Sabine Murner Gast mishandeld door een Berger pensionhoudster Eis van de officier: zes weken vonnis van de rechter f 100 2 I», VVV Egmond aan Zee heeft grote plannen Een Zeepkistenrace in Egmond? POLITIERECHTER ALKMAAR Haar als bewijsstuk De zitting van de Alkmaarse Poli tierechter, mr R. W. J. C van de Wa'1 Bake, kreeg Maandagmiddag betrekkelijk weinig belangrijke zaken te behandelen. De belangrijkste was wel de zaak tegen de -Bergense pen sionhoudster Eli&abeth van G-, die ervan beschuldigd werd een van haar gasten zodanig mishandeld te hebben dat deze zich onder doktersbehandeling 'moest stelen en thans nog mee een litteken, als gevolg van deze mishan deling, rondloop';. Er bleek reeds geruime tijd een slechte verstandhouding te bestaan 'russen de verdachte en de mishandelde, die samen met haar echtgenoot in het pension ver ■'bleef. Het hooggepunt van deze ruzie kwam. toen verdachte op zekere dag thuiskwam en merkte, d3t de vrouw, die nu a's getuige verscheen, fonder haar medeweten van de telefoon van het pension gebruik maakte. Zij greep de haak van de telefoon uit haar han den en trachtte haar daarmee,te verwon den. Toen dit niet lukte, gebruikte zij een typisch vrouwelijk aanvalsmiddel: haar nagels. De ge'uige werd hiermee op het voorhoofd gewond. De officier van justitie, mr Meischke, achtte het Éeit dusdanig ernStiq. dat hij er over sprak de Bergense WV hier van in kennis ';e stellen, zodat verdachte eventueel in de toekomst geen gasten meer za! mogen herbergen. Voorts vroeg de ©fTlcier een gevan genissrraf van zes weken. De civiele vordering, die getuige had ingediend werd ten dele toegewezen: de twintig gulden directe kosten moet verdachte betalen, doch de f 120 gederfd loon, omdat zij twee weken niet kon werken wilde noch de officier, noch de politie rechter, die de eis van de officier aan meikelijk verminderde in zijn vonnis (f ICO boete) inwilligen. Voorts stond terecht Geesje van der V. ui1. Breezand, die ruzie had gemaakt met de vrouw van de ine'kboer. De twist, die, zo zeide Verdachte, uitgelokt Was, door de mishandelde vrouw,, liep zo hoog. dat verdachte haar bij de haren greep Op de griffie, waren als bewijs stuk enkele bossen ha?r gedeponeerd. f 10 of vijf dagen vroeg de officier. Het vonnis luidde conform. Dan was er Geert V. uit Broek op Langedijk, die een collega van zijn fa brlek een klap had gegeven. Die colle ga, die voor het hekje kwam, om te vertellen hoe de vork in de steel zat, kwam behalve met het -verhaal van deze laatste mishandeling, die verdachte er kende, met - og enkele andere gruwelijke dingen, die verdachte gedaan zou heb ben. Doch hoe het kwam weten wij niet wij hadden de indruk, dat de po liticrechter deze verhalen niet zo erg eu serieux nam. Misschien kwam het v el. om dat verdachte bij de politierech ter gunstig bekend staat en nog nooit veroordeeld was. Hoe het ook zij. deze terrorist in optima forma. zoals de getui ge hem noemde, kreeg een boete van f 10- conform de eis. Simor. D. uit Oude Niedorp had zand nodig voor zijn koestal. Er lag in zijn dorp een hoop zand, die wel niet aan hem. maar aan de waterstaat toebehoor Plaquette Alkmaar Garden in Bath wordt onthuld Op Donderdag 18 Mei a-s. te 3 uur n.m. zal te Bath de bronzen plaquette voor de „Alkmaar Garden" worden onthuld. Zoals men weet, heeft het Gemeente bestuur van Alkmaar enige tijd geleden 1800 witte en 1800 rode tulpen aan de stad Bath aangeboden ter verfraaiing van het plantsoen aldaar. Tot bijwoning van deze onthulling Zijn uitgenodigd de burgemeester en de secretaris van Alkmaar, terwijl het Bath comité vertegenwoordigd zal worden door dr G- Hoeueveld en de Rotary- club Alkmaar door de heren prof. Sel U*r en D, de Wc ff Peereboom. de, doch dat jveerhie'd hem er niet van zijn zoontje met een karretje er op uit te sturen om zand te halen. Dat mag natuurlijk niet; voor hem een boete van f 10 of vijf dagen, conform de eis. Trijntje de B. uit Schagen had woor den van beledigende strekking ten op zich.e van een kennis geuit. Die woor den kostten haar 25. Speeltuin Watertoren officieel geopend Toen Zaterdagmiddag ruim 3 uur de officiële opecing van <ie speeltuin van de buurtvereniging ,,De Watertoren" zou plaa's vinden, waren reeds verschei dene kinderen en buurtbewoners voor de poort van dit speelterrein verzameld De voorzitter, dhr. J. Groen, memo reerde de vele besprekingen en werk zaamheden, we'ke voor de ';ot standko ming van dit terrein hadden plaats ge vonden en bracht dank aan de heer Rosmalen van de Ned. Spoorwegen, de commissaris van politie,en he; gemeente bes'uur, dat de afrastering voor haar rekening had genomen. De vertegenwoordiger van he; gemeen tebestuur, dhr. N. J. Speur, ambtenaar voor vorming buiten schoolverband), die bij ontstentenis van de wethouder van jeugdzaken, dhr. R. Bakker, de of ficiële opening verrichtte, wees op het verheugende feit, dat een buurtvereni ging. opgericht in het bevrijdingsjaar, thans he; initiatief had genomen tot het stichten van een speeltuinvereniging Hij vond he; psychologisch rvr goed gezien om de speeltuin juist daar in te richten waar de jeugd het liefece ver toeft. Met een waarschuwing aan de jongens en meisjes om vooraan alleen van de speelt jin gebruik te maken, die toch ook aan de spoorlijn ligt, opende hii de'poort en Sa-oomden de jeugdige bewoners van de „Watertoren buurt" hun domein binnea. De opening van dit nieuwe speefcer rein. waarin stevig schommels, wippen en een flinke zandbak zijn aangebracht, brengt de jeugd in de omgeving van 't spoorwegemplacemeri; vreugde en de vele ouders, wier kinderen hiervan pro fileren, meer rust. Wanneer de binnenkort te houden in zaraeling onder de belanghebbenden aan de verwachtingen zal voldoen, zal ui; breiding met enkele speelwerktuigen mogelijk zijn, waardoor nog meer kinde ren gebruik van dit speelterrein kunnen maken. DAMCLUB HEILOO Op de slo.avond van de damclub werden aa© de kampioen de prijzen uit gereikt. Dit seizoen waren de kampioe nen C- de Graaf in groep I, S de Geus in groep II en A. Sprenkeling in groep III. De topscore prijzen werden gewon nen do^r S. Schurer, aa loting met P. Beukers en door W. Hoogenboom vrij willig afgestaan aaa J. Spaans. Het volgend seizoen zal in September een aanvang nemen. De eindstanden luiden als volgt: ^Groep I: de Graaf 18—26; Tuinman 18-25; Dekker 18—20; Verver 18.19 Geuzebroek 18—18; Sprenkeling 18—18 dc Geus 18—17; Adrichem 18—13; Beu kers 18—13; Schurer 18—11; Schurer en Beukers of Adrichem degraderen n. het tweede tiental. Groep II de Geus 16—12; Hoogenboom 1620; Oud 1618; Hofman 1616; Helder 16H; Spaans 1614; Kroon 1614; de Jong 16—13 en Winterink 1612 de Geus en Hoogenboom promoveren naar he; eerste tiental. Winterir.k de gradeert naar het derde tiental. Groep III: Sprenkeliug 20—29; Slijker man 2028; Lieshout 2025; Snel 20 —24. Alleman 20-23; v. d. Werff 20 —23; Bruin 2023; Weyers 2017; Sluisinan 20—17; Smi. 20—7 en Hotten tor 20—4. Sprenkeling en S'ijkerman promoveren naar het tweede tiec.';al. KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze week zijn, met een buitengewoon sterke bezetting, de wedstrijden om de Alkmaarse titel begonnen. De uitslagen waren: A Tuinma..Verver 11; Kruider Hemels 2C; de Bree—Schuit 2—0; de Jong—M. Oud 2-vO; B Burgert—Ravensteijn- 1 1; Booy Smolenaars 1 1; N. Oud—Jorna 1-1 SlotPiederiet uitgesteld. De Sterkst vier van iedere groep plaatsen zich in de finale met de kam pioen 1949 de Haas. In de gecombineer de 2e en 3e klasse waren de uitslagen A Langras srBijwaard 1—1; Wijn Balder 20; KornBruggeman 02 MiedemaKlinkhamer uitgesteld. B BakkumKromhcu; 20; Veen Bruin 2—0; Koppen—Visser 1 1; Vis ser—Veen 2—0. Hier komen de 2 s'erkste spelers van beide groepen met de kampioen 1949 Stam benevens de afgevallen spelers van de le klas. De overige spelen om de 3 klas titel. Er wordt geen vuilnis opgehaald In verband met Hemelvaartsdag wordt op Donderdag 18 Mei a s. geen vuilnis opgehaald. De bewoners van de Donderdagse wijken (binnenstad en Bergerwegkwar- tier) worden in verband hiermede ver zocht de emmers op Woensdag 17 Mei a-s. buiten ;e zetten. «•ilingi irictM ALKMAARSE EXPORTVEILING 15 Mei 1950: Raapstelen 47,50 p. 100 bos: prei 2240; spinazie 824; postelein 36—48; witlof II 26—50; ra barber 718; andijvie 41—67; sla I 9 15.50; II 3-508 per 100 kg bieten 8; worteltjes 3267; sjalotten bos 6— 115; aardbeien per doos 29—56: radijs 4—11; selderie 1—6; peterselie 2—4; winter}an 32—59. Asperges dik wit 94 110, blauw 48—606; Nieuwe aardap. 73—79; kriel 67. Onder voorzitterschap van burge meester Nielle vergaderde de VW in de zaal van „De Vergulde Valk" op Vrijdag 21 dezer. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het afgelopen seizoen tot aller tevredenheid is verlopen. Volgens gehouden tellingen in de maanden Juni, Juli en Augustus ver bleven totaal 17.135 personen in Eg mond aan Zee. Dat.het bezoek aan de vuurtoren steeds in de belangstel ling staat, blijkt wel hieruit, dat in het afgelopen seizoen ruim 4000 per sonen een bezoek aan de toren brach ten. De strandfeesten zijn ook weer bijzonder geslaagd. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat dank zij een be drag aan vrijwillige bijdragen van ruim f 1200.de vereniging in het afgelopen jaar aan alle in het voor jaar genomen plannen uitvoering kon geven. Vervolgens kwamen de plannen voor het seizoen ter sprake. Onder auspiciën van de VVV zal het openluchtspel „Wie wint de ra ce?" in de maand Juni worden her haald. Voor de maand Juli staan mo torraces en een wielerwedstrijd op 't programma. In Augustus zal weder om het grote vuurwerk worden af gestoken, voorafgegaan door een wie lerwedstrijd. Het-vuurwerk zal dit jaar een bij zondere attractie hebben voor de be zoekers, want tijdens het vuurwerk zal een gratis vacantieverblijf in ho tel, pension of gemeubileerde kamers tot een bedrag van f 150.worden verloot. Verder zullen op een nader te bepalen dag de Kozakken komen rijden in Egmond aan Zee. Zeepkisten o Op voorstel van de heer Bodenstaff zullen voorbereidingen worden ge troffen om deze zomer nog een zeep kistenrace te houden. Op verschillen de plaatsen in het dorp zijn mooie hellingen, waarop deze nieuwe, in op komst zijnde sport kan worden gehou DE GIDS VAN DE VW De nieuwe gids van de VVV ziet er als altijd keurig verzorgd uit. Fraaie illustraties en tal van foto's verluchten de tekst, die op prima kunstdrukpapier is uitgevoerd. Men vindt er tal van wetenswaardigheden. Tal van goede raadgevingen vinden hun weg en zelfs de mogelijkheid om bij slecht weer ingeschakeld te wor den in de Egmondse bridge-club. schaakclub e.d. wordt onder de aan dacht gebracht. Voor wie Egmond nog niet kennen zijn zonder twijfel be doeld talrijke attesten van tevreden gasten. Deze fraaie gids zal wel we der aan zijn doel beantwoorden en velen naar Egmond brengen. VERBREDING BOULEVARD Het trottoir aan de zeekant van de boulevard, zal nog voor de zomer 2 meter breder worden gemaakt, ter wijl halverwege een rotonde wordt aangebracht. Bovendien zullen nog 'n 10-tal banken worden bijgeplaatst Hiermede krijgen Bad-Egmond een schitterende promenade. den. Te zijner tijd zullen nadere me dedelingen hieromtrent worden ver strekt. Voor de organisatie van 'de strandfeesten hoopt het bestuur we derom op de medewerking van de heer Richard uit Amsterdam, die zijn sporen op dit gebied reeds verdiend heeft. Ha de rondvraag sloot de voorzit ter de vergadering onder dankzegging aan de leden, voor de vlotte behan deling van deze zo belangrijke agen da. AFGRAVING ZEEDUINEN De zeeduinen langs de boulevard, die een 15-tal jaren geleden al eens vlak gemaakt zijn, zullen nog voor het a.s. seizoen worden gevlakt, daar zij inmiddels weer zijn opgestoven en het uitzicht belemmeren. Het werk, dat in DUW-verband wordt uitge voerd, zal begin Juni klaar zijn. KAMPEREN OP HET STRAND De gelegenheid tot kamperen op 't gemeentestrand is nu opengesteld. Overwogen wordt nog, op het nieu we tarief van f 1.— per week voor het in bewaring geven van tenten, reductie te verlenen aan hen. die het jlehele seizoen hun tent in bewaring jgeven. b E.H.B.O.-EXAMENS Dr. Helle, geassisteerd door de wijkverpleegster zr. de Grood heeft wederom met gunstig resultaat een fcursus gehouden ter verkrijging van het diploma E.H.B.O., voor leden van de Egmondzeeër Reddings Brigade. Bij het gehouden examen, dat afge nomen werd door dr. Degenaar uit Alkmaar slaagden de dames G. Jon ker, R. Turkou. Cl. Melzer, D. v. d. Hagen, G. v. d. Kleij, A. de Vries, D. Houtink, A. Elzer, S. Mol, E. Ragetti. G. Venema, H. Houtman, N. Vonk, F. van Vuure, C. Bosman, J. Rip, M. Hoogcarspel, J. Lukkien, G. Niemhuis H. Spaan en M. Stel. EGMOND AAN ZEE Geboren: Afra, dv Jan Dekker en Cornelia Gouda; Marinus Nicolaas. zv Pieter Zwaan en Kaatje Schol. Ondertrouwd: Gerardus Petrus Berkel en Neeltje Stam. Getrouwd: Cornelis Gouda en Jo- sina Maria Bult; Jan Hendrik van Urk en Grietje Hoogland; Pieter Blok en Neeltje Zwart. Overleden: Jan Broek, 75 jr; Simon Sander, G9 jaar. Alkmaarse Posiharmonie behaalde mooi succes Op he; concours der Westfriese Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, dat Zondag te Wijdenes gehouden werd. heeft de Alkmaarse postharmonieeen mooi en benijdenswaardig succes be haald; in de marschwedstrijd werd de Posjiarmonie eerste, terwijl het boven d:en een extraprijs voor het hoogste aantal pur.ten verwierf. Ook verwierf de Alkm.aarse Posiharmonie een eerste prijs in de concertwedstrijd, waar 500 punten bijeengegaard werden. Aihleiiek Eerste baanwedstrijden in Noord-Holland DOVES sloeg goed figuur Een drietal DOVES meisjes heeft Zon dag deelgenomen aan de Meisjeswed- Scrijder. te Zaandam. De resultaten wa ren zeer goed. Arjan Couwenhoven werd op Hoogspringen zowel als op Kogelstoten B eerste; met resp. 1-38 en 10.55 wa; voor beide nummers te vens een nieuw clubrecord betekende Miep Steur werd bij Kogelstoten B tweede. Een verdienstelijk resultaat. Netty Bakker liep bij de A Meisjes de 80 m. Na haar serie en halve finale gewonnen te hebben, werd ze in de finale 3e achter W. Lust, Zaanland en C. de Goede van Sagitta. Deze twee behoorden ook vorig jaar reeds toe de 3 beste van Nederland. Als Netty haar ergste wedstrijdzenu wen thuis laat. behoef; zij echter ook voor deze twee niet onder te doen- A.s Donderdag (Hemelvaartsdag) gaat DOVES met een flinke ploeg naar Enk hui-en. Toneelvereniging vergaderde Zaterdag j.1. hield de Toneelvereni ging Kunst naar Kracht haar jaarverga dering. Hieruit vermelden we dat het jaarverslag van de secretaris J. Schuur man een frisse geest ademde. Het afge sloten seizoen kenmerkte zich door het grote succes dat behaald is, niet alleen met de beide uitvoeringen ter plaatse, maar ook het optreden met jongens van de Koopvaardij ;e Stompetoren was een groot succes. Men hoopt met dit stuk wa'; door hen op 22 Mei te Lutjewinkel gespeeld zal worden door eenzelfde suc ces te oogsten. De secr. J. Schuurman en de penningmeester N. Klerk werden als zodanig herkozen. Als nieuwe leden werden toegelaten mevr. J. Meijer v. d. Veer en dar. J van Ee'ten Besloten werd nog om bij voldoende deelname een jeugdgroep in het leven te roepen OPVOEDINGSCURSUS Dezer dagen is door het onderwijs personeel. de heren J. E. van Dok en J. van Eten een cursus Opvoeding op ger.cht. welke in de O. L. School werc 1 gehouden. Voor deze cursus is bijzon dc. belangstelling, nie; mind.r dan 36 Cursisten waren de eerste avond aan wrzig. Met gre o aandacht volgde mee le beide onderwerpen op deze eerste avond. De heer van' Eeten behandelde de psychologie van de baby. De heer van Dok sprak over het onderwrep onge hoorzaamheid. Hierna werden nog vele vragen beantwoord,, waarna de 1ste avond werd gesloten. CASTRICUM DIENSTJUBILEUM. Onze plaatsgenoot, de heer J. Buur meester, wonende riir Ludwigs.raat 31. herdenkt 18 Mei de dag waarop hij voor 25 jaar in diens; trad bij de N.V. Wijnand Focktog te Ams.erdam. BURG. STAND. Geboren: Gerardus Th., zv G A Kaar derp en A Mi Meijne Ondertrouwd: D Seubring en M J Sanders: J Kloes en H C de Vries: C J Kuijs en E C Twisk: C H Beentjes et: A G Zonneveld. Gehuwd; B Lute en M M van Wes ten. Overleden: L- van den Berg, oud 84 jaren: J M Rozing. 40 jaren: C. Zonne veld, 64 jaren. AUTOTOCHT. Als datum der jaarlijkse autotocht voor de oudén van Dagen is dit jaar vastgesteld 6 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling dit jaar een tocht 'door het Gooi te maken met als rustplaatsen ..Hét Wapen van Amserdam" in 's- Gravenland en vervolgens naar de „Py randde van Austerlitz" te Zeist. ALKMAARSE VEEMARKT 15 Mei 1950: 74 vette koeien 430- 1125: 195 nuchtere kalveren 3065; 8 magere schapen 70—80; 258 varkens 1.47—1-51 VOOR A IfSTAA>'D IVEST-DUTS COMMTMST UT HE PARTIJ GE STOTEN Het hoofdkwartier van de West- Duitse communistische partij te Frankfort heeft bekend gemaakt dat ïuirt Mueller, lid van de West-Duitse bondsraad en vice-voorzftter van de Westduitse communistische partij, uit de party is gestoten, omdat hij in „voortdurend contact met de ge heime dienst van een vreemde mo gendheid" stond. Dit besluit werd op een speciale zitting van het hoofdbestuur geuo- men. Men neemt aan, dat met de vreemde mogendheid Engeland be doeld wordt. Fritz Sperlïng is thans tot vice-vrz. benoemd. Zoals gemeld legde Mueller *Un mrndaat in de Bondsdag neer, vol gens de plaatsvervangende voorzit- te Schmidt „om persoonlijke rede nen". Het veraad van Mueller werd ont dekt dank zij de hulp van lagere par tijfunctionarissen, aldus de bekend making. Zijn verraderlijke activiteit was mogelijk, omdat de partij niet voldoende waakzaam is. AUSTRALIëR TE I)JAKARTA ERN STIG GEWOND Een Australische piloot van de Ga- ruda Indouesian Airways werd Don derdagavond door een tweetal bewa pende Indonesiërs ia uniform ern stig gewond. Men is van mening, dat de twee Indonesiërs de piloot, die in het zuidelh'V deel van Djakarta reed, lieten stoppen, waarna zij hem in de maag schoten. De toestand van de gewonde geeft reden tot zeer gro te ongerustheid. Op verzoek van de Australische ambassade hebben de Indonesische autoriteiten een onder zoek ingesteld. og r <.fTuna[ WOENSDAG 17 MEI 1950 Hilversum I, 402 m NCRV 7.00 en S.(X) Nieuws; 9.00 Voor de zieken 9 35 Frans concert; 10 30 Morgendienst 11.05 Hoorspel: 12.05 Glanspunten uit de steravond. 12.33 Sacs souCci; 13-00 Nieuws: 13.15 Mar.do'inata: 14.00 Pia porecual 14.30 Licht orgelspel; 35-00 Gemengd .'oor; 15.30 Kamerorkest: 16.15 Jeugduitzending; 17.30 Balalaika- muziek: 184X1 Harmoniemuziek; 1830 Pianospel; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sport; 20-15 Ma risierskapel; 2030 Familiecompetitie; 21.05 Disco Varia; 21.25 Tien j§rea. klankbeeld: 21.40 Radio Phil'narinonisch orkes.; 233 00 Nieuws: 23.15 Avondcon eert. Hilversum II, 298 m VARA 7.00 in 8.00 Nieuws: 8.18 'Orgelspel, 8-50 Voor de vrouw; 9.00 Klassieke muziek 10.00 Morgenwijding VPRO: 10 20 V. de vrouw; 11.00 Gram.: 12.03 Accor- deola: 1238 Piano duo; 13-00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Gesproken por tret; 1^15 Jeugdconcert: 15.00 Jeugduit zending; 16-30 Voor de zieken; 17.00 He; stónd in de krant; 17.30 Metropole orkest: VPRO. .18.00 Voorjaarsuitzen ding: 18.30 Strijdkrachten VARA; 19-00 Reportage Nederland—Engeland B te Amsterdam door ir van Emmenes; 21.00 Nieuws: 21.10 Ramblers; 21.42 Aether forum; 22-15 Pianospel: 23.(X) Nieuws: 23.15 Swing and sweet. DONDERDAG IS MEI 1950 Hilversum I. KRO 800 Nieuws: 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws. IKOR: 10.00 Kerkdienst: KRO 12-15 Lunchcon eer;: 13.00 Nieuws: 13.20 Vioolrecital: NCRV 14-00 Jongerenvergader'mg: 14 45 FluitrecitaJ: 15.15 Bijeenkomst C JMV; 16.15 Jeugduitzending: 18.00 Ka tnermuziek: 18.25 Voetbalreportage: 18.45 Leger des Heils: 19-00 en 20.00 Nieuws: 19.15 Jongerenbijeenkomst: 20.05 Bach concert: 21.15 Vrij en Blij. 21.45 Omroeporkest: 22.35 Omroepor kest; 2300 Nieuws; 23-15 Avor.dconc. Hilversum II. AVRO 8.00 Nieuws; 8.45 Voor de vrouw; 850 The Avrollans 930 Ensemble Ro.h; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Orgelconcert; 10-30 Jeugd uitzending; 11.00 Gram.; 11.20 Gevar- progr.: 12 00 The Romancers; 12.38 Pianospel: 13.00 Nieuws; 13.15 Ptome nadeorkest; 1345 Be! Canto; 14.30 Ka mermuziek; 15-00 Voer zieken en ge zonden: 16.00 Bonbonnière; 17.00 Sport 17.30 Orkes; Maria Zamora: 18.00 Nws 1S-30 Strijdkrachten 19.05 S'rijkcrkest: 19.35 Voor de vif uw; 20.00 Nieuws: 20.15 Radio Philharn onisch orkest; 21.15 Hoorspe.; 22 20 Rhythm Parade: 23.00 Nieuws: 23.15 Sport. Hei noodlot van „Neen, ik ken hem niet. Ik heb zijn naam een paar keer horen noemen door vrienden van mij. Ik weet ook niet of hij me helpen kan!" „Vertelt u mij maar eens wat u op het hart hebt" zei de kapitein, „als ili u kan helpen zal ik een land genote natuurlijk niet in de steek laten." Sablne vertelde haar landgenoot de belevenissen sinds haar vertrek uit Amsterdam. Hij onderbrak haar niet een keer, luisterde aandachtig tot het einde, stond toen op uit zijn stoïl, liep op eu neer, daarbij met medelij dende blikken Sabine, die met gebo gen hoofd voor hem zat, opnemend. „U bevindt zich in een uiterst moei lijke en onaangename positie" aldus begon hij toen. „Uw vrienden hel pen? Ja, maar hoe? O, ik heb res pect voor uw doorzettingsvermogen Maar niemand in dit land zal een vinger uitsteken om een lijfeigene los te kopen alvorens hun contract om ia." „Ook niet, wanneer men bedrogen is?" wilde Sabine weten. „Zelfs dan niet. Het is hier een hard land. Elke week komen er hier men sen aan land die geheel vrijwil.ig hun handtekening gezet hebben. De oude wereld kan haar inwoners niet meer voeden. Daarom zijn er velen die offers brengen om hier te ko men. Duizenden komen zonder ge dwongen te zijn. Het klein aantal dat aankomt, zonder te weten wat hun wacht, speelt geen rol. Neen een op lossing voor uw moeilijkheden? Ik zie maar één ding Sabiu.e keek hem hoopvol aan. „Denk aan uzelf" pleitte de kapi tein. „Reis direct terug naar Boston. Eens zal u het geld van uw vader uitbetaald worden. Open daarmee 'n winkel of probeer op een andere ma nier u een behoorlijk bestaan te v -r overen. Hier kunt u stellig niet. blij ver. Hier gaat u ten gronde." „Ik denk er niet over om weg te lopen" antwoordde Sabine koppig. „Dan zal ik u iets anders vertol len. U bent hier in levensgevaar. Onze verspieders hebben ons bericht dat vele Indianenstammen met de dag een vijandelijker houding tegen over de blanken aannemen. Niemand weet wat er gebeuren zal, maar z> ker is dat er hier geen plaats is voor een meisje zoals u." „O, ik lieb al dagen achtereen *n de maïsvelden gewerkt" wierp Sa bine hem tegen, „en dat heb ik ook wel vol kunnen houden „Ja, enige dagen. Maar dat U iets anders dan weken, maanden of jaren achtereen. Ilens, ik bewonder u.v moed en doorzettingsvermogen, maar zij dienen tot niets. Gelooft u mij, wat denkt u te kunnen bereiken? Zelfs al zouden uw landgenoten vrij gelaten worden, hoe denkt u dan hier een bestaan te viuden zonder geld? Als lijfeigenen hun contract afkopen dan laat men ze met wat kleren ea hoogstens een vat meel gaan Luister naar goede raad. mijn kind. morgeit gaat er een transport naar Philadelphia. Ik zal uw bagage uit Bedfort laten halen en geef u aan bevelingen mee. zodat u daar een bestaan kunt vinden." „Kan ik overste Bouyuet in Phi ladelphia vinden en wilt u mij ook een aanbeveling voor hem meege ven?" informeerde Sabroe. De kapitein schudde het hoofd. „Niemand weet, wat Pontiac de hoofd man der Ottawah-Indlaneu van plan is. Hij probeert alle Indianenstam men te verenigen om zo ons. blanken, in moeilijkheden te brengen. Het is best mogelijk datde overste al weer weg is uit Pihladeiphia als u daar aankomt." ..Dan ga ik terug naar Bedfort," zei Sabine vastbesloten. „Ik zal de overste schriftelijk om hulp vragen. Wilt u de brief aan hem en aan een goede bekende van mij in Philadel phia laten meenemen als ik ze van daag nog schrijf?" „Natuurlijk." was het antwoord, ..maar u kunt dan toch beter hier in het fort blijven." Sabine schudde het hoofd. „Neen, ik wil niet bij mijn landgenoten blij ven. Alleen hoop ik dat u als er hier brieven voor mij komen u deze wilt doorsturen. Ik verwacht een brief uit Amsterdam en _,,Zodra er brieven voor u hier ko men, zal ik die per bode doen toeko men. dat beloof ik u. Het spijt mii, dat ik zo weinig voor u kan doen. Misschien kan ik u een veldbed de kens en voedsel sturen. Als ik u daarmede pleizier kan doen." „Och. neen" weerde Sabine af. „Het zou mijn positie toch niet ver beteren." „Wordt u dan slecht behandeld?" „Neen, ik kan beter zeggen.dat men mij totaal niet telt" zuchtte het meis j^. „Toch kunt u wel wat doen. Ik ben hier vandaag met Hussy uit Bed fort die kruit, suiker en thee inslaan wil. Misschien kunt u in dat opzicht wat doen." ..Wel ik zal hem uit de voorradau van het fort een vat kruit toewijzen. Wa» suiker en thee betreft, ik hoop dat er voldoende, in de factovy is ot schoon ik dat betwijfel. Is er nog iet3 dat ik voor u kan doen? Niet? Dan neem ik vast afscheid van u. Leef wel, en moge God u behoeden. Mocht er een brief voor u komen dan zal ik die direct doorzenden." „De briefJa. daarnaar kijk ik het meeste uit" gaf Sabine toe. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3