Pe Terd wenen Professor KAPPIE Zuid Afrika, land met prachtig klimaat en vertrouwde bevolking Strafkampen vervangen gevangenissen 50 jaar Franse filmkunst Emiqralie mogelijkheden H R is vrijwel «een land buiten Nederland, dat met zovele nau we banden daarmee is verbon den. Wie aan Zuid Afrika denkt, deukt aan de Boerenoorlog, aan Paul Kruger en misschien vooral aan de taal der Boeren, die zo veel overeenkomt met de onze heeft en op ons steeds een iet wat meer of minder komische indruk maakt. Anderen zullen denken aan struisvogels, diaman ten, -goud en aan Kaap de Goede Hoop, waar, in vroeger eeuwen de Vliegende Holla/der maar niet omheen kon komen. Sinds 1875 hebben zich geleidelijk' aan duizenden Nederlanders in de Unie van Zuid-Airika gevestigd. De Unie bestaat uit de volgende staten: Natal. Transvaal, Oranjevrijstaat en' de Kaapprovincie en kwam in 1910 tot stand. In 1928 kende Engeland Èuid-Afrika volledige onafhankelijk .heid toe. De oppervlakte der Unie is tijna 65 maal die van Nederland. In Mei '46 bestond de bevolking ^van de Unie uit 2.45 millioen ,.wit_ jnensen". 8 millioen Kaffers, 1 mil Hoen halfbloeden enruim 1/4 mil lioen Aziaten. 44000 van de blanken zijn van Europese herkomst, waarvan, rog slechts 3500 Nederlanders de Ne derlandse nationaliteit hebben behou den. Zoals een ieder weet is de ver houding tussen boeren en Engelsen rog steeds verre van goed te noemen en een van de redenen waarom bij ïn de staat Califomië wordt nu reeds een aantal jaren met succes 'n systeem toegepast, dat er toe bij draagt de reclassering van tot tucht huisstraffen veroordeelden te verge makkelijken en dat hen in staat stelt nuttig werk te verrichten. Het systeem U voor de eerste maal toegepast door Juiian H. Alco, die reeds 14 jaar di recteur van het gevangeniswezen in de staat Caltfornié is en als lid van de Raad van Directeuren van de Cali fornische gevangenissen het langste zitting in dit college heeft gehad. Bij het Alco systeem zijn de gevan genen ondergebracht in open kampen Zij werken bij het aanleggen van we £en en ontvangen het gebruikelijke •loon. Uit dit loon worden huil kosten' van levensonderhoud betaald en de rest kunnen zij opspar, n of naar fa. fjlieleden zenden. Voor elke twee da ger. dat een gevangcrc werkt, wor den 3 dagen van zijn straftijd trokken. Op deze wijie kan iemand die tot een jaar tuchthuisstraf ver oordeeld is in 8 m e nden weer op vrije voeten zijn. Indien een gevangene ontsnapt Wordt het kamp een boete van 150 dollar opgelegd, \velx fccdrag als belo ring wordt uitgoio A voor zijn arre «tatie. De medegevangenen trachten dus eventuele pogingen om te ent. snappen te verijdelen waar nog bij komt dat in geval een dergelijke po ging gedaan worde de straftijd ven de betrokkene met 5 jaer kan worden verlengd. Alco verklaart dat het systeem op voedend werkt en dat het onder de gevangenen traditie is onvluchingspo. gingen buiten de wet te stellen. Alco heeft een speciale studie van vraagstukken die In verband staan piet het 'gevangeniswezen gemaakt er èijn systeem besproken met tal van deskundigen uit een groot aantal lah den in alle delen van de wereld. r.a iedere Nederlander de algemene Icvrui t -eer in Zuid Afrika niet be ja: a ideaal vindt. Vaak wordt er '..ok geklaagd door de boeren, dat de itnm gre rende Nederlanders zich nog al een houding aanmeten ten opzien te. \an hen door zich wat al te veel te laten voorstaan op de grotere cui, turelc- achtergrond die zij bezit ji Het is merkwaardig dat onze natio' r.ale kleinzieligheid en kruideniers geest, die het elders in de wereld wel eensmoet afleggen tegen de bredere invloeden die haar omringen, l st hier haar gang kan gaan Het heeft er alle schijn van de re gering van de Unie haar oorspronke lijke plan om jaarlijks tot 7000 West Europeanen te laten immigreren doorzet. De enige reden waarom men aanvankelijk met dit plan niet op schoot moet gezocht worden in het transportprobleem. Nederlandse ech nische vaklieden zijn in Zuid Afrika zeer gewild en wel vooral in de bouw bedrijven. De grote overeenkomst tussen de beide talen heeft het ook mogelijk gemaakt dat technisch per soneel voor post, telegraaf en tele foon in dezelfde dienst te werk kan worden gesteld. De Zuid Afrikaan se immigratie keurraad in Londen vraagt verder nog personeel voor het restaurantbedrijf, steenbakkerijen, carosseriebouw, textiel, electriciëns, monteurs en vooral ook voor de ty pografie. Vanzelfsprekend zijn ook zij, die in Delft al op een MTS een diploma hebben gehaald, bijzonder welkom. Naar ik meen, is er thans ook een regeling tot stand gekomen om Nederlandse arts diploma's té la ten erkennen. Voor onderwijzers wordt een speciale regeling ont worden. De Nederlandse boer, die zich in Zuid Afrika vestigde heeft voor de oorlog steeds een goed bestaan ge vonden, ondanks het grote bedrag dat nodig was om een farm te begin nen. Met de tegenwoordige opvattin gen van ons deviezeninstituut is het echter onmogelijk om hieraan voorals nog te kunnen denken. De would be emigrant met het oog op de agrari sche bedrijven dient er echter wel aan te denken, dat een der drie grote sociale problemen waaraan Zuid Afri ka mank gaat hem direct betreffen. Dit is het verschijnsel der z.g. erosie, de verslechterende werking van wa ter, wind of ijs op de bodem, dat absolute onvruchtbaarheid ten gevol ge heeft. Geleerden schatten dat jaarlijks tot 160000 morgen land hier door verloren gaat. Kunstmatige be vloeiing kan hier veel doen, doch wordt nog steeds niet in voldoende mate toegepast o.a. wegens het gro te tekort aan arbeidskrachen. .De ach teruitgang in fertiliteit, die de Unie heeft geleden wordt op 25 pCt. van haar oorspronkelijke waarde ge schat. Het tweede grote sociale probleem dat de Unie aankleeft is het rassen vraagstuk. Om allerlei redenen me nen Boer en Brit pal stand te moe ten houden tegen de groeiende macht der gekleurde bevolking. De Kaffers zijn niet stemgerech tigd, mogen geen geschoold werk doen, terwijl in Natal. in de Oranje vrijstaat en in Transvaal het gebruik van de openbare vervoermiddelen hen ontzegd is, evenals de toegang tot de meeste kerken en bioscopen. In dit opzicht doet de Zuid Afrikaan niet voor de Yankee onder en is de scheidslijn er even scherp getrokken als in het Land der Ideale Vrijheid en Perfecte Democratie De geschoolde arbeider verdient er beduidend meer dan in Neder land, hetgeen ook wel nodig is, ge zien de hoge huren en de exhorbi- tant hoge prijzen voor alle mogelijke dagelijkse noodzakelijkheden. Vrij ge zeilen met een inkomen van beneden 260 gulden per jaar hoeven geen be lasting te betalen. Van de zeer hoge inkomens b.v. van 20000 gulden en hoger van een gehuwd persoon met of zonder kinderen kan tot 30 pCt. worden geheven. Het algemene per centage van de inkomens waarop de fiscus aanspraak maakt, ligt echter verre beneden dat van ons. Het derde sociale probleem wordt gevormd door het gebruikelijke te kort aan arbeidskrachten, waarvan de oplossing slechts gelegen is in im migratie op grote schaal. Hierboven is reeds aangewezen in welke beroe pen het grootste tekort bestaat en zij die zich hiertoe aangetrokken voe len, dienen allereerst te zorgen, dat zij van de Stichting Lan Verhuizing Nederland een verklaring van geen bezwaar aan de bétrokken autoritei ten te Londen kunnen overleggen. Menig Nederlander, die naar de Unie wil emigreren zal 'echter strui kelen over de eis, die men nu een maal stelt, namelijk dat hij kan aan tonen in Zuid Afrika een betrekking te hebben gevonden. Mocht hij dit echter wel hebben, dan zal hij goed doen vooral nog eens de „Korte Wen ken aan Nederlanders, die zich. in Zuid Afrika willen vestigen" door te nemen. Deze zijn samengesteld door de Nederlands Zuid Afrikaanse vereniging te Amsterdam. In het hoofdstuk „Emigratie wordt ontraden aan" deelt men mede. dat de vol gende personen beter doen met thuis te blijven: Mopperaars, Familiezieken Wordt Vlug Rijk Enthousiasten. Zwabberaars en de lieden van 12 ambachten en 13 ongelukken. Het geheel vervat in enigszins andere termen, maar hier komt het dan toch op neer. Ten slotte zij nog vermeld dat de borgstorting, waaraan iedere immigrant voorheen moest voldoen, thans opgeheven is. SYBE DE SWALKER GEHEIME CONFERENTIE VAN F.X GF.LSE LEGERXITOKITEITEX Vooraanstaande legerautoriteiten uit de landen van het Brits gemene best komen 17 April te Londen in con ferentie bijeen om te bespreken, hoe de efficiëntie, de gezondheid en de materiële verzorging van hun legérs verbeterd kan worden, of zij nu in sneeuwgebieden aan de Pool, in woes tijnen aan de Eciuafor of in Jungles in de troepen strijden. Amerikaanse waarnemers zullen deze conferentie hijwonen, die drie weken zal duren. Ongeveer 100 rapporten op weten schappelijk en militair gebied van des kundigen over de uitrusting vau-»de moderne soldaat zullen behanm-lrt worden. Men verwacht, dat door deze besprekingen meer eenheid tussehjde verschillende legers bereikt zal wor den. AAN MINSTEN VOOR DIERENTUIN WASSENAAR Op Sumatra werden voor het War., senaars Dierenpark negen apen aan boord van een schip gebracht. Toen liet schip in Nederland aankwam, wa ren er tien. Van smokkelarij was ech ter geen sprake, zoals een medisch onderzoek uitwees. Onderweg was namelijk een mannetje? 'aap gebo- .ren. Tegelijk met de apen uit Suma tra kwam uit Afrika een zending Man gebee apen en meerkatten aan en 'a troep Kakatoe's uit Zuid-Amerika, zo dat de bevolking van het Wassenaars Dierenpark weer een aanzienlijke uit breiding onderging. II XOELSOVF.RE V. XKOMST TI'S- SEX NEDERLAND EN IXDONESlë Van welingelichte zijde vernamA- neta, dat de afgelopen wcelc te Dja- karta handelsbesprekingen zijn ge voerd tussen Nederland en Indonesië voor de vaststelling van verschillende contingenten voor het handelsverkeer tussen beide landen voor de maanden April tot en met September. EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 5— Wel alle haaien en ijsberen? riep Kappic. toen de maat uitgejammerd was. Ben je van Lotje getikt, Klont! Hoe durf je! Weggaan! On *lag! Da': gaat zo maa.- -•** Ö«- <1 'cu 'ent!! Je vnt een aardappel! Een meelklcmt! Een poffert! Als je niet oppaS:, zal ik jou ontslaan! Haal die rommel uit de kist en maak de boel weer aan kant! Het lijkt hier we! een S.al! We ver trekken vandaag of morgen! Maar ik meen het ik wil niet langer!!! gilde de maat. Ik wil van daag of morgen nietvertrekken ik wil rus;! Kappie stoorde zich niet aan zijn ge gil en hij begon verwoed de scheeps kist uit te pakken. Signor Rivaldi liep huppelend naast Professor Qulbus langsde kade. Wat zegdenkt U ervan, zei hij blij. Ik im- meraljjd zei: wanner die Signor Ca- pitano. met de Kraakschip kom', dan wij kunnen naar die Lupienzeezeilschip gaan! Juist ja! zei Professor Qutbis. Wat zei U? Ik heb alreeds die bankbiljetstukken betaald! vervolgde Signor Rivaldi. Nu wij geen denkzorgen meer hebben! Juis; zei de Professor. Ja. ja, juist het zal een prachtig exem plaar zijn! Operatie-pruimepit In de motorenwerkplaats van de KIM op Schiphol staat sinds onge- veei een jaar een wonderlijk toestel, waarmee vitale onderdelen van vlieg tuig/notoren worden gereinigd. Het toestel, een grote vierkante kest, wordt bediend door twee man. die een mengsel van lucht enge malen pri'imepitten tegen de wanden van zuigers en cylinders spuiten. liet giote geheim van de „operatie pruitnepil", die ongeveer 15 minuten duurt, is dat deze motoronderdelen grondig van vet, roet e.d. worden ge reinigd, zonder dat daar krassen op l-.omen. I-Iet is ■wellicht interessant te we ten, oat bij reiniging van perfecte technischewonderen als vlieguigmo. to'-en. afgedankte en waardeloze prui- rrepitten zulk een belangrijke rol speler. De reputatie van de pruime- pit echter als doelmatiger reiniger van vliegtuigmotoren is onlangs in twijfel getrokken, toen de Air France bekend maakte, dat zij voor dezelfde doeleinden abrikozenpitten gebruikte. Sindsdien is de pruimepit een lucht. vaail probleem geworden, waarmee zir.h Lwitserse en Italiaanse bladen Zijn gaan bezighouden. Ook de beken dc Rngclse luchtvaartjournalist C. G Grey vjrdt het probleem interessant cn komisch genoeg om de kolommen van de Engelse bladen te vullen. Hoewel hij niet van een bepaalde voorkeur blijk geeft, merkt hij op. 'dit er weinig abrikozen in Neder land groeien, zodat de KLM wel op pruimepitten is aangewezen. Dl'KE ELLÏNGTON KOMT NAAR NEDERLAND. Naar ons Impressario Erust Krauss mededeelt, is Duke Ellington .11. Dius dag 4 April met de „He de France" in Europa gearriveerd. Na tieft con certen te Parijs te hel»ben gegeven treedt hij met zijn orkest vaif ca. 25 musici van 21 tot 26 April te Brus sei op om daarna naar Nederland te komen, waar hij op Vrijdag 2S April in liet Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te den Haag en op Zon dag 30 April in het Concertgebouw te Amsterdam hoopt te concerteren. Het contract voor Nederland is al reeds getekend. PELGRIMS TE VOET IN ROME AANGEKOMEN Tweeendertig pelgrims zijn de laat ste drie dagen te voet in Rome aan gekomen, aldus AFP. Ouder hen be vinden zich drie Nederlanders. De eigenlijke geschiedenis van de filmkunst is niet een chronologische opsomming of een serie film-analyses maar is de geschiedenis van de ideeën die de film tot uitdrukking brengt. De periode van de eerstefilmstro ken van Louis Lumiere, van de films van Georges Méliès, een groot ge deelte van de productie van Fernand Zecca, zijn eenvoudig verfilmde to neel-clichés. Echter, het is levend to neel, d.w.z. populair toneel en de films van een Max Linder, evenals de avonturen van „Fantomas" behou den steeds hun waarde. Later ondergaat dit populaire to neel een evolutie .maar de film blijft verfilmd toneel en wel toneel op de meest kunstmatige en valse manier weergegeven. Deze periode, een nauw keurig pendant van de Italiaanse Opera, is die van Le Bargy. acteur van de Comédie-Francaise. De beide wegen van de filmkunst zijn hetzelfde gebleven, ondanks de ogenschijnlijke verbetering teweegge bracht door het vooruitgaan van de techniek. Het verfilmde toneel houdt de overhand, zowel in blijspel als in drama. De tradities van Lumiere. Melies, Zecca en Max Linder blijft gehandhaafd in de populaire ader van de Franse filmkunst en geeft nog zeer waar3evolle producten, hoewel, uit strikt cinematographisch oogpunt; vaak wel aanvechtbaar. Deze films, dikwijls zeer goed gemaakt, zijn ver makelijk en soms geniaal. Ondanks alles tiert de traditie van Le Bargy welig voort en brengt aan de massa een nasmaak van de melodrama*» van Paul Bouiget of Georges Oh net. De authentieke film heeft zich ge lukkig losgemaakt van deze beide we gen en bewandelt zijn eigen wee. n'. die van de ouderen als René Clair Jacques Fevder. Jean Renoir. Jean Vigo. en waar wij ook vaak Jacaues Becker. H. G. C'ouzot. Clattde Autant Lara en René Clement aantreffen. Vijftig jaar filmkunst kan dus al een tamelijk nauwkeurig perspectief geven. De drie wegen wijzen dan een meer algemene richting aan. De ééne weg zal als „ware kunst" nooit aan een bepaalde periode gebonden zijn. De beide andere, au fond natuurlijk nooit voor verbetering vatbaar, zul len door verbeteringen als relief en kleur in hun soort toch geperfection ZATOPEK De bekende athleet Einil Zatopek deelde mede dat hij naar de Krim vertrekt teneinde zich daar op het komende seizoen voor te bereiden. Zatopek, die samen met enkele an dere athleten een verklaring onderte kend had waarin verklaard werd dat de sport in het westen voor commer ciële doeleinden werd misbruikt, zei- de dat zijn verblijf in de Krira hem gelegenheid zou bieden zich nader op de hoogte te stellen van de Russische „Fyzkultura" (lichamelijke opvoe ding), uaar zijn oordeel de beste van de wereld. WOENSDAG 12 APRIL 1956 Hilversum 1 402 m. NCRV: 7.00 en 6.00 Nws en gram., 9.00 Voor de zieken, 9.35 Philadelphia symphonie- orkest, 10.30 Morgendienst. 11.00 Lie deren van Mahler, 11.30 Paas- luister spel. 12.00 Glanspunten uit de ster avond. 12.33 Metropole-orkest, 13.00 Nws. 1315 Mandolinata, 13.45 Piano recital. 14.30 Kamerorkest. 15.30 En semble Lachmann. 16 00 Voor onze jeugdige schakers. 16.15 Jeugduitzen ding, 17.30 Pianoduo. 18.00 Chr. gem. koor. RVU: 18.30 Wie is de ware wij ze? NCRV: 19.00 Nws. 19.15 Boekbe spreking. 19.30 Sport, 20.00 Nws, 20.15 Sans souci, 20.45 Organisatie en tech niek van de staking, lezing. 21.10 Con certgebouworkest, 21.40 Vrouwenkoor 22.00 Tien jaren. 22.15 Bach-concert, 23.00 Nws. 23.15 Avondc ••eert. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 en 8.00 Nws. 818 Orgelspel, 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Weens Pliilharmonisch orkest. VPRO: 10.00 Toespraak en morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. «VU: 11.00 Kinderziekten en zieke kinderen, lezing. VARA: 11.30 Populaire gram.. 12.00 Orgelspel. 12 38 Orkest Phil Green. 13.00 Nws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken por tret van Roosevelt. 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Willem Roda. hoorspel voor de jeugd. 16.00 Vragen staat vrij. 16.30 De Regenboog voor de zieken. 17.00 Het stond in de. eieren. 17.30 Promenade-ork., 13 00 Nws. 13.20 Trio XYZ. 18 30 Str.- krachten, 19.00 Lezing, 19.15 Gram. VPRO: 19.30 Van alle dag VARA: 20.01 Nws. 20.20 The Ramblers, IJO.45 Ontgoocheling, hoorspel. 21.35 Indo- meneo, opera van Mozart. 22.30 Kwar tet Jan Corduwener, 22.45 Pop.-we- tenschappelijke lezing. 23.00 Nieuws, 23.15 De Nachtschuit Een roauacitch verhaal wit da Griek»s bergen 32 Vitus hing de hoorn op. Zijn hele gezicht lachte, terwijl hij naast het apparaat «tonrt en triomfantelijk naar Salomon :keek. Die gaf zijn gevange ne een duw, dat hij in de hoek rol de eu sprong met een wild gejuich on Vitus toe. Mijnheer Thavon, dat isde koste lijkste streek, die u ooit hebt uit gehaald.' bruid3 hij. Maar wat nu? Nu ouwe jongen? Nu zullen wij eens zien. of wy niet te weten komen waar zich het andere einde van deze Ingeuieuse leiding bevindt. De grootste moetiykheld lag beslo ten in de vraag, wat ze met de bei de gevangenen moesten beginnen. De zaptieh halen en ze hun ten geschen ke geven, zou minder verstandig zijn Het huis waa ongetwijfeld door spion tien omringd, die hun middelen had den om de „kapitein" van de ge- raugenemlng van de schoolmeester en Biju zuster op de hoogte te stellen Alles, wat ook >m«rar enigszins de arg. waan der bende kou opwekken, dat iuoesl vermeden worden. De bode Eest komen. Vitus moest de voor n bestemde brief in handen krjj- Daarna kon men verder zien. Salomon drong er op aan, Stepha- taidea en *U« zuster volgens „eigen methode te bewerken". Snel en ge ruisloos. Men kon hen dan ln de kei I door Ernst Klein der werpen. Of ergens anders. Salo mon opperde in alle gemoedsrust ver schillende mogelijkheden, om de bel de lijken te verbergen, terwijl een der te ..bewerken" prsonen er levend bij tegenwoordig was. O hij lvad zo'n fijngevoelig, teerbosuanrd ka rakter, de wakkere ex-hamai. Geen zijner voorstellen droeg de goedkeuring van zijn meester weg, die er tot zijn hevig leedwezen nog niet toe kon besluiten, om zich de gebruiken van het land eigen te ma ken. Wat moet er dan .gebeuren? Laat mij nadeukeu! Het was merkwaardig, hoe deze wilde bloeddorstige, moordlustige du! vel aan het geringste bevel van«zijn meester stipt gehoorzaamde. Salo mon keek nog eens met innige spUt naar het rampzalige hoopje mens hl de hoek van de keuken, ging toen op de uitgedoofde haard zitten eu begon melancholie!; een sigaret te vollen. Vitus sloeg de schoolmeester gedif rende enige ogenblikken scherp gade De man was totaal gebroken. Dat het geheim waarover hij te waken had, verraden was, had liem de ge- nadestoot gegeven. Met diep gebogen hoofd zat hij in het hoekje, waarin de vreugde van Salomon hem terecht had- doen komen. Hij bewoog zich niet. Vitus trad dicht op hem toe. Je ziet. dat je pech hebt. zeide hij. Geef je er niet de voorkeur aan eindelijk met de waarheid voor de dag te komen en hij hield hem een handvol geld onder de neus - bovendien nog een paar Turkse pon den te verdienen, inplaats van door mij aan de liefderijke behandeling van mijn vriend toevertrouwd te wo den? Zelfs het goud scheen op de iet terlijk en figuurlijk gebroken Stepna nides geen indruk te maken. Dof schudde hij het hoofd. U hebt u zoeven zelf het ant woord gegeven. U hebt gezegd, dat u zich liever de tong liet uitrukken Doe met mij wat n wilt, hét is mij totaal onverschillig. Je vreest, dat de kapitein je voor het verraad van het telefoon geheim zal bestraffen? Dat zal hij. O hij kent geen genade. Is hij dan zo machtig? En als ik je beloof je tegen de kapitein te beschermen? Stephanides richtte het hoofd een weinig op. zijn blik was die van een opgejaagd, dodeiyk uitgeput dier. U bent ongetwijfeld een moedig en verstandig man, zeide hij. Maar tegen de kapitein bent u niet opge wassen. Zijn macht reikt van Athene tot Constantinopel, Nu ja, er bestaan toch nog an dere streken, hetgeen je als school meester wellicht niet onbekend is. O, hij zal niet de moeite nemer. mij te bezoeken maar ik heb In Tirmova aan de andere zijde der grens, müu ouders wonen. U begrijpt mijuheer Salomon mengde zich in het ge sprek. Niet, omdat bij medelijden met de schoolmeester voelde, maar omdat de zaak hem begon te ver velen. -Uit die kerei is toch niets te krijgen. Het beste is, wal ik zoeven zei. Hij en zijn zuster een flinke slag op het hoofd dode mensen zeggen nog minder dan levende. Vitus zweeg. Hij was nieuwsgie rig uaar de uitwerking van deze woorden op zijn gevangeue. Doch deze -scheen werkelijk onverschillig te zijn. Het verroer de zich niet. Hij- vreesde ziju kapi tein meer dan de dood. Men bracht hem naar boven bij zijn zuster, bond hem naast baal vast en Het hen belden liggen. Maar wat nu? Des avonds zou de bode ko men. Voor die tijd moest er ecu be sluit genomen worden. In ieder geval moeten wij maar iets eten, stelde Salon\pn voor. Als de maag leeg is, verkeert het hoofd meestal in dezelfde toestand. Hij giug dus uit om vlees voor het middagmaal te halen. Vitus be steedde zijn t'jd met het opstellen van ecu uitvoerig bericht aan Ha- uikl Bev. Salomon beleefde Intussen een avon tuur. Toen hij uit de slagerswinkel met. zijn pakje onder de arm, naar bulten* trad. liep een dronken ezel drijver tegen hem aan. Met een lui de smak viel het vlees op de straat. Salomon liet het kalmpjes in het vuil liggen. Eerst moest de ezeldrijver een pak slaag hebben. Maar hoe scherp de Spanjool ook om-zich heen ltcek de kerel was verdwenen. Hij vergat in zijn woede het vlees en rende het hele plein rond. maar de ezeldrijver was. weg en zie. toen bij op de plaats des onheil» terugkwam, het vlees ook. Waar is mijn vlees? snauwde hij de slager toe. die in zijn winkel stond, en zijn buik vasthield van het lachen. De bakker, de uien- en olij- venliandelaar lachten in koor mee. Hoe moet ik dat weten? hijgde de slager, die van louter pleizier bui ten adem was. Zo? Nu werd eerst de slager afgeran seld volgens de grondige methode die Salomon bij dergelijke gelegen heden placht toe te passen. Vervol gens kwamen de bakker en de olij- venhandelaar aan de beurt. De uien- man redde zich voor het ouheil. dat hem boven het hoofd zweefde, dooi de vlucht te nemen en ziju kraam met kostelijk riekende waar in de steek te laten. Daarop nam Salomon het mooiste stuk kalfsvlees van de haak. reikte zichzelf een vers brood aan. eigende zich e«H handvol olij ven toe, stak een sigaret op en slen terde op zijn gemak naar huis. Toen hij de hoek omsloeg liep de dronken ezeldrijver nogmaals tegen hem aan Ha! Ditmaal ontging hij hem niet. Terwijl hij hem met d° linkerhand vasthield, liet hij met de rechterhand zijn vlees, olijven cn brood snel in d ondoorgrondelijk.- diepte van zijn broekzak verdwijnen De ezeldrijver praatte inmiddels voortdurend tegen hem, doch hij had geen tijd ernaar te luisteren. Eerst k.vntu hef pak slaag en daarna kou men praten. En reeds werd de reusachtige hand opgeheven, om de ruslverstoord»i de welverdiende afstraffing toe dienen, toen Salomon zich zelf plof seling remde en de ezeldrijver ver- I bluft aanstaarde. Die hapte naar adem. Wanneer Sa loinon iemand vasthield, met voornemen hem zo spoedig uiet meer los te laten, dan was zijn greep ge woonlijk van een buitengewoon soli de soort. Thans liet bij echter los, zo vlug hij maar kon Breng mij naar je woning, fluis terde de ezeldrijver heel zacht, op dat de omstanders het «iet zouden horen. Salomon toonde zich tegen de toe stand opgewassen. Met hernieuwd gebrul stormde hij op de man af. Wacht maar hond, schreeuwde hij. Je gaat met me naar huis. Daar kan je er van lusten. En hij sleepte, stiet en rukte hem met zich voort. Half Zaricani volg de hem op eerbiedige afstand. Met een geweldige zwaai vloog ue ezeldrijver de huisdeur binnen. Ter wijl Salomon deze zorgvuldig afsloot kwam Vitus door het spektakel in zijn werk gestoord, de trap ar. De ezeldrijver wie alle beenderen in het lichaam pijn deden, richtte zich met moeite op en stak hem de hand toe. Hamid Bey! riep Vitus Bent -» het. of bent u het niet? In leder geval l»en ik slechts datgene wat uw gedienstige Salomon van Hamid Bey heeft overgelaten, steunde r,e op zo vreemdsoortige wij ze binnengelate.t gast. Iloe kan ik ook weten dat zo'n stomme kafferdat u de ezeldry ver bent, verontschuldigde Salomo» zich. Wordt yolgè

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3