bitiaaider N.HOLLANDSE 'PERS. 1945 [JJÜ Socialisten beraadslagen over de voorstellen van Schuman Communisten in Zaandam bijeen De vordering Spoedcursus onderwijzers voor gedemobiliseerde militairen Leopold acht zich niet meer gebonden aan vroegere beloften feagea bF xannBschijn de Telex tikt... Clandestiene kippenmarkt Rusland contra Yougo Slavië ZESDE JAARGANG NUMMER IA ZATERDAG 20 M"I 1950 Uitgave Stichting JDe Vrfm AJkatuidw" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, flHi—ai Abonnementen f OJO per week f L25 per maand f 3 65 per kwart, btf vooruitbet. Advertenties 14 et p. mm. familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke Verantw. ledacteur. J. v. Zoonen I Bureau. Ridderstraat hoek OudegraÏLt I Tel. K 22004971 Ten tweede male is de school walvissen naar het strand van Dunbar (Engeland) teruggekeerd en nu voor hei laatst. Ruim een week geleden kwamen e rcr 147 walvissen achter hun leider aan naar dj kust gezwommen. Hoewel de kustbewoners met zeer veel moeite de beesten naar diep water sleepten, keerden zij naar hun lei der. die zie': of het strand lag, terug. Plratselijke autoriteiten zageu als enige oplossing, de walvissen dood te schieten en daarna door schepen ncar volle zee te laten brengen. H-' einde van de walvis-invasie op het strand van Dunbar. De Britse socialistische partij zal binnenkort vertegenwoordigers van d" West-Europese socialistische par tijen uitnodigen voor een in Enge land te houden conferentie over de toekomstige organisatie van de Eu ropese zware industrie. Op deze Bij eenkomst zal het plan- Schuman be- .sproken worden. De internationale socialistische or ganisatio (de Comiseo) waarhij alle Wcsl-Europcse socialistische partijen zijn aangesloten, heeft -grote aandacht geschonken aan de vraagstukken be treffende de toekomst van de Euro pese zware industrie. Een uit deskun digen samengestelde economische -.commissie van de Comiseo heeft o- ver dit onderwerp een gedetailleerd rapport opgesteld, dat kortgeleden ter particuliere kennisname van de aangesloten organisaties is gebracht Een andere speciale subcommissie van do Comiseo vergadert te Brus sel over de speciale problemen van 't Ruhrgebied. Het gehele onderwerp van de toekomst der Europeso zwa re industrie zal in een volledig debat worden besproken op de internatio nale socialistische conferentie, welke in Juni a.s. te Kopenhagen zal wor den gehouden. De door de Britse socialistische par tij voorgestelde conferentie is on verwachts en op zeer korte termijn uitgeschreven. Labour acht namelijk k de voorstellen van minister Schu- man^dermate belangrijk en zij vindt e enspoedige bespreking hiervan zo dringend, dat de Britse socialistische partij van mening is dat de Europe se socialisten zich erover moeten uit spreken. Voor de conferentie te Ko penhagen begint. ChurcliIH prijst het plan Winston Churchltl heeft als voorz. van de beweging voor een verenigd Europa het plan-Schuman voor sa mensmelting van de steenkool- en staalindustrie in Europa zeer gepre zen. GRANAAT TUSSEN DE KOLEN Doordat zich een projectiel, een 2 cm brisant granaat, tussen de kolen bevond ontstond Dinsdagmiddag te Bergen op Zoom een -ontploffing it de woning van de familie Valentiia aan de St. Joseplistraat te Bergen op Zoom, toen de haard zou worden hij- gevuld. Door deze o:ntploffir.g werd de haard vrijwel vernield, terwijl in de kamer veel glas- en scherfschade w~rd aangericht. Mevronw V. en 'u kind, die zich in de kamer bevonden, kwamen er gelukkig zonder verwon dingen af. I» een op gezag van ChurchiU door de beweging uitgegeven verklaring wordt een beroep op de Britse rege ring gedaan, onmiddellijk mede te delen, dat zij bereid Js ten volle met andere Europese regeringen samen te werken bij het uitwerken van me thoden voo - de uitvoering van Schu- mans voorstel. De conservatieve partij in Enge land, waarvan ChurchiU leider is, hoeft nog geen stand punt ten aanzien van het plan-Schuman kenbaar ge maakt. Politieke waarnemers gelo ven, dat de partij eerst het oordeel van de Labourregering wil afwachten Door zijn mening via de Europese beweging kenbaar te maken, ver bindt Churcbill zijn partij niet. Russen protesteren in Parijs In een protestuota heeft Rusland de Franse regering ervan beschul digd, dat zij Sowjet-Burgers in Frank rijk en de Franse zones vau Duits land en Oostenrijk herinnert te rs- patriëren. Verder beschuldigt de Sowjelrus- sische nota Frankrijk ervan, dat het tracht deze Russen te recruteren voor het vreemdelingenlegioen in Tn- do-China en op onwettige wijze be perkingen en intimidatie gebruikt 13- gen Sowjet-burgers die willen repa triëren. Het Franse voorstel voor een Rus- sisch-Franse conferentie over repa- triëringskwesties acht de Sowjet-no- ta onnodig „daar al deze kwesties ten volle kunnen worden opgelost op b*is van de Frans-Sowjetrussische overeenkomst van 29 Juni 1945. De Sowjet-nota vergelijkt de Frau- se houding met die van de Russische regering, „die alle nodige maatrege len neemt om individuele Franse bur gers uit de Elzas op te sporen en te reratriëren. Het Franse antwoord op een eer der overhandigde Russische protest nota, noemt de Russische regering on voldoende. Ongeveer een honderdtal leden va» de communistische partij Nederland hebben te Zaandam een optocht en een betoging gehouden, waarbij het nog al rumoc-rig is toegegaan. De vereis te vergunning was niet verleend, zo dat de politie hoeft moeten ingrijpen. De voorzitter van de raadsfractie der CPN, do hoer O. Maas en een tien tal andere demonstranten werden we gons ordeverstoring aangehouden. Ilun is een prcoes-vevbaa! aangezegd De stoet verzamelde zich omstreeks 8 uur op de Herengracht in het cen trum der stad. Onder het ultroep°n van leuzen zoals ..los geen wapens" •n ..weg met de atoombom" begaven de demonstranten zich door de hooid- v aat naar het zuidoostelijk stadsge deelte. Hier werden zij door de poli- ie opgevangen, die de betogers som meerde uiteen te gaan. Toen zelfs aan het herhaald bevel geen gehoor weid gegeven, gingen de agenten over ut de arrestatie van de voornaamste de monstranten. Intussen was de stoet weer naar het centrum teruggegaan en hij het verzetsmonument hield eer der betogers 'n korte toespraak waar na de demonstranten uiteen gingen. De politie heeft van haar wapen geen gebruik gemaakt. Nederlandse regering zeer verrast. Van verschillende zijden heeft men aan de bevoegde Nederlandse instan ties om commentaar gevraagd op de uit Indonesii-: gekomen berichten aangaande een beweerdelijk onvernio ger van de zijde der Nederlandse re gering om een deel van haar verplich tingen der rondetafelconferentie *n me' name die. welke betrekking heb ben op het KNIL, na te komen. Alsmede op het bericht, als zou de regering der RIS overwegen een scna devergoeding tegen Nederland in te dienen, waarvan de grootte voorlo pig wordt geschat op f200 millioen, aan welke schadevordering even tueel kracht zou kunnen worden bij gezet door stopzetting vau de uitbe taling der Nederlandse pensioenen. Van Nederlandse zijde wordt n^ede- degedeeld, dat men door deze me- richten zeer verrast was en dat >!e Nederlandse regering te dezer zake op geen enkele wijze officieel bena derd is. Tegenspraak der RIS Naar aanleiding van de medede ling van een woordvoerder van het ministerie van voorlichting der RIS, ddoor de regering der RIS zou wor den overwogen de betaling der Neder land se n pensioenen stop te zetten, indien een door de RIS geëiste scha de vergoeding niet zou worden be taald, verklaart de minister vau voorlichting der RIS, dat deze me dedeling onjuist is. Voor gedemobiliseerde militairen uit Indonesië zowel als uit Neder land wordt de mogelijkheid openge- strld, een speciale opleiding voor on derwijzer te volgen. Dezj opleiding zal 1 September a.s. te Arnhem oe- ginnen. Blijkt de animo onder de ge- demobiliseerden voldoende, dan zal in andere plaatsen in Nederland een zelfde opleiding worden opgericht. Bij aanmelding van 20 of meer ge- *»<?>gdeu vau een bepaalde confes sionele richting zal de cursus in een nader te bepalen plaats in confessio neel verband worden gegeven. De duur van de opleiding is bepaald op 1.5 jaar. Gegadigden moeten in het bezit zi*n van een diploma HBS 5-jariga cursus, gymnasium of een daarmee gelijk staande opleiding. Men dient zich aan te melden, liefst zo spoedig mogelijk, maar i i eik gevai voor 1 September a.s. bij het hoofd van bureau 4 van sociale dienst van het ministerie van oorlog, Manritskade 19, Den Haag, onder op gave vau godsdienst, genoten oplei ding en diploma's. Daar de gedemobiliseerden gemid- Gruber beschuldigt Sowjet Unie .Sowjet wil van Oostenrijk con vazal staat maken In een rede, welke hij Dinsdaga vond in een vergadering van de volks p rtij uitsprak, verklaarde de Oosten rijkse minister vau buitenlandse za ken dr. Itarl Gruber, dat het de bo- dpeilng was van de Sowjet-Unie een vazalstaat van Oostenrijk te maken De jongste poging van de Sowjet-U- nie. aldus Gruber, om een clausule in het vredesverdrag op te nemen, die f-ecistischo activiteit in Oostenrijk zou moeten verhinderen, was bedoeld om politieke concessies te verkrijgen Wat betreft de Russische eis inzake do Oostenrijkse ueiirtaliteit zeide Gru bor dat deze eis geen betrekking had op neutraliteit in juridische zin doch op ideologisch neutraliteit. ovtfBRrckcud over het communistische vredesoffensief zeide Gruber, dat de. 1»wapening van het westen nauwe- küks voldoende was voor een aau*ral op' Zwitserland. Het dreigement van de: Oostenrijkse communisten, dat onplezierige verrassingen zouden ko men wanneer de westerse politiek niet spoedig radicaal zou worden ge wijzigd, betekende volgens Gruber, dat de „koude oorlog" in een „war me oorlog" zou veranderen. Gruber betoogde tenslotte, dat slechts eer lijke samenwerking tussen de twee grote kampen waarin Europa thans verdeeld was, zou kunuen voeren lot een nieuw en vreedzaam Europa. deld enkele jaren ouder zullen zijn dm kweekschoolleerlingen, omdat zij enkele jaren in militaire dienst hebben doorgebracht, zal een deel n deze diensttijd meetellen als dienstjaren voor onderwijzer. Wat het onderwijs betreft, zal spe ciale aandacht worden besteed aan de practiscbe vakken, terwijl Frans Engels en Duits iets minder uitge breid zullen worden onderwezen dan op de kweekscholen gebruikelijk is. Na jaren herenigd De ouders van de 13-jarige Bertna Hertogh, dio op het ogenblik in een kindertehuis i:i Singapore verblijft, wachtend op een schip dat haar naar Nederland zal brengen, zijn woonach tig te Bergtn op Zoom, De heer en mevrouw Hertogh-Hunter hebben hun kind in 8 jaar niet meer gezien, o.l. sinds hun internering door de Ja panners. Na hun bevrijding door de geallieerden in 1945 hebben zij over al naar hun kind laten zoeken, doch al!« naspeuringen bleven tot voor kort zonder resultaat. De ouders, die van het vinden van hun kind door de krant kennis kregen, zijn buitenge woon gelukkig en niet alleen de heer en mevr. Hertogh doch ook de E broertjes en zusjes die met de ou ders naar Nederland repatrieerden. De Surreitne, waarmee het kind naar huis toe komt, vertrekt eind de- zmaand uit Singapore naar Mar- seille, waar de reizigers op de trein zul" en overstappen, die hen, en dus ook het verloren kind, naar Neder- lan zal brengen. HET WORDT BETER Langzaam word-; de temperatuur wat zachter, hoewel de wind nog steeds Noordelijk blijft. De wind zal echter »wak zijn en er komt gif.-o, regen. Leopold acht zich niet meer gehou den aan zijn vroegere verklaring In een boodschap aan de leidsis van de christelijke volkspartij in Bel gië heeft koning Leopold to kennen gegeven, dat hij in geval van een ka tholieke overwinning bij de komende algemene verkiezingen niet tegen de vorming van een alleen uit kathoÜ3- ke bestaande regering zou zijn, zo wordt in politieke kringen to Brussel meegedeeld. Tot, dusver is de koning geen voor stander van zulk een regering ge weest, vrezend, dat hij als de koning van één partij zou worden beschouwd In zijn boodschap aan de katho lieke leiders neemt de koning het strndpunt in, dat hij niet langer ge bonden is door zijn vroeger afgeleg de verklaring, dj t hij zijn preroga tieven tijdelijk aan zijn 19-jarige zoon prins Boudewijn zal overdragen als be„ parlement hem op de troon terug zou brengen. Scherpe woorden ïau socialis tische zijde. Volgens het socialistische blad Le Peuple had de boodschap van koning Leopold aan de leiders van de CVP pas aau de vooravond der verkiezin gen op 4 Juni bekend gemaakt moe ten worden. Het blad schrijft, dat nu duidelijk blijkt dat de radioboodschap vau de vorst slechts een list was en dat hij ook bereid blijkt te zijn als koning van een enkelepartij naar België terug te keren. Het blad besluit met de woorden: „Het is goed dat wij weten waar wij aar toe zijn. Een ding moet evenwel worden voorzien: indien de koning onder bescherming van een CVP- meerderheid naar België terugkeert, zal een anti-clerciale strijd ontbran den, die zal voortduren tot de dag, dat de CVP zal zijn omvergeworpen en haar koning van de troon verjaagd Gistermorgen half elf is met het KLM-lijntoestel PH-HDI de delega tie naar Rome vertrokken, die de ma quette van de radiozender, die door de Nederlandse katholiken ter gele genheid van het Heilig Jaar aan Paus Pius xn wordt aangeboden, de ze week zal overhandigen. Twee diplomaten van het Poolse gezantschap te Helsinki zijn, na te hebben geweigerd om naar Warschau terug te gaan, per vliegtuig met hun gezinnen naar Zweden vertrokken. - Het zijn de culturele attaché Zeprovs ki en de vice-consul Zkovski. Een raket die door een Ameri kaans schip is afgeschoten, heeft een hoogte van 173 kilometer bereikt, al dus is officieel te Washington bekend gemaakt. Dis is het hoogterecord voor een Amerikaanse enkele raket. Een dubbele raket, waarvan de ene begint te werken als de andere haar brandstof heeft opgebruikt, bereikte onlangs een hoogte van 410 kilometer Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd een ontsmettingsmiddel te vervaardigen, dat zo doeltreffend i3 als jodiumtinctuur, doch geen pijn veroorzaakt, geen vlekken maakt en niet vergiftig is. Het product, dat als „bactine" in de handel zal worden gebracht, doodt alle bacteriën van vier uur tot verscheidene dagen na het gebruik er van. De reddingboot „Dorus Rijkers" die Zaterdagavond om 10 uur is uit gevaren om naar een opvarende van het Zweedse schip „Nordanvik", die over boord zou zijn geslagen, te zos- ken, is na enkele uren te hebben ge zocht ten westen van de Haaksgrou- den, tegen twee uur des nachts in de haven van Den Helder teruggekeerd. Op zijn verzoek is aan mr. Wijers op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van justitie, in gaande 15 Mei, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige dien sten, door hem aan HM de Koningin en den lande bewezen Hij is benoemd tot ridder üi de orde van de Ned. Leeuw. Aneta verneemt van de zijde van het hoge commissariaat, dat Zondag morgen 230 Nederlanders uit Ambon scheep zijn gegaan op de Kota Inten. met bestemming Djaknrta. Op eigen verzoek zijn 27 Nederlanders met 18 kinderen achtergebleven. De gezinnen va twee Amerikaanse zendelingen zijn aan boord gegaan. Do zendelin gen zelf bleven achter. Op 27 km. afstand van Madrid heeft zich Maandagavond een ©rnstig spororwegoaigeval voorgedaan. Tot nog toe zijn 9 lijken geborgen. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 50. Mr. Wijers heeft zijn portefeuille over gedragen aan minister van Maarse- veen, die tot minister van justitie ad interim is benoemd. Nadat aanvankelijk auto's door de APRIS (federale troepen) te Ma* kassar gevorderd werden, werden nu diefstallen van auto's, meest jeeps, door ongeregelde elementen gepleegd. Het Britse Lagerhuis heeft gister, avond een motie van de oppositie to gen het regeringsvoorstel tot verho ging der vrachtarieven van de gena tionaliseerd© spoorwegen verworpen Dinsdag werd in Purmerend ven clandestiene pluimveemarkt gehou den. De weduwe J. had gelegenheid gegeven op het erf van haar cafe Is -auto's met pluimvee aan te voeren met do bedoeling de dieren daar le verhandelen. Er werd inderdaad een 'eveudige handel gedreven tot de po litie er achter kwam. Elf handelaren werden bekeurd en negen vrachtau- to'smet pluimv3e in beslag geuomi-n. De overtreders kwamen uit Oost- zaan, Purmerend, Limmen. Bergen en Amsterdam. Gisteren zijn de iu- beslaggenomen kippen weer vrijge geven. Nieuwe Russische militaire activiteit Vladimir Dedijer, secr. van de com missie voor buitenlandse zaken van de Joegoslavische nationale verga dering heeft ir. deze commissie go- sproken van nieuwe Russische mili taire activiteit in de nabijheid van de Joego-Slavische grens. Tevoren was men overeengekomen commissie van vier in te stellen om een voorstel te overwegen, dat behelst het discriminerende optreden van de cominformlanden jegens Joe goslavische diplomaten aan een in ternationaal lichaam voor te leggen. De minister van buitenlandse za ken, Edvard Kardelj, die daarna het woord nam, verklaarde in dit ver band dat er grenzen waren aan het geduld van Joego-Slavië. Het wilde blijven vechten voor nor male diplomatieke betrekkingen, maar was niet bereid de provocaties te blijven dulden en zou het nemen van andere maatregelen overwegjü. Cherchez la Femme Een inwoner van het Drenthse dorp Gieten had een huishoudster nodig en trachtte op de gebruikelijke wijze in deze hinderlijke vacature te voorzien Zijn pogingen schenen met welslagen bekroond te worden, want al dra meldde zich een gegadigde aan, die wel in de smaak viel. Natuurlijk moest het nieuwe dienstverband be klonken worden. Er werd een borrel ingeschonken en er werd gedronken op de goede afloop. Bij de aanvang van het tweede be drijf verscheen de nieuwbakken werk gever bij de politie om aangifte te doen van de vermissing van een be drag van f900 dat hij thuis bewaar de envan de betrokken juffrouw Hij deelde me-e na één borrel zijn positieven te zijn kwijtgeraakt en later de verdwijning van de juffrouw en het geld te hebben vastgesteld. De politie vermoedt, dat een reeds meermalen gesignaleerd© dame, die in verschillende plaatsen van het land oplichterijen pleegde, ook hier de hand in het spel hoeft. De onbe kende juffrouw heeft zich o.a. gema nifesteerd in Sliedreclit. in Emm ?n en in Drachstercompagnie. Missch »n heeft zij thans Gieten met een bezc.'k vereerd. Voor de Zondag Wonderen Mattheus 17 20 Of er nog wonderen kunnen ge beu ren? Men ziet de gezichten van velen zich vertrekken. Sommigen kijken be denkelijk. Zij weten het niet. Zij dur ven het niet loochenen, maar 't even min geloven. Anderen kijken, alsof zij 't al hoorden ontkennen, en erge ren zich al bij voorbaat, en vragen „of dan de hand des Heren verkort is". En weer anderen trekken de wenk brouwen op en lachen, één en al ver bazing, dat er mensen zijn, die in ernst vragen kunnen stellen, waarvan de ontkenning, zozeer voor ieder na denkend mens voor de hand ligt. O, Als t eens waar was wat hier wordt verzekerd, dat geloof, en nog wel geloof als een mosterdzaad, ber gen verzetten konden! Dat men zou zien op het bevel van de gelovige de rotsen splijten, bergen wijken, cn ri vieren en spoorwegen ongehinderd de loop nemen, die het geloof zou aanwijzen. Wat een ding zou dat zijn Hierin intussen zijn wij het eens, dat er geen wonderen plaats vinden. 't Geloof behoort niet tot de dingen die iets geven, maar tot die welke om zich zelve moeten worden gezocht, die liefde wekken alleen en tot da den der liefde dwingen. Gezegend zij de arbeid, de nuttige arbeid met spade en houweel, waar mee niet alleen bergen worden verzet t:» geëffend, maar ook de spieren wor den geoefend, de moed, de wilskracht het gevoel van eigenwaarde vermeer derd. Maar gezegend, boven en naast de wonderen van industrie en nijver heid. de wonderen van de geest, de wonderen, die een heilige, zedelijke overtuiging, een innerlijke en bezie lende zekerheid gaande roeping en be stemming in het leven der mensen weet te brengen. Gezegend hét geloof waar hei de bergen wegruimt van nijd en haat. waar het de wonderen verricht van het geduld, waar* het de onwil, log als een berggevaarte, verzet Geze gend het geloof waar het de onmati ge leert zich zelf te beheersen. Ge zegend het geloof waar 't ons bezielt tot dingen, die men ons niet zou heb ben aangezegd, die men niet van on? had verwacht. Of er nog wonderen kunnen gebét» ren? Ja, zeker. Zij kunnen geschie den in deze zin. Zij gebeuren en moe ten gebeuren. Niemand hale hierover de schouders op, niemand glimlache hierbij, want zo deze wonderen op houden, zo het grote wonder ophoudt van de geest: bergen verzettend van zelfzucht, ijdelheid en lust, dan is T gedaan met de wereld en gedaan met ons. Zo worde ons dan het geloof ver me .rderd—het geloof in ons zeiven en het geloof in God, Die ons onze bestemming gaf. Die Zijn zedelijke wereldorde handhaaft en uit de chaos der dingen het wonder heeft gescha pen van de geestelijke, zedelijk© mens. VACANTÏESEIXOBN VOOR DE DEUS De ANWB wijst er op dat kampe- rer in verreweg de meeste gemeen- ter zonder vergunning van B en W vo 'boden is, ook op particulier ter rein met toestemming van de eige naar. Zij die kampeerplannen hebben lopen ernstig gevaar hun vacantie te bederven wanneei zij niet in het be zit zijn van een geldige (d.i. nieuw afgegeven of tijdig verlengde) kamp ka; rt. Men wende zich zo spoedig of tijdig mogelijk tot de Ned. Kampeer- kaartencentrale (NKC) Parkstraat 18—26. Den Haag. Tussen aanvrage cn afgift© verlo pen in ieder geval 14 dagen! - ©to. -VU,,

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1