IWnaaidsf N.-HOLLANDSE PERS .1945 Dodencijfer te Gelsenkirchen is reeds tot 75 gestegen mnnneachSjn TrygveLie ging op reis met een nieuw vredesprogram Abdij van Egmond bestaat dit jaar 1000 jaar de Telex tikt.. Tegenstelling ZESDE JAARGANG NUMMER 17 donderdag 25 MEI 1950 IWf»ve SllHbUnr JDt VrQ« AlkmaarAW* Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Abonnementen f 0.30 per week t L25 per maand 1 3.05 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm-, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting" Verantw. redacteur. J. Zoonen I Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht I Tel K 2200*8971 Communistische leiders geven Westelijke geallieerden de schuld Nog vier personen die Zaterdag1 ten gevolge van de explosie in een ko lenmijn te Gelsenkirchen ernstig ge wond naar het zieken hnis vervoerd werden, zijn aan hun verwondingen bezweken. Het doden cijfer is thans tot 75 gestegen. In een voorlopig verslag over de ontploffing te Gelsenkirchen verklaart de commissie voor de veiligheid 111 de mijnen van de landsdag van Rijn- lang-Westf alen, dat de directie van d Dahlbuscli-mijn niet verantwoor delijk is voor de mijnramp. De veiligheidscommissie verklaart verder, dat uit de eerste resultaten van het onderzoek is gebleken, dat. de ramp te wijten is aan mijngas- ontploffing, gevolg van een kolen stofontploffing. Naar het schijnt is de mijngasontploffing veroorzaakt door de resten van een verborgen stuk verkoold hout. De Oostduitse eerste minister, Otto CJrotewohl, heeft de Westerse geal lieerden verantwoordelijk gesteld voor de ramp In.de Dahlbuseh-mijn te Gelsenkirchen, waar zich Zater dag een ernstige ontploffing heeft voorgedaan. In een boodschap van rouwbeklag aan de commissie van sociale voor mannen der mijnwerkers van de be trokken mijn betoogt Grotewohl, dat het geallieerde orgaan voor het Ruhr gebied verantwoordelijk is voor het verlies van talrijke kostbare levens die een vreedzame wederopbouw van Doden door tornado boven England De twee Engelse graafschappen Buckinghamshiro en Bedfordshire zijn Maandag over een afstand van 20 km. geteisterd door een kleine tornado. In het dorp Linslade baande de tor nado een pad van 50 meter breed dwars door het dorpscentrum en oe- sehadigde 300 huizen en een kerk. In het gehele gebied zijn twee mannen door de bliksem getroffen en een meisje van 8 jaar werd door een o- verstroming meegesleurd en verdronk De tornado, de ergste, die in Enge land sinds een generatie is voorko men, smakte auto's tegen muren en telegraafpalen, ontwortelde oude bo men en verbrak 600 telefoonlijnen. Honden en katten werden 30 meter de lucht ingezogen. Dreigt guerilla op de Philippijnen Amerikaanse functionarissen te Washington hebben afgevaardigden van India, Pakistan, Ceylon, Siam. Indonesië, Australië en de Philip pijnen, die Vrijdag te Bagulo bespre kingen aanvangen over economische samenwerking tussen de 11 Iet-com munistische landen in het gebied van de Stille Oceaan, gewaarschuwd, dat 20.000 krachtige, gewapende strij ders van een stam uit de bergen een gevaarlijke guerilla tegen de Philllp pijnse regering beramen. De snel grooiende guerillabeweging zou in 't strategisch belangrijke gebied der Philippijnen, waar de economische toestand slechter wordt, een grote erisis kunnen verwekken, aldus deze ■waarschuwing. Westerling wordt niet uitgeleverd Naar het Franse persbureau AFP meldt, hebben de autoriteiten te Stag gapore afwijzend beschikt op het ver soek van de regering der RIS 0111 Westerling aan de RIS uit te leveren. POST VOOR DE WATERMAN EN DE CHESHIRE Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepen schepen Wa terman en Cheshire, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt moet resp. uiterlijk op 25 en 26 Mei in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip, onder toevoe ging: op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tus Ifenhaven mag niet worden vermeld. V* JASSEN AAM. De 2on zal zich weinig lateu zien. Er zal veel §>ewolking zijn en her en daar valt regen. De wind brengt veel koude lucht uit het Noorden mee en de temperatuur is als gisteren. de Duitse industrie zouden kunnen hebben gediend, doordat de nodige voorzorgsmaatregelen niet genom.ni werden. Volgens Grotewohl zal de ramp al le democratische krachten in Duits land aansporen om de strijd voor de democratisering van geheel Duits-- land te intensiveren. De boodschap was mede-ondertekend door Steidle. de Oostduitse minister van arbeid. Ook de leider van de Westdultse c mmunistische parlementsfractie Heinz Renner, verklaart in een tele gram aan de raad van arbeidersver tegenwoordigers te Gelsenkirchen. dat de ramp in hoofdzaak te wijten is aan het internationaal statuut voor de Ruhr. Medeschuldig waren volgens Renner d Duitse raad voor het mijnbeheer en de dïrecite van de Dahlbusch-mijn. De oorzaak van de ramp noemde hij de medogenloze campagne ter vergroting van de pro ductie en de verwaarlozing van de veiligheidsmaatregelen. Nieuwe beschuldigingen van Indonesische zijde De Indonesische minister van de fensie heeft verklaard, dat de Ne derlanders verantwoordelijk waren voor liet ontstaan iau de republiek Znid-Molukken. Deze republiek kon gevestigd wor den, omdat de Nederlandse militaire autoriteiten dr. Soumokil van Makas sar naar Ambon hebben gebracht en omdat zij niet in staat waren hun ei gen troepen in de hand te houden. De minister voegde hieraan toe, dat de regering niet het Ambonnese volk verantwoordelijk zon achteu voor de chaos, die thans op de Zuid-Molukkon bestaat, doch alleen die Ambonnese soldaten, die op instigatie van dr. Soumokil (die zelf de Nederlandse na tïonaliteit had aanvaard) de tegen standers van de republiek hadden ont voerd en gedood. De minister verklaarde, dat dr. Soumokil de Ambonnezen had mede gedeeld, dat de republiek Zuid-Mo- lukken steun en hulp zou krijgen van de Nederlandse, de Amerikaanse rn de Australische regering. Sovjet - China blijft nog buiten V.N. In verantwoordelijke kringen te Washington wordt verklaard, dat de ministers van buitenlandse zaken van de drie westelijke grote mogendheden op de jongste conferentie te Londen hebben besloten, op het ogenblik geen stappen te nemen ten gunste van de toelating van liet communistische Chi na tot de V.N. Men verwacht, dal dit betekent* dat de Sowjet-afgevaardigden de verga deringen van organen der V.N., waar in de Chinese nationalistische afge vaardigde vertegenwoordigd is, zul len blijven boycotten. De Sowjet-Unie heeft voor de 28e keer uit protest tegen aanwezigheid van een Chinees-nat. gedelegeerde 'n orgaan van de N.V. verlaten. Het betreft hier een technische commis sie van de economische en sociale raad voor bevolkingsvraagstukken waarin 12 landen zitting hebben. Aardbeving in Peru teisterde stad Volgens een door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken out vangen bericht, zijn meer dan 100 personen om het leven gekomen en 200 personen gewond tengevolge van de aardbeving, die de Perovlaause stad Cuzco Zondagavond geteisterd heeft. De Amerikaanhe ambassade te Li ma, de hoofdstad van Peru seinde het bericht afkomstig van de prefect en gericht aan het Peruviaanse minis terie van openbare werken, door naar Washington. Volgens de prefect" zijn vele gebouwen wellicht 20 pCt - verwoest of beschadigd. Zijn raming van het aantal slachtoffers omvat te niet het omliggende gebied. Weer kleine zege voor Labour De Britse regering heeft Maandag met zes stem men meerderheid een Overwinning gejbotikt op de (conser vatieve) oppositie in het Lagerhuis - - de elfde sinds de aanvang van de tweede regeringsperiode van Laboor op 6 Maart. Een motie van de oppo sitie tegen het woningbouw program der regering werd met 21)3 tegen 233 stemmen verworpen. Zes van de nogen liberalen stemden tegen de regering. Hiertoe behoorde de leider der partij, Clement Davis De drie andere liberalen waren niet aanwezig. De minister van gezondheid. Bevan verklaarde tijdens hot debat: Het zal niet erg lang duren, voordat wij ons opnieuw tot het land wenden, (d.1. voordat er nieuwe verkiezingen zul le- worden gehouden). Trygve Lie, secr.gen. van de V.N. heeft aan alle ministers van buiten landse zaken, die hij heeft ontmoet eet memorandum verhandigd, waar In in 10 punten een vredesprogram voor 20 jaar voor de Ver Naties wordt uiteengezet, aldus wordt Ie Lake Suceess medegedeeld. Lie stelt in dit memorandum de bijeenkomst van periodieke veilig heidsraden voor, waaraan de ministers van buitenlandse zaken der Sta ten-leden van de veiligheidsraad der V.N. zouden deelnemen. Op deze vergaderingen zouden de grote problemen, die bij de V.N. hangende zijn, worden besproken. Het betreft vooral de volgend vraagstukken: de internationale con troie op de kernenergie, de controle op de conventionele wapenen, het op. nerren van nieuwe leden, do oprich ting van een internationale gewapen da macht, enz. De bijeenkomsten van deze veilig- he'dsradon zouden niet noodzakelij kerwijze te New York. maar bij voor keur in Europa namelijk te Geneva Parijs of Londen worden gehouden Verder zou Lie aan de ministers een tweede memorandum hebben over handigd. van juridische aard. die reeds In Maart werd gepubliceerd. In dit tweede document wordt de moge üjkheid onderzocht om de VN in de gelegenheid te stellen, communistisch China als lid op te nemen, zonder hier voor te moeten wachten tot de ze regering bij de verschillen Stalen leden van de VN vertegenwoordigd Js. Beide documenten zouden aan de mi ministers ter onderzoek zijn overhan digd zonder verzoek om onmiddellijk antwoord. Volgens Reuter ie het onderwerp en het resultaat van Lie's besprekingen te Moskou nog diep geheim. Dinsdag zaj hij een onderhoud hebben met de Engelse min.-pres. Attlee en met Be- vin. In 1573 verwoest, nu weer opgebouwd Dit jaar bestaat de abdij van Eg- mond 1000 jaar. In een nieuw kloos ter zullen de monniken, leven vol gens de regels van Sint Benedictus, zich wijden aan de godsdienst en de studie. Over de geschiedenis van do abdij vertelden mr. C. Stelnmetz en de oud rijksarchivaris dr. P. A. Mei link het een en ander aan de jour nalisten, die als gast van de abt, pre laat P. Andriessen. eakele uren in het klooster vertoefden. Het klooster is in het jaar 950 ge bouwd rondom het kerkje, dat in Eg mond was opgericht boven het graf \au Sint Adelbert, de missionaris, die destijds in de duinstreek werkte. Hier liet Dirk I het oorspronkelijk houten klooster bouwen. Later werd er door Dirk II een stenen voor in de plaats gezet en sedertdien was de ab dij ten nauwste verbonden met het Hui" van de Graven van Holland. Toen Dirk IV van zijn kruistöeht naar Jeruzalem terugkeerde, schonk hij de abdij aan de Paus. De belang stelling van ile Graven van Holland voor de abdij begon te verflauwen. 011 de heren van Egmond deden vech ten op het klooster gelden. Er kwam een zekere verslapping in de leiding van de abdij en juist toen het kloos ter zich strenger ging aanpassen aan de regels van de Heilige Benedictus werd het in 1573 door de geuzen ver woest, tegelijk met het kasteel van de heer van Egmond, dat niet ver er vandaan lag. De geuzen vreesden namelijk, dat liet kasteel en het blooster door de Spanjaarden als schuilplaats zonder worden gebruikt bij bet beleg van Alkmaar, om dit te voorkomen besloten zij de abdij in brand te steken. Zij werd volkomen vrenieUgd en is sedertdien niet op- gdboinvd, ondanks de herhaalde po gingen in die richting. Een thans, al das mr Stelnmetz, hebben de mon- nifcen de oude abdij weer opgebouwd eer. teken, dat het geestelijke zijn kracht, ondanks het verloop der eeu wen, niet heeft verloren". Professor Nolet vertelde iets over de regels «an Sin;. Benedictus. De regels van deze Heilige munten uit door gematigheid Over het kloosterleven had Sint Be nedictus gezegd. „Het klooster moet zijn een afspiegeling van de hemelse gemeenschap". Dr. Meiling vertelde tenslotte iets over de oude handschrjf ten, die in het rijksarchief bewaard zijn gebleven en die betrekking heb ber ©p de geschiedenis van het kloos ter. Hij noemde het besluit der kloos terlingen de kloosterarchieven naar Den Haag te brengen, toen de geuzen de abdij in brand staken, zeer ge lukkig. Hierdoor immers is het mo gelijk thans, n-'- vier eenwen, de ge schiedenis van het klooster op de voe. te volgen. Op het ogenblik vinden 40 monni ken hun woonplaats in het klooster. Het buitenwerk is door vaklieden ge bouwd, doch de afwerking binnen de kloostermuren geschied, door de mon niken zelf. De abt zal binnenkort ge wijd worden. De abdij beschikt over een fraaie bibliotheek. Het kapittel en de overige zalen zijn sober ge meubileerd. doch de kloostermenb. Is die er staan, zijn bijzonder De Russische treilers, wier komst in thet Kanaal in Engeland grote ver rassing heeft gewekt, hebben het an ker gelicht en zijn naar de Zwarte Zee opgestoomd. Zij vingen nog juist een glimp op van de Westerse vloot- oefeniugen. oIn de Rijn bij Ba- zei heeft men het lijkje gevonden van een Rotterdamse jongen, die tien da gen geleden in de rivier viel. Het was een zoontje van een Nederlandse schipper. oHet troepenschip Wa terman is uit Djakarta vertrokken met aan boord 600 soldaten. oIn de Franse haven Cherbourg is weder om een wapenschip gelost. Er deden zich geen ongeregeldheden voor o Er verblijven nog zesduizend Duitse krijgsgevangenen in Polen oln Deventer kwam een motorrijder in botsing met een wielrijder Beide p?r sonen werden ernstig gewond. De mo torijder is inmiddels overleden. o Een Deense arts heeft verklaard, dat een van elke drie huisvrouwen neu- roties is. Hij zei dat elke vrouw een hobby moest hebben oZes perso nen te Saigon zijn gewond door de ont ploffing van 7 bommen die in ver schillende wijken werden geworpen. oUitgeest heeft een diamanten echtpaar. De 82-jarige bruid en de 85-jarige bruidegom genieten nog 'n uitstekende gezondheid. oIn Zaandam viert het echtpaar Jouge- waard zijn 55-jarige huwelijksvereni ging oDrie arbeiders werden vo rig jaar ernstig gewond toen een bouwsteiger in Geleen instortte. Te gen de aannemer is thans drie maan den geëist. oIn New York is een tunnel geopend, die Manhattan met Brooklyn verbindt. De bouw heeft tien jaar geduurd en een bedrag van 83 millioen dollar gekost. oDat het bier weer best is, blijkt wel uit het toenein ;ude verbruik. In het eer ste kwartaal van 1950 bijna 179.000 liter tegen 168.900 liter in het vo rige jaar. oHet radiumbezit van het Nederlands kankerinstituut is be Ir.ngrijk gestegen. Van de opbrengst van de nat. loterij ten bate van dit instituut, waarvan de opbrengst 72000 gulden bedraagt, is een hoeveelheid radium aangekocht, die het bezit van het instituut aan radium heeft ge bracht van 300 op 1060 miligram Spionnageprocesscn In Praag aan de lopende band. Acht personen werden veroordeeld tot otraffen van levens lang tot langdurige gevangenisstraf oDe 95-jarige boer Osbome bij New York is uitgeroepen tot de „le vende vader van het grootste aantal levende nakomelingen in de Verenig de Staten". Het zijn er 290. Het heelt 12 kinderen, 76 kleinkinderen, 163 achterkleinkinderen en 39 achter-acli terkleinkinderen. Het nationale va, der comité heeft hem op zijn verjaar dag 100 dollar gegeven. Het ge schenk was bedoeld om grotere ge zinnen een verdwijnend verschijn sel iu het Amerikaanse leven aan te moedigen o34 gespierde Zwe den zullen de volgende maand een geleel naar oud model gebouwd Vi kingschip over de Noordzee naar Pa rijs roeien. o Frankrijk heeft vliegtuigen, die een snelheid van 1000 km: per uur bereiken oVerplaat ste personen, die uit de kampen van Duitsland naar een nieuw vaderland vertrekken, ontvangen voortaan een „goede reisboodschap" van de di recteur van de organisatie voor DP's bovendien een prentbriefkaart be stemd voor verzending uit het nieu we tehuis naar de directeur oOp een congres in Wageuingen heeft men uitgemaakt, dat men van de huis vrouw kon getuigen, dat haar be roep het belangrijkste aller beroe pen is, ook de huisvrouwen in krot ter. en sloppen, die met ontoereikende inkomsten soms toch nog zo ontroe rend veel weten te maken. oEn op dat congres is ook gezegd, dat ons volk zonder schade te brengen aan de gezondheid in vele gevallen het dieet kan versoberen. Goed en goed koop moet de leus zijn in het belang van het gezin en in het belang van onze nationale economie oOok de schoorsteenvegers in ons land wil Ier. bun (schoor)steentje bijdragen voor de kankerbestrijding. In de zo mermaanden zullen alle schoorsteen vegers voor ieder karwei vijf cent van hun eigen inkomsten afstaan voor het goede doel. Ned. boeren zelfstandig in Canada De ministers van landbouw en im migratie van Nieuw Schotland (Ca nada) hebben een plan bekend ge maakt voor de kolonisatie van boeren immigranten op boerderijen in Nw. Schotland. De eerste groep, aan welke boerde rijen zullen worden toegewezen, be staat uit Nederlandse boeren-families die ten minste 1 jaar voor Canadese boeren hebben gewerkt. Zij zullen boerderijen brijgen in de districten Antigonisb en Iiverness. Steun zal worden verleend door het provinciaal departement van landbouw, het uit breidingsdepartement van de St. Francis Zavier Universiteit, dat han delt namens de vereniging tot steun aan katholieke immigranten en het departement voor burgerschap en im migratie te Ottawa. Aan de kolonisten zullen leningen worden verstrekt tegen een lage ren te. Oplichter aangehouden De Haagse politie heeft de 28-ja rige vertegenwoordiger J. van D. aangehouden wegens oplichting van een bedrag van fSOO. Een kennis had hen: enige weken geleden in contact gebracht met een dame, die genoem. rij som wilde beleggen. Hij zeide haar een beleggingsmogelijbheid te kennen die 10 pCt rente zou opleveren. Toen de dame daarop niet inging stelJe bL' haar een winst van 20 pCt per week in het vooruitzicht door ccd hmdeRje in chocolade. De dame stemde daas in toe. Van de- £800 heeft zij niéts teruggezien. J. van D heeft het geld ten eigen bate aan gewend. De man, die reeds eerder met de politie beeft te maken gehad wegens oplichting en diefstal, is in bewaring gesteld Door stroom gedood Dinsdagmorgen half acht klom de 16-jarige J. Verhoeven, woonachtig te Udeu en werkzaam bij de N.V Tilgafabrieken aldaar in een hoog spanningsmast om een vogeltje uit een nest te halen. Dit had het nood lottige gevolg, dat hij door de stroom werd getroffen en dood op de grond terecht kwam. Roofoverval in Haarlem Maandagavond ong. half zeven ia aan de Amsterdamstraat in Haarlem Oost een roofoverval gepleegd op een aldaar wonende winkelier in manu facturen. De twee indringers hebben hun slachtoffer onder bedreiging van een revolver op een stoel vast gebonden en zijn vervolgens ander half uur bezig geweest het huis te doorzoeken. Later zijn zij met een bedrag van f900 verdwenen. De man Th. van 't Hout, begon pas om hulp te roepen, nadat de indringers warev \erdwenen, waarna een buurman hem bevrijdde. De winkelier heeft de politie een signalement van de indringers kun- r.en verschaffen. Parijse politiemannen waren te actief Naar aanleiding van hun actie om loonsverhoging, die zij met het week eind kracht bijzetten door alle po!i- tievoorschriften uiterst nauwgezet uif te voeren, waardoor verkeersop stoppingen ontstonden, zijn zes Pa rijse politiemannen ontslagen. Volgens de prefect van politie hadden zij ver kcerstagnatie in de hand gewerkt door verkeerslichten te snel te be dienen. De bond van politiemannen wil pro test aantekenen tegen dit ontslag, dat de bond onwettig noemt, „daar deze mannen niets deden, dat in strijd is met hun dienstvoorschriften, doch deze alleen maar toepasten". Een de legatie politiemannen heeft bij de pre fee' een krachtig protest ingediend te gen het ontslag. KRAAN OMGESLAGEN OP HOOG OVENTERREIN Maandagavond is tijdens het laden van Hoogovenslik in een spoorwa gon op het Hoogoventerrem een kraan yan ongeveer 6 meter hoogte omgeslagen, doordat de grijper in net slik bleef steken. De kraandrijver, D. Lap uit Haarlem raakte in de cabine bekneld cn kon pas na veel moeite worden bevrijd. Met ernstige verwondingen aan de benen moest bij in een Beverwijks ziekenhuis ti ons blad van gisteren kon u een stuk vinden, waarin aan de hand van een opinieonderzoek op grote schaal werd aangetoond, dat in verschillende Europese landen een tamelijk sterke meerderheid der bevolking zich uitsprak voor een Europese Unie. Men moet met Cen derglijk opinieonderzoek voor zichtig zijn. Dat heeft vorig jaar de verkiezing van president Truman ons geleerd. Inplaais van verslagen te wor den, zoals het opinieonderzoek voor spelde, keerde hij als overwinnaar uit her strijdperk terug. Maar in andere opzich'.en heeft het opinieonderzoek meermalen bewezen, dat het een be paalde stemming vrij behoorlijk kan weergeven. Nemen we aan, dat bij dit onderzoek dus niet al te grote fouten gemaakt zijn. dan kunnen we wel constateren, dat er sedert de laatste wereldoorlog een en ander is veranderd in de ge dachten gang van de Europeanen. Wie had het voor mogelijk gehouden, dat in Frankrijk bijvoorbeeld zelfs ten tijde van Briand, een van de beste geesten die het Franse volk ooit heeft voortge bracht, iemand, die internationaal durf de denken, een meerderheid zich zou uitspreken voor een Europese Unie? Wie. die zich het felle nationalisme van Mussolini herinnert, wrijft zich de ogen niet uit, als hij ziel. dat meer dan zeventig procent der Italianen hun na aonale gevoelens naar het tweede plan schuiven? Er werd in genoemd artikel gezegd, dat de vo'keren hun leiders vooruit zijn En toen wij dit lazen, hebben we ons zelf de vraag ge&eld: Is dit 20? Be staat er een tegenstelling tussen wat de Europese volkeren willen en de koers die hun regeringen varen? Is dat moge'ijk ondanks algemeen kiesrecht? Wordt hier de democratie geweld aan gedaan? Vragen, die niet alleen interes 'Hl, maar ook belangrijk zijn. En wft aarzelen niet om deze vragen bevesti gend te beantwoorden. Er is een te- oenstelling tussen regering en volkeren De regeringen kunnen het tempo van het vo'k niet bijhouden. Willen het ta sommlgé dingen ook niel. En het is onze overtuiging, dat hierin voor de democratie een groot gevaar schuilt. Hel is helaas bij verkiezingen gewoon te geworden, dat de partijen elkaar bestoken met velerlei leuzen. Maar over dc werkelijke brandende vraagslukken spreekt het volk zich niet uit. Hebben - we in Neder'and dat niei gehad bij de jongste Kamerverkiezingen ter gelegen heid van de Grondwetsherziening? Sprak het volk zich lo n uit over Indonesië? De verkiezingsstrijd werd be heerst door geheel andere dingen. En als we nu weer zouden gaan stem men. zou de inzet der verkiezings^-rijd dan zijn de eenwj»rding van Europa? Of zou de belastingverlaging een rol spelen? Er is dus dikwijls een tegenstelling 'c Cons.atercn tussen de volkswil en dc regering dit door de wil des volks gekozen is. Maar er is hier sprake van nog een tegenstelling, waarop we de vinger willen ieggen. Er is een aanzien lljke groep .die de eenwording van Eu ropa wil. om dat ze de tekenen van de lijd verstaat- In tegenstelling met de groep, die slechts een Europese Upie wil. omdat ze gelooft, dat ze het iels beter door 2al krijgen, of omdat ze beheerst wordt door vrees. Het is moei lijk te zeggen welke motivering de meeste aanhangers heeft, maar indien de vrees hier de raadgever zou zijn, Ls deze roep om eenheid ons weinig waard. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1