ine Miirner Van een Amerikaanse correspondent KORTE NIEUWTJES Verwaarloost Uw ogen niet Oostenrijk teert op de de staatskas Moderne regenmakers zullen trachten Mew York van water te voorzien Het noodlot van ipOE LANGER hoe meer Amerikaan- vrouwen leren vliegtuigen bestu ren. De laatste tcLIing in Februari '50 CcLoor het burgerlijk vliegwezen geeft een totaal van 9678 vrouwen, die be voegd zijn vliegtuigen te besturen te gen 5122 in Juli 1945. Op de laatste lijst hebben 8115 vrou ■wen een certificaat als sportvliegster, 1561 een brevet voor de burgerlucht vaart en twee voor het besturen van transportvliegtuigen. IN EEN radioprogramma van de UNO ■waarin Igor I. Sikorsky de pionier van de helicoptermachine en directeur van de Sikorsky luchtvaartmaatschap fiij van de Verenigde Luchtvaartmaat schappijen een blik sloeg in de toe komst van de luchtvaart, zei hij deze week: Hel ziet er naar uit, dat het binnen een jaar of twintig mogelijk zal zijn een vliegtuig te maken, dat een mens met zijn insrumenten naar de uiterste grens van de aardatmosfeer of mis schien zelfs er voorbij zal brengen in de raadselachtige diepte van de in- terplanetaire ruimte. {IN DEZELFDE radiouitzending zwaai den leidende personen uit luchtvaart kringen de Internationale Burgerlucht vaart Organisatie van de UNO lof toe voor haar bijdrage tot de veiligheid in de lucht en voor *t neerhalen der slagbomen voor het internationale luchlvaartverkeer. Dr. Edward War ner. president van de ICA Oganisatie, zei, dat 't op de duur zeker mogelijk zal blijken van atoomkracht gebruik te maken bij het luchtverkeer. Hij zei. dat hierdoor de huidige commer ciële actie-radius van 3000 tot 50.000 mijl vergroot zou worden. Hij voor spelde. dat men tegen 1960 binnen zes uur over de Atlantische Oceaan zou vliegen. IN DE KUNSTRUBRIEK trad een oude meester voor het voetlicht. In Boston ontdekte de directie van het Museum voor Schone Kunsten, na 18 maanden aan het schoonmaken van 'n met roet bedekt, niet geïdentificeerd schilderij te hebben gewerkt, een bui tengewone schat. Onder een aantal dikke lagen vernis, die er in de loop der tijd op aangebracht waren, vond men een origineel schilderstuk van Tintoretto De geboorte van Chris tus geschilderd omstreeks 1574. IN WASHINGTON trekt de première van een bijzondere film veel publiek. De film draagt tot titel De Titaan en zij beeldt het leven uit van Michel Angelo. waarvan zijn kunstwerken, 400 jaar geleden door hem nagelaten nog getuigen. Er treden geen spelers of figuranten in deze film op men hoort slechts de stem van de vertel ler, Frederick March en aanschouwt de werken van de schilderbeeldhou wer. De film werd 12 jaar geleden ge maakt door een Zwitserse regisseur, Curt Oertel. Robert Flaherty, die Nanook en Louisiana Story regisseer de, zag hem het eerst, toen het Ame rikaanse leger een copie uit Frank rijk meebracht, waar de Nazi's haar vertoond hadden om hun zogenaamde belangstelling in culturele zaken te demonstreren. Flaherty gaf de film Uit voor verspreiding over de gehele wereld, terwijl hij er de tekst, gespro ken door March. aan toevoegde. Een bélangwekende nevenverschijnsel is de enthousiaste belangstelling van de schooljeugd, die in groepsverband de film gaat zien. IN 1946 ONTDEKTE een Amerikaans geleerde, die het oerwoud van Zuid Mexico onderzocht, een geweldig in steen gehouwen hoofd, dat ongeveer 2000 jaar oud moet zijn. Het Ameri kaans Museum voor Natuurlijke Hi storie in New York nam maatregelen om het daarheen te laten vervoeren teneinde het ten toon te stellen. Toen aan de directie werd meegedeeld, dat het door de vloer van het museum zou zakken kwam deze op zijn beslis sing terug. Het hoofd weegt 30 ton, is 9 voet hoog, 6 voet breed en 20 voet in om trek. Het vertoont gelijkenis met het hoofd van een man. Hoe de steen uit een stuk naar zijn huidige plaats in het oerwoud vervoerd werd is een raadsel. De dichtstbijzijnde plaats waar men deze soort steen aantreft bevindt zich 60 mijl er vandaan. Om de vondst tentoon te stellen liet het Museum in gips een getrouwe co pie van het stenen hoofd vervaardigen De copie, welke bestaat uit 20 delen, wordt thans in New York tentoon gesteld. DE AMERIKANEN besteedden deze week enige aandacht aan twee ver jaardagen. Vijf jaar geleden, op 25 April 1945, werden in San Franciscc de besprekingen ingeleid over he' Handvest der Verenigde Naties. Op dezelfde dag had de eerste verenigin' van Amerikaanse en Russische troepe- plaats aan de Elbe, bij Torgau i Duitsland. De capitulatie van Duitse strijdkrachten volgde spoedig daarna op 6 Mei 1945. Deze week bracht de Washington Post dit feit in herinne ring met de woorden: President Truman begroette de sa menkomst der treepen bij Torgau als een aanwijzing, dat de samenwerking van onze landen voor vrede en vrij heid een doeltreffende samenwerking is. Thans, vijf jaar Tater, trekken d Amerikanen een vergelijking tuss-: de schitterende Vooruitzichten va toen en de spanningen, welke ziel thans in de wereld voordoen. Advies van een deskundige: In mijn buurt woont een flinke knaap, zo van een jaar of achttien, die door zijn ouders op de handen wordt gedragen: hij heeft prachtige cijfers op zijn rapport van de vijfde klas HBS, is altijd het middelpunt van zijn vrienden en is tevens num mer één op het sportveld. Een tijdje geleden kwam hij eens op mijn spreek uur. want hij had wat last van zijn bovenooglid, wa\ pijnlijk was. vooral wanneer hij met het oog knipperde Nu behoefde ik geen dokter te zijn om meteen een diagnose te kunnen stellen: het was een klein zweertje („strontje", is eigenlijk de echte Hol landse naam) wat de rand van dit ooglid sierde. Ik gaf hem een zalfje mee en adviseerde hem voorzichtig met het oog te zijn. vooral niet in het oog te wrijven of er op te druk ken. Vijf dagen later zag ik hem terug, bijna onherkenbaar. Wat eens een nor maal oog was, zag er nu als een rode gezwollen massa uit; hij kon de oog leden niet meer van elkaar krijgen. De etter stroomde uit de oogspleet. Maar wat erger was: hij had hevige pijn in het oog; hij zag er erg slecht mee. als hij met veel moeite de oog leden van elkaar haalde en kon geen licht in het oog velen. Wat was er gebeurd? Drie dagen na het bezoek aan mijn spreekuur was hij met enkele vrien den naar het voetbalveld gegaan en ze hadden met elkaar een balletje ge trapt. En mijn patiënt, die met zijn wat pijnlijke oog slecht zag. had moeite de bal goed op te vangen. In volle vaart sloeg de bal tegen zijn ontstoken ooglid. Het zweertje brak onmiddellijk open, terwijl de balveter een kras op het hoornvlies van het oog maakte. Door ijverig werken van een oogarts, met behulp van penicilli Be en andere moderne geneesmiddelen is het na vele weken toch nog ge lukt onze jonge vriend zijn oog te laten behouden. Waarom ik u deze geschiedenis ver tel. Het is mijn ervaring, dat er in het algemeen erg weinig aandacht aan de gezondheid van het oog wordt gewijd. Het oog is een zeer kunstig opgebodwd orgaan, een systeem van lezen, diaphragma's en electrische waarnemingsapparaten. De natuur is met het oog erg voorzichtig: ter be schutting hebben we oogleden, terwijl de voorzijde van het oog voortdurend vochtig wordt gehouden door een ir rigatiesysteem, de traanzak. U be grijpt wel, dat iedere ziekte van of in de buurt van het oog ernstige be schadigingen van dit ingewikkelde or gaan tengevolge kan hebben. Het gebeurt dikwijls, dal we een vuiltje of stofje in ons oog krijgen. Meestal waait er op straat zo iets in. Het komt op het oog terech. Als reac tie zendt de traanzak onmiddellijk 'n hele stroom van extra traanvocht naar buiten om het ingewaaide stofje weg te spoelen. Wrijf dus, wanneer u iets in het oog hebt. nooit, maar knip per enkele malen, net zo lang tot het vuiltje weggespoeld is. Komt het stofje of stukje metaal met grote snelheid aan. dan boort het zich vast in de buitenste wand van het oog. het hoornvlies. Dit is gevaarlijker: het kan door het traan vocht niet worden weggespoeld. We krijgen een stekend pijnlijk gevoel in het oog. Nooit wrijven; u zou de verwonding van het hoornvlies groter kunnen maken! Laat iemand kijken.! ziet hij het vuiltje, dan mag hij hef voorzichtig met de tip van 'n schone doek proberen te verwijderen. Nooit vaste voorwerpen of puntige instru mentjes hiervoor gebruiken; ik heb hierdoor soms de akeligste complica ties zien ontstaan. Iemand, die een vuiltje in een oog heeft, dat hij zelf niet kan verwijde ren, behoort bij de dokter thuis. Hij kan op de eerste plaats de pijn ver doven en beschikt op de 2de plaats over bijzondere instrumentjes tot ver wijdering van ingewaaide voorwer pen. Mijn patiënt, waarover ik schreef, had door de scherpe voetbalveter eveneens een krasje in het oog ge kregen, waarin direct de vieze etter uit het „strontje" kwam. Het gevolg was een zeer gevaarlijke infectie, die juist op het laatste ogenblik nog kon worden tegengehouden. Weest dus al tijd voorzichtig met een oog dat pijn lijk of ontstoken is. De stad Wenen lijdt op dit ogen blik onder een staking, die voor de bevolking wel heel onaangenaam is. Sinds weken weigeren nl de leden van het technisch personeel van de staatstheaters te werken, daar de mi nister van financiën niet wil capitu leren voor kleine looneisen van het personeel. De inwoners van Wenen gaan ten minste eens per maand naar hun thea ter, ook zij, die voor dit genot zorg vuldig de centen terzijde moeten leg gen. Zelfs in de woelige dagen van de bevrijding hebben zij het theater niet vergeten. Men kan dus begrijpen, dat een staking van een zo kleine groep op grond van eisen, die voor het staatsbudget nu niet zo heel veel te betekenen hebben, het gesprek van de dag is. De regering kan echter moeilijk aan de gestelde eisen toegeven, omdat dat zoveel gevolgen zou hebben. Het is nu eenmaal zo, dat ambtenaren in Oostenrijk aanzienlijk slechter wor den betaald dan de mensen in het vrije bedrijf. En er zijn verschrikke lijk veel ambtenaren in Oostenrijk. De helft der staatsuitgaven moet worden aoruikt voor de betaling van amb tenaren en gepensionneerden. Om wat cijfers te noemen: er zijn op het ogenblik 260.000 ambtenaren in Oostenrijk, dat is 90.000 meer dan in 1938 en driemaal meer dan in 1918, toen het ambtenarendom al als een ondraaglijke last werd beschouwd Met de gepensionneerden is het nog erger. Jaarlijks groeit het leger gepensionneerden. dat ontstaan is door de drie grondige zuiveringen van het ambtenarencorps, die in 1934 in 1933 en in 1945 werden uitgevoerd, met enige duizenden aan. In totaal eet er een millioen Oos tenrijkers (als men de gezinsleden er bij telt een kwart van de bevolking) op het ogenblik uit de staatsruif. Voor het personeel van de staats theaters beteken al deze ambtenaren- narigheid in elk geval, dat zij nog wat langer zullen moeten doen met hun tegenwoordige lonen. Want niet waar, als er één schaap over de dam isEn voor dat volgen is de minis ter nu juist zo bang. Blaffende hond liet vrouw flauw vallen Lach gerust als u zin hebt.'de be woners van Ceres in Schotland zullen er niet minder stellig door overtuigd zijn, dat er een sprekende hond in hun dorp rondloopt. Blackie heet het beest. Hel is een pekinees van vier en een half jaar oud. die volgens het zeggen van zijn baas al drie jaar lang praat. Goed, zijn vocabularium is beperkt maar dat neemt niet weg, dat vee artsen van verbazing hun handen in- een hebben geslagen, dat twee vrou wen flauw zijn gevallen toen Blackie tegen haar sprak en dat mannen, die in het huis aan het werk waren haas tig in hun thermosflessen keken of ze wel heus thee hadden gedronken. Hallo, zei Blackie laatst tegen mij. Het woord werd duidelijk uit gesproken en de stem was die van een hese papagaai. Mevrouw Beat- tie zei: Toe. zeg het nog ectA maar Blackie draaide vervelend zijn kop om en het geluid dat uit zijn bek kwam klonk als: „Nee, nu niet." Veearts Rice vertelde: „Er is geen twijfel aan. dat die hond geluiden kan voortbrengen, die op de mense lijke stem gelijken. Zijn uitspraak is niet perfect, maar men kan heel dui delijk begrijpen wat hij wil zeggen. In de Verenigde Staten worden door regenmakers pogingen aangewend om een eind te maken aan het ernstige gebrek aan water van een der groot ste steden van de gehele wereli New York. Zij passen de door de be kende met de Nobelprijs onderschei den chemicus dr. Irving Langmuir uitgevonden methode toe bij hun po gingen meer regen te laten vallen in het gebied waaruit deze stad zijn drinkwater betrekt. Na afloop der besprekingen met dr Langmuir hebben de stedelijke auto riteiten besloten tot een campagne, die zes maanden zal duren. De Ame rikaanse meteorologische dienst heeft beloofd hierbij zijn medewerking te zullen verlon«*Ti. De pogingen worden ondernomen in het gebied van het Catskill geberg te ten noordwesten van New York. Hierbij zullen vliegtuigen en op vrachtauto's gemonteerde speciale in stallaties. die grote hoeveelheden rook uitbraken gebruikt worden. De bevelen worden vanuit een enkele post per radio doorgegeven en hier worden ook inlichtingen verzameld inzake het optreden van gunstige weersomstandigheden in het betrok ken gebied, waarbij een groot aan tal deskundigen en vrijwilligers hun medewerking verlenen. Voor regen- maken is nl een speciale bewolking nodig: ondergekoelde cumuluswolken. De vliegtuigen strooien kristalletjes koolzuursneeuw (droog ijs) in nauw keurig berekende hoeveelheden en op een zorgvuldig uitgekozen tijdstip in de ondergekoelde wolken uit. Dr. Langmuir wijst er op, dat het uit strooien van koolzuursneeuw slechts dan succes heeft als de sneeuw pre cies op dat ogenblik uitgestrooid wordt, dat een kettingreactie van kristaïlisatieprocessen ontstaat, waar door de regen begint te vallen en blijft vallen. Als hulpmiddel bij deze berekeningen worden verplaatsbare radarinstallaties gebruikt, die ook ge bruikt worden om na te gaan of en in hoeverre de pogingen met succes bekroond werden. De toestellen om rook in de luclr te brengen worden voornamelijk ge bruikt als de weersomstandigheden ongunstig voor het gebruik van vlieg tuigen zijn en met deze toestel!-- worden milliarden deeltjes zilverjodi de in de Lucht gebracht met de be doeling, dat deze in ondergekoelde wolken aanleiding tot regenvorming zullen geven. Zowel de deeltjes koolzuursneeuw als de deeltjes zilverjodide het ge bruik van deze stoffen kost weinig Ik kan er geen verklaring voor ge ven. Mevrouw Beatie zei: „Onlangs kwam er een buurvrouw op bezoek en Blaqjcie. die op haar schoot sprong, zei vriendelijk: „Hallo!" Ze viel flauw Het was verschrikkelijk. Maar de postbode, de boodschappenjongens en de dorpskinderen vinden het al heel gewoon om Blackie te horen praten. Op een goede dag belde ik rv: man op. Hij hield de hoorn voor Blackie's -bek en toen hij mijn stem hoorde, zei hij zijn gebruikelijke Hallo. Maar tegen vriendinnen van mij wilde hij geen woord zeggen. Als hij een suikerklontje wil hebben zegt hij: Suisuien als hij het op heeft: Mmm, mmm.! Af en toe als het regent vragen wij aan hem of hij een wandelingetje wil maken. Hij kijkt dan eens naar buiten en zegt dan: Nee. nee. Dat zegt hij altijd, wanneer we hem iets willen laten doen. waar hij geen zin in heeft. vervangen volgens dr. Langmuir de stofdeeltjes die bijna altijd in gro te getale in de lucht zweven en zij vormen kernen, waaromheen zich kleine ijskristallen vormen. Gewoon lijk vormen deze ijskristallen zich reeds ais in de ondergekoelde wolken vocht op de stofdeeltjes condenseert. Bij dit condensatieproces komt warm te vrij en door deze warmte stijgt de wolk in de koudere omringende lucht omhoog. Door het contact met deze koelere lucht worden de ijskristalle- tjes groter en nemen in aantal toe tot een punt bereikt wordt, dat het uit de wolk begint te regenen. Verwacht wordt, dat de pogingen om de halflege reservoirs van New York te vullen de kennis op dit ge bied zullen vergroten en er toe zullen bijdragen een eind te maken aan het verschil van mening over de doeltref fendheid van de verschillende metho den. die hierbij toegepast worden. Als eerste adviseur bij de uitvoering van het project „Cirrus 2", een weten schappelijk onderzoek, dat door de General Electric Company en Ameri kaanse regeringsdiensten gezamenlijk wordt ingesteld, heeft dr. Langmuir veel tijd besteed aan het perfectionna ren van deze methoden, daar de resul laten tot nu toe nog zeer wisselvallig zijn. In enkele gevallen worden vol ledige successen gemeld, in andere volkomen mislukkingen. De gegevens, die bij deze campagne verzameld zullen worden, zullen door commissies van deskundigen nauw keurig besudeerd worden, o.a. door 'n commissie, waarin- zes wetenschappe lijke onderzoekers van universiteiten en hogescholen in New York zitting hebben. Dr. Victor K. La Mer van de Universiteite van Columbia, de voor zitter van deze commissie, wijst er op dat de resultaten v. deze campag ne in het binnen- en buitenland met spanning worden tegemoetgezien. daar regenmaken /van groot belang kan zijn voor droge streken in de ge hele wereld. WOENSDAG 16 MEI 1950 Hilversum I NCRV 7.00 en 8 00 Nws en gr.. 9.00 Voor de zieken, 9.35 Symphonisch concert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.10 Hoorspel, 12.05 Glanspunten uit de steravond, 12.33 Ensemble Lachmann, 13.00 Nws, 13.25 Ein Deutsches Requiem van Brahms. 14.40 Zigeunermuziek, 15.00 Mannenkoor, 15.30 Populair orgelspel 16.00 Jeugduitzending. 17.30 De Zaka- para's. 18.00 Dameskoor. RVU: 18.30 Causerie over sterrekunde. NCRV: 19.00 er» 20.00 Nws. 19.15 Boekbespre king. 20.15 Koninklijke militaireka pel, 20.55 Herdenking Mei. 1940. 21.15 Kamerorkest, 22.00 Tien jaren, klank beeld. 22.15 Busch-strijkorkest. 23.00 Nws. 23.15 Avondmelodie (gr.). Hilversum II VARA 7 00 en 8.00 Nws. 8.15 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9-00 Schubert-programma. VPRO: 10.00 Toespraak en Morgenwij ding. VARA: 10.20 de vrouw. 11.00 Pooulair non-stop. 12.00 The Ramblers 12.38 Gram.. 13.00 Nws. 13.15 Metro- pole-orkest. 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Jeugduitzcn ding. 16.30 Voor de zieken, 17.00 Jeugd uitzending, 17.30 Pianoduo, 18.00 Nws 18.30 Strijdkrachten, 1900 Causerie. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20 00 Nws. 20.10 Russisch concert, 21.15 Fatale rekening, hoorspel, 22.25 Kwartet Jan Corduwener. 22.45 Sport reportage. 23.00 Nws. 23.15 Dansmuz. Eerst na een paar ogenblikkeu had hij zijn zelfbeheersing terug. Toen pakte hij Sabine bij de hand en zei vaderlijk: „Enwilt u nu nog zo graag met deze- man mee? Is dit optreden niet tekenend?" Zacht trok zij haar hand terug. Koppig zei ze: „En toch ga ik met hem mee!" Opeens sloeg zij beide handen voor haar ogen. „O, ik heb Bianchi verge ten" mompelde zij toen, „helemaal vergeten. Hoe kon ik dat doen?" „Vergeten? Wie is vergeten?" „Bianchi!Autonio Bianchi. Hebt u- niets over hem gehoord?" „Neen" antwoordde Collin, ..(lie naam hoor ik nu voor het eerst." „Laten we dan even naar Pepperlll gaan" riep Sabine, die wedt het misschien nog." Met een paar woorden legde zij uit. dat Biauchi de acteur was geweest en voor haar vader en haar geduren de de overtocht een grote steun was „Ik moet weten waarheen hij gegaan is" zei het meisje beslist. „Overigens heb ik ook nog wat ver geten" zei Collin. „U wilt met Egil- 8oii mee naar Pennsylvania. Een groot land, maar misschien ontmoet u daar overste Bouquet. Hij is een Zwitser, komt uit Geneve en is com mandaat van het regiment Royal A- inericans. Een moedige kerel en een uiterst fatsoenlijk mens. Meer weet ik ook niet over hem. Maar als u lu de gelegenheid komt, informeert u dan hier en daar eens naar zijn troepen. Ze zijn ergens in fort Pitt gelegerd." Sabine scheen over iets na te denken. „Wanneer die bank de 169 poiul sterling uitbetaalt, is dat dan voldoende om de schuld aan de rede rij in te lossen van mijn vrienden?" „Neen, dat is het zeker niet" luid de bet antwoord. „Het gaat om zes volwassenen en vier kinderen. U zoo vermoedelijk net de schuld van de helft kunnen betalen De heer Pepperil de enige deelge noot van de firma gebroeders Peppe ril, ontving Sabine en Collin hartelij ker dan zij wellicht gedacht hadden. Hij toonde duidelijk zijn verbazing toen hij hoorde dat het meisje van plan was mee te reizen naar Penn sylvania. ..We hadden hier in Bos ton ook het. nodige kunqpn doeu" al dus merkte hij op. „Dat kan altijd nog" antwoordde Sabine, „kunt u mijn vrienden vrij laten?" „Neen, dat is onmogelijk" zei Pep peril. en er klonk spijt in zijn stem „wij moeten met de rederij afreke nen. Als ik het voor het zeggen had Maar dat i met Egilson mee wilt gaanDaarmee bereikt u niets." Collin informeerde nu naar Bian chi en Pepperil. sloeg de handen in een alsof hij ten diepste geschokt was. „Ik begrijp niet dat u juist naar hem informeert, want juist hij is een der weinigen die op geeu enkele wij ze zijn overtocht niet werken kan verdienen een acteurzelfs een kind zou meer kans maken op een betrekking." „Maar is hij dan geen schoenma ker" informeerde Sabine. „Schoenmaker?" vroeg Pepperil vol verbazing. Doch Sabine liad haar volgende vraag al gereed. „Waar is Wj op dit ogenblik?" Pepperil blikte verlegen naar de grond. „Hij is opgesloten in de ge vangenis" antwoordde hij toen. „Wat?" bracht Sabine verschrikt uit. „Tja. hij staat bij ons in de schuld en we zagea geen andere oplossiug" verontschuldigde Pepperil zich. ..Ili ga hem opzoeken."- zei Sabine ..dat is toch wel goed?" Pepperil maakte geen bezwaar en wees hun de weg naar een somber gebouw. Een cipier giug hun voor door een donkere gang. waar het muf rook. Hij opende eindelijk een der deuren. Sabine en Collin zagen een kale vierkante ruimte, waarin mannen, vrouwen en kinderen zich ophielden. De meesten lagen op vuile bossen stro. vier mannen waren in een hoek aan het kaarten. Hier be vond Bianchi zich dus. Toen na een half uur de gevangenis poort achter Sabine en Collin dicht viel vergezelde Bianchi hen niet. Evenmin wist hij of'hij weer in vrij heid gesteld zou worden. Hij had al leen hoop dat dit ln de loop van de dag zou gebeureu ook al zou het nog jaren duren voor hij zich weer een vrij mens zou kunnen voelen. Collin outtrok zware rookwolken aan zijn pijp toen hij weer m?t Sa bine ot» straat stond. „U zult wel eeret naar de „Ge kruiste Sleutels" willen" zei hij. Ik zal u daarheen brengen en ga dan nog even met Egilson en Pepperil over uw beschermeling praten. Het zal niet meevallen om de farmer ervan te overtuigen dat Bianchi ook mee moet." „Ik kan hem hier toch niet aan ziju lot overlaten?" riep Sabiue uit. „Opgesloten om niets, alleen omdat andere mensen door hem geld willen verdienen. Het is verschrikkelijk." Dat was dus Bedfort Het raampje waardoor Sabine naar buiten tuurde, was misschien s'ijf handpalmen breed. Bovendien was 't zodanig aangebracht in de schuine wand van de enige kleine kamer on der hei dak van hei blokhuis, dat ie mand die iets wilde zien hoofd en schouders naar buiten moest wurmen Groen waren de maïsvelden die zich zover het oog reikte in de stra len van de opkomende zou koesterden Heel in de verte vormde een donker blauwe streep de grens. Daarachter scheeu zich opnieuw een eindeloze ruimte uit te- strekken. Sabine keek naar de heuvels, c- veneens met mais- en korenvelden be groeid. Waar het bos begon ont dekte zij een stuk of zes lange blok hutten. Meer was er niet te zien. Dus dit was Bedforteen hand rol gebouwtjes, waarvan het groot ste, waarin zij zich bevond, aan Egil sou behoorde. Veertien dagen waren zij onderweg geweest, tot zij de avond te voreu. iu het donker, aangekomen waren Het eeuwigdurend gepiep van de asseu en het onophoudelijk schokken en sto ten van de wagen zonder veren, wa ren gedurende de reis een kwelling geweest. De reizigers waren blij dat het einde der reis gekomen was. al voelden zij zich nog steeds niet ge rust. Wat zou er uu gebeuren? Bo vendien hadden enkele lantaarns een schamel licht verspreid, zodat men zich haast op de tast moest bewegen. Juist toen Sabine zich van haar uitkijkpost wilde terugtrekken hoor de zij kinderstemmen. Uit een der blokhutten kwamen de vier kinderen van het echtpaar, dat Egilson in dienst had genomen, naar buiten, la chend en joelend. Meteen ook hoorde Sabiue vlak bij huis hoefgetrappel en zag zij Egilson. blootshoofd op 'n zwart paard wegrijden: zijn lang geel haar wapperde in de wind. Dan voel de zij dat er iemand aan haar japoa trok. Het was het halfbloed-meisje Nancy, met wie zij de kamer deelde. Nancy was 18 jaar oud eu men zag haar goed aan dat zij een Indiaanse moeder had gehad: glad. zwart haar, en eeu bronskleurige huid. zwarte ei gen. die geen moment in rust waveu. stonden in eeu regelmatig knap ge zicht. „Het is tijd om naar beneden te gaan Missy". zei Nancy, de aanspreektitel gebruikend van de negerslaven voor de blanke vrouwen. Het vertrek dat de beide meisjes moesten delen was zo klein, dat zij zich achter elkaar langs het bed moesten wringen. En de trap naar beneden leek meer op een ladder. Beneden wachtte reeds de vrouw van Weber. de moeder van de vier kinderen. Angstig vroeg zij Sabine: „Wat gebeurt er nu met ons? Nie mand schijnt het te weten. Als ont bijt kregen we brood en melk, maar waar slapen we voortaan? Waar is ons onderdak? En hoe moet het met de kinderen? Met dit negerinnetje hier kan ik niet eens spreken. Die verstaat mij net zo min als ik haar!" „Nancy is geen negerin". ant woordde Sabine, zij is een halfbloed. Zij heeft een Indiaanse moeder." Nancy stond er bij en liet haar wit te tanden zien. vriendelijk lachend. Maar of zij werkelijk lachte of uit drukking gaf aan haar verachting, konden de blanke vrouwen niet uit maken. „Waar is m'neer Egilson naar toe? informeerde Sabine. „Weet ik niet", zei Nancy. „hij zegt nooit waarheen hij gaat". Sabine vroeg niet verder maar zij ging naar bniten. De gehele morgen wist niemand van de emigranten eigenlijk wat or van hen verwacht werd. Sabine zorg de dat haar landslieden tenminste 'n kop thee kregen, alsmede een bord soep. Als ze Nancy iets vroeg kreeg zij of geen antwoord of de Inlich tingen waren verkeerd. Toen ze om thee vroeg wees Nancy een zak meel aan. Hom om een vuur te maken was er niet. Maar Sabine ontdekte bij de stal een hoge stapel houtblok ken. Na het eten ging Sabine op verken ning uit. De koeienstal was leeg. Klaarblijkelijk waren de beesten in de wei. Zo was het bij haar thuis ook geweest. ThuisSabine daclit er met weemoed aan. nu zij zelf geen eigen huis meer kende. In het varkenshok ontdekte zij 3 zeugen en een groot aantal biggen. Daarnaast lag de kippenren. Daar achter bevond zich een vrij hoge heg met enkele toegangen. Een der drie negerslaven trad haar echter iu de weg. toen Sabine door een der hek ken naar buiten wilde gaan ..Missy mag hier niet door", zei hij iu ant woord op haar vragende blik. ,.'!e meester heeft het gezegd!" Het levk een ogenblik of Sabine er niet aan dacht te gehoorzamen. Even keek zij de slecht geklede neger, een oud man. strak aan. toen draaide zij zich. zonder een woord te spreken om en ging terug naar huis. Zij beet zich op de lippen: zo dat was verboden. Ze werd dus als een gevangene behandeld Nancy was niet boven op de slaap kamer. Sabine constateerde het niet zonder opluchting. Het was een rom melig vertrek. Stellig was de be woonster te lui geweest om orde iu de chaos te scheppen. Sabine begon zuchtend de rommel op te ruim ju. Daarna giiig zij op het bed zitten en haalde een boekje uit haar koffer. Het was een zakagenda, die zij op sloeg bij de datum 11 Juni. Reeds twee maanden waren verstreken sinds haar vertrek uit Amsterdam. Wanneer kon zij er oprekenen e^a brief van Gerard te krijgen? Elke dag kon cr een in Boston arriveren. Gerard had haar heslist direct na het overhaast vertrek van do Meer min geschreven. Wel had Collin be loofd haar een brief uit Amsterdam oumiddellijk te zullen nazenden, maar verder dan Fort Pitt werd die ni*t gebracht. En dat lag nog een dagre's van Bedfort af. Op de reis naar Bed fort had men het fort niet bezocht, anders had Sabine stellig gevraagd of m«iu een brief voor haar door zou zenden.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3