Sabiiie 1948 Fraaie tentoonstelling van Plattelandsvrouwen Callantsoog Alkmaar 55 jaar qetrouwd KAP P I E Grondkamer Jioudt ook zitdagen in Schagen De handwerktentoonstelling ge- i organiseerd door de Bond van. 4Plattelandsvr., die deze week in Café Vriesman is gehouden, is een groot succes geworden. De vele inzendingen waren van uitsteken de kwaliteit, zodat de jury een moeilijke taak had om alles te beoordelen. Velen hebben de ten toonstelling bezocht en er heerste een gezellige drukte, waartoe de verschillende attracties het hun ne bijdroegen. De uitslag der prij zen is als volgt: Smyrnawerk: le prijs, mevr. G. Eriks-Mooy; 2e prijs mevr. H. A. Borst-Prins. Stopwerk eervolle ver melding mevr. A. de Wit-Vos. Filet lc prijs, mevr. T. Schenk- PluLster; 2e prijs. idem. ontblj'tlaken. Eervolle vermelding kleedje. Riet Eriks; kruissteek, 2e prijs, idem: kruis Steek, le prijs, mevr. Borst-Prins. Spreien: 2e prijs. mevr. Vriesman- Zwaan. Muzikale rondgang In verband met het succes, dat de Alkmaarse Postharmonie behaald heeft op het coneours te Wijdenes, zal op Maandag 22 Mei een muzikale rondgang gehouden worden tussen 20 en 21 uur. Halfjaarlijkse opruiming Per circulaire heeft de Contact Oommissie voor de Middenstand zich tot de Alkmaarse winkeliers gewend met de vraag of het gewenst i verband met de tentoonselling „Van de Wadden tot het LJ" de termijn voor ie halfjaarlijkse opruiming te vervroegen. Aan de hand van de bin nengekomen berichten is besloten ^een verzoek tot vervroeging van de ze termijn bij de Kamer van Koop handel in te dienen. Centraal genootschap kwam bijeen Op 15 Mei werd de ledenvergade ring gehouden vau het Centraal Ge nootschap voor kkaderherstellingsoor den en Vacantiekolonies, afdeling Aik maar, gehouden. In 1949 werden er 34 kinderen uit gezonden naar de volgende kolonie huizen: 0 naar Russenduin, Bergen aan Zee: 2 naar ;t Boschhuis, Nunspeet; 13 naar Ketelaar, Ettecom, 7 naar Zwar tendijk. Egmood aan Zee; 4 naar Heel suzii. Heebum. Het aantal verpleegdagen bedroeg 1536 De jaarlijkse verloting in December Versterkte de kas met pl.m. f700, ter Wijl 200 nieuw gewonnen donateurs de uitzendmogelijkheden sterk .groten Mej. dr. A. G. Schoo nam de plaats In van de heer dr. Jac. Degenaav. die na meer dan 25 jaar eetv bestuurs functie te hebben vervuld, het voor ritterschap heeft overgedragen aan dr. Schoo. In Sept. 1949 werd een uitstapje georganiseerd naar Russen duin. het koloniehuis van de stichting Bio Vacantieoord, waar de hartelijke ontvangst door de directrice, de rond leiding door het prachtig gelegen ge bouw met het wijde uitzicht, het kop |e thee op he zonnige terras een pret ige herinnering acherlaten. Aanwinsten Openbare Leeszaal 7T4 Mens en melodie 7T30 Met palet en tekenschrift. 7T29 Thuis 3T28 Volkskunde 524 Wetenschap en samenleving Tijdschriften: Naslag werken h zzbz 020 Bibliotheekgids. Nederlandse; 4e dr. 1949. Encyclopaedie, Eerste, systema tisch ingerichte. Dl. 1. 1946. Adresboek, Sijthoff's, voor de Ned. boekhandel en aanverwan te vakken. Jaarboekje, Maatschappelijk, met agenda. 1948. 290 Koenen, M. J. en J. F. P. van Anrooy Klassiek handwoorden boekje; 5e dr. 1926. Turk, den. Belastingtarieven 1948 Adreslijst van het lager onder wijs en van de onderwijzersoplei ding in Nederland. 1949. Dale. van. Nieuw groot woorden boek Nederlandse taal; 7e dr. '50 Dam, van, en Barrau. Kramers' Spaans woordenboek. 1948. Bruins, D. Beknopte Nederlands, Latijnsee woordenlijst. Leeuwen Jr., van. Schoolwoor- denboek op de gedichten van Homerus. 1920. Studiegids. Volledige, voor 't ho ger onderwijs. 1943 Haar D. v. d. 5000 termen tech nisch Engels over luchtvaart, scheepsbouw en scheepsmachines 1946 Strabel, A. Vliegtuig-, automo biel (en) motorrijwieldictionnaire flying and motoring dictionary (1945). Strabel, A. Radio- en televisie dictionnaire; Ned. Eng., Eng. Ned. 1945. Zuylen, v. Radio encyclopaedie. 1948. Geill. Laan, ter. Aardrijkskundig woor denboek van Nederland; 2e dr. Kuijper; 2e prijs mevr. Schenk-Pluis- ter; 2e prijs, mevr. Mooy-Zijdewind. Kussens: 2e prijs, mevr. T. Baken- Gehaakt kleedje: 2e prijs, mevr. T. Bakezi-Zwaan; eervolle verm., idem. Eervolle verm., mevr. P. de Vries- Vos (handschoenen): idem, mevr.1 Hoogschagen-Kruisveld (kussen). Frivolite: eervolle verm. mevr. P. Strooper; le prijs, mevr. P. Strooper ontbijtlaken Bakker; kantklos, le prijs, idem; wit (kleedje); 2e prijs, mevr. L. Swaerts- Bakker; kantklos, el prijs, idem; wit werk, le prijs idem, ontbijtlaken; eer volle verm.. idem, idem; idem kussen; idem, schortje; babypakje, le prijs, mevr. Dijkstra; gehaakt kleedje, le prijs, mevr. B. Zwaan-de Jong; eerv. verm., idem. Jurkje ,1e prijs, mevr. Johannes- Bart. Haakwerk: le prijs, mevr. A. Swaerts (lakenstel). Stopwerk: 2e prijs. mevr. G. Eriks- Mooy (laken) Breiwerk (kunst): le prijs. mevr. M. v. Scheven Klerk; 2e prijs. mej. Vader; 2e prijs, mevr. T. Bakker Zwaan. Wollen breiwerk: le prijs, mevr. Jonkees Koster; 3e prijs ,mevr. Raap Krap. Kelim, 2e prijs, mej. Iet Voorthui zen. Meisjes tot 12 jaar: Rie Scheringa Nelly Baken. Meisjes tot 14 jaar: Rie Rietvink. AI ie Eriks, Truus Correlje, Corrie Schenk, Rie Swaerts. Allen een prijs. De jury bestond uit: mej. Piet, mej. Appel. mevr. Bruggeman Deutekom. Avonds hield mej. Piet een toe lichting op de verschillende handwer ken en deze werd met grote aandacht aangehoord. We hopen, dat deze ten toonstelling in elk opzicht er toe zal bijdragen het handwerken op hoog peil te brengen. HEILOO. Het echtpaar Vink—v. d Kraats. Kerklaan 45 is op 1 Juni 55 jaar ge trouwd. De jubilarissen, die resp. 77 ea 80 jaar oud zijn, genieten reeds een 20 tal jaren van een welverdiend pensioen van de Ned. Spoorwegen, waarbij de heer Vink 42 jaar als elee iricien werkzaam is geweest. Aanrijding zonder ernstige (persoonlijke) gevolgen Dr. F. H., welke op Hemelvaartsdag de Kei.nemerstraatweg over wilde ste ken met zijn auto om zijn huis te be reiken werd aangereden door de heer S. De heer H. had gewacht op het verkeer van de richting Heiloo. uit welke richting hij ook kwam. stak de straatweg over en werd in de flank aangereden door de nieuwe Buick van de heer S.. welke uit de tegen o ver gestelde richting kwam en die de- heer H. schijnbaar te laat opmerk te. Dank zij de matige vaart waarmee gereden werd, bleef het bij materiële schade. Vooral de auto van H. liep ernstige schade op Een eerste prijs voor „Eensgezindheid Op het nationale muziekconcours te Ermelo waartoe ons fanfarecorps „Eensgezindheid' was uitgenodigd, be haalden zij de le prijs met 342 pun ten in de superieure afdeling. 's Avonds speelden zij daardoor in de ere wedstrijd. 030 058 058 •36 •72 413 460 pèi spe dei 't ii ie Hvi -lat n? e 1 gei Iers 'ei'C rie bn 054 Wfi el 470 480 629 654 •10 De Avondvierdaagse De avond-vierdaagse per rijwiel zal dit maai op 26, 27, 26 en 29 Juli ge houden worden. Men wil proberen in de een of andere vorm de berijder van Solexrijwielen en andere soort gelijke rijwielen ook in deze vierdaag se te betrekken. Binnenkort hopen wij nader op 1 een en ander terug te komen. Er wordt een grote belangstelling verwacht voor dit sportgebeuren, waarbij voorop staat, dat de deelne mers ten volle genieten van alle na tuur schoon wat Heiloo en zijn wijde omgeving biedt. Als "herinnei-ing zal de deelnemers (sters) een prachtig uitgevoerde me daille worden aangeboden, zo zij ten minste zonder strafpunten het par cours uitrijden. Oprichting nieuwe voetbalclub gaat toch niet door De moeilijkheden in de Forester ge lederen had voor enkele Forester le den en zij die reeds bedankt hadden, aanleiding gegeven tot het bijeen roe pen van een vergadering waar de mogelijkheden van oprichting van nieuwe vereniging besproken konden worden. Deze vergadering. Dinsdag gehou den, was mager bezocht en verder kwam men niet tot een beslissing voordat uitvoerig over-'t een en an der was gesproken. De leiding van deze bijeenkomst meende aan het slot dan ook terecht te moeten opmerken, dat er te weinig belangstelling bestaat voor 'n nieuwe vereniging en dat men nu moet op houden met rechtstreeks of zijdelings de belangen van de Foresters te scha den. Aanleg speelplaats bij de kleuterschool De firma Nieuwenhuis uit Heiloo is begonnen met de aanleg van een tegelplateau bij de Kleuterschool, wat de uitvoering betreft geheel prodeo door deze firma wordt uitgevoerd. De ze betegeling dient als speelplaats voor de bevolking van onze neutrale kleuterschool en zal blijken een gro te aanwinst te zijn. Kolvers bestreden elkaar De driedaagse wedstrijden van de Noordhollandse Kolfvereniging, gehou den op de banen van café Centraal te Alkmaar, aan welke wedstrijden 150 kolvers deelnamen, hebben de volgen de uitslagen opgeleverd. Korpswedstrijd: 1. Central, Alkmaar, gummi. 40 p. 2. K.V.P., Barsingerhorn, gummi. 393 p. 3. Central. Alkmaar, sajet, 390 p. Personele wedstrijd: Eerste klas: 1. W. Gorter, Krommenie. 148 p. 2. K. de Vries, Hoogkarspel, 146 p. 3. G. Mettes, Noordscharw., 145 p. Eerste en tweede serieprijs: C. Vlug. Oudkarspel. 99 p. Hoogste serieprijs. G. Teeling, Koog aan de Zaan, 53 p. Twaalvenprijs: W. Zwaan, Wognum 4 twaalven. Tweede klas: 1. C. Prins, Alkmaar, 148 p. 2. D. Blaauboer, B'horn. 147 p. 3. J. de Leeuw, St. Maartensbrug. 145 p. Eerste en tweede serieprijs, N. Bruin, Zuidscharwoude. 96 p. Hoogste serieprijs G Koorn. Koog aan de Zaan. 51 p. Elven prijs. Jb. Schermerhorn. Alk maar. 4 elven. Derde klas: 1. P. Ruiter, Wognum, 153 p. 2. C. Brouwer. Alkmaar, 139 p. 3. C. Beusekom, Alkmaar, 136 p. Eerste en tweede serieprijs: A. Tals ma. Wognum, 89 p. Hoogste serieprijs. A. de Graaf. B'horn. 50 p. Tienenprijs, C. Feller. Wognum, 4 tienen. ANNA PAFLOWNA. Volkslied.ren bij Plattelandsvrouwen De afd. Anna Paulowna van de Plattelandsvrouwen biedt haar leden regelmatig gezellige en leerzame avon den en ook ditmaal was de bijeen komst in Veërburg even leerzaam als gcnoegelijk. Het was de voor drachtkunstenares mevr Hcndrina Wessemius en mej. Lies Oosterbaan die een bijzonder welkomstwoord van de voorzitster mevr. Grootes bij de opening mochten ontvangen. Ook de beide Zwitserse gasten werden door de voorzitster verwelkomd. Direct daarna was het woord en de daad aan de dames Wessemius en Oosterbaan en eerstgenoemde leidde de door haar te zingen volksliederen uit verschillende landen in, waarna zij door Lies Oosterbaan begeleid op de piano volksliederen uit Nederlanr België. Finland. Zwitserland. Rusland en vele andere landen zong. Het uit gangspunt van haar recital vormde Nederland en ook aan 't slot hiervan zong zij nog enige oud Hollandse lie deren, die bij tijd en wijle bijzonder mooi waren. De begeleiding van mej. Oosterbaan was in vele opzichten voortreffelijk. Ofschoon de aanwezi gen hierna in de gelegenheid werden gesteld, vragen omtrent deze liederen te stellen en mede te delen welke ge deelten de meeste indruk hadden ge maakt, werd hiervan geen gebruik gemaakt. Na het optreden van mevr. Wessemius. welke tezamen met mej Oosterbaan woorden van dank van de voorzitster oogstte, werden nog enige huishoudelijke aangelegenheden behandeld, waarvan het reisje naar Friesland, hetwelk men zich voorstelt binnenkort te arrangeren, wel het voornaamste punt van bespreking vormde. SC'HAGKRBRFG. OPDRACHT. De aanleg van de electrische instal latie in de in aanbouw zijnde poter bewaarplaats te Sint Maarten is op gedragen aan het electrotechnisch bureau De Graaf, alhier. EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 37 ..Het is allemaal in orde!" ze; de maat blij ..We hebben alles'!" „Waar heb je het voor de haaien over? vroeg Kappie woedend. „Je bent ont slagen!" Ah Sing was op dek gaan zitten en had glimlachend de ju.e zak open ge maakt. De juwele en goudstukken rol den er uit. Kappie keek er -stomver baasd naar. „Dat bedoel ik!" zei de maat trots. ,.Ah Sing heeft gedoken zonder zo'n ellendig pak, en nu is alles er! Alle na righeid is achter de rug!" Sigr.or Rivaidi had in zijn hut he; ge luid» van opgewonden stemmen gehoord en hij liep naar de plek. waar Kappie en de maat voorover stonden te kijken naar iets, da'; op dek lag. en toen hij zag waar ze naar keken, viel hij met een vreemde snik voorover, en kwam precies naast de jute zak terecht. De oude visser s.ond intussen met de aade re vissers te onderhandelen. „Ik weet al wat, jonges!" zei hij gc heimzinnig. „We gaan niet voor die op geblazen opschepper en die kap te ia naar die juweeltes duikn! We doca hel: stiekum! Het heeft natuurlijk iets m« ken met het wrak van de „Lupine, en wa'; er opgehaald wordt, is voor ona, oegrepen?" ST. MAARTEN. ECHFALON AVOND. Maandag vergaderde de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen in café Schrijver. Aanwezig waren 36 dames. Na opening gaf de voorzitter meteen het woord aan de spreker van deze avond, de heer Maan, propagan dist van Echfalon. Nu. het was pro paganda in de beste zin. Duidelijk en af en toe met humor wist hij de da mes te boeien. Hij vertelde hoe de samenstelling der weefsels waren en hoe ze het beste behandeld kon wor den. Dierlijke vezels, dat is wol. mo gen nooit met zeep waarin zich loog bevindt, gereinigdworden, maar met akalivrije wasmiddelen. Ook houtwerk en glas wordt prachtig glanzend met Echfalon. Na de lezing werden ver schillende vragen gesteld, die duide lijk en zeer tot genoegen werden be antwoord. Het was 'n leerzame le zing en bovendien kregen alle dames een pak Echfalon. Na de pauze gin gen de dames verder met vergaderen. De notulen werden goedgekeurd, daarna volgde een keurig verslag van ae'Prov. vergadering in Alkmaar. Hierna volgde een bespreking over het reisje. Daarna volgde een lezing van een der bestuursleden, waarna allen hoogst voldaan naar huis gin gen. schrijvende lezers Ais geheelonthouder en drankbe strijder betreur ik het ten zeerste, dat volgens het raadsversïag m de krant het voorstel van B en W om afwijzend te beschikken op een ver zoek van de afd. Schagen van de Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis- en Restauranthouders om het sluitings uur van café's later te stellen is ver worpen. Ik betreifr drt in het belang der geestelijke volksgezondheid. Ik betreur het vooral, dat hieraan socialisten hebben meegewerkt. Heeft men nimmer gehoord van de leuze: „Naast de rode de blauwe vaan!" en ook het gezegde uit de oude beweging „drinkende arbeiders denken niet en denkende arbeiders drinken niet!"? Mensen, die tot in de nacht in de kroeg zitten en zich dan met een ver giftigd lichaam en een benevelde geest naar huis trachten te begeven, zijn ongeschikt tot scheppende arbeid in dienst aan maatschappelijke ver nieuwing Daarom betreur ik het, dat socialis ten vooral niet zien het nu weer gro ter wordende gevaar van het alcoho lisme. Socialistische voormannen als de ministers Drees en In 't Veld, beiden actieve drankbestrijders, mogen allen tot voorbeeld zijn hierin. Snijdt dit stuk burgerlijkheid en conservatisme uit uw leven weg en komt tot een zuiverder levensstijl. Sterft gij oude vormen en gedachten! Werkt niet mee, noch door drinken noch door schenken aan de instand houding van de alcohol. U, geachte redacteur, mijn dank voor de plaatsruimte. Geschreven bij de aanvang van de jaarlijkse Blauwe Week (Hemelvaarts dagPinksteren) van de gezamenlij ke Nederlandse Drankbestrijding door Ds. W. CHR. SMITS Ten gerieve van hen, die advies willen inwinnen over pachtzaken, heeft de Grondkamer de laatste tijd hiervoor de gelegenheid opengesteld te Alkmaar en Purmerend. Op het verzoek van vele landbou wers is de Grondkamer bereid om ook Schagen wederom in te schakelen en aldaar een zitdag vast te stellen op de le Donderdag van elke maand Indien echter mocht blijken, dat c' belangstelling hiervoor gering is, zal deze zitdag wederom vervallen. Tot nader order geldt dan de na volgende regling: le Donderdag van de maand: Zitdag Schagen: Café de Rode Leeuw, Markt B 6, van 1012 uur. 2e Dinsdag van de maand: Zitdag Purmerend: in Hotel Café Restaurant H. F. Taverne vi. J. Bal tus. Koemarkt 12. van 1012 uur. 3e Zaterdag van de maand: Zitdag Alkmaar: in café E. W. J. Beemster, Houttil 40, Alkmaar, van 1012 uur. gezinsgebeuren SINT PANCRAS M Geboren: Marien Peter, Visser en M. Moeij. Getrouwd: Klaas Kroon. 29 jaar en Maartje Duif. 24 jaar Jacob Smit, 33 jaar en Guurtje Gesinne, 23 jaar Ondertrouwd: J. Smit en G. Goesin ne P. Visser en T. Zekveld J Wagenaar en J. Pauw. Overleden: Gene. Ingekomen: I. Mulder en kind, van Zweelo M. Jansen, echtg. van C Goesinne van Alkmaar G. C. Roe- 1 sloot van Bergen. Vertrokken: C. Zeegers en gezin naar Koedijk M. DuS naar Lange dijk A. de Boer naar Zaandam A. v. d. Molen Plugboer naar Ameri ka M. Compas naar Den Helder G. Goesinne naar Alkmaar G. Jon LANGKDIJK in de week van 5 11 Mei Geboren: Agatha Clazina Maria doch ter vau N. Stet en van J. Schrijver; Emcrentiana Maria dochter vau T. Beemstecboer en van A. M. Kraak man; Regina Maria dochter vau P Beemster hoer en A. M. Kraakman: Adrianus Johannes zoon vau J. Koe nis en M. C. Span jaar t; Gevard zoon van G. Engel en van C. van der Oor'l; Brigittu Agatha Maria dochter vau S Qnax en van H. de Jong: Helena Ma ria Johanna dochter v Th. Berkhout en van J. M. Vonk; Comelis Theodo- rus zoon van C. Kos en P. M. Span- jaart; Arie zoon vau W. Kaan en J Ooijers: Ria dochter vau S. Worms- becher en van D. Kapt; Ans Idu doch te- van J. Witsen en van A. A. Va d®r; Doutje dochter van H. Vaart jes en van C. B. M. Stemman. Overleden Mar ij t je Kroon 62 jaar echtg. van J. Kroon. Huwelijksaangiften; P. Boeijer 47 jaar tuinbouwer en J. Stins 40 jaar ff. Ondhuis 35 jaar tuinbouwarb^i- der en G. D. Koppers 24 jaar. BROEK ©P LANGE*DIJK Tweede dansgroep voor West-Friese volksdansen Naar wij vernemen, is onder aus piciën y.d. TVY Lange (li ik een twee de groep gevormd, die zich belasten zal niet liet brengen ia» de Wcstfrie- se volksdansen voor de vreemdelin gen, die dit seizoen ons „Land dei duizend eilanden" zal bezoeken. Tot nu toe kon de WV beschikken over een dansgroep van. meisjes, die echter allen nog naar schooi g2an. c-n zodoende slechts op Vrijdag iu Coa- cordia of De Burg de bezoekers kou den laten genieten van die echte ou de Westfriese volksdansen. Aangezien men een sterke stijging van het vreemdelingenverkeer ver wacht ook en vooral op andere werkdagen - is deze tweede dans groep een welkome steun. Immers dit clubje, dac gevormd werdt door meisjes uit Broek op Langendijk en Zuidscharwoude, is le allen tijde en op iedere plaats in de Langedijk in staat op te treden. Ben dezer dagen arriveren de waar devolle costuums en zal de dansgroep officieel naar buiten kunnen optre den. Mej. Guurtje de Ruiter, leidster ran de gymnastiekver. heeft ook de leiding van deze club in handen en wjj twijfelen er niet aan. of de veer tien nieuwe danseresjes en de twee harmonica speelsters zullen al w;at vreemdeling en buitenlander is, eni ge aangename uren van verpozing brengen. MAANDAG 22 MEJ 1950 Hilversum I NCRV 7 .00 en 8-00 Nieuws: 8.45 Orkes'muziek: 9.15 Voor d" zieken; 9.35 Familiecorapetitie; 10-10 Orge'concert, 10.30 Morgendienst; 11 uur Kamermuziek; 11.40 Solistenconcert 12.10 Gram. 12.33 Kerkliederen; 13.00 Nieuws; 13.15 Martdolina';a; 14.00 Sch. redio: 14-35 Solis'en ensemble: 15.00 Causerie; 15.30 Sweelinck kwartet: 16 uur Bijbellezing: 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 Orgelspe!: 17.45 Zigeuner- muziek: 18 20 Sport. 18.30 Bach con cert: 19.00 Nieuws; 19.30 Orkest Syd ney Torch: 20.00 Nieuws; 20.05 Klas siek coccer.; 20-40 Hoorspel; 21.45 Harp-ensemble; 22.15 Orgelcoacert; 23 uur Nieuws, 23.15 Avondconcert. Hilversum OI AVRO 7.00 en 8-00 Nieuws: 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Mer.delssohn concert: 9.30 Dansmuziek 10-00 Morgenwijding: 10.15 Arbeidsvi taminen; 11.00 Op de Uitkijk: 11.15 Kerk en Torenklanken: 12.00 Gev. progr; 12-38 Pianoduo, 133.00 Nieuws; 133.15 Frans programma: 14.00 Wat gaat er om iu deze wereld?; 114.20 Pia noreci'cal; 15 00 Zangrecital; 15-45 V. de vrouw; 166.45 Musicalender; 17.30 Voor de padvinders: 18.00 Nieuws; IS-30 Strijdkrachten; 19.05 Filmkrant; 19.30 Muzikale causerie: 20.00 Nieuws 20.055 Radioscoop; 23.00 Nieuws; 23.15 Swing corner. Het noodlot van Achter het huis lu'ng een fazant, die Egilson geschoten had. Die moest geplukt worden en schor«ugemaalU. wilde men het dier diezelfde avond nog kunnen eten. En daarmede wis Sabine's programma, dat zij voor de ze dag had uitgestippeld nog lang niet uitgeput. Ook de katoenen japon reeds geheel in pasvorm, moest van daag afkomen. In Bedfort kou zij di uit Europa meegenomen kleren nau welijks op Zondag dragen. Daarvoor was er veel te veel werk. Daarom had zij Hussy. toen die enige dagen ge'eden opnieuw naar fort Pitt moest gevraagd een lap katoen voor haar mee te brengen. En er was tog meer te doen. Het voer voor de pasgeboren kuikens moest klaargemaakt worden. Zij wa ren juist een week oud. zodat hun me nu veranderd motst worden. In de loop vande laatste weken wa re.» Sabine en Egilson stilzwijgend tot de overeenkomst gekomen dat Sa bïne de zorg voor hef. hoenderpark op zich zou nemen. Alleen had de farmer haar uitdrukkelijk verboden eer broedende kip vande eieren te ne men om ook deze te voederen. Dut d-^ed liij eu hij alleen, had hij haar gezegd. Of het nu de schrik was over Nan- cy's toverkuusten met die griezelige slang of iets anders, wist Sabine ni 't Wat zij wel wist was dat het werk hi_ar na het gesprek met het Indi aanse meisje lang niet zo vlot afging Er. dande brief. Zou die ooi' nog wel eens komen? Of zou Geravd misschien plotseling voor haar staan Hoe heerlijk zou het niet zijn wan neer hij opeens in Bedfort uit een wa gen zou stappen of te paard zou So- men aanrijden Meer dan eens had Sabine zich voor gesteld hoe dat zou zijn. Zo behield zij de hoop op hereniging. Die avond na het eten zag zij Egil son. de eeuwige pijp in zijn mond. bij de voordeur voor het huis staan. Zijn ogen tuurden over de nu kale maisvelden Dat ogenblik koos Sabine uit om zich bij hem te voegen en ie vragen of hij iets van de geluksgor- del wist. De pijp uit zijn mond nemend ant woord de farmer dat hij er wel iels van wist. „De Irotekeu waren hel die de sage omtrent een totem dat de be zitter eeuwig geluk beloofde voor he; j eerst rond vertelden." „Stamt Nancy van de Iroteken af vroeg Sabine toen. „Neen, zij heeft Sohawneebloed iu de aderen. Haar moeder behoorde tot die stam. Haar vader was een blanke jager." „Zij heeft me een geluksgordel laten zien" zei Sabine aarzelend, toen D- gilson zweeg. „Hij ziet er mooi uit." ..Br zijn er veel mooiere dan die van Nancy" was Egilson's antwoord. .helaas heb ik er nimmer de tover kracht van kunnen bespeuren." Sabine merkte dat de farmer het gesprek wilde beëindigen. Daarom vroeg zij snel: „Hoe is Nancy hi.-r eigenlijk gekomen? Heeft zij geen e' gen huis meer?" Egilson's antwoord bleef lang uit. En toen bet kwani stond Sabine ver bijsterd. Want Egilson zong de eer ste regels van een onbekend vera: „Waar hoorde je thnis Eer je uitvloog?" Verbaasd keek Sabine hem aan. üd begreep uiet wa; hij bedoelde. Wordt vervolg!

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3