Mine Huriier De Meifeest-Viering in de Wieringermeer Poolse tentoonstelling bij Gerzon Raad Alkmaar ging accoord zonder stemming met verhuur korenbeurs aan wolfederatie „Wij moeien van deze mensen af; goedschiks of kwaadschiks! Het noodlot van Uit de afdelingen Wieringermeer van 10e Partij van de Arbeid, VARA en I NW gevormde Meicomitè, organiseer dc Zaterdagavond in de zaal van de Maaier het Meifees; voor hare leden. De zaal was 'uistekend bezet en het iomite had voor een vrolijke passende versiering gezorgd. Rode en groene slingers waarbov<en lila Vulpen gaven de zaal een vrolijke aanblik. Het po dium was behangen met de nationale driekleur en de verschillende vlaggen van P.v.d.A. een aangesloten verent gingen bij het NVV. De avond werd namens he. Meico mite geopend door de heer Goedhuis, die op de "betekenis wees van de Mei- leuze van dit Jaar. Een bon; programma werd behalve de Meirede van Ds. Vink het publick voorgezet De heer J. G. Addens werd gefeliciteerd met zijn verkiezing to; lid van de Prov. Staven. Gesteund door het koortje zong men bi) de aanvang de Socialistenmars. In htt midden van de zaal waande men zich op de speelweide, daar was een Meiboom opgesteld en werden op de muziek van accordeon en mandoline meidansen die door de heer Holl wa ren Ingestudeerd door de jeugd uit gevoerd. He; programma bestond voor.s uit kleine toneelschetsen, die door verschil lende dames en heren werden opge voerd. Mevr. Joustra-Napjes declameer de enige gedichten van Adema van Scheltema en Garm; Stuiveling. Het koortje zong onder leiding dc heer Holl o.m. Morgenrood, Eens, hrt lied van de Arbeid en Op naar het licht verwijl tot slot een goed ta bleau „Verenigd Europa" me; spreek koren en zang werd geboden. De Meirede van Ds. Vink De Meileuze: met een werkend Ne derland voor een verenigd- Europa, werd door Ds. Vink in een pakkend be toog verklaart. Spr. noemde deze leuze een geluk klge leuze en zag hierin aangegeven de concrete doelstelling en taak van het democratisch socialisme, beiden ziyi gebonden aan de verwerkeling van he; internationale socialisme- Een wer kend Nederland is nier denkbaar zon der de socialistische ordening. Het socialisme is de voorwaarde voor de bevrijding van het gevaar der werke loosheid. Daarom is de roep om ir.du stralisaïie begrijpelijk; onze bodem kan de eigen bevolking nier meer voeden, wij moeten voedsel importeren om onze gelijk moeten wij exponeren om onze Invoer te betalen. Het gevaarlijke is echter dat deze leuze overal weerklinkt waardoor he; gevaar van overproduc tie on'cstaat. Spr. wijst er vervolgens op dat uit deze overproductie vergroo door anderconsumptie loondr. te wijten aan de concurrenae) weer crisis: stag natie in de afzet, sluiting der fabrie ken en massa ontslag teweeg brengt. Spr. herinner,: aan de massa werke loosheid uit de dertiger jaren, de mate rlele en morele ellende die daar uit voort Is gekomen en de voedingsbodem die hei; communisme daarbij heeft. De enige waarborg hiertegen is de ordening, d.w.z. de geleide economie die productie onder overheidsleidrng en controle op grondslag van behoeftcra ming. Spr. zet de tegenstelling tussen geleide en vrije economie op duidelijke wijze uiteen. Ook de vrije economie heeft een behoefteschat.ing maar op basis van winst, waarvan men de be vrediging over laat ®an de individuele ondernemers. He'c ontoereikende van deze metho de is ons overduidelijk gebleken. Zij is door de jaren verouderd en veroordeeld- Vervolgens wijst spr. er op dat- het socialisme is een voorwaarde voor een verenigd Europa. In Europa zijn diep gewortelde tegentellingen die uit his torische oorzaken zijn te verklaren. Het zijn niet alleen de rassen en cultu rele tegenstellingen, doch vooral de economische tegenstellingen die Europa uiteen houden. Dit laatste is door he: marxisme zeer scherp gezien. Men be concurreert elkander werp»- hoge tol muren op. alles gevolg van de kapita listische wanorde waaruit steeds weer oorlogen zijn ontstaan. Spr. gaat de lijn na die Europa heeft gevolgd van vanaf de oorlog van 1870, waaruit steeds de imperialistische achtergrond zich openbaarde. Ordening van produc.ie en verdeling van grondstoffen is een internationale eis. Alleen een socialistisch geordend Europa zal een verenigd Europa zijn het breng; beëindiging van de kapit3lis tische en imperialistische en militairis tische 'tegenstellingen. De grote schaduwzijde hiervan is de de verbrokenheid van het socialisme zelf Het gaat om de democratie of de dictatuur. Het Communisme wil de kor": ste weg. die de langste zal blijken te zijn. De lange en moeilijke weg is die van het democratisch socialisme- Het communisme zal aan zijn eigen span ningen bezwijken, maar voor het zover is kan het nog veel onheil stichten. Het coinmunLsme In Rusland begon nen is een wereldmacht, en wat het zo gevaarlijk maakt het heeft overal zijn vijfde colonne: het speculeer; op de in nerlijke zwakheid en verdeeldheid van zijn tegenstanders. Van belang noemt spr. daarom het Atlantisch Pact: het zal ecber moeten blijken of deze militaire macht. Stalin alleen in bedwang kan houden. Ook politiek en economisch moet Europa ten eenheid zijn. di; betekent socoalistische ordening. Wij zijn van dat alles nog ver af- Amerika waar het liberalisme nog steeds hoogtij vier, gaat economisch langs een afgrond. De ruk naar rechts in verschillende landen en ook in ons land, vergroot het gevaar voor mslaise en de speculatie van Stalin op een cri sis in Europa vergroot het gevaar voor het communisme. Men behoeft maar aan Italië, Frankrijk en Wes; Duits land te denken: zonder oorlog vallen deze landen Rusland in handen. Men vergeet wel eens d3t het communisme op 200 km van onze grenzen staat. En wanneer de vloedgolf eens aan he; rollen raakt God zij ons volk en West Europa genadig Tegenover deze achtergrond s'aat de taak van het interna;ionaaI demo cratisch socialisme; de opbouw van een politiek en economisch verenigd Europa, onafhankelijk van Amerika en een bolwerk van vrijheid tegen Rus land. Een Europa waar mensen in vrijheid en zerder vrees kunnen leven -n. In het modemagazijn Gerzon in Amsterdam wordt een tentoonstelling gehouden, welke ten doel heeft het Nederlandse publiek op de hooge te brengen van wat men in Polen voor het kind heeft gedaan sedert 1945 en wat men verder van plan is te doen. De onbevooroordeelde bezoeker van de tentoonstelling zal zich ongetwij feld nog enkele feiten herinneren, zonder welke hij zich geen juist oor deel zou kunnen vormen over het geen hij ziet. Voor alles moet hij be denken, dat in Polen voor 1930 de bescherming van het kind weinig te betekenen had. In de steden was deze bescherming volstrekt onvoldoende, op het land 69 pCt van de bevol king van Polen leefde in die tijd op het platteland ontbrak zij vrijwel geheel. Datgene, wat wij thans zien. is ontstaan in de jaren 1945, 1946,1947 1948 en 1949. Dat wil zeggen, in de jaren onmiddellijk na de oorlog. Is het nog nodig te zeggen, wat deze oorlog voor Polen betekend heeft? Het aantal mensen, dat Polen ver loren heeft, is gelijk aan de hele be volking van Zweden, terwijl volgens de Amerikaanse journalist John Gun- ther. alleen reeds Warszawa, de Pool se hoofdstad, in de oorlog meer men senlevens heeft verloren, dan de Ver enigde Staten en het Britse Rijk te zamen. Het programma van zorg voor het kind maakte deel uit van het drieja rig herstelplan van Polen, evenals thans van het zesjarig industrialisatie plan. Dat is trouwens volkomen na tuurlijk. Het industrialisatieplan van Polen is immers tegelijkertijd een socialisatieplan. Stellig heeft nooit 'n land een begin gemaakt met staats zorg voor het kind onder zulke moei lijke omstandigheden, bij zulk een nijpend gebrek aan middelen, onder de druk van zo'n grote nooddruft. Dit is wat men in gedachten moet houden bij het bekijken van deze ten toonstelling. Zoveel is zeker, dat Polen zijn jeugd geeft wat het kan, om in haar geheu gen de kwade herinneringen aan de oorlog uit te wissen en *n generatie op te voeden, over wier wieg de nieu we Republiek'zich heeft gebogen als een moeder, om het opgroeiend ge slacht voedsel, geneesmiddelen, speel goed, boeken en scholen te verschaf fen, de schoonheid van haar zee, de wouden van Krynica en de sneeuw van Zakopane. Stichting particulier vervoer in propaganda vergadering Door samenwerkende combinatieste Alkmaar en omstreken van de stichting particulier vervoer is een propaganda- vergaderltrg belegd op Zaterdagavond in café Central te Alkmaar. Op deze vergadering zal het woord gevoerd wor den over de noodzakelijkheid van de commericiele samenwerking in de be drijfstak van bet particulier vervoer en over De stichting particulier vervoer als federatieve overkoepeling van de commerciële combinaties en haar doe! stelling. Spr. besluit met de opwekking in lief den en trouw aan dit ideaal tewerken. De bijeenkoms werd gesloten door de heer Holl. met een hartelijk woord van dank aan Ds Vink voor zijn gloed volle rede. Mr. BERKHOUWER over noodschouwburg De Alkmaarse korenbeurs aan het Luttik Oudorp is voor de periode van anderhalf jaar verhuurd aan de coöperatieve Wolafzetvereniging te Bergen. In een zeer langdurig debat, waarin door de raadsleden van verschillende partijen ernstige bedenkingen over deze verhuur werden uitgesproken, Is het voorstel tenslotte toch met algemene stemmen aanvaard. Er zyn harde woorden gesproken op deze raadsvergadering, zowel aan het adres van de gemeente, die de wolafzetvereniging boven andere gegadigden verkoos naar burgemeester Wytema meedeelde, omdat deze vereniging het gebouw slechts voor beperkte tijd begeerde - als ook aan het adres van de stichting Noodschouwburg, die volgens een contract met de gemeente de beschikking heeft over de korenbeurs. Het bestuur van deze stichting heeft thans voor anderhalf jaar haar rechten op het gebouw laten varen. „Van de Wadden tot het IJ" opnieuw ter sprake 3 en W van Alkmaar menen, dat de vestiging van een wolindustrie in deze stad gunstige perspectieven biedt, hetgeen door de raadsleden niet ontkend werd. Er zal voor deze industrie een kabel moeten worden aangelegd op kosten van de gemeen te. Deze kabel zal echter te zijner tijd dienstbaar gemaakt kunnen wor den in verband met de overbelasting van het electriciteitsnet. De huur van de korenbeurs bedraagt f 5009 per jaar. De heer Sietsma (PvdA) vroeg zich af, hoe het dan met de landbouwten toonstelling moest, die elk jaar in September in de Korenbeurs gehou den wordt en vele bezoekers naar Alkmaar brengt. De heren Hoytink en Van de Borden (AR en CH) acht ten het niet juist, dat de gemeente zonder overleg met de andere reflec tanten hel gebouw wilde verhuren aan de Wolafzetvereniging. De heer Toorenvlied (CPN) zeide verbaasd te zgn, dat het bestuur van de stichting ngodschouwburg niet direct bereid was geweest het gebouw af te staan „Over anderhalf jaar hebben wij van hetzelfde laken een pak" zeide het communistische raadslid. „Wordt het niet tijd, dat hier iets gedaan wordt? De heer Vleugel (KVP) meende, dat er door dit besluit in de toekomst meer werkgelegenheid te Alkmaar zou komen. Mr. dr. Berkhouwer (WD) kwam in een boeiende toespraak op hetcon tract. dat de gemeente met de stich ting Noodschouwburg heeft De juri disch geschoolde spreker viel dit con tract op rechtskundige gronden zeer scherp aan. Hij gaf een korte histo rische uiteenzetting van de nood schouwburg. waaruit bleek, dat het gebouw eerst door de Duitsers tot op slagplaats is gebruikt. Daarvoor werd het voor vele grote bijeenkomste*n. die niet in een schouwburgzaal ge houden konden worden, gebruikt. „Wy hebben een gebouw nodig" zo zeide mr Berkhouwer, „waarin vele grote evenementen, die niet voor de schouwburgen geschikt rijn. kunnen plaats hebben. Sportverenigingen kun □en hier prachtig uitvoeringen ven". Sprekende over de noodschouw burg zeide de heer Berkhouwer nog. dat dc gemeente op één of andere manier van dit contract afkomt. „W' moeten van deze mensen af. als het niet goedschikt gaat, dan maar kwaad schiks" zo zeide spreker, die met dit laatste kennelijk op het hen» welbe kende procederen doelde. Schouwbur gkwestie brandend Burgemeester Wytema zeide in zijn antwoord, dat hij hier niet wilde spre ken over het contract met de stich ting noodschouwburg. De schouwburg kwestie is hier in Alkmaar nog steeds brandend en het bestuur is nog steeds overtuigd, dat het zijn plannen tot uitvoering kan brengen. Naar aanleiding van de opmerkin gen van de heren Hoyink en Van de Borden zeide de voorzitter, dat de gemeente als overheid niets heeft ge daan. dat zij niet had horen te doen. De gemeente behoefde de vroegere gegadigden geen voorrang te verle nen. Voor de landbouwtentoonstelling is al een andere oplossing gevonden. Het blijft een feit, dat door de verhuur van dit gebouw Alkmaar een goede vergaderruimte verliest, doch de bur gemeester meende, dat aan een ver huur gedurende het gehele jaar voor keur gegeven moest worden boven 't gebruik gedurende slechts enkele da gen voor gymnastiekverenigingen of politieke vergaderingen. Mr. Leesberg gaf als wethouder v. bedrijven een korte toelichting op de aanleg van de kabel, die voor het be drijf noodzakelijk is. De wethouder uitte zich voorts in enkele welgeko zen en voorzichtige woorden over 't contract met de noodschouwburg. In tweede instantie bleek de heer Van de Borden (CH) het nog niet eens met de opvattingen van het col lege over de behandeling van de vroegere gegadigden. „Wat zal er over anderhalf jaar geschieden?" zo vroeg de heer Van de Borden. De heer Toorenvlied (CPN» sprak scherpe woorden over de noodschouw burg. „Wij zijn reeds twee jaar lang met een kluit in het riet gestuurd" aldus dit raadslid, „deze zaak moet thans afgedaan worden, want de kwes tie Is voor Alkmaar van zeer groot belang". De heer Toorenvlied sprak over andere mogelijke stappen, die hij in deze kwestie zou doen. De heer Hoytink achtte het nood zakelijk, dat B en W alsnog met de andere gegadigden zou gaan praten. De heer Hoytink vroeg eveneens, wat er nu over anderhalf jaar met het gebouw zou gebeuren. De burgemeester besloot de debat ten met te zeggen, dat het moeilijk v/as te zeggen, wat er over anderhalf jaar zal gebeuren. Geen van de leden verlangde stem ming. Zodoende werd dit voorstel, dat een ware spraakwaterval aan de raad had ontlokt, toch met algemene stem men aanvaard. Advocaat of whisky? Enig debat was er nog over het voorstel van B en W om aan de mi nister van Sociale Zaken een verzoek te richten, opdat aan de tentoonstel ling ..Van de Wadden" een fSpver- gunning zou worden verleend. Enige leden, waaronder de heer Van de Bor den (CH) ergeren zich aan de in het voorstel gebruikte uitdrukking, dat een tapvergunïng noodzakelijk was voor de goede service aan het pu bliek. „Er is tegenwoordig geen sa menkomst, of er wordt een borrel ge dronken", zeide de heer Van de Bor den. Dit verwekte enig gelach bij de andere leden, die uitriepen „borrel? Advocaat,, en whisky"! De burgemeea ter kon zich wel met de opmerkingen van de heer Van de Borden verenigen Verder had deze geen bezwaren, zo dat het voorstel zonder stemming werd aangenomen. Nogmaals de tentoonstelling Door de Alkmaarse VVV is aan de raad een garantie van f 7500.ge vraagd voor een kaasmarktspel, dat vertoond zal worden op de tentoon stelling „Van de wadden tot het IJ" Enkele leden van de raad bleken va huiverig voor dit voorstel, omdat zij niet wisten, of de tentoonstelling nu wel in kannen en kruiken was. Ande ren meenden, dat de VW hiervoor niet bij de overheid moest aanklop pen. Al deze opmerkingen werden door burgemeester Wytema met veei diplomatie weer in het goede spoor geleid. Het zal. zo bleek uit de ver klaring van de burgemeester, een soort openluchtspel worden, in de trant van de spelen van Carel Briels. Er is zojuist een ontwerp ingediend door de Amsterdamse toneelschrijver Vesseur. De gemeente heeft geen sub si die willen geven; wel een garantie, aangezien het bij een batig saldo mo gelijk is, dat de gemeente iets terug krijgt. De gemeente krijgt de beschik krng over de costumes, die later dooi de VVV voor reclame naar ander* landen gestuurd kunnen worden. Toen burgemeester Wytema er nog óe nadruk op had gelegd, dat het hier reclame betreft voor een typisch Alkmaarse zaak, bleken er geen op posanten. Zonder stemming werd het besluit aangenomen. Dierenbescherming Zwervend :s te Alkmaar aangetrof fen een klein rwart hondje, leeftijd on geve/r drie maarden- Adres. Breunng, Straatweg 548. Heiloo. Ter beschikking staat voorts een wit keeshondje, leeftijd vier maanden en "n langharig donker hondje, ongeveer ne gen maanden oud. beiden van het man neiijk geslacht. Ter beschikking een mooie poes. anderhalf jaar oud. en en kele jonge poesjes. Het adres van de inspecteur Ittidt: Baaostraat. Aikmaar. Een -brief Was het Iets m?t.r dan een vage hoop op een levenste ken van Gerard? Hij kou verloren raken, het schip dat hem vervoerde kon schipbreuk lijden. Duizend -n één mogelijkheden speelden Sabine door het hoofd als zij dacht aan wat er met deze brief kon gebeureu. Het kon ook best zijn dat Gerard zelf kwam. Sabine voelde zich zwak wor den in haar knieën. Zo uliij werkelijk zelf komen? Ja, zou hij haar narei zen? Sabine bleef op het bed zitten pein zen ot zij opgeschrikt werd door hoef gekletter van enige ruiters. Zij hoor de dat de ruiters elkaar toeriepen. Ook beneden in huis klonk gerucht, de buitendeur sloeg hard dicht en zij hoorde Egileon en Nancy roepen, li- ven bleef Sabine bewegeloos zitten. Toen stond zij vastgesloten op, be reid om naar beneden te gaan. In n stukje spiegel, bevestigd tegen de deur zag zij haar gezicht. Sabine schrok. Was zij dat werkelijk? Vlug maakte zij een beetje toilet, alvorens de steile trap naar beneden af te da len. Egilson was met drie bezoekers te ruggekomen. Een hunner, die een lau ge baard had, droeg op zijn borst h?t insigne van sheriff, dat Sabine in Bos ton reeds had gezien. De beide ande ren zagen er nog vevweerder uit dan de handhaver van wet en orde. Zij roken overigens alle vier naar paar den, leer en tabak. Geen der vier mannen lette op Sa bine omdat tegelijkertijd Nancy, ge volgd door de landgenoten van Sa bine, binnenkwam. „Dat zijn ze", zei Egilson. De drei bezoekers monsterden de emigrauten met scherpe blikken. „Allemaal even goed luisteren", nam tenslotte de sheriff het woord. ,Jk ben de sheriff en ik wijs er op dat iedereen verplicht Is te arbeiden in dienst va ndegeen, aan wie hij is toegewezen. Niemand behoeft een po ging te doen om weg te lopen, la do woestijn si het onmogelijk om lang in het leven te blijven. En wordt 'u ontvluchte gepakt, dan wacht de ge vangenis, alsmede een pak ransel als gerechte straf. Zo, nu weten jullie hoe het hier toegaat!" en zich to* Egilson richtend vroeg de sheriff de namen.. De laatste noemde deze. „Drie mannen, twee vrouwen ea vier kinderen. De contracten zullen ons wel uitsluitsel geven over de prijs. „Twoe man heb ik zelf nodig", zo merkte Egilson op. „en bovendien moeten de anderen een deel van de „En dat meisje?" vroeg een der farmers met zijn duim op Sabine wij zend. „Die kan geen arbeid verrichten," antwoordde Egilson. „Wat zeg je9 Waarom niet? Wie is zij dan?" klonk het vol verba zing. „Wie zij is gaat jou niets aan, Tom" zei Egilson luider dan wellicht no dig was. „Ook al goed" en met die woorden haalde de met Tom aangesproken farmer eeu platte fles tevoorschijn. „Laat die eeuwige fles whiskey met rust" zei Egilson. „Ik neem een slokje als ik er trok in heb" was het geprikkelde ant woord en Tom zette de fles aan zijn mond. „Doe die fles weg" stoof Egilson plotseling op. Tom wilde overeind springen om van repliek te dienen. maar de dorde man kwam met rus tige stem tussenbeide. „Egilsou heeft gelijk. Laat die fles maar een poosje met rust." „Ik heb hem toch alleen maar de naam van dat meisje gevraagd, Johnnle" bromde Tom. .Maak nu eens geen ruzie, jongens" drong de sheriff aan. ..We moeten eerst deze zaak afwerken. Welke mannen houd jij in dienst. Einard?" informeerde hij bij Egilson. Deze wees Weber en Hiltv aan. „Deze twee lijken mij geschikt." „Eu wie is de derde dan? Ilij heeft meer weg van een hansworst, Hoe kon je die nu meenemen?" ..O, hij is schoenmaker van zijn vak" antwoordde Egilson. „Hij kan laarzen en gereedschappen repare ren. Nieraaud kan dat hier in Bed fort" Drie paar ogen doorboorden Bi- anchi. „Laat Tom hem maar nemen" stelde Egilson voor. „Hij kan m huis en op de maïsvelden heus wel het nodige werk doen. Daarenboven kan hij dan zijn vak uitoefenen. Over de kosten d©r reparaties worden we het wel eens. Tom zal er niets bij te kort komen." „Accoord Tom?" vroeg de sherif. „Voor mijn part" was het korte ant woord. „maar wat moet ik voor hem betalen?" „He. daar jij." riep de sheriff te gen Biancbi, „jij komt bij Tom Brad ley hier in dienst. En nu de vrouw." „Veel te oud" bromde de farmer, die practisch nog niets gezegd had. „Zo oud is zij nog niet" wierp Egil sou tegen, „zij heeft nog een kind van vier jaren „Zijn dat je kinderen?" vroeg de sheriff aan de vrouw van Weber. maar hij kreeg geen antwoord want zij verstond geen woord Engels. „Dat tuig verstaat je niet eens" mop perde hij. „Waarom heb je mensen genomen die de Engelse taal niet eens verstaan?" „Omdat de anderen drie keer zo duur zijn"' legde Egilsou hem uit. „Ik nee ui de beide oudste kinderen zei nu de farmer die met Johnnie was aangesproken. „Jullie daar" riep de sheriff en keek snel op het papier, waarop hij de namen gentoeerd had. „Maric en Louise Weber mee met John Hus- sy." ..Al verstond de vrouw van Weber dan geen Engels, zo voelde zij dat men haar van haar kinderen wilde scheiden. Met wijd uitgespreide ar men stond zij Ineens voor haar vier kinderen. „De kinderen blijven bij elkaar en bij mij" riep se vastbesloten. „Wat wil die vrouw?" vroeg de sheriff verbaasd en hij streek met de hand over zijn insigne. ,.Ze vraagt haar en de kinderen niet te scheiden" zei Sabine. die on deraan de trap stond en stomme ge tuige bij dit toneel was geweest. „Waar bemoei je je mee?" riep de sheriff kwaad. „Laat dat meisje haar. mond houden" blafte bij tot E- gilson. „Ik wil iu Bedfort geen moei lijfcheden met lijfeigenen hebben. Jul lie weten net zo goed als ik wat er wLaten wij het dan zo doen" viel kort geleden op een farm bij fort Pilt is voorgevallen." Egilson de sheriff in de rede. „de moeder en de vier kinderen- gaan met Johnnie mee. Hij heeft het grootste huis en dus de meeste plaats. Hij be taalt alleen voor de twee oudste kin aeren. wij nemen dan het geld voor de moeder en de twee andere kinda ren voor onze rekening. Zij kunnen dan een handje helpen, waar het on- dig mocht zijn." „Dat zal niet zo eenvoudig zijn" antwoordde de sheriff, een opmerkiug waarmede Hussy instemde. „Wat kun je eigenlijk door kind ren van vier en zes jaar loten doen?" riep Tom Bradley. „Dat komt best in orde" zei Egil son, „jullie vergeten dat hun con tract veel langer loopt dan van de volwassenen. Laten we het -au maar doen zoals ik gezegd heb," De drie mannen knikten. „Best' zei Hussy. „alleen zullen we een en ander precies moeten regelen." „Het lijkt wel of jullie de ziekte in het mais totaal vergeten zijn." Met die woorden gooide Egilson het gesprek over een andere boeg. „Ik heb vanochtend overal rondgekeken, omdat wat ik er gisteren over hoor de me als koud water op mijn dak viel. Mijn velden zijn ook al aange tast. Willen we de oogst redden dan zullen we nu meteen moeten begin nen. En dan zullen we alle handen kunnen gebruiken, ook die van de kleine kinderen, tenzij jullie in de herfst lege kolven willen binnenha len." .Ja, als de Indianen de velden niet in brand hebben gestoken," antwoord de de sheriff. Er ontstond een korte, veelbetekenende stilte. Jammer dat ik de omweg over fort Pitt gisteren niet heb gemaakt." merkte Egilson toen op. „Als ik geweten had wat jul lie gehoord hebben, enfiu, een ons allen moet zo spoedig mogelijk daarheen. Wie is daartoe bereid.?" „O. dat doe ik wel" liet Hussy zich horen. „Veel zullen ze daar ook wel niet weten. Maar toch...." „Wanneer denk je te gaan?" Hussy haalde de schouders op. „Zo gauw als ik tijd heb en de ziekte in het mais is bedwongen." Jullie kunt gaan" wendde de she riff zich tot de ingedeelde landslie den van Sabine. „wie niet bij Egil son blijft zal morgen afgehaald wor den." Zonder verder iets te zeggen ver lieten de slaven het vertrek. Ook Sa bine wilde haar landslieden volg'-n doch toen zij Bradley passeerde hield hij haar tegen. „Jc hebt een goede keus. Bgilsou!" flapte hij er -uit. „Heb je weer de whiskeyfles aan gesproken?" antwoordde de laatste op scherpe toon. Maar Bradley schec.n niet op het antwoord te letten. „Nu kan ik Nancy zeker wel meenemen?" vroeg hij. „Houd je kiezen op elkaar!" zo schreeuwde Egilson. Sabine was In tussen, met een kleur als vuur langs Bradley geglipt. „Ik heb zojuist ge hoord dat u naar Fort Pitt gaat, mijn heer Hussev", wendde ze zich tot ■deze, „kan ik niet met u meegaan?" Hussy keek Egilson aan. „Het meisje kan doen wat ze wil", zei de laatste. Wat wilt u op Fort Pitt doen?" vroeg Hussy nu aan Sabine. „Ik zoek bet regiment Roval Arae- rlcans!" .Waarvoor?" vroeg Hussy weer. De commandant ls e«n landge noot van mij". Je wilt je zeker beklagen he?" vroeg de sheriff," „laat ik je dan eveu vertellen dat hier in Bedfort alles precies volgens de wet gebeurt. Ik kan me volledig verantwoorden!" „Ik ga me niet ergens over bekla ger.. mijnheer Flagler!" antwoordde Sabine rustig, „ik zou niet eens we ten waarover." „Kan het meisje mee?" vroeg Hus sey aan Egilson. „Ik heb al een keer gezegd dat zti vtü is om te doen eu laten wat 2lj wil!" antwoordde Egilson op onver schillige toon. „Dank u mijnheer Egilson!" Sabine en met die woorden verliet rij de kamer. Nauwelijks bad zij de deur achter zich gesloten of de sheriff overlaadde Egilsoc tnet een vloed van verwijten. „Hoe kon je zo'n melsja na meenemen? Dat betekent nog eer kostganger meer in je huis. Wer ken kan ze niet, dus „Wel dan zet ik haar w el weer bui ten de deur", was bet onverschillig® antwoord van Egilson. Het heeft geen zin daarover nu woorden vuil te ma ken. Ik vind de bedreiging van d« maisoogst veel en veel erger!" Nog een half uurtje bleven de vier mannen bijeen. Toen eerst vertrok ken zij. met veel geroep over en weer. Egilson ging de kamer weer in een trof daar Sabiue, die hem meteen vroeg, welke arbeid zij in huis kon doen. „Ik wil hier niet voor niets wonen en eten en drinken", zei het meisje vastbesloten. Wordt Igd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3