UIT VREEMDE LANDEN: Bolivia land van hartstochten en onverdraagzaamheid uit de óJh&hwlnket Tinus was wat oigenwois De zolder die niet afgenomen was Er is weer overvloed, schrijft men ons uit New York VOOR MINDER SLANKEN R OLIVIA HEEFT VCOR LEN NEIJERLANDSE EMMSRAVT EEN GRt NADEEL: DE HAAT JEGENS DE VREEMDELINGEN. DIE EER TOE DAN AFNEEMT. HET MEEST HEBBEN DAARVAN DE JODEN TE LIJDEN; OP DE TWEEDE PLAATS KOMEN DE AMERIKANEN. HET POPULAIRST ZIJN ER DE DUITSERS. Zo is er laatst b.v. een Jood in dc beste narhtgclegenhcid van La Paz na een ruzie door Boliviaanse officieren doodgeslagen. Geen woord verscheen er over in de kranten. Bij die gelegenheid dreigden de officieren de aan wezige Amerikanen, dat dit lot op den duur alle vreemdelingen zou wach ten hetgeen de Amerikanen slikten. Het is mij laatst in een volle bus overkomen, dat een Boliviaan, die met zijn vrouw wilde uitstappen en dus naar voren drong, mjj toeblafte, dat ik zjjn vette cchgenote een stomp had gegeven. Maar ik ben geen Amerikaan en lk gaf hein dus we stonden dicht bij de uitgang een flinke «hop. zodat htf op straat viel. De bus reed door en het incident was gesloten. De haat tegen de Joden vindt zijn oorzaak voor een deèl in de propa ganda van de roomse kerk. Ander zijds wordt de Joden ook venveten, dat zij als lanbouwers hier zijn geko men doch later allen in zaken zyn gegaan endaardoor de Boliviancn con currentie hebben aangedaan. In de grond is de haat tegen Joden en vreem delingen gebaseerd od afgunst, daar de vreemdeling de Boliviaan in elk onzicht de baas is. De geringe opvoe di-" der Bolivianen maakt, dat zelfs h©«A ambtenaren hun eigen taal nor* niet kunnen schrijven zonder de wan staltigste fouten. NIET BETROüWBAA*» Bo'ivlanen ziin zelden betrouwbaar. P"* maakt ook. dat de Amerika"rt" hen niet kunnen gebruiken voor bo- g« "osities bii f!«na"« Wie van n'a* is staD over de 0A«ian te do-'" rrik aan. zich goed toe te leggA" o*» ^a-ms. Dc meeste vreemdelingen spreken ,die taal abominabel slecht en vooral de Duitse Joden wordt dat sterk ver weten. zodat men een grote voor sprong heeft als men de taal goed snreekt. De bezwaren, die Bolivia 'door zijn wildheid en achterlijkheid heeft, wegen geenszins op tegen do voordelen, zoals die van de grote mo gelijkheden en de grote vrijheid. Veel mensen gaan hier op zeker ogenblik 'weg. maar op den duur komen zii altijd weer terug. oOk is de natuur overal bijzonder mooi. soms we' bar. maar overal uniek cn er is altijd zon neschUn. In La Paz, In feite en in de o«*on van het buitenland de hoofdstad, hoe wel het onbelangrijkste Sucre dat o**1 historische redenon rechtens is. is "t oude jaar als gewoonlük uitgeluid door het op de Plaza Murillo ten ge hore brengen van het volkslied nw zi»n patriottische refrein: liever ster ven dan leven als slaaf! Die woorden klinken, gelet oo het feit. dat de pan nes oo vele haciënda's nog in een toe stand van feitelijke slavernij leven, de b»>an<*<dePende buitenlander we;ni«* re«:"' In de oren. Zo was het ook met deredevoering van de president op Oudejaarsavond. Hij beweerde dat er in Bolivia geen bodem zou zijn voor klassestrijd. Zo veel te realistischer klonk het op schrift boven een krantenartikel in die dagen: „Gelukkig nieuwjaar zon der brood en vlees". Inderdaad was La Paz In de eerste weken van dat jaar daarvan verstoken. De schaarste aan levensmiddelen geeft een goede kijk op een van Boli- via's ernstigste problemen. Tengevol ge van het gebrek aan goede wegen moeten de levensmiddelen voor een stad als La Paz uit het buitenland worden aangevoerd, zodat men hier 'heeft vlees uit Argentinië en meel uit Peru. Het gebrek aan organisatie vermogen bij de stedelijke autoritei ten maakt de zaak nog erger, want nvrn kan nooit rekenen op een con stante toevoer. Soms wordt zo"n tijdelijke schaarste .'aanleiding tot de uitbarsting van de altijd heersende ontevredenheid. Dan ontstaat er een van de oproeren, re soluties of zelfs burgeroorlogen, waar aan dit land zo rijk is. Ditmaal heeft men geduldig gewacht op het herstel ,van de aanvoer van levensmiddelen. Het aantal doden in de laatste burger oorlog schijnt zelfs voor Boliviaanse begrippen van dien aard te zijn ge- ONDERNEMEND ECHTPAAR Eind vorige week nam de KLM- gezagvoerder A. Viruly een paar on dernemende echtelieden van Amster- 'dam mee naar New York. Het waren ;opa Gaatze Gras, 84 jaar oud en oma Hiake Gras, 86 jaar, die bij hun doch .'ter in Pellan <Iowa) hun 55-jarige 'bruiloft vieren. Daarna gaan zij een zoon, die al ruim 40 jaar in Califor- ,nië woont, opzoeken en over een jnannd of drie keren ze dan weer «aar Friesland terug. Oma Gras vond het vliegen zelfs '„heel fijn" en ook opa was er van overtuigd, dat het best voor elkaar jsou komen, want lopen dat ging zo tbest niet meer en in zo'n vliegmachi ne behoefde je niet meer te doen dan folleen maar te zitten. Stewardess Koopmans voorzag het [stoere Friese echtpaar in het vlieg- Ituig van een paar gemakkelijke pan- jtoffels en zo vertrokken ze, tezamen |170 jaren oud, naar de Nieuwe We reld. weest. dat men voorlopig voor een herhaling niets voelt. Daardoor komt het misschien ook, dat de verkiezin gen zo kalm zijn verlopen. Over de verkiezingen een paar cij fers. La Paz heeft 300.000 inwoners. Daarvan kunnen er ongeveer 30.000 lezen en schrijven. Van die 30.000 hebben zich er 10.000 laten inschrij ven om hun stem uit te kunnen bren gen. Van dat aantal hebben er 3700 inderdaad gestemd. Van de 93 stem- bureaux in La Paz hebben er 80 ge functioneerd. Wil nl de stemming in een bureau geldig zijn. dan moeten er vijf vertegenwoordigers van de partijen aanwezig zijn als gezwore nen. Maar de districten waar zij vrees de. de nederlaag te zullen lijden, had de regeringspartij geen verlegenwoor digers gezonden, zodat daar niet gel dig kon worden gestemd. DE VROUWEN. De stedelijke verkiezingen hebben zich gekenmerkt door het feit, dat de Boliviaanse vrouw voor de tweede maal in de geschiedenis van dit land ever baar juist verworven stemrecht heeft beschikt, waarbij zij echter niet die medewerking van manlijke zijde heeft gehad, waarop zij misschien wol had gehoopt. Een pamflet, dat mij begin Decem ber op straat in de hand werd ge drukt, waarin onze natuurlijke weder helft met een in onze West Eropesc oren wel zeer eigenaardig klinkende kwalificatie als „doodsvijand van de man" werd aangeduid en dat opriep tot verzet tegen haar politieke mon digheid is een symptoom van de hou ding van een groot aantal van de he ten der schepping in Bolivia. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de vrouw, die in La Paz aan een stemlo kaal verscheen, te horen kreeg, dat men op liaar komst niet gerekend had, en naar een ander stemlokaal werd verwezen, waar haar hetzelfde overkwam. Nu zijn de dames van La Paz voor geen kleintje vervaard en dus trok er een spraakzame deputatie naar de burgemeester, die in de mid dag van de verkiezingsdag genood zaakt werd een apart stemlokaal voor stemlustige vrouwen aan te wijzen. Aangezien de meeste vrouwen van deze maatregel natuurlijk niet tijdig op de hoogte konden worden gesteld, is deze kiesdag. ook van vrouwelijk standpunt gezien, geen sueces gewor den. Een vrouwelijk senator heeft ge racend, haar verontwaardiging het best te kunnen doen blijken door haar zetel ter beschikking te stellen. „Ze kenne er wat mee met die goedgekeurde eerappele .Deer lees ik me nou in de krant, dat je je oigen eerappele gieniens as poters gebruike magge, as ze ni.t deur de NAK goed keurd beune. Ut is bai de wilde spin ne of. Ik zit me deer verdubbclkme nag met een stuit eerappele die niet goedkeurd benne en nou zal ik ze ze ker nag gieniens gebruike magge. Je zouwe er toch zeker razend om wor re. Wat weerga, ut loikt wel of we onder de Moffe leve. Toe hadde ze ok geregeld wat. Maar ze kenne er hier ok wat mee." Dat was een hele ontboezeming van Tinus. Zo maar een lastig mens. Die Tinus den. Ien van de ouwe stempet ei. Die mient, dat de boer nag altoid koning op eigen erf is. Nou. das zo weesd. maar das al lang niet meer zo. As je teminste Kees en Klaas er over hore .mankeert er nag al ien en aar an. Maar die benne nag weer efkes aars. Die hadde ok lezen van de raad van Warmcnhuizen. Ut was trouwens al veul eerder ter sprake kommen oor. Wel ja. Maar ut wordt deer nou officieel. ..Je wiste ut al lang." zoi Kees bot. .Je hewwe toid genog had om die zoiers van jouw keure te leiten. Maar jij dochte maar. dat er toch niks van kommc zou. En dat is jou een keer bai je rog opwoit. En om je de waar hoid te zeggen, hew ik er nag skik ok in. Wat hei je er an om altoid zo oigenziimig te wezen? Niks man. Je zelle lere moe te je te skikken nei wat de meerderhoid goed vindt." ..Die eerappele van moin benne me- rakels best." peeuwde Tinus. „Weer om moet ik den die drokte an de hand hale? As er nou wat an man keerde. den was ut wat aars. maar weerom zou ik nou moin oigen pie pers niet gebruike magge." „Nou moet je derus efkes nei moin luistere. Tinus," begon Klaas voorzieh tig. „We wete allegaar wel, dat je een hele Piet benne. maar er benne nou icmaal dinge, deer ken je niet alles van of wete. En nou denk jij nag maar, dat ut net is as vroeger. Een eerappel is een eerappel. Maar zo is ut niet. Er is een heel verskil tussen eerappels en eerappels. En as wai uitvoere wulïe, den zelte onze ecrappels an de hougste oise voldoen moete. Den mag er niks an mankere. En al ben jij nou ok nag zo'n Piet, ik geloof, dat jij er de man niet nei benne om dat uit te maken." Klaas wachtte efkes, stak z'n poip an en gong toe veerde r en we vonde ut meist een beetje poinluk: „Wast jij benne er nou net ien, die altoid mient ,dat er niks an zoin spuHe mankeert Al weet ie ut ok beter. Want dat met die eerappels van jou dat zat ok niet rustig. Er mankeerde efkes an. Aars had jij ze ok wel keu re leiten .Maar je stonde de risico omdat je dochte, dat ut wel zo'n veert niet loupe zou. En zo benne er meer. Das nou verlegen jammer voor die mense, maar ut is metien een goeie les. Ze moete nou maar derus goed begroipe, dat er houger belange benne dan die van hullie allien." „Je kenne van moin nei de pomp loupe," skreeuwde Tinus, die vals werd. Wat liep ie rood an. „Dat kloi ne beetje dat er an die eerappele mankeerde? Dc moeite van ut opnoe men niet waard. Maar ut is zo maar een beetje troiteron". Hai was zo drok in de weer. dat ie er gieniens erg in had, dat ie z'n oigen voorbai praat had. Dat had ie pas, toe wai allegaar begonne te lachen. „O, verrek jullie ok," mopperde ie noidig. „Jullie benne gien echte boe- re moer. Jullie prate die roemster van landbouw maar een beetje nei.' Toe werd Klaas echt duL Want bai houdt hillegaar niet van de poletiek. Maar ut is een boer, die met de toid meegaat. „Er is e entoid weesd, dat de boe- re met de butter knoeide, Tinus. Ut is al een halve eeuw leden. Maar er wordt nag altoid over praat. Want die boere hewwe de buttermarkt toe grondig bedurven. En toe krege wc de butter en keiscontrole. Vezelf ek boere, die er bar op teugen ware. Ut zelfde soort as jij. Niet hillegaar slecht, maar verlegen oigenwois ep altoid maar prakkezere: Ut ken zi> wel. Ut is maar voor ut buitenlan» en den is ut goed genog. En zo is ut nou maar net niet. Aj we van onze boel of wulle, zelle w alle voorshrifte die er geven worr< neikomme moete. Al loike ze se: «verdreven. Want ut gaat hier om belang van de hele boe re stand, groip dat nou goed. Ze hewwe vleden jaar verlegen moed had met de pere voor Engeland alüen om. dat de voorskrifte jaars te voren niet hillegaar in acht nomen ware. En ut is een kloine kunst om ut met_.de poteer ok zo vqer te kroi- gen. En den. zitte we hier met de ge bakken pere, want gelouf maar, dat er kapers genog op de kust benne." „En pruttel nou maar niet teugen ok, zoi de barrebier, „want je wete wel, dat wai er hier gerust wel wat van zoid hadde as ut er niet mee deur kon. Maar dut is dik in orde oor. Gaan jij je poters van ut jaar maar voor varkensvoer verkoup*. Beter as de markt in gevaar te brengen. FIGARO. Op de Oostkust van. hot Norman- disehe eiiuad Jersey is een groot aan tal coloradokevers geland op de wind voortgedreven uit de richting van hun hoofdkwartier In Frankrijk. De afde ling inseetenbestrijding noemt do toe stand zeer ernstig. NF.UW CONCERTGEBOUW IN LONDEN In Londen maakt het nieuwe grote concertgebouw, dat ter gelegenheid van het Festival of Britain wordt ge bouwd, goede vorderingen. Het ge bouw ligt aan de Thames en vanuit de foyer cn het restaurant heeft men een prachtig uitzicht op de rivier en de stad met de bekende koepel van St. PauI's Cathedraal erboven. De concertzaal biedt plaats aan 3257 per soncn cn er zal een speciaal gedeelte gereserveerd worden voor oorlogs invaliden, die hier comfortabel van muziek, toneel of ballet kunnen ge nieten. EEN „VAN MEEGEREN-DRAMA" De bekende Oosenrijkse toneelspe ler Ernst Deutsch vertolkt tegenwoor dig de rol van Van. Meegeren in een nieuw stuk van Arnold Schwengeler „De vervalser" dat in Salzburg opge veerd wordt Ernst Deutsch behaalde in de rol van Han van Meegeren een groot succes bij het publiek en ook de pers was vol lof over zijn vertol king en over het stuk. EINDELIJK is dan toch de zon ge komen. U vindt het toch hoop ik niet erg als ik eens een gewoon praatje houd over alles wat we achter de rug hebben? Want er is niets wat zo de primerend op een mens werkt als dat nare weer dat we weken aaneen ge had hebben. Dan gevoel je' af en toe behoefte om er uit te lopen. Maar n weet ook wel hoe dat gaat. We zaten midden in de schoonmaak. De hele boel stond over hoop. Het weer had een humcurtje en mijn man had een humeurtje. Dat is niet zo erg te verwonderen. Als je dc hele dag er op uit bent ge weest om de dagelijkse boterham te verdienen, dan wti je graag in een warm nestje komen als je 's avonds thuis komt. In plaats daarvan waren NEW YORK .We hebben een nieuw stel potten en pannen gekocht. Ze kosten. 130 gulden en er zitten ko peren bodems in. Maar die potten en hun prijs zijn niet zo belangrijk Veel belangrijker of eigenlijk ver schrikkelijker is de manier waar op we ze hebben gekregen. Als :k zeg „gekregen", gebruik ik een veel te zwak woord om u duidelijk te maken, wat er iz gebeurd. „Opgedrongen" zou veel beter op zijn plaats zijn. want ik ben een slachtoffer van dc Ame rikaanse verkoopkanst op zijn best of op zijn slechtst! Dit is dus meteen een waarschuwing voor alle argeloze Nederlandse huis vaders, die onherroepelijk hetzelfde zullen meemaken, als ze niet terdege opletten .wat er achter hun ruggen gebeurt- Luister dus naar dit droevi ge verhaal enlaat het u ten voor beeld mogen strekken. Het zal wel onnodig zijn, te vertel len, dat het gebeurde toen ik op kan toer was. Volgens het verhaal van mijn vrouw kwam er een beleefde, knappe jongeman, die vroeg of mijn vrouw een paar vrienden voor de lunch wilde vragen. Terwijl die vrlen den onderweg waren, pakte de jonge man een stel va ndie potten en pan nen en stalde ze uit op de kachel. Daarna bracht hij drie soorten groen ten te voorschijn, een stuk vlees en een van die pakken met iets dat met een kopje water pudding moet wor den. Terwijl de vrouwen zaten te babbe len, maakte hij de lunch klaar en diende op. Het was verrukkelijk, vertelde mij» vrouw en hij waste de boel nog af- ook. En hij deed zoveel moeite en hij was zo aardig, dat ik niets anders ko» doen dan een stel pannen be stellen: Tante Keesje nam er ook een Ze zijn prachtig nog steeds vol gens mijn vrouw en ze zijn op den daur veel goedkoper omdat ze min der stroom gebruiken. Tja .dat kan je gebeuren nu Ame rika weer is geworden wat de eco nomen noemen „een markt vol ko pers". De arme consument behoeft met meer te zoeken als hij iets wil kopen, want de winkels komen wel bij- hem thuis. Elke dag komen er een of twee kooplui bij me aan de deur en meest al als ik niet thuis ben. Mannen, jon gens en zelfs vrouwen hebben ge probeerd om ons van alles aan te sme ren, dassen, nylons, ondergoed, vul pennen, fruit, stofzuigers, „gesmokkel de goederen", verlaagde abonneroen- Ook de minder slanke vrouw gaat graag goed gekleed. Zij moet ech ter vooral oppassen niet te strakke kleding te kiezen, want die zou haar vormen nog meer accentueren. Be ter" is het» de japon en de mantel iets ruimer te nemen, ofschoon weer niet te wijd en vooral glad ract hoogstens een klokkende rak- De wat gezette vrouw kan meestal een- laag halsje, vierkant of V-vor- nftig. best dragen, omdat ze gevulde schouders heeft. Bovendien is zo'n halsje slankkledend. De nieuwe voorjaars- en zomercollecties van iijna alle grote modehuizen hebben ditmaal een aantal modellen. wei- In? speciaal geschikt zijn voor de sninder slanke vrouw. Wij beelden er hierbij een drietal af. K 3903/8 Een eenvoudige voorjaars- en zomermantel, speciaal voor gro te maten. De deelnaden geven een aardig effect en kleden slank af. De mantel heeft een plat kraagje en de mouwen krijgen apart opgezette manchetten. Benodigd voor 124 centimeter bovenwijdte 4.50 me ter stof van 140 centimeter breedte. K 3904/8 Heel aardig is deze japon. De schouderstukjes hebben een aparte garnering, die erg goed staat, doch natuurlijk ook kan worden weggelaten. De rok heeft enkele plooien, die aan de binnenkant tot heuphoogte worden ingestikt Benodigd voor 112 centimeter boven wijdte 2.75 meter stof van 140 centimeter breedte. K 3906/8 Simpel is deze blouse. De mouwen zijn gerimpeld aan een strakke manchet gezet. Het model wordt in de rok gedragen. Benodigd voor 98 centimeter bovenwijdte 2 25 m. stof van 90 centimeter breedte. De knippatronen van deze modellen zijn a 0,95 bü „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66» Utrecht, te bestellen. K 3903/8 is verkrijgbaar voor de bovenwijdten van W8. 116 en 124 cm., K 3904/8 voor 106, 112 en 118 cm en K 3906/8 voor 98, 106 en 112 cm. bovenwijdte. De modeHen zijn overgenomen uit „Bella". het Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren by -de Administratie van deze krant. op tijdschriften, grond voor mijn ii in ca levensverzekeringen Dit weekend kwam er een man met een nieuw soort bondenbrood in blik. Hij bood me een gratis levens verzekering voor mijn hond ten be drage van 200 gulden, als ik zijn nieu merk voortaan aan de hond wil de geven. Misschien zou je met een pistool die lastposten kunnen afschrikken. Maar da nkun je nog die stroom van brie ven niet tegenhouden. Elke dag puilt mijn brievenbus uit van aanbiedin gen. De een wil me een boek van de maand sturen, een ander wil elke maand een andere soort kaas sturen, en weer een ander wil me opschepen met het fruit van de maand. Twee keer in de week komen er catalogi ran firma's die me vertellen, dat het dit jaar weer een schrale Kerstmis of Pasen in Engeland zal zijn, tenzij natuurhjk betaal en een pakje stuur. De mooiste aanbieding tot nu toe kwam van de week ik kreeg na melijk van een koelkastenfabriek de kans om een millioen dollar te win nen, als ik in een korte zin de hoog ste lof kon toezwaaien aan haar nieuwste model. Maar zelfs al zou je deze invasie van mensen, brieven en niet te ver geten telefoontjes een halt kunnen toeroepen, dan nog zou je de Ameri kaanse verkooplust niet kunnen ont snappen. Want, tien tegen een. dat er een vliegtuig boven je huis komt en dat de strak blauwe lucht wordt veront reinigd door roekletters van een kilo meter groot, die je toegillen dat je vooral soda moet gebruiken. In de treinen wringen zich kooplui met droge kelen tussen de mensen door endocn hardnekkig hun best om tijdschriften of snoep te verkopen, of een bock, dat u op eenvoudige wijze de spelregels van een of ander nieuw kaartspel uit de doeken doet. En zelfs in het heiligdom van het kantoor bent u er nog niet af. Schoen poetsertjes komen binnen en proberen als klant te winnen en een klein le gertje kleurlingen komt om het voor recht vragen u een lunch of koffie in een luchtdichte fles te mogen bren gen van de dichtstbijzijde cafetaria. Deze hele kwestie beneemt u de adem. En werkt aanstekelijk. In Rockofcller Center, het grootste com- Dlex kantoorgebouwen van New York hebben de meeste Europese reisbu- rcau's hun hoofdkwartier. Ze pikken u wel niet van de straat op zoals de ocnducteurs van de basen, die u de bezienswaardigheden van New York willen laten zien. maar ze weten toch hoe ze hun etalages moeten aankle den. De FransQti bijvoorbeeld geven u een prachtig gezicht op Montmartre. Een Zweedse luchtvaartmaatschappij vertelt u ©verduidelijk, dat u in haar v 'egtuigen „vliegend smorgasbrod" hui 1 eten, en haar etalage is gevuld met gevleugelde heerlijkheden. Ik ontvlucht die schreeuwende re clames zoveel ik kan-. Oef! KLEURENTELEVISIE IN ZIEKENHUIS Het gebruik van kleurentelevisie bij colleges van medische studenten, waar door 't deze mogelijk wordt gemaakt operatics te volgen, is in Engeland 'n groot succes gebleken. In het St. Tho mas ziekenhuis te Londen werden ge durende een week demonstraties met een kleurentelevisie-apparaat gehou den, en op verzoek van verschillende chirurgen, wordt in dit ziekenhuis nu een apparaat geinstalleerd, dat de uit zendingen drie maanden lang zaJ voortzetten. Het toestel is va» het zelfde type, dat in. Hilversum onlangs werd gedemonstreerd. GROT ONTDEKT In het Hagengebergte nabij Salz burg werd kortgeleden een grot ont dekt die waarschijnlijk dc grootste van de tot nu toe bekende grotten in Oostenrijk is. Uit het voorlopige onderzoek is gebleken dat de grot 1000 meter diep is en dat zich aan de bodem een labyrinth bevindt dat toe gang geeft tot een groot onderaards meer. Er werd ook reeds een aftak king van deze grot ontdekt die 1700 meter diep is cn die nu geëxploreerd zal worden. er echter verscliillende klusjes. Al» alles achter de rug is. is het eigenlijk om je naar te lachen. Als mannlp thuis kwam, dan deed je al zo aardig mogelijk tegen hem. Niet helemaal gewoon. En hij was dan natuurlijk direct op zijn hoede. Stelde op een belangstellende vraag hoe bij het had gehad die dag, de tegenvraag, wat er weer voor hem in het vat zat. Wat hij nu weer moest doen. Dan keek je elkaar aan en je lach te eJktiar toe. Niet helemaal liefelijk, maar begrijpend. En als het ..klusste" dan maar weer gedaan was, in alle harmonie, dan kwam het moment, waarop hij iets wat hij noodwendig moest hebben niet kon vinden. Alles was immers van zyn plaats. De ka chel brandde niet. je zat nergens ge zellig en buiten regende het. Regende het altijd maar door. Ik begrijp nog niet .dat ik de bed den cn de gordijnen nog buiten beb gekregen en weer droog en schoon binnen. En een geheim moet ik u vertellen: Ik heb me er dit jaar wat één ding betreft met de Franse slag afgemaakt. Ik beb de zolder niet af genomen. Dat heb ik natuurlijk niet tegen mijn man gezegd. Integendeel, We hebben weer de gewone klucht ran alle jaren opgevoerd: Als hij thuis kwam en de zolder had de grote beurt gehad, dan nam ik hem mee naar de kamer en vroeg hom triomfantelijk: „Nou is het niet mirakel opgeknapt". Rn dan kon ik cr op rekenen, dat hij een hele poos aandachtig naar de zolder zou gaan turen, het hoofd een beetje sehuin, een stapje verzettend, omdat het licht er niet goed op viel en als ik dan in spanning het antwoord tegemoet zag, kwam er doodnuchter uit: „Ik kan niet zien dat er wat aan gebeurd is". Enfin u weet nu het geheim. Net heeft dit jaar de zolder niet afgeno men. En nu moet ik u nog iets ver tellen. in de hoop, dat mijn man het zal lezen en anders zal ik' hem deze krant onder de neus moeten duwen. Ik heb hem. toon hij op een avond thuis kwam, het was gelukkig droog, maar onmenselijk koud. meegenomen naar de kamer, waar de kachel brand de. Je kon zien. dat hij het prettig vond. En toen stelde ik hem de vraag: „Nou. kan je zien dat het op geknapt ls?" We kregen weer het gewone spelle tje. Hoofd schuin, hier kijken, daar kijken. Ik hield mijn adena in. Zou de invloed van een warme kachel zo sterk zijn. dat hij een vergissing maakte? Laat ik u niet langer in hot onzekere laten. Het is gelukt. Ik hek me moeten gedragen als een volleer de toneelspeelster Ik heb het punt}® van mijn tong bijna afgebeten. Ik ben hem om zijn hals gevallen, om dat ik hem niet aan durfde kijken. Want de goede sul vond de warm® kachel zo prettig, dat hij meende ook zijn vrouwtje een pleizier te moeten doen. Na een grondige inspectie ver klaarde hij. dat het geweldig opge knapt was. En omdat hij voelde, dat zijn uitspraak een nadere verklaring behoefde .omdat hij anders redeneer de dan andere jaren, voegde hij er aan toe: „Maar de zolder was dtf jaar ook vreselijk vuil". En als hij dit nu leest, dan is het natuurlijk het mooiste, dat hij het niet gelooft. Dan zal hij me me? een stalen gezicht zeggen, dat hij er alet in vliegt Enfin, die pret gun ik he» Nu de zaak echter zo staat, zal ik volgend jaar ernstig overwegen of ik de zolder zal doen, of dat ik het nog maar een keer vergeet. Want zo wijs ben ik nu zo langzamerhand wel ge worden. dat mijn arbeid wat die zol der betreft op een verkeerde manier gewaardeerd wordt. En zo zijn we van de zonneschijn bij de schoonmaak terecht gekomen. Een nare tijd. die schocmmaaktöd. Een tijd van sleur en conventie Er is immers zoveel, dat we alleen rnaar doen omdat onze grootouders het ook hebben gedaan. Ik herinner me nog levendig, dat op het dorp waar ik vroeger woonde, alle jaren de mu ren van de huizen buitenom ge schrobd werden. Het schijnt nu itge lopen te zijn. Misschien omdat er m zo lange tijd geen baleinen bezems te krijgen waren en ze nu nog zo duur zijn. Maar het gebruik heeft zieh eeuwen lang gehandhaafd. Ea nu stap ik van de schoonmaak af. Ik zou bijna al weer zeggen, dat net mooi weer is geworden. Dat heb je er van als jc eerst de slager, da» de bakker, vervolgens de melkboer.da» een postbode en ten slotte een paar buurvrouwen aan dc deur krijgt, die allemaal vertellen wat je zelf ook weet, dat het mooi weer is. NEL. BREEK HEM MAAR EEN ARM, ZEGT DE DOMINEE. Meisjes moeten jiu jitsu gaan tere» van hun dominee, nadat er tweemaal achtereen iemand ia de buurt zijn kerk is aangevallen. Dommee Uopkinson uit Londen, die ak twintig jaar jiu jitsu beoefent, zei vanavond: Ik wO er zeker van zya, dat een meisje weet wat te doen, als rij wordt aangevallen. Ik geloof, dat er aan de aanrandingen wel een eind zal komen, als enkele aanvallers verwondingen oplopen. We moet-- hier In de buurt eens wat gehrohr*" armen en gekneusde schouders fee* ben.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4