Sabine lliirner APRIL BRAK REEDS VAN 8 TE WARME JAREN AF! Het muziekconcours te Slootdorp Het verkeer door de lucht Ep Suriname, het altijd door verwaarloosde land roept! ONS WEERPRAATJE Denkt Mei er anders over? (Van onze weerkundige medewerker) De achter ons liggende Aprilmaand heeft inderdaad voldaan aan de ver onderstelling. welke wij reeds in Maart maakten,- als zou het dit jaar wel eens een te koude Aprilmaand kunnen worden. Deze verwachting was gebaseerd op het feit, dat April al van af 1942 (8 opeenvolgende ja ren) te warm was geweest, hetgeen sinds het begin van de waarnemin gen in 1706 nog niet eerder was voor gekomen. Groot was het warm te- tekort echter niet; het uurgemiddel de bedroeg in De Bilt n.L 7.7 tegen 7.9 gr C normaal. Opvallend was het, dat het vooral overdag te koud bleef, hetgeen tot gevolg had, dat het daggemiddelde 8.7 gr C bedroeg te gen een normale temperatuur van 9.2 gr C. Het gemiddelde maximum bedroeg 12.3 tegen 12.8 normaal, ter wijl het gemiddelde minimum zelfs 01 gr boven normaal bleef, nl 3.8 tegen 3.7 normaal. In totaal waren er 14 dagen aan de warme kant van normaal gelegen tegen 16 aan de kou de kant. Er kwamen 5 vorstdagen voor tegen 5 normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg 162 tegen 153 uren normaal. April was niet alleen te koud. maar ook te nat. Vooral in de laatste 10 dagen viel er veel regen, waarvan op 25 en 26 April veel in de vorm van sneeuw. In De Bilt was het sinds 1935 in April nog niet zo nat ge weest; daar viel nl 76 mm tegen 53 mm normaal. In Den Heider viei 70 mm. in Vlis- Singen 59 en in de stad Maastricht zelfs 90 mm; in Friesland waren de totaalsommen iets lager, maar toch overal boven het normale van onge veer 50 mm. Vooral op de 25ste en de 26ste viel er in het gehele land veel regen tijdens regen-, sneeuw- en hagel buitr, die op de 25ste de temperatuur op vele plaatsen overdag nog tot on- der het vriespunt deden dalen, waar d< oi o.a in de bloeiende Betuwe de wit bloeiende fruitbomen niet meer van het winterse landschap waren te onderscheiden. Ook kwam er veel wind voor. Niet alleen tijdens de korte, maar in het zuiden en westen van ons land vrij zware noordwester op 25 April, maar ook rond de Paasdagen kwam een zeer regenachtige en onstuimige perio de voor, waardoor de Paasdagen in grote tegenstelling met verleden jaar de koudste waren sinds 1938. Zowel voor de land- als tuinbouw was April dit jaar een ongunstige W1ERINGHKMBER Inspecteur Staats land bouw bedrij ven In verband met het vertrek van ir. Huisman als inspecteur der Staatsland bouwbedrijven, is in diens plaats be noemd, zo vernemen wij, ir. T. J. Schuringa te Badhoevedorp. leraar a. d. Chr. Landbouwsch. te Hoofddorp. Ir. Schuiringa zal per 1 Juni in dienst treden. Uitbreiding Z.W.M. De Coöp. Zaaizaad en Pootgoedielers vereniging ZWM te Middenmeer heeft ia een Dinsdagmorgen gehouden bui tengewone ledenvergadering besloten tot de bouw van een koelhuis aan de havenkade, berekend op een capaci teit van 1000 ton. Het koelhuis heeft een afmeting van 15 x 52 meter. Men gaat in dit koelhuis het systeem van buitenluchtkoeling toepassen. Het koel huis op naast 't pakhuis en drogerij van de ZWM. voorjaarsmaand. Vooral door de lage dagtemperaturen stond de groei af en toe vrijwel geheel stil, hetgeen heel wat illusies over een vroeg en warm voorjaar (tijdens het fraaie weer in Maart gemaakt) in rook deed opgaan. Mei is al heel wat beter gestart. Reeds op Koninginnedag (1 Mei) werd op veel stations voor het eerst in dit jaar een temperatuur van meer dan 20 gr C gemeten; in Brabant. Limburg en ook in De Bilt zelfs 24 gr C. Dinsdag was het echter al weel heel wat koeler, maar door de voch tige zuidwestelijke stroming toch heel wat groeizamer weer, hetgeen vooral in kringen van land- en tuin bouw ten zeerste zal worden toege juicht. De luchtdrukverdeling, zoals die in het midden van de winter er uit zag was tan dien aard, dat voorlopig nog op vrij zacht en groeizaam weer mag worden gerekend, waarbij afwis selcnd enige regen zal vallen, tenge volge van de depressie-activiteit, die zich cp het oostelijke gedeelte van de Oceaan en over de Britse eilanden voordeel. Voor de kans op nachtvorsten, wel be tijdens heldere nachten in dezê tijd van het jaar nog groot is, hebben wij u in ons vorig artikel reeds ge- v/aaisrhuwd. (Nadruk verboden) Biljarten Woensdagavond vond ia he. „Eigen gebouw" te Hippolytushoef de retura- match plaats tussen de biljartclub DOS v2n Wieringerwerf en de „Durpers" van Wieringen. Er werden drie ronden gespeeld. In de eerste ronde verloor DO.S. met 6—2. De tweede ronde ein digde ki 4—4, terwijl in de laatste ron de de achterstand werd ingelopen zo dat men met gelijke stand. 12—12, ein digde. Met dit gelijke spel behaalde DO.S. een uitstekend resultaat. Lezing over emigratie De R. K. Lar.darbeidersbond Sc. Deus, Dedit belegt op Woensdag 10 Mei a.s. een districtsvergadericg in hotel „Lely" te Slootdorp, waar een hoofdbestuurder zal spreken o4er „Emigratie". Men zie de advertentie in dit nummer. BRITSE VROUWEN PROTESTEREN TEGEN' HOGE GROENTENPRIJZEH Volgens de Britse groent ènboeren is ia het gehele land een gedeeltelijke kopersstakiug aan de gang onder de Britse huisvrouwen, die hierdoor prijsverlaging willen afdwingen. Tien leden van de Britse Liga van huisvrouwen zijn bijeengekomen om de boycott van de groen ten boeren te organiseren. De secretaresse van de Liga verklaarde; „Wij zullen trach ten iedere huisvrouw mee te krijgen in een opstand tegen de hoge prijzen. Duizenden huisvrouwen slaan thans blikken groenten iu om het lan ge tijd te kunnen uithouden. DE BRITSE REGERING STELT DE COMMU NISTISCHE PARTIJ NIET BUITEN DE WET De Britse regering heeft Dinsdag bekend gemaakt dat zij niet het voor nemen heeft een wetsontwerp in te dienen met het doel de communisti sche partij buiten de wet te stellen. De conservatief sir Waldron Smit- hers had gevraagd of „met het oog op de toenemende communistische In filtratie in Engeland, zoals blijkt uit de staking in de Londense havens", de regering niet een wetsontwerp zou willen indienen gelijk aan dat. het welk in het Australische parlement was ingediend. Van regeringszijde la thans op deze vraag schriftelijk een ontkennend antwoord gegeven. ZWITSERS NEMEN YOORZORGS. MAATREGELEN Voorraadt er mint; tan voedsel voor geval van oorlog De Zwitserse regering zal de huis vrouwen binnenkort opdracht geven voedselvoorraden te vormen als voor zorgsmaatregel voor geval van oor log. zo is heden te Bern officieel be kend gemaakt De huisvrouwen zullen worden aan gemoedigd om in deze tijd van ruime voorraden individueel en collectief voedsel in te slaan voor het geval iu een oorlog de bevoorrading van Zwit seriand gevaar loopt. Er begint nu schot in de organisa tie van het muziekconcours te ko men. Na heel wat vergaderingen en besprekingen is men thans zover.dat de voorbereidingen practisch getrof fen zijn. Deze dagen zal de uitvoerige gids, die niet minder dan 62 pagina's dik is geworden verschijnen. Spandoeken en reclamebiljetten wor den opgehangen teneinde in verre omtrek de aandacht op dit concours te vestigen. Hemelvaartsdag en tweede Pinkster dag staat Slootdorp in het teken van de muze. Indien het weer wil mede werken zullen 't een paar mooie da gen worden. Het muziekconcours is natuurlijk hoofdzaak, doch de com missie heeft een dusdanig gevarieerd programma voor beide dagen ontwor pen, dat er ook voor niet-muzieklïef hebers veel te genieten valt Het aantal beschikbaar gestelde prij zen overtreft de stoutste verwachtin gen. Hironder volg de lange lijst van schenkers. Gemeentebestuur van Wieringer- meer, G. G. Loggers, burgemeester. H. A. Giesen. wethouder, A. J. Tams- ma. arts. H. de Graaf, landbouwer. H. L. Posthumus, mot. en rijwielhandel, P. Kistemaker, zuivelhandel. G. Bron ner. schoenhandei. café rest de Maaier. C. Omis, landb. smederij, fa. Timmerman, graanhandel. P. F. Ham stra, levensmidd. bedr.. Incassobank, fa. R. Hoekstra, brandst.handel, allen te Wieringerwerf. S. Haytema, dors- bedrijf, fiL Middenmeer, fa. Peters en co., graanh,, G. Zwart, kapper, H. v d. Wal, zuivelhandel, J. Vos, manu facturen. brandst., J. Varkevisser, le vensmidd. bedr., K. Kok, bakkerij. A. Poot, sig. mag., Boskers boekh., A. Terpstra. hooi en stroh., red. Herr. W. Meerland, Gurbe Vos, assurantiën, Kleuterhuis, C. Dekker, ijzerh., gara ge Klare, Middenstandsver., allen te Middenmeer. S. ten Kate, bakkerij. Slootdorp, E, Zuidema, dorsbedr., ho tel Lely, C. Koorn. bakkerij, garage Bosker en Leeuwenkamp. Meeuwsen's levensmidd. bedr., N. Rotgans, slage rij, sportver. Vlug en Vaardig. C. Kap tein, zuivelh.. W. J. van Leeuwen, le vensmidd. bedr., N.V. Kingma, aan- nemersbedr., H. Struik, landb. sme derij, J. Roozendaal, brandsthandel. C. A. V.. W. Meer. allen te Slootdorp Fa. Molenaar, muziekh. Wormerveer, H. G Rump, goudsmid, Wieringen. Jo Takes, manufact.. Wieringen. Amstel- brouwerij. M. W. Kuiper, landb. werk tuigen. Halfweg. Jan Marees. Shell- producten. Julianadorp, T. Zuidema. Gulf olieprod.. Winkel. Verder hebben een aantal zaken mensen waar wij nog nader op terugkomen medewerking gege ven in de een of andere vorm. 2000 spoorwagens aan vracht goederen worden vanaf Schiphol vervoerd STAAN OP DE Amsterdamse luchthaven Schiphol drie aan elkaar gebouwde barakken aan de zuidzijde van het grote platform. Zjj dragen de nrs 166 tot en met 168. Voortdurend rijden er grote vracht auto's af en aan, en het personeel dat er in- en uitgaat, is meestal gestoken in werkkleding of in de donkerblauwe KLM-uniform. Het kleine barakkencomplex, meer in de lengte dan in de breedte uit gebouwd, is dag en nacht het centrum van koortsachtige bedrijvigheid. Hier t».L heeft de vrachtafdeling van de KLM Schiphol zijn hoofdkwartier. Onaf gebroken wordt er de stroom van luchtvrachtgoederen, ondanks gebrek aan ruimte, efficiënt en doelmatig verwerkt. Ieder binnenkomend vliegtuig van de KLM-vloot brengt behalve passa giers zijn lading vracht naar Schip hol en wat de douanehallen in het stationsgebouw voor de pasagiers zijn, zijn de barakken 116—168 voor het vrachtgoed. Ditzelfde geldt natuurlijk ook voor de uitgaande goederen, die door de lucht naar het buitenland verzonden worden. De pakketten, do zen, kisten, kratten en zelfs kooien worden hier gesorteerd, in of uitge klaard. gewogen, gespecificeerd en vaak voorzien van labels met vreem de plaatsnamen of met een etiket, waar in drie of vier talen „Breek baar, voorzichtig behandelen" op staat kortom, tientallen verrichtingen wor den hier gedaan, die uiteindelijk de mogelijkheid scheppen, dat b.v. de heer A. uit Amsterdam z'n goederen door de lucht verzenden kan naar iemand in Guatemala, Djakarta of Helsinki, waar ze enkele uren of hoogstens dagen later arriveren. Per dag verwerkte de KLM-vracht- afdeling een gemiddelde van 15 a 20 ton aan goederen, inkomend of uit gaand. 110 man administratief perso neel en 50 loodsknechten en beladings mannen zijn dag en nacht in de weer om deze snel en veilig naar hit<- stemming te zenden. Twaalf lorries met accu-tractie en 15 aanhangwa gens heeft deze afdeling tot zijn be schikking om de goederen van de loods naar het gereedstaande vlieg tuig te brengen of omgekeerd. Als de houten wanden van de vrachtloods in deze barak spreken konden, zouden zij wonderlijke din gen kunnen vertellen, want in de loop der jaren hebben zij de meest uiteenlopende artikelen binnen hun beschutting kunnen aanschouwen: van plastic kunstgebitten en mode popen tot optische instrumenten, ijs- leasten, vliegtuigmotoren, motorfietsen eri scheepsasscn van vijf ton, van ver Se bloemen uit Aalsmeer met bestem ming Johannesburg, tot tropische or- phideëen uit Zuid-Afrika op weg naar een gevierd actrice in Stock holm, om niet te spreken van de le vende dieren, die in- of uitgeklaard moesten worden en die variëren van vogelspinnen en parasolmieren tot luipaarden, olifanten, giftige serpen ten en zwaarmoedige rashonden. Maar het luchtvrachtvervoer neemt dagelijks toe, en zoals in de loop der tijden alle afdelingen op Schiphol, is nu ook de vrachtafdeling wat krap komen te zitten in zijn behuizing. Hard wordt er daarom op het ogen blik in de uiterste N.O. hoek van de luchthaven gewerkt aan een nieuw gebouw, dat wat ruimte en accomoda tie betreft, de huidige toestand aan merkelijk verbeteren zal. Het nieuw op te trekken vrachtge bouw is tweeledig en bestaat uit een laagbouw en een hoogbouw. Het lage gedeelte heeft een breedte van 32 m en een lengte van 70 m. Via glazen kappen in het dak wordt het in wen dige verlicht. Het gebouw bevat en kele zeer grote hallen, waarin men tijdens het af- en aanrijden van de goederrn f mite mogelijk gehinderd zal worden door in de weg staande palen. Dit komt, omdat men over spanningen heeft weten te maken van 13.5 meter lengte als gevolg van het toepassen van z.g. „voorgespannen be ton", d.i. beton, waarvan de massa als geheel solieder is, maar in ge wicht relatief minder dan gewoon be ton. Om het aan- en afvoeren der goede ren mogelijk te maken, wordt gelijk tijdig het betonnen platform tot vóór het nieuwe gebouw uitgebreid met een opervlakte van 8000 m2. Vracht vliegtuigen kunnen daardoor dicht bi/ de loodsen worden gestationneerd Ook de kijklustigen, die Schiphol jaar lijks bij honderdduizenden bezoeken, zijn niet vergeten. Een wandelterra» aan de platformkant zal op het dak van het lage gebouw worden aange legd. Ook aan het hoge gedeelte wordt nu reeds gewerkt Voorlopig zal slechts één verdieping worden opge trokken, maar men houdt er rekening mee, dat in de toekomst behoefte kan bestaan aan nog meer ruimte, zodat technisch de mogelijkheid bestaat hier aan nog twee étages toe te voegen. Op de verdiepingen zullen de kan toren van de vrachtafdeling worden gevestigd. Men verwacht, dat het nieuwe gebouw, dat door de gemeen te Amsterdam wordt opgetrokken, vóór het einde van dit jaar gereed is en door de KLM per 1 Januari 1951 kan worden betrokken. Wederom zal dan een aantal barakken van Schip hors platform kunnen worden verwij derd en 't aanzien van de luchtha ven zal in 1951 opnieuw zijn ver fraaid. Het nieuwe vrachtgebouw is er in ruimte en accomodatie op berekend, jaarlijks een capaciteit van 20.000 ton te verwerken, dus ongeveer 45 ton per dag. Deze omzet is. gezien de ge stadige toename van het luchtvracht vervoer, allerminst onmogelijk in de nabije toekomst. Onze emigratie mogelijkheden Het spreekt eigenlijk vanzelf dat een artikel over emigratie naar Surina me hier niet geheel en al op z'n plaats is. gezien Suriname een deel van het koninkrijk der Nederlanden uitmaakt Het is echter een feit, dat Suriname een belangrijke plaats kan innemer. wat betreft opnemen van het Neder landse bevolkingsoverschot Suriname is bijna vijf maai zo groot als Nederland met een inwoneraantal van 2 millioen. waarvan slechts 40ÖG blanken. Door de opkomst van Bra zilië en Cuba als zuivel en koffiepro ducenten, werd Suriname in de loop der laatste 50 jaar van haar vrij voor name plaats op dit gebied verdron gen. Een andere moeilijkheid voor Suriname was en is nu nog het veel te grote tekort aan arbeidskrachten, om nu een voorbeeld te noemen: de suikerfabriek in Mariënburg werkt thans met 500 man, terwijl zij gemak kei ijk arbeid zou kunnen geven aan 5000. Ook zij nog medegedeeld, dat momenteel slechts 10 pCt van de bij na 4000 km2 bruikbare grond ge bruikt worclt. De pogingen om in het gebrek aan arbeidskrachten te voor zien door immigratie van Javanen en Brits-Indiërs moet als mislukt wor den beschouwd. Er is slechts een mid del om dit euvel te verhelpen, name lijk verhoging van het loon en door complete modernisering der bedrij ven en plantages. De goudmijnen, die vroeger zeker niet onbelangrijk wa ren liggen thans geheel verlaten, hoe wel er plannen zijn om dit bedrijf weer ter hand te nemen. Het ïs slechts bauxietwinning. die goede resultaten afwerpt en daar hier de lonen uitste kend zijn. beschikt men over nage noeg voldoende arbeidskrachten. Ten einde de landbouw in Suriname op hoger peil te brengen en jonge Nederlandse boeren in de gelegen heid te stellen hieraan mee te wer ken werd de Stichting Landbouw Su riname opgericht. In de volgende 5 jaar zal men een terrein van 10000 hectare ingepolderd en bevloeid heb ben. Zodra dit plan is volbracht, wor den proef- en modelbedrijven ge sticht waarin de aanstaande immi granten zich vertrouwd kunnen ma ken. met de moderne rijstcultuur Ook ligt het in de bedoeling dat men hier cytrusvruchten cacao en cocc gaat verbouwen. Het gehele plan ver keert echter nog in een beginstadium, daar de regering, zoals te doen ge bruikelijk is, de put weer eens wil dempen a!s het kalf verdronken is.. Wat het klimaat betreft het volgen de: Ondanks de hoge temperatuur en de grote vochtigheid is het klimaat voor de Europeaan wel te verdragen. De gezondheidstoestand evenwel is niet bijzonder gunstig. Deskundigen menen, dat door het bouwen van goe de woningen het peil der volksge zondheid hoger zal worden opgevc Dit alles dient echter nog te worden afgewacht. Om in Suriname te worden toege laten, moet men kunnen overleggen: een geldig Nederlands paspoort, 4 goed gelijkende pasfoto's, een bewijs van goed gedrag, een vaccinatiebe wijs, een gezondheidsverklaring. Bo vendien bedraagt het toelatingsgeld 500 per persoon. Nog zij opgemerkt, dat voor het beginnen van een landbouwbedrijf een bedrijfskapitaal van f40.000 no dig is. De emigrant zal zelf moeten beschikken over f20.000, terwijl de Stichting voor het overige een cre- dietstelsel in het leven hoopt te roe pen. SYBE DE SWALKER Kuiken m bed uiigebroed Een ziekenhuispatiënt nam drie we ken geleden twee kippeneieren bij zich in bed oni te zien, of zij onder de dekens zonden uitbroeden. Van t eerste ei brak de schaal vroegtijdig, doch uit hé' tweede ei kwam na drie weken tedere zorgen een gezond, piepend kuiken EEN „TOUR DE FRANCE" VOOR AUTO'S Voor de eerste inaal zal in Sep tember 1951 in Frankrijk een ..Tour de France" voor auto's worden ge houden. De afstand met het vertrek en de finish te Nlce zal 5000 km. be dragen en ls iu 10 etappes verdeeld. De etappe plaatsen zijn nog niet bekend, maar naar alle waarschijnlijk lieid loopt de route ook door Spanje (St. Sebasïiaan), België (Oostende i, Zwitserland (Lausanne» en Italië (San Reino). Het noodlot van „Maar juffrouw, gelooft u mij n*i toch, ik wil alles veer u doen wat u wenst," met die woorden poogde hij Sabine opnieuw te overreden haar mantel uit te trekken, tegelijkertijd het meisje over een der wangen stre lend. „Verlaat onmiddellijk deze kamer," riep Sabine en haar ogen schitterden van woede over deze grove beledi ging. „O, neen, ik denk er niet aan" was het onbeschaamde antwoord, „u bent veel te knap om alleen hier te- blij ven." Met enige snelle passen stond Sa bine bij het belleulcoord. Vastbeslo ten rukte zij er aan. zodat de bel op de gang lang en luid te horen was. Keats was te laat toegesprongen om Sabine te verhinderen haar voorne men te volvoeren. In zijn haast was hij ook nog over een tafeltje gestrai keld, zodat twee vazen, die zich erop bevonden met luid geraas tegen de grond iu scherven sloegen. Haastige schreden werden hoor baar op de trap. Iïijgend trad even later de waard binnen. Door de open deur keken eukele negerslaven met grote ogen naar binnen. „Is er brand?" informeerde Teeke, de kas telein. „Neen" antwoordde Sabine, „maar deze heer wenst mijn kamer nie4 te veriai n." Nog steeds maakte Keats geen aan stalten om te verdwijnen. „Als u nu niet meteen vertrekt, begin ik om hulp te roepen" verzekerde Sabine hem. Eu pas na die woorden "gaf Keats zich gewonnen. Schouderophalend liep hij langs de waard naar buiten Een half uur later verscheen Sa bine, nog altijd in haar mantel, in de gelagkamer. Rij de waard infor meerde zij naar het adres van een rechtsgeleerde. „Maar hij moet be trouwbaar zijn en uiet al te duur" voegde zij er na een lichte aarzeling aan toe. De waard antwoordde: „Het is nu vijf uur. Tussen vijf er. zes uur komt hier elke dag de heer Collin." „Heeft hij een goede naam?" De waard knikte bedachtzaam. .Ik geloof van wel" zei hij toen, „of schoon hij niet veel processen voer*. „Maar ik kan geen lijd verliezen" liet Sabine er vrij angstig op vol gen. „Dat doet mijnheer Collin ook uiet. Spreekt u maar eens eerst even met hem." De waard bracht Sabine naar een der tafels in de gelagkamer, schoof een stoel voor haar aan. hielp haa1" bij het uittrekken van haar mantel en bracht haar toeu een kop bouillon met een vleespasteitje. Sabine leunde verstrooid iu haar stoel achterover toen zij de bouillon en het pasteitje op had. Haar gedach ten waren geheel bij haar lotgenoten die met zoveel idealen de reis naar het ..land van belofte" hadden ge maakt en zo bitter ontgoocheld wer den. Plotseling zag zij de waard naar' haar tafeltje komen, gevolgd door 'n andere man. ,.Dat is dr. Nathaniel Collin" en Sabine zag een kleiue, vrij dikke man met een volkomén kaal hoofd, lwj droeg geen pruik voor zich slaan. „Zullen we niet liever aan dat ta feltje in de hoek gaan zittcu?" vroeg de raan. „stellig kunnen we daar vrij er spreken." Sabine knikte en volgde Collin ge dwee. Het ontging haar niet dat de rechtsgeleerde haar scherp had op genomen. Toeu zü aan het tafeltje za ten wenkte de rechtsgeleerde naar de waard en bestelde, ook voor Sabine iets te eten. Op haar protest ant woordde hij. dat zij er beslist honge rig uitzag. Bovendien is de keuken hier uitstekend. Ik kau u die aan bevelen" voegde hij er lachend aan toe Sahiue protesteerde doch Collin wuifde haar woorden weg. „Dit is mijn tafel" zei hij tenslotte, en hier heb ik het laatste woord." De waard bracht intussen liet be stelde eten en de wijngroc. die Collin voor zichzelf had besteld. Maar hij schudde verwonderd zijn hoofd toeu hij de tafel kwam afruimen, en zag dat Collin zijn glas bijna nog niet bad aangeroerd. Hij scheen met alle aandacht te luisteren naar Sablne's verhaal, waarmede zij begonnen was op liet moment, dat het eten opgedist was. Niet eenmaal had hij het lange ver liaal onderbroken en toen Sabine ten slotte alles verteld had schraapte hij eerst te keel. „Trekt u nu niet direct zo'n angstig gezicht., begon hij, „en vertel me eerst eens hoeveel geld u bij u heeft. Ik bedoel baar geld" voeg de hij er snel aan toe. Sabine opende haar tas en telde haar geld. „Ik heb precies, elf pond sterling bij me. Maar meer dan de helft kan ik u niet als voorschot ge ven want ik weet niet of ik op de credietbrief welke mijn vader bij zich had, direct geld kan krijgen." Collin lachte. „Een voorschot'.'" zei hij toen, „meent u werkelijk dat ik geld van u wil hebben? Eu dat al leen voor een rechtskundig advies? Neen. ik zal voor u doen wat ik kan. U beschikt in het totaal over elf pond sterling in baar geld. Dat is voorlopig uw gehele vermogen. Hoe lang dit „voorlopig" duurt is voor eerst niet te zeggen." ..Maar de credietbrief dan die mijn vader in Amsterdam heeft gekocht? Die is honderd en zestig pond Ster ling groot en betaalbaar bij een bank in Boston, Poole en Gibbons. Is dat geen vertrouwd adres?" „Neen, lieve kind. de bank is ui'- stekend. Maar men zal u het geld niet uitbetalen. Beschikt u over een testament van uw vader, waarin hij alles nalaat aan u? Ik ben bang van niet." Sabine was bleek geworden. „Neen maar er is iu Boston toch zeker een mogelijkheid dat wettig in orde te brengen?" ...Tuist, dat zal tijd kosten, moet bewijzen, dat u de enige erfgename beut. Tot zolang is de credietbrief een stukje papier. Niet meer en niet minder. „Maar ik ben toch het enige kind." ..Kunt u dat bewijzen? Neen. dat dacht ik wels Daarom moet u voorlo pig niet op dat geld rekenen. En wat uw plan betreft om u te beklagen tnj de gouverneurIk zal volkomen openhartig zijn. Dergelijke bezoeken hebben misschien wel eens succes ge hadin boeken. Maar iu werke lijkheid wordt u ontvangen door een ondergeschikte. En dan nog iets: hebt, wat de wet betreft, geen ea kans om iets te ondernemen." „Niet?" riep Sabine uit. „Was het ondertekeueu van het contract niet bedrog? Nooit heeft de agent vau de reder eeu woord gezegd over de pas- sageprijs, die terugbetaald moest worden door middel van dwangar beid." Collin trommelde met zijn vingers op de tafel. ..De Engelse koloniën in Amerika hebben bitter hard ar beidskrachten nodig. Negers zijn hier uiet goedkoop, stellig niet beneden de 150 tot 200 pond sterling. Blanke emlgrauten zijn stukken goedkoper. Men huurt ze voor een aantal jaren en behoeft dan slechts eten of vijf tien pond sterling per jaar te betalen Iemand die over veel geld beschikt zal de voorkeur aau negers geven. Maar lang niet iedereen ïs kapitaal krachtig genoeg. Daarom heeft men blanke emigranten nodig. Ik noem ze de slaven van de kleine man. Al leen hier iu Boston komen er jaar lijks tweeduizend aan. die onmiddel lijk geplaatst worden. Als u denkt daartegen te kunnen vechten, moet ik u dat geloof ontnemen." Sabine keek de rechtsgeleerde wan ..Luister nu eens goed naar mij'' ging de Matste door. „Voorlopig zal luitenant Keats het u niet lastig ma ken. Daarvoor zorg ik. Ik ken toe vallig zijn regimentscommandant, met wie ik geregeld een partijtje whits speel. Als ik die het gedrag van een zijner luitenants mededeel, volgt er prompt een overplaatsing naar een plaats, waar meer dan ééu gelegenheid is voor moedige mannen oiu zich te onderscheiden. Ja en geld bezit u niet. Die 160 pond sterling kunt u het eerste halfjaar gerust afschrijven. Ik zal inïusseu doen wat ik kan voor u. Ik km tos vallig eeu betrouwbaar iemand iu Antwerpen die ik kan vragen om alle documenteu en papieren, die u nodig heeft, inde kortst, mogelijke tijd voor u op te vragen." Sabine wenkte intussen de waard ..Ik wil nu graag betalen, mijnbeer Collin. U bent buitengewoon vrien delijk geweest, maar ik zie wel dat u mij ook niet kunt helpen. Ik moet iemand anders zien te vinden. Ik kan mijn landgenoten niet in de steek laten, juist omdat mijn vader en ik hen toe deze stap hebben gera den." Collin schudde het hoofd ..Van schuld spreken alleen die mensen die geen schuld hebben. Alleen fatsoen lijke mensen erkennen schuld tegen over anderen." Sabine maakte nu aanstalten om te vertrekken. Maar de rechtsge leerde legde zijn hand op haar arm. ..Blijft nog even zitten -Ik wil u behoorlijk raad geven. Waarom keert n niet terug naar Europa? Hier heelt u stellig niemandhoogstens m'J en ik ben al een oud man."

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3