Ikappie BITTERE RIJST bijzondere knappe film van Giuseppe de Santis Avondvierdaagse in de Polder Excuses Het koolzaad in de Wieringermeer in volle bloei. En nog wat BROUWGERST COMMISSIE OVERBODIG GEWORDEN „De toekomst ziet er donker uit voor de landbouw'' Italiaanse film in „Royal" HET IS voor de liefhebbers van een werkelijk goede film geen geheim meer, dat de Italiaanse film door een serie voortreffelijke werken de aandacht \-an de gehele wereld op zich gevestigd heef:. Eén der laatste films is „Rise amaro (Bitter© rijst) van Giuseppe de Santis, een film, welke op het filmfes.i val te Cannes aller aandacht vroeg. De Italianen voeren me: hun films 't filmpubliek niet mee naar shows en fan tastische liefdesgeschiedenissen veel eer gaat he; om reportages uit het dage lijkse leven in hun eigen land. dat zo zeer In de branding va» poliiieke en economische tegenstellingen heeft ge- Siaan. „Bittere rijst" is een werk over de vrouwen, die telkenjare uit vele de len van het land naar de rijstvelden in het Noorden reizen om daar door zwoe gen in regen en modder of or.der een brandende zon e<rn paar flinke week lonen te verdienen. Giuseppe de Santis heeft dit gegeven tot het uiterrte ui'cgebuit en zijn verhaal geeft een wel zeer schril beeld van de omstandigheden waaronder sommige Romeinse vrouwen door het leven moeten gaan. Het enige waarop De Santis naar onze begrippen misschien 'x veel nadruk heeft gelegd is het bloedige slot van de film, een eind dat althans voor Nederlandse be grippen te fel. te gruwelijk is gete kend. En dat terwijl de regisseur daar v<X»r toch reeds zulke heftige tegenstel lingen en mensonterende toestanden heef te voorschijn geroepen, dat deze Ir climax als overdrijving aandoet Nie emin is deze film aanvaardbaar. Me ijzeren consequentie en me'; een techniek, die wellicht nog niet overtrof fen werd, houden de I'.alianen vasf aan het scheppen van beelden, die zo over tuigend tot de na-oorlogse mensheid spreken, omdat zij ons confronteren met alle zijden var. het menselijk bestaan, met directe maatschappelijke gebeurte nissen. Al te zeer werden en worden we immers door de films samenge bracht in werelden van fantasie, van onwerkelijke prach'; en praal en niets zeggende romantiek. In Italië is begre Van de tennisbaan Schagcn I speelde jl- Zondag uit tegen het sterke Eindenhotf; I te Haarlem en wist een zeer goed resultaat 'ce behalen n.1. gelijk spel 4—4. Thuis werd daar van verloren met 2—6. De uitslagen waren als volg:: Damesenkelspel: Mej. Rademaker verl. van mevr. Room 3—6. 0—6; mej. v. Haastert slaat mej. Igcsz 64. 6—1. Herenenkelspel: Philippo verliest van Teriep 46.7— 9, Schipper verlies; van v. Baraeveld 5-7. 6—1 en 5-7. Gemengd dubbelspel. Mevr. Schipper en v. Haaster slaan mevr. Room en Teriep 6—2, 6—4 Mej. van Haastert en Philip slaan mej. Igesz en v. Bomeveld 6—3, 6—2 Damesdubbe'spel: Mevr. Schipper en mej. Rademaker ver liezen van mevr. Room en mej. Igesz 36. 5-7. Herendubbelspel van Haastert en Schipper slaan Teriep en van Barneveld 6—2; 64 Schagen II speelde thuis tegen Mo zaiek I en verloor kansloos met 08. Het jeugdteam speelde tegen Animo- Jeugd en won met 4—2. Ds. Smits naar Edam Naar wij vernemen heeft ds Smits, Ned. Herv. predikant, alhier, he; beroep van de Ned. Herv gemeente te Edam aangnomen Ds Smits is hier vanaf '45 voorganger geweest, na eers; verbon den te zijn geweest bij de Ned. Hen.-, den ';e zijn geweest bij de NH gemeente Wormer. In deze betrekkelijk korte periode heeft ds Smis zich bij velen zeer geliefd gemaakt en heeft hij op velerlei terrein zeer verdienstelijk werk gedaan. Men zal hem hier s!ech;s node zien ver trekken. Op 14, 15, 16 en 17 Juni a.s. zal weer een avondvierdaagse in de Polder worden georganiseerd, waaraan zowel leden als niet-leden van de NWB kun nen deelnemen. Op de drie eerstgenoem de dagen wordt om 18.30 uur gestart vanaf Veerburg op 17 Juni om 1^.30 en zal men bi de avonduren 15 km moe ten afleggen voor 10 uur, op 17 Juni zal men plm. 20 km moeten afleggen voor 19 uur. Ook nu ontvangen de deelnemers welke deze vierdaagse volbrengen een herinne ring, het N.W-B. avond-vierdaagse Kruis, deelnemers welke reeds meerdere malen deze vierdaagse hebben volbracht on'vangen een speciaal bewijs van waar derhig. Opgaven dienen te geschieden bij de heren J. Waag en D. P. de «Jong cesp. Molen vaart 164 te Anna Paulow oa en Zandvaart te Breezand pen, dat de filmkunst er ook voor iets anders is en men heef; daar „de nieu we koers" volgehouden. Deze „Bittere rijst" getuigt er nog eens van wie enigszins kan. moe; deze film zeker niet overslaan! In Theater Royal kan men terecht vanaf Donderdag (Hemelvaartsdag) ';ot en met Maandag, steeds des avonds om 8 uur. STROET Gym. wedstrijden Zondag zijn alhier onderlinge wed- trijden gehouden uitgeschreven door de gymvereniging UDI WIK. Behalve prij zen is door deze vereniging ook een wisselbeker beschikbaar gesteld, nl. een voor de groep Heren en Dames en één voor de afdeling adspiranten. Vorig jaar waren deze gewonnen bij de dames heren door mevr. van Essen—Brom mer en bij de adspiranten door Jooke Tesselaar. Hier volgen de uhslagen afd- dames: lste prijs Rie Sijbrands 2e prijs Henny de Vries; 3e prijs Gr. Groenveld Afd. Heren- lste prijs Henk Burger 2e prijs Jan v. d. Molen; 3e prijs A- Eenhoorn. Deze wedstrijden zijn des morgens gehouden. Des middags was het de beurt aan de afd. meisjes en jon gens en kleuter meisjes en jongens. Bij de afd. meisjes bleken de beste te zijn 1 Gerda Dekker; 1 Wil Tesse laar en 2 Eli van Geebergen. Jongens, lste prijs Piet Heneweer; le prijs Dick de Pee; 2 prijs Elef Boekei. 2e prijs Siem Bakker Kleutermeisjes le prijs Reine Keetman le prijs Marian Swaan. 2e prijs Bets Kos en 2e prijs Ali Bakker Jongens le prijs Gert van der Berg; le prijs Gert v. d. Werff. 2eprijs K. Slo.e maker De wisselbeker voor de afd. Dames en Heren'werd gewonnen door mej. R. Sijbrands, die tevens kampioene werd in deze afdeling. Tevens zij vermeld dat mevr. van Essen—Brommer dit jaar niet mee deed. Joke Tesselaar wist de beker voor de afd. adspiranten te be houden. terwijl er van 'de 20 mededin gers 19 slaagde voor het felbegeerde diploma. Het is een mooie sportieve dag ge weest. HOOGWOUD OP DE VOORDRACHT De heer I, Groenveld, onderwijzer aan de O.L. school alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan school IV te Den Helder. schrijvende lezers Geachte redactie Door het plaatsen van het gedichtje van 11 Mei zal de mogelijkheid ook bestaan dat dit schrijven in uw blad wordt afgedrukt. De godsdienstige overtuiging van uw lezers wordt wel geëerbiedigd. Dat zal in de toekomst wel ondervonden worden. Maar dit is dan de druppel, die de beker doet overvloeien. Deze krant wordt voor katholieken onaan vaardbaar. Herinnert u zich het verslag van de rechtszitting enz. van de grote kar dinaal, Primaat van Hongarije, Jo- seph Mindszenty? Ook daarbij toege diende giftstoffen hadden geen resul taat, om het biechtgeheim te verra den. Die poging is toch wel gedaan. Wat zouden de heren gelachen heb ben en de Nieuwe Schager met hen. Omtrent de pogingen 'om dit te be reiken kunnen ook bevestigd worden. Kent u P. E. Calles. Mexicaans poli ticus en generaal? De revolutieman van omstreeks 1910. Die persoon had het „geluk" te biechten op zij® sterf bed. Wat hij eerst haatte en vervolg de. had hij toen lief. Hebt u wel eens gehoord van Fre- derik Willem van Eeden. de stichter van de mislukte kolonie „Walden" te Bussum? Hij nam in 1821 ook het biechtgeheim aan en kreeg ook de absolutie. Nog. grotere en kleinere personen zijn die overtuiging toege daan. Dit kan ook theoretisch bewezen worden. Hoogachtend, N. J A. de Ruiter, A 64, Burgerbrug. Wij verwijzen de heer R. naar wat wij in dit nummer hierover schrijven (Red.). In onze krant van 11 Mei stond 'n gedichtje afgedrukt, waaraan velen onzer Katholieke lezers zich, en vol komen terecht, hebben gestoten. Bij het doorgeven van copie was dit ge dichtje met nog enkele andere apart gelegd, omdat wij ze niet geschikt vonden voor onze krant. Tot onze spijt is deze copie tóch gezet geworden en wie schetst onze ergernis en ontsteltenis, toen wij een van deze dingen afgedrukt zagen. Inmiddels is het geschied en rest ons niet anders dan openlijk onze excuses aan te bieden voor deze fout. Dat onthoudt ons er echter niet van een woord van protest te doen horen tegen de wijze, waarop men op deze slip o fthe pen is afgevlogen en het voorstelt of ons blad een anti-Katho«j liek blad zou zijn. We zijn niet anders dan een pro-, gressief blad dat open staat voor elkej richting of stroming, zonder iemand te willen kwetsen. Dat dit nu door, een onzer medewerkers is gebeurd.- betreuren wij -ten zeerste. Dit zal in de toekomst natuurlijk voorkomerE worden. Recj, Ken Uw land en heb hel lief HoH. Mij was bijeen De heer Vethman opende met h«t uit spreken van de wens da'; de heer Lin denbergh weer spoedig hersteld zou zijn. De heer K. Kaan, lid van het hoofdbestuur kreeg een afzonderlijk wel komtswoord. Bij het lezen d<: no.ulen merkte de heer Kaan op, dat men zich bij moeilijkheden met de dienstwoning kon wenden tot het secretariaat. De heer de Jong deed daarna enige mededelingen welke be.rekking hadden op een door een utigeversmaa-'schappij aangeboden model Ioonboek. het welk besteld kan worden. De commissie voor de broi wqers; is overbodig gewerden. Een 'coelichtend woord van de heer K. Brugman was in dit opzicht wel verhelderend, en de hr. Brugman vertelde, hoe deze commissie 20 jaar geleden, toen de prijzen van de brouwgerst nog aan de zeer lage kan', waren, haar bestaan wel degelijk ge rechtvaardigd hadden gemaakt... juist ook vanwege he;- feit, dat in Anna Pau k-wna en omgeving veel gerst werd ver bouwd. De commissie bereikte op haar wijze goede prijzen voor de gerst, doch tengevolge van het fei;. dat momenteel de gerst niet meer rechtstreeks van de boer naar de brouwerij gaa;, zijn de diensten van de commissie overbodig geworden. De commissie was samen ge steld uit telers uit Anna Paulowna en dc Waard en Groet, zoda; men voor dat de bestemming van het nog aanwe zige kasgeld, hetwelk nog plm. een be drag van f 1200 beloop;, zal worden aangegeven men hierover de mening van de Waard en Groet zal vragen. Dhr. Brugman kon echter reeds mededelen, dat het grootste gedeelte van dit geld waarschijnlijk in de kas van de afdeling AP van de H. M. van L. zal vloeien. Zo had derhalve de afdeling, indien de Waard en Groet eveneens tot opheffing zou beslissen geen bezwaar tegen het Ingediende voorstel. Tenslotte kwam nog even het reeds veel besproken vraagstuk van de f 5 vergoeding van de suikerbietenoogs; 1944, waarbij bleek dat wil men hiervoor in aanmerking ko men, men zich voor 15 Juni a.s. dient op te geven. Het 100 jarig bes;aan, dat "'•en eind 1951 hoopt te vieren wil men •ten verzorgen door eigen krachten, doch het bleek wel. dat het moeilijk zal zijn, de nodige gegevens betreffen de he; verloop van dit 100 jarig be staan te verkrijgen. Voor de agenda van de Alg. Vergadering te Schevenin gen bestond weinig belangstelling, op 'n desbetreffende vraag van de heer D. C. Geerligs om op deze vergadering aan te dringen op een restitutie van de araalheffing van de poolaardappelen, welke nie; voor* export iD aanmerking gekomen zijn, antwoordde de heer van Balen Blanken, dat de heffing op deze poters vrijwel zeker zal worden geresti ;ueerd- De heer K- Kaan kon deze woor den aan de hand van een in zijn bezif- zijnde circu aire nogmaals onderstrepen Ce mededelingen omtrent de oogs;voor ziening 1950 brachten naar voren, dat er vrijwel geen verandering in de be s.aande situatie zal komen. Zoveel nto gelijk zal worden getracht arbeiders in te schakelen, mocht men echter nie; de beschikking hebben over voldoende krachten, dan kunnen bij het Bureau Oogstvoorziening arbeiders worden aan gevraagd en werden de aanwezigen op he; hart gedrukt, d^hiervocr bestaande formulieren zo spoedigmogelijk in te zenden. Het staat echter wel vas;, dat men weer van de jeugd gebruik zal moe en maken, al zullen de vrouwelijke jeugdarbeiders in den vervolge geweerd worden. Bij de rondvraag bleek wel in ver bard met een door de heer J. Waiboer gestelde vraag, dat ontslagbewijzn vooc elders werkzoekende arbeiders wel de gelijk noodzakelijk zijn, een vraag van de heer D. Geerligs over vereenvoudi ging van de sociale lasten werden be antwoord met de mededeling, dat het nog wel plm. 2 jaar zal duren, a'vorens men zal overgaan tot een eventuele ver eenvoudiging. PI VM VTEV HWEI.IJKSIt EIS Dinsdag 16 Mei a.s. zal het echt paar T. Koppenaal en T. Ivoppenaaï- Drooger te Oudetonge zijn GO-jarigè echtvereniging herdenken. Natuurlijk, het is wel eens pret;ig om in het buitenland te vertoeven. Het is ook wel eens prettig om bufcen de eigen provincie te zijn. Maar dat mag ons er toch nooi; van weerhouden om oog te hebben voor de schoonheid, die vlak bij ons als het ware om het grijpen ligt, nie; te willen accepteren. Wij zijn er in de afgelopen Zondag eens op uitgetrokken en hebben onze ogen te gast laven gaan aan een land schap, zo prachtig, als ge het slechts zelden zult kunnen aanschouwen. We hebben namelijk de Wieringermeer be zocht Neen. haalt u nu niet de schouders op. We weten het, er ie in de Wierin germeer ook nog veel lelijks ';e zien. Veel dat herinnert aan de schanddaad der Duitsers, maar de Meer beging zich tc herstellen. En op dit ogenblik is de Meer heerlijk mooi, door het bloeiende koolzaad. Als u zich de moeite wilt getroosten de fiets te nemen, of zo ge over een aute> beschikt een auto, dan raden wij u aan te rijden naar het aloude dorp Azrtswoud. Maar gaat u daar vooral niet de Wieringermeer in. Da; zou te vroeg zijn. Maakt u in plaats daarvan een tocht langs de onderkan; van de cijk, zodat ge het oude land ziet liggen Dan heb; ge nog enige gelegenheid om u te ergeren ook. De weg Aartswoud Mederablik was voor enkele jaren een van de mooiste wegen van ons land. Ge kor.dt er genieten van kostelijke wa terpartijtjes en heerlijk ruSag gelegen boerderijen. De boerderijen liggen er nog. En ze geven nog steeds een fraai cachet aan he; landschap. Maar de rusteloze nijvere mens, die landhonger heeft en tevens een fabrikant van enor me hoeveelheden huisvuil is. is bezig de plassen dich; te gooien. Het is om er kregel van te worden. We hebben nog zo weinig plekjes waar de fuut ongestoord kon nestelen Men is druk doende om ze weer te doen verdwijnen. En d®n zullen we daarvoor in de plaa':s weer enkele ha grond hebben cekregen, waarop produc ten zullen kunnen worden geteeld. Pro ducten, die men aan de andere kant van de dijk in ongelimiteerde hoeveel heid kan kweken. En dan denk; ge aan die andere kant Aan het nieuwe land, dat ge nog niet hebt kunnen zien. doordat uw blik tegen gehouden werd door de oude West- friese zeedijk. Hebt nog enig geduld. Nabij Lammertschaag—Abbekerk gaa'; de weg omhoog. Daar is namelijk een kruising met de snedverkeersweg Am sterdamLeeuwarden. Zo, nu zijn we er boven op. En tien tegen een. da'; ge even stil wordt, als ge op dit hoge punt het landschap naar alle kanten kun; overzien. Ge zult u moeten haasten om het te zien. Ge -.eb; nog ongeveer een week de tijd )an Is het landschap er natuurlijk nog wel, maar dan is het koolzaad uitge bloeid. Onze bloeiende bollenvelden worden hemelhoog geprezen. Terecht na'amrlijk Maar het is klein. Het is peuterig. Het is 'rypisch Ht Hands. Hier is het fors en groot en hier kunt ge genieten van een kleurschakering zo verrukkelijk, dat ge moeite heb; ora weg te komen. Daar ziet ge het nieuwe land voor u. Grote oppervlakten liggen als gele boter te schittere.i in de zonneschijn- Daar tussen door de velden tarwe, ha ver. gerst, erwten, klaver iri allerlei tmten groen. Van he; lichtste zeegroen tot heel donker. Daarbij de forse boer derijen. de sloten, die he; land doorsnij den, de Hollandse wolkenluchten, die er boven drijven, het is een landschap waard door een schilder vereeuwigd te worden. En als ge het oude land overzie; met zijn malse weiden, zijn grazend vee, zijn oude boerderijen, dan hebt ge twee tegenstellingen bij elkaar, zo fel, als ge slechts in weinig landen aantreft. In de regel vloeit he; ene landschap In het andere over. Hier echter heeft de dijk twee landschappen volkomen gescheiden gehouden. Aard en karakter van land en volk zijn volkomen anders Eq vergee; dan ook niet eens naar die grote verkeersweg te kijken. Hoe voor treffelijk deze is aangelegd. Hoe prach tig ze beplant is. Ge zul; er enige uren uw kankeren op Holland en zijn rege mig door vergeten. Als u dan nog verder wilt gaan, ra den wij u te fiersen naar Medemblik daar de Wieringermeer in te gaan en u de moeite te getroosten van een fiets tocht naar he; monument op de afsluit dijk. Ja, we weten het wel, het is een heel eind. Maar als het mooi weer is, loont het de moeite. Niet zo zeer omdat het monumecT; nu zo prachtig is. maar het wel eens goed is. er aan herinnerd te worden, dat wij Holanders ook wel wat kunnen. En het is helemaal niet goed.da; alleen buitenlanders dat gaan bewonderen. Wij zijn er ook geweest. We zijn gegaan langs de mach;ige sluiswerken. We heb ben gezeten in het knusse cafee onder het monument, waar we onze koffie nuttigden en we waacden ons in Parijs Toen we er binnen kwamen, hoorden we vele talen spreken. Frans, Duits. Engels. Zweeds, alken geen Hollands- Het bleek, dat wij de enige Hollanders waren in di"; ongeveer dertig man grot te gezelschap. Later kwamen er nog enkele meer. Maar de buitenlanders ga ven de toon aan. En het is toch niet gezond, dat het buitenland meer belang stelling gaat koesteren voor de schoon heid van ons land, dan de bewoners zelf. Niet alleen om een vreemde taal te horen spreken, zouden we u willen aan raden deze tocht te maken. Ge komt tevens eens langs de plek, waar de Duitse misdaad van April 1945 werd gepleegd. Ge kunt u dan beter voorstel len. hoe de vloedgolf met donderendg« wld naar binnen kw3ra stormen en de .•oorste boerderij wegsloeg om dan zfjn .•ernietende taak ;e beginnen. Als ge rustig zijt, kunt ge er ook van een opgewek; vogelleven genieten en als ge nie; bang zijt de wet te overtre den. kun; u er na de eerste Juni teen kans wagen om een baars te vangen. Of het geoorloofd is, weten we echter niet. Maar nte; daarom geven we u in overweging om deze fietstocht te maken Als ge nog ie'cs verder gaat. komt ge door het wddgebied van de polder en ziet ge een keur van vogels, die zo maar over de weg lopen. Het schijnt volgens de heer A1 de spuigaten ui; te lopen. Dat wc'--:t wij natuurlijk niet. M;|3r het is voor 'n liefhebber van vogels een genot. De Meer is mooi. En om deze rijd van het jaar is het er zelfs prachtig. Er ligt oor de afdeling van Vreemdelingen ver keer in deze polder een ontzaglijk ar beïdsveld. Nie; alleen, maar in samen verkiRg met andere afdelingen. Wat is hier een prachtige trip samen ;e stel ten. Niet alleen voor Amerikanen en Fransen. Niet alleen voor mensen ufc andere provincies van ons land, maar vooral voor d; mensen, die er bchek kelijk zo kort bijwonen en die deze grote schoonheid nog nimmer bca aanschouwd. Jaarvergadering van coöperatieve fabrieken De jaarvergadering van de op co o peratieve grondslag werkende zuivel fabrieken in Noordholland was aller mins; in majeur gestemd; direct bij de opening waren er al sombere woorden van de voorzitter, de heer K. Hooge doorn Dra., die blijkens zijn toe spraak een crisis in de landbouw niet uitgesloten ach;;e. ..De toekomst ziet er donker uit", zeide spreker ..en de export zal bemoeilijkt worden". De spreker zeide. da; reeds ';hans de uit voer in ernstige mate belemmerd werd en hij ried de veehouder aan er voor te zorgen, dat komende magere jaren hen niet zulen verrassen. Na de mededelingen, waarin gezegd werd, da; alles in he; werk zal wor den gesteld om de export van kaas naar Amerika, die moeilijkheden heeft ondervonden, weer in het goede spoor te krijgen. Hierna werden medailles aan de verschillende fabrieken uiige reikc, o.a. aan fabrieken te Julianadorp en Heerhuqowaard, Schoorl, Hoogkars pel en St. Maartensbrug. boter. De heer Geluk noemde enkele maatregelen, die het mogelijk maken,, dat de posirie van de zuivel in ons land beter wordt: de voornaamste hiervan waren: he; gebruik van melk in ons broed en de verhoging van het ve';ge halte i-n de consumptiemelk. TANTE ROOSE VOOR EEN LIEFDADIG DOEL. De toneelgroep, welke op de s'.ot- avond van de Polderse toneelwedstrijd met zoveel slcces het blijspel van Jaap van der Poll Tante Roosje opvoerde geef» op Zaterdag 20 Mei a.s. in zaal Bossen ';e Breezand een herhaling van deze opvoering. De opbrengst komt geheel ten goede van een liefdadig doel in deze gemeen te. EEN ItARICALE METHODE. Een brand en verhitte gemoederen geblust. Terwijl in een laagte langs de Vre denoordlaan een lievige huiselijke ra zie woedde, die tenslotte buiten uit gevochten zou worden, kwam een slan Dc rekening sloot met een batig saldo genwageu van de vrijwillige brand- van f 18.236.89 Dit zal gedeeltelijk bestemd worden ter versteviging van de reserve. Hierna werden enkele mededelingen gedaan over de melkwinning. Er werden dit jaar 172 diploma's uitgereik.. De heer Verschoor maakte een ver gelijktng tussen ons land en Denemar ken, wat betref; de hygiëne bij het winnen van de melk, deze vergelijking viel wel zeer ten gunste van de Denen uit. Het overige gedeeke van de bijeen komst was gewijd aan een lezing van de secretaris van de FN. de heer Ge luk. die in een pakkend betoog export mogelijkheden van de zuivel behandel de. waarbij tot uiring kwam, dat de kan sen voor kaas beter staan, dan die voor collega's gekleed ls en pistolen draa" weer in actie voor een schuttingbraud je in de buurt. Toen er bij de ruzie stevige klappen uitgedeeld gingen worden, kwamen de brandweerlieden op het idee. met een waterstraal de verhitte gemoederen te bekoelen. Het Amerikaanse middel werkte voortref felijk want de rust was spoedig te ruggekeerd. C0-J AKIGE ECHT V ER E 3 1(. 13G Op 17 dezer zal het echtjaar J Schipper en M. Schipper-van Yelzen te Noordbroek zijn 60-jarige echtver eniging berdenken. In het Praagse stadsbeeld treft men thans vrouwelijke verkeerspo litie aan. die als haar mannelijk? EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 33 De maat had. zo vlug als zijn be nen hem dragen konden, het kompas, de kaart en een stevig lang touw ge haald en daarna was hij met AhSing ia de roeiboot zeewaarts gevaren. „Ikke moet lach ,als ik denken, dat jij ia pakkie duikie moest doe!" zei Ah Sing. „Ikke hoef geen pakkie om te duik'" „Had ik maar eerder aan jou ge dacht!" zei de maat- „Dan had ik al die ellende en narigheid nie; mee hoeven maken!" KaPpie en Signor Rivaldi waren in tussen nog aan het onderhandelen met de vissers, en dat ging niet al ;e best Toen Signor Rivaldi de oude visser z n laatstebankbiljet.en had gegeven, barst e de visser in een hoongelach uit. „Dacht je soms da; we het daarvoor deden!!" riep hij. „Wat een kouwe drukte! Zon paar van die frommelige papiertjes! Dacht je dat we daarvoor ocs leven zouden wagen ora op de bo dein van de zee goud en juwelen op 'te halen voor ju'Jie plezier! Ons niet ge zien!!! Kale opscheppers!" Tot overmaat van ramp barsten de andere vissers daama ook in hoonge lach uit, en Signor Rivaldi zag paars in zijn gezich;. Kappie werd doods bleek en barst'e bijna van woede. Ah Sing en de maat hadden de plek bereikt, waar volgens de maat de scha'; op de zeebodem moest liggen. Ah Sirg knoopte het touw om zich heen, dat de maat vast zou houden, en hij klemde een grote jute zak onder rijn arm. en dook vervolje.iS met een sierl.jke duik vanaf de roeiboot te water. „Als dat maar goed gaa.!" dacht de maat.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3