SP ART A- festivaltwee avonden van gezelligheid Kolhorn had kampioensfuif van „de Zwaluwen" Afscheid van dokter Den Hartogh 1 Callantsoog vierde Meifeest Het Sparta-festival is een goeie t>oel geworden: een kermis in 't klein Zowel Zaterdag als Zondag was er behoorlijk bezoek en we hebben het Vermoeden, dat Sparta's penningmees ter van dit feest wel iets beter is ge worden. En dat was tenslotte de be doeling. 't Was een klein kunstje om in kor te tijd flink wat kleingeld kwijt te raken: alles was er op ingesteld. Han dige knapen konden er overigens ook beter van worden. We denkeu aan Piet Vlugt, de langste man van Scha- gen. Matador op het gebied van rin gen werpen! Zaterdagavond kwam zover, dat de standhouder onze Piet naar de vrolijke keuken moest ver wijzen: daar kon hij tenminste de Schoolvoetbal In aansluföng op wat wij gister over «Ie Za t rdag gehouden schoolvoetbalwed atrijden schreven, geven wij hier de vol ledige uitslagen: Winnaarsronde OLS Barsingerho.-nRKS Schagen 0—3; OLS Oostpolder—OLS Wierin gerwaard 0-1 (na strafschoppen); OLS S;. Maarteu-RKS Tuitjenhorn 0—3; OLS Schagea II—OLS Schagen I 1-7. Verliezc: srcnje CMS Schagen—RKS Breezand 0-2; OLS Lutjewhikel—RKS Burgerbrug. Lutjewinkel n.c-; OLS Dirksho:nOLS Aartswoud 40; OLS Schagerbrug OLS Winkel 5—2 (na strafschop pen.) Zaterdag 6 Mei a.s. zullen de wedsteij der» worden voortgezet. Van de tennisbaan De beide Schager teams wisten j.1. Zondag een gelijk spel te behalen, waarvoor verschillende spannende 3- sets partijen nodig waren. De uitsla gen waren als volgt: Haarl. L.T.C.Schagen I 44 D.E. mej. A. Dekker verliest van mw. Room 1—6 3-—6; mej. Roelofs verl. van mej. Igesz 57 63 16. H.E. J. Nyboer slaat Teriep 6—2 1_6 e—4; S. Weidema slaat van Bar neveld 61 62. d.d. mej. Roelofs'mej. v. Maarle verl. van mevr. Room mej. Igesz 64 6-3. H.D. Nyboer/Weidema slaan Ter- lep/v. Barneveld 63 63. GD. Dekker/Nyboer verl. van mw Room/Teriep 26 36. mej. v. Maarle/Weidema verl. van mej. Igesz/v. Barneveld 36 36. Sclia|en IIAmteno II 4I HE. Schene slaat v. d. Schaaf 6-4 04; van Naerssen verL v. Dijkman >—6 1—6. D.E. Mej. Timmerman verL v. mej. Geurts 0-6 7—5 2—6; mevr. Wester- veld-Rus slaat mej. Vanhoof 36 10 8 9—7. G.D. Mej. Timmerman.'v. Naerssen veil. van mej. Vanhoof/v. cL Schaaf ff1 18 4—6; mevr. v. Naerssen/ Boontjes slaan mej. Korting/Kramer 0-0 7—5. H.D. Schene/Boontjes slaan Dijk man/Kramer 64 64 D.D. Dames Westerveld-'v. Naers sen verl. van dames Korting'Geurts 0-3 3—6 1-6. Vcor de jeugdcompetitle werd ge speeld Helder—Schagen welke match door Schager jeugd werd gewonnen met 42. Schagen 2 won verdiend Het is Schagen 2 gelukt zijn laa'cste competitie wedstrijd tegen Boys 3 met flinke cijfers te winnen, al leek ons de uitslag enigszins geflatteerd. De Boys geven in 't begin met wind en zon mee de toon a3a en ze komen regehna Hg voor he: Schagen doel. Het samen spel voeren ze echter te ver door. waardoor de Schager achterhoede met hun aanvallen wel raad weet. Een enke ie maal maar dreigt er voor Luider gevaar, een schot van de linksbuiten stompt hij tegen de lat. de terugsprin gende bal weet hij echter nog te be machtigen. SchageD bepaalt zich tot ui? vallen. Molenaar krijgt een mooie kans door het missen van een Boys back. hij wacht een me ment te lang en de kans is weg. Bij een .schermutseling v. htt Boys doe', schiet Kohnhorst in en de verraste deelman reageert te laat. iér. nul. Wat de Boys ook proberen ze vergeten te schieten, ze kunnen het net voor de rust niet vinden. In de tweede helft geeft Schagen volkomen de toon Ban. een vrije schop door D. Schoorl genomen, verdwijn*; precies in de boven hoek. twee nul. Schagen krijgt nog ver schillende kansea, maar door t.-euzelen gaan er enk 'e verloren. Kohnhorst geef.- met de wind mee van 25 meter een harde kogel en de s'and is drie nul ea prachtig doelpLnt. Enige kopba'len Worden door Luider op keurige wijze Verwerkt, voor een schot van de rechts bulten moet hij echter het hoofd buigen drie één. Bij ee& scherpe voorzet van Kees Wit schiet een Boysman in eigen doel. vier-een, waarmede d; eindstand komt. Bij Schagen speelden de jonge spelers Kees Wit en Wim Schouten een goede partij. al moet de laatste niet te veel .Willen passeren. Paauw. die de gebles •eerde Moeye. verving, bleek zijn plaals waard te zijn. penningmeester iets laten verdienen. Sjoelen, ballengooien, schieten 't was allemaal even aantrekkelijk en velen hebben een paar gezellige uur tjes in Hotel Igesz gesleten. De vro lijke keuken was natuurlijk de clou van het feest. „Hier mag je doen wat je thuis niet mag", riep met hese slem de bijna herstelde midvoor van het eerste elftal, Gerrit Anneveldt.en iedereen smeet mee. Trainer Sluyk ging met de microfoon om alsof hij nooit anders gedaan had, pratend tot hij het rad van avontuur weer in be weging mocht zetten en een van de vele toeschouwers met een prijs schoot ging. Dansen kon men er: driemaal voor een dubbeltje en voor wie z'n krachten verspeeld had was er een rustig zitje. We zouden zeggen vol gend jaar nog maar eens over doen! De opzet was in ieder geval goed. Hieronder laten we nog uitslagen van velschillende attracties volgen. Met de loterij waren de bezitters van de nummers 125 en 485 de gelukkigen, terwijl de zoon van de heer Bosma uit de Corn. Bokstraat een matador bleek met de sjoelschijven een eerste en een derde prijs. Piet Stam won de tweede prijs. Het krenten brood woog 6 pond en 320 gram, ter- wijl enkele keren 6 pond en 3 ons werd geraden. Na loting was Cees de Hoop ('t Wad) de gelukkige. De beer had een zeer originele naam: Ollie B. Bommel en daar was niemand op ge komen. Ook hier besliste het lot en wel ten voordele van P. Wal, Dorpen. De eerste prijs met schieten was voor J. Barsingerhorn, Schagerwaard met 32 punten. Eveneens 32 punten scho ten de heren Oosterbeek uit Den Hel der en P. Voorthuyzen, Oudesluis. De volgorde werd door loting uitgemaakt Op de vlotbrug was Zaterdagavond mw. Peetoom de beste, gevlogd door P. Kort en G. Boontjes. De prijzen van Zondag waren voor mw. Ouds hoorn, F. Kruit en M. C. Boogaerd. ST. MAARTEN Jongens kwamen thuis Het RK Thusifront hield een avond ter ere van een drie'cal gerepatrieerde jongens uit het dorp, in café Schrijver Nadat de voorzitter he; thuisfront ver schillende personen een welkom had toegesproken en had gezegd, dat gene wat door he; thuisfront wordt beoogd, werd een begin gemaakt met het pro gramma Door mevr Woudstra werd al lereerst een op rijm gesteld welkoms', gedicht aan de jongens voorgedragen. Hierca kondigde de voorzitter toneel aan. die een toneelstuk heeft opgevoerd getiteld Zo waarlijk helpe mijDe spelers hebben zich uitstekend van hun taak gekweten en het geheel werd door de aanwezigen gewaardeerd, wat ^et een daverend applaus werd bevestigd Dc rollen werden goed vertolkt, al was er op enkele nog wel iets te verbeteren het geheel is goed geslaagd. Door mevr Schouten werden een tweetal liederen gezongen en ook werden er nog een paar liedjes ten gehore gebracht door een tweetal jongedames. Door de voorz. van de BandNed. Indië uit Schagen werden nog dankwoorden gesproken en eeu welkomstgroe'; aan de jongens. Spr. ze", dat zolang er nog één jongen daar was het werk voor de Band en het thuisfront nie; was afgelopen. De burge meester bracht eén woord van dank na nieps de Gemeente voor alles wa"; deze 3vond ter ere van de jongens naar vo ren is gebracht. Dhr. Speets dankte na mens de ouders voor de hulde en de blijken van belangstelling bij de thuis komst van hun zoons. Namens de jongens bracht Diek Speets dank voor alles wat voor hen is gedaan. De voorz. kondigde hierna de collecte aan om he; mogelijk te ma ken door te werken, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. WIERINGERWAAR Herdenking Evenals het vorige jaar wordt ook nu weer de bevrijding herdacht in een kerkdienst op Dondydag 4 Mei 's avonds om 7 uur. Na afloop van deze kerkdienst zal een stille optocht naar het kerkhof plaats hebben, waar schoolkinderen bloemen zullen leg gen en waar precies om 8 uur één minuut stilte zal worden betracht. We verzoeken iedereen, die zich in de omgeving van het kerkhof bévindt deze stilte te eerbiedigen. De bewoners van Wieringerwaard ordt verzocht 's avonds 6 uur de 'laggen halfstok uit te steken en ze na de minuut stilte in top te hijsen. Zondagmiddag voorafgaande aan de kampioensfuif van de handbalclub De Zwaluwen wérden op het sportterrein enige handbalwedstrijden gespeeld. Als eer£.e een wedstrijd tussen de adspiran ten van Tonegido en Zwaluwen. Voor de rust was er niet veel spel. de meis jes zaten teveel op een kluwen bij el kaar. Na de rust werd het beter en waren de Zwaluwen sterker, vooral in de aanval. Dit kwam ook wel in de eindstand 2—0 uit. De herenelftallen v. Tonegido en Vlug en Vaardig speelden hierna een wedstrijd. Een wedstrijd, die bedoeld was als demonstratie en we', aan zijn doel beantwoordde. De eind uitslag werd 8—4 voor Tonegido en gaf de verhouding goed weer. Tonegido was technisch beter. Bij dit herenhand bal kon men zien da'; zij technisch beter speelden. Het afgeven, vangen, doel schieten en vrij staan was veel beter, öe spelers waren niet op een kluitje bij elkaar, maar over het hele veld. Het was 'n aardige wedstrijd om te zien en de dames konden hier nog wat van opsteken. Als laatste een wedsrtijd tussen Zwa luwen en Tonegido, die een klasse ho ger staa; dan die waarin de Zwaluwen het volgend Jaar uitkomen, verloor de wedstrijd met 21. Dat zat nie'; in her technisch kunnen, want daarin wa ren zij sterker dan de Zwaluwendames Deze zaten daarentegen feller op de bal speelden enthousiaster waardoor zij de overwinning behaalden, 't Was een aardige wedstrijd om le zien. Scheidsrechter Lon';, die d^ eerste voor de herenwedstrijd en scheidsrech te' Kolhorn, die Zwaluwen—Tonegido leidde, hadden een pret.ige taak. Het was een goede dag voor de handbal spor; met flinke belangstelling. Des avonds in café Pool op het to neel stonden de werkende leden van Zwaluwen opgesteld in sportcostuum. Zij openden de avond met Het zingen van een lied, waarvan de woorden van mevr. Kroon waren. Hierna hel 'te Nel Kistemaker allen hartelijk welkom, in bijzonder burgemeester Blaauboer echtgenote, de besturen van Kaagvogels en UDI en niet te vergeten Willem Bestevaer als oudste vriend der Zwalu wen. Als eerste kreeg burgemeeste1 Blaauboer he» woord, die de club feli< i teerde met het behaalde kampioenscha Hij roemde de spor'deve geest en boo een bal aan, waarvan hij hoopte dat e menig doelpunt door de dames mee g maakt zou worden. J. Schager wenst namens de Kaagvogels geluk en boo< een couvert met Inhoud aan. Dl; dee< ook A. Kossen, die namens LIDI fel citeerde. Adri Koster namens de adspi ran-ten bracht hulde in een vers op rijm waarna Tineke Meyer bloemen aan bood. In een vlot tempo werd hierna voor de pauze een programm^ afgewerkt, be staande uit schetjes, een trainingsnunj mer, een vrij oefening en een enkel zan( stukje. Na de pauze werd een eenactei opgevoerd met als titel „de klas van juffrouw Snep". De 8 medewerkenden kregen een hartelijk applaus. Nel Kistemaker tenslotte dankte alletj voor de medewerking en noemde spe ciaal naast de leden trainer Timmer en kastelein Pool. Zij deelde nog mee. da! op Zondag 14 en 21 Mei een handbat tournooi wordt gehouden waaraan 8 clubs deelnemen. Door de heer Wi Be^evaer is hiervoor een wisselbeker beschikbaar gesteld. Na de verloting was er een gezeilig bal. Stuntelige waaghalzen Oranjefeesten Kleine Sluis De nog jonge vereniging komt ter gelegenheid van de viering van de bevrijdingsdag en Koninginnedag op 5 Mei a.s. met een voor elck wat wils programma voor de dag. Om 9 uur v.m. zullen alle school gaande kinderen van de scholen I en III en van de r.k. school aan de Spoorbuurt zich op het plein van school I opstellen om daarna in op tocht naar zaal De Boer te gaan, waar uitsluitend voor deze schoolgaande kinderen een voorstelling zal worden gegeven. Om twee uur vinden volksspelen plaats op het BKC-terrein, waarbij 't programma is als volgt: 1. katknup pelen voor heren, 2 kruiwagen-race voor paren, 3 ringrijden op fietsen voordames en heren, 4 ruiter te paard voor lieren. Het inleggeld bedraagt hiervoor per spel en per deelnemer 25 ct., voor ren 50 ct. De toegang tot het terrein is voor leden, op vertoon van kaart vrij. 't avonds om 8 uur vindt in zaal De Boer de opvoering van „Hyena's van de grens" door de toneelvereni ging „De La gedij kers" plaats. Het is nog niet zo heel lang gele den, dat een of andere waaghals zijn moeder in Apeldoorn versteld wilde doen staan van de kunstjes, die hij met zijn vliegtuig kon uithalen. Deze vlieger werd niet alleen zelfmoorde naar, maar doodde in zijn dwaze zelf overschatting ruim 10 schoolkinderen. Onze Polder schijnt ook in de be langstelling van een dergelijke waag hals te staan, want Vrijdag verscheen hij voor de tweede maal boven onze gemeente om een eventueel familielid of anderszins te „verbazen" met zijn kunststukjes. Een van deze kunststuk jes bestond uit het zeer laag overvlie gen van woningen met het gevolg dat de mensen, welke hierop niet verdacht waren de doodschrik op het lijf kre gen en de kinderen een kleine zenuw schok opliepen. Laat dit lid van de Nederlandse luchtmacht in 's hemelsnaam niet den ken, dat wij hier op een gratis voor stelling gesteld zijn, integendeel, herhaling van deze waanzin zal een beklag worden ingediend bij de be voegde instanties, die ongetwijfeld wel raad weten met deze onverant woordelijke adspirant stuntvlieger, die waarschijnlijk nog nooit de uitwer king van, om het maar met een on sympathiek woord te zeggen, „tief- angriffen" op de mensheid heeft mee gemaakt. WIERINGERWAARD GEVONDEN Gevonden een bobine voor auto. ter gemeentesecretarie RAAD KOEDIJK Onder voorz.s hap van burgemeester Schellinger vergaderd; de raad der ge rneente. In de opening sprak de voorz. enige waarderende woorden tot de heer Visser wiens noeder onlangs was over leden. Medegedeeld werd dat thans met de bouw van een nieuwe school kon worden begonnen, de toestemming hier voor was afgekomen. Eveneens was de toestemming verleend voor een verzor gingshuis voor ouden van dagen te bou wen. Een verzoek van het college van Regenten van het Centeaal Ziekenhuis Ouden van dagen gaan op reis De voorlopige plannen vüor de jaar lijkse uitgangsdag vor de Ouden van Dagen zijn alweer gemaakt. Als datum is vastgesteld 11 Juli met de voorlo pige reisplannen, via Amsterdam naar Valkeveen, vandaar gaat het dan naar Hilversum met voorlopig een bezoek aan de studio waar dan zal worden getracht een muzikale repe titie van het een of ander ensemble mee te mogen maken. Ook zal daar als men kan slagen de warme maal tijd met de oudjes worden gebruikt. De mooiste plekjes in het Gooi zul len die dag de belangstelling hebben, en als klap op de vuurpijl, er wordt gereden met het allernieuwst mate riaal: twee schitterende touringcar's an de garage Johannes van 't Zand. Voor de ouden van dagen is weer 'n prachtdag in het vooruitzicht gesteld, en met de volle medewerking wat be treft het financiële gedeelte van de bui-gerij wordt het voor de ouden v. dagen weer een onvergetelijke dag. ANNA PAULOWNA aatste Acco-avond De ACCO organiseerde haar laatste avond waar de leden op bijzonder aangename wijze bezig gehouden wer den door de heer C. Geurts uit Edam die op waarlijk boeiende en meesle pend wijze zijn omzwervingen in Ti- rol vertelde. De heer Geurts begon met mede te delen hoe hij er toe gekomen was in 1948 om op uitnodiging van een cor respondentievriend (spreker was een enthousiast Esperantist) een veertien dagen in Tirol door te brengen, waar hij met nog 19 anderen de gast was van een Tiroler in Landeck, 'n dorpje gelegen tussen hoge majestueuze ber gen, die men als echte Nederlander toch niet al te lang om zich heen moet zien. Vanuit dit dorpje werden door spreker en zijn metgezellen ver schillende trips naar het omliggende land ondernomen. Verschilbmde gebeurtenissen, welke hij daar meemaakte werden door hem beschreven, doch steeds weer bleek uit zijn belevenissen, dat de toestand in dit na-oorlogse Tirol in dit jaar nog wel verre van rooskleurig was. Luxe is er in dit land practisch niet te vinden, men waste zich daar nog steeds met de bij ons uit de oorlog bekende surrogaat-kleizeep. Zo waren de door de heer Geurts beschreven schrijnende toestanden van de bewo ners van de geïsoleerde bergdorpjes en waar de bevolking voor het over grote gedeelte leeft in huurkazernes die 10 tot 16 gezinnen moeten her bergen. Het is wel zeer jammer van dit gemoedelijke, gastvrije en vrome volk, waar de vrouw behalve haar huishoudelijk werk tevens nog het zware- werk op het land moet verrich ten, daar de mannen voortdurend in de bergweiden bij het vee moeten zijn „Ontneem seizoenplaatsen als Bergen en Schoorl gedurende 13 jaar hun gasten dan is er in Nederland geen doip meer te vinden, waar de bevol king armer is" zeide de heer Geutrs, toen hij dit als reden voor de ver paupering van het mooie Tirol opgaf. Niettegenstaande het geringe publiek was het applaus bij het slot veelzeg gend 'genoeg. Voorzitter Van Dam dankte de heer Geurts. De heer Westenberg sprak voor P.J.G. „Als de kinderen knap zijn hebben zij het van de vader of moeder, als zij dom zijn, hebben zij het van mij" was het oordeel van de heer J. L. H. J. Westenberg ter gelegenheid van de voordracht welke deze voor de ver gadering van de P.J.G. in Veerburg hield. Reeds het bezoeken van de la gere school brengt het kind op een jonge leeftijd in een bepaalde maat schappelijke positie welke bij het be ëindigen van het totaal aantal leex-ja ren kan worden voltooid door een voortzetting der studi* of het treden in een beroep of een andere beti-ek- king. De heer Westenberg sprak een scherp oordeel uit over die ouders, die geneigd zijn hun zoon of dochter verder te laten studeren, zonder dat er bij het kind ook n\aar enige aan leg of liefhebberij voor de voortzet ting der studie bestaat. Zo zullen kinderen met een beperkt intellect zelfs de lagere school nog moeilijk zooder te veel blijven zitten in haar geheel kunnen dooiiopen en moeten ouders van dergelijke kinde ren zich terdege rekenschap geven, dat het leren van een intellectueel be roep voor hun kinderen funeste ge volgen kan hebben. Bij het intelli gente kind moeten voor verder stu deren verschillende eigenschappen, zoals volharding, eerzucht, vlijt, stipt heid e.d. aanwezig zijn. Aan de hand van een statistiek toonde de heer Westenberg ons de stand van zaken in Nederland betref fende het intellect van de bevolking. Onderstaande cijfei-s zijn ontleend aan bet Centraal Bureau voor de Statis tiek en tonen aan dat 2'A pr. m. van ons volK zwakzinnig is en haar oplei ding ontvangt op bijzondere scholen, Kindex-en van deze categorie bereiken hoogstens het tweede leerjaar op een openbare lagere school. De beroepen, welke door mensen met v ex-schillcnde soorten intellect worden vervuld worden geleid door de daaropvolgende 25 pet die een in telligentie-quotiënt bezitten van 110 tot Ï30 en uit welke groep de leiden de persoonlijkheden vootrkomen. De resterende 2/? pet wordt ingenomen, door de begaafden, de mensen met de echte studiekoppen. Zo geeH deze statistiek een ontstel lend beeld over de intelligentie van de dooxfnee Nederlander, welke uit bijgaande cijfers nog eens extra blijkt Van de 50% Nederlanders met een middelbare schoolopleiding bereikt slechte 20% ixet eindexamen, zondei eenmaal te zijn blijven zitten. De heer Westenberg is een groot voorstander van het psychotechnisch onderzoek. Een doorgevoerd onder zoek in deze richting zou zeer zeker een massa teleurstellingen voorko- men. Een harde jeugd is veel beter dan een verwende, en mensen, die in hun jonge leven hebben leren aan pakken zijn in een overbevolkt land meer op hun plaats dan hun zwakke re, verwekelijkte medemensen. In ieder geval zal men moeten blijven ijveren voor goed onderwijs. Na de pauze werden verschillende vragen beantwoord en kon tenslotte de heer Rezelman de heer Westen berg dank brengen voor dieixs uiter mate boeiende en onderhoudende voordracht. voor ziekenfondspatiënten welke aanvullende verzekering hebben afgeslo ten, na de eerste 6 weken verpleging f 1 per dag voor rekeniög van de ge meente ';e nemen, werd toegestaan. Een verzoek van de Bond van N;d. Overheidspersonel om vacantietoeslag voor het personeel bij verordening te regelen en de loonbelasting over die toeslag voor rekening van de gemeenïe te nemen, werd voor kennisgeving aan genomen, eveneens werd voor kennisge ving aangenomen het verzoek van de bond de Nationale feestdag het perso neel de gehele dag vrijaf te geven. He; onteige:en van de percelen, op genomen in het ui6reidingsplan, waar voor reeds een voorlopig besluit van genomen was, werd door de raad aan genomen. De heer W, Hes werd op diens verzoek ontslag verleend a's lid van de commissie tot wering van school verzuim, de heer F. Kunst werd In zijn plaate met bijna algemene stemmen be noemd. Het voorstel tot het aangaan een gemeenschappelijke regeling vleeskeuringsdienst me; gemeente Alk maar, en beëindiging van de gemeen schappelijke regeling vleeskeuringsdienst met de gemeenten Schoorl cn Warmen huizen kon de raad mee accoord gaan Op het voorstel een bijdrage 'te verlenen aan de Woaingbouwverenir.g voor 't aanleggen van een gedeeltelijke bestra t:ng werd eveneens gunstig besloten! Aan de orde was nu he; afscheid nemen .•an dr den Hurtog en diens echtgenote. Als belangstellenden bij di,- afscheid wa ren aanwezig het gemeentepersoneel, 't onderwijzend personeel was vertegen woordigd door mej- Westerhof en m;j. de Geus. Dr den Hartogh die 30 jaar als geneesheer in de gemeente zijn werk had verricht werd hartelijk ';oegesproken door de burgemeester. Spr. noemde bet afscheid een keerpunt en hoopte de Dr. en diens echtgenote een gelukkige toe komst tegemoet gingen. Dr den Hartogh dankte voor de pret 'cige en waarderende woorden tot hem en zijn vrouw gericht en zeide: het zal vretmd zijn deze gemeente na 30 jaren te veraten. Spr. had naar zijn beste we ten voor de gezondheid van de bevol king ge werk, en dankte B en W vooe de medewerking gedurende deze jarei», spr- eindigde met een afscheidsgedicht, waarna men ong een poosje gezellig bleef praten. Dr den Hartogh heeft Hil versum als woonplaats gekozen. Na dit afscheid volgde de rondvraag. De voorzitter deelde mee dat de coin missaris der Komngin op 2 Mei de ge meente zal bezoeken en wekte de raad op zo mogelijk bij dit bezoek aanwezig te zijn. Op een desbetreffend voorstel door de heer Glas zullen enige parkeer borden in de gemeente geplaatst wor den. Op voorstel van dhr. Visser zullen voorzieningen worden getroffen voor 'n veilige uitweg op Oostwijk, dit ten aan zien van de nieuwe school, die op Oosf; wijk gebouwd wordt. Hierop ging de raad ln Comité. NOORDSCHARWOUBE. DE KINDERFEESTEN. Het Oranjecomité vestigt er hij de ze dè aandach' nog eens op, dat op gave voor de Kinderoptoelit kan ge schieden aan het onderwijzend perso neel die dit op hun beurt weer door geven aan lx;t Oranjecomite. Het plaatselijk comité heeft kos ten noch moeite gespaard om de 6 Mei tot een ware Nationale feestdag te maken zodat we de ouders gaarne opwekken hun kinderen aan deze fecs ten te doen deelnemen. Voor een goed bezette zaal, werd Zaterdagavond in café Vx-iesman het Meifeest gevierd, georganiseerd dooi de Partij van de Arbeid, de ANB, de ANLB en de Vara. De heer P. Vos opende de avond met een bijzonder woord van welkom aan de spreker voor deze avond, de heer Wevers uit Haarlem en de to neelvereniging „Kunstmin" uit Julia- nadorp, die medewerking zal verle nen. De spreker begon met de toe standen te releveren zoals deze wa ren In het begin van deze eeuw voor de arbeidende klasse. Er was in die dagen moed voor no dig. om de strijd aan te binden tegen de bezittende klasse, doch men begon de strijd al was die dan ook zwaar. Aan de pioniers van die dagen zijn wij veel dank verschuldigd, gezien hetgeen na die tijd is bereikt. Spr. schetste de omstandigheden waaronder de ax-beiders vroeger leef den en werkten en de armoede die er geleden werd. Hoe slecht de huis vesting was, de voeding en de school opleiding. Hoe bij werkloosheid de arbeiders op het armbestuur wai-en aangewezen enz. Dan belichtte spr. hetgeen voor en na de laatste wereldoorlog is bereikt. Hoe de sociale voorzieningen zijn ver beterd, vooral na de oorlog zijn wij met grote sprongen vooruit gegaan, Nu vindt men bij de jongeren de laksheid voor de organisatie. Zij toch denken maar dat ons dit alles zomaar is toegeworpen, daarbij niet denken de aan de strijd die door de ouderen daarvoor is gevoerd. En nog moeten wij strijden zegt spr. Wij leren in een tijd van spannin gen, zowel tussen lonen en prijzen als politieke spanningen. Er is een zekere politieke partij die in onze sa menleving chaos tracht te brengen en daax-van de vruchten hoopt te pluk ken. Deze partij, de CPN, zegt spr., wei-kt op bevel van Moskou. Als zij aan de macht zouden komen, dan gaan wij weer 50 jaar terug en mis schien is het nog wel erger. Wat wij willen is vrijheid van meningsuiting en geen dictatoriale macht. Wij heb ben tot taak de 'strijd onverminderd voort te zetten tegen uiterst links en uiterst x-eehts. Met een opwekking om het democratisch socialisme krachtig te steunen eindigde hij zijn vlotte rede. Vervolgens voerde de toneelvereni ging het stuk „Zo waarlijk helpe mijop. Dit spel van het werd door de diverse spelers en speel sters op' uitmuntende wijze opge voerd. Deze amateurs hebben de aanwezi gen een mooie avond bezorgd door hun begaafd spel en degelijke rol- kennis. De dank die de lieer Vos hun aan het einde bracht was welverdiend en we hopen „Kunstmin" hier nog eens tex-ug te zien. gezinsgebeuren LANGEDUK. Geboren:: Axinette, dv. Cornelis Fil lekes en van Jaapje Adriana Treur niet. Marianne dv. Jan Klfngeler en van Ajentje Schoenmaker. Marianne dv. Wiggert Vooijs en van Trijntje Schoon. Overleden: Pieter Plugboer 44 jaar zb. wonende te Broek op Langendijk. Huwelijksaangiften: Marinus Wou ters, Kruidenier alhier en Divera Kos 21 jaar alhier. Hendrikus Theodorus Schiks. 25 jaar losarbeider, alhier en Catharina Bramnier 21 jaar, geziixa- verzorgster alhier. Huwelijken: Ilendrlcus Spaans, 23 jaar. ambtenaar te Heiloo en Agatba Kamp 22 jaar, zb. alhier. COMMUNISTEN IN l'ANAMA RUI TEN DE WET. Het Panamese kubinet heeft een resolutie goedgekeurd, volgens welke alle communistische activiteit in de republiek onwettig' is. Op de burgers wordt een beroep gedaan een ver enigde front tegen communistische infiltratie te vovmeir. Opnieuw vreugde Vorige week is onder grote belang stelling H. Kruisveld na een verblijf van bijna 2 jaar uit Indonesië weer in zijn familiekring terug gekeerd. Het fanfarecorps bracht een serenade Daarna sprak de burgemeester woor den van vreugde en schetste meteen H. zijn ziekte die gelukkig niet van lange duur is geweest. De heer Mooy sprak namens het ontvangstcomité en herdacht ook hen die niet meer tejug keerden. De vader van H. dankte allen voor alles wat er voor zijn zoon is gedaan.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2