De Verdwenen Professor Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer K APPIE I du, Beursbericht 22 Maart Raad Oterleek nam afscheid van de heer Govers EN DE NIEUWE KOKSMAAT O.L. school moet één leerkracht van de drie missen Persconferentie vierde dorp Mededeling no. 445. Beinestingswaarde van kalkstikstof. Een algemeen geldende werkings factor voor kalkstikstof is moeilijk aan te geven. Gewoonlijk wordt door ons aangenomen plm voor de helft werkzaam te zijn, dus te rekenen voor 1011 pCt stikstof. De heer H. Koning hoofdass. bij de RLVD in Gro Hingen meent voor wintergranen de bemestingswaarde hoger te mogen waarderen in verband met de vroeg tijdige aanwending dan in zomergra nen. Hij komt dan op grond van erva ringen tot de volgende conclusie: In vroeg gezaaid wintergraan bij aanwending Jan._Febr. pijn. 18.5 pCt stikstof. In laat gezaaid wintergraan b.v. Maart 15 kg stikstof en in zomer graan etc. plm 12 kg stikstof. Aan gezien hier meerdere bijkomstige om standigheden een rol spelen is moei lijk definitief vast te stellen hoe hoog de meststof precies moet worden ge waardeerd. •Rijenafstand van rode klaver in kool zaad. Wanneer het koolzaad op 33 cm is gezaaid wat meestal wel het geval zal zijn en de zaaimachine en zaaien met 12 pijpen mogelijk maakt dan zouden we aan deze methode de voorkeur willen geven. Tussen de rijen koolzaad kunnen dan twee rijen klaver worden ingezaaid, dus op een rijenafstand van pl.m. 16.5 cm. Een rijenafstand van 33 cm voor rode klaver lijkt ons niet gewenst. Stikstofbemesting op Engels raay. gras voor de zaadteelt. Het vorig jaar is hiermede een proef aangelegd waarbij tot uiting kwam dat van de gegeven giften met 30, 60 en 90 kg zuivere stikstof de hoogste trap wel is waar de hoog ste zaadopbrengst heeft gegeven doch dat de zeer gunstige weersomstandig heden hierbij een niet onbelangrijke rol hebben gespeeld, terwijl de vruchtbaarheidstoestand van het ter rein maar matig kon worden genoemd We menen dan ook niet hoger te moeten adviseren dan pl.m. 60 kg zui vere stiktsof. terwijl voor gunstige Omstandigheden in verband met voor vrucht, groenbemesting, grondsoort enz. een hoeveelheid in mindering moet worden gebracht. Een andere maatstaf is misschien een iets ruime re bemesting dan voor wintertarwe gebruikelijk is. Aanwending mangaansulfaat. Vele landbouwers weten reeds van te voren, dat. op bepaalde gedeelten ▼an hun bedriif de gewassen ver schiinselen van mangaangebrek zul len vertonen. Zeer begriioeliik is dan' Ook de -vaak terugkerende vraag het: man gaansulfaat reeds in het voorjaar met de andere meststoffen toe te die tien In verband met de grotere kans op ultsnoeling of eventuele vastleg ging in de voor de planten onon neembare vorm menen we toch de oanwondine bii het zaaien te moeten ontraden "Wel is het van veel betane dat de landbouwers hun gewassen on de hun -bekende terreinen direct na opkomst regelmatig observeren om bh de -geringste afwiiking nnmiddei' liik maatregelen te nemen. Bii jaa- liiks terugkerende verschijnselen kan zelfs over het te velde staande gewas wordon toegediend voor zich deze voordoen. o- en vlftcland. p rvmowei vlas 'geen grote hoeveel heden kpli aan de grond onttrekt ziin er verschijnselen, die wijzen in de richting, dat op de lichtere gronden een geringe kaiibemesting dienstig kan zijn een mooiere kleur van het vlas te verkrijgen, terwijl ook de ste vigheid gunstig wordt beinvloed en het vezelrcndement wordt opgevoerd. Wat de chloorgevoeligheid betreft kan worden opgemerkt, dat vlas tot de chloorgevoelige gewassen moet worden gerekend en een teveel aan chloor schadelijk kan zijn voor de ve zei. Een overbemesting van grote giften ongezuiverde kalizouten is dan ook zeer ongewenst. Tijdig aange wend, tot b.v. enige weken voor de zaai van het vlas, menen we een ma tige hoeveelheid b.v. 100—150 kg ka li 40 voor onze omstandigheden wel te kunnen adviseren. Al of niet voorweiden van Engelse raay Irdien Engelse raay voor de zaad teelt onder een vroeg het veld rui mende dekvrucht is ingezaaid mag men het gras zonder bezwaar in het najaar laten beweiden indien maar gezorgd wordt dat de planten vol doende krachtig de winter ingaan. Laat beweiden is echter nadelig en bevordert het uitwinteren. In het voorjaar beweiden of het maaien van de le snede voor hooiwinning kuil voer moet echter werdenontra den. Proeven in België wezen uit, dat door het maaien van het gewas oo 28 April de zaadopbrengst in het eer ste jaar met ruim 50 pet was ge daald en voor een tweejarig gewas was afmaaien zelfs nog ongunstiger. Voor de grootst mogelijke zaadnp breugst moet dus niet worden ge m.aaid of geweid. Bouwen van silo's. In vei band met gebleken belang stelling betreffende het bouwen van silo's komt het ons gewenst voor hier omtrent een overzicht te hebben. Het vtidient nl overweging bij vol doende deelname collectief de cp dracht aan een aannemer te verstrek ken on kan hiervoor prijsopgave war don gevraagd. De uitvoering kan dan meer uniform worden gehouden at zal de grootte moeten varieren, ter wij! var. te voren de aan een silo te stellen eisen kunnen worden bepa «ld. Tevens zal door deze wijze van samen werken de prijs gunstig worden be invloed. Gegadigden kunnen, indien ze deze wijze van werken willen be vorderen de Voorlichtingsdienst niet hun voornemens in kennis ster.co. in verbi.nd met de voorjaarskui'en is snelle cpgave wel zeer gewenst. Nieuwe verordening inzake verbouw van aardappelen De raad der gemeente Oterleek kwam Donderdagmiddag bijeen. Na opening door de burgemeester wer? den de notulen van de vorige ver gadering na lezing onveranderd vast gesteld. Wij memoreren uit de mededelin gen een bericht van de NACO, dat de ze onderneming aan haar chauffeurs opdracht heeft gegeven bij het passeren van de Dorpsstraat de gel dende maximumsnelheid in acht te nemen. Van de PEN was ingekomen een kostenberekening voor het plaatsen van een lantaarnpaal voor de nieuw gebouwde woningen van de N.Z. Zui velfabriek Neerlandia aan de Noor dervaart, tot het doen plaatsen van welke lantaarn wordt besloten. Tenslotte was ingekomen een ver zoek van 't raadslid Govers om ont slag als zodanig wegens vertrek naar elders. Hierna wérden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid Akkerman door de heren Schuuring en Baltus onderzocht, waarna tot toe lating van de nieuw benoemde werd besloten. De in de vergadering van de ra3<* van 10 October 1949 vastgestelde ver ordening op de verbouw van aard appelen in de gemeente Oterleek werd in verband met van Gedeputeer de Staten ontvangen bedenkingen in getrokken, waarna tot vaststelling van een nieuwe verordening betref fende deze materie werd overgegaan. Door het in werking treden van deze verordening zal het slechts mogelijk zHn in de gemeente Oterleek in de klassen A of B door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst goedgekeur de pootaardappelen te verbouwen, ter wiil tevens een aanta rassen aardap nelen in het geheel niet zullen mo- «"m wovd^n verov'0 viino wnvd «ïonv raad unaniem too Met de NV Bank van Nederlandse Gemeenten wordt vervolgens een geldlening aangegaan met een loop tijd van 30 jaren ten bedrage van f22.500, ten behoeve van de financie ring van de stichtingskosten van de lagere landbouwschool. Hierna legde de burgemeester over een berekening van de kosten, welke het tot stand komen van een lagere landbouwschool hebben gevorderd. Dit bleek een bedrag van £22.822.17 te belopen, hetwelk overeenkomt met de terzake opgemaakte begroting. Hierna richtte de burgemeester het woord tot het scheidende raadslid J. Govers. Gedurende de twee jaren van zijp raadslidmaatschap, aldus de burgemeester, heeft de heer Govers zich doen kennen als een persoon, die steeds frisse ideeën naar voren bracht. Het gemeentebelang stond hij steeds, ondanks critiek op hem door verschillende gemeentenaren, voor Veel werk deed hij ook voor het fcugdwerk in deze gemeente, waar door hij bij velen werd gewaardeerd. Namens de gemeente bood de bur gemeester hem een fraai uitgevoerd boekwerk in verband met zijn ver trek aan. De heer Govers dankte vervolgens de burgemeester voor diens waarde- rende woorden. Waren er wel eens geschillen dan werden deze steeds' tot genoegen opgelost. Na zijn ver trek zal hij stellig de gang van zaken in Oterleek met belangstelling blij.' ven volgen. In de rondvraag bracht de heer Schuuring het laten doorlichten van de bevolking naar voren. Aan de hand van een ten deze door hem ge uite suggestie zal dit nader door burgemeester en wethouders worden onderzocht. De heer Govers bracht nogmaals de aandacht op de slijtage op de Dorpsweg, evenals op het rijgedeelte van de steiger in de ringvaart. D°- weg ber-ft de aandacht, maar B en W geven boven een teerlaag oo dez" weer de voorkeur aan een laag koud oc,fe't. waarmede de raad instemde Gezien de hoge kosten die hieraan verbonden zijn. is het aanbrengen 32. Kappie, de maat en de meester werden met een prachtige luxe auto naar de „Kraak" gebracht. „Hoe is het mogelijk!" zei de maat. „Inplaats van tien jaar in de gevan genis zitten we hier in een slee, zoals ze dat noemen!". De politie was zo vriendelijk om de gewone kleren van hen, die ze bij de Chinezen gevonden hadden, aan boord te brengen. Daarna zaten ze gezellig met elkaar in Kappie's hut. „Kijk eens, jongens!" zei Kappie. „Hier hebben jullie ook je deel van de buit!" en hij gaf de maat en de meester ieder een paar bankbiljetten. „Ik ga meteen de wal op, om prent briefkaarten te kopen!" zei de maat. „Goed, jong, daii gaan we met z'n drieën en dan zal ik jullie op een ijs je tracteren!" Ze gingen dus de stad in en ze kre gen ieder een groot glas vol met aller lei kleuren ijs van Kappie. Dat smaak te! Daarna kocht de maat nog vier en twintig geklemde prentbriefkaar ten en toen liepen ze weer naar de „Kraak". „We moeten een beetje doorstap pen,, jongens!" zei Kappie. „Want de Rooie waar we tenslotte bijna alles ar.n te danken hebben, zou nog bij me aan boord komen!" MAANDAG, 4 APRIL 1950. Hilversum I, 402 m NCRV 7.00 en 8.00 Nws en gr. 8.45 Muziek bij het werk 9.15 Voor de zieken 9.35 Familiecompetitie 10.10 Kamer muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Symph. concert 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers 11.40 Zangrecital 12J0 Gram. 12.33 Metropole orkest 13.00 Nws 13.15 Rameau cyclus 14.00 Schoolradio 14.35 Bonbons bij de thee 15.00. Symph. concert 15.30 Pianorecital 16.00 Bijbellezing 16.45 Kamerorkest 17.00 Voor de kleuters 17.15 NCRV koor 17.45 Zigeunerkwintet 18.05 Radiostrip 18.20 Sport 18 30 Verzoekprogramma 19.00 Nieuws 19.30 Gram. 20.00 Nws 20.15 Hol lands Strijkorkest 21.00 Jimmy vindt zijn vader, hoorspel 21.40 Strijkkwartet 22.00 Harpensemble 22.25 Geestelijke liederen 23.00 Nieuws 23.15 Nielsen_concert. Hilversum II, 298 m VARA 7.00 en 8.00 Nws en gram. pl. 9.00 Orgel spel en koorzang VPRO 10.00 Toe spraak en Morgenwijding VARA 10.30 Voor de vrouw 10.45 Voor de zieken 11.20 Zangrclütal 11.40 Voordracht 12.155 Accordeola 13Ï00 Nws 13.155 Promenade orkest 14.00 Nederlandse muziek 14.30 PQjpulair wetenschappelijke lezing 14.4;)" Dansmuziek 15.00 Van ander ras, hoorspel 16.20 Hallé orkest 17.00 Voor de jeugd 17.30 Orkest Vaughan Monroe 18.30 Strijdkrach ten 19.00 Vioolrecital 19.30 We tenschap en oorlog, lez. 20.00 Nws 20.15 Paul Godwin sextet 20.45 PC cabaret 21.20 Hollandse nieu we. dansmuziek 22.00 Volksconcert 23.00 Nws 23.15 Orgelspel 22.35 Glen Miller's orkest. van een koud asfaitlaag evenwel ach terwege gebleven, maar zodra de mogelijkheid bestaat om hierin te voorzien, wordt de weg onder handen genomen. Ook de steiger zullen B en W bezien. De heer Zwaan vroeg naar de sala risregeling voor de schoolschoon- maker te Stompetorcn. De burgemees ter zei. dat reeds van verschillend^ "emeenten mededelingen over de re_ «eJinsen aldaar ziin ontvangen. B on W zullen dit alsnog nader onder de lcupe nemen en de volgende vergade ring met voorstellen komen. Raad Hensbroek Onder voorzitterschap van burge meester Kooiman kwam de raaa vol tallig in openbare vergadering bijeen In zijn openingswoord wees voor zitter op de belangrijke restauratie van de raadszaal en het nieuwe meu biiair. In het bijzender heette spre ker de heer Den Das welkom, die voor de eerste maal na zijn ziekte weer rrnwezig was B cn W kwamen, zoals voorz ü«-r het noemde, met een onaangename mededeling t.a.v. vermindering va:i het acntai leerkrachten bij de o.l. schooi. De school heeft thans reeds gedurende een groot aantal jaren drie lt erkrachten. Voor behoud van dit nan'al is e%i minimum aantal leerlingen van 16 vereist. Momenteel is het leerlingenaantal en dit geldt ook voor de eerslvolgende jaren vrij aanzienlijk berieden deze no-m In verband hienrcoe werd besloten, ingaande 1 Augustus a.s. aan de on derwijze?, de heer F. van Duin le He-nsbroek eervi. ontslag te verleren De kosten van de straatvei lichting zijn de .'-.atste jeien zodanig opgelo pen, dat raar h^t oordeel van 3 i W het lieffingspe: ccntage moeilijk rp 3 gehandhaafd kunnen blijve i. Wethouder Wit wees er op dat het meermalen voorkomt, dat de betref fende functionaris, belast met de re geling der straatverlichting. niet overeenkomstig de voorschriften de in en uitschakeling regelt. Doch als zo deze electriciteitsbesparing op den duur ook worden bereikt, dan nog oordeelde de raad het noodzakelijk om voor 1950 het heffingspercentage te verhogen van 3 op 4. Bij de rondvraag brachten verschei dene leden hun compliment over de gerestaureerde raadszaal cnhet nieu. Voorfvarpnrle s'arers Meldden we dezer dagen de aan koop door de slagers Raa. Hensbroek en Pauw. Obdam van een paard, be kroond met de 2e prijs op de Paas tentoonstelling te Utrecht, thans h<*h hen dezelfde slagers oo de Paastnn. toonstelling te Srhagen enn koe kocht, bekroond met een 3e muis. met al bewiizen. dat onze dorpssl.- gers hun beste beentje voorzetten en laten zien dat de klant koning is. we meubilair. De heer Groet infor meerde naar een busdienst via de Wogmcer, waarover nog niets bekend bleek. De heer den Das bracht dank voor de belangstelling, die hij tijdens zijn ziekte had genoten en verzocht aan_ dacht voor verhoging van het aesthe tisch aanzien der gemeente, in welk verband spr. o.m. wees op restanten van een verbrande woning, die reeds maanden onaangeroerd liggen. Voor zitter zegde zijn medewerking toe. Door het gemeentebestuur wordt op Woensdag a.s. een persconferentie belegd op het gemeentehuis, waarin de pers kennis kan nemen van de plannen voor het vierde dorp. De conferentie begint 's morgens om tien uur. Burgemeester Loggers zal een koi-te inleiding houden, waar na prof. Wieger Bruin een overzicht zal geven van de stedenbouwkundige ontwikkeling van de Wieringermeer en een toelichting tot de plannen voor het vierde dorp. In hotel „Lely" le Slooldorp zal *u koffiemaaltijd worden aangeboden door het gemeentebestuur. Een be zoek aan de Beurs te Middenmeer en een rondtocht door de polder, als mede een thee in hotel „Smit" te Middenmeer staan eveneens op het programma. Rijders Tulpen Rally door de W.Meer Op 19 April zullen naar schattine 300. waaronder 112 buitenlandse deel nemers aan de Tulpen Rally 1950 in de loop van de morgen uit Friesland via de Afsluitdijk de Wieringermeer binnenrijden. De organisatie van de tocht door Noordholland is in handen gelegd van de RAC eWst Vanaf Den Oever wordt via de Riiksw^tf naa'- Aartswoud. Nieuwe vtoriern. Ondkarsnel. via de nieuwe •veg door h#>t Oe^stmerambnoht tot het N. H. Kanaal en verder naar Alk maar gereden, alwaar de laatste con trole is gevestigd. Ken romantisch verbaal uit d« Griekse bergen Eens -meende Ismael iets achter de bomen -te -zien bewegen een .groot rotsblok verhief zich juist hier op de straat Petra, een van ouds be kend *>\h« van de weg. Zij wierpen jzlch erachter op de loer. Lagen er [bijna eea vol uur Een der gendav- meu -hield de paarden vast, de ande- :ren lagen roerloos op de rots, de vln- ,ger aan de trekker en de blik ge juicht op de ondoordringbare blader- wand aan de overkant. Totdat Vltus verklaarde: Die ke- dels kunnen voor mijn part doen wat ze wille.H, maar ik heb geen zin hier te overnachten. Beschermd door de rots Btegen zij Jfe paard eu stoven alle zes tegelijk "den straatweg op. In gestrekte draf jjjïing het voort tot de volgende bocht maar hét bleef stil. Geen kogel 1 vloog hen achterna, j Tegen de middag bereikten zij A- Jos Dimitros. i In loodrechte verzengende stralen 'lag de zon op de armelijke hutten Len geen levend wezen vertoonde zich bp liet dorpsplein. Zwaarmoedig plas Te daar ónder een oeroude plataan een kleine fontein. Zij stegen af en.de geudarmen sloe i gen met de kolven op de deur van rbet enige dragelijk uitziende huis. dat «tegenover de fontein stond. Hier I woonde de burgemeester, die dadelijk duor Ernst klein na de vriendelijke aankondiging ver scheen en de gasten met diepe bui gingen ontving. Hoezeer hij zich ook dwong, zijn tandeloze mond tot een vriendelijke grijnslach te vertrek ken. toch kon men aan het trekken om de lange gebogen neus zien, hoe weinig hij met liet hoge bezoek in zijn schik was. Het ligt niet in de gewoonte van Turkse gendarmen zich veel te be kommeren om de gevoelens die hun verschijnen bij hun medemensen op wekken. Ismae'. deed alsof de Griek niet bestond en nodigde Vltus uit naar binnen te gaan. juist alsof hel zijn huis was. Boven waren een paar kapotte kis ten en dekens voor de ontvangst in gereedheid gemaakt. Het waren geen grote schallen, die de eerste burger van Ajos Dimitros zijn eigendom noemde, liet beetje, dat hij bezat, had hij ter beschikking gesteld van de gast uit. liet Westen, die Ismael hem gisteren, toen hij naar Katlie- rini reed had aangekondigd. Nu stond hij daar, zijn muts in de hand een niet bepaald indrukwekkend toon beeld van klappertandende angst en grimmige haal. Reu arme duivel, e- venals al deze. boeren iu de grens gebieden. die jaar in. jaar uit door gevechten tussen rovers en gendar men geteisterd worden. Aan de ene •kant de nationale „helden", de Im- mitadschW, aan de anders kant de Turkse zaptieh» men blijven tan eeuwige dage voor zulke maalstenen gespaard. De Servische en Bulgaarse benden plunderen de Griekse boer en bele digden zijn vrouw en dochters. Ingevolge hei later door verscü -i- dene verheveu en doorluchtige per soonlijkheden verkondigde principe, dat gelijke rechten voor alle volken predikt, hetgeen echter in deze geze gende streken van de Balkan reeds lang iu zwang was. plunderden d? Griekse benden wederom de Servi sche en Bulgaarse boeren uit, de Bulgaren van hun kant weer de Crie ken en Serven en de zaptiehs scbo teu hen allen tezamen overhoop vooropgesteld dat zij ze te pakken kregen. Indien in de nabijheid vaa een dorp eeu bende rondzwierf, dau betaalde de boer hei gelag. Dubbel natuurlijk. Uit gegronde angst voor zijn armzalig leven waagde hij het nooit, zijn nationale kwelgeesten aan te geven. Dan zette de zaptiehs hem eenvoudig tegen de eerste de beste muur. En de hemel zij het dorp ge nadig. in welks omtrek een Turks onderduuu vermoord werd. Dan bleef er van liet ongelukkige dorp niets over, geen huis. geen vrouw, geen kind niets. Alleen het vee liet da Turk in hot leven. Ofschoon hij bar baars met zijn vijanden omsprong spaarde hij de dieren. Hij wist waar om. Want de diereu op de Balkan zijn le allen tijde beter geweest dan de mensen op de Balkan. Verre zij hel van ons. hier een verhandeling te houden over de e- thiek van de Balkan. Maar daar wij het nu eenmaal op ons genomen heb- ben de eschiodenis van Vilus Tha- von. die zich daar afspeelt, le be schrijven moeien wij toch ook de omgeving schilderen, zoals die in wer kelljkheid is. Anders ergert de zeer geëerde lezer zich, wanneer hem iu de verdere loop der avontuurlijke j gebeurtenissen, die Vitus nog beleven zal, ouder de ogen komen, en zegt hij. dat liet allemaal maar gelogen en verzonnen is. Dat zoiets in Europa niet bestaat nooit bestaan heeft. Ja, misschien voor vijftig jaar in het roemrijk bekende Wilde Westen of ln de oerwouden van Australië maar in Europa! In deze tijd! Vier entwiutig uur per sueltreiu van de centra der cultuur verwijderd. En toch was het zo en zal het weer zo zijn. Wel is er thans een tijdperk van rust en kalmte ingetreden. De Tur ken heeft men verjaagd. De Bulgaren hebben zich in de oovlog aan de ver keerde zijde geschaard, behoren tot de overwonnen partij en zijn dus machteloos. De Grieken hebben voor hun mach tlge vrienden in Klein Azie hun laat ste bloed vergoten. Dus blijven thans alleen nog de Serven over. Die zijn voovlopig nog sterk genoeg om de orde te houden. Doch wacht maar, totdat de Bulgaren de handen weov vrij en de Grieken weer bloed in hun lege aderen heblien. Dan zijn de Al banezen er ook nog de een of an dere dag gaan de poppen weer aun het dansen met eveuveel wreedheid, evenveel vernielingswoede als onder het oude beminnelijke Turkse regi me. De Balkan is en blijft de Balkan Zij halen elkaar daar en zullen elkaar aitljd haten Zij kunnen niet anders. Zij slaan elkaar in de weg. Ieder van hen wil heersen. Ieder van hen wild de eerste zijn. En tenslotte heeft ieder van hen er hetzelfde recht toe. Balka-nmoraal en Europese mo raal zijn twee verschillende dingen, hoewel zij slechts door de Donau e.i zijn zijtak de Save, van elkaar ge scheiden zijn. Ten noorden van de bei de stromen keut men slechts politiek, waarin men liegt, bedreigt, zijn te genstander in de ogen der wereld ais de gemeenste kerel, zichzelf als een toonbeeld van deugd en eerzaamheid voorstelt. Dat is zo de hogere cul tuur, die glacé-handschoeneu aan trekt. giftige nota's verspreidt en als die niet meer helpen, vergiftigde bommen werpt. Teu zuiden van de Donau en Save is men primitiever, eerlijker. Wan neer men een vijand heeft, doodt men hem. En wanneer men hem gedood heeft, cerminkt men hem. Dat boori er nu eenmaal bijwaarbij echter opgemerkt moet worden, dat alleen de Turk zich deze laatste gewoonte nooit heeft eigen gemaakt. Hij snijdt zijn vijanden niet de neuzen en vin gers af. om ze hem dan vervolgens in de mond te stoppen. Ilij steekt hun niet de ogen uit, om die door knopen te vervangen. Hij snijdt zijn gevangenen nooit de oogleden af eu bindt hen aan een boom met de ogen tegen de zon.... Hij doodt zijn vijand En daavmee uit'. Allah is groot en Mohammed is zijn profeet! TWAALFDE HOOFDSTUK Villis begint een gesprek De arme duivel, die zich biugs- nieester van Ajos Dimitros noemde, stond dus met zijn muts in de hand geduldig te wachten, wat er hem en zijn huis zou gebeuren. Zijn vrouw eu zijn twee kinderen had hij reeds lang naar boven in het woud gestuurd Ze' zijn allemaal zulke hopeloze fa talisten, daar op de Balkan. Er geschiedde echter niets van dut gene. waarop de burgemeester zich voorbereid had. De zaptiehs over tuigden zich ervan, dat er voor hun beschermeling goed gezorgd werd eu begaven zich naar de benedenverdie ping. waar zij. op de grond zittend, hun lunch gebruikte, bestaande uit een stuk brood, een stuk geitenkaas eu zwarte koffie, Ook Salomou daald* af naar de lager gelegen vertrekken, om boven de haard voor zijn heer en meester een paar schapenuleren te bakken. Vitus en zijn gastheer bla ven alleen. Op de Balkan is gastvrijheid een werkelijk heilige plicht. De hut. die men betreedt, mag nog zo armoedig zyn. doch haar eigenaar zal zich haasten, een glaasje ratiue en een zij het ook sobere maaltijd, op de wankele tafel te zetten. Als hij tabak heeft, dan legt hij ook die voor de gast neer. Hij wenst de vreemde eeu goede gezondheid, staat hem zijn ei- genlegerstede af en is beledigd, wan neer men hem bij het afscheid eea ge'l stuk in de hand wil drukken. Zo is de boer op de Balkan, onverschil lig of hij Serf. Griek, Albanees. Bul gaar of Turk is. Zijn gast is liem hel lig. Die mag zelfs niet bestolen wor- deu. De brave burgemeester van Ajos Dl mitros toonde zijn gast echter een ge ?icht. dat duidelijk te kennen gaf, waarheen hij hem wenste. Nu ja een gast. d:e hem door de zaptiehs opgedrongeu was'. Geen raQUl, geen tabak geen heilige gevoelens. De duive! hale die kerel'. En de zaptiehs erbij! Wordt vervolgé

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 9