Sabine Mnraer KAPPIE Eerste „echte'' kaasmarkt Zwitsers zagen markt in een handomdraai Het feit. dat Vrijdagmorgen de eer »te „echte" kaasmarkt gehouden werd heeft vele bezoekers naar Alkmaar getrokken. „Echt", inzoverre, dat de kaasdragers ende kaas weer present waren, dat de dragers weer hun kleu fige hoeden enhun witte pakjes droe gen, „echt" ook omdat een heerlijk zomerzonnetje, als waardig tegen wicht tegen de snijdende wind, deze kaasmarkt ware luister gaf. De bezoe kers. die al fotograferend en filmend over het Waagplein drentelden, kon den die aanblik van „een échte zo merse kaasmarkt", zoals wij iemand hoorden zeggen, slechts verhogen. Een kaasmarkt zonder kaas, dat gaat nog, maar een kaasmarkt zonder be zoekersnee. zegt u nu zelf. De buitenlanders waren ook nu pre sent. Opviel, dat veel Amerikaanse militairen aanwezig waren. Het waren soldaten, die behoren tot de .geallieer de bezettingstroepen in Duitsland Een dagje uit schijnt er ook voor hen nog wel af te kunnen. En zo wan delden zij dan met hun onopvallende Damclub Heiloo In de competitie van de damclub zijn enkele beslissingen gevallen. In groep I kwam S. Schurer definitief onderaan, door van H. Verver te ver liezen. Een beslissingswedstrijd zal Uitmaken of P. Beukers dan wel C. Adrichem met S. Schuur zal degra deren naar het tweede tiental. In het tweede werd S. de Geus kampioen en heeft daardoor het vorige jaar ver loren terrein herwonnen, hij promo veert nl naar het eerste tiental. In groep III kan A. Sprenkeling door een overwinning op Bruin het kam pioenschap behalen. De uitlagen waren: Groep I: H. Verver-^S. Schurer 20. Groep II: J. SpaanS. de Geu 02. Groep Hl: A. Sprenkeling—Snel 1—1; Slijkerman- C. Liehout 20. Programma voor de 5 e Mei Het programma voor de 5e Mei viering is als volgt: 10.30—12 uur: optreden van een goochelaar voor kinderen van 4 en 5 Jaar. 13.30 uur: bloemencorso, vanaf. Groenelaan, Zevenhuizerlaan, Hee- ren weg. v. d. Veldestraat, Hond- bosschelaan. Westerweg. 15 ur: Estafetteloop door elftallen van de Foresters en HSV in het zg plan West (Westerweg). 15.30 uur: wedstrijd transportfiets- berijders. 16 uur: wedstrijd voor driewieler en bakfietsberijders. 17 uur: Ronde van Heiloo. 17.30 -uur: Demonstratie van de Landelijke föjvereniging onder -lei ding van Frans de Jager. 20 uur: Bonte avond in De Rusten de Jager. 'Medewerkenden Zang en Vriendschap, fanfarecorps St. Ceacilia Kinderballetgroep onder leiding van mevr. Majolée en een cabaretgroep O.l.v. de heer Arie Borst. Voorts een bonte avond in het Brunogebouw. Medewerkenden zijn de. KJB cabaretgroep met een program ma onder titel van Geef me nog een •patje, o.Lv. Ten v. d. Berg, met -mu zikale begeleiding van The Ragtime- Boys. costuums, hun opvallende petten en idem camera's over het Waagplein, genietend door het zien van hetgeen hen door Amerikaanse reisbureaux, gidsen enin de schoolboekjes reeds was verteld. De Alkmaarse kaas markt, die in Amerika vooral onder de jeugd grote populairiteit schijnt te genieten, wil men onze zegslui gelo ven. Voorts was er een gezelschap van zestien Franse spoorwegmensen, die een tochtje door Holland maken en op deze Vrijdagmorgen, zonder dat zij -het wisten, de allereerste kaas markt van het seizoen te zien kregen. En dan waren er nog Zwitsers onder aanvoering van een lijvige portier van het Amsterdamse hotel Krasna- polsky, die hen in een handomdraai de markt liet zien. Verder allerlei na tionaliteiten, waaronder Spanjaarden, Italianen enBelgen. Be Waagtoren, nog steeds in de stei gers. keek gelaten neer op die volks verzameling, die nog niet door de politie in vaste vakken gedreven hoef de te worden. De ruitertjes reden, de zon scheen, het was een ...echte" kaas markt. Bloemencorso Gp de Donderdagavond in hotel Spoorzicht gehouden vergadering hadden vele verenigingen gehoor ge geven aan de oproep van het comité van voorbereiding tot het houden van een bloemencorso. Ook ditmaal stond de vergadering onder leiding van de VW. Vertegenwoordigers van 22 verenigingen waren aanwezig om een enander te vernemen van de voorbereidingen, want allen wilden wel deelnemen .maar zagen de bodem van hun kas. Hier was echter de WV om de gloriedag van voor de oorlog weer in ere te herstellen, be- reid om voor verenigingen, die met een groot stuk wilde uitkomen, een subsidie te verstrekken van ten hoog ste f 100, waarop een hartelijk ap plaus volgde en vele zich nu reeds, opgaven; anderen wilde het nog in beraad houden. Over de datum was men het wel eens. nl 2 Augustus. Het bestuur van de WV zal in verband met het bespelen van het openlucht theater nazien of die datum definitief kon worden vastgesteld. Vele stem men gingen op om de geldprijzen, die er vorige jaren aan verbonden waren ,niet meer in te stellen, doch diploma's, medailles en kunstvoorwer pen. De film's. die nog van vorige corso's bestaan, zullen voor propa gandadoeleinden nogmaals gedraaid worden.. De plaats waar het Corso wordt gehouden, zal weer in het van Reenenpark zijn en men zal trachten een plaats te reserveren waar men het corso gratis zal kunnen zien, of tegen zeer lage entreeprijzen. Er gaven reeds op: Bergens Harmo nie. de brandweer, het Rode Kruis. "Paal 33, de Kennemer ruiters. Ber gens mannenkoor. Berger ijssportver eniging, Tafeltennisver.. de Merllet- ten. Berger accordeonvereniging. Buurtvereniging Tuin- -en Oostdorp. hield het nog even in beraad, even als de Berger Koorvereniging. Voorts de gymnastiekver. Bé Quick, Berger Sportveren., R.K. gidsen in samenwer king met het NPG, de Katholieke padvinders in samenwerking met de NPV, het Chr. Gem. Koor, het Motet en madrigaal Koor, de Berger lucht vaartclub, de Stem des Volks, afd. Bergen Plattelandsvrouwen en nog enige particulieren. Voorwaar een prachtig begin. Toneelavond St. Jan De toneelvereniging St. Jan gaf Donderdagavond 27 April haar laatste toneelavond van dit seizoen. Opge voerd werd een vissersspel door A. v. d. Lugt: Het lied van de zee. De zaal was geheel gevuld en de aanwezigen hebben ten volle van dit spel genoten. Er was een ernstige noot, maar had ook vele vrolijke mo mentcn. Daar zorgde Sien Slons, het manke orgelwijf, zeer verdienstelijk gespeeld door mevr. Gitta Groot- Tibie voor. Ook Hein Smoor, matroos op de Vrouwe Maria, heel goed ge speeld door Harry Noordbergen. Het stuk liet ons zien. dat een zee man niet aan de wal behoort te zijn, maar dat hij op de zee thuis hoort. Deze zeeman. Giel Poet, stuurman op de Vrouwe Maria, leert Zwarte Door tje kennen en is op haar verliefd. Zij haat de zee, omdat de zee zoveel mensenlevens kost. Giel moet kiezen tussen haar ende zee. Giel kiest Door tje enkomt bij haar vader als kleiner in „het Anker". Doch hij gaat dage lijks naar de zee en Boortje leert daardoor de zee begrijpen en voelt, dat Giel niet op zijn plaats is in het café. De rol van Giel werd ^ieel mooi naar voren gebracht door Aat Groot, vooral de strijd tussen Doortje en de zee. Doortje, mevr-. Trien Wijbenga Tiebie, was zeer goed in deze rol. Mevr. Gré Bijwaard-v. Campenhout, vertolkte de rol van moeder van Giel Poot; jammer dat zij achter in de zaal moeilijk was te verstaan. Aai Poot, broer van Giel. door Jan v. Stralen, gaf zeer goed spel. Ook de overige spelers, vooral de schipper, Wout Evers, Teunis Eigen- raam, hebben het stuk geheel tot een goed einde -gebracht. Een waardig slot van dit seizoen eneen happy end. want Giel komt weer als stuurman op Vrouwe Mai'ia. 55-jarige echtvereniging Onze bekende plaatsgenoot, de heer Klaas Heinis herdenkt op 2 Mei a.s. de dag, dat hij voor 55 jaar geleden met Krelisje Wiedijk in het huwelijk trad. Deze plechtigheid vond plaats in Zuid- enKoord-Schermer, alwaar de bruid Was geboren. Jaren achter een was Heinis de watennolenaar in de Vroonermeer. Momenteel woont hij in het dorp zelf. alwaar hij ge niet van een welverdiende rust. We geloven wel, dat het deze dag aan belangstelling niet zal ontbreken. Nu komt er schot in Kwamen de militairen eerst drup pelsgewijs weer in ons land terug, op li April jl zijn er met de „Skaugum" drie tegelijk uit Indië vertrokken. Vermoedelijk zal deze boot op 7 Mei in Rotterdam aankomen. Het zijn de korp C. Floris, Schapenweg 11; sold. Th. Hoogland, Veenhuizemniddenweg! F 22 en gren. W. Tesselaar, Midden weg 492. Vooral om deze laatste heb! ben onze dorpsgenoten in angst ge zeten .want gedurende zijn diensttijd heeft hij maanden gevangen gezeten bij de TNI, waarover wij reeds eerder schreven. Wij wensen allen een be houden thuiskomst en voor de rest zal het Thuisfront comité wel zorgen. Dus allen op Zondag 7 Mei de vlag uit. Op SC» April, do verjaardag van koningin Juliana. zal de Nederlandse zaakgelastigde in Kopenhagen een re ceptie houden, 's Avonds zal de schrij ver Piet Bakker voor de Deense „Engeneers Union" spreken over: de kracht van het Nederlandse volk, EN HET WRAK 21 Signor RivaWi schreeuwde van achter zijn duikershehn, dat Professor Quibus het duikerspak moest uittrekken Hij trok allerlei lelijke gezichten, maar de profesor verstond hem natuurlijk nier. want de stem vaa Signor Rivaldi werd volkomen in de duikershelm, die hij op had. versmoord. Tensltte werd Signor Rivaldi zo razend, dat hij de helm van zijn hoofd afrukte en in de zee wierp. „Carambissima!" schreeuwde hij. .Zal ik duikspringen of n-iet!' „Maar... dit Is vreselijk.., wa; wilde ik zeggen... vreselijk!" stamelde Quibus „Wat gebeur*; daar?* vroeg Kappie verwonderd. „Die dikkert heeft de duikershelm in zee gegooid!" zei de maa; met een te vreden gezicht. „Nu kan er niemand meer duiken! Geen ellende en narigheid meer. Geen zorgen... nu kunnen we rustig weer gaan varen!" Kappie luisterde niet verder naar de maat, maar holde naar Signor Rivaldi en de professor ter. „Waarom hebt U die duikershelm in zee gegooid?" vroeg hij woedend aan Signor Rivaal. „Nu kunnen we verder niets meer beginnen?" „Het is vreseijk!' ztl de professor. „Dat wilde ik zeggen... vreseijkr Nadat Kappie weg was gehold, had de maat zich meteen omgedraaid en was weggelopn. Hij zong heel vals van: „Het anker opgehaald, de trossen los..." Het concert op Koninginnedag Volgens he: programma wordt het Concert d.d. vier muziekcorpsen gehou den op het Canadaplein-. Nu was er bij de verenigingen voor die plaats niet veel interesse. Het Hofplein leek hun beter geschikt. Er werd contact opgeno men met het bes'uur van de Hofplein vereniging en na enige bespreking bleek deze vereniging genegen om 'n podium op te richt-en Een woord van hulde voor het be stuur van- he; Hofplein is hier zeker op zijn plaatst Er komt dus weer als in het verleden-, een concert op het Hof- p'ein. Laat de burgerij nu tonen, dat zij dit op prijs stek, door in grote getale naar deze plaats te gaan. om de vier muziekcorpsen daar te horen concer teren! Het concer, wordt gehouden op Maan dag 1 Mei, aanvang half acht Programma: 1 Chr. Muz. Ver. „Soi Deo Gloria" Dir. Schoen 1 Abendgesang Praphrase uber eine Englische Hymne van E. Ruh. 2 Floralia 'Ouverture van S. P. van Leeuwen 3 Feerie Ballet van ALyze Delhaye 2 Post-Harmonie, dir. D. Anderson 1 Judex: uit het Oratorium „Mors et Vita van Ch. Gounod 2 La Poupee de Nuremberg van A. Adam: arr. A. Dreissen 3 RK. Harmonie „St. Caecilïa". Dir. A. Olie 1 Rossiclana. Ouverture naar Itali aanse trant op motieven van Viot- ta's gangspil deunje van Gerard Boedijn 2 Wiener Praterlejen. Was van S. Translateur 4 Harmonie „Excelsior", dir. W. Rous- sel. Sluit dit concert me; een Taptoe- 1 Roffel Tamboers 2 Taptoe tamboers 3 Taptoe bazuinen 4 Orkes;: Wilt heden o-u treden 5 Taptoe der cavallerie 6 Mars voor tamboers en bazuinen 7 Taptoe der Marine 8 Orkest: Wij willen Holland houden 9 Mars voor Orkest 10 Roffel tamboers 11 Orkest Wilhelmus 12 Manoeuvre mars, door orkest en kleine staf Van de weg in de sloot Dezer dagen kwam in de Hasse- laarsweg, vanuit de richting Lange dijk een kleine luxe auto aangereden Precies in een flauwe bocht, stond vrijwel midden op de weg een auto geparkeerd. De chauffeur, een reizi ger van de fa. Bakker uit Noord- Scharwoude. moest plotseling uitwij ken en belandde in de zachte berm. Hier kon hij zijn stuur niet houden en kwam in volle vaart tegen een lantaarnpaal op. die in drie stukken brak. Door deze schok schoot de auto naar de andere zijde van de weg en rolde via de steile berm in de sloot. De auto kwam over de kop in de sloot neer. De chauffeur kwam met een nat pak en enkele snijwonden aan zijn hand, door het raam naar buiten. Persoonlijke ongelukken de den zich dus bij dit ongeluk niet voor. 31 ER KW AAR IMG E GEBOORTE Een Deense vrouwelijke pelgrim met haar echtgenoot op reis in een autobus naar Rome. heeft na een on geluk van de -bus het leven -geschon ken aan een dochtertje. De bus slipte tegen een muur langs de weg boven het Como-meer en het meisje zag het levenslicht In de hns die gevaavlijk overhelde. De ouders hadden gehoopt, dat het kindje in het Heilige Jaar in de eeuwige stad ge boren zou worden. Zij gaven het de naam Lamana- afgeleid van de La tijnse naam voor het Como-meer. Moeder en dochter maken het wel MAANDAG 1 MEI 1950 Hilversuml. 402 m Nat. Progr- 7.00 Felicitatie c-amois de omioep. 7.25 Feestguirlande 1; 8.07 Nieuws; 8.22 Feestguïrlande II: 9.00 Voor de vrouw 9.33 Klokken zingen over Nederland; 10.00 Gramofoonpla'.en; 1030 RK uit zending; 11.00 Voor de zieken: 11.30 11.45 Reportage: 12-00 Orgelspel; 12.33 Politiekapel: 13.00 Nieuws: 13.25 Pro menade orkest: 14.00 Kind van het lacd. poëzie: 14.15 Radio Philharmo- nisch orkest 15.00 Gevarieerd progr-: 16.00 Jeugduitzending: 17.00 Bekende omroepensembles spelen: 17.45 Jeugdutt zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Omroep orkest: 19-15 Bietenbouwers; 19.40 Klankbeeld; 20.00 Nieuws: 20.20 Het pad der vrijhe:3. pad der wildernis, hoorspel; 21.30 Nederlandse amuse mentsmuziek: 22.10 Parodie op een oog getuigeverslag: 23.00 Nws.: 23-30 Tap toe. s Hilversum II. 29S m Na';, progr. 7.00— lö-OO Zit Hilversum I; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Symph. progr. 11 12.30 Zie Hilversum I. VARA 12.30 Toespraak voorzitter VARA: 12-50 Declamatie; 13.00 Nieuws: 13.15 Gram. 13.35 Meiliederen:? 14.00 Pianoredta'; 14.330 Door druk to; bloei, hoorspel- repor.age: 15-30 De Roodborstjes; 15.50 Concertgebouworkest: 16.35 De vrouw op de eerste Mei; 16.55 Potpourri van Mei en strijdliederen: 17.30 Voor de rijpe*e jeugd; 18.(A) Nieuws; 18.15 Vro lijk programma: 19.355 E- Mei decla matorium: 20-00 Nieuws: 20.05 Toe spraak minis.er Drees: 20.10 Belgische en Nederlandse socialisten begroeten elkaar op 1 Mei. 20,25 1 Mei bijeen komst 'n Den Bosch: Nat. Programma 21 30—23.C0 Zi Hilversum I Het noodlot van „Misschien wel" antwoordde Sa- blne. „De oorlog in Bohemen heeft ons onze beste klanten gekost. D<it was een onherstelbare klap. Drie fir- ma's op hetzelfde ogenblik faillie*. En toen kwam het overlijden van mijn moeder." „Wat droevig" zelden Caroline en Charlotte -uh een moud. „Wat heeft' zij gescheeld?" „Hartverlamming. En dat is - wel licht de directe oorzaak van de ver, dere achteruitgang in zaken. Mijn vader wilde zijn verlies goed ma-^ kenhier aarzelde Sabine en; •peelde verlegen met haar theekopje „en hij kocht aandelen die waarde loos bleken -te isijn." Caroline's gezicht vertolkte haar. gevoelens.. „Ja, daarvan moet een' man verstand 'hebben. En denkt u- werkelijk de geleden verliezen in A- merika te kunnen goed maken? En waarom zjjn dan die andere mensen meegegaan?" „Wij zijn met een tweetal andere families en een jongeman" vertelde Sabine „allen zijn van vader op zoon In dienst geweest bij onze zaak. Och, u zult zich dat moeilijk kunnen voor stellen, maar het personeel dat in de katoenspinnerij werkte, was net een grote familie. Werd er een kind geboren dan was mijn vader peet." ,4Vfaar Amerika is zo ver," zei Caro line gedecideerd. „Dat is toch niets anders dan een avontuur. Een oude: man en een jong meisje." „Maar wat "kunnen deze geruineer den anders doen?" viel Charlotte in. „Ja, dat moet je mij niet vragen", •ldus Caroline, „maar Amerika Mag ik u nogeen kopje thee inschen- ken? -Die komt uit Indië met onze i. pchepen." _,,Dnze schepen? vroeg Gerard, die zich tot nu toe heel weinig met het gesprek had bemoeid en er klonk lich te spot in zijn stem. _,,Nu ja. ik bedoel met een schip van de van Waels, vulde Caroline haar woordeu aan. „Weet u dat u met een schip naar Amerika gaat dat onze jonge doctor gedeeltelijk toebehoort? .„Dan hebben we eigenlijk zakelijk contact met elkaar, m'neer Van Wael merkte Sabine op en zij lachte hem toe. .;"Neeii. dat is veel te sterk uitge drukt", verdedigde Gerard zich. ..ik weet baast niets vau de zaken van mij oom" Jammer genoeg!", wierp Caroli ne-er tossen Sabine stond op. „Neemt u me niet kwalijk als ik nu vertrek? Ik wil mijn vader niet te lang alleen laten". "Hartelijk namen de beide tantes afscheid van het meisje. Om de beurt gaven zij haar goede raadgevingen, waarbij Sabine voortdurend maar ja "knikte. Zij ademde verlicht op toen zij na dit afscheid met Gerard we*r op straat stond. Gerard vroeg haar maar niet hoe zij het gevonden had. Zonder een en kel woord te zeggen gïug hij aan haar zijde. Jacques Murnev stond voor zijn stoel bij het venster „Ik dank u, zei hy tegen Gerard, die naast Sabine voor hem stond in de kamer van de „Rode Leeuw" „U heeft ons prach tig geholpen". „Het was de moeite niet waard", antwoordde Gerard. „U weet niet wat dit voor mij be tekent" verzekerde Sabine's vader hem „Mijn beperkte middelen ver- 'oorloveu mij niet een beter logement te kiezen. Ik heb echter vele verplicö tiiigeu aan mijn landgenoten. Ik kon u helaas niet eerder ontvangen, au- ders had ik mijn dank stellig eerder uit gesproken. „Ik hoop van harte dat het u lukt in de Nieuwe Wereld een nieuw be staan op te bouwen", antwoordde Ge rard. „Dat is stellig mijn plan", au!-, woordde Murner. „Waarom zou men daar niet iets kunnen fabriceren dat tot nu toe ingevoerd moet worden, jerwijl de grondstof er zelf ruim schoots aanwezig is?" „Ik bewonder uw doorzettingsver mogen.'" zei Gerard. Sabine's vader wankelde even en verschrikt school Sabine hem een stoel toe. Maar hij herstelde zich onmiddellijk. „Neen, er scheelt me niets", stel de hij Sabine gerust, „maar ik zou nu erg graag wat willen rusten". Gerard nam meteen afscheid en Sabine. begeleidde de jonge man naar bulten. „Ik weet niet wanneer u vertrekt, mejuffrouw", rei Gerard, „ik deuk wel dat het niet laug zal duren. Hef is prachtig weer. mag ik een rijtuig bestellen eu u uitnodigen voor een tochtje? „Ouderkerk, 6 km. buiteu de stad. liet Gerard het rijtuig stoppeu bij een uitspanning. Zj' dronken ieder 'n glas melk en terwijl de koetsier de paarden de haverzak omhing wandel denden de twee jongen mensen langs de oever van de Arnstel. „Dit is typisch Hollands" zei Ge rard, toen zij 't dorp achter zich had den gelaten. Vlakke weiden strekten zich. zo ver het oog reikte voor hen uit, gescheiden door smalle sloten O veral zag men het vee grazen. „Er is niets romantisch aau', zo voegde hij aan zijn opmerking toe. „en het is stelling heej anders dan in nw geboorteland. Ziet u hoe vlak het land hier is? En de koeien dragen geen belletjes. Men heeft hier meer werkelijkheidsbesef dan bij UI" „Ook in Zwitserland zijn de mensen geen fantasten", antwoordde Sabine, „of denkt u dat daar mijn rader zich een slechtere zakenman heeft ge toond dan uw oom? Zij liepen thans op een smalle weg tussen de groene velden totdat zij stenen rustbank bereikten. Op Ge- ards voorstel gingen zij even zitten, waarbij het meisje hem vroeg uu eens wat van zichzelf te vertellen. Zij lokte dit uit door er aan toe te oegen dat zij eerbied had voor zijn studie en zijn ontwikkeling. „Och", weerde Gerard af, „ik stu deer de wijsheid die anderen hebben opgedaan, de wijsheid van grote den kers". „Daarvan zou ik niet begrijpen" zei Sabine. „U en iets niet begrijpen?" riep Ge rard uit. „Zeker" ging Sabine voort, „ik ben veel te dom voor die boekenwijsheid. Desondanks wil ik er graag iets over horen!" Ik ben blij er met U over te kun nen spreken", zei Gerard. „Mijn oom die wil er niet over horen!" „En de beide tautes zeker ook niet zei Sabine. Gerard vertelde het meisje, dat aandachtig luisterde, wat hij atu- deerde. hij noemde de naam van Rousseau, een naam die zij kende. En weer sprak hij heftig een uitlating vau Sabiue tegen dat zij niets, maar dan ook niets zou begrijpen vau der gelijke geleerdheid. „Neen, zeg dat niet", zei het meis je, ,.U stelt mij op een voetstuk, eu dat verdien ik niet". Zij zuchtte diep Gerard schoof voorzichtig zijn arm om haar middel. „Wees niet bedroefd, Sabine". fluis terde hij haar toe, er zich nauwelijks van bewust dat hij haar bij de naam noemde. En ook het meisje scheen er geen bijzondere aandacht aan te be steden. Zacht maar beslist maakte zij zich los uit de arm. die haar zo te der omvat hield. „We moeten terug" zei zij. In snelle vaart ging het terug naar Amsterdam. De jonge mensen in het rijtuig bewaarden het zwijgen totdat de koetsier in de nabijheid van de stad de teugels wat strakker anutrok Toen waagde Gerard het opnieuw het gesprek te openen. „Wij hebben nog heel wat te be spreken. Ook met je vader wil ik graag praten". Zachtjes maakte zij haar hand uit die van Gerard los. ..Een ding stel ik op de voorgrond' zei ze toen. „de „Meermin" vaart bia nen kort uit en wat er ook gebeurt, ik ga mee!" Zij las de teleurstelling in zijn o- gen eu knikte nog eens nadrukkelijk. „Wij reizen heus naar Amerika, had jij gedacht dat ik hier in Holland bleef en mijn vader alleen liet gaan?" Aarzelend knikte Gerard. „Natuur lijk", zei hij toen, ,«k wil je Tader vragen me Ze viel hem in de rede. „Onze reis staat vast. Wij kunnen hier niet blij ven. Hier is geen plaats voor ons!" Hoe kun je dat nu zeggen?" riep Gerard. „In mijn huis is plaats ge noeg". Juist daar niet. Gerard. Je bent een tikje dwaas. Denk eens aan de tantes. Denk je dat ik het prettig zon vinden in jouw huis te moeten wonen met be; gevoel niet van harte welkom te zijn? En dan moet ik ook rekening houden niet mijn vader. Moet- die zich in de stad door iedereen met verachting laten aanzien". „Niemand zal hem daarom scheef aauzien". „Och er zal nauwelijks iemand zijn die dat niet doet. Denk je dat mijn vader hier van aalmoezen zou willen leven?" Even beroerde haar hand zijn arm om hem te kalmeren. Zij voelde dat het woord „aalmoes" hem bijzonder trof. „Laat ik liever zeg gen van weldadigheid", verzachtte zij haar woorden. „Neen, dat is geen leven...." „Maar wai moeten we dan doen?" vroeg Gerard, „Denk je dat ik je di reet weer wil verliezen?" Lang keek zij hem aan. „Dat hoef; toch ook niet", zei zij toen. op elk woord de nadruk leggend. „Ga met ons mee!" Zijn zichtbare verrassing over dit voorstel deed haar onmid dellijk eraan toevoegen: „Neen, niet met de „Meermin", maar kom ons na over drie, vier of vijf maanden". Weer nam hij haar hand, draaide de palm naar boven en drukte er een khg op. Even liet. zij hem begaan, toen trok zij snel haar hand terug. ..Gerard, we zij in de stad", waar schuwde zij hem. ..WJj zullen later nog over onze plan nen en over de toekomst praten, we hebben nog enige dagen voor ons", antwoordde Gerard. Op de Dam liet hij de koetsier stop pen. waarna de beide jonge mensen uitstapten, omdat Sabine de wens te kennen had gegeven haar landge noten in het „Eiland Texel" te be zoeken. Toen -zij de Bantammerstraat in sloegen zagen zij dat de ingang bij na volkomen verdperd was door een doziju grote wagens. Voor het loge ment heerste een drukte van belang, zodat Sabine eu Gerard zich nauwe lijks een doorgang konden baneu. Vlak voor de herberg stond een kleine dikke man met grote gouden gespen op de schoenen. Hij schold iedereen uit en liet de bagage op de wagens kisten en koffers - dan weer hierheen en daarheen brengen. „De laatste passagiers voor de „Meermin" zijn gearriveerd", riep iemand Sabine toe. dan zullen we waarschijnlijk al over twee dagen vertrekken", wendde Sabine zich tot Gerard. - „Uit de weg daar!" riep op dat mo ment de kleine dikke man. die zo ge wichtig deed. tegen Sabine. Meteen was Gerard aau de zijde van het Jonge meisje. ,.U sou wel wat beleefder kuunen zijn.", riep hij de man toe. „Wat verbeeldt u zich wel? Wie bent U?" waa het onverwachte ant woord. „Ik ben Gerard de Wael", zei de ze rustig. Direct veranderde de toon. „Neem me niet kwalijk, mijn naam is Wes- terbaan. Ik ben de agent van uw oom Ik had nog niet het genoegen kennis met u te maken, mijnheer de Wael." „Zorgt u ervoor dat orde en rust hersteld worden eii dat de nieuwelin gen behoorlijk onderdak krijgen".

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3