Ikmaadef ';N.-HOLLANDSE 'PERS 1945 Keert Eijskens terug als minister-president Liberalen wat toeschietelijker regen oF zonneschijn Toestand op de Zuid-Molukken is nog niet te overzien „Woninqnood zal in 1960 gelenigd zijn", zegt de min'ster Meerderheid van vijf stemmen hield Labour op de been baba x ^èïr 5c JAARGANG NUMMEE ia ZATERDAG 29 APRIL 1990 DitpiTC Stichting «De VrQ« Alkmurdcr* Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen f 0.30 per week t 1-25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledacteurt J. v. Zoonea Bureau ridderstraat, hoek Oudegracht I T«L I 2200*3971 In politieke kringen ie Brussel werd Woensdagavond verwacht, dat ni* de aanzienlijke mate van politieke verwarring der afgelopen periode ten slotte heden een katholiek-liberaal kabinet ie voorschijn zal kunnen ko men, Hoewel het zeer aannemelijk is, dat van Zeeland de formatear zul rijn, dient te worden opgemerkt, dat van liberale zijde mogelijk alsnog getracht zal wordeji, het nienwe kabinet weer onder leiding van de de- mlsslonnalre Eyskens te stellen. Hare majesteH Koningin Juliana die Zondag 41 jaar wordt Eyskens geniet in de liberale gele deren in grotere mate bet vertrou wen dan van Zeeland en men houdt daarom rekening met de mogelijk heid, dat de vandaag bijeenkomende partijraad der liberalen zou kunnen stuwen in de richting van de voort zetting van het regiem Eyskens. Er moge nog twijfel zijn ten aanzien van de uiteindelijke samenstelling van de regering. Er is evenwel geen misver stand meer te verwachten over net eerste programmapunt, dat zij zal hebben. De eerste taak der nieuwe regering zal zijn, zoals uit de bespre kingen die heden tot een voorlopige overeenstemming tussen katholieken en liberalen hebben gevoerd, geble ken is, het bijeenroepen van de natio nale vergadering teneinde deze te doen besluiten tot bet opheffen van 's kouings onmogelijkheid tot regeren, Wat do antl-Leopoldistische reacties op zulk een besluit betreft, menen po litieke kringen -uit de toon van het socialistische laatste woord aan van Zeeland te mogen afleiden, dat bet gevaar voor huiten-parlementaire po litieke acties niet zo groot is als de socialistische vakbond het nog deed voorkomen. Opgemerkt wordt, dat het afwijzende antwoord van de so cialisten aan van Zeeland geen 9- gressieve geest ademt. In sommige liberale kringen gaat men zelfs zo- ver.daartiit de mogelijkheid ie distil leren, dat de socialisten alsnog de boeg zullen wenden om opnieuw een drie-partijenaccoord mogelijk te ma ken. Deze zienswijze schijnt echter weinig steun in de feiten te vinden. Vlaqqen uit Maandaq Van de rijksgebouwen zal in ver band met het feit. dat dit jaar de ver jaardag van H M. de koningin op Maandag 1 Mei gevierd wordt, op die dag de vlag worden uitgestoken, (dus niet op Zondag 30 April). Ver dacht mag worden, dat de particu lieren dit voorbeeld zullen volgen, waarbij moge worden herinnerd aan de bepalingen, omtrent het gebruik van de Nederlandse vlag, waarop de minister van onderwijs destijds de aandacht vestigde. Een der bepalin gen luidt, dat elke ontplooide vlag bij zonsondergang moet worden bin nengehaald. Bouwbedrijf en de feestdagen In afwijking van eerdere publica ties is thans, naa de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf ons mede deelt. tussen werkgevers- en werk nemers organisaties ln het bouwbe drijf overeenstemming bereikt inzake de viering van de Koninginnedag en de nationale feestdag. Koninginnedag, dit jaar op 1 Mei, is door de Bedrijfsraad voor het bouw bedrijf tot algemene verplichte snip perdag verklaard. Ten aanzien van de nationale feest dag adviseert de stichtingsraad van bestuur Bouwbedrijf alle -werkgevers in het bouwbedrijf hun werknemers op 5 Mei na 13.00 vrijaf te geven. De vergoeding voor deze vrije middag geschiedt eveneens door inwisseling van een vacantiebon. België zet invoer van boter stop Naar „De Standaard" meldt heeft de minister van landbouw met in gang van 1 Mei de invoer van boter in België stopgezet. In afwachting daarvan zijn met inmiddellijke in gang de invoercontingenten met de helft verlaagd. De maatregel is ge nomen, nadat de Belgische boeren bond in een memorandum aan de re gering verzocht had om maatregelen om een ineenstorting van de zuivel- prijzen in België te voorkomen. Het is volgens het blad te verwachten, dat de maatregel slechts voor de zomer maanden zal gelden, waarin de bin nenlandse boterproductie het eigen gebruik overtreft. Matige, tijdelijk krachtige wind uit westelijke richtingen. Zwaar bewolkt me; opklaringen en aanvanklijk nog en kele buien. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gister. Zoeken Russen naar de Privateer? Volgens gewoonlijk betrouwbare in lichtingen uit de Baltische landen zijn snelle Russische oorlogsschepen be gonnen met het zoeken naar wrak stukken van de vermiste Amerikaan se Privateer, die door Russische ja gers zou zijn neergeschoten. De kapitein van de Zweedse traw ler „Larex" verklaarde te Karlskro- na, dat een kotter van de Russische marine zijn kanonnen op zijn traw ler had gericht en hem bevel bad ge geven bij te draaien. De Zweedse trawler, die toen op 20 zeemijlen van de Poolse kust de netten yitwierp, ging op de vlucht, doch werd achter volgd door de Russische kotter tot zij de Zweedse territoriale wateren bereikte. Zondag bloemenpracht? De late hyacinthen staan nog in bloei. De tulpen hebben slechts en kele dagen zon nodig, om hun kleu renpracht te tonen. Op Keukenhof en in de Treslongtuin ziet met alle soor ten bolgewassen, narcissen, hyacin then en tulpen. Als het weer beter wordt, zal in het a.s. weekeinde weer volop van de bollenpracht genoten kunnen worden. Er zijn maatregelen genomen om het verkeer zo vlot mo gelijk tedoen verlopen, zo deelt de provinciale VW Zuid-Holland mee. Namen van nieuwe Statenleden De namen ite, gekozenen in Noord m Holland zijqË Dr. J. M. Leimena, de minister van gezondheid der R.I., is met een extra vliegtuig via Makassar naar Ambon vertrokken om daar een po ging.te doen, de in de Zuid Molukken gerezen kwestie zonder bloedvergie ten te regelen. Dr. Leimena, die Am bonnees is, werd vergezeld door e- nige andere autoriteiten van Ambo- nese afkomst, n.1. ir. Putuhena, die voorzitter was van de militaire com- mi.sie, die onlangs naar Makassar is geweest en 1 ">orts waarnemend di recteur van het ministerie van ver keer en energie der RIS, benevens door de vrz. de Senaat, de heer Pe- lunessy. Volgens berichten zou te Su- rabaja nog dr. Rehatta, eveneens Am bo.inees. in het vliegtuig stappen. De b^oel'ng zou zijn, aldus vei- nam Aneta. d t op een sch'n in tic omgeving van het eil: nd Amhoina be sprekingen zonden worden gfvoerd met vertegenwoordigers van de uit- tpZuid-Molukke i" Intussen deelde een of'Mële wnn.-rl '■^arrior t>t<? piin Anet:. mede. da tot Donderdagmorgen geen b?- fieiële berichten over het geb»nrde op het ministerie van binnenlandse za ken zijn ontvangen. Een militaire woordvoerder van de RIS zeide. dat de kwestie op kabinetsniveau wordt behandeld, zodat het ministerie van defensie nog niet in gemengd in fle pogingen om een algehele oplossiug te verkrijgen. Volgens uit Ambon binnengekomen berichten is de houding van de be volking jegens de afscheidingsbewe ging niet positief. De woordvoerder herinnerde aan de pr~ingen. om de Indonesische leden van het KNIL te bewegen, zich van steun aan de be weging te onthouden, welk© pogingen geen volledig resultaat hebben gehad Reuter geeft nog de volgende bij- zonderbeden: Het schip, waarop de besprekingen nabij Amboina eventneel zullen ge houden worden, is een der korvetten, die hebben geassisteerd bij de lan ding nabij Makassar en dat naar de Zuid Molukken is gedirigeerd. Bij dte besprekingen zou dan de leiders van de in de Zuid Molukken uitgeroepen republiek een kans worden gegeven, de kwestie zonder bloedvergieten tot een einde te brengen. Over mr. Soumoki] vernam Reuter de volgende bijzonderheden van In donesische zijde te Djakarta. Mr. Sou mokil is een advocaat afkomstig van Ambon. Hij was vroeger officier in het KNIL en heeft als krijgsvangene van de Japanners gewerkt bij de aan leg van de beruchte spoorlijn door Burma en "Siara. Enige weken gate den heeft mr. Soumokil, die bekend staat als een agressieve leider cn een vurig redenaar, zich tegenover de correspondent van Reuter te Ma kassar aldus uitgelaten dat hij, in dien nodig, zijn uniform weer zou aantrekken en zou meevechten als de nationalistische troepen van Java in Zuid Celebes zouden trachten te lan den. Enkele dagen nadat Abdul Azis IN STEMBUREAU OVERLEDEN Toen de 84-jarige inwoner van Bus -fcum. J. de Jager, zijn slemplicht ver .•vtild had en zijn biljet in de bus wil- dp stoppen werd hij plotseling, onwel, neh overleed korte tijd later. Twintig leden van de bemanning van het Nederlands schip Coolhaven hebben aan boord voedselvergiftiging gekregen door het eten van bedorven conserven. Drie hunner, van wie de namen door AFP worden opgegeven als Nicolas Kloch, Gernellus Roele- peld en Belten Kleign moesten in een ziekenhuis te Carthagena in Spanje worden opgenomen, omdat hun toe stand reden tot ongerustheid gaf. De anderen zijn aan boord gebleven en kunnen hun dienst hervatten. GoedkooD bouwen is tméér bouwen De minister van wederopbouw en volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld die ter gelegenheid van de ingebruikneming van het lOO.OOftste nienwe huls sinds de bevrijding met zijn slaf naar Venlo was gekomen gaf tij dens een lnncli een uiteenzetting over de woningproductie In de afgelopen 5 jaar. 1IA1NAN ONTRUIMD De ontruiming van Hainan-wordt door de nationalisten in een koorts achtig tempo voortgezet en zal ver moedelijk in de loop van deze week voltooid zijn, zo heet het in berich ten uit nationalistische bron. - De dr. Julius Rontgenprijs voor oud-leerlingen, mej. A. Bouwmees ter, zangeres te Amsterdam en de hr. B. Boele, pianist te Rotterdam. Vierhonderdduizend licht beschadigde woningen werden hersteld, de 40.000 zwaar beschadigde woningen worden bijna alle hersteld 100.000 nieuwe wo nlngen werden gebouwd. Van die 100 000 nieuwe woningen zijn 2650 duplex woningen. Door samenwoning, nieuw bouw en woningsplitsing zijn 119.540 nieuwe wooneenheden geschapen. Bij de opvoering van de jaarlijkse pro ductie tot 55.000 woningen per jaar - welk cijfer iu 1952 of 1953 bereikt kan worden - zal de wriingnood in 1964 of 1965 zijn opgeheven. Met betrekking tot de woningbouw voorziet een 30-jarig plan in de bouw van 55.000 woningen per jaar. Door de bouw van 72000 duplexwoningen in de komende tien jaar zal de wo ningnood echter reeds in 1960 gele nigd kunnen zijn. Als gevolg van de uitdaging aan d? gemeentebesturen om met goedko pere plannen te komen op grond van de „verminderde bijdragen", is reeds aan 36 gemeenten goedkering ver leend voor de bouw van in totaal - 2340 goedkope woningen. In verband met de aangekondigde, premie-regeling voor particuliere wo ningbouw deelde de minister mede. dat de premie in contanten zal uit betaald worden en naar groitte van de woning zal worden vasgesteld. Zij die kans zien met een premie van 60 pCt van de normale premie uit te ko men, zullen sneller tot bouwen kun nen geraken. Deze premie zal onge veer f2000 bedragen voor de bouw van een woning van 250 tot 260 ku bieke meter. Gemeenten, die bereid zijn een deel van het haar toegewe zen bouwvolume te gebruiken voor woningbouw met verminderde bijdra ge, zullen het hiervoor te gebruiken deel met 50 pCt mogen verhogen. Daar waar goedkoop wordt ge bouwd, zal dus anderhalf maal zo veel mogen worden gebouwd. Partij van de eid: A. de Roos, E. Ribbius Pei.j.ior. A. Prakken, B. de Vries. H. Westermann, B. H. Sajet, Me Korff- Zernike, E. Buter, T. J. Gunther. H. Kenue, H. J. van den Born, F. C. Fa- ber, P. S. van der T iart, J. G. Addens, A. Sietsma, Dr. Schol ten, J. d. Boer, P. Kapteijn S. P. Doek. W. Mensink, W. F. Vis ser, A. J. van Leusen, L. Bouma, en J. R^else. K.V.P.: Drs. van der Donk, H. R. V,« lik, L. Peters, L. Bouman, M. W. Wiewel, Th. de Groot, Mevr. Luijck-Sleijfer, Jac. Groen, J. Braakman, W. Runderkamp, J. de Boer. E. P. Clijnck, N. .1. Hooijschuur, A. van der Veldt, J .A. Schippers, P. J. van Groe ningen, J. G. van der Lans, Th. Bribling en J. Angenent. C.P.N.: H. Gortzak, mevr. Teeboom- West, W. Hartog, M. Proper, J. Hettinga, M. Harmsen, H. Quint Mevr. Lips-Odinot, J. "Warmer dam, Verder nog vier zetels, die later bij loting verdeeld zullen worden A.R.: Mr. van Vugt, C. Ingwersen, G Baas, J. Wagenaar, Mr. Bruch, G. H. Hovtink, F. Vermeulen en J. de Jong. j V.V.D.j Baron van Harinxma thoc Slooten, Joh. Cornelissen. Mr. Haltink, P. Blaauboer, Mevr. Holzbuller-Toengs, Mr. Bak huizen v. d. Brink, H. J. Slln- gerberg en L. Caron. CJI.: F. van Lennep, Jac. Rustige, Joh. Doree, Mr. van Bruggen en A. Mul. Bejaard echtpaar door auto qeqrepen In de late avond van Woensdag heeft een auto-ongeval op de Rijks weg tussen Wouw en Bergen op Zoom het leven gekost aan het bejaarde echtjaar Meenws-v. d. Zanue uit Heerlen (N. Br.). Do 77-jarige M. A. Mecu« o en diens 76-jarige echtgenote werden in het avondlijk duister plotseling door een passerende personenauto gegre pen toen zij na bet verlaten van een BBA-bus de rijksweg wilden overste ken. De man was op slag dood. De vrouw overleed nog tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Roosen daal. De personenauto werd bestuur door de heer J v. d. B. uit de Bilt. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Auto zonder eigenaar Een chauffeur van de BBA heeft in de buurt van Wagenberg een zeld zame vondst gedaan. Daar lag na melijk een luxe auto in de sloot, ter wijl er in de omtrek geen spoor van de eigenaar te ontdekken was. De rijkspolitie uit Wagenberg, die bet geval kwam onderzoeken, constateer de. dat het een wagen van het type 1938 was en dat het nummer van de auto indertijd was uitgereikt aan ie mand uit Delft. Met de politie uit die stad heeft men zich Inmiddels in ver binding geste'ld. maar het is nog niet duidelijk, waar en hoe men de op lossing vinden zal. Een firma in Zevenbergen heeft de auto. die slechts licht beschadigd was. voorlopig op stal gezet. De twee maanden oude Britse Lahourregering heeft met een meerderheid van 5 stemmen in het Lagerhuis op twee punten van haar begroting de oppositie verslaren. De conservatieven werden in hun oppositie tegen de in de begroting voorgestelde verhoging van de benzinebelasting en de belasting op vrachtauto's gesteund door de negen leden van de liberale fractie. De regering behaalde de kleinste meerderheid, die zij ooit heeft gekregen. Op beide punten kreeg de regering 304 stemmen tegen 299. Nadat de uit! lag van de stemming *«s bekend gemaakt, steeg een luid gejuich op van de Labourbanken Attlee en Morrisson. de leiders vin de regeringsfractie, namen de uitsiag kalm op. Churchill, Eden en andere conservatieve leden glimlachten. Ai. waren klaarbliikelijk tevreden, dat zij de regering zo dicht aan de af grond hadden gebracht, en mogelijk ook opgelucht, dat Labour niet geval len was. Vele conservatieven waren van me ning, dat het psychologisch onjuist zou zijn gewefst, om het land over de kwestie van verhoging der ben zineprijs opnieuw naar de stembus te laten gaan. Troepen stonden in slagorde Het Huis was reeds één uur voor de stemming tot de laatste plaats ge vuld. Beide partijen hadden zoveel mogelijk leden bijeen gegaard. Ieder een die in staat was te lopen of to hinken had bevel gekregen te komen. Nog nooit had men in het Huis zoveel leden in krukken en verband gezien. Premier Attlee had de voorzorg ge nomen in het parlementsgebouw zijn luuch te gebruiken. De spanning en opwinding in het Huis sf gen ten top toen Attlee tn Churchill hun plaatsen tegenover el kaar kinamen. Geen van beiden toon dtn enige emotie. De eerste resolutie was door een misverstand bijna zonder stemmiug verlopen, toen het begrotingspunt werd voorgelezen, riepen de de La- bóurleden luidt „ja", en wachtten te vergeefs op het neen-geroep van de conservatieven. Een luid gelach van de regeringsbanken deed deze tenslot te opschrikken en nog harder dan dat van de Labourleden daverde hun „neen" door de zaal. Voor de Zondag Uw Koninkrijk kome Matheus 6 10a „Uw koninkrijk kome!" Bidden wij dat? O ja, wij hebben het gebeden, dikwijls gebeden, wanneer wij t On ze Vader opleiden. Hoe welluidend klonk heft aan: «Onze Vader, die in de hemelen zijn, Uw naam worde geheiligd, Uw koninkrijk kome". Welk een vrede daalde er in ons hart! Al le mensen broeders! Gods wil aller lust. De geest Gods in de mens de hoogste wet. Het stoffelijke het voer tuig van het geestelijke en het werk tuig tevens. :t Mensdom aan Gods voeten, Hem in de ogen ziend! Geen beeld was te stout om de komst van t Koninkrijk Gods te verheerlijken, wanneer profeet of apostel zich aan dit verheven onderwerp wijdde. Maar 't is heel iets anders die ver zuchting te slaken, vredig zittend in de huiselijke kring of daar buiten in 't midden van de wereld, in haar strijd en haar woeling.-Daar ontsnap te die bede vaak met geweld. En dat is het ware. Ja 't kan een mens wezen alsof alles, behale juist dit Koninkrijk Gods, krachtig vooruit ging. 't Kan een mens overkomen, dat hij moe is van de glans en het goud der wereld, dat de wetenschap met haar schitterende wonderen hem onvoldaan laat, dat de godsdienst van t fatsoen hem 't onuitstaanbaarst van alles voorkomt, dat hij behoefte heeft aan iets beters, iets hogers, iets heiligers en dat de bede „Uw konink rijk kome" meer als een noodkreet dan als een verzuchting hem ont glipt. 't Kan iemand overkomen, dat het leven der wereld in zijn oog iets heeft van een stille, zwaarmoedige najaars dagen. De bladeren hangen lusteloos neer of vallen af, de zon schijnt met een bleek en kwijnend licht door de ontbladerde takken, 't Is alles voch tig en kil en week, zonder veerkracht zonder vastheid. Het leeft, maar het tiert niet Dan wensen we naar de lente en de zomer weer, met zijn gloed en zijn kracht en zijn levens lust Zo kan een Yroom gemoed ook v-Jor het nuchter en weinig tierend geestesleven de bede niet terughou den „Uw koninkrijk kome!" Bidden wij dat? Bidden wij dat werkelijk zo harte lijk alsof ons met de vervulling van die bede een grote gunst zou worden bewezen? Bidden wij dat? Bidden en doen zijn niet twee, maar één; men mag dus veilig vragen wat gij voor t Koninkrijk Gods doet? Doen zonder bidden is doen zonder geloof, zonder vertrouwen, zonder zijn daden te stel len onder de hoede van Gods al macht. Bidden zonder doen is bidden zonder wil, zonder de proef te le veren van onze oprechtheid en mag dus geen bidden, dat is. geen verlan gen. geen willen heten. Laat het Konkrijk Gods ons zo lief zijn. dat uit dezelfde liefde zowel t gebed als de daad te voorschijn treedt. Er is veel te bidden nog en veel te doen. Zo de nood dringt en de wereld behoefte heeft aan heiliging, laat de nood ons bidden en werken leren. Dat het beeld van het idale Godsrijk ons voor de geest sta: Gods wil aller lust, alle mensen broeders: en dat wij met dit beeld in ons het onze doen in onze eigen kring! Wanneer wij iets van Gods leven in ons en om ons brengen, één on willige overtuigen, één onverschillige aanvuren, dan hebben wij voor 1 Ko ninkrijk reeds veel gedaan. Naar van officiële Franse zijde is medegedeeld, bedroeg het aantal werklozen in Frankrijk op 1 April j.1. 182.202. tegen 129.021 op 1 April van het vorige jaar. De Italiaan Antonia Torta. die Zon dag j.1. tijdens de duizend mijlen ra ce met zijn fiat eeo ongeluk kreeg, is aan de opgelopen verwondingen over leden. Het aantal slachtoffers is nu gestegen tot 4. 01JAV- - c_» \U y%j^\ ©669 - -VZW

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1