruiken zult! VERKOOPT wat vóór U nutteloos werd, doch voor een ander nog be langrijk kan zijn. VRAAGT 'eerst alom of iemand U voordeliger helpen kan alvorens soms vréselijk dure dingen te kopen! Plaatst een OPDUIKERTJE onze kleine annonces. Goedkoper kén het niet. f 1.50 tot 4 regels, elke regel méér f 0.25. Worden ih 3 bladen geplaatst! ZtBN ZB BH OiT

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4