ifttnaafifer N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Breideling Amerika zou bases voor luchtmacht willen in Spanje Hevige strijd op Malakka fsgan af xanttBschijn Geheime correspondentie tussen Churchill en Mussolini? Klaas Boot weer kampioen Auto's in de hoofdstad bedreigd door brandstichters Maakt Sowjet Unie synthetische industriediamant? 5# JAARGANG No. 1859 MAANDAG 9 APRIL H3* Uitgave Stichting «De Vrfle AQunaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Aihm,wff Abonnementen f 0.30 per -week J j.25 per maand t 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertentie» 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur» J. v. Zoonen I Bureau» Ridderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 22003971 New York Times beweert: Volgens de „New York Times" zul len de VS, op de in Mei aanstaande tè Londen te honden besprekingen van de Ministers van Buitenlandse Baken der westelijke Grote Drie po gen Britse en Franse instemming te verkrijgen voor het verwerven van luchtmachtbases in Spanje. Volgens de correspondent van het blad in den Haag, Sidney Gruson. is dit onder werp informeel ter sprake gebracht tijdens de vergaderingen van het At lantisch pact, die te den Haag zijn gehouden. Engeland zon sterk tegen het Amerikaanse voorstel gekant zijn, Frankrijk zou het tamelijk on verschillig laten. Franco zou bases Binnenkort electra en gas vrij Naar de persdienst van het Minis terie van Economische zaken mede deelt, zal binnenkort de opheffing van de nog steeds bestaande rantsoene- Tingsbepaliugen ten aanzien van het gas- en electrlciteitsverbruik offici eel een feit worden. Verwacht wordt, dat de kolenaanvoer der electrici- teits- en gasfabrieken een op een re delijk peil staande voorziening moge lijk zal maken Dit neemt echter niet weg, dat teu gevolge van het nog steeds bestaande tekort aan productievermogen in de electrische centrales tijdens de uren van hoogste belasting ook in de a.s. winter 1950—1951 wederom maatre gelen ter beperking van het electri- citeitsverbruik in de spitsuren getrof fea dienen te worden. Pseudo-vogetpest lijkt vrijwel bedwongen ■Uitbreiding van het optreden van de besmettelijke pluimveeziekte, de pseudo-vogeipest, bleek zich naar men ons, van (jp, jzijde van. het minis terie van landbouw, visserij en voed selvoorziening mededeelt, ook' in de afgelopen week tot enkele gevallen te beperken, n.1. in Landsmeer, Klaas waal, Heerlerheide en Sas van Gent, terwijl in Rotterdam en omgeving bij particuliere kippenhouders gevallen van ziekte optraden, die veroorzaakt zijn door aankopen en besmetting van pluimvee bij ongeregelde handelaren in kippen van onbekende herkomst. Boekdrukkunst? Door Rus uitgevonden Het Sowjet Russische tijdschrift „Litteraire Gazet" beweert heden dat de boekdrukkunst in Rusland is uitge vonden een eeuw voor de ontdekking door de Chinezen'en 400 jaar voor de Duitser Gutenberg. Gezegd wordt dat de eerste druk letters werden uitgevonden door de Russische uitvinder Smeva, die leef de in de tiende eenw en arts was aan het hof van Groothertog Wladl- rair van Kief. Smera zou in een brief, gepubli ceerd in een boek van een Duitse ge leerde uit de zeventiende eeuw, heb ben gezegd: „deze ((brief) werd door mij geschreven met -ijzeren letters, gekerfd In ,twaalf koperen platen." Britse Lincoln bommenwerpers heb ben gedurende drie uur een hevige aanval uitgevoerd op Maleise gueril lastrijders, die zich in 't oerwoud in de omgeving van de plaats Tangsk in de staat Joliore bevonden. Rebellen hebben' een handgranaat geworpen in een Lunapark te Koeala Loempoèr, waardoor zeventien perso nen werden gewond. 6 gewonden wer den door Britse militairen naar een ziekenhuis overgebracht. Onder hen bevinden zich vier kinderen. De handgranaat was kennelijk be stemd voor een aantal Maleise solda ten, die zich eveneens in het Luna park bevonden. De werper van de granaat gooide evenwel niet ver ge noeg, waardoor zij onder een aantal burgers tot ontploffing kwam. Wisselende (bewolking met enkele verspreid optredenden buien. Matige tc* vrij krachtige wind. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als gister. willen afstaan in ruil voor diploma tieke concessies van de landen van het Atlantisch pact teu aanzien van de boycot van Spanje door de VN., aldus Gruson. Aanbevelingen van gene raal Eiscnhonwer. Generaal Dwight Eisenhouwer heeft, aldus werd door senator Elmer Tho mas medegedeeld, de volgende voor etellen gedaan voor versterking van de Amerikaanse defensie: 1 versterking van Alaska en zijn gro te vliegvelden tegen overvallen bij verrassing door luchtlandingstroe pen o.a. met behulp van een radar systeem. 2 waarborging, dat de uit 48 groepen bestaande luchtmacht van de eer ste linie is uitgerust met de mo dernste toestellen en over een reser ve van twaalf goed uitgeruste „na tionale luchtwachtgroepen" kan be schikken. 3 voldoende gelden voor de vloot om een speciale anti-onderzeeboot macht op te bouwen. Thomas zou deze voorstellen steunen De kosten van uitvoering worden ge schat op drie tot vijfhonderd millioen dollar. Op zoek naar een mysteriën- ze onderzeeboot. Amerikaanse vliegtuigen en de on derzeebootjager Colahan zijn op een speurtocht naar een mysterieuze on derzeeboot, welke men voor de noor delijke kust van Californie zou heb ben waargenomen. Winkelsluitingswet nu spoedig aan de orde Naar het ANP. verneemt- is binnen kort de indiening bij de Tweede Ka mer te verwachten van een nieuw ont werp Winkelsluitingswet. In de nieu we wet zouden de gemeenten ruimere bevoegdheid worden gegeven om van de bepalingen af te wijken in ver band met plaatselijke belangen. BENZINEPRIJS NU OOK VRIJ Officieel wordt ons het volgende rno degedeeld „Daar de regering van de benzine maatschappijen de garantie heeft ge kregen, dat geen h gere marges door hen in rekening zullen worden ge bracht bij een vrije prijs, dan In de maximnmprijs verdisconteerd waren, heeft de Minister van Economische Zaken besloten de maximnmprijsre- geling voor antobenzlne met Ingang van 1 April 1950 te doen vervallen. Gezien de verlaging van de note ring op de wereldmarkt, mag dien tengevolge in de naaste toekomst enl: ge verlaging van de benzineprijs wor don verwacht Ongeveer 250 communisten heb ben Vrijdag te Hamburg getracht een vergadering van de anti-Russische Liga voor actie tegen Onmenselijk heid in het Hamburgse Universiteits gebouw te verstoren. De politie ver ijdelde hun poging en arresteerde 2 communisten. Volgens Italiaanse persberichten zou een 27-jarige voormalige SS.-of- ficier, zekere Paul Steiner, in het bezit zijn van een dossier van zeer compromitterende geheime brieven" gewisseld tussen Winston Churchill en Mussolini in de jaren 19401944. Steiner zou deze correspondentie ach terhouden ten gunste van de anti-Ita liaanse „Volkspartij" Steiner is ge boortig uit het Duits sprekend ge bied van ItaMaans Tirol. Volgens de Italiaanse persberichten zou de bedoelde ocrrespoödéntie zich bevonden hebben in een koffertje, dat door Mussolini, bij zijn laatste poging om vla het door de partisanen bezette gebied de Zwitsere grens te bereiken zou zijn afgegeven aan de Comman dant van een Duitse pantsercolonne. Deze coloune zou kort daarna door partisanen vernietigd zijn en bet kof fertje zou toen in handen gekomen In de turnhal te Amsterdam werden de Nederlandse turnkampioenschan- pen voor heren gehouden, georgani seerd door de turnvereniging DOS. te.- gelegenheid van haar 50-jarig oe staan. Evenals het vorige jaar behaalde ook thans wee d? Alkntaarder Klaas Boot de Nederlandse titel. Jammer was dat de Amsterdammer Tinu8 Vos niet voor deze wedstrij den heeft ingeschreven, omdat hij het wat kalmer arn gaat doen. Hij en de Friese kampioen Jorna, die weggas een gescheurde achillespees niet kon uitkomen, zouden zeker een goede kans op een der ereplaatsen hebben gemankt.. De uitslag werd: 1 Klaas Boot De Halter Alkmaar, 100.4 punten (ringen 17,1 paard 17,6 sprong 9.5 rek 19.3 -- brug 18.7 en vrije oefeningen 18.2. 2 Linde Hercules Hengelo, 98.5 pt. (17,2 15,1 9.7 19.9 18.8 17.8.) 3 Fanchamps ATSV. Vaals. 95,2 pt. (18.9 16.6 8.4 17.7 17.4 16,2.) 4 Wiethaar Heemstede 92.7 pt. 5 Volkers De Halter Alkmaar 91.9 pt. 6 Van Galen Hercules-Hebe Enschele 91 pt. 7 Groeneveld, Donar den Haag 90.65. 8 Krill VTV. Vaals 90.5 pt. 9 Hoogers Volt. Tilburg, 90.1 pt. 10 en 11 Crutzer. VTV. Vaals, en Spoelstra Quick Huizen, beiden 89.9 punten. IC Winands Werk naar Kracht, Bo- choltz, 89.8 punten. Deze twaalf turners vormen de keur turnploeg van het KNGV. Op 1 Mei gaat in West-Duitsland het laatste voedingsmiddel suiker van de bon. Alleen steenkool en benzine zullen dan officieel nog ge rantsoeneerd zijn. Deze artikelen zijn echter al enige tfc'd zonder bon ver krijgbaar. zijn van Stiner, die van de SS. naar de partisanen was overgelopen. De gezaghebbende Milanese Cor- riëre della Sera, spreekt de aange haalde berichten tegen. „Ongetwijfeld aldus dit blad, „heeft Mussolini ln de periode, toen de Britse conservatie ven sympathiek stonden tegenover '1 fascistische Italië, met Churchill cor respondentie gevoerd. Kort na de al gehele bevrijding van Italië zond een anoniem persoon fotocopieën van de ze brieven aan de Britse geheime dienst. Er is echter alle reden om aan te nemen, dat Churchill weer in het bezit van deze brieven is gekomen, toen hij kort na de oorlog op vacan tie wae bij de Noord-Italiaanse me ren." Burgemeester is liever stratenmaker De burgemeester van de kleine ge meente Zimmern in Zuid-Baden heeft gesolliciteerd naar de betrekking van stratenma' er in zijn gemeente, omdat hij hiervoor een hoger salaris zou krijgen. Ais gekozen hoofd van zijn gemeen te ontvangt do burgemeester 166 m. per maand (ongeveer 140 gulden). De stratenmaker ontvangt ongeveer driehonderd mark ongeveer 250 gld.) De burgemeester is getrouwd en heeft vijf kleine kinderen. Munten met beeltenis van Koningin Juliana Binnenkort zal een begin worden gemaakt met het in omloop brengen van nikkelen en bronzen munten waarop de beeltenis van HM. Konin gin Juliana is aangebracht. Ook nu werd de koninklijke beeldenaar ver vaardigd naar het ontwerp van prof. L. O. Wenckebach. Op de munten is de rechter- gelaatshelft van koningin Juliana af gebeeld. Van Koningin Wilhelmlna werd de linker gelaatshelft afgebeeld Dit geschiedt overeenkomstig de Ne derlandse traditie volgens welke op eenvolgende vorsten op munten beur telings naar links en rechts zien. Het kapje op het haar van Koningin Juliana is een getrouwe afbeelding van het kapje dat zij droeg ter ge legenheid van de inhuldigingsplechtig heid. De tegenzijde der munten ondergaat geen wijziging. Uiteraard blijven de krachtens de Muntwet 1948 gestegen munten, wel ke de beeltenis van HM. Koningin Wilhelmina dragen, gangbaar. Nederlandse lening aan Indonesië Er is overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aan Indon» sie groot f200 millioen, aldus vernam Aneta van doorgaans welingelichte zijde. Op de conferentie der Unie-ministers werd eveneens overeenstemming be reikt ten aanzien van een financiële regeling betreffende, de uitbetaling der pensioehfcn. Op het vliegveld Kaitak te Hong kong, werden Zondag 7 vliegtuig°n voor de burgerluchtvaart door tijd bommen beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De toestellen zijn eigendom vair de Na tionale Chinese luchtvaartmaatschap pij die zes maanden geleden de zijde der communisten koos Een rechtbank tc- Hongkong verklaarde onlangs het communistische China tot rechtmatl ge bezitter van de vliegtuigen. Het vonnis moet nog in hoger beroep wor den bekrachtigd. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd een brandende atuo aange troffen op do Singel. Van bedoelde auto brandde de cabine. Een agent heeft vergeefs getracht de brand te doven waarna bij de brandweer te kennis heeft gesteld. Voor deze ter plaatse kwam hadden de bewoners van daar liggende woonschepen de brand grotendeels geblust m. emmers water. De oorzaak is vermoedelijk brandstichting. Dezelfde nacht is nog een poging gedaan om een vierwielige personen auto in brand te steken. De daders hadden van de benzinetank van de auto de dop verwijderd en een papie ren lont van plin. een halve meter in de tank aangebracht. Onder het linkerspatbord zijn vervolgens enige proppen papier in brand gestoken,, waardoor de lont vlam vatte. Voor bijgangers zagen het papier branden en hebben de vlammen gedoofd, waar bij de lont inde benzinetank is gela ten. Een passerende nachtwaker ver telde dat hij te omstreeks 3 uur op de Blauwburgwal twee personen zag, Vluchtelingen stroom kabbelt voort Volgens mededelingen van de zijde der West-Berlijnse christelijk demo cratische partij nemen steeds meer vooraanstaande leden van de Oost- Duitse „burgerlijke" partijen tenge volge van communistische pressie de wijk naar West-Berlijn. In de afge lopen twee weken is een zestigtal vooraanstaande leden van de christe lijk democratische partij in de Sow- jetzone, die zichzelf in gevaar acht ten of wie verzocht werd verklarin gen te tekenen waar zij het niet mee eens waren, in Berlijn aangekomen, aldus eeu woordvoerder van de chris telijk democratische partij. De waarnemend burgemeester van Potsdam, Erwin Koehler, (chr. demo craat) en zijn vrouw zouden gearrea teerd zijn. (He zich verdacht bij een aldaar ge parkeerde auto ophielden en bij zijn nadering zich verwijderden. De auto is niet beschadigd. In de nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 4.30 uur werd een a- gent ter assistentie gezonden naar de Westermarkt naar een brandende au to. Bij aankomst was de brand reeds geblust door de brandweer. Ook hier is de oorzaak vermoedelijk brand stichting. Aan de andere kant vau de Wester markt stond nog een brandende auto. De agent is ook haar die auto gaan kijken en hij zag rook en bij onder zoek bleek dat een der kussens op de voorbank in brand stond. Hij heeft het kussen uit de auto gehaald en in het water van de Keizersgracht ge gooid. Nadat het vuur gedoofd was heeft hij het kussen weer in de auto gebracht. Ook ditmaal is het vermoe delijk brandstichting. Oude moord (uit 1945) opgehelderd Enige weken na de bevrijding, op 11 Juni. 1945» werd uit het water van het Boerengat te Rotterdam, het stof felijk overschot van een jonge vrouw opgehaald. Het lijk was geheel ont kleed en in een zak genaaid, zodat er geen twijfel bestond over de vraag of hier al of geen misdaad in het spel was. Ondanks een uitgebreid onderzoek, ingesteld door de Rotterdamse poli tie, kon deze misdaad niet worden opgehelderd. Dezer dagen zijn politie autoritei ten van elders, in verband met dit misdrijf, overgegaan tot arrestatie van enkele mensen. Iemand, die voor een geheel andere zaak was gearres teerd, heeft „schoon schip" willen maken en namen genoemd. Het is ons niet mogelijk geweest van de betrokken politie autoriteiten inlichtingen te verkrijgen. Ook hongersnood in Vietminh AFP. meldt ui. Saigon, dat door radio Vietminh voor de eerste maal gewag is gemaakt, van hongersnood in de gebieden, welke door Ho Tsji Minh's rebellen-bewind worden be heerst. Dit geschiedde in een uitzen ding, waarin de nieuwe directeur vau Ho Tsji Minh's Voorlichtingsdienst de algemene mobilisatie en de strijd te gen de hongersnood de twee voor naamste vraagstukken noemde, waar tegenover de Vieminh zicb ziet ge steld. Waarnemers te Saigon verklaarden tegenover AFP. dat hieruit de uit werking bleek van de door de Fran se strijdkrachten in het deltagebied van de Rode Rivier uitgevoerde ope raiies. waardoor de Vietminh troepen werden gedwongen zich in het oer woud en in de bergen terug le trek ken. De Fransen beheersen nu de we gen tussen Hanoi en Haïpongh en Phatdiem, waardoor het voor de Viet minh moeilijk wordt voorraden voor zijn strijders aaan te voeren. Duitse politieman door Brits soldaat gedood In de nacht van Vrijdag op Zater dag ontstand twist tussen twee Duit se politie beambten ,die vrij van de dienst zijnde, een cafe hadden be zocht te Uelenhorst en daarna tracht ten met een auto naar Nfuelheim te mogen meerijden, en twee Britse sol daten. De Duitsers slaagden er in in een auto te worden meegenomen, doch toen deze wegreed, loste een van de Britse soldaten verscheidene schoten, waardoor een der Duitse po litie ambtenaren vader van drie kin deren dodelijk werd gewond. Generaal Bishop de vertegenwoor diger van het Britse Hoge Commis sariaat, in Noord-Rijnland-Westfalen waarin Muelhetm is gelegen, heeft tegenover de nabestaanden van de ge dode Duitse politie beambte zijn zeer grote leedwezen betuigd, terwijl hij ook de regering van Noord-Rijnland- Westfalen in kennis heeft gesteld van zijn spijt over het voorgevallene. In de officiële verklaring der Brit se bezettingsautoriteiten waarin van het voorgevallene gewag wordt ge maakt, wordt verder nog medege deeld, dat Britse en Duitse politie autoriteiten een gemeenschappelijk onderzoek naar het voorgevallene in stellen. Tijdens een Zaterdag te Barce- lona gehouden parade ter herdenking van de overwinning van Franco in de Spaanse burgeroorlog onfpolfte een kleine bom die door een militair onder een tribune vandaan gehaald werd. De man werd ernstig gewond. Sir Henry Dale, voorzitter van <le Britse Adviescommissie voor ra dio-actieve stoffen, is benoemd lot wetenschappelijk adviseur van de ft B. C. Het zal zijn taak zijn manuscrip ten en programma's over atoomon derzoekingen te censureren. Enkele diamantdeskundigen te Lon den zijn van mening, dat het uiterst waarschijnlijk Is, dat de Sovjet Unie synthetische industriediamant ver vaardigt in haar installaties voor a- toomenergie. Een welbekende Londen se handelaar in industriediamant deelde tijdens een persmaaltijd mede, dat de regering der Sovjet Unie de laatste tijd geen industriediamant meer te Antwerpen heeft gekocht. Toen Engeland de export van Indus triediamant naar de landen achter het „ijzeren gordijn" in April van het Vorige jaar verbood, wendde de Sovjet Unie zich voor haar aankopen tot do Antwerpse markt en naar men gelooft heeft zij aldaar belangrijke hoeveelheden gekocht. De handelaar noemde geen reden voor de beëindi ging der aankopen, doch zelde, dat de Antwerpse markt zich van de te- Enkele dagen terug hebben we drie artikelen geschreven waarin we de vinger legden op de toenemende duurte en de maatrege len trachtten aan te geven, waardoor we aan de duurte zouden kunnen ontsnappen. We stelden ons daarbij op het standpunt, dat er een vicieuse cirkel loonsverhoging—prijsverhoging is, maar evenzeer een vicieuse cirkel prijsverlaging—loonsverlaging ir\Jien er geen andere maatregelen worden genomen. En als een van de maat regelen wezen we aan beperking van Qe winst. Een andere maatregel :.8 *n efficiënter productie en het weren van allerlei maatregelen die er toe dienen het verbruik zo hoog mogelijk op te voeren, maar die uiteindelijk op de prijzen der producten drukken. B.v. een onzinnig dure reclame. We hadden toen niet gedacht, dat we zo snel een bevestiging zouden kragen van de juistheid onzer theo- riën van zo hoge zijde. Vorige week is er in het Parlement een debat ge houden naar aanleiding van de be groting van Sociale Zaken en het was ter gelegenheid van dat debat, dat de woordvoerder van de Katholieke Arbeidersbeweging, natuurlijk met geheel andere woorden, het zelfde zei, wat wij in do drie boven aangehaalde artikelen schreven Dat stemt tot vreugde. In de eerste plaats omdat bet altijd prettig is, als m i zich geruggesteund weet door z;i!';o machtige partners als de voor- mann:- i uit die beweging. In de tveede plaats, omdat men dan wel mag aannemen, dat men er niet zxi geheel naast is geweest. Maar bet stemt ook tot lichte wre vel. Want wat wij verkonden was toch werkelijk niet zulae orakeltaal. Wie nuchter en logisch over de za ken nadenkt, moet tot de zelfde ge volgtrekkingen komen. Het is alleen jammer, dat het zo lang duurt eer men in sómmige kringen deze dingen wil inzien. Dat men eerst alles nwar op zijn beloop laat, om dan ten slotte, als de nood in de gezinnen die van een schamel inkomen moeten leven aldoor maar stijgt, tot het besef komt, aat er töisschien nog wel een op.os- s;ng kan worden gevonden, indien men maar een beetje radicaler maat- vègeien wil nemen. En waren we er dan maar. Dat zijn we heiaol nog niet Want nu mag de ..heer De l^ruin de minister van sociale zaken, de heer Joékes» deze dingen trflSer de neus wrijven, ze behoren eigenlijk thuis bij een ander departe ment. Bij dat van de heer Van den Brink En het d^en en laten van de leer Van den Brink beeft er to' dus vérre nog niet op gewezen, dat hij een warm voorstander is van over heidsingrijpen in het bedrijfsleven. En dat ingrijpen zal noodzake.iik zijn wil er verbetering in de toestand ko rren. Men kan <x.k wachten op de ineenstorting, op de volgende crisis. Maar dan zal men verder vtm H"is zijn. We staan voor de keus: B - "'te ling van de winst en da arme" aan vaarding van orde en regelmaat in productie en consumptie, gepaard gaande aan zo groot mogelijke sociale rechtvaardigheid, of het laten -«.pen van de boel. Onder het motto: Fr zal wel iets van komen. Er zal dan in derdaad iets van komer. Een nieuwe opleving van het extremisme in mis schien nog afstotender vorm 1an we tot dusverre gekend hebben. Want men behoeft er niet op te rekenen, dat de volksmassa zich terug laat drin gen tot het peil van het pauper sme. Wij voor ons kiezen de breldel.ng. v. Z rugslag daarvan had hersteld. An dere deskundigen zeiden echter, dat weliswaar de verklaring zou kunnen zijn, dat de Sovjet Unie tijdelijk te veel heeft gekocht of niet meer over de benodigde buitenlandse valuta be schikt, maar zij achtten het hoogst waarschijnlijk, dat zij thans de mid delen tot synthetische vervaardiging van diamant had gevonden. Zij voeg den daaraan toe, dat elk land, dat over atoomenergie beschikt, binnen de komende tien jaar ontdekt zal heb ben hoe men o;> die manier diamant kan -produceren. De grote vraag ia echter, of dit economisch zou zijn. Wanneer de Russen van dit strategi sche product, dat van zo groot belang is, zelf voldoende zouden kunnen pro dueeren, zullen zij er misschien geen rekening mee honden, of de produc tie wel .economisch is.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1