N.-HOLLANDSE "PERS .1945 Duitsland moet zo spoedig mogelijk deel uitmaken van vrije volkeren Gunstige reacties uit de Europese hoofsteden Vastberaden stemming op Ambon JAARGANG No. 10 Utmatder DINSDAG 16 MEI 1<f>51 Ultrare Stichting «De YrQa Exploitatie H.V. Spreke Abonnementen t 030 per week f L25 per maand f 3.65 per kwart bij voorultbet Advertenties 14 et p. mm, familieberichte»; 18 cent contract aanzienlijke korting1 Verantw. ledacteur» J. Zoonen I Bureau» Ridderstraat hoek Oudegracht I Tel. K 22003971 Verklaring der Grote Drie Geallieerden vastbesloten staat van oorlog te beëindigen De Ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, Engeland en Ame rika hebben in een verklaring over Duitsland gezegd te wensen, dat Duits land zo spoedig mogelijk deel zal gaan uitmaken van de vrije volken van Europa.ra overeenstemming met de reeds eerder vastgelegde politiek. De drie ministers zien Duitsland uiterst gaajpe vooruitgaan naar een zo groot mogelijke mate van souve- reiniteit, aldus de verklaring. De bezetting zal echter voortgezet worden met het oog op de verdeeld heid van Duitsland en de internatio nale situatie. Bevroren vlees in de handel Prijzen 35 pCt. lager dan van vers vlees In het najaar van 1949 heeft de Over beid een voorraad bevroren vlees ge vormd met het doel dit vlees op de markt te brengen ter ondersteuning van de vleesvoorziening in perioden wpaviu een gering aanbod van slivbt- vfe i3 te verwachten. Deze voorraad bevroren vlees is hoo'dzaltelljk ver kregen uit hier te lande verrichte slachtingen van Nederlands vee van uitstekende kwaliteiit en voor een deel van uit Ierland en Denemarker» ingevroren slachtrunderen, eveneens van prima kwaliteit. De moeilijkste periode van de vleesvoorziening ligt- in de maanden Mei en Juni, wanneer de stallen zijn geruimd en de in de wei gebrachte runderen nog geen he vredigende slachtkwaliteit hebben ge kregen. Ook dit jaar manifesteert de schaarste aan vers rundvlees zich door regelmatig oplopende prijzen - Met het oog hierop acht de overheid than3 het tijdstip gekomen om de be schikbare voorraad bevroren vlees, welke toereikend is om gedurende eni ge weken de binnenlandse productie aan te vullen, op de markt re bren gen. Dit geschiedt langs de normale kanalen van het bedrijfsleven die dan van het Aankoopbureau Vee en Vlees bevroren vlees kan afnemen legen n zodanige prijs, dat verkoop aan de consument mogelijk is tegen prijzen, dia nu circa 35 procent lager zijn dan de thans geldende voor vers rund vlees lan gemiddelde kwaliteit. Een bijkomstige doch niet te «erwaarlozen voordeel is, dat ge- lorceerde slachtingen worden tegenge gaan van onvoldoende slachtrijpe run deren. Deze dieren kunnen aanzienlijk aan gewicht winnen, hetgeen de vlees voorziening in de nazomer en herfst ten goede komt. Dispensatie leeftijdgrens voor gedemobiliseerden Het Centraal Bureau Baud Ned-ar- land-Indonesie heeft er telegrafisch bij de minister van Onderwijs, Kun sten en Weienschappen op aangedron gen aan de in Indonesië gediend heb bende gedemobiliseerde militairen, die overigens aan de toelatingseisen voldoen, algemene dispensatie te ver lenen van de leeftijdsgrens voor toela ting tot het eerste studiejaar van zee vaart-, machinisten- en soortgelijke scholen en die leeftijdsgrens te wil len stellen op minstens vier jaar ho- ben de thans geldende grenzen, DORUS RIJKERS ZOCHT NAAR EEN ZWEEDS SCHEPELING. Zaterdagavond laat is de redding boot Dorus Rijkers, die in den Heldor is gestationneerd, uitgevaren om naar een Zweeds schepeling te zoeken. Via radio Scheveningen werd een bericht «pgevangen van het Zweedse ss. Nor dam Vic, waarin het schip alle an dere schepen verzocht in de buurt van de lichtboei E T 2 ten westen van de Haaksgronden uit te kij ken naar een Zweeds lid vande be manning, die overboord zou zijn ge slagen. Ook de Dorus Rijkers is na deze oproep uitgevaren. De vooruitgang naar de vrijheid zou afhangen van de mate waarin rege ring en volk van de west-Duitse fe deratie vertrouwen en wil tot open lijke samenwerking tonen. Het tempo zo gaat de verklaring verder zal afhangen van de mate waarin de westelijke geallieerden be vredigd zijn over de eigen veiligheid door de ontwikkeling in Duitsland en de wens tot vrede en samengaan bij de Duitsers zelf. Een andere factor zou de vooruit gang zijn welke gemaakt wordt bij het scheppen van een toestand „waar in werkelijke democratie regeert en de gerechtvaardigde vrijheden van het individu gegarandeerd zijn", met andere woorden ..het bevredigen van de natuurlijke wens van het Duitse volk tot vermindering der controle en het herstel van de souverehiitsit van het land hangt slechts af van de pogingen van het Duitse volk en zijn regering." Een groep functionarissen zal te Londen bijeenkomen teneinde een herziening van het hezettingstatuut te bestuderen. Deze commissie zal tot taak hebben de „voornaamste on gerieven, voortvloeiende uit de staat van oorlog in de betrokken landen te elimineren." Zolang de Sowjct Unie weigert de Oost-Duitse bevolking toe te staan fegan oF xnnneschijn KOUDE WIND De wind büjft guur en koud en komt uit he; Noordoosten. Af en toe zal de windkraacht vrij krachtig zijn. Regen wordt nie"; ver-, "wacht en in het Zuiden perioden van zonneschijn. zich met hun mede-Duitsers te ver enigen in een democratisch verenigd Duitsland kan er geen vredesverdrag gesloten worden. Aan het einde van de verklaring herhalen de drie ministers de voor stellen van het vorig jaar ter beëin diging van de verdeeldheid van Duits land door het houden van vrije ver kiezingen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zijn de westelijke geallieerden vast besloten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen zodra een horziening van het bezeuiugstatuut tot stand is gekomen, aldus Reuter. In diplomatieke kringen ig men van oordeel, dat de verklaring een garan tie inhoudt voor de verdediging van de west-Duitse staat. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de gehele inbond der verklaring erop wijst, dat een aanval op west-Duitsland het gehele mecha nisme van het Atlantische pact in beweging zou zetten. De commissi i der herziening van het statuut welke overigens te gen het najaar tot stand zou komen zou te Londen worden ingesteld, omdat de Amerikaanse en Franse am bassadeurs aldaar thans deskundigen met betrekking tot Duitse zaken wa ren geworden. Naar verluidt hebben de westelijke mogendheden nog geen besluiten ge nomen over de bijzonderheden van de herziening van het statuut. Men is van oordeel, dat de verho ging van het peil van de Duitse staal productie en de industriële productie in het «algemeen nog door de weste lijke mogendheden behandeld worden Een hoge Duitse functionaris noem de de besluiten van de drie ministers van Buitenlandse Zaken „een goede stap vooruit." Duitslands bereidheid tot toetreding tot de Raad van Europa en de instem ming met het plan van Scbuman tot samenvoeging der zware industrie had reeds getoond dat Duitsland gaar ne met de westelijke mogendheden wil samenwerken. De westelijke mogendheden zouden van het volk en de regering iedere ui* te voeren garantie verkrijgen tot steun van de zaak van de vrede en d© totstandkoming van een bloeiende en sterke Duitse democratie. Het Duitse volk zou een herziening van het hezettingstatuut in het bij zonder toejuichen evenals de beëin diging van de staat van oorlog en het herstel van de Duitse souvereini- teit. Men zou de geallieerd© voorwaar den op de meest loyale wijze nako men. Genoemde functionaris gaf uitdruk king over zijn verwondering over het niet noemen van de Raad van Euro pa en het voorstel van Schuman in de verklaring, volgens hem hadden de geallieerden ni©t de bedoeling Duits land op het ogenblik te betrekken in het westerse defensiesysteem. Het eerste doel van de Dutisers diende thans de hereniging van het land teNzijn door het houden van vrije verkiezingen. Men zou d© hoop niet opgeven voordat alle mogelijkheden uitgeput waren. Kanselier Adenauer zeide zich te verheugen over „de voor Duitsland gunstige resultaten van de conferen tie" Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat het communiqué spoedig door daden zou worden gevolgd. In Franse politieke kringen noemde men het communiqué een „groots be sluit in gematigde termen vervat." Men zeide van oordeel te zijn, dat de Franse openbare mening zich met de verklaring zou kunnen verenigen communisten cn andere uiterst linkse groepen uitgezonderd*daar er vol doende waarborgen aanwezig waren. In Italiaanse diplomatieke kringen Juichte men de hesluiten ten aan zien van Duitsland eveneens toe. Men is daar voorstander van een Europe se unie en een nieuwe diplomatieke macht, welke in staat zou zijn een aanzienlijke invloed op Amerika, En geland en Frankrijk uit te oefenen acht men zeer welkom. Men meent, dat men ln Duitsland een bondge noot zal vinden. Beide landen trou wens hebben het een en ander ge meen. Beide grenzen aan het „ijze ren gordijn" en beide hebben te kam pen met het vraagstuk van een surplus aan mankracht door het weg vallen van de oorlogsindustrie. Straatgevecht om meisje te New York Gewapend met knotsen, loden bui zen en Amerikaanse boksijzers, heb ben meer dan 50 jongelieden van 2 vijandige benden in New York, een verbeten gevecht geleve.rd aan de oe vers van het Zwanenmeer te Propect Park. Een der vechters was gewapend met een revolver en schoot d© 18-jarige James Fortunato, zoon van een kap per te Brooklyn, neer. De moorde naar, Anfhony Scarpati, werd gevut en heeft bekend. Een ander lid van dezelfde bende, Alfredo Vento, heeft een messteek opgelopen in de buik. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij als zijn aanvaller de 16-jarige Do mlnick la Bua aanwees. De meeste vechters werden gear resteerd. De twist zou ontstaan zijn om een meisje dat van de ene bende naar de andere was overgegaan. Japanse stad door vuur geteisterd In de nacht van Zaterdag op Zon dag is de stad Oeomatsoe, in Midden Japan bijna geheel door brand "ver nield. De brand, die omstreeks mid dernacht is uitgebroken, heeft reeds eer duizendtal woningen in de as ge legd en ig nog niet geblust. Treinbotsing in Engeland Veertig gewonden van wie 13 zwanr. Een reizigerstrein uit Preston in Lancashlre is Zaterdagnacht te Pen wartham nabij Preston, in botsing gekomen met een locomotief. Veertig personen werden gewond, van wie I?» zwaar. Het reddingswerk werd be moeilijkt daar zich aan weerszijden van de spoorweg een 10 meter hoge dijk bevindt. Een lesvliegtuig van de Zwitserse luchtmacht is op een helling in het Rigi-gebergte neergestort. De 22-ja- rige vlieger kwam om het leven. Iedere invasie zal worden afgeslagen De correspondent op Ambon vau A- neta, D. L. Pattlasina, seint via de Kota Inten: He toestand na de proclamatie is rustig. Het gehele KNIL. is overge gaan naar de republiek Maloeka Se latan. He bevolking en de froeiieueen- heden zijn vastbesloten Iedere invasie -poging van 't grondgebied af Ie slaan Hoor dc proclamatie van de republiek Maloeka Selatan zijn alle economi sche, radiografische en scheepsverbin dingen door de KIS. stopgezet. He berichten van het. ministerie van Voor lichting Tan de RIS. over het ver moorden van twee Nederlanders zijn onjuist, aldus de correspondent van Aneta. En het bericht over landing van Apris.-trocpen in Ambon is even eens onwaar. De Commissie van Hoogstraten 'He op Ambon is geweest in verband met de evacuatie van Nederlanders, heati inhoud van de instructie, die de commissie had meegekregen, tijdens de conferentie niet medegedeeld aan Üe Nederlanders en de regering vaa pe republiek Maloeka Selatan. waar door een misverstand hij de Neder landers is ontstaan, met als gevolg een overhaast verkopen van eigen dommen. De instructie voor van Hoogstraten zou hebben ingehouden, zich er van op de hoogte te stellen of er gevaar aanwezig was voor het welzijn van de Nederlanders op Am bon. Daarna zouden eventueel geëi gende maatregelen moeten worden ge troffen voor vertrek. De heer van Hoogstraten stelde de Nederlanders echter voor een voldongen feit zon der eerst hij hen en bij de regering van de republiek Maloeka Selatan een Koningin Juliana Nederlandse moeder van het jaar" Plan om alle moeders over gehele wereld te verenigen WEER WALVISSEN AANGESPOELD IN SCHOTLAND. Een honderdvijftigtal walvissen, waarvan sommige volwassen dieren van zes meter lengte, is door het getij op het strand geworpen bij In- nerwick in Oost Schotland. Dit is de tweede maal in drie weken tijds, dat een dergelijke school walvissen in Schotland aanspoelt. De begroting van de Britse voor lichtingsdienst Voor gebieden buiten Groot Britt. bedraagt dit jaar 10.S22. 000 pond sterling. Hiervan komt 4.685.000 aan de BBC. In de toekomst zal de Zuid-Afri kaanse politie, voorzover zij te doen heeft met het tegengaan van rellet jes, worden uitgerust met de modern ste traangaswapens. Paulina Strauss, de 83-jarige we duw© van de onlangs gestorven com ponigt Richard Strauss, is te Gar- misch, waar zij een bezoek van enke le dagen aan haar zoon bracht, over leden. Moedors van gezinnen uit veel lan den. onder wie Koningin Juliana, dis uit hoofde van bijzondere verdiensten in hun land tot „Moeder van het jaar" zijn uitgeroepen, zullen deze. week door het comité van moedei 8 in Connectlcut geëerd worden ter g3r legenheld vande jaarlijks viering van moederdag. Elke moeder zal een medaille en een oorkonde ontvangen. Het comité deelde mede, dat de toekenning van deze speciale onderscheidingen een onderdeel van een programma vormt, dat zich ten doel stelt alle moeders over de gehele wereld te verenigen om gezamenlijk aan hun verlangen naar het behoud van vrede uiting Ie geven. Het comité is voornemens om in samenwerking met de Verenigde Na ties een International© Erehal voor Moeders op te richten, waar d© namen van vooraanstaande vrouwen zullen worden vereeuwigd. Tijdens de maaltijd zal ook de plech tige aankondiging plaats vinden van het plan om een oproep te doen aan de moeders in alle landen om elke dag om 12 uur een minuut in gebed te verzinken ten behoeve van de we reldvrede. Tot de Europese moeders, die door Iran landen zijn uitverkoren, behoren mevr. Verwilghen, de echtgenote van de gouverneur der Belgische provïu- cie Limburg, Koningin Frederica van Griekenland, de Groothertogin van Luxemburg, Koningin Juliana der Ne derlamlcn en de hertogin van Alba- marle in Engeland. Ofschoon dit de eerste keer is, dat het comité een acti© is begonnen orn de moeders op internationale basis te eren, is dit slechts een voortzet ting van een traditie, welke reeds vele jaren in de Verenigde Staten in ere wordt gehouden. ZU vond in 1908 haar oorsprong in de staat West Vir ginia, waar ccn kleine kerkelijke ge meenschap begon met de jaarlijkse viering van de moederdag. Sedertdien is de tweede Zondag in Mei voor de viering aangewezen, waarbij geschen ken en bewijzen van waardering aan de moeders gegeven worden. Als een uitvloeisel vau de Amerikaanse moe derdag kwam in 1933 het Amerikaan se Moederdagcomité tot stand onder leiding van wijlen mevrouw Sarah Delana Rooseve.lt, de moeder van wij len president Franklin D. Rooseve't. Dit comité begon in 1933 met het kie zen van de moeder van het jaar. „Firefly" raakte in een vrille Het Ministerie van Marine deelt naar aanleiding van het vliegtuigon geluk te Haarlem mede, dat uit hst nog in gang zijnde onderzoeken de gegevens van betrouwbare ooggetui gen reeds is komen vast te staan, dat de matroos le klasse leerling-onder officier vlieger Kiemel,, die opdracht had een hoogtevlucht te maken, daar bij het toestel waarschijnlijk heeft overtrokken, waardoor het op grote hoogte in een vrille is geraakt. Met zekerheid is komen vast te staan, dat de vlieger niet heeft „gestunt.". Het is mogelijk dat hij door het uitbrengen van het landingsgestel ge tracht heeft uit deze vrille te komen en het toestel weer onder controle te krijgen, waardoor de indruk kon worden gewekt, dat hij wilde landen. Een Britse militair gerechtshof te Hannover heeft Woensdag twee Duitse communisten tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld, wegens agitatie tegen een bezettende mo gendheid". Beide communisten heb ben een pamflet tegen d© Britse ont manteling gepubliceerd. onderzoek naar de plaatselijke situa tie te hebben ingesteld, aldus de cor respondent van Aneta. Door deze cn tactische werkwijze van de heer van Hoogstraten zijn tientallen gezinnen gedupeerd, aldus de correspondent. Uiteindelijk heeft de heer van Hoog straten zijn mandaat overgegeven aa- Kolonel Schotborgh, troepencom mandant te Makassar. Deze heeft de taak overgenomen en de Nederlan ders doen inschepen. Het vertrek der Nederlanders is niet veroorzaakt door bedreiging van hun leven doch uitsloi j tend doordat, de Nederlanders niet bestand zijn tegen het sagodieet In de komende maanden tengevolge van «le blokkade van de RIS., aldus de cor respondent. Het hijsen van de vlag over hol gehele gebied vande Zuid-Molukk-n in Ambon werd bijgewoond door dul zenden mensen. Daarna werd door bet Molukse leger, dat modem bewapend is, een (Wlee gehouden voor de re geringspersonen. De Molukse vlag bestaat uit vier verticale banen:- blatiw, wit, groen, ©n rood. Het sywtwk^cr; de zee met vis en schelpen, het wit de de reinheid van het vrijheidssireven het groen een hos van sagopalmen ei» het rood de dapperheid van de Zui;l- Moluklters. Thans zijn allen die wensten te ver trekken, ingescheept op de Kota In- ten van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Tribune op kermis zakte in elkaar Zaterdagavond om tien minuten voor elf is een tribune in een tentgebouw op «lc Groninger kermis ingestort» Leden van Het Rode Kruis, die on middellijk ter plaatse waren behan delden zes gewonden. Het ongeluk gebeurde in het tent gebouw, staande op de Grote Markt aan de voet vande Martinitoren, waar het Variététheater ..Gaité" onder di rectie van de Fa. Seriese voorstellin gen geeft. De Groninger kermis werd Zater dagmiddag om twaalf uur geopend. Het variététheater zou juist zijn vier de voorstelling van die dag beginnen Voor deze voorstelling waren vier honderd kaarten verkocht. De tribu ne die naar achteren opliep, was ge plaatst tegenover een toneelruimte. Waar de breuk in het houtwerk van de tribune is ontstaan, is nog niet be kend, maar voorzovér thans valt na te gaan, is de gehele tribune in el kaar gezakt. De bezoekers di© boven aan zaten kwamen op de schuin voer hen zittenden terecht. Er ontstond een paniek. De Groninger politie en de bezetting van de met het oog op do kermis op de Grote Markt ingerich te Rode Kruisafdeling werden ter stond gewaarschuwd. Zij slaagden er in alle bezoekers uit het tentgebouw te doen gaan. Tot dusverre zijn zes gewonden geholpen. De tribune was Zaterdagmorgen gekeurd en goedgekeurd. D© gewonden zijn na behandeld te zijn, allen naar huis gezonden. De omstandigheden, waaronder dit ongeval zich heeft voorgedaan, zijn aanleiding geweest dat de Groninger reeherche tot een nader onderzoek heeft besloten. De hoofdcommissaris van politie te Grouiugen, leidt het en derzoek in samenwerking met de bouwpolitie. MAN 0VEK BOORD GESPRONGEN Nabij Terneuzen is gisteravond een man overboord gesprongen van het Spaanse schip Almazan. De man werd op hulpgeroep later door een motorboot opgepikt en t© Terneuzen aan de wal gebracht. Daar werd hij door de politie gedetineerd. Het telefoonverkeer van west- Berlijn met de rest van de wereld is van Zondag af ook voor persoon lijke gesprekken opengesteld. Tot dus ver mochten alleen zakenlieden hoge ambtenaren en bezettingsfuuctionaris sen van west -Berlijn uit met het bui tenland telefoneren Verbluffende cijfers U HOUDT NIET VAN economie? En u houdt ook niet van statis tische gegevens? Financiële proble men interesseren w alleen als u er direct bij betrokken bent? Om u de waarheid te zeggen is het met ons precies zo. We zitten ook liever met een spannende detectieveroman van Havank of van Earl der Biggers in een koesterend zomerzonnetje, dan dat we ons verdiepen in de moeilijke problemen die het mensdom tegen woordig plagen. En toch moeten we af en toe een beetje ernstig zijn en onze aandacht aan verschillende dingen ons econo misch leven rakende, schenken. Want anders zouden we weer in de fout vervallen, die zo lange jaren gemaakt is en die zo licht weer gemaakt kan worden, de fout om te weinig aan dacht te besteden aan een van de grootste groepen van onze samenle ving. We hebben hier het oog op de men sen. die in de detailhandel hun bo terham verdienen. De kleine midden stand. In een artikel in Vrij Neder land van deze week lazen we enkele gegevens over deze groep. Op iedere Nederlandse bevolkingsgrop van veer tig mensen (kinderen inbegrepen) komt een middenstandszaak voor. Het aantal ingeschreven vestigingen in ons land overschrijdt ver de twee honderd duizend. Telt men daar nu nog bij op de mensen die in dienst betrekking werkzaam zijn in midden standszaken, dan krijgt men een idee van hoeveel betekenis deze groep wel In het Duitsland van 1933 heeft d«- ze tot wakihoop gebrachte mid^- - stand baar toevlucht gezocht bij h«t Nazisme. Niet omdat de middens'.m- ders een soort Duitsers waren die bloeddorstiger eigenschappen had n dan hun overige landgenoten. Al'een omdat ze wanhopig waren, omdnf er van regeringswege aan hun proble men niet de minste aandacht werd geschonken. Wie hen toen het meec*e beloofde, had hen te pakken. En hoe staat het met de middenstand in ons land? We zouden ons aan overdrij- .ung. schuldig, maken, indienwe zeil den, dat er niets voor hen wordt ge daan. Maar het is naar onze overtui ging weinig. En verschillende dingen die worden gedaan, worden zo ver richt, dat ze in het geheel geen effect sorteren. Behoeven we nog te wijzen op de vestigingswet, die tot een pask wil gemaakt wordt? Behoeven we er op te wijzen, dat middenstanders die over wat kapitaal beschikken overal hun filialen kunnen stichten en het de elders gevestigde middenstanders heel moeilijk maken een behoorlijke boterham te verdienen? Er heerst in veel opzichten in mid denstandskringen een volslagen anar chie. Te verwonderen is dat niet, daar het px-obleem hoe in deze chaos orde te scheppen een van de moei lijkste problemen is en de midden stand van overheidsingrijpen altijd wars is geweest. En toch zal de over heid deze groep niet in de steek mo gen laten, daar anders deze zelfde groep de overheid in de toekomst de grootste problemen zal verschnffeiv Niet alleen uit economisch, m3" uit politiek gezichtspunt bekeken. Een kinderbijslag als b.v. voor de kleine zelfstandigen in het leven ge roepen en enkele dagen terug ook door ons werd gepubliceerd, is be paald onvoldoende, indien men zich op het standpunt stelt, dat het in de omstandigheden waarin wij leven noodzakelijk is kindertoeslag te ver lenen. Dan moet het anders en beter. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1