Be Verdwenen Professor Bond van Begralenisverenigingen bijeen KAPPIE fiR55WWH Bond besluit binnenkort Centraal kisten te leveren Tour van Karei Lotsy naar de Oost was groot succes Tu Paviljoen Kiuheim te Alkmaar, hield de Bond van Begrafeuisvereni- gingc-ft in Noordholiand Zaterdag zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer R. van der Laan uit Dirkshorn. opende met wel kom en zeide zich te zullen beperken, gezien de belangrijkheid der agenda. Spr. hoopte op vruchtbare besprekii» gen in het belang vaude bond. De notulen van de vorige vergade ring werden ongewijzigd vastgesteld, jaarverslag. De secretaris, de beer H. Vinke bracht het Jaar+erslag uit. Hierin kwam tot uiting, dat de bond ondanks de bewogen tijd waarin wij leven. Onverminderd met zijn arbeid door gaat. Naast het piëteitsvol begraven der aangesloten leden, is het doel de ze te trekken uit de sfeer van op Winstbejag beluste exploitatie. De begrippen hulpvaardigheid en diens'- baarheid geven een bijzonder karak ter aan deze dienstverlening. De bond heeft een naatu te verliezen, nis dit alles niet in orde zou zijn. vooral »ra het begrafeniswezen in. bet teken vande belangstelling staat en het oog van de regering op het werk van de boud gevestigd is. IVet publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Zoals bekend, is de wet op de pu bliekrechtelijke bed lijfsorganisatie voor het soc. economisch leven door de Tweede Kamer aangenomen., waarbij gelijktijdig besloten werd om binnen een termij"- van drie jaar al le vak- en ondervakgroepen te liqui deren. Hiervoor zal lu de plaats ko men een organisatie met een publiek rechtelijk kar. kter, welke voor het gehele begrafeniswezen ook represen tatief dient te zijn. De invloed, wut betreft de bestuurssamenstelling zal geheel afhankelijk zlju van het aan tal aangesloten begrafenisverenigin- geu. Voor verenlgingeu die aan de weg blijven timmeren en niet gevoe len voor aansluiting bij de bond, zal een extra heffing worden geheven. YVet op het pltvaartverzekerlngübcsluit. Een tweede punt waarbij de begra- tenisrereiiigingen in betteken van de belangstelling staan, is bet door de Verzekeringskamer ingediende voor ontwerp van de wet op het uitvaart- Verzekering8bedrijf bij de Minister v. Justitie. Het is bekend dat onverantwoorde lijke vertegenwoordigers van bepaal de ondernemingen aan meerdere ver ©nigingen voorstellen hei»l»en gedaan om het verzekerde risico over te dra. gen Men late zich hierdoor niet be ïnvloeden. De bond doet alles om de begrafenisverenigingen buiten de sfeer van de wet te houden. Herziening begrafeniswet. Ten derde wees de secretaris op de Ingestelde commissie herziening begrafeniswet, die voornamelijk wij zigingen beoogt h. verbaud met ont wikkelingen als crematie en hygië nische verzorging van overledenen. Ten vierde is er een adviescommis sie in bet leven geroepen voor kerk hoven en begraafplaatsen, die advi seert over aanleg en verbetering van begraafplaatsen. Propaganda. In verband met al deze overheids bemoeiingen, beeft bet bestuur de propaganda met kracht ter hand ge nomen. Enkele verenigingen gaven zich als nieuw lid van de bond op. Betreffende het In de vorige bonds vergadering genomen besluit over 'n uniforme contributieregeling en een heid in de uitvoering van begrafenis verenigingen is door het btfudsbe- sluur een circulaire gezonden aan ai le verenigingen met verzoek ééu lijn te trekken. Daarnaast was een in structie toegevoegd voor de voorlo pers en dragers: Ter voorkoming van uitwassen bij de levering van lijkkisten, zij» bespre kingen gevoerd met vertegenwoordi gers van lijkkistenfabrikauten in Nd. Holland, welke geleid hebben tot het opstellen van een conceptcontract, dat «er nadere beoordeling aan de verenigingen is aangeboden. Aantal verenigingen. Bij de bond zijn thans 41 verenigin gen aangesloten. Door het dagelijks bestuur is in het afgelopen jaar 3 maal vergaderd, het gehele bestuur kwam driemaal bijeen, terwijl voorts de -bondsvergadering plaats vond. De samensteller klaagde over de té weinige medewerking van som mige verenigingen, waardoor het niet mogelijk wasde financiële en andere gegevens te verzamelen. Met een opwekking om paraat te blijven voor het mooie werk van de bond eindigde het verslag, dat ouder applaus werd goedgekeurd. De beer K. de Vries Noordscbar- woude begreep niet, waarom er afd. zyn die de bond de gegevens onthiel den. De voorz. zeide dat deze woorden hem uit het hart gegrepen waren 3 afd. zonden hun vragenlijsten niet In. waarom spr. vroeg dit alsnog te doen Mededelingen. Voorzitter zeide dat vau de 42 aan gesloten verenigingen, 30 op deze -vergadering aanwezig waren. Spr. meende dat het tijdstip misschien niet zo goed gekozen was, zo kort voor Pasen, doch de vergadering was reeds lang van te voren vastgesteld. Er was bij het bestuur een klacht ingekomen over de uitvoering van een begrafenis door een uitvoerder Jn: Alkmaar. Spr meeude dat het beste was als de plaatselijke vereniging in de toekomst een verzorger uit Aik maar inde arm nam. Aan de beide ziekenhuizen in Alkmaar is ecu adres lijst vau de aangesloten verenigiugen opgegeven, opdat deze eveneens we ten tot wie ze zich kuuuen wenden. Dan was er een klacht over «Ie "lange duur van uitbetaling hij onder linge hulp (aangesloten verenigingen onder elkaar.) Het bestuur is er eens een raiddag op uitgetrokken voor pro paganda. met gevolg, dat enkele plaatselijke verenigingen zich hebben aangesloten, o.a. Avenhorn, die als jongste ver. voor het eerst op deze vergadering tegenwoordig was. Er is ook met de Rijp gesproken, waar tevens een afd. werd opgericht. 20 Mei M-rgadering in Ilreckl. Voorzitter zeide verder dot op 20 Mei de vergadering vau de landelijke band in Utrecht wordt gebonden. De Noordhollandse bond is verder heen -met het overnemen van eikaars le den dan de landelijke hond. Men wil he'. ook zo ver brengen bij de landeüj ke bond. Ruim een derde der vereni gingen in het land is hierbij aange sloten. met een ledental van meer dan de helft der verzekerden. Spr. zeide nog .datde afd. met een gerust geweten de vragenlijst kunnen inzen den. daar dit uitsluitend voor statis tische gegevens bestemd is. De Noordh. bond was aanwezig bij het 25-jarig bestaan van de afd. te Hensbroek. Finantiecl verslag. De rekening van de penningmeesb r de beer J. Heidsma over 1049 sloot in ontvangsten en uilgaven tot een bedrag van f910.64 met een batig sal do van f213.58. Het bezit van' de bond bedroeg f236.73. Vooruitgang f58.75. De afd. Middelie en Wieringen had den kascontrole gehouden. Deze ad viseerden tot goedkeuring. De begroting werd vastgesteld tot een bedrag van f754. Bestuursverkiezing. De heren P. Hart Koedijk P. J. Mink Warmenhuizeu en H. Yinke te Broek op Langendijk werden als le den van het bestuur herkozen. ConcepteoBtract Lijkkistenfabrikauten. Hierna kwam een voorstel aan de orde om als bond een contract aan te gaan met enkele lykkistenfabrikan ten. te weten Boon's Grafkistenfabr. Enkhuizen, fa. A. Vos Alkmaar, fa. Langedijk te Noordscharwoude tn fa. Langesclimidtte Purmerend. De voorzitter leidde dit belangrijke punt in. Het is niet de bedoeling an dere leveranciers uit te sluiten, maar om op te treden tegen misbruiken op dit gebied. De heer Vos voorzitter van de Ned Bond vau Kistenfabrikanten releveer de de besprekingen, die aan deze ver gadering vooraf zijn gegaan. Van de jaarlijks 75090 benodigde kisten le veren de leden van de bond er reeds •40 000. Het gaat er om uitbuiting te voorkomen. Er -wordt op dit ge bied nog steeds een koehandel gedre ven. In dit verbaud wees spr. op de stichting van een bedrijfsgroep voor het begrafeniswezen, zoals deze in de PBO. werd genoemd. Noordholiand vooraan. Als deze samenwerking er komt. is Noordholland een van de eerste provincies die deze tot stand brengt. Een en ander zal contractueel gere- geb' moeten worden, wat niet wil zeggen dat het ontwerp-coutract niet voor wijziging vatbaar is. Men wil de plattelandstimmerman echter uiet uitschakelen. Deze kan de kisten bij de fabrikant bestellen. Spr. zeide nog datde 4 genoemde fa brikanten bij de landelijke bond zïju aangesloten. De prijzen kunnen vooraf worden vastgesteld, zodat controle mogelijk is. -Koehandel is dan uitgesloten. Tegen fooienstelsel Spr. meende dat t"gen het fooien stelsel een goede bezoldiging van het personeel wenselijk is. Verscheidene afgev. voerden hierover het woord, waarbij geen nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen. De voorzitter dacht dat een deskun dige commissie zeer -goed controle zou kunnen nitoefenen. De heer Vos beantwoordde de di- rerse -sprekers. Spr. zeide dat het wenselijk is„ de leverantie van kis ten contractueel vast te leggen. De heer P. Hart Koedijk, zeide een unicum te zijn. daar hij behalve lid van het bestuur, ook al 30 jaar uit voerder van begrafenissen te zijn. Spr gaf de raad in iedere afd. een uit voerder aan het bestuur toe te voe gen. Het i- hier volgens hem een kwestie van vertrouwen. De salaris- ring moet bovendien voldoende zijn. Er moet tevens een krachtig bestuur zijn dat er boven staat. De beer P. Volkers Oudkarspel zei dat dat men wel principieel een uit spraak kou doen. maar zijn afd. zich nu nog niet definitief had uitgespro ken. De voorzitter vroeg de toestemming van de rergadering om de plannen nader uit te werken. Aldus werd be sloten. De contributie over 1950 zal op de zelfde wijze geheven worden als het jaar daarvoor. Bespreking concept-statuien en Huishoudelijk reglement. Dj voorzitter zeide dat de nieuwe statuten en huishoudelijk reglement door een deskundige van de bond zijn samengesteld. Na enkele wijzigingen ging de ver gaderiag met het concept accoord. De rondvraag leverejp niets bijzon ders op. waarna de voorzitter tot slai ting overging met de beste wensen voor de bond. EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 6. De maat was toch een bee.je be vreesd geworden door Kappie's boos heid, en hij begon alles weer op te ruimen. „Geen gemokker meer, begrepen?" zei Kappie nog bij de deur. „Wanneer je klaar bent dan maak Je maar een stevige pot erwtensoep!! Dat zal sna ken!" Kappie ging weer maar zijn hu": om de kaart, die Professor Quibus had ach tergelaten. te bestuderen. Eerst stak hij een pijp op. en ging toen gemakke lijk zi'.ten. „Het is net, alsof ik al eens eerder van die .Lupine" heb gehoord!' dacht hij.' „Maar ik kan het me niet goed herinneren! Ik toegrijp trouwens niet, waarom die Rivafdi er al dat geld voor over heeft en waarom bij mee wil! Wat heef; hij aan zo'n wrak!" Kappie bedacht die dingen en hij bekeek de kaar. en toen werd hij in eens gestoord, omdat zijn deur open ging. Er kwam een gezicht om de hoek van de deur en dat was 't gezicht van Ah Sing! „Wel alle Westewinden!" riep Kap pie. „Hoé kom jij hier, jong? Ik dach. dat je nog altijd in China zat om ji familie op te zoeken! Kom binnen' Naar aaleidiug van eeu toe spraak. die Karei Lotsy - dit door de Niwin naar Indonesië is uitgezonden, onlangs in Dja ka na hield, schreef bet al daar verschijnende „Dagblad" ouder andere het volgende: Een groot en aandachtig gehoor heeft gisteravond in de AMVJ kuu uen horen, hoe Karei Lotsy over de sport, sportbeoefening en sportpres taties denkt. Men heeft ook kuuuen er varen, hoe Karei Lotsy ziju gehoor weet „te pakken" door de inhoud wel ke hij weet te geven aan sportbeoefe ning en lichamelijke opvoediug. klaar men heeft ook kunnen horen hoe bij deukt over de flinke man, vrouw. Jon gens en meisjes in het algemeen. En dan heeft men kunnen begrijpen, waarom hij de kans heeft aangugre- Toscanini 83 jaar Fn nog een tournee door Amerika De wereldberoemde dirigent Arturo Toscanini is deze week 83 jaar gewor den. Hij vierde deze dag in zijn wo ning te Riverdaie in de «taat New York. Hoewel de Maestro er geen te zwaar tegen heeft zijn verjaardagen te vieren, verklaren zijn .vrienden dat hij niet meer wil dat de mensen fedar jaar nagaan hoe oud hij nn wel is Het begin van de dag gebruikte hij om 'honderden telegrammen, brieven en gelukwensen door te kijken die hem vanuit alle deleu van de weretd toegezonden waren. In de namiddag beklom Toscani ni het podium in New York's „Radio Stad" waarin de studio's gevestigd zijn vau de National Broadeasliug Company en andere grote Amerikaan se omroepverenigingen, om een con eert van het NBC. svmphouie-orkest te dirigeren en wel ep een zo autori taire en hartstochtelijke manier dat daardoor aan het uithoudingsvermo gen en de kunsteuaarscapacitelten vau iedere dirigent iu zijn -beste ja ren bijna onmogelijk zware eisen ge steld zouden zijn, naar de bekende muziekcriticus van de New York Ti mes verklaart. Met ingang van 14 April n.s. gaat Toscanini een tournee van zes w>- ken met het NMC symphonie orkest maken, dwars door de Ver. Staten en terug. pen om naar Indonesië te komen. Om zijn hoog gestelde idealen door te ge ven met de hoop en het vertronweu. dat ook andereu zich die idealen meester zullen maken en op hun beurt uit zullen dragen. Amateuris me .blijvende vriendschap in cn door de sport en sportiviteit in een grote internationale sportwereld, waar gren zen, rangen, standeu eu rasverschil wegvallen. Men zal kannen begrijpen, waarom een man als Karei Lotsy zich een ge luklcig mens moet voelen op momen ten waarop ruim zestig lauden tij dens de Olympische Spelen in hel sportieve strijdperk te treden. De stichter van de moderne Olympische Spelen, de idealist Baron Pierre Je Couberün, had zich geen betere voor vechter voor zijn idealen kunnen den ken dan een Karei Lotsy. Na de causerie bestond er nog g Jie geuheid tot het stellen van vragen, waarvan uiteraard druk gebruik ge maakt werd. Karei Lotsy gaf verhel- dereude en duidelijke antwoorden. Er was ook humor -in de AMVJ. maar tevens ernst en ontroering. Het applaus waarmee de spreker dank werd gebracht, liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Men mag de gelegenheid om Ka- rel Lotsy te boren spreken, zeker niet voorbij laten gaan en dit geldt tlie. alleen voor Rport-, maar ook voor niet sportliefhebbers. GFYARI.X VAN GELEDE VOFI5- TITGEX Nog steeds verongelukken tussen de 40 en fietsers per jaar in ons laud. door aanrijdingen met volgwa- geus van vrachtauto's en tractors De KNAC' raadt daarom fietsers aan iu geval zij door auto's wordeu inge haald. nauwgezet uiterst rechts blij ven rijden, tot de zekerheid bestaat, dat de auto of het samenstel is ge passeerd. Bestuurders vau deze ge lede voertuigen wordt dringend aan geraden ter voorkoming van zeer e u stige ongevallen een tussenruimte van zo mogelijk meter aan te hou den bij bet inhalen van langzaam rij verkeer. De KNAC is zeer geporteerd voor het aanbrengen van een opvallend (b.v. rood-wit geschilderd» teken aan de rechterkant van het trekken de voertuig. Bat zonder gebruik van de aanhangwagen wordt weggeno men of bedekt, ter waarschuwing van langzaam rijverkeer. dat wordt ingehaald. De eerste bloemkool Vrjjdag zijn de eerste Bergen p Zoomse asperges van dit seizoen ge stoken en aan de veiling van de RK Boerenbond geveild. Het waren n--g slechts enkele kleine bosjes, in to taal 3 a 4 kg. die voor de eerste tna.il per 100 gram geveild werden. Ze ei.i gen van 3$ tot 54 cent per 100 gram. dus voor f3.60 tot f5.40 per kg. Ook werd de eerste bloemkool \..n de warme grond ter veiling Huuge- voerd. Deze gingen 60 ct. per stuk. DONDERDAG. 13 APRIL Hilversum 1, 402 m KRO 7-00 en 8.00 Nws 8.15 Pluk de dag - 9.0^ Voor de vrouw 9.35 Muziek hr: dt fi. NCRV 10.00 Gram. p'. en nt :r ger.u tenst KRO 11-00 Voor de zie keu 11.45 Pianospel 12.00 Lun«.h concept 13.00 Nws 13 20 KRO trio NCRV M-OO Harpenscmble 14.30 Parade van Satie 14.45 Voor dc vrouw 15.30 Sweelcick-kwartel 16.00 Bijbellezing 17-00 Radio jeugdjournaal 17.30 Twentse Pa»s vertelling 18.00 Pianoduo 18.40 Leger des Hei's 19-00 Nws 19.15 Muzika'e causerie 20.00 Nws 20.05 Kris kras door Europa, &udio- "stcravond 21.CO Famlllccompe'itie 21.35 Vervolg steravond 22-15 Buitenlands overzicht 22.35 Gram. 23.00 Nieuws -23.t5 Pianocon- cert van Tschaikowsky HÜversum II. 29S m - AVRO 7.00 e:i 8-00 Nws en grampl. 9.00 Klas sieke muziek 9.35 Sof. and Swect 10.00 Morgenwijding 10.15 Ar- beidsvfaminen 10.50 Voo* de kleu ters II DO Oude muziek 12.00 Orgelspel 12.38 Eddy Christianl zing: 14.00 Nws 13.15 Orkest Maria Zamora 14-00 Met naald en schaar 14-30 Pianorecital 15.00 Voor zieken en gezonden 16.00 Van vier to. vyf 17.03 Voor de jeugd 18.00 Nws 1815 Spoct- rraatje 18.30 Strijdkrachten 1905. Maurenkcor 19,30 Orkest Victo* Sy'vcstor 20.00 Nws 20.15 Bee'; hoven concert u?t Concertgebouw 22.20 Rhvtbm. Parade - 23.00 Nws 23.15 Sport -23.30 Discovaria. Leo romantisch verhaal nit de Griekse bergen Nu vertelde Hair.td Bey de hele geschiedenis. Nadat hij de moord op de Bosniër .vernomen had, had hij het nodig geacht, zelf hier te komen. Hij had op een gelegenheid geloerd, om het huis binnen te sluipen, zonder de aandacht der spionnen te trek ken. Toen was hij Suiomou tegen ge komen en terwijl hem de tra nen van 't lachen over de wangen liepen, vertelde Ilamid het einde. Maar hij lachte niet meer toen hij vernam wat A'itus hem zijnerzijds te berichten had. De koekoeksklok werd uaar behoren bewonderd en tfe ge vangenen boven in ogenschouw geuo men. besloot hen te laten liggen, waar ze lagen. Dan konden de zap-; tiehs hen die nacht weg halen. Het komt mij voor, dat ik juist cp' tijd gekomen ben, zeide Hamid Bev, toe -, hij alles gehoord en gezien had. Toen at men dbiefstuk, die Sa.-- lomon op de deo: mevrouw Sophia verlaten haard gebakken had, eu strekte zich uit voor een bebagelijk middagslaapje. De bode die de telefoon had aange kondigd, kon men niet voor het in-; vallen der duisternis verwachten. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. De bod© Traag kropen de uren van de mld. dag voorbij. Tegen vijf uur maakte- i j door Ernst klein A'itus een kleine wandeling onder Je platanen. Hamid zat'hoven op zijn kamer dronk ontelbare koppen kof fie en rookte out el ba ra sigaretten. Salomon slenterde voor het huis heen en weer en kauwde vau al zijn viu- *gers de nagelt, af. Eindelijk kwam de avond. Donke re schaduwen gleden over de ber gen iu het dal. In het dorp werden achter de kleine vensters de petro leumlampen tpgestoken. Donker, en verlaten lagen de straten. Boven in de kamer vau A'itus was het drietal op post. De gevangenen waren overgebracht naar het kleiue neven vertrek, wre.rüi Salomon Iede re avond zijn lieftallige ledematen uitstrekte. Ze rookten niet. Ze staken geen lamp aan. In het donker stonden zij achter de \ensters en spiedden voort durend de straat af. Het ene uur na het andere kro<»p voorbij. A" s haalde zijn horloge te voorscl. en liet het repeteren. Kwart voor negen. De opwinding de spanning der drie mannen was zo groot, dat zij de fij ne zilveren klank van het horloge als een verlossing begroetten. Han zenuwen ontspanden zich weldadig gedurende enige ogenblikken. Een pracht, horloge zeide Hamid Bey bij n a liardop. Ik heb her reeds vier jaar en het is uog geen keer blijven stil staan Een Zwitsers horloge? Ja. uit Geneve. Het was nie* goedkoop, maar ik betaal liever iets meer. teneinde iets goeds te heb ben. Dat is ook mijn opinie. Goed koop is duurkoop. Hamid brak plotseliug af. Beneden had een plank gekraakt alsof er voetstappen over gingen. Met Ingehouden adem luisterden de-drie mannen in een oogwenk hadder. zij vergeten waarover zij praatten. En hun zenuwen spanden zich weer als te voren tot het uiterste toe. Het was niets. Hier en daar be gon in het oude huis het houten ge hinte te kraken. Boven hun hoofden hooi den zij onde de liauebalken de muizen heen cn weer rennen en pie pen. Buiten w-as intussen de maan op gekomen. Helder beschenen lag de straat daar alleen de platanen wierpen er hun lange schaduwen. - Geen mens was wijd en zijd te zien. Plotseling ging hel hun alle drie als een rilling door de leden. En het waren drie maunen die voor geen klein .geruchtje vervaard waren. Maar thans staarden zij elkaar ver bijsterd aan. Geen mens was vanaf de straat het huis binnengekomen. En toch was er iemand in huis. Ze boorden hem alle drie. Hoorden naast het kloppen van hun eigen harten, de slui pende schrede, die beneden iu bet duister naar de trap tastte. Iu een oogwenk waren 7,e in tle ka mer van Salomon. A'itus eu Hamitl gingeu achter de deur staan, die zij niet sloteu. Salomon linrkte bij de gevangenen neer en legde zijn hand om hun keel. Bij de geringste bewe ging kneep hij beide toe. Er verliepen meerdere minuten De schrede kwam naar bom. i>e trap kraakte. Toen werd de deur ge opend iemand trad de kamer bin nen. Van buiten steen de maau hel der naar bittuen het vertrek lag in het gele licht gedompeld, zodat 'le luisteraars achter de deur duidelijk de schaduw van eeu man kouden zien. De bode van de kapitein. De vreemde die in het huis ogen schijnlijk precies de weg wist. s ond stil. Hijzelf voelde zich in de lege. zwijgende ruimte niet erg op zijn ge mak. Hij zei zacht: Stephauides! Stephauides' Toen er geen antwoord kwam, deed hij langzaam enige stappen in de ka mer. Die ellendige school meeste:! mompelde hij halfluid. AYaar zit hij toch? Slephanides! Stephauides! HU maakte een beweging alsof hij naar de deur van het neven vertrek wilde toegaan. Hamid Bey richtte zich op gereed tot de sprong. Maar daar de deur half open stond meende de vreemde, dat die kamer venals de andere leeg was Hij draal de zich weer om. Zij zagen hem naar de tafel gaan, die tussen de beide vensters stoud, en er iets op leggen. Toen verliet hij het vertrek. De trap kraakte ouder zijn schreden toen niets geen geluid meer Hamid en Vitus loerden achter de vensters. Zij luisterden binnenshuis en kelcen uit op de straat. Niemand zagen ze naar buiten ko men. Ik ben toch niet gek knarsetand de Hamid. Waar blijft de kerel? Lost die zich ook in de lucht op. zo als de overige bende!? A'itus was reeds aan de deur. die naar de trap voerde. Geruisloos gleed hij naar beneden. Op de laatste tre de hield hij stil. In de keuken hoor de hij een geluiddoor de deur zag hjj even een schijnsel van licht toen een zacht kraken, een d-»r schuiven. Het licht verdween stil en douker was de keuken. Hamid en Salomon stonden achter hem. Zij verroerden 7.ich niet. haal den nauwelijks adem. De spanning hunner zenuwen werd te strak. Toen richtte A'itus zich op. nam co:. sigaret uit zijn etui en stak die op. In dit huis is niet alleen een ge heime telefoon, zeide hij. maar ook een geheime gang. En weet u. waar heen die voert Hamid? Regel recht naar professor Martius Goed. dan gaan we hem een zoek brengen, verklaarde de Turk, terwy'1 hij het voorbeeld van zijn vriend volgde. Wat het roken betreft. Salomon sprong de keuken binnen slootde vensterluiken en maakte te vens licht. Onderzoekend keken zij ln de klei ne rnimte om zich heen. De inrichting was armelijk, zoals alles in het huis In het midden van de tegenover het venster liggende wand stond de haard Daarvoor een waggelende houten ta fel met drie uiet miuder waggelende stoelen. Aan de wand tegenover d- deur le"--1 een wormstekig soort van buffet, waarop allerlei vaatwerk tinnen borden en kroezen stonden. In de hoek links van de haard hing aan een vau ouderdom zwart geworden beeld eeneenwige lamp. in de andere hoekde fameuse koekoeksklok. Hm dat kan toch niet zo moei lijk zijn, oin die gaug te vinden met a de Hamid Natuurlijk niet. wij halen de schoolmeester en zijn zuster naar I e lieden en helpen hun een handje, om hun geheugen op te frisseu, stel de Suloiuou voor. Neen. dut doen wy niet. verzette A'itus zich. ik wil die twee hoopj-'s ellende niet meer zien.... Bovendien geloof ik. dat wij de geheime gang sneller vinden, wanneer wij ons niet eerst één of twee uren kwellen, oui iets uit dat tweetal te krijgen. Hij ging in het midden van de keu ken staan en mat met het oog de he le ruimte. De man. die deze telefoouteidlug liet aanleggen, is slim. Die brengt geen geheime gang nan.en zo dat een blinde haar kan vinden. De kapitein is minstens even slim als lk. Ik kan mijzelf dus d volgende vraag stel len: Waar zou ik de deur tot de ge heime gang aanbrengen? Daar. waar men haar het minste vermoedt! tn een der hoeken dus? Neen. Wij zul len eens zien. or ik gelijk heb. Hij bad gelijk, want iu geen der hoeken bleek zich een valdeur te be vinden. Zij klopten en luisterden do hele vloer af nergens een gang. De muren kwamen helemaal niet ut aanmerking, daar zij aan drie zijden aan de naburige huizen grensden en aan de voorkant de straat was. Vltus overzag d bele toestand nog maals. Zijn blik bleef rusten op do haard, die groot en breed in het mid den stond. Wij zulten hier ons geluk eens be proeven. Doch zelfs de krachten vau Salo mon waren niet toereikend .om da haard maar één centimeter van zijn plaats te schtiivei»

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3