Ikmaartbi' N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Voorstel tot gemeenschappelijk beheer van Franse en Duitse industrie Liquidatie ZESDE JAARGANG NUMMER T "rjruc 12 MEJ 1950 ültcave Stichting JDe VrQe Alkmaar der" Exploitatie N.V. Sprekend Papter, at».— Abonnementen f 0.30 per week f US per maand f 3.63 per kwart bil vooruitbet Advertenties 14 et p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting' Verantw. ledacteuri J. v. Zoonen I Bureau» Ridderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 22003971 Franse stap van grote betekenis Opdat eeuwenoude tegenstellingen voorgoed zullen verdwijnen De Franse minister van buitenlandse zaken heeft gisteren medegedeeld, dat Frankrijk een gemeenschappelijk gezagsorgaan voor de Franse en Dnltse kolen, en staalindustrie voorstelt. In bewogen woorden verklaar- de de minister, dat het samenbrengen van de steenkool en staalprodnc- tie van beide landen 'n gemeenschappelijke basis voor economische out wikkeling zal leggen, wat het eerste stadinm is van een Europese fe deratie. De aldus geschapen toestand en productie zal iedere oorlog tus sen Frankrijk en Duitsland onmogelijk maken, nldos Schaman, die er vervolgens op wees, dat een vereniging van alle Europese volken nood zakelijk eist, dat de eeuwenoude tegenstellingen tussen heide landen ver dwQftén. Schnman wees er vervolgens op, dat de gezamenlijke produc tie ten bate *an de gehele wereld zou komen zonder onderscheid van enige groep om de levensstandaard te verhogen en de werken des vredes t« bevorderen. Op die manier zal Europa vele essentiële taken verwezenlijken. liet is de bedoeling vaa de Franse regering, zo zeide Schuman, dat het voorgestelde gezagsorgaan tot taak zal hebben om in zo kort mogelijke tijd de modernisering van de produc tie en de verbetering van haar kwa liteit te bewerkstelligen, zomede <Ie levering op gelijke voorwaarden van kolen en staal aan de markten van Frankrijk en Duitsland en van de andere landen, die tot het gezagsor gaan toetreden. Verder zou aan dit lichaam de ontwikkeling van een gemeenschappelijke export naar an dere landen en een evenredige verbe tering van de levensomstandigheden <lev arbeiders in de kolen- en staalin dustrieën opgédragen moeten wor den. Het is de bedoeling van de Franse regering, dat de beginselen van het gezagsorgaan en de verplichting, die dc deelnemende regeringen op zich nemen, worden vastgelegd in een ver drag tussen deze regeringen. Dc on derhandelingen om vast te stellen, >p welke wijze het voorstel zal moeten worden uitgevoerd, zonden getoerd moeten worden met de hnlp van een Sn gemeenschappelijk overleg te be noemen scheidsrechter, die ervoor zon moeten zorgdragen, dat de over eenkomsten beantwoorden aan de be gfnselen. In eventuele geschillen zal deze scheidsrechter moeten beslis sen. Het gemeenschappelijke gezagsor- gran zou moeten worden samenge steld uit onafhankelijke persoonlijk heden, door de deelnemende regerin gen op basis van gelijkheid te benoe men. De president zou in gemeen schappelijk overleg door de deelne mende regeringen moeten worden be roemd. De hesluiten van het orgaan zullen voor de deelnemende landen bindend zijn, doch er zullen de nodi ge voorzieningen worden getroffen, opdat tegen deze besluiten in hoger beroep zal kunnen worden gegaan. Voorts voorziet het Franse plan ln de benoeming van een vertegenwoor diger van de Ver. Naties hij het ge zagsorgaan. die tweemaal per jaar aan do VN verslag zal moeten ultbren gen over het functionnereu van de nieuwe organisatie. De Instelling van een gezagsov- Raadsel van verdwenen winkelier opgelost Zoals hekend heeft vorige week Maandag een slagerszoon te Roosen daal bij toeval menselijke resten ont dekt in een steegje te Roosendaal, toen hij daar ter plaatse een kuil wil de graven. Bij nader onderzoek vond de politie een schedel en verschillende beenderen, afkomstig van een men selijk lichaam. De volksmond bracht de lugubere vondst iu verband met de verdwijning van de Roosendaalse winkelier Driessen, van wie men aan nam dat hij was vermoord. De geruchten bleken waarheid te bevatten, want de Roosendaalse g3- meentepolitie, heeft officieel meege deeld, dat bij identificatie is komen vast te staan, dat de gevonden men selijke resten inderdaad die van de winkelier zijn. VAN HET DAK GEVALLEN Dinsdagmiddag is de 41-jarige lood gieten J. A. hij loodgieterswerkzaam heden op het dak van een huis in de Newtonstraat te Den Haag door on bekende oorzaak van het 7 meter hoge dak gevallen. Hij kwam terecht op de binnenplaats van het huis en overleed enige ogenblikken later. j"Esgtsa af xannaschijn HET WORDT ZACHTER De wind blijft uit Oostelijke richting waaien, af en toe doorschietend naar N. Oost en afnemend in kracht. De lucht blijft helder en er komt geen zegen, terwijl de temperatuur zal stijgen. gaan zal in geen enkel opzicht ''e eigendomsrechten op de ondernemin gen aantasten. Verder zal dit lichaam hij zijn werkzaamheden rekening hou den met de bevoegdheden van het in feniationale Ruhrovgaan en met alle verplichtigen, die Duitsland zijn op gelegd, zolang deze verplichtingen be staan. De Franse minister van buitenlandss zeken deelde mede, dat de publica tie van het Franse voorstel was uit gesteld, opdat de belanghebbende *o- geringon vooraf volledig op de hoog lé konden worden gesteld. Hij deelde niet mede, aan welke regeringen het plan is voorgelegd, doch hij verklaar de, dat de deelneming van alle lan- der hetzij in het oosten, hetzij iu hot westen, welkom zou zijn. Hij zeide echter in de eerste plaats te hopen, dat Engeland, Italië en de Benelux 7ul'en toetreden. Het voorstel van de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Schuman tot het samenbrengen van <ïe Sr-an- se en Duitse staal- en steenkoolin dustrie wordt door de liberale News Chronicle een stap voorwaarts naar vrede en voorspoed voor Europa ge noemd. Het blad van de Franse socialisti sche partij, Le Populaire, noemt het voorstel een ambitieuze daad van groot belang" die er op gericht is oorlog materieel onmogelijk te ma ken. 1'Aube, het orgaan van Schumaus partij, de MRP, zegt dat het Franse voorstel niet alleen .stoutmoedig" is doch ook opbouwend. Karl Arnold de chr.-dem. min.-pres van Noordrijnlund-Westfalen en vvz. van de Westduitse bóndsraa.d, heeft het Franse voorstel tot gemeenschap pelijke organisatie van de Franse en Duitse steenkool- en staalindustrie - „een moedig besluit" genoemd. Ar nold herinnerde er aan. dat zijn par lement in Januari 1949 een soortge lijk voorstel van hem met algemene stemmen had aangenomen, namelijk de oprichting van een internationale organisatie met als bijdrage van Duitsland de Ruhrindustrie, van Frankrijk het erts uit Lotharingen en van Saarland, België en Luxemburg de zware industrie. Gisteren heeft Schuman aan ver slaggevers meegedeeld: ,,Ik ben verheugd over de vrijwel volledige eensgezindheid, waarmee het Franse voorstel is begroet. Ik weet, dat wij vele moeilijkheden zul len ontmoeten, doch waar het om gaat is, dat men het in beginsel or- mee eens is". Auto reed op feestvierenden in: 3 doden, 4 gewonden Dinsdagavond «in*fi*èelik kwart voor tien Is op de rijksweg BoxfeKEInd- hoveii een ver.schikkelijk ongeluk gebeurd, dat, aan drie personen het le ven liccft gekost. Tier werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk Is gebeurd onder de gemeente Liempde. Een liarinoniegeze! schap uit die plaats had juist een serenade gebracht aan een uit Indone sië teruggekeerde plautsgenot-iiillWair. Het korps bevond zlcli op de terug weg en marcheerde «p de rijksweg. Er achteraan liepen vele jongelui, die mee waren geweest, naar liet hnis van de gerejiatrieerde militair. Een uit de richting Hostel komende personenauto is achter op de jonge lui in gereden. Naar wij nader vernemen zijn bij het ongeluk gedood de 19-jarige nxon teur Saris, de 18-jarige klompenma ker van Hastenberg en de 18-jarige molenaar van Hal. Gewond werden vier personen n.1. de 20-jarige Henrica van Mensvoort de 19-jarige Henricus van der Velden de 17-jarige Maria van der Vleuten en haar 13-jarige broertje Henricus. Do eerste drie werden naar een zie kenhuis te Eindhoven overgebracht. Eerstgenoemde der gewonden heeft een hoofdwond en een schaafwond aan een der benen. Henricus van der Velden vermoedelijk een zware her senschudding en Maria van der VI au ten een gebroken been. Het gezelschap marcheerde op het fietspad en de daaraangrenzende strook van de rijksweg. Aan voor- cn achterzijde werden flambouwen mee gedragen. De personenauto die door tot dus- Overstromingen in Canada De overstroomde Redrivier en de zij rivieren ervan die Winnipeg door snij den, dreigden de stad in een zestal geisoleerde wijken te delen. Alle militaire reserves in het ge bied van Winnipeg zijn opgeroepen 01.1 de verbreiding van de overstro ming tegen te gaan. Er bestaat thans ernstig gevaar, da: ook de bruggen over de Redri vier onderstromen. Een deel van de stad Winnipeg is reeds geëvacueerd. De Royal Canadian Air Force is begonnen met door de lucht zandzak ken aan te voeren, om Me bedreigde plaatsen der dijken zo spoedig mo gelijk te versterken. Marine-vliegtui gen hebben uit Halifax 50 mau aan gebracht, die de bemanningen van reddingsboten zullen vormen. Alle lagere gedeelten van Winnipeg worden thans ontruimd. Twaalf eenheden van de legerreser ve zijn onder de wapenen geroepeu, om op bedreigde punten „overstro- mingsdienst" te doen. WEDEROM ARRESTATIES TE MAKASSAU Gisternacht zijn in Makassar we derom enige arrestaties verricht. De belangrijkste hiervan betreft de voor malige minister van sociale zaken in het Oost-Indonesische kabinet, die op het punt stond naar New Delhi te vertrekken als secretaris van de RIS ambassade aldaar. Onder de arres tanten bevinden zich geen Nederlan ders. ver onbekende oorzaak op de achter de fanfare lopende jongelui inreed werd bestuurd door reiziger K. uit Best. De politie heeft op het ogen blik de zaak in onderzoek. De verslagenheid in het dorp Js groot. De overledenen komen uit grote gezinnen. Twee ervan werkten thuis. De deernis met de getroffen families is groot. LIJKJES TAN TWEELING GEVON DEN 4 In het kanaal te Middelburg wer den de lichaampjes van een vermoede Üjl- pasgeboren tweeling drijvende aangetroffen. De politie stelt een on derzoek ln. Daders van moord op priester gegrepen De politie te Djakarta heeft een tweetal Indonesiërs gearresteerd. Zij worden er van verdacht, betrokken te zijn geweest bij de moord op pas toor Mulder. Bij een hunner werd de fiets van het slachtoffer aangetrof fen. Gistermorgen overleed een vrou welijk employee van de nationale han aelsbank, die Zaterdagavond ander half uur voor het ingaan van de a- vondklok dodelijk getroffen werd door een vuursalvo. Het slachtoffer reed in een auto naast de bestuur der, toen door enige gewapende He den in een stille straat van Djakarta een teken tot stoppen gegeven werd. De bestuurder meende te doen te hebben met aanranders en besloot door te rijden, waarop het salvo volgde. Op het kantoor van de mi litaire gouverneur werd medegedeeld da- geen rapport van de schietpartij was ontvangen. De politie kon geen inlichtingen verschaffen. Opnieuw zware brand in Canadese stad De burgemeester van de Canadese stad Cabano ten Zuiden van Rimous- ki dat Zondag door brand is verwoest heeft de evacuatie van de gehele stad bevolen. Daar er een hevige brand woedt. Reeds veertig huizen en drie hotels zijn in de vlammen op gegaan. Ongeveer eenderde deel van de stad is door brand verwoest tn men is het vuur nog niet meester. Brandweerbrigaden rukken uit de omstreken aan. Het Canadese leger en het Rode Kruis is om hulp ver zocht. Cahano Is een centrum van houtza gerijen. Nader wordt gemeld, dat men het vuur thans meester is. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorge daan. Een 250-tal huizen, meer dan de helft van de stad, zijn verbrand. Brooklijn in spanning: man viel in zeven meter diepe put Reddingsploegen zijn gisteren koortsachtig bezig geweest met pogingen om een man te bevrijden nit een ze* en meter diepe pot onder een garage te Brooklyn. De grondarbelder Dominick Atteo werd door een instorting In de put tot aan zijn oksels onder steen en aarde bedolven. Aanvankelijk was hij vol goede moed en hij schertste met persfotografen, die hun en- wera's boven de opening van de schacht op hem gericht hielden. Zoon veroorzaakte explosie Toen echter zijn zoon een branden de sigaret in de put naar benedon liet zakken, deed zich een ontplof fing voor van de zuurstof, die in een slang naar beneden was gepompt. De ontploffing deed nog meer aarde en stenen naar beneden vallen op At teo, die brandwonden opliep aan zijn onbeschermde gezicht. Na de explo sie werd een dokter neergelaten om hem morphine en bloedplasma toe te dienen. Zijn zoem, die de sigaret had laten zakken ondanks de waar schuwingen van de zijde van de po litie, was na de explosie de wan- hoop nabij. De politie heeft nu de pogingen om Atteo rechtstreeks uit de koker naar •hoven te halen, opgegeven en is be gonnen met het graven van een tun nel in de buurt van de schacht.. En kele duizenden toeschouwers hebben zich buiten de garage verzameld. Ridderorden ontnomen Bij Koninklijk besluit zijn aan var- schillende Nederlanders de ridderor den ontnomen in verband met hun gedrag in bezettingstijd. Het lidmaat schap van de orde van de Neder landse Leeuw is ontnomen han jhr. de Geer en dr. Mengelberg. Het recht tot het dragen van de versierselen be horende bij de Orde van Oranje Nas sau is ontnomen aan Jhr. de Ge ar, de oudcommissaris van politie te Alkmaar. C. Walraven en aan dr. W Mengelberg. E. J. Voute uit Bergen en de schrijfster Jo van Ammers- Kuller. Het Koninklijk besluit vermeldde een lange lijst van personen, die wij wegens plaatsgebrek niet allen kun nen publiceren. Conferentie over eenheidsstaat zal op 16 Mei beginnen Besluit inzake de afkondiging van de staat van oorlog en van be leg op geheel Colebes, kwestie Am bon zal worden overgelaten aan het Indonesisehe ministerie van defensie Op 16 Mei zal een conferentie tus sen republiek Indonesla Serikat cn de republik Indonesla (Djogja) over de vorming van de eenheidsstaat ge houden worden, aldas werd Maandag op de vergadering van het kabinet der RIS besloten. Dc Indonesische mi nister-president, de heer Hatta, zal voorzitter van deze conferentie zijn. Op 13 Mei zal de regering der RIS een formele bespreking voeren met vertegenwoordigers van Oost-Indo- nesië en Oost-Sumntra. Hierbij zul len ook twee waarnemers van West- Borneo tegenwoordig zijn. De ministerraad heeft in zijn ver gadering, die werd bijgewoond door president Sukaruo, een ontwerp-be- West-Duitse regering in Raad van Europa Het Westduitse federale kabinet heeft gestemd voor de toetreding der federatie tot de raad van Europa. Het Westduitse nieuwsbureau ver klaar,t dat het kabinet eenstemmig heid bereikte. West-Duitsland werd indertijd te zamen met het Saargebied uitgeno digd om deel te nemen als toege voegd lid van de raad van Europa. sluit van de president aangenomen inzake de afkondiging van de staat van oorlog en beleg op geheel Cele- bos, met inbegrip van de Sangir- en Taludellanden. De kabinetsleden hebben ten aan zien van de kwestie-Ambon aan Ane- ta medegedeeld, dat deze aangele genheid aan het ministerie van defen 6ie zal worden overgelaten. Geen liberaal-conservatief front tegen Labour Wiuston Churchill heeft gisteravond verklaard, dat er geen onderhandelin gen tussen de conservatieven en übe ralen ln Engeland worden gevoerd, om tot een gemeenschappelijk front tegen de socialistische regering te komen. Iu een persoonlijke verkla ring gaf hij te kennen dat hijzelf c- nige weken geleden een conservatie ve studie-groep had gevormd, om al le mogelijkheden te bestuderen voor het verbeteren van de betrekkingen tussen de Britse conservatieve en li berale partijen. Er is echter nog geen sprake geweest van onderhandelingen KONING LEOPOLD NAAR HOME! Volgens Le Soir zal koning Leo- pold, die op het ogenblik met zijn familie te Zermatt verblijft, zich de volgende week naar Rome begeven Hij zal hier door paus in audiëntie worden ontvangen en zal eveneens bezoek brengen aan de president dar Italiaanse republiek, Einaudi. Volgens de laatste berichten is een Rooms-Katholieke priester in de put afgedaald om Attect de laatste sacra menten toe te dienen. Atteo heeft de priester medege deeld, dat hij zich „zeer sterk" ge voelt. Voordat de priester afdaalde, had Atteo's jonge vrouw, met'tranen in de ogen bij de rand van de put ge knield, een gesprek gehad met haar mar.. 7 Jaar wegens poging tot vergiftiging De officier van justitie hij de Arn hemse rechtbank eiste 7 jaar gevan genisstraf met aftrek tegen de krui denier Evcrt Rozebooni uit Benne- kou:, Deze wordt ervan beschuldigd te hebben getracht zijn 18 jaar oude re vronw om het leven te brengen door haar te tractoren op een bon bon, waarin hij arsenicum had ver werkt, en door arsenicum in haar thee en koffie te mengen. De poging was niet gelukt, doordat de vronw de bonbon niet vertrouwde en door dat zij de thee en koffie wegens da vieze «maak uitspuwde. Het huwelijk van R. was volkomen kapot. Hij mishandelde zijn vrouw op soms gruwelijke wijze. Hij smeet haar eens na een mishandeling nog van de trap af. Hij had haar geld erdoor gejaagd en zij was bem nu van geen nut meer. „China hongert om de Russen te voeden zegt Truman President Truman heeft de Chinese communisten er gisteren van beschul digd, dat zij China uithongeren om Rusland te helpen voeden. Het lot van het Chinese volk is tragisch, zo zegt de president in een rede. voor bereid voor een gehoor van de nniver siteit van Wyoming op zijn verkie zingstournee. Deze nitlating wordt uitgelegd als een aanwijzing dat de V.S. het com munistische China voorlopig niet sul len erkennen. De president liet ech ter duidelijk uitkomen, dat de Ame rikaanse regering door bemiddeling van particuliere instellingen al het mogelijke zal doen om het hongerige volk in China te voeden, onverschil lig onder welke regering het leeft. Truman zei dat het niet gemakke lijk zou zijn de „verschrikkelijke ty- rmnie" van Rusland teniet te doen. ADRES OVER OMZETBELASTING De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordholland heeft een schrijven over het ontwerp van wet tot verhoging en technisch wijziging van de omzetbelasting gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Hierin constateert de K.v.K. dat er bij de middenstand zeer sterk het verlangen leeft naar wijziging van de meermalige heffing van de omzetbe lasting ln een eenmalige heffing eu wel bij de bron. Rusland moet betalen De Ver. Staten zullen nieuwe stap pen bij de Sowjet-Unie doen ter re geling van de kwestie der Russische verplichtingen naar aanleiding van de leen- en pachtwet, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaans» ministerie van buitenlandse zaken verklaard. De kosten van de uitrus tingen, welke in de oorlog volgens de leen- en pachtwet naar de Sowjet- Unie werden gezonden, bedroegen 10.800.000.000 dollar. Het geheugen van de mens ts kort Dat is geen verwijt aan de mens. We kunnen het veeleer terugvoeren op de geweldige hoeveelheid gebeurtenissen die dagelijks op ons toestormen, die ons niet met rust laten. Elke dag is er iets nieuws. Elke dag zyn radio en pers er op uit om als het ware met een stuk scheurpapier de geprikkelde zenuwen van de mens te bewerken, tot die mens eindelyk alles wel wil geloven en morgen is vergeten, wat hem heden heeft geschokt. Toch wil len we in uw herinnering oproepen een artikel, dat we schreven na de beëindiging van de Rondetafelconfe rentie. Na het bereikte accoord en de ondertekening van de overeenkomst. Het artikel was min of meer hoogge stemd. Er was naar onze overtuiging reden voor, omdat het einde van het bloedvergieten in Indonesië in zicht kwam. Omdat we er op konden reke nen, dat onze jongens binnen afzien bare tijd zouden terugkomen. Omdat er een einde was gekomen aan een koloniaal systeem, dat, al behoorde 't dan ook tot een van de beste in de wereld, niet meer paste in deze tyd, waarin de Oosterse volkeren tot na tionaal ontwaken zijn gekomena We kregen naar aanleiding van dat artikel een ingezonden stuk, waarin onze zienswijze werd aangevallen en waarin de schrijver betoogde, dat er niets veranderd was, dat het maar ca mouflage was en dat onze jongens niet zouden terugkomen. In een naschrift hebben we toen gezegd dat we dat alles zouden kunnen zien, als we en kele maanden wachtten. Het had naar onze overtuiging toen geen zin te gaan debatteren over de vraag of de Ronde Tafelconferentie een en al mis leiding was en we toch gingen door vechten in Indonesië. Indien de zfens wijzen zo ver van elkaar afstaan, heeft gedachtenwisseling geen zip. Dan is het onmogelijk elkaar te berel ken. Dan kan men slechts afwachten en ter gelegener tyd met feiten te voorschijn komen. We geloven dat die tijd nu is aangebroken. En we zijn daartoe gekomen door het officiële bericht dat het KNIL per 26 Juli vol ledig zal zijn opgeheven. Menigeen zal niet dadelijk beseffen wat dit betekent. Wie wel weet wat het KNIL was, weet dat dit het leger in Indonesië was, dat mede gevormd werd door een deel der Indonesiërs zelf. Het was een typisch koloniale in stelling, waarin bepaalde volksgroe pen werden gebruikt om in geval van nood tegen anderen te worden ingezet Dat overheersingsinstituut verdwijnt van de vlakte. En we beschouwen dit als de bezegeling van de liquidatie van het koloniale systeem. Een deel van het KNIL gaat naar het leger van de Republiek, eendeel gaat naar ons land. Is er nu nog iemand, die durft vol houden, dat de opheffing van de kolo niale overheersing in Indonesië een feit is geworden? Is er nog iemand, die er aan twijfelt, dat onze jongens binnen een paar maanden volledig te rug zullen zijn? We betreuren het. dat het in Indo nesië zo lang heeft geduurd. We zijn nog steeds van oordeel, dat het heel anders had gekund en dat we het blodevergieten hadden kunnen voor komen, indien het Nederlandse volk zich vooruitstrevender had getoond. Wie nu echter nog volhoudt, dat er geen einde is gekomen aan het kolo niale systeem, is ziende blind. van Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1