Qe C kmaadef N.-HOLLANDSE PERS 1945 10 MEI Nijverheidsschool te Schagen - in korte tijd een modelschool! „De jongens komen er graag,'' zegt directeur Van der Werve fsgen of xnnnesahijn Een sprookje van de stichting Zal sterke Noordhollandse ploeg Amsterdam de baas blijven? Lamheid 6c JAARGANG nr. 1 ZATERDAG 6 MEI 1440 CHfin SOcliUaf JR Tio» Exploitatie X.». SpreAcnd tmpta. Abonnementen I OJO per week t L25 per; meend 1 1.63 per kwart. b8 rooruitbet.' Advertenties 14 et p. familieberichten] 31 cent Bij contract ..--i—'"v. tortiort Veraotw. ledacteuii J. t. Zoonen I Bureaut Eldderitraat hoek Oudegracht I TeL 1 22003971 TOEN VORIG JAAR de directeur van de Nijverheidsschool te Schagen, de heer H. P. v. d. Werve, ruim honderd jongelui tot de nieuwe school toeliet moet hü wel eens naar het hoofd gegrepen hbben. Het gebouw immers was vrijwel klaar, maar alles wat er nodig is om les te geven moest nog aankomen. Rond de gebouwen was het een woestenij en overal liepen nog werklieden rond, die de laatste hand aan uiterlijk en innerlijk van de school legden. Nu, luim een half jaar later, heeft de heer v. d. Werve een school om trots op te zijn, een school, welke op Woensdag 10 Mei eindelijk officiéél geopend kan worden, een school, klaar om op volle kracht te gaan draaien! Van een vriendelijke uitnodiging om alles eens rustig te bekijken, hebben we natuurlijk graag gebruik gemaakt. Terwijl overal de 106 leer lingen aan het werk waren, hebben we met de directeur de ruime ge bouwen rondgedoold en hebben we er varen, dat in Schagen de zaken voor tieffelijk zijn aangepakt. „De jongens gaan graag naar de school", vertelde ons de directeur en dat kunnen we ons nu best voorstellen. Als men heeft gezien met welk een animo de bakkers hun „dode deeg" tot model len voor luxe broodjes verwerken, met welk een inspanning (tong tussen de tanden sierlijke bloemen en let ters op een denkbeeldige taart ge garneerd worden, dan begrijpt men, dat het bakkersvak voor deze kna pen iets betekent. Men moet gezien hebben, dat een joch van drie turven luog aJs een volleerd vakman toe ziet, hoe een zaagmachine een stevige staaf ijzer in twee gedeelten zaagt en hoe in de practijkwerkplaats van de timmerlieden een zekere Huibertje vol aandacht bezig is een box van ren verfje te voorzien en anderen duimstok en haak hanteren alsof ze r.ooit anders gedaan hebben. Nieuwe paden De Nijverheidsschool te Schagen is een modelschool. Niet zonder trots vertelt de directeur, dat hier de best ingerichte werkplaats van Noordhol lands Noorden is te vinden, dat alleen de marinewerf in Den Helder beter materiaal heeft. En hoe men is af gestapt van de oude stelregel, dat 't eerste jaar er is voor de theorie, reeds direct gaan de jongelui zich daadwerkelijk met de praktijk bezig houden en het spreekt tot de ver beelding, als ze reeds na enkele we ken thuis een werkstukje kunnen la ten zien. En dandeze leerlin gen hebben voor een deel zelf hun school gemaakt. Alles wat maar enigs zins in de school gefabriceerd kon worden is er gemaakt van oud en vrijwel waardeloos materiaal We hebben keurige stellages voor de ma ■gazijnen gezien en oudere leerlingen waren bezig zelf cylinders aan de muren te bevestigen. Een ander was bezig de speciaal ontworpen lesse naars in zelf gegoten alluminium- •doppen aan de vloeren vast te schroe ven kortom: hier wordt initiatief in de jongens wakker gemaakt. En er is materiaal om van te dro men. De metaalbewerkers komen te staan aan de meest gepei-fectionneer de machines. „Als ze straks in een of andere grote werkplaats terecht ko men", zegt de heer van der Werve, „kunnen ze terecht. Ze wéten wat draaien is, omdat ze op de school met grote machines hebben leren omgaan!" Zo is het: een modelschool, waar- van de installaties alleen reeds 000 gulden hebben gekost. Ruimte genoeg Op het ogenblik telt de school 106 leerlingen en geven vier leraren en de directeur les. De bedoeling is, dat er straks nog drie leraren bijkomen om dat de schoolbevolking ongeveer ver dubbeld zal worden: de tegenwoordi ge leerlingen komen dan natuurlijk (als ze het goed gedaan hebben!) in de tweede klasse. Ruimte is er voor ongeveer 260 jongelui, die les kun nen krijgen in houtbewerking, me taalbewerking en bakken. Plannen zijn er om een derde leerjaar aan de cursus metaalbewerking te verbinden. Zij, die het diploma hebben, kunnen dan opgeleid worden voor landbouw machinebankwerker een vak met toekomst, nu de mechanisatie in de landbouw een steeds ruimer vlucht neemt. De Nijverheidsschool wil graag zo veel mogelijk jongelui helpen. Heb ben ze geen „technische knobbel" dan is bakker een zeer geschikt beroep. Later immers staan ook betrekkingen open als kok. als steward op zee of in de lucht! Momenteel is het zo, dat deze knapen buiten de school bak ken. in de school theorie krijgen en feitelijk alles leren, wat aan het bak ken vooraf gaat. Hoezeer hier een ..werkgemeenschap" is gevormd, blijkt wel uit het feit, dat er een spaarfonds is gevormd, zodat de Jon gens geleidelijk en ongemerkt hun boe ken en ander materiaal betalen, waar voor zij anders af en toe een flink beroep moeten doen op vaders porte- monnaie. Naast de gewone dagcursus in deze milips O.v. iiurmuvii-m: *j op het probleem der verlichting isi opgelost volmaakt!) worden cr ook •s avonds cursussen gegeven. Na dc officiële opening wordt er een aan vang gemaakt met cursussen lassen en autogeenlassen, waaraan zowel be ginners als gevorderden kunnen deel nemen. In de voorbije winter waren er de BOVAG-cursus voor hulpmon teur en de bakkerscursus. 15 Aug. a.s begint de gewone dagcursus. Openbare les Om belangstellenden met het werk van de Nijverheidsschool bekend te maken, zal er op Zaterdagmiddag 13 Mei a.s. om 2 uur een openbare les orden gegeven. Dan kunnen ouders van leerlingen en a.s. leerlingen een inzicht krijgen, zoals wij dat tijdens Woensdag, 10 Mei, zal de Nij verheidsschool voor Schagen en Omstreken officieel geopend worden. Het bestuur heeft mi nister Rutten verzocht deze plechtigheid te willen verrich ten, maar het is nog niet be kend, of de minister gelegen heid zal hebben naar Schagen te komen. 10 Mei 1950—10 Mei 1940. Tien jaar alweer geleden, dat het Duitse barbarendom over ons land kwam, vijf jaar geleden alweer, dat de laatste indrin gers werden verjaagd. De tijd gaat snel en Nederland is bezig de achterstand in te halen. Daartoe zal ook de Nijverheids school te Schagen bijdragen, want ons land heeft behoefte aan geschoolde vakmensen. Wie bijgaand artikel leest, zal ontdekken dat op deze school de jeugd voortreffelijk „klaar gestoomd" wordt voor de taak, die hen later wacht! ons bezoek kregen. Alle leerlingen zullen, precies als alle dagen, aan 't werk zijn en men kan dan ook opga ve doen van nieuwe leerlingen. Voor hen. die nog niet weten, wat hun kind moet worden, geldt: ga eens rustig met de directeur praten. Er zijn zovele mogelijkheden en vakmen sen zullen straks meer gevraagd en beter betaald worden dan administra tieve krachten. Ook op 20 Mei is er gelegenheid nieuwe leerlingen op te geven. Werkelijk de Schager Nijverheids school is op de goede weg. Hierboven hebben we iets van onze indrukken verteld: we zouden er een pagina over vol kunnen schrijven. Voor wie méér wil weten openbare les op Bergen herdacht zijn doden Met twee kerkdiensten, in de R.K. kerk en de Ruïne kerk en een stille tocht, waaraan zeer vele deelnamen, vanaf de Karei de Grootelaan naar de begraafplaats, herdacht Bergen hen die voor ons in de strijd vielen. Voorafgegaan door de Rode Kruis- colonne en onder het beieren der klokken, begaven allen zich in doodse stilte naar het kerkhof, waar door velen bloemen op de graven werden gelegd, waarna 2 mimiten stilte in acht werd genomen. Hierna een ge zamenlijke terugtocht naar de bevrij dingsboom ter herdenking van de Bergenaren die als slachtoffer van 't verzet zijn gevallen. Baron Taets van Amerongen legde een krans met de drie kleurige linten aan de voet na mens het Oranjecomité. Een eenvou dige doch indrukwekkende plechtig- hehj.-J Zweden zonder geld Bij het Alkmaarse politiebureau vervoegden zich dezer dagen enkele Zweden, die met een auto een trip door Europa maakten. Zij waren in financiële moeilijkheden geraakt en vroegen daarom om een nachtverblijf in het politiebureau. De Alkmaarse po litie, gewillig als steeds, voldeed aan dit verzoek en wekte gelijk de heren verzochten, hen om half acht des morgens. Het verhaal vertelt niet, of de Zweden op de heen- of de terug reis waren.... Kegelconcours De beoefenaars van de kegelsport staan mooie dagen te wachten. Ter gelegenheid van het 50 jarig beftaan van de Kegelclub de Koekoek worden in de Unie te Alkmaar van 7 tot 21 Mei nationale wedstrijden gehouden. Aan dij fesdjn zullen niet minder dan 1300 kegelaars deenemen. 100. HET BLIJFT KOUD Gedurende het weckend blijft de wind uit Noordelijke richtingen waaien. Er ®al heel wï; bewolking zijn en er valt af en toe wat neerslag. Gevonden en verloren over het tijdvak van 15 April tot en met 30 April 1950: 1. Gedeponeerd aan het bureau v. politie te Alkmaar en aldaar te be vragen op Maandag, Woensdag er "Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur: sjaal en wanten, want, 1 paar handschoe nen. handschoen, rijwieltas met ge reedschap, portemonnaie, handschoen portemonnaie, haarstrik met speld, ceintuur, accu, 1 paar damesschoenen portemonnaie. portemonnaie, pop, autodop, handschoen, dameshandsch., want, autoped, portemonnaie, hand schoen. huissleutel, sjaal, haarstrik. gewicht bosje sleutels, dameportemon naie, centimter in étui, leren riem. kinderportmonnaie inh. leuteltjes, laarzen, kinderportemonnaie, gymsch. duimstok, veer dameshoed, 2 spring touwen, haarlint, bril, kindertruitje, tas, alpino, muts, want, kinderwantje ceintuur, dameshandsch., ceintuur, ceintuur, want, herenhandsch., rozen krans in étui, halsband met penning, handsch., dameshandschoenen. Als gevonden aan het bureau v. politie aangegeven, alwaar op boven genoemde tijdstiDnen het adres van de vinder is te verkrijgen: postduif, b- biljet, dameshandsch.. handsch., ha mer, breekijzer, stropdas, sjaal, 1 -pr handsch., portemonnaie, vergrootglas, nummerbord HX 20174, alpinomuts, kralen ketting, autoped, kindertasje, étui met inhoud, bosje sleutels, da- mesportemonnaie, handsch. met kap, vulpen, dassenhoudr, riem, muntbil' jet, pyama, kruiwagen, sigarenaanste ker, autoped, gewicht, kippenringen, sjaal, veilingkisten, nummerbord GZ 71431, dameshandsch., portemonnaie, armbandhorloge, portemonnaie met inhoud, 1 pr herenhandsch., zilveren armbandje, 1 pakje, leren pantoffel, portemonnaie, nagelschaartje, porte monnaie met- inh., rozenkrans, vulpen kinderbeertje, kinderpistocètje, breuk band, handschoen met kap. ER WAS EENS EEN KONING, die, toert hij genoot van een heerlijke moot gebakken schelvis, een grote graat in zijn keel kreeg. Zijne Majesteit, die tóch al naar die tint neigde vanwege zijn koninklijk bloed, liep blauw aan in zijn gezicht en riep hijgend van benauwd heid om zijn lijfarts. De brave medicus liet zijn eigen maaltijd in de steek en snelde naar de koning. Terstond zag zijn geoefend oog wat er met de naar adem snakkende monarch aan de hand was. Vastberaden stak hij zijn hand in des konings wijd-open-mond, greep de graat tussen twee vingers en trok het scherpe ding er uit. Verlicht haalde de koning adem. en sprak, nadat hij zijn normale kleur herkregen had. „Dokter, zeg mij wat u als beloning verlangt, en ik zal het u geven!". Daarop sprak de lijfarts: „Sire, ik vraag u niet mij dót te geven, v/at u op het ogenblik, dat u bijna stikte, met liefde zou hebben afgestaan om van die afschuwelijke graat te worden verlost. Als u mij slechts éénhonderdste deel geeft van wat a op dót ogenblik graag zoudt hebben willen missen om weer lucht te krijgen, dan zal ik mij ruim beloond achten!" VOOR UW GEOEFEND BREIN is de parallel natuurlijk duidelijk; wat had ons Nederlandse volk in de benauwde jaren van Duitse onderdrukking wel willen geven, om stante pede te worden verlost van die drukkende tyrannie! Wat ons volk tóen had willen missen dat vraagt de Stichting 1940—1945 niet. Zelfs geen honderdste deel daarvan. Zij vraagt slechts voor de nabestaanden van hen, die de Duitse graat uit de Nederlandse keel trachtten te halen en die daar het leven voor offerden, één uur arbeid en bate van de Stich ting, of een gift-inééns, dan wel een jaarlijkse contributie, die maar een microscopische fractie is van wat ons ganse volk tussen 1940 en 1945 graag had willen offeren om de Duitsers te zien vertrekken. WIJ GEVEN U DE TIP van dit sprookje om niet in de hoop. dat het u moge inspireren ter geegenheid van de grote Mei-inzameling (het éérste lustrum van onze bevrijding!) uw beurs wijd te openen waardoor wij de zorg van de aan ons toevertrouwde nagelaten be trekkingen beter zullen kunnen behartigen. Vierbondenlournooi in Alkmaar de terreinen van Alcmaria *n 1 tieleider haast moet maken mee het af werken van de competitie. Er zijn echter voldoende spelers, die een plaats verdienen en daarom behoef; niet ge vreesd te worden, dat het elftal aan kracht ingeboet heeft. Werd in 1947 en 1948 he"; tournooi gewonnen door de Noordhollandse ploeg, vorig jaar ging Amsterdam met de eer strijken. We hebben een vermoeden, dat dit jaar de eindstrijd opnieuw zal gaan tussen de ze el hallen. om 12 uur worden gespeeld Haarlem- NoordhoHand, op het Boys-terrein, en AmsterdamLeiden op het Sport park. De verliezersronde wordt op 't Boys-';errein gespeeld, terwijl de win naars om half drie elkander op het S-®riy»r<RKEDO» achter: Horsman (Sporters) en Brak (Dirkshocn); midden Koomen (F°res- ters). Schoonhoven (Alkifaar) en Khn kenbrrg (WFC 3): voor: Ramler van stek (Uitgeest) Van Wees (WGW) en Holst (Wlroa) „Vredesbeweging in de muziektuin te Alkmaar Op de verreinen van Alcmaria en Alkm. Boys zullen morgen de ver tegenwoordigende elftallen van de elftallen van de afdelingen Haarlem, Amsterdam, Leiden en Noordholland aantreden voor de jaarlijkse kracht meting. De winnaar wordt zoals al tijd geplaats; in de eindstrijd om de fraaie Moormanbeker. 'De Technische Commissie van de Afdeling Noordlholand heeft ook dit jaar weer verscheidene proef wedstrij den laten spelen en uit *en groot aan tal candidaten heeft men tenslotte een zeer sterke ploeg samengesteld. Een ploeg, die het vertrouwen heeft en on getwijfeld een goede gooi zal doen in di'; altijd spectaculaire tournooi! Jam- rtillff" dat—aalt. Voor de Zondag Vrouwenbond NVV I Evenals in vele andere plaatsen in de omgeving is ook te Sint Maarten thans een afdeling van de Vrouwen bond van het NVV opgericht. De heer C. Keyzer var de Schager Bestuur- dersbond ende secretaresse van de aid. Schagen, mw. van der Linde- Koeten waren daartoe uitgenodigd. Na te ?4jn ingeleid door de voorzitter van dc Landarbeidersbond, de heer De Juiig, zette mw. van der Linde doel en streven van de Vrouwenbond uiteen en werd tot oprichting van de afdeling overgegaan. Er waren reeds een achttal dames aanwezig, terwijl een vijftal andere dames verhinderd was. De heer Keyzer beantwoordde vele vragen, waardoor alles nog eens verduidelijkt werd en hij hield daar na een inleiding over het N.V.V., ont staan, groei en betekenis. Met een dankwoord van de heer De Jong werd de bijeenkomst gesloten. Het bestuur van de nieuwe afdeling is als volgt samengesteld: voorzitster mw A, Kraai v. d. Rijt, Hoogebuurt B 9 te Sint Maarten; secr. mw N. Schrijver Bies! oer, B 23, penningmeesteresse mw. G. Wit-de Vet, B 68. Bestuursle den zijn mw A. Vos-de Boer, B 64 en i mw Witte, C 6 te Valkkoog. Schoolvoetbal Donderdagmiddag werd op het ter rein aan de Loet een schoolvoetbal- wedstrijd gespeeld tussen de ULO- elftallen van Schagen en Noordschar- woude. De geel zwarten toonden zich een stuk sterker ennamen weldra 'n 1—0 Voorsprong. Middels een penalty kwamen de withemden weer op ge lijke voet en hoe Schagen verder ook zwoegde, het bleef 11. Er moest twee maal een serie strafschoppen gc nomen worden en het was daarbij toch Schagen, dat als verdiende over winnaar uit het strijdperk trad. Het slechte spel vormt echter wel een domper op de vreugde. Mei actie 1950 Wederom zijn de Mei-dagen in aan tocht en daarmede de inzamelingsac tie van de Stichting 1940-1945. Im mers, nog steeds moet de Stichting 19401945 om haar aak naar behoren te kunnen vervullen, een beroep doen op het Nederlandse volk. Iln 1950 zal voor de verzorging van de nabestaanden van hen, die in het verzet hun leven gaven voor onze vrij heid en van hen, die ten gevolge van hun verzet thans niet in hun levens Voor een niet geheel gevulde zaal van de Muziektuin was ter herdenking van de bevrijding, 5 jaar geleden, door de Alkmaarse Vredesraad een bijeen komst georganiseerd. Deze stond on der leiding van de heer R. Polk, die in zijn openingswoord het publiek, decla matriCe en spreker welkom heette. De aangekondigde sprekers, de he ren Bakker en De Roos. bleken verhin derd, doch in hun plaats voerde de heer R. Haks het woord. Spreker her innerde aan de illusies in het bevrijde Nederland, aan de teleurstellingen en de thans beslaande oorlogsspychose. In het bijzonder de atoomwapens dreig en een nieuwe golf van ellende te ver oorzaken. Het is zaak zich achter de acdeve vredeskrachten te scharen. Indien een millioenenmassa zich tegen dc oorlog verheft, zal deze er niet ko men. In het byzonder het defaitisme is deze gevaarlijk en zwak. Men zal rede hebben indien men haar vurig en ac.ief strijdend wenst! Verder werd nog het woord gevoerd door de heer Poustijn. terwijl Mej. Win keiaar gevoelvol en enthousiast be luisterd declameerde. Lukas 5 17—25. Iemand of iets „lam" te noemen, is een van die oordelen, waartoe wij ons niet graag lenen. Het heeft zo iets beledigends, dat het woord zelf met zijn samenstellingen voor een on betamelijk scheldwoord gerekend wordt. Toch mag niet vergeten wor den, dat de lamme zijn plaats be kleedt in dat heir van gebrekkigen, dat de dokter omringt en op zijn ge nezende invloed wacht. De lamme is niet eigenlijk gezegd een zieke, uit wiens ogen de koorts gloed, op wiens holle wangen de doodstrek zichtbaar is en wiens mond besmetting ademt. Hij zit aan tafel, b.'ezend en wel, eet met smaak, slaapt goed, en men merkt zijn kwaal niet op, voordat de een of andere omstan digheid zich voordoet, die hem nood zaken zou op te staan of de hand uit te strekken. Dan blijkt het, dat hij „lam" Is. Hij heeft het al laing opge geven met iemand mee te gaan, met u mee te doen. Hij kan zich zelf niet gebruiken. En zo is 't in de wereld van het geestelijk leven ook. Velen lijken heel wat, zij spreken mee, kij ken mee, bezetten hun plaats, maar als zij van hun plaats moeten komen en iets meer moeten doen dan kij ken, dan laten zij dit aan u of ande ren over. Neen, geen dodelijke zie ken zijn zij, geen dieven, echtbrekers, lasteraars, onmatigen, dobbelaars, geen spotters of bedillerige, hatelijke men sen. Zij hebben misschien een goede naam, zij zijn misschien bruikbaar voor sommige betrekkingen, waarbij men zijn ganse persoon niet nodig heeft. Zjj zijn gezellig, goedhartig, maar daar is een of andere zenuw of spier verlamd, waardoor een bewe ging van grootmoedigheid, een opwel ling van geestdrift, een onbaatzuchti ge inspanning, of kloeke greeDvap liefdsriik -Sr "'1 ™- Misbruiken omringen hem—te ver geefs if hi) er al bij te. Hij kan Mh zrlvcn niet gebruiken, hu is de man niet, om iemand te helpen, geloolt men. voelen geen pijn ot lichaams smart. Zij zijn niet als de gewonden, die het uitschreeuwen en -thier ol daar voelen branden en schrijnen. ZD zijn ook ongelukkiger dan de gewon den die in het branden en schrijnen van de wonden een teken mogen zien van leven en genezing. Zij voelen met waar zij lijden. Zij geven zich over aan hun lot Ja. wie beklaagt hen niet! Wie beklaagt de mens niet net allermeest, wanneer bij züneevoel- loosheid niet de arm of het been, maar de ziel in 't spel is. wanneer 1 niet schrijnt noch pijn doet van zell- verwijt en smart, wanneer de loom heid zich over geeft aan haar lotr Haar lot! Inderdaad, een treurig lot. De wereld heeft er verachtelijke na men voor. Laf, flauw, karakterloos, zonder heilig eergevoel, zonder ener gie, zonder initiatief staan of hangen zij hier of daar, klein zonder geest drift, zonder kracht of heerlijkheid in hen. En hoe heerlijk en rijk is het leven van die veerkractige zielen, die opstaan, waar zij moeten opstaan, die zich inspannen, die zich "t zweet van 't voorhoofd vegen, die zich weren en - •'—Hen in en voor het koninkrijk onderoud kunnen voorzien^ een be drag van ruim tien eneen half mil- liocn gulden nodig zijn. Acht en een half millioen hiervan neemt het Rijk voor zijn rekening; voor de ontbre kende twee millioen zal de medewer king van het gehele Nederlandse volk ingeroepen worden. In de eerste veertien dagen van Mei zullen allen worden opgewekt om één uur loon, eventueel verkre gen uit overwerk, aan de Stichting 19401945 af te staan. Ook zij, die niet in loondienst werkzaam zijn, zul len de gelegenheid krijgen om hun bijdrage te geven. In vele gemeenten zal de bevolking huis aan huis be zocht worden. Verder zullen nieuwe contributanten worden geworven. Dit zal niet alleen in Mei, maar geduren de het gehele jaar gebeuren. De resultaten van de afgelopen ja ren hebben het bewijs geleverd, dat deze actie kan slagen. De Stichting 1940—1945 heeft het vaste vertrouwen dat zij dit jaar, waarin wij het lustrum van de bevrijding vieren, ook zal slagen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1