Jlonaaitler ';n.-hollandse t -pers 1945 Leopold zal alleen afstand doen als het Parlement daartoe besluit Wij zullen er in slagen de handel in internationaal verband ie herstellen Engelse Minister van Oorlog beschuldigd van Communistische sympathie Conservatieve aanval op Labour Zijn „vliegende schotels" een nieuw soort vliegtuigen bij de Marine Camouflage 5« JAAKOAlNO - WUtlMftv WOENSDAG 5 APRIL 1954. Uitgave Stichting Jüe VrQe Aikmaarder Exploitatie N V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen t 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 cl p. mm, familieberichte» 18 cent Bü contract aanzienlijke korting Veianlw. redacteur. J. Zoonen I Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht I TeL K 22003971 De halsfarriae koning Koning: Leopold hoeft gisteren opnieuw verklaard, dat liij alleen zal af treden als het Belgische Parlement daartoe besluit. l)it werd meegedeeld In ee» kort communiqué, dat na de bespreking tussen de koning en minis ter Devczc werd uitgegeven. Het communiqué, dat kort na het vertrek van minister Deveze uit de villa door een der voornaamste secretarissen van de koning werd voorgelezen luidde „De lieer Deveze heeft de koning op d< hoogte gesteld van zijn bespre kingen met bet doel een nienwe rege-ring te vormen. De koning heeft het standpunt, vervat in zijn verklaring van 16 Maart, bevestigd''. Liberalen - falen Rome overstroomd met pelgrims Ongeveer 1000 katholieke verken ners uit Nederland. Frankrijk. België Duitsland en Italië, hebben hun .1- gen temenstad betrokken, een kamp aan de rand van Rome. dat vooral gebouwd is voor de jeugdige pelgrims De „stad" in Zondag ingewijd. Gisteren Is een tweede tentenstad aan de Via Aurelia geopend, die is Ingewijd aan Sint Franeiscus en ar mere pelgrims za' huizen. Er zijn thans, naar schatting, al 50.000 pelgrims in Rome en elke dag komen treinladingen nieuwe aan. Men maakt zich zorgen, dat men voor deze „grootste toevloed van pelgrims In de moderne tijd" niet genorg ac commodatie zal kunnen vinden. Geheimzinnige duikboten gezien Een Amerikaanse lorjedohootjager die uitgezonden vas om ter hoogte van de Californische kust geheim zinnig» duikboten op te sporen, heeft bevestigd dat zich in deze streek on derzeeërs bevinden. De Amerikaanse marine verklaart, dat op het ogen blik in deze .-ector geen enkele A- merikaanse duikboot opereert. De gezagvoerder van het vaartuig dat zich de vorige week naar aanlei ding van ooggetuigen verklaringen «aar de plaats spoedde, heeft ver klaard. dat hij tweemaal schepen op gemerkt heeft, die, volgens alle aan wijzingen, duikboten van het nieuw ste uïodel schijnen te zijn. Hij voegde er aan toe „een er van dook en het andere voerde ontsnappingsmanoeu- vres uit die wij ongeveer één uur beb ben gevolgd." Senatoren mogen niet alles weten President Truman heeft de subcom missie van de Senaat, welke een on derzoek instelt naar de beschuldi gingen tegen hoge functionarissen van bot ministerie van buitenlandse zaken, die communistische sympa thieën zouden hebben, thans officieel medegedeeld, dat hij de betrokken ambtenaren heeft geïnstrueerd geen gevolg te geven aan de verzoeken om toegang tot de geheime „loyaiitelts- documenten" van de regering en van het federale bureau van onderzoek. Levenslang De officier van justitie bij de bij zondere strafkamer te Groningen eis te tegen de 31-jarige voortvluchtige .expediteur Visscher te Veendam le venslange gevangenisstraf. V. zou gedurende de bezettingstijd contact- man op het hoofdkwartier van do S.D. Ie Groningen zijn geweest en modewerking hebben verleend bij bet plunderen van woningen van on dergedoken spoorwegmeusen. „DE SCHELDE" KREEG OP- DRACHT VOOR DE BOUW VAM EEN ZWEEDS IS.SOO TONS PASSA GIERSSCHIP De Sveuska-Amerika Liniën te Go tlienburg heeft bij de NV koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlls- singen een nieuw passagiersschip be steld. Het zal vermoedelijk in -de herfBt van 1959. gereed zijn. Het krijgt een accomodatie voor 750 rei zigers en zal de dienst onderhouden op het traject Gothenburg-New York. Het schip zal een snelheid van 19 knopen kunnen ontwikkelen. Deze cp dracht is de grootste van een Zweed bo rederij voor ecu enkel schip. KONING EREDERIK BETUIGT ZIJN DEELNEMING Koning Frederik van Denemarken heeft naar aanleiding van het over lijden van de Nederlandse gezant in Kopenhagen liet gezantschap van me vroujv van Lennep, door bemiddeling van een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken, zijn deelneming betuigd. NEDERLAND NEEMT HEEL AAN FOIR DE PARIS Aan de internationale jaarbeurs die van 13 tot 29 Mei te Pa rij 9 ge houden wordt, zal Nederland met een grote inzending deelnemen, waarin alle mogelijke producten op indus trie- landbouw- en visserijgebied zijn samengebracht. Alen verwacht, dat Deveze, na het mislukken van zijn poging om de ko ning tot een compromis te bewegen, de opdracht tot het vormen van een regering aan de prins-regent zal te ruggeven. Na zijn audiëntie verklaarde Deveze tegenover de journalisten: „Deze be sprekingen kunnen slechts voortgang vinden als zij geheim zijn". „Het gaat hier om een ernstige zaak, die niet alleen België, doch geheel Europa raakt De pers kan slechts helpen door te zwijgen". Er zal geen communiqué worden uitgegeven. Deveze verklaarde niet te kunnen zeggen of kroonprins Bou de wijn bij de bespreking aanwezig was. .Men neemt aan, dat Deveze de ko ning heeft voorgesteld zijn konink lijke prerogatieven voir korte tijd te hervatten om dan afstand te doen ten gunste van zijn zoon, Boudewijn. Nog steedsChinese nationalisten in de Verenigde Naties De gedelegeerden van do Sowjet- Unie en Polen verlieten Maandag de vergadering van de sociale commis sie der V.N. uit protest tegen de aanwezigheid van een vertegenwoor diger van het nationalistische China, Tevoren had de commissie dè beslis sing van de voorzitter om de Russi sche eis tot verwijdering van de Cbi nesc afgevaardigde buiten de orde te stellen met 12 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Dit is de achttiende keer, dat een Russische afgevaardigde een verga dering van een orgaan der V.N. ver laten heeft in verband met de kwes tie der Chinese vertegenwoordiging. Ge vaarlijk bevroren vlees Met betrekking tot het geval van voedselvergiftiging, dat zich heeft voorgedaan in het gezin van de heer Onderstal in Veenendaal, vernemen wij nader, dat hier in ieder geval geen sprake kan *ijn van voedselver giftiging door het gebruiken van vlees, afkomstig van de Vrijbanb, Het onderzoek naar de oorzaak wordt bemoeilijkt door het feit. dat men moet nagaar welk voedsel de betrokkenen in een periode van on geveer 5 dagen hebben gebruikt. Uit eindelijk zal eers' uit laboratorium proeven kunnen blijken, waaraan dit geval van vergiftiging zal moeten worden toegeschreven. DEAN ACHESON: De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op Amerika een beroep gedaan om zijn handel met Europa en de rest van-de wereld in evenwicht te bren- In een samenkomst van het perso peel van de ECA. gehouden tsr ge legenheid van de tweede verjaardag jfan het plan-Marshall, zeide hij: „Wij zien in, dat zowel voor ons als voor Europa de handel een straat is, waarin het verkeer in twee rich tingen gaat en wij een grote verant woordelijkheid dragen voor het be reiken van een bevredigend evenwicht in onze baudel met Europa en de we reld". Nu de productie in West-Europa her leeft, aldus Acheson, is het herstel van de handel het tweede grote doel geworden, waarop de uitvoering van bet plan-Marshall in de twee reste rende jaren moet zijn gericht. Het- Schip aan de grond Het Nederlandse MS Glashaven vyn de rederij Gebrs. van Uden te Rot terdam is Maandagmiddag hij West kapel le aan de grond gevaren. Het sehlp, dat 30i) brt. meet. was via Vlis singen op weg van Anlwevpen naar Malmo. Van Vlistingen zijn sleepbo ten vertrokken om assistentie te ver lenen. Na de conferentie van ministers van defensie aangesloten bij bet Atlan tisch Pact zijn de gemoederen in de geallieerde landen enigszins beroerd Er lopen zeer hardnekkige en kwaadaardige geruchten en met name zijn de beide ministers van defensie en oorlog in Engeland hierbij betrok ken. De kwestie is deze, dat beide ministers en wel, Shinwell en Straehey sinds de tot standkoniing van het tweede kabinet Attlce min of tneer beii teld worden als cx-commaulsten, die het systeem weliswaar afgezworen hebben, doch niettetmin hun extremisme naar links «iet onder stoelen of banken steken. De grote vraag, welke door een Ieder gesteld wordt Ms. thans of de ministers van defensie op de vorige week gehouden «onferen He beslist, hebben, dat militaire geheimen absoluut geheim moeten blij ven ook voor de Engelse minister Straehey. En hoewel uit zeer betrouw bare bron die vraag bevestigdeud is beantwoord, heeft met name minis ter Joulison van Amerika gisteren eruonfkennend antwoord trachfo te ge ren. De Amerikaanse minister van de fensie, Louis Johnson, verklaarde j.1. Maandag bij zijn aankomst te Was hington, dat de Britse minister van defensie, Emmenuel Shinwell, zou moeten beslissen of geheimen van het Atlantisch Pact aan de Britse minister van oorlog. John Straehey, zouden moeten worden medegedeeld of niet. Johnson, die pas terug is van de bijeenkomst in Den Haag van de mi nisters van defensie der lauden van het Atlantisch Pact, deelde verslag gevers mede. dat er geeu overeen komst bestond tussen de Amerikaan se verenigde chefs van staven om En geland inlichtingen te onthouden zo lang Straehey minister van oorlog zou zijn. Johnson zeide ingestemd te hebben met een alinea van een verklaring van Shinwell, waarin werd tegenge sproken, dat Amerikaanse militaire leiders besloten hadden Engeland in lichtingen te onthouden. Hij had ech ter geweigerd de verklaring te teke nen. Als minister van defensie had hij Johnson, alleen met Shinwel' te maken gehad. Dit zou ook verder het geval zijn, Johnson verklaarde tenslotte zeer goed met, Shinwell te hebben kunnen opschieten. Shinwell bad zeer veel bijgedragen tot ..de unanimiteit van her. program". Do New York Times zegt in een be Het was een reclame stunt NIUOLE BEKENT De 23-jarige Franse actrice Nicole Riche, die - gekleed in een bontman-' tel, waaronde. Négligé - vorige week in de pauze uit het Parijs theater Grand Guignol verdween, heeft aan de politie bekend, dat zij niet is ont voerd. Nicole zou verschillende drc;g brieven hebben ontvangen', waarin zij werd aangemaand niet langer op te treden in een stuk, dat onzedelijk ge uoemd werd. Vorige week was zij plotseling uit het theater verdwenen. Zaterdag werd zij in een bos teruggevonden en verklaarde, dat zij was ontvoerd. De politie geloofde haar niet en heeft baar opnieuw aan tfe tand gevoerd. Zij bekende nu, dat de „sensationele ontvoering" was georganiseerd door de theater-directeur Dundas, die op deze manier reclame wilde maken. rk-ht nif Den Haag, dat „enkele be- langrijke Amerikaanse functionaris, sen, die te maken hebben met de mi litairc vcii'gheld van de V.S. „Stra chey" gaarne als minister van oor log vervangen zouden zien. Het scheen, dat. zij een mutatie traehtten tc bewerken door Indirect hun gevoe lens aan de Britse regering kenbaar tc maken, aldus het blad. Minister Johnson heeft een „vraag en antwoordverklaring" uitgegeven, waarin hij nogmaals duidelijk zegt, dat tussen hem en. Shinwell. de Brit se minister ven defensie geen over eenkomst was gesloten, volgens wel ke men overeengekomen was de Brit se minister van oorlog, Straehey, te passeren bij het doorgeven van gehei men van de eerste orde. Johnson ijeide tevreden te zijn over de ge heimhouding van allo inlichtingen, welke op de conferentie te Den Haag waren uitgewisseld. Minister Shin well diende uit te maken of genoem de geheimen aan Straehey al dan niet medegedeeld zouden worden. FuuKipnaudssen van het Ameri kaanse ministerie van defëhsie had- dèn niets hier aan tóé te voegeu.. Johnson zeide nog een door Shin well opgestelde verklaring niet te heb ben getekend, doch hij bad zich eens verklaard met de passage, waarin ge zegd werd. dat de Amerikaanse staf chefs besloten waren Engeland me dedelingen te onthouden zolang Stra ehey minister van oorlog was. Het Britse conservatieve parle mentslid sir Waldron EiuHhcrs zal in liet parlement verzoeken Straehey en 'Shinwell van hnn functie te onthef fen, In een desbetreifend verzoekschrift dat rondgezonde» zal worden voor het verzamelen van handtekeningen, wordt ondermeer gezegd, dat de mi nisters „in het verleden niting heb- bbn gegeven aan hnn gevoelens van sympathie voor de communistische doelstellingen". Sir Waldron die bekend staat als een felle aiiti-eomiuimist, noemde de benoeming van Shinweil en Straehey een politieke blunder, „zelfs al heb ben zij boete gedaan**. Het weekblad „Uniterd States News World Report" schrijft, dat er be trouwbare bewijzen zijn, dat „vlie* gendo schotels" vliegtuigen zijn „van een revalutidïmoir type", gemaakt in de V.S. Het blad zegt, dat deze „vliegtuigen" door de marine ge maakt worden. (Marine-autoriteiten hebben Vrij dag in antwoord op een vraag gezegd dat zij slechts één machine hebben, gebouwd, welke de algemene vorm van een vliegeude schotel heeft en dat deze machinenooit heeft gevlo gen) Volgens het blad zijn „iugenieurè. die bevoegd zijn, de berichten van be trouwbare waarnemers op de juiste waarde te schatten" tot de volgende conclusie gekomen. „Er zijn bewijzen dat de vliegende schotel een combinatie is van een iie Uceptere en eeu straalvliegtuig. „De bouw van de vliegende sehotel- is in overeenstemming met do prin cipes van de Aërodynamica. Een vroeg model van deze vilei gende schotels werd door Amerikaan se ingenieurs in 1942 gemaakt en 't maakte meer dan honderd succesrij- ALGEMENE STAKING IN DJAKAR TA Maandagochtend is in de haveo van Tandjong Priok een algemene staking uitgebroken, met als direct gevolg, dat verscheidene schepen niet konden vertrekken. Het vertrek van de „Willem Ruys", dat op 5 A- pril 2ou geschieden, dreigt geeu door gang te vinden. ke vluchten. Het project werd door de marine in de oorlog overgenomen. Er zijn thans veel hoger ontwikkel de modellen gemaakt. Het is volgens de thans beschik bare gegevens ook bekend waar de ihuidige vliegende schotels worden gebouwd". De machine zon een topsnelheid van 800 km. per nur hebben. Zij zou bijna vertiéaal kunnen opstijgen Rekent Labour op nieuwe verkiezingen Morgan Phillips, de secr.-gen. der ÏBrjtse labour-partij, heeft op eeu vergadering van Labonr-aanhangers gezegd: „Wij moeten trachten te be reiken, dat onze verkiezingsmachine binnen 24 uur iu werking kan treden. Ik weet niet wanneer er een algeme ne verkiezing gehouden zal worde»!. Dit kan spoedig doch ook laat ge schieden. WIJZIGING FRANSE DEFENSIE In het Franse Staatsblad Is een vérordening gepubliceerd over een wijziging in de hoogste leiding der Franse defensie. 'Twee nieuwe instanties zullen «le organisatie der defensie in handen hébben: 1'Een permanent nationale defensie- secretariaat, dat alle .werkzaamhe den in verband met de defensie moet coördineren. 2 Een commissie van opperbevelheb bers voor de leiding der gewapen de strijdkrachten. herstel van de handel is echter gro tendeels een internationaal probleem voor de oplossing waarvan een ver gaand „geven en nemen" en moeilij ke. ja zelf pijnlijke veranderingen vereist zijn. Acheson waarschuwde voorts, dat de inspanningen, noch in Europa, noch in de Ver. Staten, mo gen verslappen, wil men het econo mische herstel, dat het plan-Mars hall beoogt, bereiken. Oude moordzaak opgehelderd Naar aanleiding van de berichten als zouden arrestaties zijn verricht iu verband met het vinden van een vrouwenlijk in het Boerengat te Rot terdam in 1945, hebben wij ons tot de officier te Rotterdam gewend. Deze zeide ons in verband met de stand van het onderzoek, niet in staat te zijn nadere inlichtingen te ver strekken. Wei eprak hij de hoop uit, dat het onderzoek, dat thans gaande is, binnen niet al te lange tijd zal kan nen worden gesloten. Het lijk, dat op 11 Juni 1945 werd gevonden, was dat van een jonge vrouwen, Kitty ten Have geheten. Zij zou gedurende de bezettingstijd zo wel contact met officieren van de ab wehrstelle, als met vooraanstaande personen uit de Rotterdamse illega liteit hebben gehad. Na de bezetting zou zij gearresteerd zijn, doch later weer vrijgelaten, In hoeverre dit iets met haar tragische einde t maken heeft, s«aat niet vast. Oostduitsers trachten uit Sowjetzone te komen Een liheraaldemoeratische minis ter in de Oost-Duitse staat Saksen, die vorige week „om gezondheidsre denen" aftrad, is naar West Duits land gevlucht, zo verklaarde het hoofdkwartier "ar zijn partij te Ber lijn. Hij zal uit de partij worden ge zet wegenB „sabotage van het Oost- Duitse fweejarsaplaJi*'. In dc laatste twee weken zijn en ge veer 100 leidende leden \an dc Oostduitse burgerlijke partijen naar het westen gevlucht. Onder hen zijn afgevaardigden van statenparienu-nten .burgemeesters en partij functionaris sen. Intussen blijft de golf van ontsla gaan vragen van liberaal-christendemo craten in verschillende delen van Oostdaitsland aanhouden. Westelijke waarnemers te Berlijn geloven, dat de hernieuwde druk op de .burgerlij ke partijen erop gericht is haar te dwingen een blok met de communis ten te vormen bij de verkiezingen in ■Oef ober. Scherpe kritiek van Frans communist Op het congres van de Franse eom muuistische partij heeft het lid van het centraal comité Lecoeur scher pe critiek geoefend op luie en sleur- comwuuisten. Hij zeide, dat te veel communisten doen alsof er niets gebeurt overal om hen heen. „Wij moeten ons organi satorisch werk in dienst van onze »>o litieke doeleinden stellen. Wij moe ten beleid verenigen met practijk". De secr.-gen. van de streek om 'Marseille, verklaarde dat de toe stand irf zijn gebied niet schitterend was. In Marseille zijn thans nog 379 communistische actie-cellen over van de 425 in 1948. „Als dit zo voort gaat", zo zeide hij, „worden wij nog een sociaal-democratische partij." TANDARTS SCHOBT POLITIE HOND NEER Het O.M. bij de Maastrichtse recht bank eiste Maandag tegen de tand arts W. uit Kerkrade drie maanden gevangenisstraf. Verdachte had op 3 November een hond, die als poli tiehond werd afgericht, neergescho ten. Voor de rechtbank voerde ver dachte aan, dat hij zich doof de ge dragingen van de hond bedreigd bad gevoeld en daarom schoot. Het o.m. aanvaardde deze verontschuldiging, echter niet. SOVTJET-VLIEGTUIGEN NAAR DE CHINESE COMMUNISTEN! In een commnique van de Chinese nationalisten wordrt. verklaard, dat vier of vijf Sowjetrussische vliegtui gen bij Sjanghai een nationalistisch gevechtsvliegtuig hebben neergescho ten cn een toestel ernstig raakten. De betrokken vliegtuigen zouden tot type „Ilyoosjin" behoren, dat nog uit de oorlog stamt. Er zou een groot aantal Sowjetrussische vliegtuigen *e Hsoetsou aangekomen zijn. waarvan de Russische lentekenen met die der Chinese communisten overgeschilderd wareu. Voorts zouden Sowjetrussen radar-stations en luchtdoelposten iu de nabijheid van Sjanghai en ïlauts- jou bedienen. EIt DOET ZICH bfj de aanstaanoe verkiezingen voor de Provinciale stalen van onze provincie een ver makelijk verschijnsel voor. Toen we een dezer dagen de candidatenlijslen onder ogen kregen en eens naspeur den welke politieke partijen aan de ze verkiezingen deelnemen, sperden we onze ogen wijd open: We misten een oude bekende. De Communisti sche partij Nederiand, voorheen „De Waarheid'' kwam niet onder de groe peringen voor. Reeds vreesden we, dat de CPN in haar geheel was over„ gelopen naar de Revolutionair Com munistische Party, volgens welks pro gramma Rusland het allerellendigst- afschiet, toen onze aandacht getrok ken werd door een even bloemrijke als zinvolle benaming: Bloklijst voor vrede en biood. Nadere informaties toonuen inder daad aan, dat onder deze benaming de communisten aan de verkiezingen zullen deelnemen. Hetverschijnsel is met geheel nieuw. Vlak na de oorlog hebben we o.a. bij de gemeenteraads verkiezingen ook dergelijke tafereel tjes gehad. We vonden het eeD wei nig verheffend schouwspel en indien andere politieke partijen het illustere voorbeeld zouden vólgen, zouden we binnen kort wel een vrolijke aanbiik hebben op onze schuttingen. De strijd kreet is namelijk niet bizonder ge lukkig gekozen. Vrede gaat er nog meo door. Hoewel een vrede zonder vrijheid voor verschillende volken bepaalde bezwaren zou kunnen ople veren. Maar brood? We vinden brood alleen maar een zuinige kauw. En aldus zou het in de lijn liggen, dat men het bod van vrede en brood gaat overtroeven en er van maakt: Brood met boter en kaas. En weer 'n andere partij zou een prachtig ver kiezingsbiljet kunnen maken, waarop ze als leus aangeeft: Brood met een zacht*" gekookt eitje. Terv ijl degene die de grootste mond heeft en de minste gewetensbezwaren een schreeu wende affiche gaat maken" onder de uitroep: Vrede en biefstuk, met na afloop een sigaartje, 't Zou een praeh tige bloklijst kunnen wordén. Misschien vindt- ge een en ander 'n beetje wrang. Het is zo. Er zit een zekere wrangheid in. Maar ter wille van de zuiverheid in de politieke zé den moeten wü de zaak we! scherp stellen, omdat door deze methoden «ie een verdacht demagogisch tintje I* bben, de democratie in gevaar "wordt gebracht We kunnen ons voor •stollen, dat een partij in haar verkie zmgsprogram de leus brood er vrr-de onnhrijft. We kunnen ons ook veér- stcOen dat in de hitte van de vërkie zir.grstrijd minder oirbare praxt ijken •rden gebruikt, hoewel we ze na drukkelijk afkeuren. Maar het gaat ens te ver. dat een bepaalde partij zich gaat vereenzelvigen met de vrede en het brood en daarvoor zelfs af- lano doet van haar eigen naam. Men is in het Duitsland van Hit'ei begonnen met het invoeren van deze sert slagzinnen. Daar was het Vrij heid, arbeid, brood. Jammer genoeg heeft destijds de SDAP deze methode a 'genomen, evenals de geheven vuist. Gelukkig was de nuchterheid van T Hollandse volk te groot dan dat de?» methoden ingang konden vinden. Ir. dat kamp heeft men zich dan ook van het gebruik weer afgewend. We ho pen dat ook de Nederlandse commu- n.sten genoeg werkelijkheidsbesef zul len tonen en dat een verkiezingsstrijd in Nederland niet zal worden 'n ten toonstelling van biljetten, verschillende lekkernijen pr v Z

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1