Brand in stadhuis was een goede oefening voor AVB K AP PIE Herinneringen aan het eerste Meifeest in 1890 Schagen Water uit Oudegracht was niet schoon Vele Alkmaarders zullen ongetwijfeld even hebben stilgestaan, toen zü «y gen hoe de Alkniaarse brandweer In vol ornaat en voorzien van het nodige materieel in de Langestraat arriveerde en zich voor het stadhuis opstelde. Brand in het stadhuis? Het mocht er misschien de schijn van hebben, doch diegenen, die het geduld daartoe hadden, merkten weldra, dat het een storm In een glas water was: het bleek slechts een oefening te zijn, die door de Alkmaarse brandweer „Uitslaande brand in het stadhuis,, genaamd werd. Het was niet de eerste keer. dat de Alkniaarse Vrijwillige Brandweer een dergelijke oefening ondernam. De commandant, de heer Van Maarleveld oordeelt hét (terecht) noodzakelijk, dat zijn brandweermannen terdege thuis raken in de moeilijke situaties, waarin zij eventueel bij een ernstige brand zouden kunnen verkeren. Was vorig jaar een blok oude en licht brandbare huizen en werkplaatsen in de Spanjaardsteeg het doelwit, op deze dag was door de Alkmaarse brandweercommandant een ander ob ject uitgekozen, dat even oud en even brandbaar is: het Alkmaarse stadhuis en dan in het bijzonder het oude gedeelte daarvan. Om de zaak nog wat moeilijker en leerzamer te maken, was vastgesteld, dat de kranen in het stadhuis zelve niet zouden fuhctionneren: derhalve waren de brandweerlieden aangewe zen op een put in de Langestraat, on geveer ter hoogte van de Van den Boschstraat. Van hier af werd een lange leiding gelegd naar het stad huis. welke leiding vervolgens via de inmiddels gearriveerde magyrus- ladder naar het dak werd gebracht. De toeschouwers konden op deze wij ze niet alleen zien. dat de brandweer zijn taak op efficiënte wijze vol bracht. doch tevens konden zij de schoonheid van ons oude raadhuis be wonderen. Hierna werd nog een andere oefe ning gehouden: in de Breestraat werd een spuit met tussenkoppeling gepro beerd. een oefening, die als wij dat als leken mogen beweren, zeker ge slaagd mocht heten. Het water uit de Oudegracht, waaraan door een tweede pomp nieuwe druk was ge geven, was zeker niet schoon (zoals een jongeman, die wat van dit vocht over zijn jas kreeg, kon ondervin den) maar het kwam met voldoende kracht uit de spuit. Hetgeen toch al tijd het belangrijkste is.... In het gezellig samenzijn, dat op deze oefeningen volgde, hield decom mandant een korte toespraak, waarin o.m. gezegd werd, dat steeds meer gemeentes zich aansluiten bij de AV* maarse brandweer. De commandant vroeg de leden, of zij zich erbij kon den aansluiten, indien nóg meer ge meentes zich onder de grote vleugels an de Alkmaarse vrijwillige brand weer schaarden. Een antwoord van de brandweerlieden volgde hier nog niet op, doch uit hun gezichten kon men best opmaken, dat dit in orde erd bevonden. Terugkomst militairen Met het vliegtuigmoederschip Hr Ms Karei Doorman, vermoedelijke aan komst te Rotterdam 4 Mei 1950. zal terugkeren onze stadgenoot H Maat huis. majoor ziekenverpleger, Tous- saintstraat 15. EGMOND AAN ZEE 1 Mei-feest Maandagavond hield de PvdA een J 1 Mei bijeenkomst in de zaal van'de j Vergulde Valk met medewerking- van ATV De Flierefluiters De heer De Vassy sprak over het be vorderen van de wereldvrede en de Europese samenwerking, in verband met de vraag, die de hele wereld be zig houdt: al of gen oorlog. Spreker- wees op enkele feiten, die juist van belang zijn voor een definitieve we reldvrede, die in de hand wordt ge werkt door een sociaaldemocratische partij, als de PvdA. Hierna werd .dooi de Flierefluiters opgevoerd het to neelstuk Een dag dame, in drie be-j drijven, uit het Amerikaans vertaald door C. v. Kerckhoven Jr. Het. ge heel vormde een prima verzorgde avond. De Flierefluiters hebben weel een stap voorwaarts gezet in de god de richting. Brandweerlieden kregen diploma tweede klas In de Oude Herberg te Heiloo "wer- den dezer dagen de diploma's brand wacht 2e klas uitgereikt aan een elfr fal leden van de Heiloder Vrijwillige Brandweer. Het waren de heren Jl Veenis, R. de Leeuw, A. J. Klaasseri P. Keuris, A. Boerma, J. Pranger. S. Ploeger, P. Spaans, J Slooteh, H. Nat zijl en P. J. van de Kommer. Dé Uit reiking geschiedde in de aanwezig heid van de commandant van dè Heilooer brandweer, de heer J. van de Kommer en de burgemeester van Heiloo, de heer J. Kalff. April 19 In de loop der maand April werd op dè spaarbankboekjes ingelegd <269.117.01 (v.j. f261 77447) en terug betaald f394.115 55 (vj.. f339.766 56 •lzo minder ingelegd dan terugbe taald f 104.998.54 (v.j. f 77.992.09-. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar <11.472.870.05 bedraagt thans f 11.704. 707.82 (vj, f 11,153,313. Het aantal in de loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 130 (v.j. 147). Ingetrokken werden 147 boekjes (v.j. 92) Het aantal in om loop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774. bedraagt thans 27.935 (vj. 26.925). Van dit aantal be horen 17.852 (vj, 17,380) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd: 6655 (v.j. 6361) aan personen of instel lingen elders gevestigd en 3428 (v.j. 3194) aan schoolspaarders. Onder de in April nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 27 (vj. 29) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In April bedroeg het aantal posten van inleg 2493 (vj. 2009), dat van te rugbetaling 2080 (vj. 2064) tezamen 4573 (vj. 4073). De lediging in de loop der maand April van 638 (vj. I 436) spaarbusjes leverde een bedrag van f9.150.96 (v.j. f7.430,50) aan klei ne besparingen op, Het aantal in om loop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 55200, bedraagt thans 5451 (vj. 4822). Als men tegenwoordig de krant op slaat, leest men Verslagen over Mei vergaderingen, feesten en betogingen Er is bijkans geen plaats, waar niet in de een of andere vorm het feest van de Mei wordt gevierd. Hoe ge heel anders was dat in het jaar 1390 in ons gewest. In 1889 had men op een interna tionaal congres besloten, dat de eerste Mei in 1 vervolg zou worden bestemd tot een dag. waarop de arbeiders van de gehele wereld het werk zouden neerleggen en demonstreren. o.a. voor achturendag en wereldvrede. Nu kon men dat op zulk een con gres wel besluiten, dat betekende daarom nog niet, dat het volgende jaar werkelijk de arbeiders over de gehele wereld gehoor zouden gev!;n aan die 'oproep. Maar toch waren er die gegrepen werden door de grote idealen en die miirees^ireo ten meegetnaakt. De heer A. van Zóo nen 'te Oude Niedorp vertelde ons èr van. Het was nog in de periode van de oude Sociaal Democratische Bond. al dus onze zegsman. Er werd reeds 'r heftige strijd gevoerd tussen de par lementairen en de mannen van de directe actie. Velen geloofden dat de grote dag binnen korte tijd zou ko men. De dag waarop het verdrukte proletariaat in opstand zou komen en na die opstand de socialistische heil staat zou vestigen En in die van ro mantiek zwoele tijd kwam daar de tijding, dat de eerste dag van Mei 'n dag zou worden van internationale demonstratie, van interntaionale ver broedering. We hadden toen in Win kel een afdeling van de Bond maar we hadden er niet over te denken in de plaats zelf een bijeenkomst te or ganiseren, maar we lazen in de Snee kei' courant, dat er Mei-bijeenkomst zou worden gehouden in Alkmaar op het Doelenveld. en mei. begon ons te bekogelen m- straatvuil en stenen. Ik herinner me r og heel goéd. hoe oude Kees Koorn zo°fel sarcastisch vroeg aan die bel hamels: „Hoeveel verdien jullie daar mee, jongetjes?" Het is niet tot vechten gekomen, maar toen we teruggingen, hadden we toch wel het besef, dat de grote dag. die we als we onder ons waren, zo nabij waanden, nog wel een poos je op zich zou laten wachten. Ons enthousiasme was echter niet be koeld. toen we de trekschuit weer op zochten en in grote kameraadschap over ons eerste Meifeest spraken. jeugd werd echter steeds vijandige: schrijvende lezers OPEN BRIEF AAN DE OUD-ILLEGALE WERKER C. B. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Waarde C. B. Je schrijven in de Verenigde Noord Hollandse dagbladen heeft me, en dat zal je zeker verbazen, pijnlijk getrof fen. Ja. ik bedoel dat schrijven, dat tegen de Nieuwe Langedijker courant ging en waarin je fulmineerde tegen het wederverschijnen van de Ulven- houtse brieven van de berucht Dre. Ik heb me daarover al niet meer verwonderd. Op dat gebied zijn we in Nederland wel een en ander ge wend. Ik behoef je maar te wijzen Ach nee. Waarom zou ik hr doen. De lijst zou te lang worden. Is het me dus al weinig verklaarbaar, dat je zo veel bezwaar hebt tegen Herr Graumans, alias Den Dre, er is iets dat me nog veel raadselachtiger En wel het feit, dat je plaats ruimte hebt gezocht engekregen in de bladen van de Verenigde Noord Holl. Dagbladen. Om je de waarheid te zeggen, heb ik er van gebloosd, (van lichte schaamte), omdat een verzets man de hulp inroept van een pérs, die nou juist ook niet bepaald een vlekkeloos verleden heeft. Misschien ben je op dit punt volslagen onwe tend geweest, wat ik moeilijk kan aannemen, daar er ook over deze pers nog al een en ander te doen is ge weest. de directie nog maar kort „ge zuiverd" is en voor een deel nog niet aan een krantenbedrijf mag deel nemen, (wat natuurlijk ook een pas kwil is). Of de heren van de Verenigde Nrd Hollandse dagbladen ook hebben ge bloosd toen ze je plaatsruimte ver leenden, kan ik je natuurlijk niet zeggen. Ik geloof het niet. Ze zijn wel iets gewend. Maar als je er goed over denkt, is het toch om rode ka ken te krijgen, een verzetsman, die zijn toevlucht heeft gezocht bij de oude collaboratiepers, om zijn toorn te luchten over de collaborateur Den Dre. Goed beschouwd heb je je dan niet te verwonderen over de gang van zaken in Nederland. A. J Tesseiaar 14 21 Keet 14 18 Pronk 14 16 De Vos 14 15 Winkel 14 14 Pottegies 14 10 Kos 14 10 Marees 14 8 2e klasse: Maigret 14 23 Groothof 14 19 Schot 14 17 Kouw 14 14 Van Ruiten 14 13 Boonacker 14 10 Broekhuizen 14 9 Weeland 14 7 Je vroegere medestrijder, Eremetaal voor twee adjudanten Alkmaar van de Ktd Twee adjudanten van de Rijkspol|- •gin de eremedaille in goud. verbon den aan de orde van Oranje Nas:au. Ter gelegenheid van de uitreiking van dit eremetaal waren zeer vele leden van de Noordhollandse rijkspolitie in de Rustende Jager te Heiloo bij el kaar gekomen. Als bijzondere gast was aanwezig de overste Gerritsen, hoofd van het gewest Amsterdam, die met een kort speechje de uitreiking luister bijzette. Voorts waren aanwe zig: mr. A. W. Holsteyn, substituiit- officier van justitie te Alkmaar, mr. J. P. van der Steur, hoofd van het district Alkmaar van de Rijkspolitie, en de burgemeester van Heiloo. de heer J. Kalff. Overste Gerritsen merkte in zlji toespraak op, dat de uitgereikte „lint- Welkom bij „KOFA Op de feestelijk versierde tapijtaf deling van de N.V. J. Spruyt vond gistermorgen een korte plechtigheid plaats. In tegenwoordigheid van de directie en het gehele personeel, werd het welkom toegeroepen aan de heer T. Gaarthuis. een der employé's, die na een verblijf van ruim twee jaar in Indonesië, afgelopen Zondag gere patrieerd was en behouden terugge komen. Nadat hij door een der heren Spruyt hartelijk was toegesproken, waarbij de heer Gaarthuis weer in de geledex-en van het Kofa-personeel werd opgenomen, werd nog door en kele oudere collega's het woord ge voerd eu enkele cadeaux overhandigd Dierenbescherming Een jong bruin hondje van het vrou welijk geslacht, pl.m. acht maanden oud, vraagt een nieuwe baas. Het is een buitengewoon vriendelijk beestje met een aardig smauskopje. 't Wordt niet groot. Indien niemand zich meldt moet het doodgemaakt worden. Wie redt haar? Zwervend is aangetroffen op de Westerweg een zwart hondje, pl.m. 8 weken oud. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. MET DE TREKSCHUIT De koppen werden bij elkaar ge stoken, er werd contact gezocht met enkele mensen aan de Langedijk we huurden de trekschuit af van Dirk Stapel, die op de eerste Mei met ons naar Alkmaar zou varen en in Oudkarspel mensen van de Langedijk zou opnemen. Ik weet niet de namen meer van alle deelnemers, maar ik herinner me nog dat er uit Winkel waren Gert Koorn. Klaas Koorn. Kees Koorn. Freek Koorn, Dirk Mul. Jan Gaijaard en ik zelf en van de Langedijk Klaas de Vet. J. Horna n, een zekere De Vries en de gebroeders Ton. Het werd een onvergetelijke tocht. Gedurende de uren in de schuit spra ken we met elkaar over de proble men van het socialisme en de ko mende tijd. In Alkmaar aangekomen begaven we ons eerst naar het ge bouw waar de Alkmaarse jongelings vereniging haar bijeenkomsten hield en waar o.a. gedeclameerd werd door' een jongeman, D. A. Klomp, die la ter op journalistiek gebied een, be langrijke rol speelde. En teen ging het naar het Doelen veld,' waar de meeting werd geho1. den. Van Duivenbode en Jan Fortuin spraken er en er was heel wat; pu bliek aanwezig. Meer tegenstanders dan voorstanders. Het gezang van: Weg met de socialen, leve Willemien. of alle socialen in een harington, was niet van de lucht. Tijdens de rede van Van Duiven- bode was het erg rumoerig, maar Jan Fortuin, een felle rappe baas. wist 't publiek in bedwang te houden. HOEVEEL VERDIEN JE ER MEE? De houding vari de opgeschoten Reclassering! bijeenkomst Op Donderdag 11 Mei a s. zal in de zaal van het Leger des Heils, Lim- merhoek 40. Alkmaar, des avonds 8 uur een bijzondere bijeenkomst wor den gehouden, waarin Lt. Kolonel J. E. van Eeken, secretaris voor sociale- en reclasseringszaken zal spreken over de reclasseringsarbeid van het Leger des Heils in Nederland en daar buiten. Reeds in 1912 begon het Leger des Heils met de reclasseringsarbeid. Bleef het werk aanvankelijk beperkt tot gevangenisbezoek en het ter zijde staan van ontslagen gevangenen,! al gauw kreeg deze instelling aandeel in het uitbrengen van rapporten aan de rechterlijke macht en werd 't be last met het houden van toezicht op voorwaardelijk veroordeelden en voor waardelijk invrjjheidgestelden. Vóór de bezetting had het Leger vijf j en twintig reclasseringsafdelingen over het gehele land verspreid, bracht per jaar ongeveer 1500 rapporten uit aan de rechtbank en hield officieel toe zicht over ruim 3600 personen, terwijl duizenden in de gevangenis werden bezocht Helaas werd deze arbeid in 1941 door de bezetters stop gezet, maai? na de bevrijding is het Leger des Ifeils opnieuw begonnen, met overal In ,'den lande 't reclasseringswerk op te bou wen en uit te breiden, zodat het nu reeds weer overal functionneert. De gevangenisarbeid is weer in vol le gang. In 1949 werden reeds 11000 celbezoeken gedaan, terwijl een groot aantal uitvoeringen, kerkdiensten on lezingen in verschillende gestichten werden gehouden. Voorlichtingsarbeid wordt weer in alle afdelingen jver richt en er werden in 1949 ruim j 1400 rapporten uitgebracht aan de rech terlijke autoriteiten. Iedere belangstellende wordt Vrijen delijk uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wonen. een blijk van waardering waren luerscneidïngen mogen nooit een brevet van ouderdom zijn" aldus de commandant van het gewest N,- Holland. De twee onderscheidenen dankten elk met een kort woord voor de hen te beurt gevallen decoratie, waarna kapitein van der Steur in een korte toespraak de heren Van Uden en Van Breukelen hartelijk feliciteerde en de onderscheiding „een stimulerend voor beeld" noemde. Vervolgens bleef men nog geruime tijd bijeen. Stichting 1940-'45 WAT ZIJN VIJF JAREN VRUHE D U WAARD? Nu wy het lustrum van de bevrij ding «tieren, stellen wU ons nog éven voor, hoe ons leven was in de jaren 19491945 en hoe dankbaar wij wa ren, t-oen eindelük de bevrijding kwam. En dan denken wij aan de duizenden, voor wie de bevrijdings dagen geen feestdagen kunnen zijn. omdat de herinnering aan hen, d' voor de bevrijding en de voorberei ding daarvan het leven lieten, de eenzaamheid, de zorgen te zwaar drukken. Het gemis van hen. die in het ver zet hun leven gaven, kunnen wij niet vergoeden, maar laten we doen. wat wij wèl kunnen: met elkaar de materiële zorgen verlichten van hen. die achterbleven, door een bijdrage te storten op de Lustrum-Girorekening van de Stichting 19401945: nr. 635. Schager Damclub Vcor de zomercompetitie werden de navolgende partijen gespeeld: Keet—Tesselaar 2—0 De VosWinkel 11. Hier volgt tevens de eindstand van de onderlinge competitie 1949—1950: le. klasse: Ds. Smits beroep<.n Naar wij vernemen heeft ds. Smits alhier een beroep ontvangen vanuit de Nederlands Hervormde Gemeente te Edam. SINT MAARTEN Dr. van Hesleren sprak Vrijdag hield de afd. van de bond van Plattelandsvrouwen haar bijeen komst in zaal Schrijver. Aanwezig waren 37 dames en 8 heren die voor deze avond waren uitgenodigd, omdat het bestuur meende dat ook voor de heren deze avond belangrijk was, nJ. dr. van Hesteren -was zo bereidwillig om zijn lezing te houden over „De kanker en haar bestrijding'. Eerst werd het gewone program afgewerkt De noulen werden voorgelezen goedgekeurd, waarna bespreking volg de over het reisje. Besloten werd dit jaar naar Zeist te gaan alwaar de Gerofa brieken worden bezichtigd. Verder werden een viertal dames ge kozen die naar de provinciale verga dering in Alkmaar en de algemene vergadering te Utrecht zullen gaan. Intussen was dr. van Hesteren gearri veerd en nadat hij door de voorzitster was verwelkomd, kreeg hij het woord Tot zijn spijt kon hij zijn lezing niet toelichten met lichtbeelden, zoals-zijn gewoonte was, maar hij sprak de hoop uit, dat zijn lezing evengoed duidelijk zou zijn- Het was een leer zame avond, die ons liet zien hoe er door de medische wetenschap ge streden wordt in. dienst van de lijden de mensheid. Na de lezing werden' ueairiwoora. Het was een mooie avgnd.. Voorzit ster was dan ook aller tolk toen zü di van Hesteren vriendelijk dankte voor zijn leerzame lezing, waarna ai- len voldaan huis toe gingen. St. Boys-nieuws St. Boys 1Mollandia T. 2, aan vang 2 ur: C. de Geus; G. C. Sloof en Hr. van Geebergen; J. Blokker, C. Kroon en J. S. van Geebergen; L. v. Dyk, P. Stins, E. Strooker, D. Speels en K. Hemmer. Res.: K. E. Numan. Held erl—St Boys 2. aanvang 2.30 uur, vertrek naar eigen verkiezing; A. S. Koopman; J. Spaansen en W. v. d. Vliet; H. Brak, C. Krijgsman en D. Brak; A. de Vet, M. Koning, P Kruyer, E. Kroon en J Bloemen. Res.:- S. Blokker cn W. Koopman. St. Boys aWinkel b, aanvang 12 uur: Jo Kaag; J. v. d. Ham en D. Feyen; C. Dekker, P. Heneweer en G Dekker: G. Koning, P. v. d. Oordt. C. v. d. Stoop. B. Stins en W. Bij- post. Res.: D. de Pee. lerreindienst: J. v. d. Ham. C. v. Stoop, B. Stins en W. Bijpost. Aan vang 9.30 uur. OUDE NIEDORP Stinkende teerfabriek Vorig jaar, toen men begonnen met het In orde brengen van verschil lende rijwielpaden langs de provin ciale wegen, hebben we het genoegen gesmaakt, gedurende enkele weken in een afschuwelijke teerstank te zit ten. Was de wind Noord, dan had Oude Niedorp het genoegen. Draaide de wind naar het Zuiden, dan ge noot het Veld van overheerlijke geu ren. Iit het Westen aangekomen voer de de wind de smerige teerluchtjes naar Nieuwe Niedorp. terwijl Oosten wind Verlaat en omgeving verpestte. Men vloekte eens. men zuchtte eens men gooide zelfs op smoorhete dagen de ramen dicht, men kon soms geen luchtje scheppen zonder de teerstank in de neus te krijgen, maar men troostte zich met de gedachte, het zal niet zo lang duren. En men ze gende het ogenblik, waarop het weer zo slecht werd. dat men in de teer- affaire niet meer kon werken. En ziet. nauwelijks is het voorjaar gekomen, of opnieuw worden onze vriendelijke plaatsjes verpest door 'n walgelijke teerstank. De teerfabriek is opnieuw in wer king gesteld en naar ons ter ore kwam voor lange tijd. daar vanaf deze plaats in de Leijen het rijyriël- padennet in de Wieringermeer zal worden voorzien van een teerlaag.. Wij moeten zeggen: Het is fraai. Als een klein baasje een motor wil plaatsen van één P.K. komt de hin derwet er aan te pas. Als een slager onfrisse geuren verspreid, komt de gezondheidscommissie in actie, als/n boer een varkenshok of een mest vaalt te kort aan de weg heeft,- is Leiden in last. Maar hier wordt een teerbedrijf gesticht voor de tijd yan een jaar en de gemeente wordt, ner gens naar gevraagd. Wat ons be treft. we hadden graag de Meerbe- woners deze geur gegund. KOLHORN GEVONDEN VOORWERPEN Padvindersp -rtemonnaie met inh.: sleutel (aan houtje bevestigd): vulpen zakmes, zakdoekje en herenpolshorlo ge- Inlichtingen te verkrijgen bij de plaatselijke politie. Commissaris der Koningin bezocht St. Pancras Niet alleen jl Maandag doch Dinsdag was de gemeente St. Pancras met vlaggen getooid. De commissaris bracht alhier zijn vierjaarlijks bezoek Vanuit de gemeente Akersloot arri veerde de commissaris der Koningin, baron de Vos van Steenwijk, om streeks 11 uur voor het gemeentehuis alwaar hij werd begroet door de bur gemeester. Tevens waren, behalve 'de wethouders, aanwezig de raadsleden Duif. Kloosterboer, Timmer en 'de Vries. Met hen heeft hij in de raads zaal een gezellig onderhoud gehad. De raadsleden stelden de commissaris womfigT5ou\V Wil~ïh ai ?gari»t,clfs jonkheer Roel, de kabinetschef vu d. commissaris een bezoek aan de s?ere- tarie. Na het onderhoud bracht de commissaris een bezoek bij de bouw der ambtswoning van de burgemees ter. waarna hij ook nog de restaura tie-werkzaamheden van het Witte Kerkje bezichtigde. Na afscheid- ge nomen te hebben vertrok hij weder om en zette koers naar de gemeente Koedijk. In zijn afscheidswoord zei de commissaris dat hij het prettig gevonden had ook eens met de raads leden te hebben kennisgemaakt. Onkruidverdelging Om hun spoorlijnen tegen onkruid te beschermen hebben de Britse Spoorwegen acht treinen met een sproei.inrichting uitgerust. Voor het verdelgen van het onkruid over een ler.gte van 14.861 mijl spoor is 4838 ton sodiumchloraat nodig, waaruit ongeveer 4.540.000 liter onkruid do dende oplossing wordt bereid. ALKMAARSE EXPORTVEILING - Raapstelen 57. p. bos; prei 4052 p. 100 kg; spinazie 825; postelein 59—64; witlof I 53—67. TI 35—48; ra barber 814. alles p. 100 kg; sla I 1723. II 916 p. krop; bloemkool IA 71—88. II 56—73. II 35—52, p. stuk: bieten 6: worteltjes 3538 p. bos; uien 56—77 kg: sjalotten 5364; aard beien p. doos 78 ct. (10 stuks); radiis 48, selderie 81150, peterselie 5 10. p. bos; stoofperen. St. Remie 36 —37. II 26 p. 100 kg. EN HET WRAK 25. De maat had aan de ketting ge rukt, nadat hij de haak aan het wrak bevestigd had. en professor Quibus' bediende nu om beurten de lucht pomp voor de maat en de hijskraan. Na een poosje kwam het wrak van de „Lupine" boven water! „Aaah!" riep signor Rivaldi. „Daar is die zoetelieve wrak van zeezeilschip De maat stond nog op de bodem van de zee te kijken en hij zag hoe het wrak langzaam naar boven ging. „Dat heb ik tenminste goed gedaan. Maar nu vergeten ze om mij op te trekken! Dat dacht ik wel! Ze vergeten me..! Terwijl de maat dit angstig over dacht en de tranen weer over zijn ge zicht stroomden, zag hij niet. dat er een paar losse kisten van het wrak afgleden. Hij zag niets meer door alle ellende/ die hij meemaakte! En hij merkte het pas, toen de kisten boven op hem vielen. Nu was het hout van die kisten erg vermolmd, dus toen die kisten op de maat terecht kwa men, vielen ze als kartonnen dozen uit elkaar. De maat werd bedolven onder de goudstukken en juwelen, die er uitrolden en hij dacht op dat moment, dat er iets vreeselijks ge beurde en zijn laatste minuten nu ga- teld waren.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2