ine Hurner KAP P IE In de musea bevinden zich de prachtigste kunstschatten 500 jaar Kalverstraat Drijfzand Volkeren spreken zich uit voor het stichten van Europese Unie Een gelukkig initiatief Bloemenfeest in Parijs Enorme brand in Apeldoorn Alarm rede van Bradley Oorlogsschepen voor Nederland BRIEVEN UIT PARIJS Df mooiste Franse musea vindt u in Parijs. De meeste er van zijn niet alleen als gebouw een lust voor het oog. maar ook door wat zij aan kunstschatten herbergen en bovendien door de zeer artistieke wijze waarop deze daar worden tentoongesteld. Het Louvre mag zeker uniek ge noemd worden; nergens ter wereld bestaal er een museum dai tn zoveel opzichten ryk is. Italië bezit b.v. zelf niet zoveel kunstwerken van Leonar do Da Vinei als het Lotivre heeft. En waar vindt men zulk prachtig en zeld zaain goud- en zilversmeedwerk als in de Galerie d'Apollon? De Egypti sche. Griekse en Assyrische afdelin gen etaleren er hun kunstschatten en levenswijze uit lang vervlogen tijden. Het Louvre is een wereld apart met een uitgebreide staf van geschoold personeel van conservatoren, assisten ten, bibliothecarissen, werklieden en bewakers, die achter de schermen van dit „theater" samenwerken. De bijge bouwen van de Jeu de Paume en van de Orangerie zijn gewijd aan de ne gentiende eeuwse schilderkunst en hier worden ook regelmatig zeer be langrijke tentoonstellingen gehouden. Naast het Louvre is het Musée d'Art Moderne, dat, zoals zijn naam reeds zegt, moderne kunstwerken van allerlei aard herbergt; dit is als het ware de ..antichambre" van het Lou vre, want dit neemt de werken die door tijd en smaak daarvoor rijp zijn geworden, binnen zijn muren op. Het Museum Guimet met zijn an- nexe Cernuschi geven op een bijzon der levendige wijze een overzicht van de kunst uit het verre oosten. Cluny is een soort middeleeuwse schatka mer. In Carnavalet zijn documenten en souvenirs samengebracht die be trekking hebben op de geschiedenis van Parijs en de Arts Decoraties be vat een verzameling van alle voor werpen die tezamen de geschiedenis van de- Franse stijlen _en smaak vor men. Van geheel andere aard is het Musee des Menuments Francais, dat op zeer moderne wijze een vergelij- De Nederlander, die gaat winkelen, trekt naar „de stad", maar de ver wende stedelingen en buitenlanders gaan naar de Amsterdamse Kalver straat In die wonderlijke kronkelende ver binding tussen Dam en Munt wringt zich het bezige leven van Nederlands hoofdstad door even zo vele bochten. De Kalverstraat is voor jong en oud een begrip val geheimzinnige aan trekkingskracht. Het nieuwste van '*t nieuwste ait binnen- en buitenland beleeft in haar étalages zijn première: van de jongste televisie-ontvanger tot de laatste gril der almachtige mode Het comité „Kalverstraat" heeft 't plan het 506-jarig bestaan van Neder lands eerste winkelstraat op waardige wijze te vieren. Van 14 Juni tot 15 Juli zal de Dam omgetoverd zijn in een oud-Hollandse marktplein, waar van de bebouwing in beeld is :ge- bracht. Binnen die oude stad zult ge een verrassende ontmoeting kunnen hebben met de schout en scheponen. de rakkers, de stadsomroeper en an dere zeventiende eeuwse personagiën. Ook de oude rechtspraak wordt in ere hersteld. In het historische kleed van de Kal verstraat zelf zal men vijf periodes kunnen ontdekken: van Dam tot Ga- persteeg 14501550, Gapersteeg tot Weeshuis 1550—1650, Weeshuis tot Spui 1650—1750. Spui tot Heüigeweg 17501850 en Heiligerweg tot Munt van 1850 tot heden. Voor de toegang tot de Dam zal entree worden .geheven. Het comité hoopt, dat het bezoek van buitenlan ders en landgenoten zo groot zal zijn. dat er een ruim batig saldo zal kun nen worden afgedragen aan het Ne derlands Kankerinstituut en aan het Wilhelminafonds. Iedere dag zullen de bezoekers van een ander program ma kunnen genieten, terwijl ook el ders in de stad feestelijkheden worden georganiseerd. NEDERLANDSE JONGENS BODEN FRUIT AAN DE PAUS AAN. Ze heetten allebei Wim en het wa ren beide jongens, die in een van de Westlandse dorpjes wonen. Enige tijd geleden vertrokken zij uit hun woon plaats voor een fietstocht, die er zijn mag. Per fiets van Nederland naar Rome is nu niet direct een kleinig heidje, maar zij volbrachten de ir km lange reis en kwamen als pel grims in de eeuwige stad aan. Voor de Paus hadden zij achterop de fiets een cadeau willen meenemen, zoals alleen jongens uit het Westland dat maar kunnen aanbieden. Een kist Nederlands fruit, bestaande uit blo zende perziken, gele pruimen, druiven en helrode aardbeien. Maar zo'n kist met Nederlandse primeurs bleek te zwaar voor hun bagagedrager, daar waren ze hoogstens mee tot Rotter dam gekomen en trouwens, het fruit zou er na hun twaalf dagen lange fietstocht niet best meer uitgezien hebben. De KLM bracht uitkomst en ver voerde het Nederlandse fruit in vier uur naar de Heilige stad. waar het aankwam op een tijdstip, waarop zelfs onder de warme Italiaanse zon nog geen perziken, pruimen of aardbeien groeien. kend overzicht geeft van de beeld houwkunst en het frescoschilderen door middel van vormen, kaarten en copiën. In dit gebouw is ook het Mu see des Arts et Tradit.ons Populaire* ondergebracht en het Musee de L'Ho me (van de mens», dat zeer interes sante wetenschappelijke en museogra fische formules bevat en het meest bezochte museum is. Het is niet mogelijk om alle musea van de Franse hoofdstad de revue te laten passeren, want, grote en kleine bij elkaar geteld, zijn er wel honderd. Maar. al munt Parijs uit door zijn prachtige kunstgalerijen, toch moet de toerist niet vergeten dat over het gehele land wel een duizend musea verspreid zijn met een onnoemelijk kosbare verzameling van kunstschat ten en documenten. Zij zijn alleszins de moeite waard om bezocht te wor den, wanneer men op doorreis door Frankrijk is, want het' heden wordt des te belangrijker naarmate men het verleden kent. Wie zich dus voor een land interes seert zal niet alleen graag er over lezen, maar nog liever zich persoon lijk op de hoogte gaan stellen van zijn cultuur en met eigen ogen de kunstschatten gaan bewonderen. Er leven in Duitse en Oostenrijkse kampen tal van ouden van dagen, die als „onbruikbaar" geboekt staan, on der voor hun leeftijd zeer ongunstige omstandigheden. De „petites soeurs des pauvres" heb ben het liefderijke idee gehad om negen honderd tachtig van hen naar Frankrijk te laten komen om hun daar een goede verzorging te geven, passend bij hun hoge leeftijd. De keuze van deze stakkerds zal zonder enig aanzien van ras of geloof geschieden. De kloosterorde van de „petites soeurs des pauvres" heeft de eerwaarde pater Braun opgedragen om deze kampen te gaan bezoeken en een lijst samen te stellen van vluch telingen van zestig jaar en ouder. Dit is de eerste keer dat een grote groep „displaced persons" profiteert van een zo gastvrij aanbod van een land of een vrijwillige organisatie. Op het station Sehwarzach-St. Vei; in Duitsland ontdekte men in een goe derenwagen van een Franse trein een luipaard, die. naar bleek, was uitge broken uit een kist. die dichtgespij kerd was geweest en zonder geleide als vrachtgoed verzonden met bestem ming voor Jcego-Slavië. Met veel moeite heeft men het heest gevan gen. aldus de Salzburger Nachriehten Eenwordina van Europa Het merendeel van de bevolking van Noorwegen, Nederland, Frankrijk Italië en West Duitsland, heeft zich uilgesproken ten gunste van de in richting van een Unie van Europese landen. Dit is gebleken uit een on langs gehouden enquette. Vier en zestig procent van de on dervraagden spraken zich uit ten gunste van een politieke en economi sche Unie van Europa. Negen procent verklaarden hiertegen te zijn, terwijl zeven en twintig procent er geen de finitieve mening op na hielden. Men wijst er op, dat de resultaten van deze enquette van groot belang' waren, gezien het .feit, dat uit een vroegere enquette onder regerings autoriteiten, welke indertijd door de zelfde commissie werd gehouden, was gebleken, dat deze beweging ook van regeringszijde gesteund wordt. Toen hadden staatslieden uit veertien ver schillende Europese landen verklaard dat de aaneensluiting van hun lan den een hoognodige stap was ter ver zekëring van het economische en poli tieke evenwicht. Wij weten thans, dat in sommige landen de bevolking zelf veel dieper aan haar leiders doordrongen is van het feit. dat hun gemeenschappelijke belangen en gemeenschappelijke pro blemen tot snel ingrijpen nopen. In de vijf landen, waarin deze enquette werd gehouden hebben de staatslie den van Europa kennis kunnen ne men van hetgeen de bevolking van deze landen wenst, dat zij zullen doen Men legde de nadruk er op, dat de resultaten van deze enquette van des te meer betekenis waren, aangezien Op initiatief van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs en het Genoot schap van Openbaar Contact werd 'n groep Public Relation Officers van bekende buitenlandse instellingen uit genodigd tijdens de Voorjaarsbeurs een bezoek aan Nederland te bren gen. Op deze wijze kon voor de eer ste maal het contact tussen buiten landse public relation officers tot stand worden gebracht. Dat dit initia tief zeer op prijs is gesteld en goede resultaten heeft afgeworpen, blijkt uit het onderstaande bericht, dat dezer dagen verscheen in he bekende En gelse dagblad de „Manchester Guar dian"; Nederlandse Goodwill Aan de redacteur van de Manches ter Guardian, M. de R-. Gaarne zou ik openbare bekendheid willen geven aan de over stelpende gastvrijheid die het Neder landse volk heeft bewezen aan de Britse afgevaardigden naar de eerste internationale bijeenkomst van public relation officers. die te Utrecht werd gehouden. Deze was van groot be lang. aangezien het hier de eerste bij eenkomst van die aard betrof. De bui tenlandse afgevaardigden waren door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en het Genootschap van Openbaar Contact gezamenlijk. uitgenodigd. Voor hen, die in Engeland werkzaam zijn in public relations was het zeer bemoedigend te ondervinden welk *n groot belang de gastheren aan dit werk hechten. Tijdens een tocht langs de havens, fabrieken, mijnen en lucht havens in Nederland (en daarbij de uitmuntende spoor- en verkeerswe gen) werd gelegenheid gevonden de Nederlandse Opera te zien (met Frans Vroons) en een internationaal comi té op te richten, welks voorzitter de heer Hans Herman, lector in de jour nalistieke wetenschappen aan de Uni versiteit te Nijmegen, binnenkort een bezoek zal brengen aan Oslo, Londen en Parijs. Hoogachtend, ROGEB WIMBUr; de bevolking duidelijk gewezen was op de mogelijke nadelen, welke een Europese Uuie konden aankleven. Hieronder volgen de resultaten van de gehouden enquette voor elk land afzonderlijk; resp. Voor, Tegen en On wetend: Noorwegen 64 pCt. 11 pCt, 25 pCt; Nederland 51 pCt, 6 pCt. 43 pCt; West Duitsland 68 pCt, 8 pCt. 24 pCt; Italië 71 pCt, 8 pCt, 21 pCt; Frank rijk 56 pCt, 12 pCt. 32 pCt. Met betrekking tot de vraag of Groot Brittannië ook lid van de Unie diende te worden, bleek dat 82 pCt van de ondervraagden in Noorvyegen hier voor waren: in Nederland 70 pCt; in West Duitsland 71 pCt; in Italië 40 pCt; en in Frankrijk 81 pCt. Op de vraag of ook West Duitsland in de voorgestelde Unie opgenomen dien de te worden, antwoordden 62 pCt va nde ondervraagden in Noorwegfeh bevestigend. 63 pCt in Nederland,.^ pCt in West-Duitsland. 48 pCt in Ita lië en 39 pCt in Frankrijk. Men .is thans bezig een dergelijke enquette te houden in Groot Brittannië, Dene marken. Zweden. België, Griekenlap^l Turkije en Luxemburg. Nog enkele dagen en Parijs zal in een bloementuin herschapen zijn. De parken, tuinen, pleinen en hun dui zend negen en veertig bloemenman den vol rosse, rode, oranje, gele en blauwe bloemen zullen oog en neus strelen. Terwijl de tuinmannen van de stadsplantsoendienst bezig zijn de laatste hand aan het versieren van hun stad te leggen, zijn andere bloem liefhebbers in stilte bezig hun balkons in feestkledij te steken. Op een dag in Juni zal de mooie maar strenge "Place des Victoires een zeer ongewoon feestelijk aanzien heb ben. want alle balkons zullen met pot ten en bakken vol bloemen versierd zijn. Ook de bogen van de Rue de Rivoli zullen er wonder fleurig uit zien en ieder raam van de Place de Tertre zal op het raam van Mimi Pin son gelijken. Wat zwarte inkt weet uit te richten, Dat is: de wereld te verlichten. Gij meent: de kat streelt u? Al klinkt het vrind ook cru; De kat streelt zich aan u! EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 38. Signor Rivaldi kwam weer tame lijk gauw bij van de schok. Met hal ve ogen en zachte geluidjes streelde hij de juwelen, die op het dek lagen, en krabbelde toen overeind. „Ik ga die visserduikmannen vertelzeggen, dat zij niet meer hoeven te duik- zwemmen! Ik zal hun vertelzeggen. dat wij die goudstuk ju welen alreeds hebben!' Hij holde weg. en Kappie viel haast over zijn eigen benen heen om hem te achterhalen. Op de loop plank gelukte hem dat. „Niet doen!" riep hij. „Niet naar die vissers gaan! Ze zijn niet te vertrouwen! Ze mogen niet weten, dat wij de juwelen heb ben' We vertrekken vanavond als *t donker is, zodat ze ons niet kunnen zien! We zijn die bult geld kwqt, en daar krijgen we niets van terug.... dat is nu eenmaal zo!" Signor Rival di zag in. dat er iets in de woorden van Kappie zat. Dus wachtten ze tot het flink donker was, en toen ver trokken ze. Alleen was het jammer, dat de maan scheen, maar daar was niets aan te doen. Een brand, welke zich met enorme snelheid uitbreidde, heeft in de hoofd straat te Apeldoorn drie grote wia- kelpanden. waarvan twee het warea- huis de Bijenkorf vormden en het an dere het kledingmagazijn van de fir ma Kreymborg volkomen in de as gelegd. Tegen elf uur ontdekte een passe- vende militair vlammen in het ach tergedeelte van de winkel van Kreymborg. Hij waarschuwde onrnid dellijk de brandweer, doch toen deze arriveerde had het vuur zich reeds aanzienlijk uitgebreid. Hoewel direct zoveel mogelijk slan gen worden uitgelegd, had men aan vankelijk met onvoldoende waterdruk te kampen en het was pas tegen half twaalf dat men in staat was het vu«ir krachtig te bestrijden. Doordat de pompinstallaties door modder ver stopt raakten gelukte het niet zoals eerder was gemeld om water uit «Ie grift te halen. Intussen was het kle dingmagazijn een vuurzee geworden waaruit kolkeude laaiende vlammen aan alle kanten brullend een weg zoch ten. Van de tegenover liggende win kels in de vrij smalle straat sprongen de etalageruiten en een ogenblik dreig' de door de enorme hitte-uitstraling en de vonkenregen de brand zelfs o- ver te zullen slaan. Dit wist de brand weer te voorkomen, maar ondanks alle inspanning gelukte het niet aan de zijwaartse uitbreiding paal en perk te stellen Spoedig werd eok net achterhuis van liet nieuwste gedeel te (het meubelmagazijn) van de bij- er korf door de vlammen aangegrepen en toen was het nog slechts een kwes tie van korte tijd of ook dil pand was in eeH vuurzee herschapen. Een stort vloed van bluswater vermocht niet de vlammen zichtbaar te beperken Ook het volgende pand. het oud*:- gedeelte van de Bijenkorf, of zoals wordt genoemd de Bijenkorf I. werd te ongeveer middernacht door het vuur bereikt. Intussen was. behalve het volledige brandweermaferiaal van Apeldoorn en de naaste buurdorpen ook een tweetal ladderwagens van Arnhem en Deventer in actie geko men. De vuurbestrijding werd nu voornamelijk op laatstgenoemd per ceel geconcentreerd en het was daar aan te danken dat hier de brand ten slotte kon worden gestuit. Te onge veer 1 uur was het zover dat ook de Bijeenkorf I volledig in vlammen was opgegaan. Nog op tal vau plaatsen waren ep dat moment brandhaarden aanwezig, die fel en hardnekkig alle aanvallen van het water dooYs tonden. Pas te circa 2 uur kon men zeggen, dat de brand was bedwongen en kon den de eerste wagens inrukken. De aangerichte schade is op dit moment nog niet nauwkeurig te schaften doch gaat zeer waarschijnlijk, inclusief «1e panden, een bedrag vau 1.6 millioen gulden te boven. Zowel de panden als de inventaris waren verzekerd. De enorme brand, welke tor in de wijde omtrek zichtbaar was. deed 'o grote menigte in de omgeving samen stromen en de politie later geassis teerd door de kon. marechaussee had de handen vol met de afzetting en de i regeling van het verkeer. Politie bracht verkeer in de war Parijs beleefde Vrijdag een van de grootste series verkeersopstoppingen die de lichtstad ooit gekend Jieeit. door dat duizenden politic-agenten nauwgezet iedere politieverordening toepasten teneinde de aandacht van de regering te vestigen op huu eis tot herziening der lonen en pensioenen. Politiemannen stonden eindeloos hur notitieboekjes vol te schrijven met de gegevens van ..overtreders"'. De automobilisten hadden bijna ean half uur nodig om in het centrum van de stad een halve km. te bunnen rijden. Op de Avenue de 1'Opera en de Rue de la Paix werd de toestand nog verergerd, doordat massa's mensen gingen winkelen in verband met een etalagawedstrijd, waarvoor gedeelten van beide straten artistiek met rijen groene planten waren afgezet. Ter wijl de lucht weerklonk van het ge toeter van Auteclaxons voerden au toclaxons enij-enïj- enij-en enij-eoijeB met de overijverige politiemannen. Generaal Oraai Bradley, de vrz van het Amerikaanse gemeenschap pelijk opperbevel, heeft in een toe spraak bij gelegenheid van de eer- s'e verjaavdag van de vereniging der Ainerikadnse gewapende mach ten verklaard, dat Amerika zijn doe! in wat hij noemde ..deze halve oor log" het best kon verwezenlijk>;i door snel het leiderschap op zïcli te nemen, dat de westelijke wereld voor dit land had opengelaten. Bradley zeide. dal de S«wjet-Unie at oom-chantage pleegde. Zij zon bin nen enkele .laren waarschijn lijk sterk genoeg zijn om aan elk gebied. «h«1 zij zon willen aam allen. ee« ver woestende klap toe ie dienes. ..Wij moeten, tezamen met onze irienden in liet Noord-VtlantiMh pact ons er op voorbereiden om Europa i.n redelijke niate te beveiligen teetn een snelle overrompeling, aldus Br=i«l ley. Dit zal voortzetting nodig maken van liel opstellen van defensieplan nen, als waaraan we thans bezig zijn Wanneer de VE zich in hun optre den zouden laten leiden door de kron kelende. draaiende, in knopen ge- wrougen koers van d - Sowjet-l"ni zou men van Europa weinig vertvoj- wen kunnen verwachten. De eerste twee oorlogsschepen, welke in het kader van de hilalerak- overeenkomst voor defensieve samen werking door de Ver. Staten aan Ne derlrud worden overgedragen, zullen naar Aneta ait gezaghebbende bron verneemt, binnenkort naar Neder land vertrekken. Het ziju de fregat ten Rinehart eii Bnrrows, groot 1210 ton. De schepen zijn van modern ty pe en speciaal uitgerust voor antiduik boot- en convooidoelelnden. Ongeveer IOC man Nederlands marl nepersoneel en officieren zijn reeda sedert Maart in Boston om zich in het gebruik vau deze schepen te oefe nen en binnenkort wordt een verdere versterking van dit personeel ver wacht. De Rinehart en de Burrows zullen met enige ceremonieel aan Neder land worden overgedragen. Naar Aneta verder verneemt zul len nog meer schepen van hetzelfde type in gereedheid worden gebracht voor overdracht aan Nederland. In totaal zullen twaalf fregatten van de Bostwick-klasse aan West-Europese landen worden overgedragen. Onge veer de helft hiervan is voor Neder land bestemd. Het jaaroverzicht van de Oost-A- frikaanse veearrsenijkundige dienst bevat een teleurstellend bericht over de proeven met het anti-slaapziekte- middei antrycide. aldus meldt de Ti mes. De proefnemingen worden echter voortgezet, speciaal om te onderzoe ken. of het middel misschien beter werkt ter onderdrukking dan ter be- iettlne vau infectia. DINSDAG 23 MEI 1950 Hilversum I 402 m. KRO: 7.00- en 8.00 Nieuws; 7.15 Engelse en Ame- rik. operettemuziek; 8.15 Pluk de dag 9 00 Moeders wil is wet; 9.35 Herh. Lichtbaken: 10.00 Voor kleuters. 10.15 Muziek houdt fit. gram.; 10.40 School radio; 11.00 Onder ons. voor de vrouw 11.36 Concert van Bach voor viool en orkest; 12.03 Orkest zonder naam; 13 00 Nieuws; 13.20 Pianoduo de Raaff-Schutte; 13.46 Bariton met pia nobegeleiding. Schubert; 15.00 School radio; 15.30 Svniphonette-orkest; 16 08 Zonnebloem, radioziekenbezoek; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Vertelling; 17.15 Voor jarigen: 17.45 Amusementsmuziek, or kest Klaas van Beeck; 18.20 Sport; 18.30 Lezing RVU de zielkunde van man en vrouw; 19.00 Nieuws; 1915 Reportage uit Parijs; 19.25 Pater Wes seling; 19.45 Bezoek aan jeugdherber gen. reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 Opnamen Passiespel Tegelen; 23.00 Nieuws; 23.15 Strijkkwartet v. Brück- ner. Hilversum 'I 298 m. AVRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Orkest Albert Sandler; 8.15 Vrolijke platen: 9.00 Cel 10 en piano, gram.; 9.30 Aubade, gr.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeids vitaminen. de Skymasters; 10.50 Voor kleuters; 1108 Lezing RVU: 11.30 De Wekker, werkuitz. voor zieken; 12.00 Operetteklanken, gram.; 12.30 Voor land en tuinbouw; 12.40 Toms Prairie Pioneers: 13.00 Nieuws; 13.25 Prome nade-orkest; 14.00 Met naald en sch.; 14.30 Radio-matinee: Wagner, Mo2art. Mahler; 16.30 Jeugduitz. Brandarïs; 17.45 Lezing over Suriname: 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich: 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.05 Fanfare-orkest; 19.30 Achter het voetlicht; 19.45 Ge sproken brief uit Parijs: 1950 Char les Trenet; 20 00 Nieuws; 20.15 Bonte Trein; 21.30 Buitenl. overzicht; 21.45 Reportage Kon. bezoek aan Frankrijk 22.30 Irene Kohier, piano: 23X10 Nws; 2315 Ged. uit opera van Ravel. Het noodlot van Vlug deed zij nu haar laalset vraag „Wat is dar voor een poeder dat esn mens zo gelukkig maakt als hij het proeft?" Met een ruk draaide Egilson zicli naar het meisje toe. „Wie heeft u dat verteld?" vroeg hij ©p heftige toen Even aarzelde zij en meteen kwam de volgende vraag: „Deed Nancy dat?" Sabine knikte. „Denlc er goed om dat u dat nooit van uw leven aanraakt" zei Egilson met samengeknepen lippen. „He't eeu vergift datde mensen in een roes brengt. De Indianen gebruiken het." Na die woorden draaide hij zich om en beende met lange schreden tiaar de stal. Enkele ogenblikken later zag Sabine hem op zijn hoog zwart paard da! hij in luttele seconden gezadeld had, voorbijrijden, zonder haar ver der een blik waardig te achten. De volgende dag reeds werd iu E- gilsous farm eH ook iu de andere farms begonnen niet do herfst- en wintei-voorbereidselen. Hel hout moest klein gehakt en opgestapeld werden, gaten ln de schuren gerepa reerd. het zaad dat iu het komende voorjaar de grond in moest, werd ui zakken gedaan en op de veiligste en droogst».! plaats gebracht. Egilson zelf inspecteerde nauwge zet het dak om er zich van te over tuigen. dat er nergens een lek was of dreigde te ontstaan. Al het gereed schap was nagekeken eu moest inge ve. worden, tenzij het 's winters nog gebruikt moest worden. Inmiddels was Sabine binnensbuis vol ijver aan haar katoenen japon bezig. Daarna wilde zij de hoender st-^l inspecteren. Nadat de farmer het dak had beke ken zag Sabine bera met het geweer op de schouder voorbijrijden. Hij had haar verteld, dat hij het vee ging inspecteren, alvorens het vandaag of mergen in de stallen zou worden g3- drtveu. Daarna wilde hij met i-Iussy nog even een verkenningstocht ma ken. Misschien viel er wild t© schie tenWellicht zonden zij nu ook de buffels kunnen verrassen, daar «-r reeds lang sporen van deze dieren gesignaleerd waren. Tegen de middag was Sabine klaar met haar japon, alleen de knopen out braken er nog aan. Snel greep zij de twee korven met gerst om de kip pen te gaan voeren. toen zij buiten plotseling hoefgetrappel hoorde. Egil so kon het niet zijn Eu de anderen op de farm waren in de buurt bezig. Ze opende haastig de voordeur, maar zij moest steun zoeken teg'm de deurpost, toen ze het bekende ro de soldatenuniform ontwaarde. Hil- ty. kwam toelopen om de sergeant bi4 het afstijgen behulpzaam te zijn doch de sergeant schudde he- hoofd, alsof hij zeggen wilde „Geen tijd"- Hij haalde uit zijn zadeltas een gele enveloppe met rode lakstempels. eu zei: „een brief voor juffrouw Mur- ner." Hilty nam de brief aan. zsi dat hij iets te drinken zou halen, n overhandigde Sablue de brief. Het juichte in haar. Gerard had haar dus niet vergeten. Of ja. de brief kon ook van de heer Collin komen. Ook van hem had ze nog niets ge hoord sedert haar vertrek uit Ben fort. Neen. zij had zich niet vergist. De brief was uit Amsterdam Snel zocht ze een rustig plaatsje om de brief ongestoord te lezen. Z© haalde enige keren diep adem alsof zij van een zware last bevrijd werd. en verbrak de rode zegels. Haar handen trilden. Eerst keek zij naar de ondertekening wr.nt hei was de eerste brief van Ge rard. Toen las zij: „Liefste Sabine". Zij herhaalde deze woorden fluiste rend. met tranen vau geluk in de ogen. „Een boosaardig noodlot heeft ons van elkaar gescheiden, slechts enkele uren na de dag. die voor mij de ge lukkigste van mijn leven was. Direct nadat ik hoorde van he; ver trek van de ..Meermin" schrijf ik je deze brief, de wens uitsprekend, dat je in goede .gezondheid de nieuwe wereld hebt bereikt met je vader, die ik zoveel achting toedraag." Sabine zuchtte diep en liet <le brief zinken. Weer stroomden de tranen over haar wangen. ..Ik wil je eerst verzekeren dat ik niets wist van het vervroegde vertrek vau de „Meermin." Ook hoorde ik later pas. dat ji; en je vader ver plicht waren om te werken. Waarom heb je me daarvan niets verteld? Ik had je stellig niet laten vertrek ken als ik dat geweten bad of ik zou ervoor gezorgd hebben dat jullie re® dergelijke verplichting niet hadden behoeven te aauvaarden. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3