Ittnaadei* .N.HOLLANDSE -PERS 1945 Felle strijd in België te wachten Partijen konden geen vergelijk vinden Strijd in Oosthuizen regen of L zonneschijn Kostbare vondst in grafkelder Bond van Ziekenkassen gaat in ledental sterk achteruit Montagebouw van woningen door Belgisch ingenieur veroordeeld Panamees stoomschip bij Ameland op een mijn gelopen Geen slachtoffers de Telex tikt... Seizoen prijzen voor huisbrand Toch doorbraak Be JAARGANG NUMMEF DINSDAG 2 Mei 1950 Uitgave Stichting »De Vrfle Atknawdii" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen f 0.30 per week t L2S per maand f 3 65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm., familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledacteur, J, v. Zoonen I Bureau i Ridderstraat hoek Oudegracht I TeL K 22OO3071 Kamer ontbonden Officieel wordt medegedeeld, dat de Prins-Regent besloten heeft tot ontbinding van de Kamers. De Katholiek De Schrijver heeft aan de pers medegedeeld, dat de ont binding vaude Kamers een feit Is. Na zijn onderhoud met de Prins- Regent heeft Vander Straten- Waillet voorzitter van de CVP., verklaard, dat de ontbinding der Kamers offi cieel is. Volgens het Belgische staatsblad van 30 April, zullen de nieuwe ver kiezingen voor Kamer en Senaat 4 Juni a.s. worden gehouden. De nieu we Kamers zijn bijeengeroepen voor 20 Juni. Na het onderhoud, dat hij met de Prins-Regent had, verklaarde de vrz. van de CVP., van der Straten Wail let, datde ontbinding der Kamers of ficieel is. Toen een der journalisten vroeg, of Indien de liberalen nog een laatste poging deden om do ontbinding te voorkomen, dit mogelijk zou zijn, aut woordde de heer Van der Sraeten- Waillet: „Dit lijkt mij onwaarschijnlijk. Wij hebben de liberalen gezegd, dat, in dien zij geen deel wensen uit te ma ken van een regering, wij naar een Kamerontbinding zullen gaan. Nu de liberalen geen regering met ons wil len vormen, blijft ons niets over dan Liefde verkeert in haat JONGEMAN MET DOLKMES GE STOKEN. Zaterdagavond omstreeks negen nu.- heeft een jonge werkman in Am «terdam Noord een medeminnaar rnet «en dolkmes een ernstige verwonding fn de borst toegebracht. De dader was aanvankelijk voortvluchtig maar kon in de loop van de nacht van zijn het', worden gelicht. Hij is voorlopig opgesloten. De toestand van het slachtoffer, die in een ziekenhuis te opgenomen is niet lerensgevaarlijk. De rnuzie was ontstaan om em meisje, waarmee de werkman ver loofd was geweest en die nu haar hart verpand had aan een chauffeur. De werkman zocht haar Zaterdag avond op en er onttsond een twist, waarbij hij zijn vroegere verloofde een paar tanden uit de mond sloeg. De chauffeur kwam er bij met het noodlot''~e gevolg. De kwestie die de gemoederen van alle Oosthuizenaren in beroering ge bracht heeft, nadert haar einde. De hoop wordt gewettigd, geacht, dat Koster's Kaashandel CV. die aan zes tig Oosthuizenaren werk geeft, het dorp niet zal verlaten, zoals aanvan keJijk werd gemeend. Deze kaashandel had het oog laten vallen op een voormalige goederen loods vande Nederlandse spoorwegen waar men de administratie en expe ditie van dit bedrijf in onder wilde brengen. Door een besluit van de Oosthuizer gemeenteraad ging dit niet door, want de vroede vaderen bestemde loods en voormalig stations gebouw voor de bouw van dertien wo niugen. Toen de kaashandel geen uit breidingsmogelijkheden meer zag in het dorp, was men van plan te ver trekken. Een omvangrijke protestactie werd door practisch het gehele dorp ge voerd, daar men de economische ach teruitgang van de gemeente vreesde Een door 85 procent van <le bevolking ondertekend protest werd in een vol gende raadsvergadering overhandigd, waarna de raad besloot de zaak voor praeadvies ln handen van B. en W. te stellen. Inmiddels is door Gedeputeerde St. van Noordbolland in deze bemidde ling verleend om tot een oplossing te komen. Voor het Oosten van het land droog en overdag aanvankelijk zonnig weer en zwakke tOj matige vli-d uit Zuide Hjke richtingen. Voor het Westen gelei delijk toenmende bewolking, maar nog overwegend droog weer. Zwakke to'; matige Zuidelijk wind en iets koeler. een ontbinding en nieuwe verkiezin gen. Het kabinet vande Prins-Regent heeft het volgende bekend gemaakt: ..Na het verslag van de heer van Zeeland, te hebben aangehoord, over de onderhandelingen der laatste da gen, heeft de Prins-Regent geweigerd het aftreden van de regering Eys- kens te accepteren en heeft hij de eerste minister opgedragen maatre gelen te treffen om onmiddellijk de wetgevende Kamers te ontbinden. De heer Eyskens heeft dezs opdracht aangenomen. Vernomen wordt nog, dat Motz ont slag heeft genomen als voorzitter van de Liberale partij. Motz was steeds tegenstander van kamerontbinding en nieuwe verkiezingen en behoorde tot degenen onder de liberalen, die voorstander waren van een verzoenen de houding ten opzichte van het ko ningsprobleem en een oplossing hier van in nationale zin. Onder de bekende Limburgse tor^n de Lange Jan bovindt zich een eeu wenoude grafkelder. Toen omstreeks 1941 het gevaar kwam voor inleve ring en vordering der oude metalen kwam men op het idee in deze kelder kostbaar materiaal, afkomstig van de verwoeste torenspits en het ca rillon te verstoppen. Het lood van de spits, dat 4000 kilogram woog, werd ln kleine baren omgesmolten en ook het klokkebrons en het bladkoper werden in de ruimte opgestapeld. Daarna werd de toegang tot de kei der onzichtbaar gemaakt en hoewel de Duitsers dikwijls de toren hebben betreden, zijn zij nimmer op het spoor van dit voor hen zeer kostbare materiaal waarvan de waarde thans enkele tienduizenden guldens bedraagt gekomen. Thans is deze grafkelder onder Iel ding van de architect der torenrestan ratie, Jan de Meijer uit Amsterdam, opengelegd en zijn de materialen te voorschijn gebracht Zij kunnen goede diensten bewijzen bij de afbouw van de torenspits. De Bond vau Ziekenkassen ln Nrd. Holland vergaderde Zaterdagmiddag in het Gulden Vlies te Alkmaar. Toen de voorzitter, de heer H. G. Rijs, de bijeenkomst opende, waren 13 aange sloten kassen van de 16 vertegenwoor digd. De notulen van de secr. de heer H Vinke werden vastgesteld. Jaarverslag. Door de secr. de heer H. Vinke werd het jaarverslag uitgebracht. De samensteller kwam tot de conclu sie dat in ogenschouw genomen «le sociale voorzieningen door de Over heid, waarvoor men dankbaar kon zijn, geconstateerd kan worden, dat er bij de arbeidende klasse geen aoi mo moer bestaat voor het lidmaat schap der ziekenkas, ook omdat van werkgeverszijde bij ziekte, naast de uitkering van S0 procent krachtens de ziektewet, de ontbrekende 20 pro cent door hen in vele gevallen wordt aangevuld. Daarnaast werd opgemerkt, dat de kassen, voor wat de uitkering betreft zich in het algemeen niet aanpasten aan de veranderde omstandigheden, waaronder wij thans leven. Dit is een beletsel voor de kleine zelfstan digen die bij ziekte geen uitkering ontvangen. Wij zullen ons aldus de se cretaris, ernstig hebben te bezinuen of het roer moet worden omgegooid, wil men behouden wat eens met zo veel moeite doorde jaren heen tot stand is gebracht. Het is daarom noodzakelijk dat al le plaatselijke besturen in deze ac tief blijven. Het aantal leden dat per 1 Jan. 1941 nog 1570 bedroeg liep terug in 1167 per 1 Jan. 1950, alzo een achter uitgang in 10 jaren van 403 leden, of plm. 27 procent. De bond telt thans 16 afdelingen. Van de afd. Uitgeest was bericht ont vangen datde kas om fin. redenen op geheven moest worden. Het aan-al ziektegevallen bedroeg 360, met een totaal van 9295 ziektedagen waarover uitkering is verstrekt.. Er werd uit gekeerd aan ziekengeld f11870.37. De uitkeringsduur van de kassen was als volgt: 1 kas 100 dagen, 1 kas 15 weken. 3 kassen 13 weken, vol 13 weken half, 1 kas 10 weken vol, 10 weken half en 10 weken een kwart uitkering. 1 kas 20 weken vol, 20 weken half en 12 weken een kwart uitkering. 10 kassen 13 weken vol. 13 weken half en 26 weken een kwart uitkering. Door het herverzekeringsfonds is in 10 gevallen hulp verleend bij lang durige ziektegevallen, waarvoor een bedrag werd uitgegeven van f355.75. 5 kassen zijn bij bet fonds aangeslo ten. Bij het jubileum van de kassen te Oudkarspel en Sijbekarspel wis het bestuur vertegenwoordigd. Met een opwekkend woord eindigde liet verslag, waarop geen op of aanmer kingen werden gemaakt. Finantlccl overzicht. De rekening 1949 gaf aan: ontvang sten f240.20 uitgaven f169.68, batig saldo f70.52. Herverzekeringsfonds. Ontvangsten f1518.56, uitgaven f439.25 saldo totaal f1079.31. De heer Hoogschagen Scha- gen verklaarde namens de kascora- missie een en ander te hebben nage zien en in orde te hebben bevonden. Begroting 1950. De begroting 1950 werd vastge steld tot een bedrag vau f190 in ont vangsten en uitgaven. De voorz. zei dat men hoopte met dit bedrag rond te zullen komen. Zo niet, dan zal het bestuur een beroep doen op de afd. Als nieuw lid van de kascomm. werd een lid van de'afd. Burgerbrug be noemd. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing" werden de heren D. Groen Schoorl en H. G. Rijs uit Alkmaar herkozen. Foorstel Zoidschamoude. De kas Zuidscharwoudo stelde voor gelijkschakeling der uitkering bij ziekte van pensioentrekkenden en rus tende zelfstandigen. Uit de toelichting bleek, dat er eigenlijk geen concreet voorstel was ingediend. Wel werd er doorde afgev. gevraagd hoe deze zaak in andere afd. werkte. Het ging over oudere leden, die eenmaal uitgetrokken, later weer ld weiden. In aansluiting op het voorgaande artikel over de montagebouw van wo ningen en de gedane proefnemingen geven wij hieronder de voornaamste punten van een artikel, gepubliceerd in „L'Habitation" en geschreven door ir. Mombach, dir.-gen. van de Nat. Maatschappij voor Goedkope Wonin gen in België De Engelsen hebben op het gebied van huisvesting, op zeer grote schaal practische proefnemingen gedaan; do resultaten schijnen beslissend te zijn Zij hebben 1500 verschillende bouw stelsels bestudeerd, hebben deze ge selecteerd en er tenslotte 25 van be houden. Het gemiddelde der gebouw de exemplaren beloopt verscheidene duizenden per type. Met een eenvoud en een moed, die ons verwonderen, bekennen ze, dat deze werken tot een opzienbare mis lukking hebben geleid. De secr. meende dat deze leden voor een mindere uitkering in aanmerking kwamen en als een zgn. voortgezet geval beschouwd moesten worden. Uit de discussie bleek, dat in de prak tijk de meeste van deze ondjes niet meer aan een uitkering toekomen. De heer Koeman Sijbekarspel hi ld een pleidooi voor de oudere leden, waarbij hij een beroep deed op de jongeren. De voorz. zei dat de kas voor wer kende leden in het leven geroepen is en men na zijn 65e jaar in de meeste gevallen buiten het arbeidsproces viel De heer Hart Koedijk meende, dat het doel van het ziekenfonds geen philantropie mocht zijn. De secr. merkte nog op. dat iemand boven 45 jaar, die uitgetrokken is, reglementaiv opnieuw geen lid meer kan worden. Hierover heerste geen eenstemmig heid. daar de reglementen der afd. in deze niet gelijkluidend zijn. Vaststelling contributie. De bondscontributie werd wederom bepaald op 10 cent per lid per jaar. In verband hiermede kwam de Pro paganda tor sprake. In verscheidene ifd. werd propaganda gemaakt, door het verspreiden van folders. De heer IJff Oudkarspel pleitte woor een uniforme en zo hoog mo gelijke uitkering. De voorz. gaf in overweging hier naar te streven. De heer Jongsma St. Maartens brug drong aan op gelijkluidende reg lementen. De voorz. zeide dat de kassen hier omtrent geen bindende bepaling kan worden voorgeschreven. De rondvraag leverde geen bijzon dere gezichtspunten op, waarna slui ting volgde. Gistermiddag om 17.35 kwamen de eerste berichten binnen, dat ten wes ten van Ameland een schip op een mijn gelopen was. De reddingboot Brandaris en de sleepboten Holland en Oceaan voeren uit. Uit een door radio IJmniden opge vangen bericht, blijkt, «lat het schip is het Panamese m.s. Canopes. Het ongeluk gebeurde gistermiddag om streeks drie unr. net schip vroeg la de opgevangen boodschap om „on middellijke hulp." De positie van de Canopes was on geveer zeven mijl ten noorden van de noordpunt van Ameland. De kustwacht van Terschelling deel de ons mede dat het Panamese schip afgedreven is tot zestien mijl ten oosten van Ameland. De reddingboot Brandaris scheen toen radiocontact te hebben gekre gen. De schipper van de Brandaris wist te melden, dat de toestand aan boord van het getroffen schip mee valt. Er staat drie voet water in de machinekamer en er zijn geen ge wonden aan boord. De bemanning slaagt erin het schip drijvende te hou den. Men verwachtte dat omstreeks half acht de sleepboten Holland en Oceaan het schip zouden hebben be reikt en dat het dan naar een ha ven kan worden gesleept. Ook de reddingboot Twente uit Oost- mchorn was nog uitgevaren. Toen ln de loop van de avond de slorp- en reddingloten liet Panamese s '- p bereikten, maakte het 10.000 toa metende vaartuig nog steeds wa ter, maar gevaar voor zinken werd niet aanwezig geacht. De Holland nam het schip op sleep touw. Het ligt in de bedoeling do Canopes naar Amsterdam te slepen. De Car.apes liep des middags be noorden de West er Eems terwijl het huiten &e vaarroute in een mijnenveld was geraakt, op een mijn. Beluagry- ke schade werd door de ontploffing aangericht in de machinekamer en aan de schroefas. Door een lek stroomde het water in de machlne- kameren stookruimte waarin zich al leugs vier voet water bevond. In verband met de nationale her denking op Donderdag 4 Mei a.s. heb ben de Nederlandse Spoorwegen be paald, dat op deze dag in overeen stemming met de twee minuten al gehele stilte, ook alle treinen en ran gpprdelen van 20.0020.02 uur op het gehele net op dit uur zullen stil staan. De bekende Engelse uitgever en bezitter van een renpaardenstal. "Walter Hutchinson, ls Zondag ln een zeikenhuis te Winchester overleden. Tass meldt, dat Zaterdag le Moskou de radio-telefoonverbinding tussen Moskou en Sjanghai is ge opend. Van de zijde van de Universiteit van New York is verklaard, dat een onlangs inde slaat Nieuw Mexico op gelaten weerballon twee dagen later te Myrdal ln Noorwegen wérd aan getroffen. Professor Bakes Ames, destijds verbonden aan de Harvarduniversi- teit en voormalig directeur van het Botanisch Museum van deze univer siteit, la op 75-jarige leeftijd overle den. Zijn levenswerk was studie van orcliideën van welke bloemen hij een ocllectie van 64000 verschillende ex emplaren heeft aangelegd. Denemarken heeft tot dusver dertig millioen kronen uitgegeven voor het afbreken van Duitse fortificaties uit de oorlogstijd. Uk Moskou wordt gemeld, dat een Russische astronoom een nieu we planeet heeft ontdekt, die een „ongewone beweging" vertoont. Paus Pius XII heeft Zaterdag 5n de basiliek van de St. Pieter 30.090 pelgrims in audiëntie ontvangen. De machinisten van de staats spoorwegen in Finland hebben voor Woensdag a.s. een staking uitgeroa- pen omdat de regering de pensioenen niet wil verhogen. De Zweeds© firma Swedeab heeft ln een proces te Stockholm tegen het officiële Poolse im- en exportbureau Folimex een schadevergoeding van 4,567.500 kronen toegewezen gekregen omdat Polimex in gebreke is geble ven 500 motoren voor Junkers vlieg tuigen te leveren. Polimex leverde niet. toen bekend werd, dat de Zweed se firma de motoren zou doorleveren aan Spanje. Alle bezittingen van Po limex in Zweden zijn in beslag geno men, hangende de afdoening van de schadevergoeding. Op de 25 behouden stelsels werden er uiteindelijk 24 uitgeschakeld, daal de resultaten de volgende waren: een minderwaardige hoedanigheid In ver gelijking met de traditionele bouw en een hogere kostprijs. D© huidige Engelse proeven betref fen nog slechts één stelsel: de bun galow in aluminium. Deze wordt in 40 minuten opgericht. Aanrankelijk werd deze ln een groter aantal klei nere elementen afgeleverd. Dit stelsel heeft de volgende nade len: De opvatting van de architect wordt vervangen door die van de in genieur; De fabricage in de fabriek eist een uiterst nauwkeurige en lang durige arbeid en een zeer belangrijke organisatie, terwijl bovendien wegens derendabiliteit het aantal per fa briek te vervaardigen hulzen de 3000 per jaar niet mag overschrijden en alle van één enkel type moeten zijn. Het is het enige procédé, waarbij men er in geslaagd is, de kostprijs op het peil te brengen van de kost prijs van een gelijksoortig huis, tra ditioneel gebouwd. Het is dan ook het enige proef- systeem, dat door Engeland niet op gegeven werd. Ziehier in enkele woorden de resul taten van de Engelse proefnemingen Daarentegen hebben de Engelsen, e- venals de Nederlanders, in de bouw techniek geslaagde hervormingen aan gebracht, welke wij in België nog niet kennen. Deze twee landen bouwen reeds sedert lang de ruwbouw in twee wan den van halve steen, door een ruimte gescheiden, een precedé, dat ik her haaldelijk heb aangeprezen en er be let ons niets, dit onmiddellijk over te nemen. Dit betekent m.i. een klaar blijkelijke vooruitgang, daar dit niet aleen minder kostbaar is, maar ook beter isolerend is dan het gewoonlijk bij ona gebruikte systeem, volgens hetwelk volle muren van anderhalve steen dik worden opgericht. Bovendien zijn de metselaars ver plicht, iet werk met meer zorg uit te voeren. Wat de drukvastheid be treft, weet iedereen, dat deze over vloedig ls m ons traditioneel systeem en ruimschoots voldoende in het aan geprezen systeem. Doch, indien men ons, voor de op richting van de ruwbouw onzer wo ningen, een der duizend zonderlinge systemen voorstelt, in allerhaast uit gevonden en aangaande welke elk er varen mens - rekening houdend met de op grote schaal gedane Engelse proefnemingen - overtuigd is van het minderwaardige resultaat, dat ons wacht op dri voudig gebied: finan cieel, technisch en aesthetisch, noe men wij het grotesk, deze ten koste van grote uitgaven te willen beproe ven. De periode dezer proefnemingen is voerbij. Laten wij de moed hebben om het algemeen belang der bevol king boven onze eigen ijdelheid le stellen en de documenten aangaande dergelijke systemen in de meest af gezonderde vergeetboek onzer archief zalen te verbannen en hen in eeuwi ge en gelukzalige rust te laten slapen Voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening is het nood zakelijk dat de aflevering van d© ko leu zo geleidelijk mogelijk goachiedt. Als gevolg van de afschaffing van de kolen distributie, moet gerekend worden met een grotere geneigdheid van de huisbrandverkopers tot het uitstellen van de aankopen tot de aan vang van het stookseizoen, hetgeen vertraging in de aflevering met zich kan brengen. In verband hiermede heeft de regering besloten tot weder invoering van het ook voor de oorlog gebruikelijke systeem van seizoen- prijzen. Op deie wijze zal het kopen van huisbrand gedurende de zomer maanden aantrekkelijker worden. De nieuwe prijsregeling, waarom trent overleg met de Stichting van de Arbeid ls gepleegd, treedt op 1 Moi in werking en aai Dinsdag 2 Me. inde Staatscourant worden gepu bliceerd. Zij, die hun brandstoffen reeds in Mei en Juni inslaan, betalen ten opzichte van de tot dusver gel dende prijzen 50 cent minder per een heid (1 hl.) athraciet, esskolen, drie kwart vetkolen en eierbriketteu en 35 cent miuder per eenheid (2 hl.) co kes. Voor de maanden Juli en Au gustus zullen deze prijsverlagingen voor alle kolensoorten 15 cent per eenheid bedragen. De winterprijzen, die op 1 September a.s. van kracht worden, zullen daarentegen voor au- thraclet, esskolen, driekwart vetko len en eierbriketten per eenheid 20 cent hoger dan de huidige prijzen worden, terwijl de prijzen voor cokes 15 cent per eenheid hoger zullen wor den. De sleepboot ,,Walv<~ ls gistermor gen op de Wester-Schelde in de na- heid van 'i©rncuzen gezonken. De be mauning kon worden gered. llfE KREGEN in de verldezings- W strijd een verkiezingsgeschrifl onder ogen van de Katholieke Volks party, dat werkelijk weldadig aan deed. Constructief. Natuurlijk gericht op de propaganda voor het Katholie ke beginsel, zonder echter te verval len in demagogische tendenzen. En in dat geschrift troffen we een klein stukje aan, dat onze aandacht trok. Het opschrift van dat stukje was doorbraak, met een vraagteken. En dan werd er in gewezen op *n teruggang in ledental, die de Partij van de Arbeid in het afgelopen jaar had te boeken, waaraan werd vastge knoopt de opmerking, dat de resul taten van de doorbraak dan toch wel zeer gering en in het geheel niet zichtbaar waren. Het is altijd moeilijk om op poli tiek gebied te constateren, hoe de menigte stemt. Vooral omdat we hier geheim stemrecht hebb en een ieder met zich zezlf in het stemhokje te rade moet gaan, op wie hij zijn stem zal uitbrengen. Laten we dat echter buiten beschouwing. Men poneerde in die kringen de stelling, dat de door braak mislukt was, dat wat Rooms was Rooms, wat Christelijk was. Christelijk stemde, en zo voort. We hebben daar een hele poos over lopen denken en we waren in eerste instantie geneigd, om te verzuchten: Inderdaad, het is zo. Er is geen bres te schieten in het bolwerk, dat de gelovige partijen hebben opgericht. En als men de cijfers oppervlakkig bekijkt, is het ook werkelijk zo. De Katholieken stijgen regelmatig. De overige Christelijke partijen vertonen niet die regelmaat in de stijging, maar ze zijn toch zeer stabiel. Als aanhanger van de doorbraakgedachte is men dan wel eens geneigd, de schouders op te halen en te mompe len: Hopeloos geval. Maar dan krijgen we plotseling 'n nabeschouwing onder ogen over de verkiezingen in het Nieuw Noord Hollands Dagblad, waaruit blijkt, dat men in Katholieke kringen niet ao heel tevreden is met de uitslag van de jongste verkiezingen. Wij als out siders meenden, dat de Katholieken dik tevreden konden zijn. Maar in meer genoemd blad heet het letter lijk, dat men helemaal niet tevreden kan zijn over de uitslag, omdat het aantal Katholieke stemmen geen ge lijke tred houdt met de Katholieke be volkingsaanw as. Krachtens die aanwas zou het per centage Katholieke stemmen niet al leen veel groter moeten zijn, maar ook veel sneller in getal toenemen. Hebben we daar eigenlijk wel eens bij stil gestaan? Hebben we er wel eens over nagedacht, dat er toch waarschijnlijk heel wat Katholieken moeten zijn, die niet op de Katho lieke partij stemmen? Waarschijnlijk niet, omdat vooral het platteland te dien aanzien geen aanleiding geeft om zulks te veronderstellen. Wie na de opmerking van het Nw Nrd Holl. Dagbl. echter de uitslag van Amsterdam beziet en constateert dat het percentage Katholieken on danks de sterke bevolkingstoename in twee jaar is gedaald, gaat er an ders over denken. In het Zuiden was in 1946 de doorbraak. Men heeft dit weten te stuiten en de resultaten zijn weer teniet gedaan. Wie echter de resultaten in de hoofdstad beziet, stelt zich, ondanks de voorlichting van Katholieke zijde de vraag: Dus toch doorbraak? Dus toch einde van de verstarring? v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1