me immer KAPPIE Pionier Veilingwezen geridderd Uitreiking een grootse huldiging De heer Eecen Koninklijk onderscheiden Ia hst veilingsgebouw van de Langcdijker Groentencentrale te Broek op Langendijk is Zaterdagmorgen om S uur door burgemeester Schelhaas na mens koningin Juliana bekend gemaakt, dat de veilingleider en vrz. van deLGC, de heer S. de Boer Kzn. te Zuidsch ar wonde benoemd is tot rid der in de orde vi 1 Oranje Nassau. Een ouderscheiding van grote waar de niet alleen voor de heer de Boer Zelve, maar bovendien een erkenning voor de grote maatschappelijke deugden van gehele veiling en koophan del tezamen. Omstreeks acht uur bleef de wijzer van de veilingldok stil staan. De sleur van iedere dag was gebroken en toen enkele ogenblikken later de burgemeester "binnentrad, gekleed in leftig zwart met hoge hoed en ambts keten, was het een ieder duidelijk ge worden. dat er iets bijzonders ge beuren zou. In aanwezigheid van het voltallig college van burgemeester en wethou ders der gemeente Langedijk en in het bijzijn van de handelaren, tuin ders en familieleden van de heer de Boer, verbrak burgemeester Schel haas de spanning en deelde in bewo gen woorden mede, dat het de konin gin behaagd had de veilingleider van de LGC te onderscheiden en hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De burgemeester wees er op, dat het niet een ieder te beurt valt om in het leven een onderscheiding te vallen. Dat deze eer aau de heer de Boer te beurt valt, Is in de allereer ste plaats een erkenning van zijn gro te diensten verricht in hot belang van het veilingwezen, en nadrukkelijk wees spreker op het feit. dat de nieu we ridder speciaal iu de crisisjaren de bakermat gefundeerd heeft, waar op thans zoveel belangen verankerd zijn. „Gij en wij hebben heel wat meege maakt". aldus burgemeester, „maar gij waart steeds een optimist, die do gouden draden van het leven zag en greep". Maar boveudieu, aldus spi'., wist gij dat God uw leven regeert. Ook burgemeester Schelhaas weet niet wat de toekomst zal brengen, maar wel was hij ervan verzekerd dat de toekomst minder zwaar zou ■ijn, indien veel jongeren een voor beeld nemen aan deze veilingleid*r. die ondanks zijn zeventig jaren, nog iteeds zijn ongebroken kracht aau- wendt iu het belang van tuinbouw eu veiling. En wanneer ge straks uw arbeidsterrein meet verlaten, zo ein digde spr. en jongeren zullen de taak overnemen, dan rest er slechts een hoop, dat flinke kerels klaar staan, die pal staau. opdat in de toekomst rau Nederland nog veel goeds weg gelegd zal zijn. Vervolgens memoreerde burgemees ter ai de krachten, welke de heer de Boe- aan het openbare leven geschon ken heeft. Ook die krachten hebben m'eegewogen bij de vraag of de heer de Boer een koninklijke onderschei ding zou verkrijgen. Op allerlei ter- lein heeft hij veel gedaan. Zo was h;J aldus spreker, veertig jaar lid en roorz. van de Boerenleenbank. Tal rijke jaren lang heeft hij op de feest dagen als organisator voor hoogtij dagen zorg gedragen eu op kerkelijk terrein was hij voor de Doopsgezinde gemeente een stuwende kracht. Nadat twee coupletten van het Wil. kelmus gezongen waren, voerden log verschillende spreker het woord De heer Stenneberg sprekend na mens de Koopmandel, prees de pret tige samenwerking tuBsen veiling en bande!, waarbij de nieuwe ridder steeds de belangen van allen wist te behartigen. Namens de LGC voerde de heer Buyf het woord ,de heer Wa genaar Kzn. sprak een persoonlijk woord en burgemeesetr Schelhaas sprak tenslotte namens de gemeeute Langedijk zijn gelukwensen uit. De lieer de Boer dankt ..Zichtbaar ontroerd dankte de heer de Boer voor de onderscheiding die hem ten deel gevallen was „Ik ben er trots op", aldus de heer de Boer, bovenal omdat deze onderscheiding geldt voor onze gehele veiling. En nu is onze veiling wel niet veel an ders als andere veilingen, maar deze is de ondstd in jaren en iu het bin nen en buitenland liet meest bekend Spreker zag zijn onderscheiding dan ook toebedeeld aan allen, die bij de LGC. betrokken zijn. Tenslotte bracht hij grote dank aan de koningin, aan de minister vau landbouw, maar bo venal aan God, die hem de kracht had gegeven tot velerlei werk. Na de plechtigheid in de veiliug vond in het lokaal van de heer J. de Boer een algemene, huldiging plaats doorde ver. De Koophandel en de Langedijker Groentencentrale. Burge meester Schelhaas was hierbij even eens tegenwoordig, alsmede bestuurs leden van de tuinbouwver. te Sint Pancras. Koedijk en Keerhugowaard en andere belangstellenden, die da gelijks met de heer de Boer te mak-in hebben. Een aantal bloemstukken gaf aan het geheel een feestelijk aanzien. Een lange rij van sprekers voerde het woord, o.a. de heer H. Steunen berg voorz. van Koophandel die wees op de goede verstandhouding met de handel en er verder op aandrong. het huidige veilsysteem te verbete ren, daar dit z.i. in beider belang zou zijn, de heer W. Butter namens De West Koedijk ,de heer H. van Herwi) nen van de PZKD., die dankte voos de steeds onderronden steun in de vorm van subsidie, de heer Jac. de Vries voor De Tuinbouw te Sint Pan cras, de heer J. de Nijs handelaar, de heer C. Wagenaar Kz., die naast zijn felicitatie een beroep deed om iedere dag veiling te houden, evenals de lieer H. Wagenaar. De heer de Boer zelde dat hij met deze laatste wens wel rekening wilde houden. Wat de verandering van het veilsysteem betrof zeide spr. niet te weten hoe dit moetst gebeuren. Spr. wees hier bij op het uit de hand verkopen van bloembollen wat z.i. funest is. De an dere spr. waren de heer K. Kliffen voor het UCB., J. Zeeman voor de Pers, W. Kamstra voor de Ned. Spoor wegen en C. Duif namens het perso neel van de veiling. De heer C. Wagenaar Kz. haalde nog enkele oude herinneringen op uit de tijd toen de veiling nog niet bestoud Zonder het veilingwezen zouden de tuinbouw en de handel nooit tot zo'n grote ontwikkeling zijn gekomen. Spr. herinnerde voorts nog aan het invoeren der contante betaling in 1903 waar een felle strijd voor gevoerd werd en aan de fantastisch hoge prij zen, die de producten de laatste tijd opbrachten. Op het ogenblik koopt Duitsland alles, maar spr. dacbt dat de reactie nog wel komen zou. Nadat de heer de Boer eveneens nog gebeurtenissen uit vroeger dag'-i: aanhaalde o.a. het besluit in 1918 om de wiuterkool verplicht te veilen, de geschiedenis met de andijvie waar bij hij opmerkte datde veiling de prlj zon maakte en burgemeester Schel haas nog zeide, datde Comm. der Ko niugiu ook sympathiek tegenover c«e ze hulde stond, was ook aan deze huldiging een einde gekomen. Luide en aanhoudende f'uitsignalen van de houtzagerij en schaverij van de fa J. Eecen Gz.. kondigden Zaterdagmorgen te 11 uur aaa. dat er iets bijzonders aan de hand was. Velen dachten aan brand of een andere ern stige gebeurtenis, doch al spoedig bleek het niets verontrustends te zijn maar het samenkomen van het voltallige personeel van genoemde firma in tegenwoordigheid van beherend vennoot, de heer J. Eecen Mz. zijn fa milie en het voltallige college van B. en W. der gemeente Langedijk. Het doel van deze samenkomst, lïe in de schaverij plaats vond, gold eeu huldiging van de heer J. Eecen M.t. De heer J. W .de Groot sprak een kort openingswoord, iu het bijzon der tot de heer en mevrouw Schel haas en de hr-er en mevrouw Eecen en hun familie. Spr. gaf hierna on middellijk het woord aan Burgemees ter Schelhaas, die zeide dat het vol gens een mededeling van de Min. vau Economische Zaken, HM. de Ko ningin behaagd had, de heer Eecen als enigst beherend vennoot van de la. .1. Eecen Gz., te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Het ereteken het kleine ver siersel werd de heer Eecen hier ua door de burgemeester op de borst gespeld. Spr. zeide dat het hem een groot genoegen was dit ereteken te mogen uitreiken, temidden van de me dewevkevs van de heer Eecen. U is de laatst© om te vragen waarom het 1IM. behaagd heeft u te onderschei den. Z.E.A. voortgaande zeide. dat er van het bedrijf vau de fa. Eecen een grote roep uitging, niet alleen ia Oudkarspel maar in geheel Noordhol land. De wijze waarop uw firma za -ken doet is solide en een voorbeeld voor anderen. U en Uw voorgangers hebben steeds een uitstekende leiding aan het. bedrijf gegeven. De arbeids verhoudingen kunnen eeu voorbeeld voor andere bedrijven genoemd wor den. Men denkt hier niet ana staken en het geven van afbrekende critlek maar alleen aan opbouw. U was een voorbeeld voor vele anderen en als de eerste in de lande meent, dat U voor een Ridderorde in aanmerking komt is er zeker redeu om tot een huldiging over te gaan. Tn bezettingstijd. Behalve in uw bedrijf gaf u zich ook geheel in de tijd der bezetting en ia oorlogstijd.. Tientallen onder duikers vonden bij u onderdak. Spr. dankte de heer Eecen in bewogen woorden wat hij voor zijn gezin deed. U heeft uw leven veil gehad voor Oe goede vaderlandse zaak en het had niet veel gescheeld of u was het slachtoffer geworden van het vuur \an de vijand. Dan noemde spr. de hulp die de heer Eecen verleende aan Arnhem, de Wieringermeer en Am- merzoden. Spr. kwam tot de mening dat als er ooit een orde verleend moest worden het wel die aan de heer Eecen zou moeten zijn. Tenslotte hoopte spr. dat God de heer Eecen nog een lange reeks van jaren zou mogen sparen te midden van zijn fa milie en dat God hem hierbij de no dige kracht mocht geven. Hierop EN HET WRAK VAN DE „LUPINO' 22 Kappie was de cerifte. die weer wat tot bezinning kwam. Mij keek eens rond en zag toen de slang, die aan de helm zat en die aan de pomp behoorde aan dek liggen. „Wach. even!" riep hij „Er is nog niets ergs gebeurd!" Aaaahü Die touwslang! riep Signor Riva!di. Die helmhoed is nog niet in die zeewater gezakdulktü Dun nu kunnen we toch naar mijn Lupine duiken! zei de professor me*, 'n zucht van verlichting. Kappie trok aan de slar.g, en even later kwam de duikersbelm weer aan boo-d. Ik zal duikspringen, zei Signor Riva! di. Ik zal he; doen! zei de professor. Nee, Wadi; even! zei Kappie, die weer een ruzie aan zag komen. Waar is die klont van een maat gebleven! Een ogenblikje! Hij rende met de duikershelm onder zijn arm naar de hut van de maa";, ruk te de deur open. en stapte naar bin nen. De maat was juist bezig zijn pren te'oriefkaarten in te plakken, en bij keerde zich met een ruk en een ver schrik; gezicht om. „Moeten we weer gaan varen? vroeg hij. Maar toen zag hij de duikershelm, die hij op de bodem van de zee waande, onder Kapple's arm Nee. nee, neeee! riep hij. werd een driewerf hoera uitgebracht op de heer Eecen. Mevrouw TopEecen uit Aerden hout, zuster van de heer Eecen sprak hierna enkele sympathieke woorden namens de Comm. Vennoten, en ook uit naam van haar moeder. Spr. her innerde eveneens aan het vele werk dat haar broer had gedaan met de inzet van zijn leven. Daarnaast noem de spr. het mooie sociale werk, dat in het bedrijf tot stand kwam waar bij zij opmerkte, dat er in deze zeker in de geest van wijlen haar vader ge handeld werd. Spr. richtte zich ver volgens nog tot mevrouw Eecen, die hoewel het begin moeilijk was, toch steeds ©en grote steun voor haar man is geweest. Mevrouw Top bood haar schoonzuster een bloemenhulde aan, terwijl zij haar broer het grot© ere teken v. de Oranje Nassauorde over handigde. De heer Eecen kreeg ver volgens nog een grote bloemenmand van het gemeentebestuur van Lan gedijk. De heer V. Polman sprak namens de arbeiders en roemde d© persoon lijke omgang van de heer Eecen met zijn personeel. Spr. zelde dat de pa troon deze hulde waardig was. De heer Eecen die na al deze toe spraken het woord verkreeg, zeide er totaal niets van te hebben afgeweten, dat hij op deze wijze gehuldigd zou worden. Spr. werd zo van zijn bureau naar de schaverij gehaald, toen hei fluisiguaal weerklonk, zodat het wel een grote verrassing voor heb was. Spr. zelde steeds het goede voor beeld te hebben gehad en hij dankte ook voorde grote steun, die hij van zijn vrouw mocht ondervinden. Ver der dankte hij zijn naaste medewer kers en vrienden voor hun aanwezig-- heid. Spr. hoopte dat deze huldiging een stimulans zou zijn om op de in geslagen weg voort te gaan. Op ver zoek van de burgemeester werden daarna twee coupletten van het Wil helmus gezongen met aan het einde, eeu „Leve de Koningin." De heer J. W. de Groot sprak een slotwoord, waarbij hij aan de wer kers in het bedrijf de verheugende mededeling kon doen. dat zij ieder f10 extra zouden ontvangen. Spr. dank t© het gemeentebestuur vau zijn aan wezigheid, en zeide dat het bedrijf di; jaar nog een jubilaris in zijn mid den had, namelijk de heer J. van Hout. die 2 Juli a s. 65 jaar in dienst hoopt t© iijn en dat een van de EGMOND AAN ZEE Begralenisvereniging vergaderde Onder voorzitterschap van de heer Roodhart vergaderde de O.V. Zieken huisverpleging 'ce Egmond aan Zee, in de zaal van cafe de Boei. Ondanks het feit d^t de agenda een zeer belangrijk punt bevatte, n.1. de oprichting van een begrafenisvereniging, waren er slechts 21 leden aanwezig. Na het lezen van de notu'.en bracht de secretaris, de heer L. Dekker het jaarverslag uit. Hier ui; bleek, dat in. het afgelopen jaar II leden "waren ver pleegd voor rekening van de vereniging en 3 operaties hadden plaats gehad. Tot leden van de kascommissie voor het lopende jaar werden met algemene stommen benoemd de heren va® Eenen naam in Jb. Wijker. Periodiek moesten aftreden de voorzit ter en de secretaris. Beiden werden met algemene hemmen herkozen. Voor de verkiezing van een nieuw bestuurslid werd na een vrije stemming geen meer derheid behaald. Een stemming tussen mevr. Heere—de Groot en de her A. Bas viel in he'; voordeel van mevr. Heere—de Groot uit. die de benoeming aannam. Hierna werd de oprichting van een be grafenisvereniging besproken. Als voorbeeld werd genomen de ver eniging uit St. Pancras, eveneens een kleine gemeento. waar zo'n vereniging a! jaren werkt. Daarvoor krijgen de leden de volgen de hulp: Elk Üd heeft recht op 8 dra ge.-s. e«i adviseur-aanspreker, afieg- gers en f 15 vervoer van of naar bet Ziekenhuis. De adviseur zorgt voor heft afleggen, verzending der rouwkaarten, aangifte van overlijden ter gemeento secretarie, aanvragn van begraven van het lid en bestolt de kist. Deze kist en de rouwkaarten worden echter vervaar digd op kosten van de nabestaanden. medewerkers, de heer A. Ootjers, na eeu langdurig verblijf in het zieken huis was thuisgekomen. Spr. spoorde de arbeiders aan, hun uiterste best te doen. opdat het be drijf nog tot groter bloei zou mogen komen. DINSDAG 2 MEI 1950 Hilversum I, 402 m KRO 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 Sylvester Trio; 8.15 Okest Bert Ambrose en Andrew Sisters; 915 Moeders wil is wet; 9.35 Lich;baken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Symphonette Orkest; 10.40 Sch. radio; 11.00 Onder ons, voor de vrouw 11.30 Wagnerpro^ramma roet sopraan en orkest; 12-03 Lunchconcert, op gram. 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest zonder naam; 14.00 Symphonie no. IX van Bruckner; 15.CN3 Schoolifcdio; 15.30 Franse platon: 16-00 Radioziekenbezoek 16.30 Ziekenlof; 17.00 Vertelling: 17.15 Voor de Jarige jeugd; 17.45 Promenade orkest; 18.20 Sport; 1S.30 Amusements muziek: 19.00 Nieuws en actualiteiten; 19.25 Pafter Wesseling spreekt; 19.40 Kerkorgelcóncert; 20.00 Nieuws; 20.12 Radio Philh. orkest; 21-40 Bach cyclus VT (Gerand Hen ge veld. piano). 22.10 Amsterdams strijkkwartet; 23.00 Nws.: 23.15 ed. uit Franse opera's. Hilversum II. 29S m 7.00 en 8-CK) Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.; 9.00 Refor m^de symphonie van Mendelssohn Bar tholdy; 9.30 Aubade, gram. 10.00 Mor gen wijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister 1. 11X10 Fred Luyken. piano: 11.30 Werkuitzendlng voor zieken: 12.00 Kwintet George van Rt nesse; 12-33 Over emigratie; 12.40 Pianococktail: 13.00 Nieuws en fmanc. overzicht; 13.25 Metropole orkest: 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Ged. uit Die Zauberfloto van Mozart: 16.30 Jeugdultz. Brandaris: 17.30 Stemmen uit het Westen, gram.; 18.00 Tom Erieh, piano; 18.30 Strijdkrachten: 19.05 Pari] se brief; 19.10 The Romancers; 19.25 Cor van der Lugt Melser; voor ama teur toneelspelers: 19.40 The Roman cers. 20.00 Nieuws: 20.10 Bonte Trein uit Antwerpe» met o.a. Lou Bandy en Hersengymnastiek; 21.45 Charlie Kiwi 22-00 Buitenl. overzicht; 22.15 Tc- s Prairie Pioniers: 22.45 Muziek ui; het Zuiden; 23.00 Nieuws: 23.15 Plulade! phia symphonie orkest. hef noodlot van „Ik mag ze alleen hier onderbren gen", antwoordde WeSterbaau geprlk keld. ,.<lan moeten degenen, die er reeds zijn maar-inschikken!" Dat zullen ze zeker niet!" zei Ge- rard scherp „Ik verwacht van u. dat u uw best zult doen. Eu oefen u ta- vens een beetje in beleefdhe.J." „Beleefdheid siert de mens en het kost n s", mengde nu Bianchi, die met onnavolgbare zwier zijn hoed voor Gerard afnam, zich in het ge sprek. Allen die het gesprek hadden gehoord, barstten in lachen uit. Ook Sabine en Gerard. De laatste voelde dat het meisje zijn arm had gepakt en er op leunde. Hij voelde zich on gewoon gelukkig. Dit gevoel van geluk verliet hem de ganse avond niet meer. Laat pas ging hij naar bed .rnaar het eerste uur kou hij de slaap niet pakken. Hij be leefde opnieuw de eerste ontmoeting met het meisje. En zijn gedachten zo geheel vervuld vau Sabine, ble- ve^ bij haar toeven totdat het drie uur was. Toen hij ontwaakte was het volop dag. De ontbijttafel was al afge ruimd maar het was geen bezwaar voor de tantes om snel iets voor hem klaar te maken, waarbij zij tol grote verwondering van de jonge man - met geen woord over Sabine spra ken. Het was precies half elf toeu Gerard v~v '"'el opstond en zich naar de „Rode Leeuw" begaf. De deai •tond opeu, de waard bevond zich achter de toonbank in de gelagka mer en spoelde glazen. „Wilt u juffrouw Munter even mededelen, dat ik er ben?" vroeg hij „Wie zegt u". vroeg hij toen en hij vergat zijn mond tesluiten. „Juffrouw Mnrner", herhaalde Ge rard. „Hoe kan ik dat?" „Wel u loopt de trap op en gaat naar haar kamer!" schertste de jon ge man. De waard Bchudde het hoofd. „On mogelijk, de juffrouw is hier niet meer". Als van verre hoorde Gerard de waard verder sprekenja, ook haar vader is er niet meer. Weet u niet dat de „Meermin" vanochtend vroeg uitgeva en is?" Eerst na enige seconden slaagde Gerard er in to zeggen, dat hij dit niet had geweten. „Tegen 7 uur is de „Meermin" vertrokken", aldus de waard. ..Heei laat vannacht kwam het bericht van meneer Westerbaan. De passagiers hebben bijna de gehe le nacht gepakt!" Hoe Gerard eigenlijk zó vlug in het kantoor van zijn oom was gekomen, wist hij later zelf niet meer. In ie der geval rukte hij de deur zo hard fcpen dat de boekhouder verschrikt op keek. „Is mijn oom binnen", vroeg Ge rard maar nog voor hij antwoord kreeg was hij het prive-kantoor al ïngerend. Just vau Wael zat op zijn gewone plaats evenals Fijt en beiden toonden zich niet verwonderd toen Gerard zo haastig binnenkwam. „Waarom is de „Meermin" vertrok ken zonder dat ik het wist?" riep Ge rard opgewonden. Zijn oom keek Fijt veelbetekenend aan. Hij nam eerst in alle gemoeds- De waard keek hem verbaasd aan rust eeu snuifje en antwoordde toen: ..Ik begrijp je niet goed. mijn jongen Hebbeu we je ooit iets over vertrek en aankomst van onze schepen ver leid? We genieten zeiden het voor recht jou hier te zien en je - erlangt tocht niet dat wij je al die dingen thuis verteUeu?" „Dat zijn uitvluchten" zei Gerard scherp. „Nee beste jongen, daarin vergis je je lelijk. Op ons kantoor ben je een graag geziene, hoewel slechts sporadisch komende gast. En nu stal je je plotseling op het standpunt dat wjj jou berichten over de sche pen onthouden. Overigens geeft je al leen van je belangstelliug blijk wau neer je geld ontvangt. Dat versmaad je niet „Daarover heb ik het thans niet" antwoordde zijn neef op geprikkelde toon. „U weet dat het om iets an ders gaat." Ook oom Just liet nu zijn gemoe delijk toon varen „Wil je misschien bij notaris Hoogstraten het testament zien? Invloed op de leiding hier kun je alleen uitoefenen wanneer je e^n betrekking op kantoor aanvaardt. Daarvan is mij niets bekend. Wol weet ikhij verhief zijn stem „dat je de firma en ook je zelf moeilijkheden berokkent. Door je tussenkomst bü het ..Eiland Texel" heb je de rekening voor het. eten en het logies niet onaanzienlijk ver hoogd. Als je de opvatting van de notaris nog even wilt horen over het testament van wijlen je vader...." „Ik zal de notaris niet lastig val len," zei Gerard, „alles is mij be kend, maar maar nu wil ik jou wat zeg geu" onderbrak zijn oom hem. „Jé bent een verliefde dwaas en daar door niet meer volledig in het bezit van je verstandelijke vermogens, au ders zou je je schameu over je ge drag. Terwille van de dochter van een bankroetier, van een man die zich genoodzaakt heeft gezien zijn vroeger personeel, zichzelf en zijn dochter als lijfeigene te verkopen...» Gerard deed enkele stappen achter waarts. Maar zijn oom had niet het minste medelijden. „Jü die zo lang gestu deerd hebt, denkt toch niet dat wij deze geruineerden gratis vervoeren? Gewoonlijk rekenen wij 450 gulden per persoon voor deze overtocht. Zij betalen f45. „Wie betaalt de rest dan?" „Dat is niet zo eenvoudig te zeg gen. Dat loopt via verscheidene ag«m ten. die het loon, dat in Amerika ver diend wordt, inhouden en ons weer betalen totdat de schuld gedelgd is." „Dus züu zy slaven." zet Gerard en zijn stem klouk toonloos. De reder maakte een afwerend ge baar met zijn handen. „Ik weet er geen ander woord voor" zei Gerard. ..Goed best, net zoals je het wilt hebben De slavenhandel is overigens een bedrijf, dat eerbare kooplieden uit Engeland. Spanje en ons land rij* heeft gemaakt. De zaakt ligt hier echter ouders. Redeneer nu eens ver standig. Wat moeten deze mensen in Europa zoeken? Hier verhongeren ze geld voor de overtocht ont breekt hun ook. Wij zorgen er voor dat zij de Nieuwe Wereld kunnen bereiken, dat zij daar een dak bo ven hun hoofd en te eten hebben. Daarvoor krijgen wij het loon. dat zij verdienen. Dat is toch billijk waut wij dragen al het risico." Op het ogenblik dat dit gesprek gc voerd werd. zeilde de „Meermin" t:i3 sen de Waddeneilanden Texel en Vlie land. Aan weerszijden van het schip kon men deze eilanden zien liggen en kregeu de passagiers bevel aan dek te verschijnen. Sabine bevond zich met haar lauds lieden aau boord. Er stond een ste vige bries en hoewel de zon scheen, was het toch fris. Slechts met Je grootste moeite was het haar gelukt haar vader, die in eeu andere kajuit was ondergebracht, de steile trap naar het dek op te helpen. Vol angst keek zij naar ziin gezicht, dat de laatste dagen zo ingevallen was. Vol verwachting richtten alle blik ken zich op de kapiein. die op een ton voor de grote mast ging staan. HU had een robuust uiterlijk, met rood haar en een dikke nek. Hij sprak al leen Hollands, maar desondanks sprak hij tot de velen, die zich rond hem hadden opgesteld. ..De „MeermJu" zal over eeu half uur in volle zee zijn", zo begou i*U luidkeels „moge God ons veilig tn Amerika brengen. Iedereen aan boord behoort zich naar mijn aanwijzingen te gedragen. Ongehoorzaamheid zal volgens het op zee heersende recht gestraft worden. Iedereen zal dag- gelijks voedsel uitgereikt worden. Wanneer het bier zuur is geworden, wordt het niet meer verstrekt. De helft van het waterrantsoen moet voor het koken gebruikt worden. Een kookinrichting vindt men op het dek! Van de passagiers wordt verwacht dat zij zich gedisciplineerd zullen ge dragen en da: zij met de rantsoeuea tevreden zgn. Indien het God behaagt de reis langer te laten dnren dan ver wacht wordt zullen de rantsoenen kleiner worden. Iedereen zal in de grote kajuit gelegenheid krijgen "ia met zijn haudtekening een verkla ring te bekrachtigen, waarin beloofd wordt zich stipt volgens de voor schriften te gedragen!" De kapitein had zijn rede in e*-n stiel tempo gehouden, zo snel. zelfs dat men zich niet aan de indruk kou onttrekken, dat hij een van buiten geleerd lesje opzei. Nadat hij ever gepauzeerd had. ging hij in een nog sneller tempo verder. „Het teketvn van de verklaring is tevens een bev- s tigiug vau de mondeliug met de a gent van de rederij Van Wale ge sloten overeenkomst, betreffende de voorwaarden vaarop de passage voor u is geregeld Benevens over Je afbetaling vau de schuld. De kapitein sprong van de ton. waarop hij deze rede had afgevuurd eii ging met Westbraan naar de gro te kaiuit. Een matroos bevestigdo een stuk papier tegen de deur van de kombuis. Slechts weinigen van de toehoor ders hadden Iets van de toespraak begrepen. Ook Sabine had nauwe lijks een woord ervan verstaan. Eeu van de passagiers, die gebrekkig Frans sprak, poogde haar duidelijk te maken waarom het ging. De mess te passagiers echter verdrongen zich om het aan de kombuisdeur op gehangen papier. Daarop stond :e lezen: Maandag: twee poud meet. eeu liaif pond spek voor zeven dagen. Dinsdag: een pond aardappelen en een poud vet. voor zeven dager Woensdag: een pond erwten Donderdag: een pond rijst Vrijdag: een half pond ka:«s. *.v>cn pond brood, voor zeven dagen Zaterdag: een pond gepekeld vlees. Zondag: een half pond rundvlees. Direct ontspon zich een discussie over de mogelijkheid of onmoge lijkheid met deze karige rantsoe nen rond te komen zonder honger -e lijden. Niemand had erop gerekend, dat men zelf moest koken. Maar tijd om er uitvoerig over te spreken, kreeg meu niet. De matrozen drongen de menseu naar de steile trap. lei dend naar de grote kajuit. Hier stond een reus van een nn- troos op wacht. Met stentorstem schreeuwde hij: „Niet dringen. Ge zinnen moeten zich verzamelen en straks gezamenlijk tekenen." Wesierbaau zat iu de kajuit ach ter een tafel bedekt met een stapt l papieren. De kapitein stond naast bem. ..Opschieten, snel." riep Wcster baen. „wie niet schrijven kan dient drie kruisjes te zetten" en reeds schoof hij aan nummer een hei pa pier toe. Zijn hand hield hij daarbij tevens zo. dat dez.e het papier «»lj- ua geheel overdekte. ..Hier moet u tekenen, opschieten" herhaalde hij. „voortmaken, er komen nog meer i mensen nu u. Wij hebben niet veel tijd en u ook niet. tenminste als it I cp tijd eten wilt."

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3