Sabine \Siinier DE ROUTE Is het Animah te doen om flinke losprijs? LUILAKVIERING in nieuwe banen Om „Blonde Bertha" Vader van Bertha Hertogh: „Er is geen hoogte van te krijgen'' De heer Hertogh te Bergen op 7,oom, rader van «le nu 18-jnrlge Bertha die thans in afwachting van haar terugkeer naar Nederland In Singa pore verblijft na 8 jaar lang door de Maleise mevrouw Aminah 31a- roeiï verzorgd te zijn, wenste aanvankelijk geen mededelingen te doen over zijn pogingen om het kind In het onderlijk huis te doen terugkeren gerechtshof te Singapore echter heeft heslist, dat Bertha niet eerto r zal mogen afreizen voor dezaak in hoger beroep Is behandeld, toonde hij zich bereid de kwestie nader toe te lichten. Aan zijn mededelingen, die. zoals hij zeide, velen een andere kijk op deze aangelegenheid zullen geven, ontlenen wij het volgende. De hele historie is niet van de laat ste dagen. Wel is liet pas enkele we ken geleden, dat eeu Engelse officier het meisje ontdekte, doch de fanii'ie is reeds bijna een jaar op de boogie van de verblijfplaats van Bertha en het pogen om de terugkeer van het kiu-1 naar haar ouders te bewerkstel ligen, is reeds een voor deze onbe grijpelijke lijdensweg geworden. De rol, welke Aminah hierbij ge speeld heeft, tekent haar wel scherp, aldus de vader, Animah toch is niet de baboe van het kind. De heer Her togh heeft deze Maleise vrouw zeifs nooit gezien. Achteraf is gebleken, al dus de hoer Hertogh, dat zij lid was van de Kempetai (de Japanse SS). Hoe kon alles dan zo lopen, dat nu deze moeilijkheden zijn ontstaan, zo vroegeu wij de heer Hertogh. Hierop vertelde deze dat hij op 2J April 1942. kort na de capitulatie, door de Japanners, te Tjimahi g - vangen werd genomen. Het gezin raakte uit elkaar. Jaren achtereen werd de heer Hertogh, die door de Ja panuers als krijgsgevangene werd be Bebouwd - bij diende name-lijk bij het KNIL - gevangen gehouden. Na van het ene gevangenkamp naar het andere gevoerd te zijn w erd hij na de bevrijding weer naar Java overgebracht, waar hij in Augustus 1946 aankwam. Na 10 maanden eindeloos zoeken lukte het pas zijn gezin op te sporen. Tot zijn grote ontsteltenis was zijn dochtertje Bertha echter verdwenen Wat was de oorzaak van haar ver duistering? In 1942 woonde de heer Hertogh in Tjimahi en kwam zijn schoonmoeder bij het gezin inwonen om mevrouw Hertogh in het huishonden te helpen De schoonmoeder, mevrouw Hunter- Wiuterberg kwam oorspronkelijk van S.igauo-a. Na de gevant enuemiug van de heer Hertogh kwam er een keoni3 van zijn schoonmoeder, me vrouw Amhiah Maroeff, die gehuwd en kinderloos was, geregeld vragen of zij een van de dochtertjes te lo geren kou krijgen maar mevrouw Her togh weigerde steeds. Haar moeder drong er echter op aan het verzoek ln te willigen, zodat mevrouw Her togh om van het herhaalde vragen af te zijn. in Januari 1943 even nadat het zesde kind was geboren. Bertha voor drie dagen met Aminah tiit !c geren gal Na drie dagen kwam Bertha ech ter niet lenig. Be vijfde dag onder nam mevrouw Heiiogh per fiets de tocht >*n 10 km. naar Bandoeng om het kind te halen. Onderweg werd zij echter door de Japanners gearres teerd die haar naar het Darmokamp te Soerabaja overbrachten. Later werden liaar 5 kinderen nagezonden maar Bertlia was or niet bij. Langs Sluikweg en wist mevrouw Jlertogh haar moeder buiten liet kamp een briefje in handen te spelen, die daar op naar Bandoeng ging om Bertha bij Aminah weg te halen. Ocze deel de haar echter mede, dat zij het kind «elf naar het kamp zou brengen. l»it la echte** nooit gebeurd. Op 14 April werd bericht ontvan gen van de officier van administra tie in Keinaman, de heer Locke, da! Aminah zich met Bertha naar Singa pore had begeven en haar intrek had genomen bij een familielid, waarvan het adres was opgegeven. Ofschoon uit de briefwisseling met Kemam.in de indruk was gekregen, dat Aminah bereid was aan de repatriëring van Beriha mede t' werken, bleek dat al lerminst het geval te zijn. toen door enkete employe's van het consulaat- generaal een bezoek aan Animah braclu werd. Ook een poging om haar tot rede te brengen, ondernomen cn 18 April 1950 leverde evenmin resn'.- taten op. Advies werd gevraagd aan de juridisch-adviseur van de Woman and girl Section Socialy Welfare De partement. die als zijn mening te ken nen gaf. dat Animah zeker tot me dewerking bereid zou zijn, indien on middellijk de kwestie van de compen satie werd geregeld. Voorgesteld is een bedrag van 500 dollar. Aminah wenste echter geen compensatie en vol hardde in haar houding. Met nadruk wees de heer Hertogh er op, dat de kwestie van de ver goeding en de teruggave van Beriüa aan haar ouders twee afzonderlijke kwesties zijn en dat de rechten van Aminah op een redelijke en zo nodig door arbitrage te bepalen vergoeding wordt erkend. Een klappertuint.ie Om le voorkomen dat Aminah, zij het misschien voor korte termijn, met het kind zou verdwijnen, werd Ber tha door tussenkomst van de re.jh- ter spoedshalve tot nader order aan Aminah onttrekken en onder toe zicht gesteld van het Social Welfare Departement en in het tehuis van deze instelling opgenomen. Aminah heeft zich van rechtskun dige bijstand voorzien en zou de sis van de ouders tot teruggave van bet kind bestrijden op grond van het feit dat zij destijds de zorg van het mc:s je op zich heeft genomen, onder de voorwaarde, dat het nimmer door ouders zou worden teruggevraagd. Nadien is echter nog via het Rode Kruis, een schrijven binnengekomen, waarin wordt medegedeeld, dat A- minali van liaar eisen afstand doet en genoegen neemt met een klapper tuintje voor haar oude dag. Volgens mededelingen van de hr Hertogh is van de bedoelingen van Aminah geen hoogte te krijgen. Zij wijzigt geregeld haar houding. Wel is zeer opvallend zo besloot hij dat Aminah na de bevrijding geen enk :1e maal lieeft getrachtt in contact met de ouders te komen. Het wachten is tlians op de behan deling van deze zaak in hoger beroep Optocht door Alkmaar en bollen met stroop voor de kinderen Over enkele dagen zal er weer op traditionele wijze luilak gevierd worden. Op traditionele wijze, dat wil zeggen, met veel lawaai, veel baldadigheid en veel vernielingen. Op de Zaterdagmorgen vóór Pinksteren zal de Alk- maarse jeugd weer voeg uit de veren zijn en op uitbundige en spontane wijze het feest van de komst van de zomer vieren. Maar er is ook een keerzijde van de medaille van dit feest: de burger ,die verontrust wordt door de baldadigheid van de jeugd en die niets liever wil dan blijven slapen, zonder gestoord te worden door getrommel, gehamer en getrek aan bellen. Vorig jaar zijn er te Alkmaar ergerlijke staaltjes van baldadig heid voorgekomen, die de politie handen vol werk hebben gegeven en vele oudere Alkmaarders wrevelig hebben gemaakt De viering steunt op een folkloristische basis Dit heeft enkele, stadgenoten er toe gebracht plannen op te stellen om de viering van deze, op folkloristische gronden steunende, feestmorgen in andere banen te leiden. Met name enkele wandelsportverenigingen heb ben het plan geopperd de jeugd op die dag een ochtendwandeling te la ten maken, zodat de kinderen niet in de gelegenheid gesteld worden katte- kwaad uit te halen. Deze plannen zullen echter weinig succes hebben, aangezien zij niet door dringen tot de kern van de zaak en de historische gronden, die er' achter schuilen, niet benaderen. Des te meer verdient het in dit verband lof. dat de gemeente zelf en in het bijzonder de ambtenaar ,die belast is met de vorming v. d, jeugd buiten schoolver band, een plan gemaakt heeft om de luilakviering in andere, minder balda dige, banen te leiden. Het ligt in de bedoeling op de mor- -en van de Zaterdag vóór Pinksteren een grote optocht te organiseren, i waaraan alle kinderen onder de veer irien jaar kunnen deelnemen. Er is 'r nitvoerige route uitgestippeld, waar- 'angs de jeugdige zomervierders door de stad zullen tekken Bij het opstel- len van deze route hebben de organi 'atoren van de optocht in het bijzon der oog gehad voor het feit, dat in sommige gedeelten van de stad het 'iwaai van schreeuwende en joelende ":inderen beter uitgeband kan wor den. Dit geldt speciaal voor zieken huizen. Doch deze optocht zou niet slagen, V-dien zij ook niet gegrondvest was ~>p de folkloristische waarde van de Luilakviering. die nog slechts in er; >fkele plaatsen en streken in ons land 1 -revierd wordt. Daarom zal er ook een ..luilak" zijn, die in de vroege mor- 4, gen uit de Accijnstoren zal worden f gehaald, op een met groen en wilgen takken versierd karretje zal worden meegevoerd naar het eindpunt van de route, het Waagplein en tenslotte in het Waaggebouw aan alle kinderen die in de optocht hebben meegelopen, bollen met stroop zal uitdelen. De optocht zal en mag geen „stille omgang" worden; zij moet dienen als een natuurlijke en ongedwongen uit laat voor de spontane feestvreugde van de kinderen. Daarom kunnen de deelnemers op alle mogelijke wijzen hun feestvreugde uiten: zij mogen zich verkleden en zij mogen karretjes en wagens meenemen wanneer zij dat willen. Deze optocht wordt in het ge heel niet een van boven af geleid Een ydillisch p ekje aij or.ze gro.e ri vieren met een steenbakkerij op de achtergrond. BEN KI.KIN BERICHT BOLT OVER DE AARDBOL In Voorburg stelt een rijwielhandel delaar een fietspomp ter beschikking van de gaande en komende man. K* is echter een collectebus bijgezet, waarvan de inhoud van tijd tot tijd aan de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Roode Kruis wordt af gedragen. In het Augustusnummer - 1949 van het officieel orgaan van 'i Ned. Roode Kruis werd dit bericht gepubliceerd. Het werd overgenomen in de Service d'Informatiou van de Liga van Rode Kruisver. te Geneve e** deze bracht liet in alle 67 landen die de Rode Kruis conventies van Geneve hebben ondertekend. Zo kwam het daar via de rode Kr. organen in de kranten, want ..Neder land en fietsen" is in het buitenland een even populair begrip als „Hol land en klompen". Men leest er nu eenmaal graag over en men weet nn en passant dat het Nederlandsche Roode Kruis in Nederland populair is en dat de Nederlandse rijwielhan delaren graag iets voor het Rode Kruis doen. Evenzeer als liet fietseu de publiek en dat is nagenoeg het ge hele volk van Nederland. Toefik Hamdane. de dader van de op 9 Maart gepleegde aanslag op de Syrische min.-pres. Riad Solh, is ter dood veroenyleeld. Tegen een me de beklaagde is bij verstek de dood straf uitgesproken, terwijl nog 6 ge vangenisstraffen van 1 jaar tot le venslang werden opgelegd. Een jour nalist. die eveneens bij de aanslag was betrokken, kreeg 2.5 maand ge vangenisstraf. Cylinder ontplofte: kwam best af Dinsdagavond gebeurde op de Rijn brug in Arnhem een ongeval, dat nog bijzonder goed is afgelopen. Een ar beider was bezig met liet autoge- nisch lassen toen liij zag. dat enkele meters van hem verwijderd, een gas cylinder op een laswagen in brand stond. Hij begaf zi*h onmiddellijk naar de brand eu ontdekte toen, laf de afsluitdop roodgloeiend was. Aan gezien verwacht kon worden, dat de cylinder ieder ogenblik tot explosie kon komen, was bet niet mogelijk de vlam te doven. De politie, die onniid deliijk aanwezig was. zette het rij en voetgangersverkeer over de brug stil. Enkele minuten later is de cylinder met een euorme kuai uit elkaar ge slagen. Ongeveer 125 nieter verdei vielen de stukken iu de Rijn. Het T 0- wielpad vertoont door de ontploffing scheuren over een lengte van onge veer 5 meter. Terwijl de brugleuning enigszins werd beschadigd. Een zuur stofcylinder. die aan de gascylin-1 was bevestigd is leeggelopen. Geiuk kig is deze niet geëxplodeerd anders waren de gevolgen zeer waarschijn lijk veel ernstiger geweest. NOODREGELING KINDER BIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN Het Kon. Nel. Laiul bouw-comité do Ned. Ka 1b Roeren- en Tuinders bond en de Ned. Kath. Middenstands bond hebben aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden over liet ontwerp noodregeling kin derbijslag kleine zelfstandigen. Deze organisaties juichen bet Telt van bet verschijnen van dit wetsont werp en bet feit van eeu noodregeling als zodanig ten zeerste toe. De bi dit ontwerp vervatte noodregeling achten zij echter onvoldoende, en zij meneu dat de inkomstgrens van f2000 te laag Is genomen. Verdei* menen de organisaties, dat de genoemde ter mijn van twee a drie Jaar voor de to: standkoming van een definitieve re geling te ruim is genomen dat de ge hele situatie, waarin de zelfstandig- gen verkereu, het betrachten van zo groot mogelijke spoed bij het tot standbrengen van een definitieve re geling dringend geboden maakt. De organisaties verzoeken de Tweede Ka uier te willen bevorderen, dat hot i wetsontwerp gewijzigd wordt. ZWEMT ER 110» 'll. HEEMSKKKK NIET OPGEHEVEN Enige dagen geleden circuleerde in de pers het bericht, dat liet vorig jaai uitgevaardigde zwemverbod aan hst i strand te Heemskerk zou zijn opge heven. Dit bericht is om twee rede nen onjuist. In de eerste plaats is het geen verbod dat vorig jaar is uit gevaardigd. maar een reeds jaren ou de bepaling, die is opgenomen in de plaatselijke politieverordening. Op de naleving hiervan is vorig jaar nauw keuriger toegezien in verband met het chukkev wordende bezoek aan 't strand. Voorts is het al jarenlang mogelijk wel aan het strand bij Heemskerk te zwemmen, n.1. op de gedeelten, die in exploitatie zijn ge geven aan het z.g. Noorderbad. De plaats, waar niet gezwommen mag worden, is een roep strand van 300 meter, die is gereserveerd voor het z.g. familiebad. Hier is uilsluitend toe. gertaan liet ..pootjebaden" van kin deren. DE JODEN IN 1»E SO» JET-UNIE De premier van Israël, Ben Goe- rion, lieeft op een massavergadering iu de nederzetting Afikim, in de Jor daanvallei. verklaard, dat de Sowjet jet-Unie werd natioale vrijheid toege dient toe te staan naar Israël te emi greren. Aan alle volken in de Sow- Unie werd nationale vrijheid toege staan. alleen aan de Joden niet. Naar schatting bevonden zicli meer dan 3 millioen Joden in Rusland - de groot st~ Joodse bevolking iu enig land. de Ver, Staten uitgezonderd. Rusland is zo goed als liet enige land ter wereld da aau Joden niet toestaat naar is- rael te gaan. z VRIJDAG 26 MEI 1950. Hilversum I - KRO 7.00 en S.00 Nieuws: 8.15 Pluk de dag: 9.00 Vo"r dc vrouw, 9.35 Schoolradio: 10.00 Pro menadeconcert; 11.00 Voor de zieken 12.00 Lunchconcert: 13.00 Nws. 13.2C Metropole orkest; 1-100 Negen heit de klok; 14-45 SymphonLsch cor.cert; 15.35 Zangrecital; 16.00 Radioziekenbezoek; 17.00 Jeugduitzending: 17.45 Harmonie muziek: 19.00 Nieuws; 19.35 Ronde v Nederland: 2000 Nieuws. 20.12 De Min nestrelen: 2030 Klankbeeld over he: jaar 1914. 21.3C Omroeporkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsorkst. Hilversum II - VARA 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte muziek: 8.50 Voor de huisvrouw: 900 Symph. concert; VPRO 10.00 Morgenwijding: VARA 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zangrei tal: 11.20 Lichte muziek: AVRO; 12.00 Zonnig Italië; 12.33 Sport en prognose 13.00 Nieuws: 13.15 The Avrolians. 14 uur kookpraa.je; 14.20 De dans m he' lied: 14.40 Boekenschouw; 1500 Kamer orkest; VARA 16.00 Filmprogramma 16.30 Jeugduitzending; 17.C0 Omroep- dubbel kwartet: 17.20 Wij en de mu— ziek; 1S.00 Nieuws: 18.30 S'rijdkraCh .en. VPRO: 19.30 Causerie: 20.00 Nws 20.15 Pianospel: 20.35 Cursls VARA: 21.00 Verzoekprogramma: 21.40 De Ducdalf; 22.00 Buitenl overzicht: 22.15 Sweircj and Sweet; 23.00 Nieuws; 23.15 i Symph. concert. Canadaplein. Handelskade. Achterweg Bierkade, Voormeer, Zeglis, le Ka naalstraat, Uitenbosstraat, le Kabel straat, Baansingel, Vondelstr., Hooft - straat, Schaepmankade, Mr. P. J. >roelstrakade. Costerstraat, Emmastr. Kennmerstraatweg. Kennemesingel-Z Zilverslraat. Ridderstraat. Laat. Koor straat, Langestr., Houtiil. Waagplein. geval, al zullen er natuurlijk wat jeugdleiders en -leidsters aanwezig zijn, om excessen tegen te gaan. Dit alles is natuurlijk nog een expe riment, waarvan de organisatoren niet weten, hoe het zal bevallen. Het moet echter mogelijk zijn op een der gelijke wijze de jeugd gezond amuse ment te geven, zonder dat de kinde ren het gevoel hebben dat zij niet meer hun eigen baas zijn. Particulieren .die plannen mochten hebben voor deze luilakviering kun nen zich in verbinding stellen met de heer Speur (tel. Alkmaar 42S5 zodat het niet voor zal komen, dat de plan nen elkaar kruisen. KONING F ROEK WIL HET EGIP- TLSC'HE MAATSCHAPPELIJKE LE VEN ZUIVEREN ,,A1 Misrl" meldt in een kop over de gehele breedte van de voorpagina dat koning Faroek voornemens is 'i Egyptische maatschappelijke leven tc zuiveren. Het blad meldt, dat de ko ning er zijn afkeur over heeft uitge sproken dat vrouwen aan bars bedie nen en dat zij bij liefdadigheidsfeesten aeel nemen aan kansspelen. HET HUWELIJK VAN PRINSES FATHLA Het kerkelijk huwelijk van prinses Fathia van Egypte en haar echtge noot, Riad Ghali, zal aanstaande Zon dagavond worden gesloten, aldus deelde Riad Gbali te San Francisco mede. Hij verklaarde, dat hij nog steeds hoopte, dat de inzegening zou ge schieden door de Imam Basjir Ah- med Minto. maar dat hy tot nog toe niet met hem in contact had kunnen treden. ..Wat voor soort plechtigheid het ral zijn. weten wij nog steeds niet", zo voegde hy er aan toe. Lenstra en Hofma nie: in Utrecht Het bestuur van dc voetbalver. „Heerenveen" heeft de spelers Hoi» nia en Lenstra niet het oog op de Maandag a.s. te spelen kampioens wedstrijd Mauril*Heerenveen, niet toegestaan nit te komen in de wed strijd voorlopig Nederlands elftal MIddlesex Wanderers, welke Zater dag 27 Mei te Utrecht plaats Yindt, De linkervleugel zal thans gevormd worden door Clavan (ADO) en La- kenberg (Blauw Wit), die ook in New Castle van de party waren. Als re serve is aangewezen van der Vegt (HBS). Miss Corothy Chadwick is de eer ste vrouwelyke staatsaanklager (of ficier van justitie) ifi strafzaken in de unie van Zuid-Afrika te Johan- nesbu^g, geworden. De Ooslduiise president Wilhelm Pieck. die een vacantie van verschei dene weken in de Sowjet-Unie heeft doorgebracht, is Dinsdag te Berlijn teruggekeerd. Kolonel Goest Haard van de Zweedse luchtmacht heeft ontslaf uit de dienst genomen, om een aan stelling tot hoofd van de Ethiopische luchtmacht te kunnen aannemen. E- thiopïe beeft verscheidene Zweedse vliegtuigen gekocht. CT GTE MATEN Hoewel wij wel graag allemaal een slanke lijn zouden willen hebben, is dit in de practijk toch niet het geval. Vooral in Nederland en Bel gië zijn er vele dames, die allesbe halve een slank figuur hebben. Maar ook met een minder slank, figuur kunnen we een goed figuur hebben, wanneer we ons maar ge schikt kleden. En daarbij moeten we niet tóch slank willen lijken en ons te veel forceren, want dat is de ergste fout, die we kunnen ma ken. Het is veel beter een toilet te kiezen, dat speciaal is ontworpen voor gezette figuren. Doorgaans zal zal zon toilet zeer eenvoudig en glad van model zijn. De ruim aan gezette rok, de vleermuismouw en de zeer blousende rug zijn ver keerd, evenals ook een zeer wijde mouw. De ruimte moet op verant woorde plaatsen zijn aangebracht. Dc afgebeelde modellen zyn speciaal voor grote maten. K 3995/8 Een eenvoudig en toch gekleed model, dat zeer geschikt is voor zwaardere figuren. Het japonnetje kan van effen zowel als van een gebloemde stof worden gemaakt, terwijl de lange mouw door een korte kan worden vervangen. De rok heeft platte plooien. Benodigd voor 118 centimeter bovenwijdte 3.10 meter stof van 140 centimeter breedte. K 3907/8 Een zeer chic en jeugdige blouse. De dubbele rij knopen op het voorpand staat bijzonder goed. De mouwen hebben een strakke manchet, die met een knoop wordt gesloten. Benodigd voor 102 cen timeter bovenwijdte 2.20 meter stof van 90 centimeter breedte. K 3908/8 Deze blouse heeft een aangeknipte mouw met een normale armsgatwijdte. Midden over de mouw loopt een naad. Benodigd voor 100 centimeter bovenwijdte 3 meter stof van 90 centimeter breedte. De knippatronen van deze modellen zijn a 0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht te bestellen. K 3905 8 is verkrijgbaar in de bovenwijdten van 110. 118 en 124 cm K 3907/8 in 94, 102 en 170 cm. bovenwijdte en K 3908/8 in de boven wijdten van 92, 100 en 108 cm. De modellen zijn overgenomen uit ..Bella', het Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren bij de Administratie van deze krant. Het noodlot van „Sta je daar nog?" vroeg hij, zich aangericht. Zy moesten vlees hebben ineens omdraaiend. ..Maak dat thuis komt en ueern je veilig voer nooit in je leven meer gele schoenen te geven aan een vrouw Neen, noch Hussy, noch Egilson vonden gelegenheid om sheriff Flag- ler van de schoenen van Nancy op de hoogte te brengen. En ook de buf fel werd uiet geschoten. Dit. laatste kwam niet door het falen van de bei de schutters, Hussy en Egilson. Het lag evenmin aan het feit dat de buf fers. waarvan zy de sporen al ont dekt hadden, spoorloos uit de prairie waren verdweuen. Ofschoon., de blanke jagers had den met hun gewereu reeds een gru- wcJyke slachting onder deze dieren om zich te voeden en leer, om zich te gen de koude te beschermen. Dc In dianen zagen met lede ogen hoe sterk de eens zo grote kudden in aantal afnamen, omdat de blanken andere jacht methoden toepasten dan zy, die er alleen met py! en boog gewapend op uittrokken wanneer de honger hen dreef. Het enige wat de Indianen* van de blanken kregen was „vuurwater" de, lichaam en ziel verpestende alco hol. De blanken keken met minach ting op de Indianen neer. .Rode hon den". was het commentaar van de meestcn, prairiehonden", aldus lie ten andere zich over de Roodhuiden uit. Zo was datgene, wac onvermijdelijk moest komen, dan in aantocht, Hus sy eu Egilson waren de avond tevo ren samen *e paard er op uitgetrok ken. in de lioop 's morgens bij hel aanbreken van de dag buffels ie stuiten. Sabiue had de gehele naclit slecht slapen. Juist toen zij naast Nan- sy, die reeds regelmatig ademde liggend, de ogen wilde sluiten had 'l snateren van een troep wilde ganz >n. laag over het huis vliegend .liaar he vig doen schrikken, het was of zij orheil voorspelden en Sabine kon de slaap niet meer vatten. En natuur lijk piekerde zij weer over de toe komst. over Gerard en tientallen an dere dingen. Het was een verademing toen zy het heel langzaam lichter zag worden eu op kon staan. Voorzichtig stapte 7.y uit bed en keek uit het ven ster. Het beloofde een prachtige dag te worden. Een lichte nevel lag nog over het land. toen zij zacht liet slaapkamer raam opende. Slaapdronken kwamen de slaven uit hun hutten: de arbeid wachtte. Hilthy stond ook recht iu de deur van de kleine hut die hy ei "VVeber toegewezen hadden gekregen. Weber liep al, met 'n bos stro over de schouders naar de stallen. Achter zich hoorde zy Nancy uit bed stappen. Ja. het dagelijks weik riep weer. „Ik ga het vuur aanma ken" riep Nancy opgewekt, en even later waren zy en Sabine al druk :u de weer met het ontbijt. Egilson was nog steeds niet terug „Zij hebben vast een buffel gescho ten". meende Nancy, en als zy het vlees en de huid mee willen nemen zal het nog wel een paar uur dureu eer zy thuis komen!" Inderdaad: het was al elf uur toe» Egilson en Hussy kwamen aanrijden Nancy hold<> de beide mannen tege moet. uit de verte roepend, of zy de beide horens kreeg. De mannen maakten echter een af werend gebaar en betreden dan net huis. Sabine zat aan tafel te naaien. Zy zag dat Egilson zyn geweer zorg vuldig in een hoek van de kamer plaatste. „Er moet onmiddellijk e»« bode naar het fort gaan", zei htJ.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3